e is achterlichten zijn rood' Gifslachtoffer eistf 100.000 OH, DENNEBOOM m Waterpijp op rivierbodem Opiuchtii g Rotterdam is veel te duur 'Spuiter9 irtSct Griffier voor de rechter Vandaag mets Onderwereldstrijd voor rechter Stukgoed Agenda Sport Tasjesrovers aangehouden wM m K Man probeert vrouw te vergiftigen Kleding gestolen s3Z?\i "-'°'M''<:2 'S1* Van een onzer verslaggeefsters 1 ROTTERDAM De CPN heeft gisteren een streep gezet onder de linkse samenwerking in Rotterdam. Haar deelname aan de coalitie van PvdA, D"66 en PSP/PPR in de gemeenteraad is ten einde. Breekpunt is het voorstel om de komen de jaren in het kader van de tweede bezuinigings operatie van de stad (netto 85 miljoen gulden) voor 4,8 miljoen te snijden in het wijkwelzijn. Moeite y f - ROTTERDAM De gemeente Rotterdam heeft een stokje gestoken voor een aktie van de Verenig de Spaarbank op drie' Rotterdamse scholen. Zon der de schoolinspectie er van in kennis te stellen had men daar op proef drie computers geplaatst. In januari zouden de scholen dan moeten beslissen of ze die computers ten bate van het onderwijs wilden kopen. Hiervoor zou de Verenigde Spaar bank dan een regeling treffen. De linkse samenwerking in de Rotterdamse gemeenteraad is een te hoog gegrepen ideaal gebleken. Bij de totstandkoming van het program-akkoord in augustus vorig jaar heeft het aan waarschuwingen niet ontbro ken. Het linkse hart was geneigd een coalitie tussen PvdA, PSP/PPR en CPN (alsmede D'66) toe te juichen, het verstand had het er moeilijker mee. (n de vijftien maanden dat de coalitie in dez^vorm heeft bestaan is duidelijk geworden hoe geforceerd de samen werking was. Op kritieke momenten was het enige dat de linkse partijen bijeen hield het gebrek aan een alternatief voor dit college (waarvoor PSP/PPR en CPN overigens geen wethouders hebben geleverd). Anders gezegd: de vrees voor VVD en CDA achter de B. en W.-tafel. Voor de CPN was deze praktijk uiteindelijk niet vol te houden en op zichzelf siert het haar thans (maar wel laat) .de consequenties te hebben getrokken. De manier waarop is een andere zaak. Die geeft nauwelijks biijk van respect voor de coalitiepartners. Zoals de voortdurende druk die zij uitoefende ook hoogst irritant overkwam. Zeker wanneer er in feite slechts sprake was van eenzij dig hameren op het wijkwelzijnswerk, waarop niet mocht worden bezuinigd. De PvdA heeft nogal eens haar geloof waardigheid op het spel moeten zetten om de coalitie bijeen te houden. Dergelijke onfraaie taferelen hoeyen we nu hopelijk minder snel te verwachten. Hoe betreurenswaardig de mislukking van de linkse sa menwerking ook is, iets van een opluchting betekent zij toch ook. De beide leden van de CPN-fractie kunnen in grotere vrijheid „het geweten van links" gaan spelen. En de achterblijvers in de coalitie kunnen iet3 ruimer adem halen. I ROTTERDAM De woonlasten stijgen volgend jaar fors en veel gemeenten zullen zich daarbij niet aan de richtlijnen van het Rijk houden, vreest de Vereniging Eigen Huis. Het water spoot giste ren in Rotterdam-Schie- broek uit de grond. Bij plaatsing van Amster dammertjes had Gemeen tewerken per ongeluk de hoofdwaterleiding ge raakt. De spuiterwas ongeveer twintig minuten werkzaam. Het postkan toor in de Heiligerleelaan stond in een mum van tijd blank en moest een uur de deuren sluiten. De water schade m het PTT-kan- toor is groot. WTi5 7* i-'^.:y /'-i '-r^-Si^X MS? 3*, g J WOENSDAG7 DECEMBER 19«3 CPN Rotterdam s apt uit links sam mwerkingsvert sind De breuk in de samenwer king kwam in de eerste ron de van een driedaags raadsde- bat toch nog onverwacht 'voor de PvdA. De berekening dat de CPN, ondanks de afkeu- ,rlng van het beleid vorige week, zou instemmen met een kant-en-klaar compromis Jkwam niet uit. Ook het com promis, 3,8 miljoen gulden m- leveren, is voor de CPN onaan vaardbaar. De linkse samenwerking in Rotterdam komt door het op stappen van de CPN niet in ge vaar. Het programcollege, waarin zowel CPN als PSP/ PPR niet met wethouders zijn vertegenwoordigd, behoudt de (gedoog) steun van 25 van de 45 zetels in de gemeenteraad. De PvdA-fractie beraadt zich vanmiddag over de nieu we situatie. De CPN had nog voor het be gin van het bezuinigingsdebat met de stemming m de ge meenteraad over het losmaken van de Agniesebuurt van de deelgemeente Centrum-Noord al een waarschuwingssignaal gezonden. De CPN stemde sa men met coalitiepartner D'66, maar deze om heel andere re denen, tegen het compromis. Het PvdA-voorstel haalde het met 23 tegen 22 stemmen. Duidelijkheid over de hou ding van de CPN kwam er pas gisteravond toen fractievoor zitter Roel van Veldhuizen zijn kritiek op het college spuide. „Wij hoopten dat progressief Rotterdam zou laten zien hoe het ook anders zou kunnen. en "dit college ademt de sfeer van een Volvo 760 GLE. Het enige rooie eraan zijn de ach terlichten." De CPN heeft, zo bleek uit het betoog van Van Veldhui zen, onder meer moeite met de opstelling van het college te genover de ambtenarenacties, de houding tegenover het kabi net en het afsluiten van klan ten van het GEB. De korting op de welzijns voorzieningen in de wijken is voor de CPN de druppel die de emmer doet overlopen, liet Van Veldhuizen gisteravond weten. Hij begeleidde een mo tie om de voorgestelde bezuini gingen te schrappen met de woorden: „We zeggen de wacht aan. Voortzetting van de coali tie staat hiermee op het spel." PvdA-fractievoorzitter Jo- han Henderson liet gister avond in de wandelgangen van het stadhuis al weten dat de welzijnsmotie van de CPN on aanvaardbaar is. „We gaan tot 3,8 miljoen be zuinigen in 1985, 1986 en 1987. Bovendien komt er vijf ton be schikbaar voor nieuwe dingen. Eén ton gaat naar de door de PSP/PPR gevraagde kinder opvang. De rest naar bijvoor beeld het Actiecomité Pro Gastarbeiders en nog wat in stellingen," aldus Henderson. PSP en PPR, die samen één fractie vormen, kunnen In stemmen met het PvdA-eom- promis inzake wijkwelzijn,. Het is voor deze partijen geen reden de samenwerking op te zeggen. Koud heeft Klaas zijn biezen ge pakt, of Kerst kon digt zich al weer aan. Een dag na de teruakeer naar Spanje zat deze vrouw al op het Noord plein temid den van de eerste kerst bomen. Ze had maar een brei werkje mee genomen om iets om han den te heb ben, want of ze klandizie mag ver wachten is de vraag. Tenzij haar bomen zo oersterk zijn dat se het tot kerst mis uithou den. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de bo dem van de Nieuwe Waterweg komt een drinkwaterleiding te jjfgen. Over drie jaar wil het Rotterdamse gemeentebestuur eigen drinkwater aan Hoek van Holland leveren. Tot nog toe doet dat de Westlandse Drinkwater Maatschappij, die de top van zijn capaciteit heeft bereikt. De waterleiding in de rivier kan eventueel ook groter ge- niaakt worden om meer gebie den m het Westiand van water te voorzien. De DWL in Rotter dam heeft een overcapaciteit, terwijl de WDM een aanvraag beeft lopen om meer water' aan de duinen te onttrekken. Hiertegen maken velen be zwaar. Elen studie van het Integraal Onderzoek Drinkwatervoorzie ning Zuid-Holland heeft uitge wezen, dat uitbreiding van de wateronttrekking aan de dui nen ongewenst is. De Stichting Duinbehoud overweegt acties, totgens haar is de WDM als Producent geheel overbodig en ten van de overcapaciteit van Rotterdam beter gebruik wor den gemaakt. Schoolcoi i iputers via achterdeur De drie scholen waar de spaarbank al een proefcompu- ter ten nutte van de scholieren Het bij de gemeente tot gis teren onbekende initiatief van de spaarbank is nu terugge draaid. Op 20 december zullen de coördinerend gemeentelijk inspekteur Huisman en be leidsmedewerker Elfferich een gesprek hebben met Verenigde Spaarbank medewerkers Eiffe- nch. „Je kunt stellen dat we lichtelijk ontsteld en verbaasd zijn over de handelwijze buiten ons om, maar anderzijds is het ook zo, dat degene van de spaarbank die we er over spra ken ontsteld was, dat het zon der medeweten van de Rotter damse schoolinspectie is ge beurd." had geplaatst of willen plaat sen, zijn de Montessorischool De Mare, de VBO-LOM-school De Kring en de openbare lage re school Jan Prins. Noch het gemeentebestuur wist ook maar iets af van de computers noch de gemeente lijke inspectie, maar evenmin het Bureau Leermiddelen. Vol gens de Verenigde Spaarbank gaat het om een stelsel van proefscholen waar men eerst computers in bruikleen geeft en na enkele maanden de hoof den van de scholen laat beslis sen over de definitieve aan schaf. Deze koop zou dan via de spaarbank of een tussenper soon lopen. De gemeente wil echter zelf de vinger aan de pols houden, ook al omdat men anders op geen enkele wijze meer de ge volgen van dit soort handelwij ze kan overzien. Op de achtergrond speelt een commerciële strijd. Philips probeert samen met de Spaar bank greep op de computerise ring van het onderwijs te krij gen. In Frankrijk en Amerika heeft de Eindhovense multina tional de boot op dit gebied volkomen gemist. In Neder land, dat wat betreft het ge bruik van computers in het on derwijs jaren achterloopt, ligt nog een markt open voor Phi lips. Deskundigen hier zijn het er echter nog niet over eens of het door Philips gehanteerde systeem (de zogenaamde com putertaal Basic) wel geschikt is voor gebruik op scholen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De politie heeft een 59-jarige Rotterdam mer aangehouden op aanwij zingen van zijn echtgenote. De 62-jarige vrouw heeft bij de po litie gemeld, dat haar man heeft geprobeerd haar te ver giftigen. Volgens de politie is de man aangehouden op verdenking van pogingen tot moord. Hij is in de woning van het echtpaar in IJsselmonde opgehaald en naar het bureau gebracht. De man heeft volgens het lopende onderzoek enkele malen gepro beerd de vrouw vergif toe te dienen. Overigens is nog niet duidelijk om welke soort ver gif het gaat. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 43-jarige Rotterdammer Leo Schilderman wil via de kantonrechter gedaan krij gen dat de gemeente Rot terdam hem een schade vergoeding van 100.000 gul den betaalt. Schilderman heeft in 1980, toen hij werk te als conciërge van de (openbare) Scholenge meenschap Nicolaas Wil- sen, geruime tijd het giftige gas lindaan ingeademd. Het gas was door de Roteb gebruikt om een muggen plaag te bestrijden. Sindsdien heeft Schilder- man zware suikerziekte, f aanvallen van hevige hoofdpijn en misselijkheid. I Hij verwijt de Roteb dat deze zeer onzorgvuldig is opgetreden. „De volgende dag hebben leerlingen al weer gegeten van mate riaal uit het kooklokaal, hoewel daar ook lindaan- damp heelt gehangen." Schilderman, die Inmid dels blijvend arbeidsonge schikt is verklaard, heelt drie jaar lang getracht met de Roteb, de GG en GD, de verzekering en andere in stanties tot een vergelijk te komen." De Roteb wijst el ke verantwoordelijkheid voor mijn lichamelijke klachten echter al, en iedereen negeert mij ver der. „Ons trelt geen blaam", zeggen alle betrok ken instanties. Wel is er over mij een psychiatri sche rapport opgemaakt waarin ik tot de grond toe ben afgebroken. Uit een steekproef onder 56 gemeenten is gebleken dat te verwachten tariefsverhogin gen van dertig tot veertig per cent voor onroerend-goedbe- lasting of riool- en reinigings rechten geen uitzondering zijn. In de vier grote steden zijn de zwaarste lastenverhogingen te verwachten. Volgens Eigen Huis valt daarbij op dat Rot terdam twee keer zo duur is ais Den Haag. Uit een onderzoek van het Konsumentcn Kontakt, zo werd dit weekeinde bekend, is juist gebleken dat de gemeen ten zich dit jaar bij de lasten verhogingen hebben gematigd. Overigens kwam ook uit dat onderzoek Rotterdam naar vo ren ais een 'dure' stad. De totale woonlastenstijging (OGB, reimgings- en rioolrech ten samen) is volgens Eigen Huis het sterkst m het Bra bantse Heusdcn- 30 percent. Rotterdam, Hoorn en Zaanstad volgen met 15 percent. ROTTERDAM Op aanwij zing van getuigen zijn gisteren twee tasjesrovers aangehou den. De 26-jarige W. H. C. en de 23-jarige E. L. P. hadden van een 45-jarige vrouw uit Nieu- werkerk a.d. IJssel in de hal van het Centraal Station een tas met een portemonne met 300 gulden geroofd. Op de hoek van de Gordel- weg en de Bergselaan werd bij het uitstappen van de tram een andere vrouw door een tasjes rover belaagd. De vrouw moest met verwondingen, een kapotte bril en gebroken tan den naar het ziekenhuis. Ze miste haar portemonnee waar in alleen wat klem geld zat. De dader is gevlucht. ROTTERDAM In Rotter dam-West is gisteren voor vijf tigduizend gulden kleding ge stolen. Op het Marconipiein en in de Grote Visserijstraat sloe gen dieven toe. Een aanhou ding vond plaats, waarbij 17.000 gulden aan kleding werd gevonden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Geheei op eigen houtje heeft de Rotter damse hoofdgrifficr mevrouw Mr. M. van Kuijk rechtbank- personeel verboden affiches te gen ambtenarenkortmgen op tc hangen voor de ramen van het gerechtsgebouw. Topamb tenaar J, Bos van het ministe rie van Justitie deelde dit gis teren bij het Rotterdamse ambtenarengerecht mee. Hij was getuige in de zaak die daar aanhangig was ge maakt door de griffier H. van de Velde. Een door dit kadcrlid van de AbvaKabo opgehangen protestaffiche had mevrouw Van Kuijk laten verwijderen. De cheffin van Van de Velde verdedigde haar eigen stand punt voor het ambtenarenge recht, dat bij deze gelegenheid werd voorgezeten door de voorzitter van de Raad van Beroep in Utrecht, mr. K. de Vries. Hij had de topambte naar van Justitie als getuige opgeroepen en gevraagd of er dienstorders over het plakken van protestaffiches waren ver strekt. Bos zei dat dit juist niet gedaan was om justitie-amb- tenaren niet anders te behan delen dan andere ambtenaren. Mevrouw Kuijk voerde aan dat de onafhankelijkheid van de rechtspraak in het geding was. De verdedigers van Van de Velde stelden, dat het be perken van grondrechten van een ambtenaar heeft plaatsge vonden en noemden dat onwet tig. Dinsdag doet de ambtena renrechter uitspraak in deze principezaak.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1