14 aan: valt mee storm doe ik het nog n keer over verlies van Kredietbank CDA-amendementen halen bakzeil Country Western In De Hoekstee i 1 Maak je eigen zeilplank mm Piet Vogel (27) speelt 250e wedstrijd bij HOV s Broekpolder-wild mag: weer gegeten worden Politiek In The Pub K 1;^/ De schoon maak op het terrein van Tankerclea ning aan de Havenstraat is al in volle gang. Ge meentewer ken is bezig met het op ruimen van ondermeer de tanks. Ook de ge meente heeft vol gens Ulferd Bruseker (CPN) schuld aan de Tanker- cleaning-af- faire. Het getuigt van wanbeleid. De gemeen schap blijft met de rom mel zitten." Bewoners Tonny Peters: "De feestdagen zijn voor vele alleen staanden een verschrikking." Hard maken Sch Notitie ••'ij Wildstand ge dr jdi: re -sti ;m di he R< ;lir .vs ■m "de ,sc •va :r< ■9? V.v"; HET VRIJE VOLK Schiedam mmm 1,5 miljoen extra van rijk voor bodem sanering (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Als beloning voor de "voortvarend heid" van de aanpak krijgt de gemeente anderhalf mil joen gulden extra van het rijk om het terrein van Tan- kercleaning schoon te maken. Dit geld is bedoeld voor de bovengrondse schoonmaak die aanvankelijk op re kening van de gemeente zou komen. Wethouder Reinier Scheeres (Economische Aangelegenheden) deed deze "blijde" mededeling gisteravond in het tweede deel van de gemeenteraadsvergadering. Hij noemde de affaire Tankercleaning "een vuiltje dat ik al jarenlang zag aankomen". Hij noemde de affaire Tan kercleaning "een vuiltje dat ik ai jarenlang zag aankomen". De Bewonersvereniging Schiedam Zuid heeft er in een brief aan het college vaiï Bur gemeester en Wethouders op aangedrongen om betrokken te worden bij de schoonmaakope- ratie die inmiddels al in volle gang is. De vereniging zegt het "onbegrijpelijk" te vinden dat er geen overleg is geweest over de bodemsanering. Het voorstel om 9,1 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de bodemsanering werd gisteravond zonder slag of stoot door de raad goedge keurd. PvdA-woordvoerder Wiegman sprak over een "smerige bladzijde in-de ge schiedenis van Schiedam. Wij zijn wel ingenomen met de snelle afwikkeling van de zaak." Voigens Ulferd Bruseker (CPN) was het gemeentebe stuur niet gevrijwaard van schuld. „Ik vind het ook een smerig hoofdstuk. Het getuigt van wanbeleid. Dat een onder nemer zomaar vuil kan storten en via allerlei duistere BV'tjes failliet kan gaan. De gemeen- SCHIEDAM Een brand maandagnacht In een loods aan de Mathcnesserstraat, die er aanvankelijk nogal ernstig uitzag, bleek bij aankomst van de brandweer mee te vallen. Door de hevige rookontwikke ling dachten de spuitgasten in eerste instantie met een grote vuurhaard te maken te heb ben. Aangekomen in de loods bleek een personenauto die daar was geparkeerd in de brand te zijn vlogen. De loods zelf liep geen schade op. De eigenaar van de auto is nog niet achterhaald. In de Reaumurstraat is we derom een slooppand doelwit geweest van brandstichting. De brandweer had het vuur binnen korte tijd onder contro le. Er zijn geen aanwijzingen dat de brand iets te maken heeft met de brandenreeks van enkele weken geleden. MAASSLUIS Hoe je zelf een surfplank kan maken, wil Rob Vermaas van 'Topsails' anderen uitleggen op 29 no vember in het gebouw Sursum Corda aan de Fenacoliuslaan In Maasluis. Het verhaal van Vermaas wordt geïllustreerd met videobeelden, dia's en praktijkvoorbeelden. Surf- plankspeclalist Vermaas zal bezoekers van de avond ook een idee geven hoeveel de zelf bouw van een plank kost. Be langstellenden kunnen na af loop vragen stellen over zelf bouw van zeilplanken. De „doe- het-zelf-avond is georgani seerd door de zeilplankvereni ging- Delfland. Iedereen kan komen luisteren vanaf acht uur. De toegang is gratis. schap blijft met de rommel zit- I .had toen zij het had over de ten," aldus de communist. „De ernstige vervullingen." bewonersvereniging heeft, Op de totale kosten van 9,1 naar.hu blijkt, groot gelijk ge- miljoen gulden komt, na aftrek van de rijksbijdrage, ander half miljoen gulden op reke ning van de gemeente. Het af graven van de grond is ge raamd op zeven miljoen gul den. Hiervan komt tien procent op het gemeente-conto. Van de twee miljoen die voor de bo vengrondse schoonmaak moe ten worden betaald wordt an derhalf miljoen door het rijk vergoed. Daarnaast Is er twee ton als basisbedrag dat door een gemeente altijd moet wor den betaald. Dit alles ls gere geld in de Interimwet Bodem sanering. Maandag kreeg het gemeen tebestuur een brief van Minis ter Wlnsemlus (Milieubeheer) waarin deze de toezegging voor de extra rijkssubisle deed. De beide overheden zul len waarschijnlijk proberen het geld terug te krijgen van Transol, het moederbedrijf van Tankercleaning. De grote moeilijkheid daar bij is aan te tonen dat Transol echt iets met Tankercleaning van doen had. Door de wir war van BV'tjes geeft dat moeilijk heden. „In juridische zin krijgt het muisje nog een staartje," voorspelde Scheeres gister- avond. Advocaten van het rijk zijn inmiddels druk doende de juridische aspecten van de zaak te onderzoeken. Nu de bodemsanering al be gonnen is, wil de bewonersver eniging betrokken worden bij de gang van zaken. „Wij gaan af op vage berichtgeving," zegt Hanny Rennen van de vereni ging. „Wij zijn wei blij dat al les zo snel door de gemeente is afgehandeld. Dat zijn we niet gewend."- De bewonersvereniging wil meer Informatie. Zij wil dat er een begeleidingsgroep in het leven wordt geroepen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Met de feest dagen voor de deur, „die voor vele alleenstaanden een ver schrikking zijn", neemt de Schiedamse Tonny Peters een „sociaal initiatief'. Vrijdag geeft ze een feest voor een be perkt groepje Schiedamse vrij gezellen. Volgens een „beperk te help-je-zelf-methode" wil zij een soort organisatie op poten zetten. „Ik ben eens in Vlaardingen gaan kijken hoe het ging", ver telt Tonny Peters, een vrouw die een laconieke wilskracht uitstraalt. .Daar had ook iemand zo'n feestje georgani seerd. Maar dat was mij iets te onpersoonlijk. De sfeer was zo van: dit is een aanzet, ga ver der zelf maar aan de gang." „Je kreeg dan een lijst met de n amen van de deelnemers, ook met hun adressen, hobbies en zo. Maar veel mensen heb ben een drempelvrees, die bel len niet zo gauw een ander. Er waren erbij die in tijden niet uit geweest zijn." „Niet dat "ik tegen een lijst ben, ik ga er zelf ook één ma ken. Ik vind wei dat je moet proberen zoveel mogelijk aan de mensen zelf over te laten. Ik maak geen plannen van tevo ren. Mijn enige doel is om vrij dag een groep mensen bijeen te brengen, hoe het dan verder gaat zien we wel. Misschien huren we een keer een zaaltje." „Meer dan 20 kan ik er vrij dag niet hebben. Maar als er meer aanmeldingen zijn, dan doe Ik het toch gewoon zaterdg weer? Wat kost mij dat nou, wat koffie en een drankje." Tonny Peters is ook gedre ven door een zeker idealisme. „Voor veel alleenstaanden blijkt de behoefte te bestaan aan het oplossen met elkaar van een deel van hun een zaamheid", schrijft ze in haar uitnodiging. „We willen men sen die eikaars eenzaamheid kunnen aanvoelen de gelegen heid geven hun contactmoge lijkheden uit te breiden en te bepraten wat ieder aan wensen heeft." Belangstellenden voor Ton ny Peters' feestje kunnen haar bellen onder het nummer 715305. Maar één ding moeten ze niet vergeten: .Mensen hoe ven niet te komen om te ver sieren en te jagen, want daar zijn andere plaatsen genoeg voor", voegt Tonny op besliste toon aan haar verhaal toe. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente Schiedam moet meer bijdra gen in de kosten van de Ge meentelijke Kredietbank. Deze bank staat in Vlaardingen, .maar heeft een regionale func tie. De leiding van de bank constateert dat de toeloop van Schiedamse klanten steeds groter wordt. Momenteel is druk overleg gaande tussen de buurgemeenten. Dat overleg wordt op hoog niveau gevoerd. Vorige week nog kwamen de verantwoorde lijke wethouders Wijnstok (Vlaardingen) en Posthoorn (Schiedam) bij elkaar. Zij pro beren een nieuwe verdeelsleu tel van de kosten te maken. De Gemeentelijke Kredietbank heeft vorig jaar 20.000 gulden verlies gemaakt. In die situa tie lijkt nog geen verandering te komen. De problemen van de bank hebben rechtstreeks te maken met de verslechterde nationale economie. De Gemeentelijke Kredietbank is er- juist voor mensen die bij "commerciële" banken niet meer terecht kun nen: bijvoorbeeld mensen met een uitkering. Zij kunnen geld lenen om el ders weer schulden af te los sen. Om die reden wordt de bank wel "het laatste station voor de Sociale- Dienst" ge noemd. Dat brengt de nódige risico's met zich mee. Afbeta ling van de lening blijkt niet zelden op grote problemen te stuiten. W. Sallng, administrateur van de bank, denkt dat een ho gere bijdrage van Schiedam "de situatie wat minder nij pend kan- maken." Schiedam VLAARDINGEN Piet Vo gel (27) speelt zaterdag zijn 250e wedstrijd in het eerste team van voetbalvereniging HVO tegen F.C. Rijnmond. Bij aanvang van de wedstrijd, die thuis gespeeld wordt, zai het bestuur Vogel huldigen voor deze prestatie. Piet Vogel is al vanaf zijn 12e jaar lid van HVO. Hij kwam via Cl, Bl, A3 en Al in de selectie van HVO terecht. Op 9 augustus 1975 speelde hij zijn. eerste wedstrijd in het eerste team tegen P.P.S.C. uit Schiedam. lint betrof hier een oefenwedstrijd. Zijn competi tiedebuut was op 30 augustus in de uitwedstrijd tegen S.V. 35, die met 3-—2 door HVO werd gewonnen. Tijdens zijn loopbaan in het eerste team maakte Vogel di verse hoogte- en dieptepunten mee, zoals de degradatie van de 3e naar de 4e klas KNVB ln 1979 - en het kampioenschap van Vlaardingen (1981 en 1983). draagt nu 25.000 gulden per jaar bij. Op het eerste gezicht meer dan Vlaardingen, dat het verlies van 20.000 gulden voor zijn rekening neemt. "Maar de toeloop van Schie damse klanten is enorm. En dan moet je ook kijken wat de klanten je kosten. Ais blijkt dat we veel 'slechte' Schiedamse klanten hebben, tegenover veel 'goede' Vlaardlngse klanten, kun je over een betere verde ling gaan denken," meent Sa llng. A.B. van den Bout, chef fi nanciën Schiedam, zegt dat zijn gemeente "ln principe best bereid is om een hogere bijdra ge te betalen. Maar dan moet de bank wel hard maken dat dat redelijk ls, aan de hand van-cijfers. Wat er bij mij in elk geval niet in wil is dat de -Schiedamse klant 'moeilijker' zou zijn dan de Vlaardlngse." De onderhandelingen die gaande zijn zullen vermoedeli jk in december tot een resul taat leiden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie damse kindercentra hebben uit allerlei hoeken bijval gekregen in hun kritiek op de gemeente. Een week nadat zij een "nood kreet" hebben laten horen zijn steunbetuigingen binnengeko men van sociaal-culturele in stellingen, de gezinsverzor ging, artsen en een fysiothera peut. Ook politieke partijen zien nu aanleiding om hun pro blemen extra onder de aan dacht te brengen. In Het Vrije Volk van maan dag 14 november deden verte genwoordigers van acht kin dercentra (dagverblijven en speelzalen) hun beklag over "ambtelijke willekeur", die hen al jarenlang ten deel valt. Ook wezen zij op een "sterke onder bezetting. Wc willen meer be roepskrachten. Schiedam loopt ver achter bij andere gemeen ten." Mevrouw T. P. de Nljs-de Locs van de PvdA (de grootste partij die in het college ls ver tegenwoordigd) ziet in de noodkreet van de kindercentra "opnieuw een handvat óm bij de wethouder aan de bel te trekken. Ik heb ai eens opmer kingen over de problemen van de centra gemaakt, maar die zijn nooit bevredigend beant woord." Zij vindt dat op korte 'ter mijn "meer gegevens boven tafel moeten komen. Ik heb on voldoende inzicht ln de proble matiek." Overigens is zij te rughoudend over de gevraagde uitbreiding van beroepskrach ten. ,De kindercentra gaan ook een rol spelen ln de nieuwe be zuinigingen. Maar wat dat be treft kunnen we nog alle kan ten uit, want het college heeft nog geen concrete bedragen genoemd," aldus mevrouw De Nijs. Mevrouw E. M. Hellwig-Kui- pers van het CDA (de grootste oppositiepartij in de raad) vindt dat de problemen per dagverblijf en speelzaal moet worden bekeken. „Bij de één zijn de problemen nijpender dan bij de ander. Neem Honki- Ponk, daar is een enorme wachtlijst, daar moet wat aan gedaan worden." WOENSDAG 23 NOVEMBER 1983 SCHIEDAM Do gemeenteraad heeft gisteravond acht amendemen ten van het CDA weggestemd waar mee deze partl) de verhogingen van gemeentetarieven wilde tegenhouden. „Dat scheelt ons 240.000 gulden aan Inkomsten," gaf wethouder Cor van Tilborg (Financiën) als kritiek op de amendementen. De discussie rond de tegenwerpingen van het CDA.speel- |den zich at in het licht van een 'noti tie' van CPN'er Ul ferd Bruseker. De communist heeft vorige week een schrijven rondge deeld waarin hij pleitte voor kwijt schelding van be paalde gemeente belastingen voor mensen met een minimum Inkomen. Door het college werd de 'notitie' niet als officieel ge zien. Volgens CDA- woordvoerder Van Katwijk wil de ge meente de bezuini gingen via de ge meentetarieven verhalen op de bur gers. „Bezuinlgin- gen okee. Maar niet het tekort door de burgers laten •betalen," zo stelde 'hij. „De prijzen zijn de afgelopen tijd niet met drie pro cent gestegen. De tarieven doen dat W6l „Het college heeft totaal geen behoef te aan de amende menten," verweer de Van Tilborg ziclt. „Het is een prachtig conserva tief beleid maar je moet wel weten wal dat kost." Daarop gaf hij een opsom ming van de bedra gen die de ge meente niét in kas, zou krijgen als de verhogingen niet door zouden gaan. Volgens CPN'er Bruseker hoorde de discussie over de tarieven thuis in de behandeling van de tweede bezuini gingsronde. „We kunnen geen voor schot op de in komsten nemen," vond hij. PvdA'er Wigman vond dat Van Til borg met zijn be- toog „de ballon doorprikte. Er wordt in de begro ting rekening ge houden met de in- Komsten, Als je niet aangeeft hoe je dat—* moet dekken, ben je verkeerd bezig." In de discussie over de CDA-amende- 'h menten werd her- haaldelijk gespro- -K ken over het ver haal dat Bruseker had gepubliceerd. Het college wilde geen uitspraak s* doen over een fj, eventueel kwijt- f* scheldlngsbeleid. I; „Over een notité f- die nog geen enke- Ie status heeft, kunnen wij geen enkele uitspraak doen," aldus Van Tilborg. Volgens WD-fractlevoorzlt- ter Verhulsdonk moeten de burgers (f die kwijtschelding -jr vragen „met de bil- len bloot. Je wordt gewoon onder cu- ratele gesteld. Je moet al je uitgaven verantwoorden." 'J* Bruseker noemde dit betoog 'bela- chelijk'. .ai De CPN zal het ver- haal van Bruseker tijdens de begro tingsbehandeling 'officieer ter sprake brengen. '4 :;»w V •Jit HOEK VAN HOL LAND Voor de eerste keer wordt in Hoek van Hol land een levensecht Country Western Festival georgani seerd. WIJkgebouw De Hoekstee aan de Mercatorweg zal vrijdagavond 25 november worden herschapen in een waar Wild West. met optredens van bekende groepen als Buckskin, Jerry can en Calyx. De toegangsprijs voor het festival is laag: 2,50 per per soon. De presenta tie is In handen van country-DJ Gerard de Vries, vanaf 20.00 uur. Buckskin is een groep die een pro gramma brengt van moderne country- songs: bekende nummers, overgo ten met een eigen sausje. Jerrycan op zijn gebied de absolute Nederlandse top brengt weer een heel ander soort country: bluegrass van uitsluitend akoestische Intru- menten. y Een groep met al een lange historie .:nr is Calyx, afkomstig •int uit Hoek van Hol- land zelf. Calyx -»V speelt moderne country en won a! r-v twee maal de zilve- i'" ren gitaar op het Internationale festi- f val van Uden. Calyx -■'« zal optreden in zo- :'k wel de oude als de ,r™> nieuwe bezetting. .{4 Kaarten zijn in de A" voorverkoop ver krijgbaar bij De Hoekstee. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De consumptie van in de Broekpolder geschoten wild is vrijgegeven. Voort aan hoeven de Ja gers niet meer het complete wild in te leveren bij de reini gingsdienst, maar kunnen zij volstaan met de lever en nieren, waar lood en cadmium In ge vonden zijn. Burge meester en wet houders hebben hiertoe besloten naar aanleiding van een advies van de Keuringsdienst van Waren. Deze dienst heeft weinig be zwaar tegen con sumptie van uitslui tend spiervlees van in de polder afge schoten hazen en konijnen. Het opheffen van het verbod, dat in 1977 werd Inge steld na het be kend worden van de zware verontrei niging van de pol- dergrond, volgt op het vaststellen van een Wildbeheer- plan voor de Broekpolder eind vorig jaar. Het plan werd gemaakt door ambtenaren van de gemeente Vlaardin gen en adviseurs van het ministerie van landbouw en visserij en de Ko ninklijke Neder landse Jagers Ver eniging. De samenstellers vonden, dat het vermoedelijk regel matig ontdoken verbod op de con sumptie van ln de polder geschoten wild kon worden opgeheven. Zij ba seerden zich hierbij enerzijds op een rapport van het Centraal Dierge neeskundig Insti tuut (CDI) van juli 1981. Anderzijds vormde een over weging, dat de inle- ver-verplichting niet bestond voor de jagers, die op de landbouwgron den van Van Woer den en het golfter rein jagen. Op verzoek van B en W van Vlaardin gen bestudeerde de Keuringsdienst het CDI-rapport. "Op grond van de weinige, beschik bare gegevens lij ken er weinig be zwaren tegen con sumptie van uitslui tend het spiervlees der in de Broekpol der geschoten ha zen en konijnen", meldde de Keu ringsdienst vorige maand. De dienst gaat er hierbij van uit, dat niemand (vrijwel) dagelijks vlees uit de polder eet. Volgens de heer R.A. Blom van de afdeling algemene zaken Vlaardingen hebben de afspra ken, gemaakt in het wildbeheerplan, inmiddels ai geleld tot een prachtige wildstand in de pol der. "Er wordt nu onderling afgespro ken hoeveel ieder een jaagt", zegt hij. "Er is een pracht»- ge fazantenstand. die op het ogenblik TJi wel wat te hoog Is, Er zitten ook twee 2 kluchten (families) patrijzen. Voor- j! gaande jaren zag je jj zon u an dan een patrijs, nu zijn het er twintig." i. Konijnen zijn er in "vrij grote aantal- n len", aldus Blom. In het voorjaar ver oorzaakten ze veel schade. Een inten sieve jacht en de myxomatose-epi- demle van deze zo- i mer hebben een eind gemaakt aan een hele (tussen)- generatie. De "oudjes" overleef- den beide aanval- ja len en er zijn inmid- :;f dels weer veel jon- ge konijnen bijge- komen. In de Broekpolder f wordt op gemeen- tegrond gejaagd door één jager en twee hulpjagers, op k, de landbouwgron- Jj den door één jager :»j> en op het golfter- rein door twee Ja gers. i I F.t "vo "rei pe: dr; i va va va ke 'ba nu te ;m( ter dei 'gei nei 'tie .dal we Sl{ nu act daj |RE rot ma bli; ï'ble "<ma tel sme ,'pui r-l 'Zijl me ie twit ;gec ;ach t>ai !ger dar aai falul ope 'V ..tf ot -JV Ml SCHIEDAM •Wethouder voor Economische Aan gelegenheden R. Scheeres en CDA- Tweedo Kamerlid J. P. van terse! zijn twee sprekers tij dens het politiek café in The Pub op negen december. Het thema van de avond zal de werk gelegenheid in Schiedam zijn. De heer Van lersel houdt zich als Ka merlid bezig met Wilton Feljenoord. De discussie pun ten die de twee he ren zullen behan delen kunnen door het publiek worden aangedragen. Zij moeten dan vóór vijf december schriftelijk vragen hebben ingediend bij The Pub aan da Rotterdamsedijk 240. De avond begint om acht uur. De twee sprekers zul len dan een korte inleiding geven waarna de discus sie begint. Henk van Vessem, eige naar van The Pub, zal als gesprekslei der optreden. 00 lil Poi chi bre toe wis te,' lijn: kof

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2