16 BALY BALY 22 huiseigenaren doen beroep op gemeentegarantie Vlaardingen voor 3/4 milj. boot in Scheérës: 'U heeft dit zelf gewild' Extra lening voor 'vergeten' lift Wij beroepen ons op de toegezegde solidariteit" video- Films! Recepttegangers getuigen van brand Stationsstraat Wegwijzer Waterkering goedkoper Betrapt op heterdaad mi DAM 5a SCHIEDAM I Sch DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 Tel. 010-267126 de echte VIDEO SPEELFILMS 8 mm Films TDK AUDIO CASSETTES Alle ahdère types ook' voorradig 010-267126 Streng "jv-7 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Een blokkade van de ingang van het Stadskantoor door een groep uitke ringsgerechtigden gis teren heeft een verras sende ontknoping ge kregen. Na urenlang onderhandelen gaf loco burgemeester R. Schee- res het sein voor de po litie om in te grijpen. Dat gebeurde op een „vriendelijke" manier. Politie en demonstran ten maakten uiteinde lijk broederlijk gearmd de ingang vrij. Arm in arm maken poli- tie-agenten en demon strerende uitkerings trekkers een einde aan de blokkade van de in gang van het Stadskan toor. mh Wethouder L. Hafkamp wandelt te vreden weg nadat hij de eerste paal van een sport- en buurtaccom- modatie heeft gesla gen. HET VRIJE VOLK schïedam (Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Twee Maasslulzers zijn op heter daad betrapt toen zij in de Hoevenbuurt 's nachts bezig waren aan auto's te rommelen. De politie hield het tweetal aan en sloot het voor nader on derzoek aan het politiebureau in. Het betrof de 18-jarige M.v.H. en de 21-jarige P. C. Zij waren jn het bezit van. inbre kerswerktuigen. Systemen: VMS., Betamax GEEN BORG GEEN LIDMAATSCHAP (wel uitgebreide legitimatie) ca. 1000 LACH-, SPEEL-, TEKENFILMS, WESTERNS EN SEX FILMS op super 8 mm kleur opgenomen in filmverhuur- catalogus. Huurprijs 5,50 per film 6 voor 27,50 Huurtermijn 1 week GEEN BORG GEEN LIDMAATSCHAP Geen postverhuur GEOPEND: ma. t/m zat. van 10.00 v.m. 18.00, dond.av. koopavond. 010-267126 tevens inkoop/verkoop Bij direct huren: GRATIS CATALOGUS •D 60 10'voor....; 27.- O 90 10 voor... 39- Sa 90.10 voor;- 60* (Van een onzer verslaggevers) SCHÏEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS De ge meente Vlaardingen dreigt dit jaar een fora verlies te moeten incasseren op ver leende gemeentegaranties. Tot nu toe schiet «ij er 760.000 gulden bij in. De helft hiervan wordt door het Rijk vergoed. Schiedam verwacht dit jaar met een verlies van 100.000 gulden af te sluiten en in Maassluis wordt gere kend op 250.000 gulden. Dit jaar hebben tot nu toe in Vlaardingen 22 huiseige naren de gemeente gemeld de financiële lasten niet meer te kunnen dragen. In Schiedam waren dat er 5 en in Maassluis 9. Vlaardingen staat in de re gio bekend als een gemeente die "gemakkelijk" gemeente garanties geeft. "Wij hebben ons beleid in 1981 aanzienlijk verscherpt", zegt de heer A. Noordam van de afdeling fi nanciën. "Wij zijn moeilijker geworden. Maar je moet ook kijken naar het doel van de garantie. Zij geeft mensen met een lager inkomen de kans een huis te kopen. Als je de regeling te veel ver scherpt, komen alleen nog maar mensen in aanmerking die het eigenlijk niet nodig hebben." Om bij een bank een hypo theek te nemen, kunnen hui zenkopers bij de gemeente een garantie aanvragen. De gemeente staat er dan borg voor, dat de bank haar geld terugkrijgt. Bij het toeken nen van een garantie wordt onder meer gekeken naar het Inkomen van de aanvra ger. Als de huiseigenaar het financieel niet meer kan bol werken komt de schuld auto matisch op de schouders van de gemeente terecht. De wo ning wordt verkocht cn de gemeente past het verschil tussen hypotheekschuld en opbrengst bij. Door de dalen de koopprijzen leidt dat de laatste jaren tot forse verlie zen voor gemeenten. "Wij hebben de naam streng te zijn",'zegt de heer J. Boshuizen van de afdeling financiën in Schiedam. "De gemeente loopt met de ga rantie risico's." Van de meer dan honderd aanvragen zijn er dit jaar negen afgewezen. De lande lijke norm voor gemeentega ranties is enige tijd geleden versoepeld, maar daar heeft Schiedam niet aan meege daan. "Het fabeltje gaat dat huizenkopers van tevoren al wordt verteld geen kans te maken op een garantie in Schiedam. Dat is overdre ven", vindt Boshuizen. Politie en demonstranten beëindigen actie gearmd Scheeres heeft zijn besluit tot polltle-optreden pas op het laatste moment genomen, toen na lang praten was gebleken dat hij het niet met de actie voerders eens kon worden. Hun eis was: binnen een ge sprek met Scheeres. maar de deuren van het Stadskantoor blijven dicht. De loco-burge meester was alleen bereid om binnen te praten „al3 alle amb tenaren naar binnen mogen". De actievoerders bicven bij hun standpunt cn lieten het zo bewust op een Ingrijpen van de politic aankomen. „Baat Schee res die opdracht maar geven, dan ziet iedereen duidelijk hoe weinig solidair hij met ons is," vonden zij. Met vertegenwoor digers van de politiebonden was toen al afgesproken om het ingrijpen „vreedzaam arm in arm" te laten verlopen. Overigens ws al snel na het begin van de blokkade (om ze ven uur) duidelijk dat Schee res de actie niet zou dulden. „De ambtenaren van het Stadskantoor kunnen niet aan het werk. Het wordt hen door een klein groepje onmogelijk gemaakt. Dat is niet democra tisch, dat is onaanvaardbaar," zei de loco-burgemeester stee vast. De blokkade werd uitge voerd door ongeveer 30 leden van twee groeperingen: de Bond van Uitkeringsgerechtig den Schiedam (BUS) en de WAO-groep van de FNV-Schie- dam. Zij protesteren tegen de korting van drie procent op hun inkomsten. De BUS was ook verantwoordelijk voor eer dere bezettingen in Schiedam, bij de nutsbedrijven en de af deling huisvesting. Loco-burgemeester Scheeres werd gisterochtend om kwart voor acht geconfronteerd met de onverzettelijkheid van de demonstranten. Hij trof de gröep voor de deur aan, maar probeerde desondanks met zijn sleutel binnen te komen. Dat had een klein stoeipartijtje tot gevolg. Niemand mocht er door. Da ruim 200 ambtenaren die in het Stadskantoor werken wnS'den door Scheeres naar het Passage-theater gestuurd. Ze zouden bericht krijgen zodra het werk kon worden hervat. De ambtenarenbond ABVA/ KABO heeft tevergeefs gepro beerd hen sover te krijgen dat ze de actie zouden „overne men". Bij het Stadskantoor was de situatie geruime tijd: de actie voerders op het trapje voor de deur, de wethouders (inmid dels waren ook Van Tllborg, Hafkamp en Posthoorn ver schenen) in een groepje op zo'n vijftien meter afstand op het trottoir aan de Emma- straat „Tussenpersonen" lie pen herhaaldelijk tussen de beide partijen heen en weer. Ook de raadsleden Brouwer, Verllnde (belden PvdA) en Collé (CPN) waren van de par- (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De Kruisver eniging Schiedam mag een ex tra lening sluiten om de bouw- begroting van het nieuwe pand aan de Van Swindensingel slui tend te krijges». Zo kwam men er bij de bouw telt pas achter dat er een lifttnstaJIatle niet op de begroting stond maar wel aangelegd moest worden. De gemeenteraad heeft zich deze week garant gesteld voor een lening van 390.000 gulden. Dit is een aanvulling op de al eerder verstrekte lening van 1,7 miljoen gulden. De totale bouwkosten bedragen bijna 2,3 miljoen waarmee de begroting met bijna 520.000 gulden werd overschreden. 110.000 gulden hiervan neemt de vereniging voor eigen rekening. De gemeente stond niet raar te kijken van de extra lening voor onder meer de 'vergeten' lift. "Je komt de stomste din gen tegen al wil ik dit niet ais zodanig bestempelen," meent wethouder Cor van Tilborg van Financiën. "Al pratende over de bouw kwam men tot de conclusie dat er een lift moest komen." Dat geldt ook voor de funde ring die aanzienlijk duurder uitvalt dan was begroot. In de plannen ging men van een houten fundering uit Uit een bodemonderzoek dat daarna plaatsvond bleek dit niet sterk genoeg. Er is nu gekozen voor 'fundeerpalen' met daarop een staalconstructie. Daarbovenop komt nog eens het failliet gaan van een van de leveranciers en de toch ho ger uitgevallen bouwkosten in het algemeen. In de gemeente raadsvergadering werd het voorstel unaniem aangeno men. tij. Collé koos onverbloemd de zijde van de demonstranten, en trad zelfs zo nu en dan als onderhandelaar op. Maar op het moment dat zij besloten het op politie-optreden te laten aankomen riep hij dat hem dat toch te ver ging. Vertegenwoordigers van de politiebonden staken hun sym pathie voor de actievoerders evenmin onder stoelen of ban ken. „Maar als het bevoegd ge zag ons opdracht geeft om jul lie hier weg te halen, dan moe ten we wei. Wij zitten met die uitspraak van de rechter!" Voordat Scheeres de politie liet ingrijpen riep hij nog naar de demonstranten: „U heeft dit zelf gewild". De loco-burge meester was gisteren vermoe delijk de enige bij wie er geen lachje af kon in de warrige sfeer. Onder de agenten en de actievoerders heerste in elk geval ogenschijnlijk een goede stemming, toen zij arm in arm de trappen afwandelden. Een groepje actievoer ders onder handelt met loco-burge meester R. Scheeres, bij wie er gis terochtend geen lachje af kon. „U legt once so lidariteit verkeerd uit," zei hij. «K (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Nadat de gemeenteraad zich solidair met ons heeft verklaard had ik verwacht dat we hier met gejuich zouden worden ont vangen." Die uitspraak deed gisterochtend C. Paarden- kooper, woordvoerder van de groep uitkeringstrekkers die enkele uren de ingang van het Stadskantoor hebben ge blokkeerd. Wat dat betreft kwam Paardenkooper van een kou de kermis thuis. "Ik snap niet dat de loco-burgemecs- ter ons hier weg wil hebben. Die solidariteitsverklaring stelt dan toch helemaal niets voor?" Bedoeld wordt een motie van PvdA. CPN. PSP, PPR en D'66; die maandagavond door een meerderheid in de raad (17 tegen 14) is aange nomen. Daarin is letterlijk te lezen: "de raad verklaart zich solidair met de gerecht vaardige strijd van uitke ringstrekkers en ambtena ren tegen het kortingsbeleid van de regering." Volgens loco-burgemees ter Scheeres krijgt die motie nu "een verkeerde uitleg. Ik heb wel degelijk sympathie voor de mening van de actie voerders. Maar het doel van die motie was nou juist om dit soort acties te voorko men. We hebben nu ais raad van Schiedam toch een krachtig protest in Den Haag laten horen? Ik begrijp niet waarom zij dan nog hier voor de deur staan." PvdA-fractieieider C. Brouwer, die gisterochtend ook van de partij was toonde zich "teleurgesteld". "Wet houder Posthoorn heeft maandagavond 'duidelijk ge zegd dat bepaalde acties niet te tolereren zijn en dat hij daarover met de Bond van Uitkeringsgerechtigden Schiedam (BUS) wilde pra ten." Brouwer stelde zich achter de handelwijze van Scheeres. Het CPN-raadslid B. E. Collé daarentegen zei dat ','de motie juist is bedoeld om ingrijpen van de politie bij dit soort acties uit te slui ten." De gemeenteraad zal we derom over het onderwerp te spreken komen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ter wijl wethouder L. Hafkamp de eerste paal van een sport zaal in Schiedam- Oost sloeg, waren op de daken van slooppanden van de naburige Sta tionsstraat "spe lende" jongeren te zien. Even later sloegen de vlam men voor de zo veelste maal uit de daken. De brand weer gaf het sein "middel-brand" en was het vuur in een half uur tijd mees ter. Op het moment dat de brand in de Sta tionsstraat uitbrak was honderd meter verderop de recep tie ter gelegenheid van de bouw van de nieuwe sport zaal nog in volle gang. Enkele re- ceptlegangers kwa men prompt even een kijkje nemen, op de brand geat tendeerd door de sirenes van drie brandweervoertui gen. De receptie zelf ging gepaard met een toespraak van wethouder Haf kamp over de sportzaal, die ook dienst zal doen als ruimte voor buurt- activiteiten. "Ik ben blij dat deze voor ziening nog kan in deze tijd. Vooral dat dit juist in Schiedam-Oost kan, een wijk die toch al niet de meest Ideale woon omgeving is." De bouwkosten van de zaal zijn begroot op 3.6 miljoen gulden. De nieuwe accom modatie maakt deel uit van een omvangrijk stads vernieuwingsplan voor Schiedam. 5; Oost. Om die reden" waren ook de an- dere wethouders !ï1 (behalve Scheeres) bij de plechtigheid, van de eerste paal aanwezig. Het volgende pro- jectdat na de sportzaal in <1 Oost moet worden gerealiseerd is de nieuwbouw aan de Stationsstraat, waar de oude vR. slooppanden dév® laatste tijd herhaal-; delijk het doelwit zijn van brandsticht ters. "Die slooppanden *f zullen snel weg zijn," vertelt wet houder Van Til borg. "We hopen al, volgend jaar met - de nieuwbouw te beginnen, maar het! zal er nog om spannen door de bezuinigingen in Den Haag." 'R.' Sr! P. QUIBUS In café Quibus aan de Lange Haven 28 houdt de Schie- damse Kunst Stich ting zaterdagavond weer een Open Po dium. Gepresen teerd door Han van der Horst treden dan onder meer de cabaretgroep Re- nate en het duo Jan en Jacky van der Geer op. Op zondagavond staat het Surinaamse Musik Ensemble In de Quibus op het podium. ZIJ bren gen de zogenaam de Paramaribop, een kruising tussen de Surinaamse Ka- seko en de Ameri kaanse Bebop. De optredens begin nen op de beide avonden om half tien en zijn gratis. •QT De viermansforma tie Flame verzorgt zaterdagavond een optreden in soci ëteit QT aan de Nieuwstraat 12. De groep brengt funk en latin muziek ten gehore. Het optre den begint rond half elf. De toegang voor niet-leden be draagt vijf gulden. •TEERSTOOF Het cabaret Dubbel en Dwars zal mor genavond een voorstelling van haar programma "Mag ik even afre kenen" geven in zoldertheater de Teerstoof. In "Mag ik even afrekenen" berekent Dubbel en Dwars "de tol die wij aan de sa menleving beta len". Maatschappe lijke misstanden worden in razende vaart gehekeld. De voorstelling begint om tien uur. De toegang bedraagt tien gulden, voor houders van een CJP is dat ƒ7,50. Ook op zaterdag avond is er cabaret in de Teerstoof. Dan komt Dubbele Pint op de planken. De toegang voor deze voorstelling is eveneens een tien tje en 7,50. Het adres is Nieuws traat 12. FILMCLUB De Nederlandse speelfilm De Smaak van water van regisseur Or- low Seunke wordt morgenavond ver toond bij de Film club Schiedam. De film werd in 1982 bekroond op het filmfestival van Ve netië. De rolprent handelt over de moeilijkheden van een sociaal werker. De hoofdrol wordt vertolkt door Ge rard Thoolen. Aan vang half tien, de toegangsprijs be draagt ƒ3,50 voor donateurs. Dona teur worden kost vijf gulden per sei zoen. •BAZAR De stichting voor Huisvesting van Be- Jaarden houdt mor gen en overmorgen een grote bazar In het bejaardencen trum Thurlede. De opbrengst is deze keer bestemd voor het Sophlaklnder- ziekenhuls in Rot terdam en het die renasiel Hargahoe- ve. De openingstij den van de bazar zijn op de beide dagen van twee tot vier 's middags en van zeven tot tien 's avonds. HUISVROUWEN De afdeling Schie dam van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen houdt volgende week dinsdag een St. Nicolaasmiddag in de bovenzaal van Sporthal Mar griet, aanvang twee uur. •PASSAGE De toneelgroep Sa ter staat morgen avond op het po dium in het Passa getheater. De groep brengt dan haar programma Tableau de la Trou pe. De toegangs prijs bedraagt tien gulden. De voor stelling begint opm kwart over acht. STEDELIJK MU SEUM ,,'t Is geen kunst om sint te zijn" heet de verkoop tentoonstelling die zaterdag in het Stedelijk museum te aanschouwen is. Van elf uur 's och tends tot negen uur 's avonds worden er grafiek, kera miek, sieraden, kleine boekjes en andere kunstvoor werpen te koop aangeboden. Het r museum is geves- tigd aan de Hoog straat. RUILBEURS In Kluphuls Zuid aan de Dwarsstraat wordt morgen een grote ruilbeurs ge- houden. De toe gang daarvoor be- draagt een gulden. De ruilbeurs duurt van half acht tot tien uur 's avonds. BARRIKA Morgen kunnen vrouwen voor de laatste keer deze maand informatie krijgen over 'vrouw, en gezondheid' In het vrouwenpand Barrika aan de Lange Kerkstraat 62, 's middags en na tienen 's avonds. WEEKOIENSTEN Het Schielandzie- kénhuisaande Burgememester t; Knappertlaan heeft, dit weekeinde EH- BO-dienst: tel. r; 733733. Ambulan ce: tel. 333300. Huisarts: Bellen met boodschap- pendienst tel. 206611. Spoedre- cepten, tel. 261480. Tandarts: dr. J. Sa-, fentijn, Stadhou- derslaan 79, 267385. Spreekuur van 17.00 uur tot 17.30 uur op zater dag en zondag. STOOKKOSTEN De Bewonersver eniging Schiedam Zuid heeft zaterdag een tentoonstelling over energiebespa ring. van 2 tot 4 uur 's middags in het lokaal aan de Zwar- tewaalstraat 16. Als vervolg daarop wordt er dinsdag-r.o~. avond vanaf acht yi 1 uur een informatie ve avond gehouden In het lokaal. Leden van Energie Anders uit Hoek van Hol- land zullen op deze bijeenkomst aan- wi 'zingen geven over energiebezui nigingen. SCHIEDAM - De waterkering aan de Hoofdstraat in Schiedam Zuid kost veel minder dan aanvankelijk was berekend. Door de daling van de bouwkosten is de prijs gedaald met anderhalf mil joen gulden. Dat is vijftien procent van de geraamde tien miljoen. De ge meente zal aan dit voordeel niet veel hebben. De aan'®!! van de waterkerk wordt geheel dcC het rijk gefinan cierd.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2