Winkeliers voor rechter: slechts zeer ruwe schatting schade Even een eindje om ROTTERDAM ZAT GEHEEL FOUT MET LEEGSTAND Amerika ziet recreatie als FRITUUR- Protest van De Kievit 8 1 Grote reeks inbraken opgelost Met Het Vrije Volk/Metropool weet je overal van... Vandaag met: Blaauw contra Visser over gratis heroïne Agenda Sport fte r VETptóOtaardig ctropoö1 Een hééi kilo in één pak gpsM tllft d lezen' Thuis in de wereld. Thuis in de 'Nadenken' Griffier Van de Veld: "Uit protest hang ik het affiche elke dag weer op.' Koemarkt, Schiedam li vervolg voorpagina Wetsema: "Hoe groter hoe beter." Voor wie een moderne, progressieve wereldstad Rotterdam en omliggende gemeenten. Een krant die regelmatig ook 'voor de dag komt' met verrassende voordeeltjes, wie zou zo'n krant niet willen leren kennen? li weet vast nog we! iemand tlassiffei DINSDAG 29 NOVEMBER 1383 Groeiende agressie tegen actievoerders (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Griffier Van de Velde van de rechtbank In Rotterdam spant een kort geding aan voor het ambtena rengerecht tegen zijn hoofd- „griffier mevrouw K. van Kuijk. 'j heeft hem gesommeerd af fiches van de ambtenarenbond bvaKabo van de ruiten van |£ijn werkkamer aan de Noord ssingel te verwijderen. Toen hij daarop niet inging, liet zij de affiches wegehalen. fiiVan de Velde voelt zich be lemmerd In zijn recht op vrije meningsuiting. De affiches droegen de tekst "3'A percent fsNee". Volgens de hoofdgriffier |3izöu het publiek in verwarring komen door de affiches over |dè onpartijdigheid van de rechterlijke macht Recht bankpresident mr. F. J. M. Nl- :vard-steunt haar in haar op- tffigf; en zegt. „Elk- schijn 'partijdigheid dient' te wor- n vermeden." Het' kort geding dient op 6 cember voor mr. K. de Vries de rechtbank in Utrecht, mdat de zaak niet kan voor- omen bij de Rotterdamse «rechtbank. Deze beroept zich pp het - "verschoningsrecht", Komdati de zaak tegen de be heerder - van het gerechtsge- ■bouw wordt gevoerd. S3? Van de Velde: „Mevrouw Kuljk zei mij op een dag de af fiches te verwijderen, omdat ze naar bulten gericht op de ramen waren geplakt. Ik zei, dat ik daar eerst over moest """nadenken. Voor ik mij maar had kun- hen bedenken, had zij de affi ches al door de werkster laten weghalen tijdens mijn afwe zigheid. Ik hing ze weer op, waarna ze weer werden ver wijderd. Een officieeel gesprek bij rechtbankpresident Nivard mocht niet baten. Hij deelde haar mening. Volgens. Van de Velde ls er nog nooit eerder een proces ge voerd over het recht om in 'werkruimten affiches te plak ken. Hij heeft slechts één voor beeld uit het recente verleden voorhanden. Dat was een pro ces, dat was aangespannen door een soldaat. In een mili tair hospitaal was een affiche op zijn kast verwijder. Uit protesthangt Van de Velde de affiches toch elke dag bp de ruiten. Daartussenin heeft hij in grote letters ge schreven: „Ik mag niet plak ken". ROTTERDAM De dame die in Bergschenhoek parmantig de streekbus instapte, was overduidelijk de zeventig al gepasseerd. We herkenden haar direct. Ze is een vaste busklant en pleegt te reizen van een bejaardenhuis, dat nét nog op Rotterdams grondge bied ligt tussen de Maasstad en Bergschenhoek, naar het ziekenhuis Bergweg, waar ze regelmatig onder behandeling is van een specialist. Na onze opmerking, dat ze wel wat ver uit de buurt was, schoof se een beetje dichterbij en vertelde, terwijl haar ge zicht iets samenzweerderigs kreeg, het volgende verhaal: "Dacht u nou werkelijk dat die stakers mij klein kregenNee, meneertje, dan moeten ze vroeger opstaan. Ik moet ge woon een paar keer per week naar mijn dokter. Dat kan niet wachten. En een taxi is me te duur. Maar ik heb er iets op gevonden. Weet u wat?" Ze wachtte, als een humorist die een goede grap vertelt, even om de spanning op te ROTTERDAM De ge meente Rotterdam heeft de laatste jaren te hoge cij fers opgegeven aan het rijk over de leegstand van wo ningen. Een gevolg hiervan is geweest dat Rotterdam veel minder nieuwe wonin gen mocht bouwen. De foute opgave is aan het licht gekomen nadat de Dienst Woonruimtezaken alle 15.000 leegstaande adressen (per 1 april 1983) had onderzocht. Daarbij bleek het in 2200 gevallen niet om woningen te gaan. In elk geval hadden deze adressen moeten worden afgetrokken.. Bovendien waren 4600 woningen in stadsvernieu wingsgebieden niet be schikbaar vanwege komen de renovatie. Deze mogen echter niet altijd worden afgetrokken van het totaal cijfer. Het onderzoek is inge steld na herhaald menings verschil tussen wethouder Vermeulen (Stadsvernieu wing) en staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) over de leegstand. Rotter dam verweet Brokx dat er niets klopte van de leeg- standscijfers die het rijk hanteerde. Thans blijkt de fout bij Rotterdam te lig gen. Bij juiste toepassing van de richtlijnen van het Cen traal Bureau voor de Sta tistiek (dat de leegstand voor het hele land bere kent) had Rotterdam zeker 3400 leegstaande woningen minder moeten opgeven. "Een pijnlijke ontdek king," bevestigt wethouder Vermeulen, die een en an der gisteren bekend maak te. Hij hoopt dat de nieuwe gegevens aanleiding zullen zijn voor Brokx om toe stemming te geven voor meer nieuwbouw in Rotter dam. Volgens de opgave die Rotterdam per 1 april van dit jaar deed zou 6,3 per cent van de woningvoor raad leeg staan. In feite is de leegstand bijna de helft minder. Drieduizend wo ningen (1.2 percent van de woningvoorraad) stonden minder dan drie maanden leeg. Dit wordt zeer nor maal genoemd. Ruim 5800 woningen (2,3 percent) waren al langer dan drie maanden onbe woond. Het gaat hier om woningen die door hun aard slecht in de markt lig gen. voeren. We hingen aan haar lippen. 'Tk stap voor de deur van mijn huis in de bus naar Bergschen hoek. Daar heb ik even tijd om een boodschapje te doen en dan neem ik de bus terug naar Rotterdam, het Bergwegzie kenhuis. Als ik daar klaar ben: weer met de streekbus naar Bergschenhoek. Ten slotte vandaar weer naar mijn be jaardenflat. Inderdaad, het loopt een beetje in de papieren maar dat heb ik er graag voor over." ROTTERDAM Tientallen woonwagenbewoners van De Kievit hebben vanmorgen voor het Rotterdamse stadhuis ge protesteerd tegen het inleve ren van standplaatsen. Groot ste bezwaar is het feit dat fa miliebanden worden doorge sneden. De demonstranten werden door de politie buiten de deur gehouden. Er vielen een paar klappen. Uiteindelijk voerde een kleine delegatie een ge sprek met de wethouders Wim van der Have (Sociale Zaken) en Pim Vermeulen (Volkshuis vesting), die toezegden het on derwerp ter sprake te brengen bij het rijk. Hbhé ROTTERDAM Het Rotterdamse bedrijfsleven eist dat ambtenarenacties bij het openbaar vervoer, de reinigings dienst en het energiebedrijf worden verboden. Bij overtreding van dit ver bod zouden de ambtenarenbon den 32 miljoen gulden boete moeten betalen. De schade die het bedrijfsleven door de ac ties lijdt ligt tussen 50 en 150 miljoen gulden. Dat heeft het bedrijfsleven vanmorgen naar voren ge bracht tijdens een kort geding tegen de ambtenarenbonden Abva/Kabo. Zij zeggen "tot het uiterste te zijn gebracht" door de amb tenarenacties, die volgens hen onevenredig grote schade toe brengen aan buitenstaanders. Volgens hem staat de onderne mers "het schuim op de lip pen". Ook onder de burgerij zijn tekenen te zien die erop wijzen dat het geduld op raakt. In de Delftse regio zijn chao tische toestanden ontstaan toen gisteravond door een technische storing de elektrici teit een kwartier lang .uitviel. De politie werd zo druk gebeld door boze mensen, die meen den dat het hier om een amb- tenarenactié ging, dat de tele- fonlijn overbelast raakte en uitviel. Ook de alarmnummers van de GG en GD en de brand weer vielen uit. De politie is weer bereikbaar, maar de brandweer en de GG en GD waren dat vanmorgen nog steeds niet. Zestig boze men sen reden gisteravond naar het energiebedrijf Delfland. Een van hen gooide twee bloem bakken door de ruiten. Daarbij werden ook een monitor en te lefoons beschadigd. De plaat selijke voorzitter van de Abva Kabo kreeg politiebescher ming nadat hij telefonisch was bedreigd. Het huisvuil in Rotterdam blijft voorlopig gewoon op straat liggen. De stakende vuilnismannen voelen er niets voor om hun actie één dag te onderbreken, zoals het ge meentebestuur heeft gevraagd. B. en W. van Rotterdam zijn bang dat de stad één grote vuilnisbelt wordt. Volgens ac tieleider Goossen van de Rotcb hebben ze al enkele malen ge dreigd ..piet een kort geding, "maar ze durven nog steeds niet." Het Dordtse GEB kreeg gis teravond bijna driehonderd bo ze telefoontjes toen actievoe rende ambtenaren de televisie uitzendingen via Nederland 1 en Nederland 2 een uur onder braken. Het GEB-personeel had aanvankelijk de openbare verlichting willen uitschake len. Daarvan had het afgezien omdat B. en W. met gerechte lijke stappen dreigden. In Schiedam en Vlaardlngen ging de openbare verlichting gisteravond wel enkele uren uit. Behalve V D in Vlaar- dingen hielden de winkeliers hun deuren gesloten. Noch in Schiedam, noch in Vlaardingen ontstonden door de urenlange duisternis op straat grote problemen. Ook het aantal boze reacties van burgers viel volgens de bonden erg mee. De bonden hebben aangekondigd dat vanavond in Rotterdam tussen 18.30 en 21.00 uur de openbare verlich ting uitgaat. Een uitzondering wordt gemaakt voor Maastun nel. de ruit rond Rotterdam. Botlekgebied en Hoek van Hol land. pr RIDDERKERK De Rotterdamse en Ridderkerkse politie hebben ruim zestig inbraken opgelost met de arrestatie van drie Ridderker kers en een Rotter dammer die als he ler zou zijn opgetre den. In drie maanden tijd stal de bende vooral in Ridder kerk, maar ook in Rotterdam, Capelle aan den IJssei en Waalwijk sieraden, geld, kleding, klok ken en electronische apparatuur voor ruim 600.000 gulden bij elkaar. De bult is opgegaan aan verdo vende middelen, al dus de Rotterdamse politie. Dé zaak kwam aan het rollen toen een van de Rid derkerkers op heter daad werd betrapt bij een inbraak in een Rotterdamse textielzaak. De Ridderkerkse politie heeft ln ver band met deze zaak nog drie andere ver dachten opgepakt. Bovendien heeft zij in samenwerking met de rijkspolitie van Barendrecht en de Dordtse politie elf jongeren aangehou den op verdenking van in totaal 160 diefstallen van nieu we fietsen. ROTTERDAM Kees Wet- sema, fractievoorzitter van D'66 ln de Rljnmondraad ls on langs naar de Amerikaanse staat Florida geweest op eigen initiatief om zich te oriënteren over de mogelijkhe den van een pretpark in het Rijnmondgebied. Wetsema be zocht onder meer de befaamde recreatieparken Walt Disney- world en het nieuwe Epcott Centre, projecten die miljar den guldens hebben gekost. Wetsema: "Van een ding ben ik overtuigd geraakt: wil je er ook ln Rijnmond een succes van maken dan moet zo'n park zo breedschallg mogelijk van opzet worden. Telkens moeten er nieuwe attractlepunten bij komen wil je het voor de be volking hier interessant hou den. Met die formule werken ze in Amerika en daar zie je pas hoe mensen echt geamuseerd kunnen worden. Dingen waar van men hier alleen nog maar durft te dromen, zie je daar ln werkelijkheid, zoals gezinnen die leven in de ruimte of op de oceaanbodem. Met name het Epcottcentre is een wonder van techniek en wetenschap waar Nederlan ders zich aan zullen vergapen. Op kunstmatig aangelegde woestijngrondenn groeien in drie dagen tljds Joekels van paprika's. Daarnaast zie je hoe er reus achtige groenten kunnen groeien in de ruimte. Dit de monstreren ze door planten die ln grote trommels ln de rondte draalen door bakken met wa ter, zonder dat de wortels van die groenten aarde nodig heb ben. Met recht kan je zeggen dat wat hier nog science fiction is. daar al in werkelijkheid ge beurt. Geen wonder dat dage lijks honderdduizenden men sen uit de hele wereld naar die parken toestromen." Volgens Kees Wetsema kan nu met Amerikaans kapitaal en hun technische know-how, eventueel met Nederlandse In vesteerders, een dergelijk park in het Rijnmondgebied verrij zen. Naast een flink stuk werk gelegenheid is het tevens een grote trekpleister voor buiten landse toeristen uit de omlig gende landen. "In zo'n park," zegt Kees Wetsema. "kan je tegelijker tijd je haven, land- en tuin bouw, bloemen en je industrie promoten. Shell en Philips zou den zeker van de partij zijn met hun geweldige kennis op het gebied van energie en tele communicatie. Mogelijkheden dus volop, ook voor andere vertegenwoor digers van het Nederlandse be drijfsleven. En als de Florlade ln Amsterdam alleen al 5V4 miljoen bezoekers kan trekken, dan moet een groots park in het Rijnmondgebied minstens het dubbele kunnen halen." Volgens het Rijnmondraads lid ls het een zaak van de hoogste prioriteit dat er snel op het aanbod van de Ameri kanen wordt Ingegaan, aange zien er nog meer kapers op de kust zijn. Onlangs verloor de gemeente Rotterdam nog een beslissende slag voor het tien tallen miljoenen kostende re creatiepark "Waterwonder land." Dat gaat nu naar de ge meente Almere. Naam:. Adres:. _Voorl.:_ _No.: Postcode:. .Woonplaats: als beloning kies ik een handdoek of een een parkerpen Naam:Voorl.:. Adres:. .No.: -Woonplaats: Postcode: betaalt per maand 20.41 betaalt per kwartaal 60.40 De eerste 14 dagen krijgt uw abonnee de krant gratis. Vul in, knep uit en stuur op in een open envelop naar Het Vrije Volk, afd. Oplage Zaken. Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. De postzegel betalen wij.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1