Irritatie bij gevangenispersoneel Angst voor nieuwe stortingen van giftig afval Bej aardenoorden knel door wetje Dievegge trekt mes Beslag op van vechtpartij Onkruit laat draai - boek voor oorlog zien Agressieve primeur >espaart enepne. ook boven uw eettafel. Vandaag met* Markt schoner dan anders Stukgoed UiT/Agenda Sport Kind verdrinkt j, vwm ÊËÊIËËÊÉSMm I! if eÉ||Sp mmm fep PHILIPS §SIP Philips SL De lamp die u verdiént. ■fi. wm ROTTERDAM In het Rotterdamse huis van bewaring aan de Noordsingel zitten sinds enkele maanden acht vreemdelingen te wachten op hun uitwij zing. Allen zitten al lan ger dan drie maanden in vreemdelingenbewa ring, drie van hen zelfs langer dan vijf maan den. Voor deze laatsten is bovendien geen hoop, dat er in de nabije toe komst - verandering komt in hun situatie, omdat zij niet alleen il legaal Nederland zijn binnengekomen, maar bovendien geen pas poort hebben. mMm VfilP? ip 1 Groente- en fruithande laar F. van de Polder aan de Berg- selaan maakt op een dankba re manier gebruik van de Rotcb- staking. Buurtbewo ners kunnen tegen beta ling van een gulden hun vuilniszak kwijt in een door hem ge huurde con tainer. Aar dige bijver dienste maarT als mensen die gulden niet kunnen mis sen dan mo gen ze de zak ook gra- tis bij me af leveren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het openbaar vervoer in Rotterdam reed van daag tijdens de och tendspits tegen de ver- wachting in normaal. Het RET-aetiecomité had trams, bussen en metro tot 9 uur willen stilleggen. Een groep RET-ers wilde echter veel vérder gaan en de héle dag staken. Huisvuil (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM "De Nederlandse regering heeft in samenwerking met de NAVO een militair draaiboek geschreven waarin staat hoe er in tij den van spanning tegen de eigen bevolking zal worden opgetreden. Veel maatregelen in dit draai boek (waarmee geregeld wordt geoefend) dienen niet ter bescherming, maar juist ter onderdruk king van de bevolking." éÊmÊmm 'X WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 ö&sai Vreemdelingen wachten eindeloos op uitzetting (Van een onzer verslaggeefsters) Pas als de ambassades van de landen van herkomst een jzo- genoemde "laissez passer" hebben" verstrekt kunnen zij i worden uitgewezen. Bij het 'personeel van het huis van be swaring bestaat irritatie over het langdurige verblijf van de vreemdelingen, omdat veroor deelden wegens plaatsgebrek hun straf in de gevangenis niet kunnen uitzitten. „Die irritatie is terecht", zegt jurist Joop Nijhui3, gespe cialiseerd in vreemdelingenza ken. „Maar ook voor de vreem delingen is het uiterst teleur stellend eindeloos in de gevan genis te moeten zitten. De vreemdelingenwet kent name lijk geen beperking aan de tijd dat een vreemdeling in bewa ring kan zitten." P' slechts vier redenen n vreemdelingen in be waring mogen zijn. Als de rechter hun uitzetting heeft ge last, al3 die uitspraak is te ver wachten. als de vreemdeling toelating heeft gevraagd, maar hierover nog geen beslissing is genomen, en als de openbare orde ermee is gediend de vreemdeling achter slot en grendel te zetten, bij voorbeeld jomdat hij een misdadiger is. „Echter, als uitzetting bin- 'nen redelijke termijn niet is te verwachten, heeft opsluiting geen enkele^ zin", aldus Nij- huis. Het lot van de drie vreemdelingen die al langer dan vijf maanden in een Rot terdamse cel verblijven, is des te schrijnender omdat zij "In Nederland mensen kennen die voor kost en inwoning willen zorgen en zij dus in geen geval ten laste van de staat zullen komen. De ervaring is dat veel am bassades niet zo'n haast ma ken met het verstrekken van een "laissez passer". Door middel van vingerafdrukken en pasfoto's moeten de vreem delingen worden geïdentifi ceerd in de landen van her komst. „Als zij nooit met justitie in aanraking zijn geweest, heb ben vingerafdrukken geen zin", zegt mr. Nijhuls. „In dat geval moet een speciale koe rier met de pasfoto's naar het dorp waar de vreemdeling vandaan komt. Dat is een kost bare geschiedenis. Daar gaat meestal veel tijd overheen." Ook diplomatieke spannin gen zijn, volgens Nijhuis, met een merkbaar in de snelheid, waarmee ambassades probe ren "hun mensen" van papie ren te voorzien. Vrijdag dienen de drie vreemdelingen, die al vijf maanden in het huis van bewa ring zitten, een verzoek in om hun detentie te schorsen. Zij zijn afkomstig uit de Volksre publiek China, Marokko en Li banon. W/ van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nog dit Jaar start Rotterdam een eigen organisatie voor inza meling van olie- en cheml- caliënafva' (siob) en voor het schoonmaken van tan kers. De sluiting van Tanker Cleaning Schiedam en de in name van de vergunning V; Booy Clean dwingt hier toe volgens het gemeentebe stuur. Rotterdam spreekt van een noodsituatie en risi co's van illegale praktijken of verlies van scheepvaart in een brief aan minister Smit-Kroes. 'Rotterdam wil zeer snel e«n organisatie hebben van bonafide slob-ophaiers. Be drijven die met ondeugde lijk materieel werken of waarbij overtredingen ;zljn geconstateerd moeten ver dwijnen. Alleen ophalers, die in de Rotterdamse orga nisatie passen, behoren ln aanmerking te komen voor vergunningen. Verolme tanker Cleaning, dat momenteel alleen eigen schepen reinigt, is het enige bedrijf nog dat ln staat is af valstoffen van schepen ln ontvangst te nemen. Rotter dam wil daarvan ook ge bruik gaan maken. Voorts ls uitbreiding van opslagcapa citeit nodig en moet er een tijdelijke oplossing voor de behandeling van dat afval komen. Rotterdam vraagt be stuurlijke ruggesteun van het rijk voor deze noodoplos singen omdat de gemeente gewongen wordt zich zeer kwetsbaar op te stellen. „De apparatuur is verouderd, de capaciteit beperkt en de ver gunningen zijn ontoerei kend," laat bet gemeentebe stuur weten. Deze tijdelijke oplossing Is een eerste stap naar de met het rijk overeengeko men centrale haven ont vangst Installatie (HOI), waarin Rotterdam en het bedrijfsleven zouden moeten samenwerken. De aanwezig heid van zo'n HOI is sinds oktober al verplicht in de Rotterdamse haven volgens het internationale verdrag tegen verontreiniging van de zee (Marpol-contract) dat de regering heeft onder tekend. Tijdens een roerige nachte lijke vergadering liepen de verdeeldheid en verwarring zo hoog op dat werd besloten van daag maar geen actie te voe ren. Het overgrote deel van de RET-ers nam aan de stem ming hierover overigens niet deel. De RET-ers zullen zich beraden over wat ze zullen doen ais morgen het overleg tussen ambtenarenbonden en minister Rietkerk geen succes oplevert. Ze willen zorgen dat ze dan beslagen ten ijs komen. Volgens districtsbestuurder Guus van Huljgevoort van de FNV-ambtenarenbonden Ab- va/Kabo is van een vermin derde actiebereidheid bij het RET-personeel geen sprake, "eerder van het tegendeel". Het busverkeer in Ridderkerk, Krimpen aan den IJssel en Schoonhoven lag vandaag wel stil door een 24-uursactie (die mogelijk nog 24 uur wordt ver lengd) bij Westnederland. dij de politie lijkt de bereid heid om ln actie te komen te gen de dreigende salariskor- tingen wel terug te lopen. "De mensen beginnen te ROTTERDAM In de Waalhaven in Rotterdam Is dinsdag de 13-jarige Stephanie de Ruijter verdronken. Het meisje sloeg overboord na te zijn gestruikeld op een duw boot. Het stoffelijk overschot kon dinsdag nog niet worden geborgen, zo heeft de politie meegedeeld. twijfelen aan het nut van ver dere acties," aldus woordvoer der Cor van Leeuwen van de Rotterdamse afdeling van de Nederlandse Politiebond. In Schiedam zijn vandaag de Openbare Nutsbedrijven (ONS) doelwit geworden van een actie van ongeveer 25 uit keringsgerechtigden en WAO- ers. Het resultaat was dat van daag in Schiedam-Noord en Kethel geen huisvuil 'werd op gehaald. De actievoerders had den de hekken van de ONS-be- drljfsterrelnen met sloten ver zegeld. Het Dordtse GEB gaat mor genmiddag om 2 uur voor on bepaalde tijd in staking. Men sen zonder werk en bijstands vrouwen hebben vanmorgen drie kwartier lang de Dordtse Sociale Dienst bezet gehouden. De RET heeft met het oog op komende acties de informatie- post voor passagiers uitge breid. Voor inlichtingen over het openbar vervoer kan men vanaf 6 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds bellen: 010-546890. Overigens hebben RET-controleurs betrapte zwart- en grijsrijders vrijuit laten gaan. Zit* verder pagina 17 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het noodwet je waarmee minister Brink man (WVC) bouw en renovatie van bejaardenoord beperkt js rampzalig vou Juid-Hol- 'land, meent gedepj .eerde Jan Hein Boone. Met terugwerken de kracht tot juni 1983 ont houdt de minister goedkeuring aan projecten waarvoor nog geen aannemingscontracten zijn ondertekend. Boone zegt dat hierdoor nieuwbouw in Hellevoetsluis en renovatie in Dirkslhnd en tientallen andere plaatsen op de tocht zijn geko men. „Er kan ook niet behoorlijk verder gewerkt worden, omdat de Kamer nog niet bepaald heeft tot welke bedragen wel voorzieningen getroffen mogen worden," aldus Boone. Hij ver wijt de minister vooral de te rugwerkende kracht tot juni. „In zulke zaken bestaan altijd afspraken, die nog niet gefor maliseerd zijn door handteke ningen." ROTTERDAM De be drijfsrecherche van winkelcen trum Zuidplein moest gisteren de achtervolging inzetten toen een vrouwelijke klemt er met armen vol lingerie vandoor ging. De 25-jarige C. K. stal de goederen voor een bedrag van 600,- gulden op de eerste ver dieping van het centrum. De vrouw wist uiteindelijk naar buiten te komen maar werd daar staande gehouden door een bedrijfsrechercheur. Deze had nog grote moeite de vrouw te overmeesteren omdat ze met een mes dreigde. fïS fel# SÖC (Van een ónzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Rotterdamse recherche heeft 12 negatieffilms van fotobureau Ton den Haan in beslag genomen. Het gaat om persfoto's, ge maakt tijdens de voetbal wedstrijd Feyenoord-Tot- tenham Hotsptsr op 2 no vember. De politie, die eer der beslag legde op mate riaal van NOS en Veroni ca, handelde op last van de rechter. De politie had het vol gens Ton den Haan spe ciaal gemunt op fotomate riaal van de steekpartij In vak S, dat een aantal kran ten voor publicatie heeft gebruikt. Den Haan heeft de politie echter doorver wezen naar de advokaat van de Nederlandse Ver eniging van Fotojournalis ten (NVF). De Rotterdamse foto graaf heeft de advokaat de bewuste negatieven enige tijd geleden, na overleg met een bestuurslid van de NVF, toegestuurd. Den Haan is er niet over te spreken dat justitie persfoto's ten behoeve van een gerechtelijk vooron derzoek in beslag neemt. De fotograaf, die eerder af drukken ter beschikking heeft gesteld van de Rot terdamse politie, zegt uit ervaring te weten dat een deel van de voetbalsuppor ters bij fotografen verhaal komt haien. De Rotterdamse politie, die' dus afdrukken heeft ge zien, ontkende vorige week negatieven ln beslag te zullen nemen. Advokaat van de NVF, mr. R. K. Vies, zegt dat hij 'de foto's waarschijnlijk door de stakingsacties bij de posterijen, nog niet heeft ontvangen. Hij wacht het moment af dat de poli tie zich bij zijn kantoor meldt. Vies erkent het be lang van justitie bij de op sporing van supporters die strafbare feiten hebben ge pleegd. Het meest onge wenst is naar zijn oordeel de publiciteit rond de inbe slagname. Dat zegt de antl-miütarlsti- sche actiegroep Onkruit, die deze stelling wil bewijzen op tentoonstellingen en met een boek. Onkruit heeft gegevens over oorlogsvoorbereiding en civiele verdediging in handen gekregen die afkomstig zijn uit de militaire bunker in Kat wijk en uit de bunker van de provinciale BB in Noordwijk, waar het materiaal in de nacht van 26 op 27 april is buitge maakt. Bij de buit zaten veel stuk ken met het opschrift "ge heim" of "vertrouwelijk". Deze stukken vormen de basis voor de tentoonstelling op vrijdag 18 en zaterdag 19 november in Rotterdam en voor voor het boek over "plannen die de oor log mogelijk maken". Het Onkruitboek bevat onder meer een beschouwing over wat volgens Onkruit de werke lijke bedoeling van de oefening Wintex is. Deze twee-jaarlijkse oefening zou uitsluitend ge- richt zijn op repressie tegen de eigen bevolking. Hierbij wordt uitgegaan van een algemene havenstaking, sabotage aan havenkranen en materieel van Rcinforcementcenheden en chaos op het Centraal Station vanwege vluchtelingen, aldus- Onkruit. Verder zegt de aktiegroep onweerlegbaar te kunnen aan tonen dat in oorlogstijd een verbod op bijeenkomsten van linkse politieke partijen en vakbonden wordt ingevoerd, dat ziekenhuizen worden ver plicht patiënten te ontslaan en dat censuur en persoonsregis tratie worden ingevoerd. De tentoonstelling in Rotter dam la te zien in het Trefcen trum aan de Westersingel 16 op vrijdagavond 18 november van 19.00 uur tot 22.30 en op za terdag 19 november van 10.00 uur tot 17.00 uur. Tijdens de tentoonstelling treden diverse muziekgroepen op. 'Tout Rotterdam" nipte gis teravond van de Beaujolais Primeur. Deze snobistische, maar daarom nog niet lékkere, piepjonge Franse wijn lag ai enkele dagen in de kelders. Vroeger was er nog sprake van een echte wijnrace, maar tegenwoordig vindt de com mercie het heter om de wijn op tientallen plaatsen tegelijk te presenteren. Op de foto proost onder anderen de bekende wle- lergangmaker (met baard) Joop Zijlaard op de wijnoogst '83. Iets officiëler ging het toe in Vlaardingen, waar wijnam bassadrice Jaquellne van Ber gen Henegouwen burgemees ter Van Lier de ee* de fles beaujolais cadeau g„.. Ambas sadrice Jaquellne gewapend met het slijtersvakdiploma en het wijnbrevet mag haar ti tel een jaar lang voeren. Ken ners hebben de Beaujolais van dit Jaar al gekenmerkt als "ag ressief op de achtertong, ner veus in de afdronk en voorzien van een weifelend bouquet". kJ L/ Een SLïlamp verbruikt maar een kwart van de energie van 'n gewone gloeilamp en gaat vijf maal zo lang mee. Die lamp.brengt dusdik :'n geld op. Boven de eettafel maar ook in de hal, in de leeshoek en hij de voordeur. Nu m 9.13.18 en 25 wat! Opaa! en Prisma 25 Watt üeoctki leverbaar v|p--

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1