10 AMBTENAREN LOPEN 'nUit de hand gelopen hobby' as er wat te dan ging je erheen 'Wijk groen genoeg' 4 Nieuwe behuizing voor de BVSO fet< au 1 WD-er had CPN-er kunnen vervangen 'CDA moet verjongen' Twee avonden voor wijkbewoners Anita voor Amnesty BROODDEEGSTER ILONA VAN VOORTHUIZEN: m Herinneringen aan Passage Theater ür^ii ;itl Ot Sch Ui/ saaSw (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS "Het kabinet is duidelijk onder de indruk van de acties. Onderschat ook niet wat er woensdag gaat. gebeuren in Den Haag. En daarna gaat het door. Woensdag is een aanzet." Aldus Cor de Zwart, voorzitter van de Abva/Kabo, afdeling Vlaardin- gen in een vooruitblik op de gebeurtenissen van aanstaande woensdag. wsm. In december vorig jaar bleef de straatverlichting één avond uit in Vlaardingen als protest tegen de voorgenomen bevriesing van de ambtenarensalarissen. Dit jaar krijgen de acties een grimmiger karakter. Straatverlichting ia Jacques van Haasteren speelde mee in de bevrij dingsrevue, die in 191,5 in het Passage Theater werd opgevoerd, „leiereen was gelukkig, men ging ami caal met elkaar om". Ner Dom Aanrijding Bontjas Eritrea Landschap Diefstal 3- -n M HET VRIJE VOLK schledam ZATERDAG 29 OKTOBER 1983 v 'Na woensdag gaat 't door' Schiedam en Vlaardingen hebben het draaiboek van die dag al rond. Ambtenaren, poli tieagenten en brandweerlieden zullen naar verwachting vrij maasaal de straat op gaan om te protesteren tegen de kor tingsmaatregelen op hun sala rissen. Deze behelzen 3,5 pro cent per jaar in de jaren '83 t/m 86 met mogelijk nog een korting met hetzelfde percen tage, zodat de totale korting op 13 procent kan uitkomen. "Ik denk dat de opkomst groot zal zijn", verwacht Hans van Loon, secretaris van de Abva/Kabo, afdeling Schie dam. In Schiedam wordt van 13.30 tot 15.30 uur bij de ruïne op de Broersvest een demon stratieve bijeenkomst gehou den. Dezelfde sprekers als in Vlaardingen zullen er het woord voeren. Evenals De Zwart denkt Van Loon, dat de massale acties de regering op andere gedachten zullen brengen. "Als alle amb tenaren en trendvolgers de straat opgaan, zal dat Indruk moeten maken. Ik ben niet pes simistisch, want dan zou ik niet meedoen." Overigens wordt in Schie dam met spanning gekeken naar het Stadskantoor. De or ganisatiegraad is er nogal laag en secretarie-ambtenaren zijn over het algemeen nogal gematigd. "Veel mensen den ken, dat de meeste ambtena ren topjongens zijn", zegt Van Loon. "Maar dat Is niet zo. De meesten verdienen niet zo veel en werken buiten het Stads kantoor. Wij vinden, dat de se cretarie-ambtenaren ook mee moeten doen, want tenslotte profiteren zij ook van de ac ties." In Vlaardingen stoomt het gemeentelijk grootvervoer om 12 uur op naar de Markt. Brandweerwagens en auto's van de gemeentereinigings dienst geven er het startsein voor een manifestatie, waarop ondermeer het woord gevoerd wordt door Joost van 't Hooft (NBvGa), hoofdbestuurder Ferrier (Abva/Kabo) en Kruit hof (CFO). Diverse adhesiebe tuigingen zijn te verwachten waaronder één van het Toele veringsbedrijf Vlaardingen. De bijeenkomst wordt besloten met een optreden van twee le den uit de groep "The Amazing Stroopwafels". Na 2 november gaan de ac ties in Vlaardingen door. Zoals wij reeds eerder meldden, zal het stadhuis enkele dagen dicht gaan voor het publiek. Vlaardingen Is met tien andere gemeenten speerpunt in deze door de vier centrales van overheidspersoneel uitgeroe pen actie. Zo'n honderdtien se cretarieambtenaren (en niet zeventig zoals wij schreven) gingen eerder deze week ak koord met zo'n'actie. Ook de Vlaardingse politie gaat actie voeren. Op welke manier is nog niet bekend gemaakt. In Maassluis rommelt het tot nu toe alleen bij de PTT. Woensdagnacht en donderdag- Van onze verslaggeefster LELIA KUIPER MAASSLUIS De gei jkte 'Ot en Sien' poppetjes maakt de Maassluise 'brooddeegster' Uona van Voorthuizen-Gregorius expres niet. Ze wijdt zich aan wat originelere on derwerpen als broodbo men, servetringen of ge- boortekransen. In de klei ne twee jaar dat ze met brooddeeg bezig is, heeft Ilona van Voorthuizen al een zekere faam verwor ven. Haar druivetrossen, kransen en bloemstukken prijken al in menig Maas sluis' of Westlands huis. In haar woonkamer, voor de gelegenheid vol eigen werk, doet Uona een vlot verhaal over 'hoe het alle maal is gekomen'. Haar werk met brooddeeg omschrijft Ilona van Voorthui zen zelf als een 'uit de hand ge- Jopen hobby'. Pas twee jaar ge leden is ze er mee begonnen. 'Omdat brooddeeg vee! pret tiger werkt dan klei,' zegt ze en vervolgt: 'Ik verdien er wel wat mee, maar niet zoveel dat de belasting er aan te pas hoeft te komen. Dat wil ik niet, want het blijft een hobby. In de afgelopen jaren zijn liona's brooddeeg-creaties ver kocht door Galerie De Munck en Home-Art en ook tijdens de Slnterklaasverkoopexposltie in het Maassluise Gemeentemu seum. Toch is van een profes sionele aanpak bij Ilona niets te bespeuren. Daarover zegt ze zelf: 'Voor ik aan de slag ga, koop ik een pak meel bij de winkel aan de overkant Daar gebruik ik drie koppen van, voeg er water, zout en een paar drup pels glycerine aan toe en van die hoeveelheid maak ik iets. Mijn oven is dan trouwens vol. Ais de kinderen uit school ko men ben ik klaar. De spullen drogen dan en 's avonds kan ik verven en lakken. Als ik veel opdrachten heb werk ik zo hoogstens drie dagen per week. De kinderen weten dat en zeggen 'ze heeft het weer'." Dat veel mensen zelf al eens iets van brooddeeg jiebben ge maakt, blijkt Uona steeds als ze met haar werk op een bra derie staat. Dan zeggen de kij kers steels, half fluisterend, 'tante Miep heeft dat ook ge daan'. Zulke opmerkingen de ren Ilona niet echt: 'In Maassluis ben ik de enige die echt aan de weg timmert. Ik ga naar braderieën hier. omdat ik verder weg gaan te duur vind. In september, tij dens de braderie in Konings hoek waren er weinig mensen,, maar ik heb goed verkocht.' Tijdens de Furiade waren er veel kijkers, maar weinig ko pers. Dat geeft niet, want de Ilona van Voorthuizen: „Als ik iets niet goed vind, ver koop ik het niet." mensen weten me toch wel te vinden.' Typerend voor de brood deegwerkstukken van Uona van Voorthuizen is, dat er na tuurlijke producten als zaden, noten, takken en zaaddozen in worden verwerkt. Dat geeft vooral haar broodbomen en bloemstukken een bijzonder cachet. Het maken van deze 'bloemstukken' doet Ilona, vroeger zelf bloembindster ge weest, met bijzonder veel ge noegen. Ze is altijd op zoek naar bruikbare spuilen als ze buiten aan het wandelen is. Vrienden en keimissen nemen van hun buitenlandse reizen ook allerlei spullen mee. Een echte vakopleiding heeft Uona niet gehad. Haar kennis van zaken put ze uit een boekje van Pien Lenstra. Wat haar klanten vragen, probeert Ilona van Voorthuizen te maken. 'Maar,' voegt ze daaraan toe, 'Ik ben erg kritisch en als ik iets niet goed vind, verkoop ik het ook niet.' ochtend werd het werk onder broken voor oyerleg. "Een zeer geslaagde actie", aldus Coen van Dijk, voorzitter van het actiecomité. "Er is geen wan klank gehoord. Iedereen heeft dezelfde service gehad alleen drie uur later." Het loketperso- neel voert er sinds tien dagen een stiptheidsactie. Of er op woensdag in Maas sluis actie wordt gevoerd, was bij het ter perse gaan van dit artikel nog niet bekend. Ge- .speeld wordt met het idee om in optocht door de stad te trek ken. In Schiedam en Vlaardingen werj 'n december 1982 voor het laatst actie gevoerd door ambtenaren, toen hun salaris sen bevroren dreigden te wor den. In Vlaardingen bleef de straatverlichting één avond uit en in Schiedam werd een overigens matig bezochte bijeenkomst gehouden. Het plan om teksten op de kabelte levisie te zetten mislukte, om dat B en W daar een stokje voor staken. V (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Jacques van Haasteren en zijn vrouw zijn beslist van de partij bij de viering van het 50-jarig jubileum van het Passage Theater. „Wij hebben echt een band met het theater, er kon niks te doen zijn of wij gingen erheen." Voor Jac ques van Haasteren, nu 70, komt daar nog iets bij. Jaren achtereen stond hij als ama teur-acteur in het theater op de planken. Onder andere bij de bevrijdingsrevue „Het zit er op", die kort na de Twee de Wereldoorlog werd opge voerd. „Die bevrijdingsrevue was grandioos," vertelt hij nu. „Om te beginnen stonden er rijen mensen voor de kassa. Ze vochten gewoon om plaatsen. Dan te bedenken dat je in die tijd weinig kranten had... We moesten het gewoon hebben van mond-tot-mondreklame. Nou, iedereen sprak erover." Jacques van Haasteren speelde in de revue van Piet Alberts de rol van de beruch te SS'er Eauter. „Veel Duit sers, ook Hitier, werden in de revue bespottelijk ge maakt. Dat was geen opzet, dat ging vanzelf, zo vlak na de oorlog. Je kon eindelijk weer vrij ademhalen." Van Haasteren beent met grote, statige passen door zijn huiskamer, om zijn rol te de monstreren. Dan de sfeer die onder de acteurs van de bevrijdings revue heerste. „Iedereen was gelukkig. Men ging amicaal en vriendelijk met elkaar om. Voor het eerst zag je danseressen van verschillen de standen, uit arbeidersmi- llleu en het high life, naast elkaar optreden. Ook de Schiedamse jenever speelde een rol, vooral bij de repeti ties. Iemand die een fles meebracht kreeg al gauw te horen: joh, je hebt een lege meegebracht." Van Haasteren was voor de bevrijdingsrevue verder verdienstelijk doordat hij zonder problemen voor WA- uniformen kon zorgen. „Ik had in het verzet gezeten, dus ik wist nog wel een adresje in Rotterdam. Het waren prachtuniformen, die je overal voor kon gebrui ken. Als Je er wat dingen af haalde, kon je een portier of een chauffeur uitbeelden." Van het Passage Theater kan hij zich herinneren dat de grote kleedkamers opvie len. „In andere theaters wa ren die vaak slecht, want dat ziet het publiek toch niet, dacht men. En dan natuur lijk het grote orgel, dat in die tijd zo voortreffelijk werd bespeeld door Jo Wal vis." Van Haasteren is een van de mensen die informatie hebben aangedragen voor het boekje „De eerste vijftig V.J jaar Passage Theater Schie dam 1933-1983", dat is ge schreven door Cees van der Wel. In het boekje, dat deze week werd gepresenteerd, krijgt de bevrijdingsrevue van 1945 veel aandacht. Cees van der Wel schrijft daar onder meer over: „Er heerste in die dagen eeri bij zondere saamhorigheid: het maakte niet uit of Je van de rijke distillateurs-groothe den kwam of dat Je arbeider was. Iedereen wilde weer vrij toneel spelen." Van der Wels boekje Is on derdeel van de viering van het 50-jarig bestaan van het Passage Theater. Als hij al les bij elkaar optelt is hij er anderhalve maand aaneen mee bezig geweest. Hij noemt het „een bescheiden bijdrage aan de lokale histo rie". Gesprekken met oudere Schiedammers en het door spitten van archiefmateriaal (voor zover aanwezig) stel-' den hem daartoe in staat. Naast de bevrijdingsrevue komen ook andere zaken en mensen die het verloop van de vijftig jaren kenmerkten .in het boekje aan bod. Bij voorbeeld de legging van de eerste steen van het theater, door de toenmalige burge meester Stulemeijer, die toen gezegd moet hebben: „De bioscoop is een belang rijk instituut bij de volksop- voëding. Zij kan het moreel naar beneden halen, maar als zij cultureel en moreel verheffend werkt, is de bio scoop een weldaad." Van der Wel beschrijft de sfeer bij de vertoning van de eerste geluidsfilm in het Passage Theater: „Willem de Zwijger", en een van de eerste toneelattracties van buiten de stad: Snip en Snap, oftewel Willy Walden en Piet Muyselaar. Van der Wel Is te weten gekomen dat Snip en- Snap optraden met een la ding worsten achter het to neel. Het boekje „De eerste vijf tig jaar Passage Theater Schiedam 1933-1983" is ver krijgbaar in de Schiedamse boekhandels en bij de VW en het Passage Theater. Een exemplaar kost vijf gulden. VLAARDINGEN Het WD-raadslid J. Buiva had het CPN- raadslid H. Polder vaart inderdaad kunnen vervangen In een vergadering van de commissie Stadsvernieuwing van 26 september. De reden dat de voorzitter dit ver zoek toch heeft ge weigerd is dat Bul- va pas halverwege de vergadering daarom vroeg. Dat schrijven bur gemeester en wet houders in een brief aan de WD- er, die om een ver klaring had ge vraagd. Buiva had Poldervaarts com missieplaats willen overnemen, omdat de laatste ziek naar huis ging. Dat de voorzitter de ver vanging niet toe stond noemde Bul- va "een discrimina tie van de rechten van een kleine frac tie". In de commissie- Ja verordening, waarin vervanging is gere- geld, wordt geen tijdstip genoemd waarop zo'n ver- sJ zoek moet worden ingediend. „Maar wij achten het voor de goede orde noodzakelijk dat zulks uiterlijk bij de aanvang van de vergadering ge schiedt," zo schrijft"- hei college van B en W. C SCHIEDAM De CDA-fractie in de gemeenteraad moet bij de volgen de verkiezingen "verjongen, tot en met. Er zijn best capabele jongeren beschikbaar." Dat zegt gemeentese cretaris M. J. Biok in het eerste num mer van een nieuw blad van de Schie damse CDA-jonge- ren. Een interview met Blok is één van de artikelen die het eerste nummer be vat. Het nieuwe blad draagt de naam "Binnen Zon der Kloppen". In een verklaring schrijft het bestuur van het CDJA- Schiedam dat de oprichting van het blad wenselijk was "gezien de gestadi ge groei van het aantal leden". De naam is be dacht tijdens een partijtje volleybal in ®1 een vakantiekamp van de CDA-jonge- ren in de Belgische Ardennen. Binnen Zonder Kloppen is overigens ook de naam van een ge- 2; organiseerde groepoi- ff krakers in Vlaardin-1" gen. -■?. MAASSLUIS Vele populieren en wilgen in enkele Maassluise wljken- worden vervangen door andere boomsoorten. De nieuwe bomen zijn "meer blijvend van aard", aldus een persbericht. De po pulieren en wilgen zijn destijds ge plant om de wijken In hoog tempo een groen aanzien te geven. Die opzet is nu ge slaagd. Daarom moet een deel van de bomen deze winter plaats gaan maken voor soor- ten zoals es, es- door. linde, lijster bes enkastanje. Het gaat om de Burgemeesterswijk, de componisten- wijk en de omge ving van het Willem, Pijperplein. te o ■nou angc 44.1 grijs. Var VOO SCHIEDAM De komende week worden in Schie dam twee informa tieavonden voor bewoners gehou den. De omwonen den van het GTB- terrein aan de Dwarsstraat verga deren op 1 novem ber, de bewoners van de Lange Sin gelstraat op 2 no vember. De eerste vergade ring begint om 20 uur in het school gebouw aan de Le liestraat. Omwo nenden van het GTB-terrein mogen meepraten over een nieuw bestem mingsplan voor het gebiedje. Momen teel worden alleen bedrijven toege staan. Onlangs is begonnen met de sloop van enkele J GTB-gebouwen die daar nog stonden. De bijeenkomst van 2 november wordt om 20 uur gehouden in de St„, dansschool aan de, Lange Singelstraat. Besproken wordt 'J daar welke wonin gen in de straat ge-' renoveerd of ge- sloopt moeten wor- den. J SCHIEDAM De bewonersver eniging Schiedam Oost (BVSO) zal op 26 november haar nieuwe onderko men aan de Frank- linstraat feestelijk in gebruik nemen. Twee medewerkers van de vereniging en de opbouwwer ker Anton van Bij- nen zullen in het vervolg van daaruit hun werk doen. In het onderkomen is een winkel inge richt waar bewo ners van de wijk in formatie kunnen halen. Verder zijn er een vergaderzaal en twee kantoren voor de opbouw werker en Patrick Boei en Jacques Freijee van de be wonersvereniging. De bewonersver eniging denkt door de verbetering de bewoners beter te kunnen helpen bij hun problemen. In de winkel zal bin nenkort een spreekuur worden gestart. Dit spreek uur wordt gehou den door de zoge naamde spreekuur- groep die gevormd wordt door bewo ners. ÜJTR t a d -«frech ittar len, inde K» i is. 1 0 stu i de r tttBi; yr :tuni v-. [koor Een kalf moest worden afgemaakt na een botsing met een personenauto op de Maasslulse- dijk in Vlaardingen. Het dier was ont snapt uit een wei land in de omge ving en was via een dijksloot naar de rijbaangelopen. De auto werd bij de botsing licht be schadigd. Een bontjas ter waarde van 1175 gulden is gestolen uit een kledingbe drijf in de Vlaar dingse Hoogstraat. De daders maakten eerst de electroni- sche beveiliging onklaar. De beveili gers werden later in het bedrijf terug gevonden. in de fonotheek in Vlaardingenis een tentoonstelling over Eritrea ingericht, in verband met de Eritrea-actie van de VLOS. De expositie is op de volgende tijden te bezoeken: maandag, dinsdag en vrijdag van 13.30 - 17 uur, vrij dagavond van 18.30-21 uur en zaterdag van 9.30 - 12.30 uur. De fono theek is gevestigd aan de Hoogstraat 120. De expositie duurt tot 19 no vember. Het Openbaar Li chaam Rijnmond organiseert de jaar lijkse "Land- schapsverzorgende dag", op zaterdag 12 november 1983. ,Die dag kunnen vrijwilligers in Schiedam zich in de omgeving van deze stad bezig houden met bij voorbeeld het knot ten van wilgen. Men kan zich aan- 6f_ melden bij Rijn' mond, postbus si 23073, Rotterdam :T (tel. 111320). Deel-'"' nemers moeten 16 sf jaar of ouder zijn. -i; Uit een auto, die was geparkeerd ,&!r aan de Abel Tas- maniaan in Vlaar-,ovi dingen, is een ra- jj? dio-cassetterecor- der ter waarde van 600 gulden gesto- len. De auto werd ri opengebroken. U Darbij werd voor 1 i 170 gulden schade o- aangericht. topho Merer iddag- n; vo< itilien i gint De New ,_A ar.doi Dp de V 1 '=9f An larter S ROTTERDAM Anita Meyher, Scott Fitzgerald. Mustang, John Ra- ver, The Fame Girls/Caroline, voordrachtskuns tenares Jana Bera- novè en presenta tor Bob van Vliet zullen op 7 novem ber meewerken aan een concert in de kleine zaal van de Doelen ten bate van Amnesty Inter national. Met de opbrengst van deze avond wil Amnesty (een orga nisatie die schen dingen van de mensenrechten ind e hele wereld be strijdt) een oproep plaatsen in het Amerikaanse blad Newsweek. Daarin wordt president ,si «tarzti Marcos van de Fj-S-,' a lippijnen en diens anke! regering gevraagd^, om een onpartijdig;;? agbeti onderzoek naar po^j| litieke moorden og de Filippijnen. ,vó Newsweek ver- „si schijnt daar. aoii Kaarten 15 per, 05- stuk) zijn verkrijg-^u- &non 7 tn tOTTi %e iere Sch ïn toi vrij de over! gbet; oen wil Vre a "tu if 7 aan }- Gelijk 'allen baar aan de zaal. tn, sc

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2