14 ms» m cretaris Blofc: Iweg is wegv^^l a Schade aan uw DRIES 112 niet com II Dat zal ik zeggen' Politiek gematigd over PvdA 'betreurt ongemak' 'Jongen schreeuwde moord en brand' BUS en WAO-groep teleurgesteld naar huis ABVA/KABO was niet op de hoogte u Jongen zakt weg in drijfzand I rrr mm r urn (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij zijn afscheid heeft gemeentesecre taris M. J. Blok een beroep gedaan op de raadsfracties om "te verjongen". Dat is de enige kritische boodschap die Blok, althans in het openbaar, achter laat. Zoals hij het zelf zei: „Ik heb geen aanleiding om ongezouten kritiek af te geven op de bestuursorganen". Haar schat ting 300 mensen woonden gisteravond zijn officiële af scheid in het Stadskantoor bij. Dnes spoort elice veivonning op. Deukt vak kundig uit Spuit m de juiste kleur met de beste autolak. Regelt zo u wilt de sciiade met uw verzekering. arms SPAANSEPOUXR Bokelweg 100, 3125 AD Schietïam, tel. 010-154540. wÈÈÊmêé :X!f! SCHIEDAM De feestverlich ting van de win keliersvereniging "Van museum tot stadhuis" is, on danks het nade ren van St.-Nico- laas en Kerstmis, nog niet compleet. De sfeerlampjes ,in de Hoogstraat brandden gister avond vrolijk voor het eerst, maar de jaarlijk se lichtversiering van de Appel marktburg "hangt nog op half se ven", zoals de winkeliersvereni ging dat uitdrukt. Wat is het geval: de Openbare Nutsbedrijven (ONS) wilden dit jaar een garantie dat de brug ook tijdens de feest maand gewoon open en dicht kan. Vorig jaar, aldus een ONS-woord- voerder, moest bij het passeren van een boot eerst de elektrische be drading worden losgekoppeld. De Appelmarktburg bestaat namelijk uit twee delen, die bij het openen ieder naar een andere kant "te- rugklappen". De winkeliers zijn nog druk be zig een oplossing 'voor het probleem te vinden. 1ST wmm. y RDbï r. K Fractievoorzitter Van Lingen (CDA)Alleen als efficiëntie wordt ver hoogd, mogen arbeids plaatsen verdwijnen. Sch :sae tèi' (ül Uit de krant van maandag 28 november HET VRIJE VÓLK schiedam ":;V '■Jv'v'""' 'Raadsfracties moeten nodig De 62-jarige Blok stopt met zijn werk als gemeentesecreta ris door na 22 dienstjaren van de VUT-regeling gebruik te maken. Uit de handen van lo co-burgemeester R. Scheeres de onderscheiding die behoort bij de benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Pit is het grootste moment van mijn leven." zo reageerde Blok. Scheeres wees In een rede op de functie van de gemeentese cretaris, „wat veel mensen niet duidelijk Is". Die functie is tweeledig: de secretaris is for meel het hoofd van alle stads- kantoorambtenaren èn de ad viseur van het collége van bur gemeester en wethouders. „Waar hij zelf meer dan 20 jaar in het zadel bleef, was het een komen en gaan," aldus Scheeres. „Hij heeft vier bur gemeesters meegemaakt, en het scheelt maar een haar of hij had een vijfde kunnen be groeten." Blok. eigen afscheidsrede kenmerkte zich door een origi neel gevoel voor humor. Zo vergeleek hij de gemeente met een schaakspel. „De ambtena ren zijn de pionnen, de wethou ders zijn de zware stukken. En ik. ik ben de koning." Ook kreeg hij hartelijke bijval uit de zaal met zijn opmerking: „Het zich verre houden van ge- wichtig-doenerij Is de waar digheid der wijzen. Dus: Blok ts wijs." Zijn pleidooi voor "verjon ging van de raadsfracties" was onder andere gericht aan het adres van zijn eigen partij, het CDA. In het blad van de Schledamse, CDA-jongeren zei hij vorige maand in een inter view dat "in het CDA genoeg capabele jongeren rondlopen, die nog niet worden gebruikt". Verder stak Blok in zijn af scheidsrede de draak met de "doorsnee-afscheidsredes". Een voorbeeld: „Vaak zelden mensen bij afscheid dat ze be schikbaar blijven. Welnu:' ik biedt mijn diensten niet aan. Mijn redenering is: weg Is weg. Mijn opvolger kan dus gerust zijn." Bloks opvolger is A. G. H. Gorissen uit Dor drecht, die onlangs is geïnstal leerd. Gemeentesecretaris M. J. Blok (links) nog één keer aan de zijde van loco-burgemeester Scheeresgisteravond bij zijn afscheid. Rechts op de foto mevrouw Blok. m '■uf-A', li.' VLAARDINGEN Wet houder Goudriaan gaat bij burgemeester Van Lier kla gen over het gedrag van SP-raadslid Reml Poppe. Aanleiding vormen opmer kingen van Poppe, eerder deze week, over de verla ging van grondprijs en erf pacht van het bungalowter rein in Holy-Noord. Dit onderwerp zou ter sprake komen in het beslo ten gedeelte van een verga dering van de raadscom missie voor stadsontwikke ling. Poppe wilde er in het openbaar over praten. Toen hij dit verzoek aan Gdu- drlaan deed, onthulde hij en passant waar het voorstel precies over ging (verla ging grondprijs en erfpacht met 11 procent en hogere prijs voor de woningen van Eurowoningen). De wethouder realiseerde zich te laat, dat Poppe al vast een voorschot op de be sloten discussie nam. bent buiten de orde", ha merde hij hem af. Gou driaan weigerde vervolgens het onderwerp openbaar te bespreken en zei de zaak met de burgemeester te zul len opnemen. êf' SCHIEDAM De Schie- &>damse politieke partijen heb- g*,ben over het algemeen gema chtigd gereageerd op de bezuini- j* gingsplannen van de gemecn- te. In het wekelijkse PvdA-be- I -raad afgelopen dinsdagavond i -"vroeg een aantal leden zich af h'boe de verschillen tussen de ^-streefbedragen en de werkelij- ke bezuinigingen zijn ontstaan, i „Dit zou wel eens gevolgen I kunnen hebben voor het nlcu- j we beleid dat het college voor ogen heeft," denkt Gé Brou wer, fractievoorzitter van de socialisten. „Als daar minder geld voor vrij komt, heeft dat z'n consequenties." j I s jv Tot een afgeronde conclusie is de PvdA nog niet gekomen. Volgende week zal er verder S over gesproken worden. Dat geldt ook voor de kleine linkse partijen die op vijftien decem ber gezamenlijk de' lijst met 132 punten zullen doornemen. De bezuinigingen op het op bouwwerk (een ton) en het verlies van 77 arbeidsplaatsen kunnen voor Adrie Reijnhout, voorman van D'66, niet door de beugel. .Daar zullen we altijd tegen blijven," zegt hij. Reijn hout wil opnieuw de beoogde bouw van een crematorium ter discussie stellen. .Daar is 3% miljoen mee gemoeid en per jaar moet er volgens ons één tot anderhalve ton bij. Een bo demloze put. Dat Is volgens ons een punt waarop bezuinigd kan worden." De WD heeft totaal geen be zwaren tegen de bezuinigingen die ruim zes miljoen gulden (tot en met '88) bedragen. „De gehele ombuigingsoperatie wordt door ons overgenomen," zegt Gerard Verhulsdonk, fractievoorzitter van de libera len. ,De zware bezuinigingen moeten nog komen. In de loop van de komende tijd zullen er toch steeds weer dingen veran deren. Het is een trein die doordendert Die mening i3 niet pessimistisch maar realis tisch," aldus Verhulsdonk. Het verdwijnen van de ar beidsplaatsen en de bezuinigin gen In de welzijnswereld zijn voor het CDA de meest in hot oog springende punten. „Ais de efficiëntie binnen het ambte lijk apparaat met het verdwij nen van de arbeidsplaatsen wordt verhoogd, zeggen wij 'ja'," zegt fractievoorzitter Van Lingen. „We hebben er begrip voor dat het gebeurt via het natuurlijk verloop en er geen gedwongen ontslagen komen. Dat is belangrijk. Op het wel zijnswerk mag naar onze me ning nooit beknibbeld worden. Maar je krijgt natuurlijk me teen de' vraag, waar het geld dan wel vandaan gehaald moet worden," aldus Van Lin gen. Bijna alle partijen zullen voigende. week verder verga deren over Analyse Bestaand Beleid II. Het ligt in de bedoe ling dat de gemeenteraad voor de zomervakantie volgend Jaar een beslissing heeft geno men. SCHIEDAM Na het ge sprek met wethouder Pos thoorn (Sociale Zaken), gister middag op het Stadskantoor, zijn de Bond Uitkeringsgerech tigden Schiedam (BUS) en de WAO-groep teleurgesteld huis waarts gekeerd. "Het was voor ons meer een visitemiddagje dan een goed gesprek," vond Henk Verkerk na afloop. "Hij stond open voor onze argu menten om actie te voeren, maar steunde de acties niet." Een verzoek van de twee orga nisaties om subsidie werd door Posthoorn bij voorbaat van de hemd gewezen. De wethouder stelde wel voor dat de BUS en de WAO- groep de gelegenheid kregen om op het Stadskantoor pam fletten en stencils te laten drukken. Ook kwam een ruim te voor de BUS ter sprake al kon niet ter plaatse een lokatle worden genoemd. Het gesprek heeft ongeveer anderhalf uur geduurd. De BUS en de WAO-groep zouden vanochtend de ingang van het districtskantoor van de Belastingen aan de lange Nieuwstraat blokkeren. Dit in navolging op de acties bij ge meentekantoor 's Gravenland, de ONS en het Stadskantoor. SCHIEDAM - Voorzitter Koeten van de ABVA/KABO Schiedam vindt het "vreemd" dat zijn bond door het gemeen tebestuur niet op de hoogte is gebracht van de plannen om 77 arbeidsplaatsen op te heffen. "Ik kan er zo direct geen reac tie op geven omdat Ik geen of ficiële gegevens heb. Het Is trouwens niet nieuw dat er bij de gemeente arbeidsplaatsen verdwijnen. Het is al jarenlang zo." De bond heeft op 18 de cember een overleg met het gemeentebestuur. "Wij hebben het gemeentebe stuur gevraagd eens precies op een rijtje te zetten wat er nu aan arbeidsplaatsen gaaf verdwijnen," zegt Koeten. "Ik kan niet reageren op wat er in de krant staat." Ook in Analyse Bestaand Be leid I, dit keer staat deel twee in de belangstelling, verdwe nen er arbeidsplaatsen bij on dermeer de ONS, Openbare Werken en de secetarie. VLAARDINGEN Het be stuur van de PvdA-Vlaardin- gen heeft onlangs een adver tentie geplaatst in plaatselijke huls-aan-hulsbladen, waarin zij de acties van ambtenaren en uitkeringsgerechtigden aan de orde stelt. De PvdA "erkent het recht van staken en actie voeren van deze groepen", la erin te lezen. Voorts: "Wij betreuren het ongemak dat hiervan het ge volg is voor de samenleving. Evenwel, één en ander is het gevolg van de principiële stel- Hngname dat eenleder recht van staken en actievoeren heeft." Henny Petray, PvdA-be- stuurslld, vertelt dat de adver tentie een eigen Initiatief van het afdelingsbestuur ls. DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 wegwijzer PASSAGE In het Passagetheater wordt dit weekeind (ilm gedraald voor kinderen. Zaterdag 3 de cember, zondag 4 december en woensdag 7 december kun nen Schledammertjes naar de film 'Q en Q' komen kijken. Het zijn de spannende en dwaze avonturen van twee Jongens. De serie 'Q en Q', die enige Jaren geleden op t.v. was te zien, wordt thans weer her haald, dus herkenning genoeg. Aanvang 14 uur. Toegang ƒ6.- •TEERSTOOF In Theater de Teerstoof is vrij dag en zaterdagavond het Ca baret Vangrail te zien met het programma 'Pater Kees'. Pater Kees vertelt over zijn werk In de binnenlanden van Zuidoost Azië, over verdwaalde sextoe- risten en koppensnellers met kontactlenzen. HIJ wordt geas sisteerd door een Thais meisje. Aanvang 21 uur. Prijs 12,50 - CJP 10,—. Zaterdag 3 decem ber komen de kindertjes aan de beurt In de Teerstoof, want dan komt het Poppentheater Joyce met 'Do/te Setje in vogel vlucht'. Dit is een Sinterklaas voorstelling over een klein meisje dat omgetoverd wordt in een vogeltje. Het vogeltje ontmoet Stekel varkentje en zij beleven vele avonturen. Het vogeltje komt zelfs In de tuin van de koningin terecht. Dit sprookje is voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Aan vang 14.30 uur. Prijs ƒ3,50. Nieuwstraat 12. FILM De Stichting Filmclub Schie dam draalt donderdag en vrij dag de Engelse speelfilm 'The Draughtman's Contract', een thriller. De vertoningen begin nen om 21 uur op donderdag, vrijdag aanvang 21.30 uur. Ge bouw de Teerstoof, Nieuw straat 12. Entree 3,50 voor donateurs. QUIBUS Zondagmiddag presenteert de Schledamse Kunststichting In Café Quibus een voorstelling voor kinderen. Vanaf 14 uur komt Sint Nicolaas met zijn muzikale Pieten spelen met en voor de kindertjes, die met of zonder hun oudes welkom zijn. Ouders alleen onder begelei ding kinderen toegang, 's Avonds kunnen de oudere Qul- busbezoekers genieten van een volwassenencircus de Lu- Lu uit Amsterdam. 'Het eerste circus dat helemaal tot de kem gaaf, over kernenergie, met clowns,, een zwaardvretende giraffe, de aap 'Giant George' en vele andere attracties. Aan vang 21.30 uur. Toegang gra tis. Lange Haven 28. BLAUWE BRUG Zaterdagavond 3 december Is er Bingo Dansant in wijkont- moetingscentrum de Blauwe Brug, Bachplein. Aanvang 20 uur. Toegang boven 21 jaar, entree gratis. Van 6 tot 28 de cember hangt er in de hal van de Blauwe Brug kunst van Jac queline Hendriks. Er hangen textlelobjecten en wandkleden. 4MOLENS Zondag 4 december Is er weer Vrij-Entree in dienstencentrum de 4Molens. Dit keer komt de Sint zelfs op bezoek. Harmo nie-orkest van Ambrosius zorgt voor gezellige muziek. In de bi bliotheek wordt er een ruil- beurs van munten en postze gels gehouden. Zaal open 13.30 uur. Sluiting 16 uur. Toe gang gratis. THE HAPPY CLUB Vrijdagavond gaan de leden van de vereniging van alleen- staanden van The Happy Club weer dansen in zaal Tivoli, Nieuwe Haven 237. Zaterdag avond is er dansen en gezellig, held in het Rotterdamse Party- centrum Jansen, Vijverhof- straat 116. Eventueel nadace Inlichtingen, tel. 357985 or 714617. QT In sociëteit QT, Gebouw de Teerstoof, wordt 3 december vanaf 22 uur muziek gemaakt en theater gebracht door Limi ted Company, die met een car toonachtige mlme-act naar Schiedam komt. Prijs 5,-. Nieuwstraat 12. T.T.C. GUSTO Donderdagavond gaat het Trompetters en Tamboers Corps Gusto een muzikale rondwandeling maken door de Schledamse binnenstad. Ver- trek vanaf 19.30 uur. Locatie: centrum. MUSEUM Nog tot en met 4 december Is In het Stedelijk Museum de tentoonstelling Aspecten van' de Beeldhouwkunst met beel den van o.a. Anth. Carel, H. Chabot en P. Geraerts te zien. Hoogstraat 112. 't KOETSHUYS In de kleine galerie 't Koets- huys aan de Lange Haven staat tot 14 december kunst te koop In het kader van de Alge mene Sinterklaas Verkoop. PIJPROKEN In Café The Pub, Rotterdamse- dijk 240, wordt zaterdagavond 3 december een vreemd soort wedstrijd gehouden. Er gaat gestreden worden om de titel: dé pijpaanhouder/roker van Schiedam en omstreken. Pij pen en tabak worden door de kroegbaas Henk van Vessem verstrekt. De klanten moeten gaan roken om het langst. en ze krijgen maar drie luci fers. De hoofdprijs is een zak zeer exclusieve excellente pijp tabak, die niet in de winkel verkrijgbaar is. WEEKENDDIENSTEN Het Schlelandziekenhuls aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeind EHBO-dienst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Hulsarts: bellen met de boodschappendienst, tel. 206611. Spoedrecepten, tel. 261480. Tandarts: Dr. R. J. Graven, Faassenplein 60, tel. 714275. Spreekuur van 17 tot 17.30 uur, op zaterdag en zon dag. fde lUen Rand* linger» Ënfondi rWlc In centrum r terug dingen en Maas sluis aanzienlijke schade aangericht. In Schiedam stortte een houten nood gebouw van het vormingacontrum echl ken Aan de BuyTBallot- laan vlei een boom. met 46n klap op ken tienü ruiten om gen grind, *1 atfg van put! ken. brrgaan l&lrlscho |nlek ea L St. open he van SCHIEDAM Een 11-jarige jongen uit Rotterdam Is gis termiddag lot zijn middel weggezakt In een gat in het wegdek aan de Nieuwe Heven. Het gat was gevuld met zend, dat door de zware regenval da vorm vin drijfzand had aangenomen. De brandweer moest de jongen uit de put trekken. Het Is da politie ©en raadsel hoe de jongen in de put te recht la gekomen. Het gat, ontstaan door werkzaamhe den. was voldoen de afgezet met hekken. De jongen zeg: dat hij erin Is gevallen terwijl hij aan hel spelen wes. Zijn ouders waren op visite bij Schiedam- se familieleden. SCHIEDAM "De brandweer kwam pas nadat de jon gen al lang op de kant stond", zegt mevrouw C. Malais (68) uit Rotterdam. Samen met haar 68-jarlge man wist zij afgelopen zon dag een jongetje van elf Jaar te red den van de verstik kingsdood. Het on gelukkige Rotter- dammertje was tot zijn middel in een put met drijfzand gezakt, op de hoek Nieuwe Haven Bur gemeester Knap- pertlaan. De put .was gegraven in verband met werk zaamheden aan het wegdek. Door de regen was het zand veranderd in drijf zand. Ten onrechte stond In de dagbladen van maandag dat het Jongetje door de brandweer uit zijn benarde positie was bevrijd. "Wij waren op weg naar mijn schoonzus toen we een groep je gillende Jongens bij de put zagen. Mijn man remde en sprong meteen uit de auto. Zo is hij nu eenmaal, wil direct helpen. Tot mijn verbazing zag ik hem meteen op zijn knieën gaan zitten. Toen Ik bij de put aankwam zag ik dat mijn mari de jongen probeerde te grijpen. Dat lukte ook." "Die jongen schreeuwde moord en brand", gaat mevrouw Malais verder. "Hij werd door mijn man naar boven getrokken, maar door het zand naar beneden. Ik ben achter mijn man gaan staan en heb hem bij zijn broek en colbertje vastgehouden. An ders zou hij er ook In vallen en ik wil hem nog lang niet kwijt." Met behulp van een alerte automobilist werd de drenkeling tenslotte op het droge getild. "En daarna kwam de politie en de brand weer. Kijk, Ik wil niet op mijn borst kloppen of zo. Ik vind het alleen raar dat er In de krant staat dat de brand weer de jongen heeft gered.". Teleurgesteld Is mevrouw Malais In--* het groepje om standers (ook vol- wassenen) die "er maar bij stonden te kijken. Mijn man was de enige die de Jongen probeer de te grijpen. Later kwam de automo- bilist erbij maar voor de rest keken de mensen toe." Meteen na de red* dingsoperatie Is het, echtpaar in de auto; gestapt en wegge- reden. "Zo is 'pa' nou eenmaal," zegl ze. "Die hoeft daar niet zo nooig voor bedankt te wor den."

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2