am I Verhoudingen bij ABP verstoord sss 57 - plussers in gevaar 'Geen eros aan onze achterdeur' Vandaag met: Krijgen huurders miljoen terug? Stukgoed Sport Minima bellen Shell massaal Weer vechten in Schiedam: 3 arrestaties ll w w SSSwessSb»- mm ifSSBSll 1 s tï Van onze verslaggever JORIS BODDAERT ROTTERDAM „Zonodig binnen enkele maanden kan Hilton-Rotterdam starten met een casino. Wij heb ben een ruimte beschikbaar van 1400 vierkante meter en er is de mogelijkheid om verder uit te breiden. Met spanning wachten wij de beslissing af van de Nationale Stichting Casinospelen waar in Rotterdam het eerste rouletteballetje gedraaid zal worden." Tussenfase Herten vm:% ma\ De meest waarschijnlij ke plaats voor het officiële Rotterdamse Casino: het Hilton-hotel (geheel links) of elders in nieuwbouw aan het Wee na. Gokclubs blijven I msm ÉmÊém Een lek in een slang, vervuilde branders... heel gevaarlijk. Laat uw gasapparatuur regelmatig controleren dooreen vakman. Waar u zo ie-mand vindt? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 4 r."* Hiltonhotel kan roulette al snel laten draa ien Dit zegt Hilton-directeur Pe ter van der Vliet die dolblij is met de officiële toewijzing van een casino aan Rotterdam. Hoewel het nog zeker ander half jaar zal duren voordat het casino haar deuren kan openen is de discussie over de toekom stige behuizing al volledig op gang. „Het Hilton-hotel heeft pri ma ervaringen opgedaan met Golden Ten", vervolgt de di recteur. „In een mum van tijd schreven wij 5000 leden in en de praktijk bewees dat ons ho tel die extra drukte prima aan kan. In andere wereldsteden hebben wij diverse casino's in onze hotels gevestigd. Met 90.000 gasten per jaar zien wij een casino helemaal zitten." W. L. van Schaick, hoofd eco nomische zaken bij de Ge meente, kan zich het enthou siasme van Hilton levendig voorstellen maar denkt bij een eventuele casinovestiging in dit hotel eerder aan een tus senfase. ,jEr is al geruime tijd een plek gereseveerd naast het Hil ton", meldt hij. „Nadat de bio scoop Thalia is afgebroken, komt daar nieuwbouw, een aantrekkelijke piek voor een casinogebouw. Aangezien die bouw nog wel even duurt, zou Hilton best voor een tijdelijk onderkomen kunnen zorgen. Overigens staat het iedereen vrij om een locatie aan te bie den." Het Weena, wat volgens insi ders het nieuwe hart van Rot terdam moet worden, wordt eveneens als locatie genoemd door de Kamer van koophan del en de VW. Hans Horsting namens de Kamer: „Wij hebben de indruk dat de Stichting Casinospelen ook geporteerd is voor een ca sino aan het Weena. Zij zijn al hier geweest en waren onder de indruk van alle mogelijkhe den in onze stad. Vooral de twee grote parkeergarages in de directe nabijheid van het Weena zijn belangrijk. Voor de Stichting vormen deze een ex tra argument om plek ja te zeggen". tegen die G. Lamers van de VW, eveneens blij met de komst van een casino: „Het is nog niet bekend hoe gróót het casi no moet worden, maar er wordt in ieder geval iets nieuws neergezet. Waar? ver moedelijk het Weena. Mis schien wel op de plek waar tot voor kort de herten graas den..." De Nationale Stichting Casi nospelen, bij monde van voor lichter J. Bergmans kan nog geen zinnig woord zeggen over de locatie. „Wij wachten af wat de stad ons biédt", zegt Berg mans. „De kosten komen ge heel voor onze rekening, uit de winsten' diewij tot nu toe maakten" (boekjaar *82-'83 pius minus 50 miljoen gulden). Welke van de vijf steden, Amsterdam, Rotterdam, Bre da, Nijmegen of Groningen als eerste een casino krijgt is on zéker. „De Randstad heeft in ieder geval onze voorkeur", vervolgt Bergmans. „Dus wordt het een race tussen Am sterdam en Rotterdam. Helaas zitten wij met ta weinig ge oefend personeel, daarom zal het nog zeker anderhalf jaar duren voordat wij van start jmt !WK kunnen gaan." Over de grootte van het toekomstige casino is ook nog weinig te zeggen. Wèl staat vast dat ieder nieuw ca sino werk zal betekenen voor 150 a 200 medewerkers. „Bijzondere wetten" van de Rotterdamse politie is „niet .ongelukkig" met de komst van een echt casino. Brigadier H. Wander; „Het gokken zal altijd 'blijven, er is nu eenmaal bij een flink aantal mensen de be hoefte om zo'n jeton op een groen laken neer te leggen. Een officieel gecontroleerd én beveiligd casino is dan natuur lijk de beste gelegenheid." De vraag of het illegale gokken mettertijd zal verdwijnen moet Wander ontkennend beantwoorden. „Sommige gok clubs maken het gebeuren zó aantrekkelijk met premies en gratis drankjes, dat een deel van het publiek dèar zal blij ven komen." Nog nieuwe acties op komst? Wander: „Die zullen nooit op houden. Wij volgen het illegale gokwezen nauwlettend. Over onze tactiek laat ik me niet uit, die begrijpt toch geen mens..." exn- mm M- ROTTERDAM Met deloos geduld hebben knipt, geplakt en gevouwen. Vele meters karton zijn ge bruikt en zes weken lang wa ren ze ervoor in touw. Het resultaat van de bezigheids therapie in het Rotterdamse verzorgingstehuis "Olden- oord" is een zeer getrouwe copie van "Neuschwanstein", een echt koningsslot in Zuid- Duitsland. Ongeveer twintig bewoners van het Ommoord- se verzorgingstehuis waren ondersteboven van dit 19e-eeuwse sprookjesslot dat werd gemaakt in opdracht van Lodewijk de Tweede van .Beteren. Onder begeleiding van therapeut Ben van Os werden legpuzzels en andere afbeeldingen nauwkeurig be studeerd en zo ontstond het mini-kasteel. "Het is een romantisch ge heel geworden, vooral door de verlichting en de nep- sneeuw", vertelt Oldcnoord- directeur H. J. Groenbos, die de creativiteit van zijn bewo ners van harte toejuicht. Eén probleempje zit hem echter dwars: waar moet hij het bouwsel laten? Vorig jaar immers maakten enkele Oldenoorders al een immens groot profiel van Toet Anch Amon. "Het kasteel verhuist in ja nuari een tijdje naar de Huisvlijt-, hobby- en hand- werk-tentoons telling in de Romeynshof in Ommoord. Metaar wat er daarna mee gaat gebeuren, weten we nog niet. Want in de hal hangt Toet Anch Amon al". Bij het ABP is intussen een vertrouwenscrisis ontstaan tussen hoofddirecteur dr. J. W. van der Dussen en "het appa raat". De meeste medewerkers willen geen contact meer met hun topman, zo is bekend op het ministerie van Binnenland se Zaken. Alle contacten lopen via waarnemend directeur Soeie- tnan. Alleen als Van der Dus sen medewerkers bij zich ont biedt is er direct overleg. De commissie-FoSak, die de orga nisatie van het ABP onder zoekt, is op de hoogte van de verstoorde verhoudingen. Ook de beantwoording van de vragen uit de Tweede Ka- sser over de Weena-transactle heeft de tegenstellingen ver scherpt, aldus Haagse zegslie den. De eerste twee series vra- Ken beantwoordde Van der Dussen zelf voor minister Rietkerk. Pas bij de derde se rie werden medewerkers inge schakeld. Die medewerkers- zijn het ook op veel punten oneens met de wijze waarop Van der Dus sen minister Rietkerk voor licht. Volgens hen worden za ken onvolledig of onjuist voor gesteld. Van der Dussen verwijst bij voorbeeld naar een dossier af gewezen projecten, waaruit had moeten blijken dat het Weena-complex al eerder was aangeboden. Zo'n dossier be staat echter niet. Ook meldt Van der Dussen dat "een medewerker" niet op de hoogte was van het eerdere aanbod. De geraadpleegde per soon blijkt èen man van het ar chief te zijn die nergens van hoeft te weten. Verder antwoordt Van der Dussen aan Rietkerk dat het Weena-complex eerder is afge wezen, omdat dé rente voor staatsleningen toen tien per cent bedroeg. Dat het complex dit jaar wel is gekocht komt, aldus de ABP-hoofddirecteur, mede door de daling van die rente naar acht percent. Mede werkers hadden Var. der Dus sen er echter op gewezen dat het rentepercentage vrijwel onbelangrijk is voor de vraag of een bepaald gebouw een in teressante belegging is. Bij aankopen als die van het Weena-complex is het bij het ABP gebruikelijk dat de daar voor ontwikkelde procedure wordt gevolgd. In dit geval ging het echter anders. Masson passeerde het gehele. ABP-apparaat. De dag voor de aankoop van het gebouw vroeg hij nog wel 's middags om vijf uur aan een medewerker de transportacte eens te bekijken. De medewerker liet weten op zo'n korte termijn geen goed advies te kunnen geven. Mas son drong niet aan. Ook de uitbetaling van de 412.500 gulden aan Hemmes ging buiten de medewerkers om. Normaal worden dergelij ke nota's niet door Masson zelf voor akkoord bevonden. Dat gebeurt pp de afdelingen. In dit geval schakelde de geschorste ABP-directeur weer het hele apparaat uit. Bij de Weena-transactle is ook nog de niet beëdigde taxa teur Keemink, net als Hemmes een goede bekende van de ABP-directeur, ingeschakeld. De directie zegt pas na de transactie te hebben vernomen dat de man niet beëdigd was. Maar op 18 april, dus twee maanden ervoor, werd Masson al op dat feit gewezen. Uw Gasbedrijf Dit is een publicatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven ROTTERDAM Handha ving van de 90 percent-uitke ring voor de ongeveer duizend havenarbeiders uit Rotterdam en Amsterdam, die dit jaar en vorig jaar gebruik maakten van de vrijwillige 57-plus-rege- ling is inzet vpn een verschil van mening tussen de haven werkgevers cn de Vervoers- bond FNV. Volgens de bond willen de werkgevers de aanvulling van de werkloosheidsuitkering tot 90 percent van het netto-sala ris niet verhogen, nu de uitke ringen per 1 januari 1984 met drie percent worden gekort. Om die drie percent goed te maken zouden de havenwerk- gevers drie tot vier miljoen gulden moeten betalen. De Vervoersbond FNV is volgens districtsbestuurder Kees Voormeulen bereid- de duizend oudere havenwerkers, die destijds gebruik maakten van de vrijwillige vertrekrege- ling, tc mobiliseren om hun uitkering op niveau te houden. (Van een onzer verslaggeefters) ROTTERDAM Een aantal uitke ringsgerechtigden wil in 1984 grote be drijven "hinderlijk" gaan bellen. Doel is een telefoonblokkadc met protesten tegen de dalende koop kracht. Eerste kandi daat is de multina tional Shell in dc Rijnmond. De oproep tot dc telefoonblokkade is gedaan door het zo genaamde "Mini mumfront tegen de rechtse staat", een groep uitkeringsge rechtigden, die het bellen van de Shell beschouwd als een proef. Ook worden in een in Rotterdam verspreid pamflet Unilever en Philips als actie-mogelijkhe den genoemd. De staking van de PTT heeft volgens de initiatiefnemers tot de telefoonblokkade aangetoond hoe ge voelig verstoring van de communicatie bij bedrijven ligt. Mas saal bellen kan daar om volgens hen ef fectief zijn als het gaat om een protest tegen de kortingen op salarissen en uit keringen die, zo rede neert het front, mede onder druk van het bedrijfsleven tot stand zijn gekomen. Met de blokkade willen de uitkerings gerechtigden ook af dwingen dat grote bedrijven meer gaan investeren in Neder land. Die investerin gen zouden vooral gunstige gevolgen moeten hebben voor de werkgelegenheid. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Na een harde strijd tegen een eroscen- trum in het Poortgebouw, aan de voordeur van onze wijk, moeten we het straks opnemen tegen een sex3upermarkt bij de achterdeur van Feijenoord- Noordereiland als de crosboot ,,'t Malle Gat" morgen open gaat." Aldus een verbeten Ben Musch (32), vrijwilliger bij de bewonersorganisatie Feljen- oord-Noorderciland (BOF). „We voelen ons genomen. We hebben onze handen vol om de stadsvernieuwing in onze wijk in goede banen te leiden. Nu zien we ons plotseling ge plaatst voor handenvol werk waar we bepaald niet op zitten te wachten. Onze jarenlange strijd om van Feijenoord „de beerput van Rotterdam" een leefbare woonwijk te ma ken, dreigt nu met de komst van een eroscentrum te wor den doorkruist." De bewonersorganisatie van Fcijenoord-Noordereiland wil er alles aan doen om te voor komen dat erosboot 't Malle Gat, afgemeerd aan de grens tussen Feijenoord en de Nieu we Maas, morgen in bedrijf genomen wordt. De BOF over weegt een advocaat in de arm te nemen en juridische stap pen te zetten om iedere nieuwe vorm van betaalde sex buiten de wijk te houden. Ook enkele bedrijven die aan de Stadionweg zijn gevestigd zullen zich verzetten tegen de exploitatie van een erosboot. Drs, H. H. de Klerk, directeur van handelsonderneming Em- ba: „Vanmiddag besluiten we of we juridische stappen ne men tegen de initiatiefnemers van de erosboot. Wij zijn hoogst ongelukkig met deze ontwikkeling. Wij verwachten dat de plannen die wij met de grond hebben rondom ons be drijf zullen worden bemoeilijkt door een sex-avontuur met een erosboot." Ook de exploitant van het Esso-tankstation, Tamico, is niet gelukkig met de erosboot als buurman. „Wij zijn bang voor overlast door auto's. Ons tankstation zal door prostitu- tleklanten als parkeerterrein worden gebruikt. Wij zullen op korte termijn beslissen of we stappen tegen de sexbazen on dernemen," aidus Tamico-ad- ministrateur J. Arkesteijn. Zie verder pagina 15 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Opnieuw heeft gisteren in Schiedam een vechtpartij plaatsgevonden. Ditmaal gingen vier politie agenten en naar schatting tien jongeren met elkaar op de vuist. De jongeren zouden de agenten hebben aangevallen, nadat deze gistermiddag uit een tuin achter de Antony Muijsstraat een partij van 35 kerstbomen wilden wegslepen. Bij de vechtpartijen, die zich grotendeels in een brandgang tussen 'twee straten afspeelde, raakten drie agenten en één van de jongeren licht gewond. Toen de politie de situatie na ongeveer een half uur onder controle had, werden drie ar restaties verricht. De jongens, in de leeftijd van 15, 17 en 18 jaar werden 's avonds weer vrijgelaten.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1