,10 Moep om nachtvergunningen in Schiedaïh M mt HEMA wil in 1985 open Koningshoek gaat uitbreiden 1 Verklaring uitstel PvdA/WD college Bevolking ruim onder de 70.000 Eerste paal voor vakopleiding Passagetheater loopt vol Ernstig gewond Rotterdam verkoopt grond Oostvoorne I I '!I t n --«es I 9 SCHIEDAM VLA A R DIN G EN "Laatste ronde!" Een luid boe-geroep gaat op onder de stamgasten van het café. "Tja jongens, ik moet me nu eenmaal aan de sluitingstijden hou den," zegt de barkeeper met een ver zachtende blik in de ogen. Een tafe reel als dit zal ieder doorgewinterde cafébezoeker, vooral in het weekein de, meermalen aan den lijve hebben ondervonden. De Hoog straat zoals deze er door gaans bij ligt in de nachte lijke uren van het weekeinde. Alle ruimte om een ka nonskogel af te schieten. Soepeler "Nachtver gunningen zorgen niet voor een bruisend nachtleven in Schie dam," zegt de heer Schrajn van de afdeling Algemene Zaken. Ben Hartog: "Wij zijn al jaren aan het dram men over een gezelli ger aankle ding van het winkelcen trum. Het is nu net een blokken doos." !(V ;de Ihe |ia :zit fm: ba fee ;ni: i bri ge* Ier bv< fecc k v\ Brand Computers Inbraak S fc L' 99" fl9" '4: RE kaa noi Bö me VI: me 'j.Oi en \n kc« <ar aA D£ de ie? Rt HET VRUE VOLK Schiedam Net als het gezellig is. moet het licht aan' Vooral in Schiedam gaan in de horecawereld stemmen op die om een uitbreiding van het aantal nachtvergunningen ver zoeken. Omdat er van een brui send nachtleven vrijwel geen sprake is, liggen de straten in het centrum van de stad er, nadat de deuren van de 'dagca fés' zijn gesloten, verlaten bij. Dit in tegenstelling tot buur man Vlaardingen waar het vertier tot in de kleine uurtjes te vinden is. Ron de Jager van Klein Duimpje aan de Hoogstraat heeft na de zes maanden dat hij nu 'draait', de moed al op gegeven om een nachtvergun ning te krijgen. "Het aanvra gen alleen heeft al geen nut. Je weet van te voren dat je hem niet krijgt. En dat terwijl mijn zaak bij uitstek geschikt is voor een nachtvergunning." Bij liet aanvragen van de ver gunning, toen hij de zaak be gon. kreeg hij al bij voorbaat nul op het rekest. Burgemeester en Wethou ders in een gemeente bepalen wie een nachtvergunning krijgt en hoeveel er worden af gegeven. De vergunning wordt gezien als een 'gunst' aan de caféhouder. Schiedam telt ne gen uitbaters met een nacht permissie. Daarvan worden er drie gebruikt door eigenaren van snackbars. Eén vergun ning wordt niet gebruikt. In het centrum zijn de Lion D'or en Metropool de twee aange wezen horecagelegenheden voor de fervente stappers. Volgens de heer A. P. - M. Schram van de Schiedamse af deling Algemene Zaken heeft de uitgifte van nachtvergun ningen alles te maken met de woon- en winkelfunctie die het college het centrum toe- schrijft. "Het belangrijkste waar we naar kijken is de overlast die een horecagele genheid kan veroorzaken als er een nachtvergunning wordt gegeven. Mensen die bij slui tingstijd naar huls gaan, auto's en dergelijke. In het centrum wordt volop gebouwd. Er wonen veel mensen. Als er "Ik heb nog nooit ge hoord van een nacht vergunning die gewei gerd is," zegt Ferry Ga- deyne van de Vlaar- dingse Pan da. Volgens de gemeente bestaat er geen directe behoefte aan meer ver gunningen. veel nachtvergunningen voor het centrum komen geeft dat meer negatieve dan positieve gevolgen." Schram denkt niet dat door nachtvergunningen Schiedam een bruisend nachtleven zal krijgen. "Volgens mij zijn er al genoeg voorzieningen. Je hebt te maken met een groot aantal mensen dat naar Rotterdam gaat. De verbindingen zijn goed. In Vlaardingen ligt dat anders. Dat ligt verder van Rotterdam af en daar blijft het publiek eerder hangen." Bij de Vlaardingse horeca ondernemers bestaat de in druk dat hun gemeentebestuur soepeler omspringt met het af geven van de aachtpermissie. "Ik heb er nog nooit iemand over horen klagen. Bij mijn weten is er nog nooit één ge weigerd," zegt Ferry Gadeyne van disco-bar Panda aan de Westh&venplaats. In Vlaardingen sluiten de ca fés om twaalf uur. Per jaar mogen de dagvergunninghou ders vijftig keer hun zaak een uur langer openhouden. Zij moeten dan. op de avond zelf, de politie bellen en deze op de hoogte brengen. Vlaardingen heeft een maxi mum van acht nachtvergun ningen die uitgegeven worden. "Ik heb geen nieuwe aanvra gen. In de horeca is geen be hoefte aan meer vergunnin gen." zegt de heer Nevens van de Vlaardingse afdeling Alge mene Zaken. De straten in .et centrum van Vlaardingen liggen er 's nachts in het weekeinde be paald niet verlaten bij. Alle nachtcafés liggen rond of dicht in de buurt van de Visbank. Deze 'kring' zorgt ervoor dat de klanten van de ene naar de andere gelegenheid kunnen 'overstappen' zonder al teveel problemen met vervoer. De laatste tijd is de televisie een duchtige concurrent van de horeca-wereld geworden. Vooral de nachtfilms die op vrijdag en zaterdag worden vertoond, zorgen ervoor dat het publiek later de gang naar de barkruk maakt. "Ik heb heel weinig tijd om aan mijn omzet te komen," zegt Ron de Jager van het Schiedamse Klein Duimpje. "Om een uur of elf begint het normaal gesproken té lopen. Zit de zaak vol. Maar om half twee moet de muziek uit. Kwart voor twee moet ieder een eruit. Net als het gezellig is, moet ik de lichten aan doen. Doodzonde." "Het uitgaansleven is be langrijk voor de sfeer in de he le stad. Een goed nachtleven zou ook het toerisme ten goede kunnen komen," vindt hij. De gemèente Schiedam is vooralsnog niet van plan het aantal nachtvergunningen uit te breiden maar kent wel uit zonderingen op de sluitingstij den. "Er is een mogelijkheid om incidenteel een uur langer open te mogen blijven. Met carnaval bijvoorbeeld' mogen cafés één keer twee uur langer openblijven." zegt Schram. "Wij hebben voor de gulden middenweg gekozen." Van een onzer verslaggeefsters MAASSLUIS De langver beide uitbreiding van het Maassluise winkelcentrum Ko ningshoek is echt op komst. De HEMA wil In 1985 een vesti ging in Maassluis openen. Het wachten is alleen nog op goed keuring van de bouwplannen door Gedeputeerde Staten. Met de komst van de HEMA krijgt het tien jaar oude winkelcen trum in Maassluis-west n et- een een algehele opknapfc ;ur' Er komen ook andere nieuwe winkels bij. Kortom, Konings hoek moet alsnog een winkel centrum met regionale allure worden. De winkeliers die al in het centrum zijn gevestigd, zijn nog maar kortgeleden door de 'eigenaresse van de Konings hoek, de beleggingsmaat schappij Ennia. van de toe komstplannen op de hoogte ge steld. Winkeliersvoorzitter Ben Hartog toont zich in zijn nop jes: "De uitbreiding is voor 90 percent zeker, schat ik. Het lijkt mij heel goed, omdat je dan meer mensen uit andere gemeenten hierheen haalt. En als er meer mensen komen geeft het niet ais ze wat min der geld uitgeven. Er is hier echt geen sprake van overbe- winkeling. Levensmiddeienza- ken hoeven er natuurlijk niet meer bij. Maar in de andere branches kunnen we best nog zaken gebruiken, vooral voor de wat duurzamer en duurdere artikelen.' In de besprekingen met En nia hebben de winkeliers de voorkeur voor bepaalde andere branches uitgesproken. Ben Hartog: 'Wij willen graag een sportzaak, een rijwieizaak. een babyspeciaalzaak, lingerie zaak. *en winkeis voor verlich ting, duurdere schoenen en he renmode erbij hebben.' Hoewel sommige winkeliers een beetje door de plannen zijn overrom peld, beschouwen re de ver nieuwingen wel als een verbe- tcring: 'We zijn al jaren aan het drammen over een gezelliger aankleding van het winkelcen trum. Het is nu net een blok kendoos. Straks worden de pla fonds veranderd en dat vonden wij hard nodig, het is nu veel te donker. De vloer zal ook minder glad worden gemaakt: er vallen nu vaak oudere men sen, omdat ze uitglijden", aldus Ben Hartog. Dé Hema-vestiging huurt 2000 m2 winkelruimte, ver deeld over twee verdiepingen. Daarvoor zullen de winkel van Van Heusden, de bistro en de platenzaak moeten wijken. Zij krijgen een andere plaats in de Koningshoek. Volgens Ben Hartog zullen de verbeteringen de winkeliers niets kosten. De klachten, die enkele jaren geleden vaak wer den gehoord over de hoge huurprijzen van Ennia, schij nen tot het verleden te beho ren. Dat er nog steeds een win kel leeg staat, heeft niets te be tekenen: 'Die winkel had al lang verhuurd kunnen worden, maar die wordt expres vrij ge houden als reserve bij de ver bouwing'. zegt Ben Hartog. Het is de bedoeiing om meer delen van het winkelcentrum overdekt te maken. Het plein met de klok, aan de westkant van de Koningshoek, moet ook beschut worden, zodat daar een terras kan komen. De kant van de HEMA wordt dan de hoofdingang van Koningshoek. Of de andere winkeliers van Maassluis net zo enthousiast zullen zijn als Ben Hartog is nog maar de vraag. Ook Hart og zelf twijfelt daaraan: 'We zullen er in januari met de an dere winkeliers over praten. Daar hebben we nu geen tijd voor.' De vernieuwingsplannen voor de Koningshoek sluiten aan op de conclusies van het wetenschappelijk onderzoek over de winkelsituatie in Maassluis. Volgens dat onder zoek, gedaan in 1981, is bij het publiek alleen nog maar be hoefte aan een klein warenhuis en meer textielzaken. De komst van zulke winkels zou kunnen voorkomen, dat de Maassluisers die spullen in Vlaardingen of Rotterdam gaan kopen. Het onderzoek naar het func tioneren van de winkelcentra in Maassluis is verricht door het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland in opdracht van de gemeente en In samenwerking met de On dernemingsfederatie Maas sluis. VLAARDINGEN In een gisteren ge publiceerde officie- Ie verklaring zeg gen de PvdA en de VVD in Vlaardingen dat de college-on derhandelingen "meer tijd in beslag nemen dan was verwacht". In HVV van donderdag meldden wij ai dat het verkeersplan een struikelblok vormde om tot een coffege te komen. De beide partijen waren er aanvanke lijk vanuit gegaan dat op 4 januari de nieuwe 'club' kon worden gepresen teerd. De bespre king met andere partijen over het beleidsprogramma is voorlopig ook uitgesteld. Deze bijeenkomst stond voor 21 december op de agenda's. De VVD zet sterke kanttekeningen bij het verkeerscircula tieplan dat in de vergadering van nbvember '82 door de gemeenteraad werd goedgekeurd. De verwachting is dat de college-on derhandelingen nog wel enige tijd in beslag zullen ne men. SCHIEDAM Het aantal inwoners van Schiedam ligt op dit moment ruim onder de zeventig duizend. Eind okto ber woonden er precies zeventig duizend mensen binnen de stads grenzen. In januari van dit jaar was dat nog 71.280. Het aantal mensen dat per maand Schie dam voor een an dere woonplaats verruilt ligt gemid deld rond de 250. Het aantal mensen dat zich in de stad komt vestigen schommelt rond de 150. De "emeente noemde ontvol king verontrustend maar verwacht niet dat daardoor de uitkering uit het ge meentefonds. die afhankelijk is van het aantal inwo ners, zal dalen. Vooral groeikernen als Spijkenisse en Capelle aan den IJssel zijn de be langrijkste concur renten van Schie- dam wat betreft het aantrekken van be woners. In Schie dam wordt voigens het gemeentebe stuur te weinig ge bouwd om het 'aanbod' van vooral jonggehuwden te kunnen opvangen. Als zij geen woning in Schiedam kun nen vinden, zoeken zij vrij snel hun heil in een van de ge noemde groeiker nen. SCHIEDAM Staatssecretaris A. Kappeyne van de Coppello (Sociale Zaken en Werkge legenheid) heeft gistermiddag de eerste paal voor een Centrum Vak opleiding voor Vol wassenen in Schie dam geslagen. Het gebouw komt op een terrein op de hoek "s-Graven- landseweg/Ringer- straat. in de herfst van volgend jaar moet het gebouw opgeleverd worden. Alom werd de snel heid geprezen waarmee het pro ject tot stand is ge komen. In 1980 be sliste het ministerie dat het centrum, dat in Rotterdam- Zuid zijn hoofdves tiging heeft, mocht uitbreiden. Het lag in de bedoeling op een terrein aan de. Van Heekstraat te gaan bouwen. Het bedrijf Bottelo had hier echter al plan nen voor zodat er naar een ander ter rein uitgekeken moest worden. Uit eindelijk is gekozen voor een stuk land dat naast het Bot telo terrein ligt. "Het was voor Schiedam niet moeiiijk om, gezien de twee belang rijkste eisen, in aanmerking te ko men," zei wethou der Scheeres (eco nomische aangele genheden) in een toespraak. "Het is dicht bij het NS- station en ligt langs de rondweg om Rotterdam." De wethouder noemde de vakop leiding zeker in de ze tijd bijzonder belangrijk: „Geble ken is dat de helft van de werklozen na de lagere school geen opleiding heeft gehad. De werkloosheid onder mensen zonder voortgezet onder wijs is twee maal zo hoog als bij andere groepen." in het Centrum Vakopleiding voor Volwassenen krij gen mensen die geen voortgezet onderwijs hebben gevolgd én werk loos zijn een am bachtelijke vervolg opleiding. Zij kun nen kiezen uit de, richtingen metaal- bewerken, scheepsmetaalbe- werken, houtbe- werken en lassen. Er is plaats voor 75 leerlingen. SCHIEDAM Dankzij de feest- week ter ere van het vijftigjarig be staan is de publie ke belangstelling voor het Passage theater aanmerke lijk gestegen. Het is volgens directrice Connie Eggink nog wel te vroeg om een gat in de lucht te springen. "We staan wel versteld van de volle zalen maar we hebben nog betrekkelijk weinig program ma's gehad. Over een paar maanden kun je pas echt conclusies trek ken." 'Het publiek moet het Passagetheater weer leren kennen', zo luidde de slagzin die aan de voor avond van de feest- week werd gelan ceerd. Zo'n vijfdui zend Schiedam mers maakten tij dens de festivitei- ten de gang naar het theater. De stij ging van het aantal bezoekers in de af gelopen weken maakt de slagzin ai enigszins waar. I l T s ■W( Smc ;]oo Euit me TCg ;ZIC !hci dis ;Z0t I jfra ;vaj hex rei •ten Door oververnitting van een electrische kachel is brand uit gebroken in een kledingwinkel aan het Vlaardingse Liesveld. De brand weer moest er aan te pas komen om het vuur te bedwin gen. Er ontstond grote rook en wa terschade. Een reeks kledingstuk ken ging in vlam men op. Uit een "winkel aan het Veerplein in Vlaardingen zijn een huiscomputer en een zakcompu ter gestolen. De buit had een waar de van bijna 1350 gulden. In de kantine van tennisvereniging Los Bigotes aan de Prins Bernhardlaan is na een inbraak voor vierhonderd gulden schade ach tergebleven. Het gehele pand werd door de daders grondig doorzocht. Het is niet bekend wat er precies ver mist wordt. SCHIEDAM De 17-jarige bromfiet ser A.B. uit Schie dam is donderdag middag vrij ernstig gewond geraakt na een aanrijding. Het ongeval gebeurde op de kruising Wil lem de Zwijgerlaan/ Stadhouderslaan. De 52-jarige auto mobilist N.M. uit Melissant verzuim de de bromfietser, die de kruising van af de Willem de Zwijgerlaan opreed voorrang te verle nen. De jongen werd met een her- senkneuzing opge nomen in het Dijk- rigt-zlekenhuis ROTTERDAM - De gemeente Rot terdam gaat grond verkopen in Oost voorne. Het gaat om een perceel van 150 vierkante me ter. De grond komt in handen van een particulier. De gemeenteraad besloot met drie stemmen tegen tot verkoop van grond. De CPN-fractie en het raadslid Eric Bakema (PvdA) toonden zich te genstanders van de transactie. Bakema is van me ning dat Rotterdam 9ÏC fi de gemeente Oost-'^ voorne de grond 99' als eerste bij wijze van voor- keursrecht had moeten aanbiedende- Wethouder Joop *7' Linthorst (Financiéq. en Grondzaken) bleek die mening ta^ïL delen. nf 'v j-'OC ter \11 ire .r bij: C- aili n

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2