mg* reageert laconiek op staking Golden- Ten-bal rolt weer LaromTuz: we t eens zijn 'Veel onderzoek bureaulade in' Vandaag met: Brielle schept crisis-soep Stukgoed Films Sport Waarschuwing voor ar. Satelliet-tv Rotterdam i t. Vriendin gedood: celstraf en tbr V)1" PvdA en VVD worden 't eens wkê mé. "if •••yr .4t> (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM Het openbaar vervoer in Rot terdam is vanmorgen na de ochtendspits stipt om 9.15 uur voor een paar uur stilgelegd. Trambestuurders en bu schauffeurs stapten op de ■metro, die de hele ochtend ffiëêft gereden, naar het 1 Zuidplein. Streekbussen van Westnederland stop ten tot 12 uur bij de stads grenzen. De Amazing Stroopwafels vrolijken de demonstratieve bijeenkomst op het Zuidplein op. v V f Samen de straat op... Het gebeurde gisteren in het Rotter damse Croos- wijk, waar bewoners en personeel van het bejaar denhuis Hop- pesteyn een kort protest- rondje door de wiik maakten. Loek Elfferich: "Brongers is even min historicus." f Ijj w VRUOAG 11 NOVEMBER 1*3 RET-ers in metro w, s mmm "s/ Op het Zuidplein kwamen honderden RET-ambtenaren bijeen voor een demonstratie ve bijeenkomst. Ze werden toe gesproken door vakbondsbe stuurder Siep Dorenbos van de AbvaKabo en hun actieleider Jan van Schijndel. Ook Caroli ne Tuijthof. een kaderlid dat bij de staking tijdens de ope ning van de metro/sneltram vorig jaar bekendheid kreeg, stak haar collega'3 een hart onder de riem. Het straatbeeld in Rotter dam na de ochtendspits was rustig. De lege bussen en trams op bijvoorbeeld het plein voor Rotterdam CS wek ten verbazing. De passagiers, die bij aankomst op CS werden verzocht uit te stappen, rea geerden nogal laconiek. Slechts een enkeling werd erg boos. Op het plein voor Rotterdam CS betuigden vanmorgen uit keringstrekkers en leden van de CPN hun steun met de amb tenaren door aan het publiek pamfletten uit te delen. Bij het ROTTERDAM - De recht bank heeft Willem G. (31) uit Rotterdam, die op 2 mei zijn 28-jarige vriendin Alida Tho mas met talrijke messteken om het leven bracht, veroor deeld tot één jaar gevangenis straf en tbr. Willem G. kwam tot zijn daad toen de vrouw de relatie verbrak en hem tegen over derden van verkrachting beschuldigde. metrostation Capeisebrug stonden WAO-er zij aan zij met personeel van Diergaarde Blij- dorp, de dienst voor Sport en Recreatie en de Gemeentelijke Sociale Dienst. Vooral voor de treinreizigers die vanmorgen na 9.15 uur in Rotterdam arriveerden, was de werkonderbreking van de RET een verrassing. Zo ook voor een ambtenaar uit Am sterdam, die vanwege de stipt heidsactie bij de NS later arri veerde en niet verder kon. Ver baasd en tevreden keek hij om zich heen. Het busstation Zuidplein be gon vanmorgen om half tien al voi te lopen. De Band de Ama zing Stroopwagels zorgde voor wat afleiding. Sommige ge strande passagiers bleven staan voor de muziek. Anderen stapten geergerd naar de tele fooncel om een lift te versie ren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een pauze van zes weken rolt in Rotterdam weer de golden-ten-bal. In so ciëteit Cabala aan het Westplein 11 heeft gok- koning Henk Smol een speelzaal ingericht waar het door de justitie ver boden "behendigheids spel" iedere dag van twee uur 's middags tot zes uur in de ochtend ge speeld kan worden. Smol, die eind septem ber op verzoek van de Rotterdamse politie "vrijwillig" zijn speel- clubs aan de Hartman- straat slt heeft met de opening •'eze nieuwe club ec praak van de Hoge „d over hei gokeleme,a van Golden Ten met wiilen afwach ten. Het is nog onzeker welke houding "bijzon dere wetten" van de Rot terdamse politie met de opening van Cabaia zal innerrffen. Over de vraag of Golden Ten wèl of met een kansspel is, heerst nog altijd onzekerheid, zeker na een uitspraak van het Arnhemse Ge rechtshof eerder deze week. Het is te verwach ten dat justitie toch een pittig woordje met ex ploitant Henk Smol zal spreken, want naast de zes(!) golden-ten tafels geeft de nieuwe club ook gelegenheid tot het spe len van het verboden black jack, en het vooral voor zware gokkers aan trekkelijke baccarat. Smol heeft 40 man per soneel voor de speelzaal in dienst genomen. ROTTERDAM „Ik had mp^en verwachten dat de 'icer Brengers mij op d" hoogte had gesteld zijn voornemen om in het openbaar laatdunken de kritiek en aantijgende opmerkingen te uiten over ons boek." Zo reageert de Rotter damse journalist Doek Elfferich op de aanval van luitenant-kolonel E. H. Brongers op het boek "Eindelijk de waarheid nabij" dat Elfferich sa men met zijn vrouw schreef. Brongers lanceer de zijn kritiek woensdag bij de presentatie van zijn eigen boek. "Opmars naar Rotterdam". Volgens Elfferich heb ben de overste en hij enke le jaren lang schriftelijk met elkaar van gedachten gewisseld over het onder werp waar zij beiden mee bezig waren: het bombar dement op Rotterdam. „Zonder enige terughou dendheid zijn van onze kant voortdurend ontwik kelingen, ontdekkingen en gedachtengangen meege deeld aan en gedeeld met de heer Brongers. Dat leidde er zelfs toe dat de heer Brongers 'n Rotter dam onze gast was en door ons werd meegeno men naar het kardinale plekje op het Noorderei land," aldus Elfferich. In de aanval van Bron gers valt volgens Elffe rich op dat hij eigenlijk niet tot fundamentele kri tiek komt. „De kranten zijn duidelijk: in beide boeken wordt tot ongeveer dezelfde conclusie geko men," stelt Elfferich vast. „Het verschil is hoofd zakelijk dat Brongers de schuld bij Goering legt en de In Rotterdam aanwezi ge grondtroepen vrijpleit van medewetenschap, ter wijl in ons boek de schuld bij Hitler zelf wordt ge legd (door onze recon structie van het feit dat ROTTERDAM Om de woontoestanden van bui tenlanders, Surinamers en Antillianen te verbeteren zouden deze groepen eigen woningbouwverenigingen kunnen oprichten. Die zouden bijvoorbeeld be staande woningen kunnen opkopen, verbeteren en verhuren. Die suggestie heeft een groep wetenschappelijke onderzoekers - gedaan tij dens eert tweedaags con gres over etnische min derheden op de Erasmus Universiteit Rotterdam. Dit congres was volgens rector-magnificus Sperna Weiland bedoeld als "een parade" van wat er aan wetenschappelijk onder zoek over de problemen van buitenlanders bestaat en nog wordt gedaan. De bedoeling is dat dit onderzoek ook wordt ge bruikt in het overheidsbe leid en door organisaties van buitenlanders. Daar van komt het lang niet al tijd: er verdwijnt nog ge regeld onderzoek in amb telijke laden, zo bleek tij dens de discussies. "Er mislukt ook vrij veel beleid, is mijn in druk," aldus prof. dr. P. van Berkel. Hij vraagt zich af of er niet extra problemen worden ge schapen doordat er zoveel onderzoek wordt gedaan, veel andere hoogleraren en wetenschappers vroe gen tijdens* het congres juist om meer onderzoek omdat er nog vrij veel over de achtergronden, positie en problemen van buitenlanders onbekend is. De onderzoekers waar schuwen tegen het oprich ten van eigen schalen voor groepen etnische minderheden. "Het is de vraag of dat verstandig is als je mensen gelijke so ciale kansen wilt geven; de maatschappelijke ach terstanden kunnen groter worden. Zeker vaardig heid in de Nederlandse taal is van enorm belang; die mag in het onderwijs niet ondergeschikt worden gemaakt aan de aandacht voor de eigen taal en cul tuur," aldus een groep we tenschappers onder lei ding van prof. dr. J. M. G. Leune. Belastingdienst de straat op (Van een onze verslaggevers) ROTTERDAM Honderden Rotterdamse belastingambte naren hebben vanmiddag onder de Euromast gepro testeerd tegen de korting op hun salaris. Om half één liepen de belastinggebouwen (Punte- gaalstraat. Parkhaven, Zuid plein) leeg. De ambtenaren trokken ut optocht naar Het Park, waar een demonstratie ve bijeenkomst is gehouden. De actie van het administra tief personeel bij de belasting dienst, waaraan ook het perso neel van het kadaster heeft deelgenomen, is bedoeld om solidariteit te betuigen met de collega's bij de douane, die stipt werken. Het personeel van de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) in Rotterdam heeft la ten weten net zo boos op Koos te zijn als alle actievoerende ambtenaren, maar zal zelf "in het belang van de 60.000 klan ten" gewoon doorwerken. Om toch iets te laten mer ken, gaan een aantal perso neelsleden optreden als straat muzikant. De straatconcerten voor de Rotterdamse burgerij worden gegeven voor de deur van het hoofdkantoor aan de Willem Ruijslaan en bij wijk- kantoren. Bij de Rotterdamse dienst Gemeentewerken wordt aan staande maandag gestaakt. Het gaat om de afdeling "A 6", die de bestrating verzorgd en het magazijn van deze dienst AMSTERDAM De Enk- huizer huisarts Y. V. heeft vo rig jaar zomer de Rotterdam se zeilmaker M. Carpentier (70) onvoldoende behandeld, vindt het Medisch Tuchtcolle ge. De Rotterdammer kreeg na hevige aanvallen van diar ree en overgeven een dieet var gedroogde pruimen, zemelen en bruin brood voorgeschre ven. Hartpatiënt Carpentier moest een dag later vanaf zijn schip fn de Enkhuizer haven m levensgevaar naar het Hoorn- se ziekenhuis gebracht wor den. vanochtend in een ledenverga dering is besloten, zal gevol gen hebben voor alle andere afdelingen Het werk zal ver traging oplopen. De demonstratie van ge meenteambtenaren in Ridder kerk, die vandaag gehouden zou worden, is afgelast. Het be sluit van het collega van B. en W. dat er alleen in de lunch pauze of "eigen tijd" mag wor den geprotesteerd, heeft de ac- tiebereidheid van de Ridder- kerkse ambtenaren doen slin ken. De ambtenaren overwe gen nu een handtekeningenac tie, samen met uitkeringstrek kers. Ziekenhuis Dijkzigt heeft m verband met de staking bij de Rotterdamse reinigingsdienst Roteb besloten het huisvuil, via een particulier bedrijf, af te voeren naar Belgie. Het zie kenhuis heeft de kledmgont- smetting uitbesteed aan een wasserij in Schiedam. Het sccretariepersoneei van het Rotterdamse stadhuis gaat vanaf maandag ook stipt wer ken. Het draait vooral om de centrale schrijfkamer, de tele fooncentrale, de bodes, de re- produktie-afdeling en de afde ling ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing. De Vervoersbond FNV heeft de havenwerkers opgeroepen hun actievoerende collega's bij de douane waar mogelijk te steunen. De bond wijst erop ,dat het om stiptheidsacties 'gaat waardoor vertragingen in de afhandeling van goederen kunnen ontstaan. Met nadruk zegt de bond dat het niet de be doeling is dat lading voor de havens verloren gaat. x Bestuurder Kees Meijers van de Vervoersbond FNV wijst er voorts op dat het FNV-plan "Maak Werk", een alternatief voor het regerings beleid, de havenwerkers en ac tievoerende ambtenaren met elkaar verbindt: dat plan vraagt ook offers van werkne mers maar minder en eerlij ker verdeeld. De organisaties van werkgevers (VNO en NCW) hebben echter gekozen vóór het regeringsplan en té gen het FNV-plan, constateert de Vervoersbond FNV. 5 f'*'"1 sr "'Q r s y 4 e Goering zich in diens on middellijke nabijheid be vond). Wij weten boven dien royaal het medewe ten van de grondtroepen aan te tonen," aldus Elffe rich. „Maar over het feit van het volstrekte terreur- bombardement is er vol slagen eenheid van den ken. En dat is interessant, want in 1981 was het voor Brongers nog volstrekt verwerpelijk o.n te horen spreken in termen van terreur. Hij is in twee jaar aanzienlijk gegroeid in de visie dat het dat wél was," meent Elfferich. Hij moet grinniken over de kritiek dat hij geen his toricus is „Natuurlijk met. Ik was, ben en blijf journalist. De heer Bron gers is overigens evenmin historicus. Hij was jaren lang majoor van de Ver bindingsdienst. Hij wordt geen historicus door te zeggen dat ik het niet ben." Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De ge meente Rotterdam stapt het tijdperk van de satelliet-televi sie in. Het CAI-antennestation op de Medische Faculteit wordt uitgebreid met een scho telantenne die is gericht op de Europese omroepsatelliet ECS. Als eerste programma komt het Franstalige TV 5 aan bod. Dit wordt door de Franstalige omroeper, in Europa gratis aangeboden als "culturele mis sie". Op 2 januari begint men met drie uur per avond. Neder land is als eerste "klant" bena derd. Rotterdam wil hier snel op inspringen. Op het kabelnet zal TV 5 dan in de plaats komen van Antenne 2. de enige Fran se zender die hier kan worden ontvangen maar die meestal matig doorkomt. De plaatsing van de schotel antenne kost 100.000 gulden. VLAARDINGEN De kans is heel groot dat Vlaardingen een college krijgt dat steunt op PvdA en VVD. Met de samenstelling van een beleidsprogramma zijn de partijen ver gevor derd. Het enige knelpunt is eigenlijk het verkeers circulatieplan, dat de VVD met succes tot in zet van de raadsverkie zingen maakte in 1982. Bij de collegevorming daarna was dit ook het struikelblok voor samen werking en ging de coa litie PvdA/CDA verder met slechts één stem meerderheid. Pegin ok tober liet de CDA-fractie zijn eigen twee wethou ders en daarmee het col lege valien door voor een WD-motie over een klein bouwplannetje te 3lemmen. Winst van Shell stijgt 43 percent (Van onze soc.-econ.redactle) ROTTERDAM De netto winst van de Koninklijke-Shell Groep is in het derde kwartaal van dit jaar met 43 percent ge stegen in vergelijking met de zelfde periode van het vorige jaar. De winst ging van 451 mil joen naar 645 miljoen pond sterling. Over de eerste negen maanden van dit jaar kwam de netto-winst uit op 1774 pond tegen 1245 pond in het vorige jaar. De Shell-gToep is uitermate tevreden met dit resultaat, dat ver uitgaat boven de verwach tingen. Voor het derde achter eenvolgende kwartaal gaf de winst een verbetertng te zien. grotendeels te danken aan dc productie van eigen ruwe olie. Daarbij is de productie in Amerika en Canada buiten be schouwing gelaten. In Amerika behaalde de Shell in dollars gerekend 2 percent meer winst. Opspo ring en winning van olie en gas bleven daar beneden de verwachtingen, maar de che mische divisie maa"kte weer een aanzienlijke winst. Wat de toekomst betreft zegt Shell, dat er in Amerika nog steeds sprake is van een econo misch herstel, door de toene mende vraag naar consump tiegoederen. Ook buiten Ameri ka valt er op dit gebied, zoals de Shelldirectie zegt "een lich te vooruitgang" waar te ne men. Bij een voor 1984 geraamde economische groei van onge veer 3 percent volgens de Shell een reele basis is de verwachting gerechtvaardigd, dat de vraag naar olie enigs zins za! toenemen. Dat zou voor de Shell de eerste stijging op jaarbasis zijn sinds 1979. Na de bekendmaking van de goede kwartaalcijfers van Shell stegen de aandelen giste ren op de Amsterdamse effec tenbeurs met ongeveer f 4 tot ƒ136.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1