VPRO helpt tv-talent Meré^r Met er Vi gaf in l GOOI 2; Kerbosch neemt afscheid met opium- avontuur ter meuten ter meulen Voetballertjes in auto tegen trein Disco draait uit op steekpartij Meer kansen voor hartpatiëntjes Overspannen man kaapt boot Dronken spookrijder rijdt in alcoholfuik Veertigste inbraak in televisiewinkel Laag water brengt blussers in fast Bommelding kost 4 uur Deelman wil geld bij examen mm MAANDAG 21NOVEMBER 1983 - f F het vrue volk Drakkar aftershave met toiletzeep. voor CfAfW Lederen nagelgarnituur. Kompleet met nageltang. Ze vendelige inhoud, in rood. zwart of bruin, j* J| AC van 2%50 voor 2 Tubes Aquafresh tandpasta. Met fluoride. i^l/l C Vans#? voor (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Eind van de week, waar schijnlijk donderdag, komt er een Kamerde bat over het mislukken van het overleg van het kabinet met de werkne mers- en werkgeversor ganisaties in de Stich ting van de Arbeid, af gelopen vrijdag. Het ziet er echter niet naar uit dat daar de oplos sing uit zal komen voor het keiharde conflict tussen kabinet en vak beweging. Uitgestippeld Regeerakkoord Bijgestaan door z'n jonge bazin probeert deze herder een "goed figuur" te slaan op de behendigheidswedstrijden in de RAI in Amsterdam. De wedstrijden werden dit weekeinde gehouden en maakten deel uit van de grote Internationale Rashonden tentoonstelling, met 1(500 viervoeters uit twaalf landen. De tentoonstelling is de grootste op dit gebied in Europa. uit ons tuincentrum... Vuurdoorn in pot. Levensboom In pot. Veronica in pot. van -4^5 voor Een legertje „verzets strijders" uit „Shots" van Roeland Kerbosch. „Ze opere ren allemaal apart." Mïfe Anders uitgepakt Uniek Roeland Kerbosch (If2): „Filmreportages maken in dc jungle is fysiek ont zettend zwaar." binnenland 3 Ruzie bonden-kabinet politiek muurvast UTRECHT De VPRO-Le- denraad (het parlement van deze omroep) «heeft zaterdag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht zonder morren het rapport „Toekomst VPRO" on derschreven. Dat betekent, dat dc vereniging jaarlijks geld zal uittrekken voor een stich ting die radio- en tv-talent gaat ontwikkelen. Dat zal gebeuren met appa ratuur. die de stichting buiten de NOS om zelf zal kopen. Bo vendien zal met de eigen VPRO-apparatuur worden geexperimenteerd en ver nieuwd. De NOS kan deze ap paratuur niet leveren, aldus de VPRO, „en streeft naar een te grote perfectie." De Ledenraad vroeg voorts het bestuur een schema te le veren dat de programma's be vat, die de VPRO-televisie als B-omroep zal vertonen. Dat schema zal in mei 1984 bij het VPRO-parlemcnt moeten zijn. (Van een onzer verslaggevers) ENKHUIZEN -- Politieman nen hébben zaterdag een deel van het centrum van Enkhui zen afgezet nadat "een lid van het anti-ambtenarencomité" een bij de politie onbekende en vermoedelijk gefingeerde or ganisatie telefonisch had gemeld dat er een bom zou ontploffen bij een plaatselijk postkantoor. De melding kwam vlak na dat in 'de omgeving een pro testmanifestatie was begonnen tegen dc 3 procent-korting op dc ambtenarensalarissen en uitkeringen. Vier uur lang hield de politie de omgeving van het postkan toor afgesloten. Toen er geen bom ontplofte en een bomver- kéniier van de rijkspolitie ook niets kon vinden, werd de af zetting opgeheven. Van Cuy Laroche. In kadover- pakking. Het spoeddebat wordt mor gen aangevraagd door opposi tieleider Den Uyl (PvdA). Hij kan rekenen op medewerking van het CDA. Die medewerking betekent volgens CDA-fractievoorzitter De Vries echter niet dat zijn partij het met Den Uyl eens is dat heb kabinet heeft gefaald en de Tweede Kamer dus dat werk maar moet overnemen. Uit de woorden van de CDA- fractievoorzitter zondag voor de AVRO-radio zou gehoord kunnen worden dat hij de op positie zal laten praten omdat het haar democratisch recht is een debat aan te vragen en haar mening te geven. Het CDA is niet van plan het kabi netsbeleid in zo'n debat af te keuren. Premier Lubbers en minis ter van Sociale Zaken De Ko ning lieten dit weekeinde blij ken -3f.tv-s& het kabinet ook niet veel meer te verwachten is. Het zal vasthouden aan het eigen uitgestippelde beleid. Het enige lichtpuntje dat mi nister De Koning te bieden had is dat ih het Kamerdebat „over tienden van procenten gespro ken kan worden." PvdA-ieider Den Uyl noem de voor de VARA-radio de af wijzing door het kabinet van het vakbewcgingsvoorstel, pre mieverlaging achterwege te laten om zo de korting op de sociale uitkeringen ongedaan te maken, „onbegrijpelijk" en „onverantwoord". „Dit is vra gen om explosies," aidus Den Uyl, die voorspelde dat Neder land op een conflict afstevent dat zijn weerga na de Tweede Wereldoorlog niet kent. Ook de CPN waarschuwt in een verklaring, waarin de hou ding van het kabinet onvoor stelbaar en onaanvaardbaar wordt genoemd, voor een har de confrontatie. De onverant woordelijke houding van Lub bers en Rietkerk draagt vol gens de CPN een gevaar van grote maatschappelijke risi co's in zich. WD-partijvoorzitter Kam- minga noemde voor dc TROS- radio het mislukken van het overleg tussen kabinet en vak beweging „dramatisch en wer kelijk afschuwelijk". De aan gekondigde verscherping van de acties van de ambtenaren vindt hij echter volstrekt on aanvaardbaar, omdat daar door het vertrouwen in een be tere toekomst zou worden on dermijnd. „Zo ga je niet met elkaar om," aldus Kamminga. Het CNV zal proberen het CDA zo ver te krijgen dat die fractie alsnog het kabinetsbe leid afkeurt. Dat vertelde CNV-voorzitter Van der Heu len in Heerlen. De verhouding tussen CNV en CDA wordt vol gens hem steeds slechter, de kloof dreigt groter te worden. „Laat het CDA nu eens een duidelijk gebaar maken in de richting van de minst draag- krachtigen in onze samenle ving," aidus Van der Heulen. Voorzitter De Jong van dc CNV-ambtenarenbond CFO he kelde voor de VARA-radio ook de opstelling van de CDA-frac- tie, die hem keer op keer on danks begrip voor zijn positie voorhoudt dat er eenmaal af spraken liggen van het regeer akkoord, waar niet aan ge tornd mag worden. „Dan scheiden onze wegen." aldus De Jong. „want ik heb dat re geerakkoord niet gemaakt." Haar CDA-fractievoorzitter De Vries zei juist dat het CNV nu eindelijk eens moet ophou den met zeuren over dat re- geerakoord. Wij vinden dat be leid nodig en daarom houden we ons eraan; dat moet het CNV eindelijk maar eens ac cepteren, aldus De Vries. (Pyracantha Orange Glow) Een klimmer, die in de herfst en winter uw geve! in gloed zal zetten met massa's oranje/ rode bessen. Schimmel- en rotvnj Van.4,25' 0*. voor m (Thuija occldentalis). Snelgroei ende groene komfeer. bij uit stek geschikt als baagoiant. maar ook voor de bloembak. Van-3^5 voor (Hebei, laagblijvend struikje m diverse soorten. Bloeitijd juni- juli. Groenb!i|\ DEN HAAG Hinister Deelman van Onderwijs denkt erover om bij havo, vwo en mbo examengeld te gaan hef fen. Hij denkt aan een bedrag van ongeveer honderd gulden. De bewindsman yerwacht op die manier maximaal 20 mil joen guiden binnen te kunnen halen om het gat in de begro ting te dichten, dat is geslagen door Het voorlopig afzien van schoolgeldheffing. Het gat in de begroting voor het volgend jaar bedraagt 140 miljoen gulden. Daarvan moet minister Deelman zeventig miljoen zelf opbrengen, dat wil zeggen binnen zijn eigen on derwijsbegroting. De suggestie om examen geld te vragen Ï3 aangereikt door het CDA in de Tweede Kamer. Een woordvoerder van de WD-fractle iiet in het weekeinde weten er niet onwel willend tegenover te staan. Donderdag, als alie wijzigin gen in de onderwijsbegroting bekend worden gemaakt, moet blijken of dat examengeld er bij zit. Van onze verslaggever ALE VAN DIJK HILVERSUH De Amster damse filmer Roeland Ker bosch (42) stopt met tv-docu- mentaires. "Reportages maken over on derdrukking en verzet is fy siek een zwaar werk. Je ver dient er weinig mee en je be reikt maar gedurende korte tijd een groot publiek," zegt hij. Kerbosch wordt spéélfilm producer. "Je kunt in speel films óók sociale onderwerpen belichten, je maakt er een die pere indruk mee bij het pu bliek en producéren is óók een vorm van filmen. Hij heeft de smaak van speelfilms te pakken gekregen bij het produceren van "Adem loos". Tien jaar geleden maakte Kerbosch op de tv-kijkende wereld diepe indruk met een reportage van een voettocht langs de verzetsbeweging in Angola. Nu is hij wéér terug van een (vijfweekse) voettocht door barre junglegebieden. Hij maakte een film in het oosten van Birma, waar de "Shans" opium oogsten om zichzelf te voeden en de verzetsbewegin gen te financieren. Zo dacht hij tenminste toen hij er naar toe trok. Donderdagavond toont de NOS de film "Shots" (duur vijftig minuten) op Nederland 2. "Ik had voorgesteld om er twee maal veertig minuten van te maken, maar daar ont braken bij de televisie geld en tijd voor." Kerbosch had drie aanleidin gen om in Birma op reportage te gaan. Toen hij bezig was een tv-fiim te maken over het le ven van zijn grootvader (plan tage-beheerder in het voorma lige Nederlands-Indië) vond hij ook het vergeelde proef schrift, waarop zijn grootva der was gepromoveerd; "Hoe ontstaat opium." Kerbosch: "Opa beschreef hoe de Papaver Somnlferum wordt geteeld, de plant, waar uit opium wordt gemaakt. Ik wilde die papavervelden nu zelf wel eens zien." De tweede reden was, dat hij voor zijn Amsterdamse wo ning regelmatig met opiumge bruikers werd geconfronteerd; "Ze zitten bij wijze van spre ken bij me op de stoep." 'Derde aanleiding: Contact met de Zweed Bertil Lintner, de eerste Europeaan die met een Shan-meisje in het huwe lijk trad. "Zonder introductie en rela ties kom je die jungle daar niet binnen en maak je geen contact met de verzetsgroe pen." Kerbosch is met mooi film materiaal teruggekomen, maar het was ander materiaal dan hij tevoren had gedacht. "Ik trof wèl verzetsgroepjes, die via belastinggeld op ge smokkelde opium worden be taald, maar van ideologisch verzet is geen sprake. Het zijn allemaal apart opererende groepjes, die op de vlucht slaan zodra het Birmaanse le ger één keer per jaar voor de vorm het binnenland in trekt." Dat de boeren rijk worden van de papaverteelt heeft hij ook niet kunnen registreren. "Ze vangen er nauwelijks geld voor, maar het vormt wel hun enige inkomstenbron. Het gro te geld wordt door de handela- ren-in-nette-pakken geïncas seerd. De boeren telen de papa vers op kleine stukjes land zoals hun grootvaders dat al deden. Ze hebben er geen Idee van, dat ze er elders in de we reld kwaad mee aanrichten. „Er leven weliswaar vier miljoen Shans in het oosten van Birma (in een bergachtige jungle zo groot als Groot-Brit- tannië), maar van een georga niseerde vrijheidsstrijd, zoals ik dacht, is geen sprake. Van de opium-belasting worden wapens en munitie gekocht." Toch maakte Kerbosch een unieke film. Het beelden van de barre tocht (zwerende won den, ratten en slangen, die over je dekens glibberen), met opiumtransporten in de nacht, gesprekken met leiders van de legertjes, het ^oogsten van de opium op de veldjes en met bergstamleden, die zelf ook opium schuiven: "Hinder ge vaarlijk dan alcohol." Alleen de heroïnefabriekjes mocht hij niet filmen. Zonder een poging was zijn leven tóch al enkele keren in gevaar. Op de terugweg moest hij nog vluchten, omdat het Birmaan se leger een actie was begon nen. "Ze verbranden wel demon stratief en voor de ogen van de wereldpers opium op een plein in Rangoon, maar de rook ruikt dan naar geitenstront. Ze ondernemen wel acties, maar de wortel van de opiumsmok kel wordt niet aangetast." Het is een nogal ingewikkel de film geworden. "Want de si tuatie is er zeer gecompli ceerd." Samen met producer Aart Staartjes probeert Ker bosch na de vertoning ln Ne derland de film aan tv-stations over de hele wereld te slijten. In januari hoopt hij nog een jazz-film rond Martin van Duinhoven te maken. "Maar daarna bepaal ik mij tot de speelfilm." RIJEN Het Bra bantse Rijen is in rouw gedompeld, nadat zaterdagoch tend bij een bot sing met een trein twee jeugdspeler- tjes van de plaatse lijke voetbalclub RAC werden ge dood en drie ande re zeer ernstig wer den gewond, even als de bestuurder van de auto waarin ze zaten. Alie slachtoffers woon den in één straat in Rijen. De heer M. Ver schuren (36) was met zijn zoontjes Ferry (9) en Florian (7) en met drie buurkinderen Björn Martens (9), Corne Huijbregts (9) en Mare Willemen (8) op weg naar een sportcomplex voor een voetbalwed strijd, toen hij op een overweg in Rijen tegen de trein Tilburg-Breda reed. Volgens de politie hadden de lichten bij de overweg goed gewerkt. Ferry Verschuren en Björn Martens waren op slag dood. De heer Ver schuren en zijn an dere zoontje Flo rian verkeerden vanmorgen nog in levensgevaar. De twee andere kinde ren liepen zeer ern stige verwondingen op. De politie richtte na het ongeval een cri siscentrum in van waaruit ondermeer een arts voor bege leiding van ouders en familieleden naar de ziekenhui zen zorgde. De politie noemt het een raadsel dat de heer Verschuren tegen de trein botste, omdat hij de situatie ter plek ke heel goed ken de. GROSNLO/AM STERDAM Bij drie steekpartijen in en om het Gel derse Groenlo zijn zaterdagnacht vijf mensen gewond geraakt en in een ziekenhuis opgeno men. Eén van de slachtoffers werd in een long geraakt en is er slecht aan toe. De moeilijkheden begonnen in een discotheek waarbij vier vechtersbazen buiten de deur wer den gezet. De ruzie ■werd daarna in de omgeving voortge zet, De politie heeft twee verdachten aangehouden. Bij een schietpartij in het Surinaamse ontmoetingscen trum Mosa aan de Rustenbur gerstraat in Amsterdam is gisteravond een man door een ko gel in de zij getrof fen. In het centrum komen vooral sym pathisanten van het Bouterse-bewind in Suriname. Het slachtoffer verkeert niet in levensge vaar. De toedracht van de schietpartij is nog onduidelijk. UTRECHT Sinds het begin van de kindercardiologie 'en de hartchirurgie, dertig jaar geleden, zijn de vooruitzich ten voor een kind dat met een hartaf wijking wordt gebo ren enorm verbe terd. Dat bleek dit weekeinde op de tiende bijeenkomst van het oudercomi té Kinderharten fonds, Volgens de Leidse kindercardioloog prof. J, Rohmer kan verreweg het grootste deel van de 1500 kindertjes die jaarlijks in Ne derland worden ge boren met een hartafwijking nu chirurgisch worden geholpen of gene zen. Zelfs bij pas geborenen zijn zeer ingewikkelde ope raties mogelijk. Er zijn voor Neder landse hartpatiënt jes geen luchtbrug gen nodig naar het buitenland. Volgens prof. Rohmer kun nen alle kinderen die een operatie nodig hebben hier worden geholpen en zijn de wachttij den voor opname en onderzoek maar drie a vier maan den. Spoedopera ties zijn altijd bin nen 24 uur moge lijk. SCHEVENINGEN Op de Noordzee wordt nog gezocht naar het lichaam van een 21-jarige schipper, die giste ren het sportvis sersschip Trip Sr. had gekaapt en koers had gezet naar Engeland. Toen de boot na een zoekactie door het marinefregat Wolf was onder schept, bleek de zwaar overspannen schipper, die er in zijn eentje met de Trip Sr. vandoor was gegaan, niet meer aan boord te zijn. De vermiste schip per, net vader ge worden, zou grote financiële en privé- problemen hebben gehad. Meteen na dat duidelijk was geworden dat hij het schip had ge kaapt ging de mari ne met het fregat, een helikopter en het opleidingsschip "Eendracht" op zoek. Ook een an dere boot van de rederij ging de Trip Sr. achterna. NIJMEGEN/MAAS TRICHT Bij alco holcontroles in de buurt van Nijmegen is de rijkspolitie vannacht gecon fronteerd met een spookrijder. Vlak bij één van de controleposten, bij het verkeersplein Deii. veroorzaakte een spookrijder op de rijksweg richting Gorkum een bot sing met een te genligger. Niemand raakte gewond. De spookrijder, een 31-jarige man uit Utrecht, bleek ern stig onder invloed. Bij de alcoholcon troles, uitgevoerd bij Appeitern en Doesburg, werden in totaal 550 voer tuigen aangehou den. 25 automobi listen bleken onder invloed, hetgeen 14 rijverboden. 8 bloedproeven en 3 weigeringen van de bloedproef oplever de. Zaterdagnacht werd op verschil lende punten in - Maastricht alcohol controle gehouden. Een beschonken automobilist werd betrapt, wat de po litie een "uitzonder lijk positief resul taat" noemde. ALMERE Op spectaculaire wijze hebben inbrekers dit weekeinde voor de veertigste keer een radio- en tv-winkel in het centrum van Alme- re-haven onderhan den genomen. Omdat de eigenaar van de zaak zich goed had beveiligd, gebruikten de in brekers een auto om de pui te ram men en de winkel binnen te rijden. Ze laadden daarna een flink aantal vi deorecorders. tele visietoestellen en videobanden in. Volgens de politie is de schade in de winkel enorm. Een groot aantal televi sietoestellen, ra dio's en andere technische appara tuur is door de in brekersauto aan gruzelementen ge reden. Het oprui men van de ravage heeft vele uren in beslag genomen. Van de daders ont breekt elk spoor. DEVENTER De Deventer brand weer heeft gister avond met ernstige moeilijkheden ge kampt bij het blus sen van een enor me brand in een jongerencentrum dat gehuisvest is in een historisch pand in de binnenstad. Door de lage wa terstand van de tJssel en de lage grondwaterstand was er een tekort aan bluswater. Brandweerlieden moesten daarom over een grote af stand water gaan halen. Met veel moeite slaagden ze erin om uitbreiding van de brand naar an dere historische panden te voorko men. Het jongerencen trum stond op de monumentenlijst. De schade loopt volgens de brand weer in de vele ton nen. De brand brak door onbekende oorzaak uit. Nie mand raakte ge wond.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1