Vrouw beroofd Steekwond met shag behandeld is zwoegen en ren Schaaktoernooi wordt succes Politiek is geen borrelpraat Schiedam reageert op dreigend drama mmBÊ Pui voor tweede keer geramd mmmm Bi» 1 1 Sch ïiliSÉliÊWÊSÊi W%Ê - - Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Huiseigenaars in stadsvernieu wingsgebieden, die een laag inkomen hebben, kun nen „de joker inzetten". Volgend jaar maken zij kans op een dubbele premie, als zij hun woning willen verbeteren. Door de samenwerking van een geheimzinnig fonds met de gemeente kan de sub sidie per woning oplopen tot maximaal 8000 gul den. Sinds vrij dag houden 15 kunste naars het Stedelijk Museum dag en nacht be zet. Ze ver sierden de expositieza- la met span doeken te gen het rege ringsbeleid. Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN SCHIEDAM „Het is verre van een succes-story, het is zwoegen en ploeteren. Het is behoorlijk lastig om buurtbewoners te motiveren, om van hun wijk een swingend geheel te maken," zegt Anton van Bij- nen, opbouwwerker in Schiedam-Oost. Nog maar twee jaar geleden is hij aangesteld. „Dus je kunt niet verwachten dat mijn taak nu al is vervuld." Anton van Bijnen, opbouwwerker in Schiedam-Oost: "De wethouder heeft steun van een korps ambtena ren. Mogen honderden bewoners dan een opbouwwer ker hebben?" Bezuiniging Scheeres en Van Iersel zaten ontspannen met de benen gestrekt achterin The Pub, om de discussie over werkloosheid aan te gaan met cafébezoekers. 71 club- en huisschakers uit de hele Rijnmond-regio: deden zaterdag mee aan het jaarlijks toernooi van de vereniging Schiedam in zaal Irene. HETVRUE VOLK schiedam 4 MAANDAG 12 DECEMBER 1983 CU& enaars kunnen SCHIEDAM Een 65-jarige vrouw is bij een bushalte aan de Nieuwe Haven van haar tas beroofd. Zij had de tas tussen haar voeten op de grond gezet, ter wijl zij in haar jaszak ken een strippenkaart zocht. Op dat moment liep een drietal jongeren achter haar langs. Een meisje griste de tas me. Er zaten een portemon- naie met 30 gulden en enkele persoonlijke be scheiden in. Per 1 januari 1984 wordt een nieuwe gemeentelijke regeling van kracht die tot doel heeft om de woningverbetering te stimuleren. Daardoor zouden huiseigenaars in stadsvernieu wingsgebieden al aanspraak kunnen maken op een subsidie van 4000 gulden. Het zogeheten „T-fonds" is nu bereid gevon den om die steun te verdubbe len. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor de twee de keer in een week tijd is met een auto de pui van een zoet- handelswarencentrum aan de Hoopstraat geramd. De schade is aanzienlijk. Bovendien gin gen de daders door de geopen de gevel naar binnen en stalen tientallen sloffen sigaretten. Na een soortgelijke gebeur tenis vorige week had de direc tie van het bedrijf de pui laten verstevigen met ijzeren binten. Dat kon herhaling niet verhin deren. Het T-fonds is enige tijd ge leden „ontdekt" door het D'66-raadslid A. Reijnhout. Het is een particuliere instelling die eigenaar-bewoners steunt bij de verbetering van hun huis. Omdat de gemeente juist bezig was een regeling op dat gebied te maken, stelde Reijn hout voor om contact met het fonds te leggen. Dat heeft nu geleid tot een samenwerking. Het T-fonds wil geld geven aan hulseige naars die de kosten van verbe tering van hun woning niet kunnen dragen. In de praktijk betekent dat dat het T-fonds. net als de gemeente, maxi maal 4000 gulden subsidie geeft. De gemeentelijke regeling bevat overigens ook andere „vordoeltjes" voor hulseige naars. Zo kunnen zij tegen la ge rente geld Tenen en voor hun vcrbouwingsplannen een adviseur raadplegen, die door de gemeente wordt aangesteld. De regeling gaat in eerste instantie gelden in het stads vernieuwingsgebied Scbiedam- Zuid. Particuliere woningen in deze wijk vaiien namelijk bui ten allé plannen, maar zijn wel hard aan een opknapbeurt toe. Met de regeling hoopt de ge meente te bereiken dat de huiseigenaars zelf aan de slag gaan. Op langere termijn kunnen ook huiseigenaars in Schie- dam-West en -Oost voor subsi die in aanmerking komen. bewust dit museum9 SCHIEDAM Een pluk shag schijnt een probaat mid del tegen het bloeden te zijn. Een 12-jarig jongetje voerde deze rookwaar ten tonele, na dat zijn broer een steekwond had opgelopen. De GGD, die de jongen later behandelde, hoef de hem niet In het ziekenhuis te laten opnemen. De 16-jarige jongen had de wond opgelopen in de keuken van zijn ouderlijk huis aan de H.,Polakstraat. Hij zegt bij het schillen van aardappels te zijn uitgegleden en precies op het schilmesje gevallen te zijn. De jongen kreeg een steek in de linkerzijde van zijn borst. Zijn broertje stopte vervol gens het bloeden door een pluk shag op de wond te leggen. Daarna belde hij de GGD. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „We hebben heel bewust voor een bezetting van juist dit museum gekozen, omdat directeur Paalman in het verleden veel sympathie heeft getoond voor onze bond," zeiden de bezetters van het Stedelijk Museum aan de Schiedamse Hoogstraatgiste ren, op de derde dag van hun actie. 15 leden van de kunste- naarsbond BBK houden sinds vrijdag het museum dag en nacht bezet. Gisteravond was nog geen vooruitzicht op een eventueel einde van de actie. Net als el ders in het land waar musea bezet worden gehouden, eisen de kunstenaars dat museumdi recties zelf de zaak sluiten. Waarnemend directeur Clara Stroman van het Stedelijk Mu seum: „Wij zijn dat absoluut niet van plan". Clara Stroman noemt de be zetting „een verschrikking voor het personeel". In drie ploegen van twee zijn mu seummedewerkers continue in het gebouw aanwezig. Zij moe ten ei* op toezien dat het kunst bezit geen schade oploopt. „Ge lukkig stellen de bezetters zich zeer correct op," aldus Clara Stroman. De bezetters op hun beurt la ten niemand binnen „om ver nielingen te voorkomen". Al leen journalisten worden toe gelaten. Zaterdag verzamelde zich af en toe wat publiek voor de deur, dat verontwaardigd reageerde. Men kon een aange kondigd concert van organist Kees Passchier niet bezoeken. De 15 kunstenaars in het Ste delijk Museum het meren deel komt uit Rotterdam en Schiedam protesteert tegen de bezuiniging van de regering op de BKR-regeling. Volgens die regeling kunnen kunste naars, die weinig geld verdie nen, werk aan de overheid ver kopen. „Door de bezuiniging zijn steeds meer kunstenaars op de bijstand aangewezen," vertel len de bezetters in Schiedam. „Dat is ai te weinig om te le ven. laat staan om materiaal te kopen of een atelier te on derhouden." Met hun actie wil len ze het publiek laten voelen i> n x\v-v"«v-.x*-««saos hoe het is om „tijdelijk" niet van kunst te kunnen genieten. Het college van burgemees ter en wethouders van Schie dam heeft, vooralsnog niet wil len ingrijpen. Wel heeft wet houder H. Posthoorn met de bezetters en de museum-direc tie overleg gevoerd. Het colle ge toonde begrip voor de standpunten van de kunste- naarsbond, maar heeft gezegd dat „een bezetting niet te 'tole reren is". Ook Clara Stroman van het Stedelijk Museum zegt het eens te zijn met de mening van de bezetters. „Ze hebben gelijk als ze zeggen dat dit museum in het verleden sympathie heeft getoond voor hun bond. Ze hebben hier wel eens ten toonstellingen mogen houden. Maar daarom vind ik het juist teleurstellend dat men ons voor een bezetting heeft geko zen." „Een slag In het gezicht van de oude wijken," zo oordeelden belanghebben den vernietigend op de plannen die wethouder Hafkamp heeft met het opbouwwerk. HIJ wil het aantal arbeidsplaatsen ln dat werk terugbrengen van vierenhalf tot drie; een besparing van 95.000 gulden ln het volgend jaar. De wijken Oost, West, Centrum en Zuid houden dan per 1 januari een „halve" opbouwwer ker over, ln plaats van een hele. Kritiek Is er ook op de korte termijn, waaróp de bezuiniging moet worden beklonken. Amper een week oud worden de plan nen morgenavond bespro ken in de raadscommissie voor welzijn. Eind janua ri moet de gemeenteraad te knopen doorhakken. „Je kunt zo'n zaak niet als een hete aardappel voor Je uitschuiven," zeggen Hafkamps ambtenaren. Reden genoeg om eens met zo'n opbouwwerker te gaan praten. Wat doet hij eigenlijk, waarvoor Is hij aangenomen? Let wel: het woord "swin gend" is beeldspraak. Er kun nen in een wijk grote belan gen van bewoners op het spel staan. Dat is beslist in Schie dam-Oost het geval, vindt An ton van Bijnen. Hij memo reert enkele zaken, waarin hij in zijn korte dienstperiode be trokken is geweest: de sloop van de Stationsstraat, de re novatie van 305 woningen aan de Wattstraat en omgeving, hét "achterbuurt-aanzien" van het Boerhaaveplein. „Niet ik, maar de bewoners zelf moeten voor hun belan gen vechten," aldus de 31-Jari- gé Brabander, wiens zachte accent hem tot een vriendelij ke spreker maakt. „Vaak heeft de gemeente andere be langen, dus moeten bewoners strijd leveren met een wet houder. Nou, die wethouder wordt terzijde gestaan door een korps ambtenaren, en die bewoners door een opbouw werker. Zo karakteriseert Van Bij nen zijn rol duidelijk: de op bouwwerker staat aan de kant van de bewoners. HIJ is ook door de "wijkoverleg- groep" (waarin bewonersver enigingen van alle wijken zit ten) aangenomen, ofschoon zijn salaris uit de gemeente kas wordt betaald. Die overleggroep bepaalde fn 1981 dat zijn eerste taak op het gebied van de stadsver nieuwing zou liggen.. Van Bij nen: „Er was in die tijd in Oost wel een bewonersvereni ging. maar die was niet erg sterk. Dus begin je met men sen te benaderen. Je probeert ze te motiveren om zich daadwerkelijk met hun woon omgeving te gaan bemoeien." „Dat is moeilijk. Niet zel den hoor je mensen dan zeg gen: ach, in Schiedam kan toch niks. In Oost hebben ze een paar negatieve ervarin gen. Neem de renovatie in de Wattstraat en omgeving. Be woners zijn jarenlang aan het lijntje gehouden, kregen nau welijks goeie informatie. Dan vallen actieve bewoners ge frustreerd af." „Om zaken goed te regelen, dat kost veel tijd en energie. Het is een hele opgave om door de werkwijze van profes sionele instellingen heen te breken. Bewoners missen vaak de kennis en de organi satie. Daar probeer ik hen bij te helpen." Anton van Bijnen geeft een ander voorbeeld. "Er kwamen bewoners van het Boerhaave plein naar mij toe. Zij vonden dat hun straat er slecht uit gaat zien, veel woningen dichtgetimmerd en zo. Hoe ze dat moeten aanpakken. Nou, we hebben eerst een enquête in de wijk gehouden, om na te gaan of iedereen er zo over dacht." "Iedereen bleek te vinden dat het plein een achterbuurt- aanzien heeft. Maar over de vraag wat er met de hulzen moet gebeuren verschilden de meningen. Laten we eerst maar eens aan de wethouder vragen wat voor plannen hij heeft, vond men." Dat gesprek heeft kort gele den plaats gevonden. Dan blijkt dat zo'n wethouder die bewoners wil overtroeven. Ze hangen hun jas op een stoel, maar hij stuurt ze ais school kinderen naar de kapstok. Dan begint hij een heel for meel verhaal, waardoor het voor die mensen heel moeilijk wordt om hun problemen dui delijk te maken." Van Bijnen heeft vooral een organisatorische taak. "Ik verzin echt niets zelf, alles moet uit de bewoners komen," herhaalt hij. "Maar vaak komt een groepje,heel spon taan op. Mensen ergeren zich aan de verkeerssituatie voor hun deur, maar doen er niets aan. Totdat er een kind wordt overreden. Dan ontstaat er oppositie, maar de eenheid ontbreekt. Iedereen heeft an dere ideeën. Ik probeer daar dan een lijn ln te brengen en een actieplan op te stellen." Anton van Bijnen Is ronduit tégen de bezuinigingsmaatre gel van wethouder Hafkamp, waardoor hij voortaan nog meer 20 uur in plaats van 40 in Schiedam-Oost kan wer ken. "Er Is hlet nog enorm veel werk te doen. De bewo nersvereniging is een kleine groep, de mensen ln Oost le ven nog steeds langs elkaar heen. Hier heerst geen ver bondenheid met de buurt, er zijn weinig activiteiten, het is nog niet echt een levend stadsdeel." Door de grotere werkloos heid ziet Anton van Bijnen Juist een toenemend aantal taken voor een opbouwwer ker. "In Oost woont een rela tief grote groep mensen met een uitkering. Ik stel me voor dat ik hen kan helpen bij het opzetten van projecten, kleine bedrijfjes ln de wijk. Ook kun nen we met elkaar misschien wat doen aan de hoge woon lasten." SCHIEDAM - Een discussie, waarin cafébezoekers en politici eens duch tig met elkaar van gedachten wisse len. Voor dat doel had café-eigenaar Henk van Vessem vrijdagavond de Schiedamse loco burgemeester R. Scheeres en het CDA-kamerlld J. P: van Iersel naar The Pub aan de Rotter-; damsedijk gehaald. De opkomst van het publiek viel te gen, maar het werd een debat waar de. stukken vanaf vlo-' gen. Henk van Vessum heeft één gouden regel: „Mijn klanten bepalen wat ik doe. Als ze van cricket houden, nou, dan doe ik wat met cricket." Zo?el hij vrijdagavond, bij het begin van de discussie: „Vaak hoor ik mijn klan ten klagen: er 'S-s wordt zo veel ge zegd in de politiek, maar we begrijpen er soms niets van. Dus heb ik deze bijeenkomst geor ganiseerd." Scheeres en Van Iersel werden op "een voetstuk" ge plaatst. Achter in de smalle zaak za ten de heren op een verhoogd bankje, de benen languit gestrekt op een plank die was verhoogd door twee lege kratten bier. Met een mi crofoon op mond- hoogte konden de politici zich ont spannen met het publiek verstaan. Dat publiek zat ver deeld door de hele zaak, rond tafeltjes achter glazen drank en aan de bar. Er vielen maar zo'n vijftien aanwe zigen te tellen. Zoals een bruine kroeg betaamt werd de sfeer voorts bepaald door het intieme V donkergekleurd hout van wanden en vloeren en een gedempte verlich ting. Van Vessem begon even na half negen met zijn eerste vraag: „ik hoor hier aan dé bar mensen regelmatig praten over de onzeker heid rond de Tal- wan-order voor Wilton-Fijenoord. Willen de politici daar eens op rea geren? Komt die order er nu wel of niet?" Zo ontspon zich de eerste discussie van een avondlan- ge politieke avond in The Pub, die als centraal thema de werkloosheid had. Het publiek kon zich uitgebreid ver gewissen van de standpunten die Scheeres en Van Iersel erop nahou den. Een pretpark in Schiedam, ar beidstijdverkorting en het werk van hel arbeidsbureau pas seerden de revue. Voor de belde poli tici bood de café discussie ook een uitstekende gèlé- genheld om hun .voelhorens weer. eéns "tussen de' 1 mensen" uit te ste ken. Scheeres had daar niet zo veel moeite mee. Hij trok zich het lot aan van een iuid- ruchtige klant, die zich telkens in de discussie wilde mengen terwijl an deren aan het woord waren. Deze klant, Jan ge heten, ging rond negen uur In Scheeres' buurt zit ten. Jan vroeg di rect: „Is uw naam soms Scheeres?" De loco-burge meester liet zich. niet In verlegenheid brengen. Na pro testen van andere cafébezoekers op Jans voortdurende inmenging stond Scheeres hem zelfs even de microfoon af. Dat ludieke inter mezzo stond een serieus debat niet in de weg. Politiek bleek niet louter uit borrelpraat te be staan. SCHIEDAM Het jaarlijkse toernooi van schaakvereni ging Schiedam, die zijn verenigingsge bouw op de werf van Wilton-Fije noord heeft, is qua opkomst een suc ces geworden. 71 club- en huisscha kers bestreden el kaar in zaal Irene in partijen van een uur. Het was een open toernooi, .waaraan door schakers uit het he le Rijnmond-gebied werd deelgenomen. „Ons toernooi trekt elk jaar weer meer mensen," consta teerde Mario van Kleef van de schaakvereniging tevreden. De wis selbeker werd aan het einde van de dag uitgereikt aan Daan 't Hart, die t winnaar werd in de sterkste groep. Overige poulewin naars werden: D. Kruif (huisscha- kers), Peter Schot man, R. van Opstal, H. Sleeboom, J. Bogers, G. Kardl-. naai. J. Nelissen, H. van der Graaf, R. van Dijk. A. Mas tenbroek en R. Robberecht. SCHIEDAM De gemeenteraad van Schiedam wil Rijn mond via een motie steunen bij de on derhandelingen met staatssecreta ris Brokx (volks- huisvesting). Deze wil drastisch bezui nigen in de sociale woningbouw. Door zijn maatregelen zou het aantal nieuwbouwwonin gen in Rijnmond met een derde wor den ingekrompen. Schiedam dreigt daardoor belangrij ke bouwplannen voor zich uit te moeten schuiven. Direct wordt een plan voor 90 wonin gen aan de Sta tionsstraat (Schie dam-Oost) be dreigd. De WD zal voor os motie het voortouw nemen. Aile par- tijen lijken de motie te willen ondersteu nen; alleen de op stelling van het CDA in de gemeen teraad is nog niet duidelijk..

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2