9?5 Met hero ne uit Turkije gesnapt Gesprekken me Engeland heropend? "Oma wacht op werklozen met gouden handen CHAUFFEURS WILLEN CAO OPENBREKEN Onderzoek naar dood marinier op Aruba FEYENOORD-DS'79 ter meulen Blokkade Brons voor Tom Manders jr. Voor Patriot: 100 pet. compensatie Ui ver wacht nog op proefvlucht Zelfhulpgroepen hyperventilatie 45 meter Lucebert voor museum Vier Jaar cel voor Pakistaanse geleerde 'ét zondag 20 november a.s. Van 2^50 195 Treinstel uitgebrand Tien man bij brand gered Valse melding w VOORVERKOOP VOETBALWEDSTRIJDEN Toegangsprijzen: 19,-16,-11,-7,- Het Vrije Volk- Metropool bezorgt altijd iets extra... met vrije volk Nostalgische tas. Leuke schoudertas rn imitatie ischuurleder met antieke beu- Sgel in bruin of grijs van l&fSS voor softlederen polstas. Met 2 voorvakken waarvan 1 met rits in zwart, bruin of bordeaux Mnc (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Arrow is dit weekeinde begonnen met een reeks vluchten van Amsterdam naar Paramaribo. Er ontstonden chaotische taferelen op de luchthaven, om dat de passagiers f350 meer moesten betalen dan voor de tickets, die ze bij de Surinaamse luchtvaartmaat schappij SLM hadden gekocht. Achteraf besloot de SLM de extra-kosten voor haar rekening te nemen, maar een en ander had tot gevolg, dat de eerste vlucht ongeveer tweeenhalf uur vertraging opliep. Passageirs voor Suriname verdrongen zich op Schiphol'rond de balie om hun SLM- tickets om te ruilen voor vervoersbewijzen van de Amerikaanse maatschappij Ar row. Minister De Ruiter: vol ledige openheid Maandag -w november m: De Uiver is nog steeds niet aan z'n eerste proef vlucht toe. De opgeknapte DC-2 die op 18 december aan' de vlucht naar Melbourne moet beginnen, kwam zaterdag niet verder dan het platform voor de hangar op Schiphol-Oost. Tijdens het proef draaien van de motoren bleken de instrumenten nog niet volledig in ordezodat besloten werd het toestel aan de grond te houden. De DC-2 gaat half december de beroemde Melboume-race navliegen. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de receptie van het Vrije Volk, Witte de Withstraat 25, Rotterdam en m Infomobiel, het rijdende servicekantoor van Het Vrije Volk i.s.m de VVV Rotterdam (zie voor standplaatsen pag. 2). Verkoop maandag t/m vrijdag van 9,00 - 16.30 uur. Zolang de voorraad strekt. ft birrenknc 3 Chaotische talferel en rord Sufmisjtne-vl icht De passagiers voor Parama ribo waren aanvankelijk zeer verontwaardigd over de gang van zaken en protesteerden op luide toon. bij de SLM-balie. De voor deze vlucht naar Schiphol overgekomen functio narissen van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij ble ken nauwelijks te weten, wat er voor de passagiers was ge regeld. Arrow sprong de SLM te hulp nadat de Rijksluchtvaart dienst eerder besloten had vluchten naar Paramaribo via Londen, die de Engelse lucht vaartmaatschappij British Ca ledonian wilde uitvoeren, te weigeren. r Nu de Amerikaanse maat schappij wel toestemming EPE De politie van bet ïelderse Epe heeft In samen werking met de Westduitse po- Itfe een heromebende opge tild. Een partij van ruim tien silo handelswaarde onge- leer anderhalf miljoen gulden werd in beslag genomen. De BORNE Inwoners van het Overijsselse Zenderen hebben gistermiddag ruim twee uur de snelweg geblokkeerd met tractoren. Zij deden dit uit pro test tegen het plan om in hun dorp een stortplaats aan te leg gen voor het Twentse huisvuil. De Zendernaren vinden dat door die stortplaats hun woon- en leefmilieu onherstelbaar wordt aangetast. heroine was verborgen in de dubbele bodem van een brandstoftank. Aan de grensovergang Salz burg werd de smokkelauto aangehouden, bestuurd door de 27-jarige D.H. uit Vaassen die de partij samen met zijn vrouw in Turkije had opge haald. Nadat de heroine was ontdekt werden de 26-jarige C.S. uit Epe en zijn echtgenote van hun bed gelicht. In een ho tel in Apeldoorn werd de 34-ja- rige financier en organisator J.G. aangehouden. De politie in Epe is er nog niet zeker van of nu de com plete heroïnelijn Is afgesneden. "Het is mogelijk dat J.G. deel .uitmaakte van een groter ge heel," zo zegt de politie. De bende bracht de herome voor namelijk in Amsterdam op de markt. In verband met deze zaak worden nog meer arres tatie verwacht. heeft gekregen voor de vlucht ten zullen de onderhandelingen tussen de Engelse en Neder landse regeringen, opnieuw worden geopend. De iucht- vaartoorlog, die op de route Amsterdam-Paramaribo los barstte is ontstaan toen de luchtvaartovereenkomst tus sen Nederland en Suriname werd ontbonden. De KLM noch de SLM kon den sindsdien rechtstreekse vluchten naar en van Surina me uitvoeren. De Rijkslucht vaartdienst zegt de Ameri kaanse maatschappij een ver gunning niet te hebben kunnen weigeren omdat de luchtvaart overeenkomsten met Amerika anders zijn geregeld dan die met Engeland. GOES Er bestaat wel degelijk een samenhang tussen het toenemend alco holgebruik onder de jeugd en de steeds groter worden de jeugdwerkloosheid. Tot die conclusie kwam prof. G. Hoefnagels tijdens een stu diedag over Jongeren en Al cohol in Goes. Prof. Hoefnagels, hoogle raar criminologie aan de Erasmusuniversiteit stelde dat er eerst weer perspec tieven geboden moeten wor den aan de jeugd. De tech nische en sociale dienstver lening in ons land is voor de gewone mensen niet meer te betalen. Die situatie moet verbeterd worden. Volgens prof. Hoefnagels is de oplei ding van Lager Technisch Onderwijs volledig uit de hand gelopen. De functie en de status van de oude LTS moet weer hersteld worden, vindt Hoefnagels. „Oma d'r kraan lekt al ja ren. Zij wil al evenlang de vensterbanken eens geschil derd hebben. Het aantal jeugdwerklozen, onder wie velen met gouden handen, neemt toe terwijl de schaarser wordende techni sche vakmannen alleen nog maar door de hogere in stanties en bedrijven be taald kunnen worden. Oma komt steeds niet aan bod. Bij de uitbreiding van de 'technische sector zal vooral ook de regionale overheid een belangrijke rol moeten spelen aldus Hoefnagels. (Van onze filmredactie) NEW YORK De Neder landse filmer Tom Manders jr. (34), een zoon van Tom "Do- rus" Manders, heeft op het 26-ste Internationale Film- en Televislefestival van New York in de categorie drama te levisiefilms een bronzen onder scheiding gewonnen met zijn film "The dream beyond the dream". In deze film, die in april van dit jaar door de VARA werd uitgezonden, worden de be langrijkste rollen gespeeld door de Schotse acteur James Copeland, Peter Faber, Joop Doderer en Adèle Bloemen- daal. ENKHUIZEN Op het sta tion van Grootebroek bij Enk huizen is zaterdag een leeg treinstel van de NS uitge brand. Volgens de politie heeft een conducteur gezien dat de brand is aangestoken door drie jongens. Van hen ontbreekt elk spoor. Hoe groot de schade is, is nog met bekend. SCHIPHOL De Ameri kaanse fabrikant van de Pa- iriot-luchtverdedlgingsraket- ttn biedt honderd percent com pensatie, als Nederland deze jjket aanschaft ter vervan- ïmg van de nucleaire Nlke-ra- *et. Er liggen echter nog grote ïerschlllen tussen de fabri kant, Raytheon, en de Neder- ndse overheid op het punt "an de invulling van die com pensatie. Dat bleek dit weekeinde bij de terugkeer van staatssecre taris Bolkesteln van Economi sche Zaken uit de VS. Niette min zegt de bewindsman een 'reele kans' te zien om tot el kaar te komen. Binnen enkele weken wordt in Den Haag ver der gepraat met Raytheon. De Nederlandse regering streeft naar een compensatie regeling waarbij hoogwaardi ge technologieën mede in Ne derland verder kunnen worden ontwikkeld. Dat zou kunnen door Nederlandse bedrijven te betrekken bij de productie van de raketten hier, maar dat be tekent altijd een hogere prijs dan wanneer ze rechtstreeks uit Amerika worden geleverd. Rajtheon wil garanderen dat voor 235 miljoen dollar aan an dere produkten wordt besteed, maar dat is niet wat het Ne derlandse ministerie van Eco nomische Zaken wil. Van onze soe.-econ. redactie UTRECHT Een groep van ongeveer driehonderd vracht wagenchauffeurs heeft ver- voersbonden en werkgevers in het beroepsgoederenvervoer gevraagd opnieuw te gaan on derhandelen over een aantal onderdelen van de CAO. Ze wiilen daarmee, aldus initia tiefnemer W. v.d. Berg, „onze zelfgemaakte fout rechtzetten. De vakbondsleden hadden naar de vergaderingen moeten gaan, dan was dit niet ge beurd." De Vervoersbond FNV wil op het voorstel van de chauf feurs ingaan. De Vervoersbond CNV wijst dat pertinent af. De CNV-bond heeft eind seotem- ber een akkoord met de werk gevers bereikt over een drieja rige CAO, nadat de FNV-bond uit de onderhandelingen was weggelopen. De Vervoersbond FNV ging pas een maand later „noodgedwongen en met de rug tegen de muur" akkoord. Door de CAO niet te tekenen zou de bond zichzelf drie jaar lang bulten spel zetten bij elk overleg. Volgens de ongeruste chauf feurs, die met modelacties dreigen, gaan zij er vijf tot twintig percent op achteruit in hun inkomen. De Vervoers bond FNV riep destijds al dat de CAO de gemiddelde chauf feur tweehonderd gulden bruto per week zou gaan kosten. GRONINGEN Een felle brand heeft zaterdag een woonhuis In de Groningse bin nenstad in de as gelegd en aanzienlijke schade aange richt in de omgeving. Door het vuur Uep de onlangs geheel ge restaureerde synagoge In de buurt van het pand roet- en waterschade op. De brand ontstond op de be gane grond van het pand, waarin op dat moment onge veer tien kamerbewoners slie pen. Hoewei het vuur zich ra zendsnel door het huis ver spreidde, konden de bewoners zich aiiemaal in veiligheid stellen. AMSTERDAM Het Cen traal Station in Amsterdam is gistermorgen twee uur ont ruimd geweest na een loze bommelding. De politie kon echter geen bom vinden en om twaalf uur ging het station weet- open. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een specia le commissie is op Aruba aangekomen om een onder zoek in te stellen naar de vermoede wantoestanden bij de Nederlandse mariniers op het Antilliaanse eiland. Punten van onderzoek zijn: de ongeoefendheid van de mariniers; het mogelijke drankmis bruik van officieren en man schappen; en; het gebruik van scherpe munitie tijdens een oefening. Directe aanleiding is de dood van de 19-jarige Naar- dense marinier Edwin Vos. Begin oktober kwam hij tij dens een nachtoefening op Aruba om het leven toen het FAL-geweer van een colle gamarinier geladen bleek met scherpe munitie. Voorafgaande aan de con clusies van de onderzoeks commissie heeft de com mandant van de mariniers op Aruba, luitenant G. G. Weenlnk, aan de ouders van de omgekomen marinier la ten weten dat bij het toepas sen van de veiligheidsmaat regelen grove fouten zijn ge maakt. Hij voegde eraan toe dat de verantwoordelijken strafrechtelijk zullen worden vervolgd. Dat nu ook drankmisbruik en ongeoefendheid van de mariniers nader bekeken worden, is te danken aan Ed win Vos zelf. In zijn laatste brief aan zijn ouders schrijft hij over 'n eerdere oefening dat man schappen en officieren "zo dronken als ik weet niet hoe" hun posten bemanden. Tijdens die oefening kreeg Edwin de beschikking over een zwaar machinegeweer, een punt vijftig, waarvan hij niet wist hoe het werkte. "Waren ze vergeten uit te leggen," schreef hij in z'n laatste brief. "Beide aspecten zullen nauwkeurig worden nage gaan," zegt een woordvoer der van de marine-voorlich tingsdienst De opmerking van marine-commandant Weenink dat bij het toepas sen van de veiligheidsmaat regelen grove fouten zijn ge maakt, noemt hij "nogal voorbarig". "Pas als het on derzoek is afgesloten, kan een dergelijke uitspraak worden gedaan," aldus de marinevoorlichter. De speciale onderzoeks commissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van de marechaussee, de marine en de plaatselijke politie. Het eindrapport wordt over en kele weken al verwacht. De ouders van Edwin hebben de minister van de Defensie De Ruiter laten weten dat ze in zage in het rapport eisen. Zij zitten met tal van onbeant woorde vragen. Is Edwin na het ongeluk nog bij bewust zijn geweest? Heeft hij pijn gehad? Wat waren zijn laat- se woorden? Volgens de marine-voor lichter kan de familie Vos rekenen op voliedige open heid van zaken. Het gezin wordt ten volle op de hoogte gebracht van de bevindingen van de onderzoekscommis sie. Het eindrapport zal ook aan de media worden ver strekt. "Want dit is een open zaak, waarover geen enkele geheimzinnigheid zal wor den betracht," aldus de voor lichter. Het gebruik van scherpe munitie tijdens de oefening heeft de voorzitter van de Defensie-commissie van de Tweede Kamer, Evenhuis, tot de uitspraak gebracht dat "daaraan nu razendsnel paal en perk moet worden gesteld". En ook hij had het over dc strafrechtelijke kanten aan deze zaak, die niet beperkt zouden moeten blijven tot degenen die de munitie heb ben uitgedeeld, maar uitge breid moeten worden tot de verantwoordelijke, hogere commandanten. AMSTERDAM De kort geleden opgerichte Hyper- ventilatiestichtmg (NHS) heeft op een zaterdag gehouden vergadering beslo ten een landelijk net van zelfhulp- en gespreksgroepen voor hyperventila- tiepatienten op te richten. Daarnaast wil de stichting een net van telefoni sche hulplijnen in het leven roepen. Tijdens de bijeen komst bleek, dat er een 'ontstellend' tekort aan informa tie over hyperventi latie bestaat. Vol gens NHS-voorzit- ter Th Vierbergen kunnen hulpverle ners de patiënten dikwijls met die hulp en aandacht geven, die op een bepaald moment in bepaalde situaties nodig zijn. Hij ver wacht, dat de zelf hulpgroepen, waar in de patiënten met elkaar over hun problemen kunnen praten in een grote behoefte zullen voorzien. CcN HAAG De collectie van het Letterkundig Mu seum in Den haag is afgelopen week einde verrijkt met zes reusachtige pa nelen van dichter- schilder Lucebert. De panelen bij na drie meter hoog en samen vijfen- ,rtig meter lang - zijn geënt op de in de verzameling van het museum veelvuldig voorko mende groepsfo to's van Nederland se schrijvers In een toelichting zei Lucebert, die vorige week m Brussel de Prijs der Nederlandse lette ren ontving, dat het hem was opgeval len hoe vaak Ne derlandse schrij vers met elkaar op de foto staan. De vraag hierbij is, al dus Lucebert, of dit voorkomt uit oer- holtandse gezellig heid of dat er een zekere achterdocht uit spreek. Met an dere woorden hou den ze elkaar in de gaten"? Voorts zei hij het aardig te vinden aansluiting te heb ben kunnen vinden bij een traditie in de Nationale schil derkunst, het groepsportret van de rederijkerska mers. De schilderijen van Lucebert in het Letterkundig Mu seum, dat in zijn nieuwe behuizing pas volgend jaar volledig in bedrijf komt. zijn elke werkdag te bezich tigen van 10 00 tot 17 00 uur. De Haagse galerie Nouvelles Images wijdt tot 7 decem ber een expositie aan het ontstaan van de letterkundi ge panelen. AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft maandag de 47-ja- rige Pakistaanse metaaideskundige Or. Abel Qadeer K. veroordeeld tot vier Jaar gevangenis straf wegens een poging tot spiona ge. De straf was conform de eis van de officier van justi tie. K. had in 1976 en 1977 geprobeerd vanuit Pakistan ge heime informatie en materiaal van het ultracentrifugepro- jecl van de Urenco- fabnek in Almelo in handen te krijgen In zijn overwe ging zei de recht bank bij de straf maat rekening te hebben gehouden met het belang van de staat en van de internationale rechtsorde. ,,K. moest zich als des kundige bewust zijn van de gevaren die verbonden zijn aan het verbreiden van de kennis van de ultracentrifugefa- briek, waardoor on gecontroleerd ge bruik van splijtstof voor met-vreedza me doeleinden kan worden gestimu leerd met de daar aan verbonden dreiging voor de mensheid On danks de door hem aanvaarde geheim houdingsplicht heeft K. ernstig misbruik gemaakt van het hem ge schonken vertrou wen", aldus de rechtbank. De Pakistaan had van 1982 tot 1986 gewerkt bij het Fysisch Dyna misch Onderzoeks laboratorium en technisch onder zoekscentrum BV (FDO) in Amster dam FDO werkt nauw samen met Urenco waar de Pakistaan ook een poosje in dienst was geweest. Na dat K naar Pakis tan was verhuisd had hsj brieven ge schreven naar ex- collega's bij FDO met het verzoek om hem geheime gege vens en materiaal te sturen. Niemand ging op dit verzoek m Dai K tijdens zijn verblijf in Ne derland atoomge heimen uit de Urenco-fabnek ge stolen zoiu hebben waardoor Pakistan in staat zou zijn ge weest een fabriek voor het verrijken van uranium te bouwen, achtte de officier van justitie, mr R. J Manschot met bewezen. In zijn requisitoir zei Manschot we! dat het proces van ver rijken van uranium in Nederland slecht beveiligd is.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1