4 Yvonne mocht niet mee Henk Verkerk: 'Voor mijn kinderen is het nog het ergst' Telefonische Hulp dienst vreest ontslag Eerste paal Sporthal Oost mmmwmmsBm Bingo's lentefeest Van Tilborg wilde paal wei slaan 'Nader onderzoek' Steendijkpolder? Captain's gala in Hllton-hotel Tweede Poenmarkt in Hoogvliet SCHIEDAM Onder grote belangstelling heeft Schiedam zaterdagmiddag Sint Nicolaas binnen haar stadsgrenzen verwelkomd. Rond half twee legde de Sint, met in zijn kielzog een reeks zwarte Pieten, aan op het Hoofd. De vermoeidheid van de lange zeereis van Spanje naar ons land was de Goedheiligman duidelijk van het gezicht af te le zen. Met hier en daar wat angstige ge zichten ver welkomden de Schie- damse kin deren de Goedheilig man op de Grote Markt. {S 7 5 «te*-:,; l -J l'W taais Ui mswstt ill*» mmtü iff^ssissl II h w®ükj Namens de gemeente heette loco-burgemeester Schee res de Sint welkom in Schiedam. „Kunt u ons geen nieuwe burgemeester schenken," vroeg Scheeres de kindervriend. (Van onze verslaggever RON DE GROOT) SCHIEDAM De kinderen van Henk Verkerk (37) zullen bij de Sinterklaasviering op hun school ontbreken. „Ik houd ze thuis anders krijg je alleen maar scheve gezichten. Ik kan het schoolgeld ge woon niet betalen. Op dat feestje krijgen de kinde ren een cadeautje. Ik heb daar dus zogezegd niet aan bijgedragen." Alcohol Henk Verkerk is al dertien jaar 'minimumleider'. „We worden wel verplicht om te gaan stelen," zegt hij. De korting van 3'A procent kan er bij hem niet meer bij. BUS MAAN0AG21 NOVEMBER 1983 HET VRIJE VOLK Schiedam Sint Nicolaas is weer in Schiedam SCHIEDAM Wethouder Luub Hafkamp zal woensdag middag- de eerste paal slaan voor een buurtcentrum en sportzaal aan de Fahrenheit- straat. Hiermee wordt een stukje van de achterstand weggewerkt die Schiedam Oost heeft op het gebied van welzijnsvoorzieningen. Ver wacht wordt dat het complex rond het midden van volgend jaar opgeleverd zal worden. In november vorig jaar be-, sloot de gemeenteraad ruim twee miljoen gulden voor de sportzaal en ruim 750.000 gul den voor het buurtcentrum be schikbaar te stellen. Het rijk zal respectievelijk 450.000 en 250.000 gulden op tafel te leg gen. De ontwerpen voor de beide ruimtes zijn in samenspraak met de wijkbewoners tot stand gekomen. Zij hebben op een In formatie-avond hun mening over het complex kunnen ge ven. De sportzaal is 28 meter lang, 22 meter breed en zeven meter hoog. De zaal is dan groot genoeg voor twee volley- balvelden ot een basketbalveld. Er kunnen ongeveer 125 toe schouwers in. Midden in de zaal komt een scheidingswand die opgetrokken kan worden. Er komen twee was- en kleed ruimtes. Het buurtcentrum zal be schikken over een ontmoe tingsruimte, een vergader ruimte, een kantoor, toiletten en bergruimten. Er zal ook een invalidentoilet worden aange legd. In de omtrek van het cen trum komen een groot aantal parkeerplaatsen voor bezoe kers. Ondermeer een rookgas- klep en een warm.teterugwin- ningssysteem zullen worden aangebracht om energie te be sparen., De vloeren, wanden en daken worden optimaal geïso leerd. De kindervriend had echter nog genoeg energie over om met zijn gevolg naar het Stad huis aan de Grote Markt te gaan waar hij werd ontvangen door loco-burgemeester Schee- res. Op het plein hadden zich in middels al honderden mensen verzameld. Met soms wat ang stige gezichten wachtten de kinderen met kloppend hart op de Goedheiligman. „Misschien kimt u ons voor Sinterklaas een burgemeester schenken." zei Scheeres bij de ontvangst op het bordes van het stadhuis. „Het is maar goed dat u met uw eigen schip bent gekomen. Als u per post was gekomen had u hier hele maal niet gestaan," zo bracht Scheeres Sint Nicolaas op de hoogte van de acties in ons land. Dé intocht van de Sint vol trok zich niet geheel probleem loos. Tijdens zijn rit naar het stadhuis was de Sint een van de zijn belangrijkste knechten "kwijtgeraakt". Bij aankomst op de Grote Markt bleek de Piet met "het grote boek" on vindbaar. Een gejuich ging op toen het publiek de verloren Piet signa leerde op het dak van een van de woningen aan het plein. „We moeten de brandweer er maar bij roepen om hem eraf te halen," sprak de Goedheilig- man met een beetje angst in de stem. Met luide sirenes rukte ver volgens het brandweerkorps met de ladderwagen uit. Met de uiterste precisie werd de Piet uiteindelijk veilig en on gedeerd op het bordes van het stadhuis afgeleverd. Met de schrik nog enigszins in de be nen overhandigde de Piet het grote boek aan de Sint. Na een kort onderhoud met de loco-burgemeester begon de Sint met zijn tocht door de stad die in Noord eindigde. De komende nachten zal hij het druk genoeg hebben om alle schoenen die zijn klaargezet te vullen. SCHIEDAM Yvonne Habets van Tros-Actiia keek vrijdagochtend lelijk op haar neus. Met een ca meraploeg wilde zij meerei zen met de Bond Uitke ringsgerechtigden Schie dam. De bond stond op het punt om met een bus naar Den Haag te gaan waar zou worden geprotesteerd, „U mag niet mee want de Tros alleen maar negatief is over de acties", kreeg de verslaggeefster te horen. Zij was voor niets uit Utrecht gekomen. lïltS? IlSst® BB<B a v s*c Ma: De brandweer moest er aan te pas komen om een ver lorenPiet van het dak van een van de woningen aan het plein te halen. SCHIEDAM In het ge bouw van de stichting Len tefeest wordt morgenmid dag een bingo ten bate van de actie Zwerfkat gehou den. Met de opbrengst van het spel wordt de castratie en sterilisatie van de dieren bekostigd. De bingo begint om één uur. Ook op donder dagavond rollen bij Lente feest de bingoballetjes. De opbrengst hiervan is be doeld voor het werk dat de stichting verricht voor be jaarden, gehandicapten en mensen die slecht ter been zijn. Het eerste nummer wordt om acht uur omge roepen. De zaal is om zeven uur open. Verkerk is een van de Schie dammers de rond moeten ko men van een uitkering van de Sociale Dienst. Hij is de grote drijfveer achter de Bond Uit keringsgerechtigden Schiedam die de laatste weken fel in het geweer is gekomen tegen de voorgenomen korting van 3)4 procent. „Als die korting doorgaat worden we gewoon verplicht om te gaan stelen. Ik ben dan heus niet te beroerd om een winkel in te lopen cn wat mee te nemen. Ik moet m'n kinde ren toch wat te eten geven?" Verkerk laat er geen misver stand over bestaan: Die kor ting kan er gewoon niet meer bij. Volgens eigen zeggen kan hij financieel nog maar nauwe lijks het hoofd boven water houden. Na aftrek van buur. electriciteit en gas houdt Ver kerk per week 210 gulden over om met zijn vrouw en vijf kin deren van te leven. Van de So ciale Dienst ontvangt hij iede re week zeventig gulden als voorschot op de kinderbijslag. Henk werkt al dertien jaar niet meer. Zijn laatste arbeids uren heeft hij gemaakt voor een koppelbaas als classifi ceerder, het schoonmaken van schepen. „Volgens het Arbeids bureau mag ik niet te lang zit ten en niet sjouwen. Nou, kom daar maar eens mee aan bij een bedrijf. Ze moeten me ge woon niet. Ik heb nog een blau we maandag bij de sociale werkplaats gezeten. Ik mocht daar alleen etiketjes plakken. Toen heb ik aan die baas ge vraagd of hij some een moeder had. Kon hij haar erachter zet ten." Het „werkloos zijn" is de Schiedammer door de jaren heen niet in de koude kleren gaan zitten. „Ik ben er door aan de alcohol geweest. Ik had geen doel meer In m'n leven. Door de alcohol vergeet je dat. Zonder professionele steun ben ik er zo'n vier en een half jaar geleden vanaf gekomen. Dat heb Ik aan m'n vrouw te dan ken. Als Ik niet zou ophouden met drinken, zou ze opstappen. Ik drink nu geen druppel meer. Ik durf ook gewoon een café in om een spa'tje te drinken." Dat laatste gebeurt niet vaak meer want Henk heeft er het geld niet voor. „Wat ik me allemaal moet ontzeggen? Je kan beter vragen wat ik alle maal nog kan doen. Ben ik veel eerder klaar. Ik ben de laatste achttien jaar niet meer op va kantie geweest. In de bioscoop kom Ik nooit. Gelukkig hebben we een televisie maar ik vraag me af hoe lang die het nog vol houdt. M'n lappie vlees moet ik al een hele tijd missen." „De mensen kunnen zich ge woon niet voorstellen hoe het is om van een minimum aan geid met zeven mensen rond te komen," gaat hij verder. Dan zeggen ze dat ik verkeerd leef." De laatste weken stopt Ver kerk een groot deel van zijn energie in de Bond Uitkerings gerechtigden Schiedam. De miljoenennota (met daarin de aangekondigde korting van 314 procent) was nog maar nauwe lijks openbaar gemaakt, of Henk kwam in protest. Het ge bouw van de Sociale Dienst aan de 's Gravenlandseweg was het eerste doelwit van ac ties. 's Nachts werd met verf leuzen op het gebouw geschil derd. De verantwoordlijke 'club' werd meten bekend als de 'groep Verkerk'. Henk wordt nu eenmaal gezien als de motor achter de acties. „Tja, ik ben het natuurlijk niet alleen," zegt hij becheiden. „We hebben met twee of drie man die bekladding gedaan. Naderhand zijn er steeds meer mensen bijgekomen. We heb ben nu ongeveer veetig leden." Henk mag dan het 'brein' van de BUS zijn, op de plaats van de acties zelf houdt hij zich vrij rustig. Het praten met wethouders of directies laat hij over aan anderen. Hij is altijd de rust zelve omdat het „normaal is dat Je in actie komt. Al moet ik In mijn eentje door blijven gaan. Als ik m'n kinderen straks niet te eten kan geven, ben ik in staat om 's nachts ergens een koe te pik ken. Een paar jute-zakken over zijn kop en niemand die het hoort." „Voor m'n kinderen vind ik het nog het ergst," gaat- Iiij verder. „Dat gaat met het meest aan het hart. Ik wil hen iets geven maar ik kan het niet. Al ben je nog zo'n grote vent, je krijgt er af en toe een brok van in je keel". SCHIEDAM De Telefonische Hulp dienst Rijnmond vreest dat het een beroepskracht zal moeten ontslaan. Op de subsidie van 350.000 gulden moet volgend jaar een bedrag van 72.000 gulden wor den bezuinigd. „Of er moet een staf kracht worden ont slagen, of wij moe ten een vestiging opheffen." Dit staat in een begeleiden de brief bij het jaarverslag over 1982. De hulp dienst heeft een vestiging aan de Schiedamse Lek straat. Op vrijdag 25 no vember wordt in Rotterdam het 25-jarig jubileum van de dienst ge vierd. De dienst verzoekt het pu bliek om financiële steun om het werk „met 150 vrijwilli gers" voort te kun nen zetten. Van de telefoontjes die de Schiedamse vestiging vorig jaar te verwerken kreeg, waren er 911 van mensen die zich eenzaam voelden. In '81 wa ren dat er 802. Over problemen met verslaving aan drugs en alcohol kreeg de dienst 737 telefoontjes. In '81 was dat 288. In totaal werd de hulpdienst in Schie dam vorig jaar 5.603 maal gebeld. In 3.297 gevallen bleef de identiteit van de opbeller on bekend. De tele foontjes kwamen vooral van mensen in de leeftijdsgroen 35 t/m 49 jaar (767) en 50 t/m 64 jaar (813). Van bij- na drieduizend mensen bleef de leeftijd onbekend De dienst zegt in haar jaarverslag steeds meer te zul len gaan doen aan de 'kwaliteitsbewa king' van de hulp. „Naarmate de pro blematiek die door de telefoon binnen- komt gecompli ceerder wordt zal vooraf de kwali teitsbewaking aan dacht vragen", al dus het jaarverslag. Over het geheel ge zien is de hulp dienst tevreden over 1982. SCHIEDAM „Ik heb geen moment getwijfeld om die paal de grond In te slaan. Ik had er he lemaal geen pro blemen mee dat de paal beschilderd was." Wethouder Cor van Tilborg reageert hiermee op een artikel in HW van vorige week over de eer ste paal voor de nieuwbouw Maria- straat tweede fase. Daarin wordt ge zegd dat de wet houder, omdat de bewoners er de leus "Opbouwwerk Oost, ook de grond in?" op hadden ge schilderd, de paal niet wilde slaan, „ik werd op het stads kantoor gebefd en heb gezegd dat ze gerust hun gang konden gaan. Het is geen ogenblik bij me opgekomen om die paal niet te slaan. Ik vind het gerechtvaardigd dat de bewoners op een dergelijke manier hun mening over het opbouw werk kenbaar wil len maken," aldus Van Tilborg. MAASSLUIS De bewoners van de Maassluise Steen- dijkpolder zijn het wachten meer dan beu. Ze willen nu eindelijk weten of de minister van VROM (Volkshuls- vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu) akkoord gaat met de opzet van het nader onderzoek naar de bodemver ontreiniging van hun woonwijk, zoals de Commissie Bodemonderzoek Steendijkpolder die voorstaat. De schriftelijke instem ming van de minis ter ontbreekt nog steeds. Daardoor is de start van het na der onderzoek, dat volgens de oor spronkelijke belof tes al in januari '84 zou zijn afgerond, vertraagd. Het na der onderzoek, waar de minister z'n fiat aan moet geven, vergt zeker een jaar. De afgelopen week heeft de Commissie Bodemonderzoek op allerlei manleren geprobeerd te we ten te komen of de minister 'ja' gaat zeggen. Officieel is niets gezegd. Toch concludeert de commissie nu 'dat het ministerie van VROM niet verder als vertragende factor zal werken' Op grond hiervan wil de Commissie Bodemonderzoek wel meewerken aan het psychosociaal onderzoek dat het ministerie laat uit voeren in vier Ne derlandse 'gifwij- ken', waaronder de Steendijkpolder. De Commissie Bo demonderzoek, be staande uit bewo ners van de Steen dijkpolder, erkent de waarde van zo'n project. Het instituut voor Milieuvraagstukken van de Vrije Uni versiteit in Amster dam, een van de drie instanties die het onderzoek uit voeren, motiveert het psycho-soclaal onderzoek: 'Pas geleidelijk aan is het besef ge groeid, dat het wo nen op verontrei nigde grond en het proces van oprui men van het gif voor de betrokken, bewoners ingrij pende psychische en sociale conse quenties kan heb ben. Nu blijkt er zeer weinig inzicht te bestaan in de aard, ernst en om vang van de psy chosociale proble men van bewoners en in de wijze waarop overheids- en hulpverlenings instanties met die problemen om gaan. Verschillende aspecten van het onderzóek worden in deelprojecten uitgezocht. Het eer ste deelproject gaat over de indivi duele bewoners, het tweede over het overheidsoptreden, het derde over de hulpverlening, het vierde over de be wonersorganisaties en het laatste over de reacties in de gezinnen of andere 'primaire leefeen heden'. Nog voor de zomer moet dit onderzoek worden afgerond. Daarna worden de resultaten bekend gemaakt. ROTTERDAM Voor 2 december heeft de Vereniging Scheepvaart- en Havenmuseum een gala-benefietavond georganiseerd in Rotterdam Hilton met als thema De Nederlandse Scheepvaart. Het programma ademt de sfeer van de passagiersvaart naar de tropen en de cruisevaart. De gasten zulten zich aan boord wanen van de Oranje, Wil lem Ruys of Nieuw Amsterdam, De kosten van deze avond bedragen 150 gutden per persoon. De vereniging wil verder mensen op het spoor komen die zijn geboren tij dens de reis van een van de sche- pen van Lloyd. Inlichtingen en re serveringen: via te lefoonnummer 010-144044, toe stel 464. ROTTERDAM Voor de tweede keer kunnen bewo ners van Rotter dam en omgeving op donderdag 24 november terecht op een speciale markt: de Poen markt. Naast koop jes is er voorai In formatie over finan ciële zaken te ha len. De markt, die wordt gehouden in het Recreatiege bouw bij het win kelcentrum Oude Wal, heeft het mot to „Bij ons valt er niets, maar dan ook niets meer te helen" K ft Poenmarkt, een initiatief van ver schillende organi saties en belangen groepen in Hoog vliet, richt zich vooral tot mensen met de laagste in komens. Het gaat daarbij om onge veer dertig procent van de bevolking. De Huurdersvereni ging Hoogvliet, de werkgroep Vrou wen in de Bijstand, de WAO-belangen- groep. de GSD en het GEB staan on der meer donder dag klaar om men sen informatie te geven. Ook migran* tengroepen, het; Wooniastencomits. maatschappelijk werkers, de club huizen, de diëtiste en de wijkwinkel van het Sociaal Wijkopbouw Or gaan Hoogvliet zui len er zijn. De Poenmarkt be gint om 13.30 uur en zal tot midder nacht duren.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2