fEIfmen sen ko men op 1Ü aat te s taan 'Malafide bureau belooft gouden bergen' Verbazend succes vakbondsschool i Fakkel-historie in musical Cahacal s Buro rechtshulp blijft gratis Pamflet 'GSD-groep' Parkeerplaatsen voor invaliden Industriegebied weer bereikbaar Na brand 5 mensen naar ziekenhuis Studie '62 uit lucht Stadskantoor snoeit Doele in Duitsland i!ü SCmEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS De schooltandarts in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Schipluiden, Rozenburg en Maasland zal per 1 augus tus volgend jaar verdwijnen. De stichting ter bevorde ring van de jeugdtandverzorging wil zichzelf opheffen. Dit beeld sal in augustus volgend jaar verdwijnen en pas terugkomen als er ooit weer een schreeuwend tekort sal sijn aan gewone tandart sen. Limiet "In Amsterdam vonden ze de animo voor de school ongelooflijk," zegt voorzitter Schippers van de afdeling Schiedam van het FNV. Perfect mmm. m&f mm mÉ?nww$mm. 'Cabacai volgt op ontspannen manier de toneelgeschiedenis' Video-films huren?„3 complete speelfilms voor 25," per week Super speel/sexfilms, 6 voor 27.50 voor een hele week. BALY, DAM 5a, SCHIEDAM Tel. 010-267216 Geopend van 10-18 üür. Donderdagavond koopavond. Geen borg - Legitimatie vereist. 2 A ■f -.1 3 T '3. ;5as -ia •>Si Nó 3 -«! vla -fk :?w. ra» VRIJDAG 21 OKTOBER 1983 HET VRUE VOLK Schiedam 14 Schooltandarts hangt z'n boor aan de wilgen De vier tandartsbussen, die vanaf 1979 langs de scholen rijden, worden van de hand ge daan. Alle elf personeelsleden komen op straat te staan. Het gaat om vier assistentes, vijf tandartsen, een dirigerende schooltandarts en een admlni SCHIEDAM Er is een aantal malafide wo ningbemiddelaars actief In Schiedam. Zij beloven hun klanten 'gouden ber gen' maar het is hen al leen te doen om het in schrijfgeld dat de arge loze woningzoeker moet betalen. De woningbe middelaars werven klan ten met advertenties in dagbladen. Daarin wordt alleen een telefoonnum mer of een postbusnum mer gegeven zodat de identiteit van de bemid delaar geheim blijft. Naar aanleiding van een aantal vragen van Schiedammers heeft de, gemeente Schiedam een- waarschuwing tegen de bemiddelaars uit laten gaan. Bij het bureau Hulsvesting zijn vele vragen binnengekomen over een bepaald bemid delingsbureau. „Dit beloofde in de fol der dat er binnen een half jaar drie woningen aangeboden zouden wor den," zegt de heer Doom van het bureau Hulsves ting. Als de klant die woningen zou weigeren, zou het inschrijfgeld te ruggegeven worden. De mensen kwamen bij ons vragen wat de bemidde laar nu precies voor had." „We mogen niet zeg gen dat het fraude is," gaat Doorn verder. .Maar het is toch wel gebleken dat het malafi de lui zijn. Het bestaat gewoon niet dat iemand bemiddeling aanbiedt voor huurwoningen." Volgens Doorn is het in het verleden voorgeko men dat mensen naar woningen gingen kijken die helemaal niet te huur waren en waar nog gewoon mensen in woon den. „Het is typisch dat het juist in deze tijd weer de kop op steekt," zegt Doom- „Het zijn natuur lijk de minderbedeelden die het slachtofer wor den van dergelijke prak tijken. Mensen met woonproblemen die zich aan een dergelijke ad vertentie vastklampen en him geld verliezen. Want dat is het enige waar die bemiddelaars op uit zijn." In de waarschwing van de gemeente staat dat "beslist niet zomaar een woonvergunning af- 'gegeven wordt, maar dat de gewone regels voor toewijzing van kracht zijn'. Het is ook voorgeko men dat mensen die niet Ingeschreven stonden als woningzoekende via een bemiddelaar een een woning in Schiedam dachten te komen. De malafide bemidde laars hebben nooit con tact gezocht met het bu reau Hulsvesting. Het bureau heeft de politie ingelicht maar de heer Doom denkt dat er wei nig anders te doen valt dan de burgers te waar schuwen. strateur. Het personeel wordt officieel op 3 november op de hoogte gesteld van hun ont slag. Het team behandelt nu nog 5500 kinderen In het gebied lang3 de Nieuwe Waterweg. Vier jaar geleden, toen de stichting na fusie van diverse diensten werd opgericht, ging het nog om 10.000 kinderen. Dit aantal Is bijna met de helft gezakt omdat zich de laatste jaren steeds meer ge wone tandartsen langs de Nieuwe Waterweg hebben ge vestigd, zo zegt administra teur A. den Blauwen. "Steeds meer kinderen gaan naar deze hulstandartsen," aldus de ad ministrateur. De gemeentes dragen 10 pro cent van de kosten, terwijl het ziekenfonds 90 percent bij draagt aan de stichting. Door de enorme terugval van het aantal patiëntjes, is de behan- delingsprijs per kind flink ge stegen. Het ziekenfonds wil de finan ciële klap niet opvangen door meer geld In de mobiele schooltandartsenpraktijk te stoppen. "De limiet, zoals die is vastgesteld door de zieken fondsraad, is nu bereikt," zegt Den Blauwen. Ook van de gemeentes hoeft de stichting niet meer geld te verwachten. Men wil niet meer bijdragen. De gemeentebestu ren hebben dit al diverse ma len kenbaar gemaakt. De 5500 kinderen blijven vol gens Den Blauwen tot het ein de van dit schooljaar gewoon onder behandeling. Na hun laatste beurt krijgen zij een sanerlngskaart waarmee zij bij de huistandartsen terecht kunnen. Kinderen die bij de schooltandarts via het zieken fonds zijn verzekerd, blijven op dezelfde manier bij de ge-, wone tandarts verzekerd. Wethouder IJsbrand van der Velden (Volksgezondheid) ver klaarde gisteren dat de ge meentes (waaronder Vlaardin gen) zullen proberen de voor lichting over tandverzorging 'aan té pakken. De wethopder denkt dat de GGD of de Kruis vereniging In Vlaardingen de ze taak op zich kunnen nemen. Hij wil dit met het geld voor de stichting financieren. Op deze manier worden de kinderen er in ieder geval nog op geattenteerd dat zij naar de gewone tandarts moeten wan neer hun gebit mankementen vertoond, zo zei Van der Vel den. SCHIEDAM Tot verba zing maar ook vreugde van dc FNV in Schiedam is de vak bondsschool een groot succes geworden. "En waar het door komt begrijp lk niet," zegt voorzitter Schippers. In Vlaar dingen kreeg de cursus dit Jaar nog maar zes aanmeldin gen en moest worden opgehe ven. In Maassluis is men er dit jaar niet meer aan begonnen. De Schledamse vakbonds school. de cursus wordt gege ven in het FNV-gebouw aan de Stadhouderslaan, moest zelfs een 'studentenstop' instellen. Vierentwintig leerlingen, veelal leden van onderne- mingsraden, krijgen iedere week onderricht in het vak bondswerk. 'Hoe steekt het FNV in elkaar', 'Wat houdt het vakbondwerk zoal in', zijn en kele vragen waar in de lessen een antwoord op gegeven wordt. De vakbondsschool werd vroeger de kadercursus genoemd. "Zelfs Amsterdam was ent housiast," zegt Schippers, het hoofdkwartier van de bond aanhalend. "Je mag blij zijn als er van de 22 leerlingen een stuk of twaalf enthousiaste overblijven, vertelde men mij. Het is Inmiddels uitgegroeid tot 24." Schiedam lijkt, in tegenstel ling tot de landelijke ontwikke ling, het FNV een goed hart toe te dragen. De Industrie bond en de Bouwbond, belden lid van het FNV, hebben de laatste tijd leden verloren maar de ABVA/KABO, de ambtenarenbond, heeft een spectaculaire groei meege maakt. "Ik werd eigenlijk een beetje uitgedaagd toen de vakbonds school ter sprake kwam," ver telt Schippers. "In Vlaardingen en Maassluis waren er al zo'n vijf jaar vakbondsscholen. En die hadden ook in het begin lang niet zoveel leerlingen als wij." Op de vakbondsschool krij gen de aankomende kaderle den les aan de hand van the maboeken. Aan het einde van de 25 cursusweken kunnen zij 'een 'diploma' in ontvangst ne men. „Het zijn vooral veel onder nemingsraadsleden die een cursus willen volgen," zegt Schippers' "die worden in een bedrijf In de raad gekozen en komen er dan achter dat ze nog vrij- weinig weten over het vakbondswerk." T3r staan nu zes Vlaardin- gei* op de wachtlijst. Als er zich nog meer mensen aan melden kan in leder geval de cursus voor volgend jaar al doorgang vinden. Geïnteres seerden kunnen zich wenden tot de heer Schippers, Mgr. No- ienslaan 664, tel. 73.90.18. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN "Begin nou niet weer over de historie van De Fakkel. Vijfendertig jaar Fakkel en even zoveel ja ren toneel zijn je pas duidelijk wanneer je Cabacai hebt ge zien." John van den Berg, nog heel even de voorzitter van het enige linkse amateur-to- neelgezeischap", is duidelijk tevreden over de eerste eigen gemaakte musical-achtlge Ca bacai. "Verwacht geen goede dans of zang want we zijn nu eenmaal geen musical- of ca baretgroep. Het stuk volgt op een ontspannen manier chro nologisch de weg van de to neelgeschiedenis." I De vijfendertig leden van De Fakkel zijn al ruim twee jaar bezig met de voorbereiding van het stuk. De laatste maan den wordt er zeer druk en ge kostumeerd gerepeteerd, maar de totstandkoming van Caba cai heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Het idee van regisseur Hans Oosterman sprak de Fakkelleden, waar van er een aantal uit Schie dam afkomstig is, aan. "We zijn tenminste weer eens met iets nieuws bezig." Aanvankelijk zou een groep voor de muziek zorgen", ver telt John van den Berg. "Maar die lui spelen veel te hard, die willen op de voorgrond treden. De tweede band die we in de arm genomen hebben leverde hetzelfde resultaat. Toen had den we er genoeg van. Een aantal Fakkel-muzikanten hebben zelf de muziek ge speeld en opgenomen op de band. Achteraf gezien werkt dit net zo goed". Jan Helsterborg, de opvolger van Van den Berg: "De Caba cai is een eenmalige voorstel ling.'Het stuk leent zich er niet voor om een tweede keer op te voeren. De avond van het op treden moet dan wei perfekt zijn. Twee jaar voorbereiding voor één stuk Is niet niks. We zijn overigens bij de repetities erachter gekomen dat het veel te lang duurt. Ik denk dat we het perfekte toneel hebben bereikt, en dat zal blijken aan het einde van de voorstelling," zegt Heister- borg. "Het begint allemaal met het spelen van toneel zoals dat gebeurde in de twintiger Jaren, enigszins satirisch en enigs zins komisch. Bij elke periode die we spelen gebruiken we de muziek uit dat tijdvak, van dixieland en Glenn Miller naar Bright Eyes. Wel hebben Hen- ny van den Berg en Jaap van der Reijde hierop nieuwe tek sten gemaakt. Zij hebben trou wens het hele script geschre ven." De Cabacai, "van klein tot groot(s)", sluit af met een stuk ultra-modern toneel. "Ik denk dat er dan stiltes van verba zing vallen", roept Heisterberg hoopvol. "Het verschil is zo groot en komt op dat moment enorm goed tot uitdrukking. Dan zie je pas de progressie die het toneel heeft doorge maakt Maar iedereen moet maar voor zich uitmaken welk tijdvak hem het meest aan spreekt". Volgens Jan Helsterborg mag de Cabacai dan wel over toneel gaan, maar eigenlijk heeft het stuk er niets mee te maken. "We staan op het to neel, maar voor de rest is er niets hetzelfde", zegt hij. „Het woord Cabacai is een samen trekking van cabaret en musi cal. We hebben met opzet hier- voor gekozen om eens met iets geheel nieuws te komen. Stuk ken als "Jan Rap en zijn maat" en "Verdomde Lowie- tje" blijven we natuurlijk wel doorspelen. Voor ons 35-jarige jubileum wilden we met iets speciaals komen." De Cabacai, in twee bedrij ven, is te zien in de Stadsge hoorzaal in Vlaardingen op za terdag 29 oktober om kwart over acht. Na afloop van de voorstelling is er nog volop muziek in de wandelgangen van het gebouw. Toegangs kaarten kosten tien gulden. SCHIEDAM Het Buro voor Rechts hulp Schiedam vreest dat er bij het publiek verwarring is ontstaan over de eigen bijdrage die vanaf 1 januari moet worden be taald voor rechts bijstand. „Die bij drage geldt perti nent niet voor het buro. Alleen voor advocaten die mensen Inschake len wordt een eigen bijdrage gevraagd. Wij doen ons werk nog steeds gratis," zegt Gerard Dou- wes van het buro aan de Hoogstraat. 'Vanaf 1 januari zul len mensen met de laagste inkomens als zij een advocaat inschakelen, een mlnimumbijdrage van 25 gulden moeten betalen. Maken zij een zaak bij de rechtbank aanhangig, moeten ;ij minstens vijftig gulden op tafel leg gen. „Het zou akelig zijn als de mensen, door die bijdrage, niet meer bij het buro voor Rechts hulp komen, omdat ze denken dat ze Iets moeten beta len," zegt Gerard. Het LOK, een ver eniging waarin ver tegenwoordigers van buro's voor Rechtshulp zijn ver tegenwoordigd, protesteert fel te gen de eigen bij drage. De Tweede Kamer heeft een wetsvoorstel al aangenomen. „De klok wordt tten jaar teruggezet," vindt het LOK in een verklaring. „Er worden opnieuw drempels opgewor pen om de mensen af te houden van een raadsman." De vereniging vreest dat 'het recht' een 'voor recht' wórdt voor de rijken. „De bu ro's voor Rechts hulp zijn uitdrukke lijk tegen een der gelijke wet," zegt Gerard Douwes, „We beraden ons nog om te kijken of we er iets aan kun nen doen." In ons land zijn 19 buro's voor Rechtshulp actief. SCHIEDAM „Die 3V4 procent kunnen wij niet missen." Ondermeer deze leus is te lezen >r. een pamflet dat vandaag In Schie dam zal worden uitgedeeld.- Het is gemaakt door de GSD-groep, de groep uitkerings trekkers die on langs het gebouw van de sociale dienst met leuzen heeft beklad. „Het is tijd voor grotere acties, maar die kunnen wij niet zonder u uitvoeren," zo spoort de groep het publiek aan mee te doen met de demonstraties. Het is de derde maal dat de groep uitkeringsgerech tigden oproept om in actie te komen, 'i In het pamflet wordt het telefoon nummer van een van de actievoer- ders. de heer Ver- r. kerk, genoemd waar geïnteres- seerden Informatie kunnen krijgen. Het nummer is 37.30.13. SCHIEDAM Bij beide lokatles van het Schieland zie- kenhuis wordert twee parkeerplaat sen voor invaliden aangelegd. Bij de hoofdingang van het ziekenhuis aan de Burgemeester Knappertiaan ko men twee plaatsen. Op het parkeerter- rin bij de ingang van de polikliniek aan de Noletstraat worden ook twee parkeervakken voor invaliden inge ruimd. Bij de hoofdingang van het ziekenhuis zuilen ook twee nieuwe taxistand plaatsen komen. SCHIEDAM De gemeente zal maat regelen nemen om het industriegebied Nieuw Mathenesse weer bereikbaar te maken. Het gebied is afgesloten in ver band met de werk zaamheden aan de Rotterdamsedijk. Omwonenden en ondernemers heb ben bij de gemeen te geklaagd over de stremming. Het kruispunt Rot terdamsedijk/ Nieuw Mathenes- serstraat zal weer 'open' gaan. In het centrum van de stad zullen borden worden geplaatst met daarop de rou-i'r te naar het indus trieterrein. De route loopt via de Buiten-,. T havenweg en de Maasdijk. 3* n rt* ■j* SCHIEDAM De brand in het pand van Bottele begin deze week blijkt toch voor ernstiger persoonlijke onge lukken te hebben gezorgd. In totaal zijn vijf medewer kers van een bewa kingsbedrijf met vergiftigingsver schijnselen opge nomen in het zie kenhuis. Drie mensen wer- den naar het Ha venziekenhuis ge bracht met adem halingsmoeilijkhe den. De twee ande ren werden in het Schielandzieken- huis behandeld. s:,, MAASSLUIS De radiopiraat 'Studio '62' is woensdag door de Maassiuise politie uit de lucht gehaald. In samen werking met de Ra dio Controle Dienst werd een inval ge daan In een woning aan het Da Costa- plein. Drie "disc- jockey's", de 20-ja- rige J. v. W„ de 19-jarige P. v. S. en„ de evenoude M.B. r kregen een proces -' verbaal. De ge- lulds- en zendappa ratuur werden in beslag genomen. SCHIEDAM De verlichting in het Stadskantoor zal binnenkort bij wijze van bezuiniging veranderd worden. Nu is het zo dat in de kelder de ver lichting centraal wordt geregeld. Mot drie knoppen in de kelder kan de gehele verlichting in het vijftien ver diepingen tellende gebouw worden aangeschakeld. Het gevolg hiervan is dat in diverse ka mers, die toch niet vaak werden ge bruikt, TL-balken zijn losgeschroefd omdat deze toch niet hoefden te brandan. Door het verande ren van het sys teem kan in iedere kamer afzonderlijk het licht worden aan en uit gedaan. De gemeente hoopt hier 22.000 gulden per Jaar mee te be sparen. De maatre gel vergt wel eerst een investering van zo'n vier ton. DREISENDORF De jongens van de Sint Joris Doele hebben het woens- dag 'verschrikkelijk zwaar' gehad, zo meldt begeleider Leo Herwig. De wandeling door de bergen rond Drei- sendorf bleek de jongeren bepaald niet In de 'koude kleren te gaan zit ten'. „We hebben uren op ze zitten wachten in de kou," zegt Leo. „Het ging een beetje te lang du ren dus zijn we ze op gaan zoeken. Vloeken natuurlijk. De jongens zijn het helemaal niet ge wend." Op de camping wa ren inmiddels twee grote tenten neer gezet waarin de nacht werd doorge bracht. „De jon gens waren ontzet tend moe. Ik heb nog twee hoofd stukken uit 'Brave 'soldaat Schweik' voorgelezen en dat .vonden ze wel leuk. Meteen daarop zijn ze wel in slaap ge vallen." Het ongenoegen over de lange wan deling heeft tot ge volg dat de wande- ling van gisteren maar van het pro gramma geschrapt 'is. Begeleiders Jo- han en Leo hebben zich moeten bewij zen door ook een wandeling van drie uur te maken. Ver der werd er wat hout gekapt voor het vuur. Vanzelf sprekend gingen de jongeren vroeg naar bed. yj feSr oE it .wJt vy ii| ":V in. tsi ifïtl h'ei '•VI -ti ,A' rtc lc P' a-te ftfM Sff-, •»di •ski t'A' J?j -•'til -di Mil aVdj in» s vc "?Se ^Pr 5'ai Mi "hi -<«a ■'fwi "de rij "dii :'b8 of me

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2