m Morgen weer geeh RET? Ambitieus 'Garantieplan Rijnmond I 1 m i Zinkend schip Giro: Geen paniek FRITUUR- Kabelprimeur in Rotterdam Vandaag met: Nog kansen voor kolengraver RSV Z.G.A.N. NIT Sport Driehoog van balkon Dood na aanrijding s VETptentaardig Een héél kilo in één pak Sell n Van der Louw: "Han den uit de mouwen." Er zijn toevallen, die had je zelf willen beden ken. Op hetzelfde moment dat Rijnmond voorzitter André van der Louw ten overstaan van de verzamelde Nederlandse pers (hij krijgt het nog steeds voor elkaar!) zijn plan lanceert om alle jongeren in het Rijnmondse aan een baan-met-uitkering te helpen, laat v- burgemeester Bram Peper van Rotterdam in een raads- -.commissie doorschemeren dat hij bezig is zijn boezem- (i pfriend Van der Louw zelf werkloos te maken. r Want als het aan Rotterdam ligt, wordt Rijnmond opge heven: geen splitsing van Zuid-Holland, geen provincie wording" van Rijnmond, André van der Louw geen com- JJiissaris der Koningin. ^/Rotterdam (nooit Rijnmond-fan geweest) was vóór split sing, maar herinnert er nu aan dat zij haar eindoordeel Aryan zou laten afhangen hoeveel armslag de gemeente >]®rbij krijgt in het nieuwe bestel. De anti-splitsingsbewe- ^9'ng, de WD-Kamerfractie voorop, heeft inmiddels een Alternatief aangedragen waarin die grotere beleidsruimte voorbaat gegarandeerd lijkt: de provincievrije stad. Zo bezien kan Rotterdam geen opportunisme (veriaten U» het zinkende Rijnmondschip) worden verweten. Zeker Wét wanneer opper-splitser Rietkerk aan Rotterdam vraagt een oordeel te geven over de provincievrije stad. of zo'n constructie, een bevestiging van het |'grote- broer-zijn" van Rotterdam, bijdraagt aan de oplossing van de problemen waarmee we met z'n allen zitten in dit Rijn mondgebied? Absoluut niet en integendeel. PTT-hoofddt- recteur C. de Wit gaf gis termiddag op de Coolsingel het startsein voor het 'glas vezeltijdperk'. wm -leu rook 3 nog oper. al- e iste iet vol- ick ter izijn Hok' n ym- I na- Re past hea- iet' in.; aréf was -an rom i gio :en, ;ken eifi :e!.. t er- DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 André v.d. Louw heeft werk voor meeste jongeren (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rijn mondvoorzitter André van der Louw lanceert het plan ,om in het Rijnmondgebied, alle jongeren van 17 tot 23 jaar aan het werk te helpen. Dat zijn er momenteel 7.700. ZIJ, die minstens één jaar werkloos zijn. krijgen in zijn plan een deeltijdbaan van 20 uur per week aangeboden bij de gemeenten in Rijnmond. Zij behouden daarbij hun uitke ring. Van der Louw acht het am bitieuze plan haalbaar en be taalbaar. Voorwaarde is, dat alle gemeenten op één lijn ko men en dat het rijk ën de vak beweging ermee instemmen. Het gaat om aanvullend werk, „waaraan gemeenten door de financiëlè nood niet toekomen. De jongeren mogen met het werk geen bestaande arbeidsplaatsen verdringen. Volgens Van der Louw slaat Rijnmond daarmee drie vlie gen in één klap: alle jongeren In die leeftijdsgroep hebben gegarandeerd werk, zij doen ervaring op en de gemeen schap is gebaat bij het werk j dat nu blijft liggen. Te denken valt aan renova tie van woningen en scholen. straatonderhoud, kinderop vang en huishoudelijke hulp. Maar Van der Louw denkt ook aan het opzetten van nieu we projecten, waarbij de jon geren kunnen worden inge schakeld. Van der Louw: „Als het jongeren niet binnen een jaar lukt zelf een baan te vin den, zijn zij met dit "Garantie plan Rijnmond" in ieder geval van werk verzekerd. De ver diensten liggen op het niveau van de uitkeringen. Het gaat daarbij om blijvende werkge legenheid. Rijnmond heeft samen met de gemeenten Schiedam en Capelle aan den IJssel geke ken of zo'n groot arsenaal ar beidsplaatsen voor de 7.700 jongeren aanwezig is. De mo gelijkheid bestaat daar om 650 jongeren aan te nemen, fiat gaf volgens Van der Louw de moed om de plannen voort te zetten. Hij verwacht dat niet alle jongeren van de gelegenheid gebruik zullen maken. Daarom acht hij het realistisch te den ken, dat voor hen die willen een arbeidsplaats is gegaran- deèrd. Gekozen is voor deeltijdar beid om meer jongeren de kans te bieden en omdat de toekomst volgens Van der Louw geen andere keus biedt. „Zelfs bij een aantrekkende economie zal de werkloosheid blijven bestaan. Die arbeid moeten we herverdelen." Rijnmond hoopt de werkloze jongeren vanaf 1984 stapsge wijs aan de banen te helpen. Nog dit najaar denkt Van der Louw gesprekken met het rijk af te ronden. Daarna wil hij met de gemeenten praten om hen op één lijn te krijgen en met de vakbeweging. Over weerstanden binnen de vakbeweging tegen werken met een uitkering zegt hij: „Het gaat om aanvullend werk, dat nooit kan worden ge daan met reguliere arbeids plaatsen. Er worden voldoende controles ingebouwd om mis bruik van de regeling te voor komen." Personeel van het Rotter- damse Huis van Bewa ring, dat ook al boos is op Koos, heeft deze Koos (Rietkerk, voor de gele genheid om gedoopt in Ge- niepkerk) gis teren de monstratief opgepakt. Ook de "boosdoe ner Glubbers" (een ambte naar in de rol van Lubbers werd door de actievoerende ambtenaren naar de Noordsingel gebracht (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM T¥am-, bus- en metroreizigers moeten er rekening mee houden dat het openbaar vervoer in Rot terdam morgenochtend op nieuw stil zal liggen. Zeker heid daarover bestaat nog niet; pas rond middernacht zal het RET-personeel beslissen of het morgen staakt of niet. Donderdag zal het onderwijs waarschijnlijk door acties worden getroffen. De Algeme ne Bond van Onderwijzend Peper laat Rijnmond vallen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burge meester Bram Peper, van Rot terdam ziet brood in het idee jen provlncievrije stad, een ^gemeentebestuur dat recht streeks zaken doet met het rijk én zelf ook taken van rijk en „provincie uitoefent. In die ge- ,'dachtengang is aan splitsing van Zuid-Holland geen behoef te meer. Consequentie Is ook iaat het openbaar lichaam -Rijnmond wordt opgeheven. Peper liet zijn proefballonne tje gisteren op in de raadscom missie Algemene Bestuursza ken, waar' hij rapporteerde „over de onderhandelingen tus sen de regering en de vier gro te steden. De grote vier willen meer armslag en zelf uitma ken wat er in hun steden moet gebeuren. De regering is het daarmee wel eens, maar steeds blijkt dat op de ver schillende ministeries de be reidheid ontbreekt om zaken uit handen te geven. "In het laatste overleg is ook gesproken over de gedachte van de provlncievrije stad, zoals gelanceerd door het Tweede-Kamerlid Wiebenga. Dat is een interessante sugges tie, want ik zie erin dat de Tweede Kamer de wil heeft de beleidsruimte voor de grote steden te verruimen," aldus Peper. Hij kreeg onmiddellijk te gengas vanuit de raadscom missie. Arthur Boelsma- (CPN): „Ik ben geen voorstan der van een provlncievrije stad en denk ook niet dat het serieus is bedoeld. Het idee is alleen maar bedoeld om de splitsing van Zuid-Holland te ontlopen, vanwege de spannin gen in de WD, denk ik." Piet Hoogendoorn (PvdA): „Ik weet niet of ik er zo en thousiast over moet zijn. Ik deel ook uw optimisme niet dat het een impuls kan zijn in het overleg tussen regering en vier grote steden." Belden waarschuwden ook dat "provincievrlj" of "direct onder het rijk" tevens het risi co kan inhouden van listige bemoeienis van het rijk (ter wijl de provincie In haar toe zicht op de gemeenten gepaste afstand pleegt te bewaren). Guus Faasen (D'66) meende dat verlening van een provln cievrije status een mooie vorm van deregulering zou zijn. Hoogendoorn wee3 er in zijn kritiek nog op dat een aparte status voor de grote steden de regionale problematiek niet oplost. „De milieuproblemen, om een regionaal geval te noe men, zullen om een gezamen lijke aanpak blijven vragen. Het hangt ervan af hoe dat op gelost wordt voor Je je kunt uitspreken voor provincievrije steden," aldus Hoogendoorn. Peper begreep de argwaan jegens het rijk wel, maar zo moet men „direct onder het rijk vallen" niet opvatten, be toogde hij. Regionale proble-, men zijn er Inderdaad. „We zullen een stuk opstellen waar in we de provincievrije stad en de regionale problematiek scherp tegenover elkaar stel- len," beloofde Peper. Hij meent dat "met een aan gepaste wetgeving (en zonder Rijnmond) uitstekend valt sa men te werken tussen de ge meenten In de regio ("ln goed overleg tot zinnige afspraken komen"). „En als de proble men erg groot zijn, dan moe ten we er toch mee naar Den Haag, zoals met de baggerspe cie, want dan zijn het geen re gionale maar nationale za ken," aldus Peper. De toekomstige bestuurlijke verhoudingen waarbinnen Rot terdam gaat opereren komen 24 november in de gemeente raad ter sprake. Dit op verzoek van de WD-fractie. Het colle ge zal tevoren nog zijn gedach ten op papier zetten. „Er is geen uitgesproken standpunt van het college," al dus Peper gisteren, „we zullen de raad richting vragen." Hij verduidelijkte nog dat het col lege zich in mei had uitgespro ken vóór splitsing van Zuid- Holland. „Daarbij hebben we ae toevoeging aangebracht dat we de splitsing uiteindelijk willen beoordelen op de ver groting van de beleidsvrijheid van de gemeente." Peper: als de sterker wordt. stad maar Personeel heeft zijn leden op geroepen dan de hele dag het werk neer te leggen als protest .tegen de dreigende.korting op de ambtenarensalarissen. De stakende leraren zullen don derdag bij de politie aangifte doen van diefstal van een deel van hun salaris door de rege ring. Gisteren heeft het WAO- en AWW-platform Rijnmond een soortgelijke aangifte doen van diefstal van een deel van hun salaris door de regering. De gemeente Rotterdam en de stakende ambtenaren van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) hebben vandaag hun conflict over de levering van gedestilleerd water aan de pre sident van de Rotterdamse rechtbank voorgelegd. De ge meente eist dat de AVR, die nu 300 kubieke meter gedestil leerd water per uur levert voor de Industrie, deze produktie opschroeft naar 550 kubieke meter, en later in de week naar 650 tot 700 m3. Volgens de gemeente i3 dat nodig omdat bedrijven nieuwe installaties willen opstarten. Het gaat daarbij onder meer om Esso, dat vanaf vrijdag 120 m3 gedestilleerd water per uur extra nodig heeft. De AYR- werknemers, gesteund door de bonden, hebben de produktie sinds het begin van hun actie op verzoek van de gemeente al opgevoerd van 200 naar 300 m3 (normaal is de produktie rond 750 m3) en willen tot 400 m2 'gaan, maar absoluut niet ver der. Rotterdam heeft hierover een kort geding aangespannen omdat schadeclaims van be drijven dreigen. De gemeente kan zich alleen op overmacht beroepen als ze kan aantonen dat ze alles heeft gedaan om een voldoende levering van ge destilleerd water te bereiken. De postale recherche onder zoekt op het ogenblik of het waar ls dat er op twintig post kantoren in Nederland enve loppen zijn afgegeven die een gevaarlijke chemische sub stantie bevatten. Een tot dus verre onbekende groep die zich het comité Abva (ambtenaren moeten boeten voor acties) noemt heeft dit gemeld. Dit co mité gaf een adres op dat niet blijkt te bestaan. Zie verder pagina 15. ROTTERDAM Bij win kels en tankstations kan ln de regel zonder problemen wor den betaald met girokaarten. Er ls geen sprake van dat deze kaarten op grote schaal zou den worden geweigerd nu er door de ambtenarcnacties gro te vertragingen zijn onstaan bij de centrale girokantoren in Den Haag en Arnhem. Dat blijkt uit een bllksemon- derzoek van Het Vrije Volk on der winkeliers en pompstation houders. "Vertraging bij de centrale girokantoren betekent natuurlijk niet dat er geld ver dwijnt. Je merkt nu pas hoe weinig het grote publiek eigen lijk af weet van ailes wat met een eenvoudige girobetaling tc maken neen," aiaus een woordvoerder van het centrale girokantoor ln Arnhem. Het blijkt dat veel mensen bang zijn dat ze rood komen te staan. Ze veronderstellen dat dit voor winkels en tanksta tions ook wel zal gelden. Zo ko men geruchten in de wereld dat "je nergens met een giro kaart terecht kan". Dat blijk in de praktijk dus niet waar. Trouwens, bedrijven die door de PTT-acties in tijdelijke be talingsmoeilijkheden komen kunnen het girokantoor waar schuwen." Laat ze maar ko men. We staan klaar en zullen ook informale kanalen aanbo ren om snel en doeltreffend te kunnen helpen." aldus de giro- centrale ln Arnhem. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Rotter dam wordt een walhalla voor computerllefhebbers. Begin 1985 zal de PTT het eerste deel van het glasve zelnet in gebruik nemen. Gebruikers van huiscompu ters krijgen hlerdor veel meer mogelijkheden. Naast computerbecltters zullen ook de gewone tele foonabonnees voordeel heb ben van het digitale glasve zelnet. Zogenaamde 'kruls- gesprekken', (hinderlijke stemmen op de achter grond) zullen tot het verle den behoren. Zakenmensen kunnen vanaf 1985 voor het eerst vla een satelliet 'vi deo-vergaderen'. Rond het jaar 2000 moet in Rotter dam 9000 kilometer conven tionele koperen telefoonka bel zijn vervangen door glasvezelleldlngen. De aan zet voor deze wereldpri meur werd gisteren op de Coolsingel gegeven door PTT-hoofddlrecteur tele communicatie Ir. C. de Wit. Over een jaar moet de eer ste 20 kilometer glasvezel in de grond zitten. De capaciteit van het te lefoonnet wordt met de In trede van de glasvezelkabel met de helft vergroot. Met de vervanging zijn enkele miljarden guldens gemoeid. Volgens Ir. De Wit brengt dit voor PTT-abonnees geen extra kosten met zich mee. De PTT meldt overigens nog meer voordelen van de glasvezelkabel. Zo zal het straks niet meer mogelijk zijn de telefoonlijnen af te tappen. ,3ovendien zullen electromagne' 'sche pulsen, bijvoorbeeld ais gevolg van een kernexplosie, het tele foonverkeer niet kunnen beïnvloeden." ROTTERDAM De 24-Jari- ge Rotterdammer C.H.T. is gisteravond aangehouden op verdenking van poging tot doodslag, nadat hij zijn 25-jari- ge vriendin C.J.M.D. van drie hoog van het balkon had afge duwd. T. had ruzie gekregen met D. in de woonkamer aan de Buysstraat, waarna zij vech tend op het balkon terecht kwamen. De Rotterdamse is met een gebroken sleutelbeen opgenomen ln het Dijkzigtzie- kenhuls. ROTTERDAM Een par keer manoeuvre van een vrachtwagenchauffeur ln de 'Rietvinkstraat in Rotterdam heeft gistermiddag het leven gekost aan de 66-jarige P. van Leeuwen. De man stond achter de vrachtwagen, diq plotseling ging rijden. De Rotterdammer kwam onder de wagen terecht en raakte zwaar gewond. Hij overleed op weg naar het zie kenhuis. I

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1