VORIG JAAR 1147 WO NINGEN IN AANBOUW Sport Overdag Van bowlen tot badminton van Herman Pieter de Boer by Schiedamse huisvrouwen Opening vijf |l exposities 21 in Stedelijk Museum Stukje techniek rijker Zilver op de valreep Kortaf Video-films huren? Vanaf 4,- per dag BALY, DAM 5a, SCHIEDAM, ra. oio-»™. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling CSJ heeft het alter natieve bezuinigingsplan van de Stichting Werk geversinstituut Opbouwwerk (SSWO) van de hand gewezen. In een advies aan het college van Burge meester en Wethouders vraagt zij het plan af te keuren. De SSWO had in reactie op de Nota Op bouwwerk van wethouder Luub Hafkamp een 'vriendelijker' berekening gemaakt. Zij kwam tot een bezuiniging van 127.000 gulden waarbij drie opbouwwerkers in dienst kunnen blijven. 20 uur Bowlen Ondanks de bezuinigingen wordt er in Schiedam nog steeds gebouwd. De Nieuwe Maas straat krijgt door de bouw van bejaardenwoningen, op het voormalige terrein van de Bethelkerk, stukje bij beetje een ander aangezicht. De lage arbeiderswoninkjes komen in de schaduw te staan van het drie woonlagen tellende gebouw. Naast Jf5 woningen die zijn aangepast voor bejaarden, wordt een recreatiezaal gebouwd. Brand Roof Erna Lok man: „Ik ben zelf niet ontevreden met mijn spleetje." HET VRKJE VOLK VRIJDAG B JANUARI 1384 Super 8 speel/sexfilms, 6 voor 27,50 voor een hele week Geopend van 10-18 uuf, Donderdagavond koopavond. Geen borg - Legitimatie vereist '7 o,J. SCHIEDAM Vanavond worden er vijf exposities geopend In het Ste delijk Museum. De tentoonstellingen zouden oorspron kelijk vanaf 16 de cember te zien zijn. Door de bezetting van het Museum door beeldende kunstenaars werd de openstelling uit gesteld. Ongeveer tachtig schilderijen van de Rotterdamse tach tigjarige schilder Dolf Henkes vor men één van de tentoonstellingen; Dolf Henkes heeft in zijn leven de meest uiteenlopen de kunstwerken ge schilderd. HIJ heeft zich nooit bij één of andere groep aan gesloten. Hij liet zich vaak Inspire ren door de kunst historie. Wijnrood, grijsblauw en een zacht lentegroen zijn kenmerkende kleuren op Henkes' palet. De geïllus treerde catalogus kost/7,50. Een werkgroep van de Historische Ver eniging Schiedam kostte het de afge lopen jaren veel tijd maar nu hebben ze werk van de Schie- damse schilder Ad- rianusvan der Schouw geïnventa riseerd. Er Is nu een expositie sa mengesteld waarbij het accent ligt op Schledamse stads gezichten. Daar naast wordt een overzicht getoond van het overige werk van Van der Schouw (1873-1946), o.a. polderlandschap pen, riviergezichten en stillevens. Geïl lustreerde catalo gus kost ƒ3,50, erin staan de ongeveer 40 werken. Uit de omvangrijke collectie wenskaar ten van de heer L. R. Verkalk zijn 200 Nieuwjaarswens kaarten te zien. He- afgekeurd "De SSWO laat Noord bulten beschouwing. Dit valt onder de verantwoordelijkheid van de Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam Noord (SSSN). In zijn nota geeft wethouder Hafkamp de voorkeur aan twee opbouwwerkers voor de wijken Oost, West, Centrum en Zuid. Door een evenredige ver deling zou dit dan neerkomen op twintig uur opbouwwerk per wijk. De bezuiniging be draagt dan 185.000 gulden in 1988. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor wel zijn enkele weken geleden werd de nota gekraakt door de aanwezige vertegenwoordigers van ondermeer bewonersver-, enigingen. "U heeft geen ver stand van opbouwwerk," zo werd Hafkamp voor de voeten geworpen. In de berekening van de SSWO verdwijnt er eén forma tieplaats voor een opbouwwer ker. Dit betekent een bezuini ging van 72.000 gulden. Als Re- né de Jong, de opbouwwerker in West die in de plannen van Hafkamp zou moeten verdwij nen, aangenomen wordt als op bouwwerker op B-nlveau scheelt dit tot 1988 45.000 dui zend gulden aan loonkosten. Een verandering in de opzet van het werk zou volgens het instituut een besparing van tienduizend gulden opleveren. Volgens de heer G.W.P. Mul der van CSJ klopt de bereke ning van de SSWO niet. "Wij komen niet verder dan een be zuiniging van 83.000 gulden volgens die berekening en'dat is voor ons te weinig," zegt hij. Door een opbouwwerker op B-nlveau aan te nemen ont staat er volgens hem een jaar-, lijkse bezuiniging van zo'n tienduizend gulden. "En dat is geen structurele bezuiniging van 45.000 gulden." "De gemeente gaat uit van twintig uur opbouwwerk per wijk. Dat pakt voor. de oude wijken zeer ongunstig uit Het is nu een kwestie van onder handelen,", meent Anton j van Bijnen, opbouwwerker in Schledam-Oost. "Onzé claim is veertig uur maar als het niet anders kan moet het maar dertig uur worden." De dertig uur per wijk wordt verkregen door de drie opbouwwerkers (In het SSWO-plan) te verdelen over de vier wijken. Volgens Antons collega in Zuid, Ar mand van Puyvelde, klopt de berekening wel dege lijk. "Een, nieuwe opbouwwer ker op B-niveau en onze opvol gers, als die er komen, aanne men op B-nlveau. ^Misschien kwam je niet precies op 127.000 gulden uit maar het blijft bo ven de 110.000." Maandagavond zullen de de- Iegatlès van bewoners- en wijkverenigingen met ambte naren en de'wethouder verga deren over het plan in het stadskantoor. SCHIEDAM On danks de zware bezuini gingen in de woningbouw wordt er in Schiedam nog jdruk gebouwd. Vorig jaar "waren er in totaal 1147 woningen in aanbouw. 456 woningen werden in 1983 opgeleverd. De gemeente is voorlopig verzekerd van 108 woningen waar aan in dit jaar begonnen zal worden. De laatste 'eerste paal' die vorig jaar geslagen werd was die van de nieuwbouw in het cen trum, de tweede en derde fase. Dit project omvat 148 woningwetwoningen en 10 woningen voor al leenstaanden. De commissie Stads vernieuwing ging woens dagavond akkoord met het voornemen voor de bouw van 16 woningen aan de Hoofdstraat Het plan bevat 15 vler- kamer woningen en 1 tweekamerwoning. Deze worden ondergebracht in een flat van vier verdie pingen. De gemiddelde huurprijs van de wonin gen zal 444 gulden gaan bedragen. Bij de bouw van de wo ningen zijn leerling-bouw vakkers betrokken. Het is 'een vervolg op de hoekbe- bouwing aan de Singel/ Emmastraat. res stelde TVS gisteravond in Novotel officieelin ge bruik. Hij kreeg daarbij de' steun van de Franse con? sul in ons land, M. Ribordy De Schiedammers hebben, overigens al vanaf maan dagavond kunnen genieten van de Franstalige pro gramma's. Dankzij TVS is Schiedam een stukje techniek rijker geworden. Op het terrein van de Openbare Nutsbe drijven staat sinds kort een witte schotelantenne, die de beelden van het nieuwe kanaal in de huis kamers brengt. Loco-bur gemeester Reinier Schee- SCH2EDAM Voor alle Schiedammers ouder dan ne gen jaar heeft de Dienst 'Spor-. tieve Recreatie een uitgebreid sportplan opgesteld. 23 Kenni- cmakingscursussen in onge veer vijftien verschillende sporten zijn er voor mannen, vrouwen, kinderen of oudere plaatsgenoten. De naam voor al deze sportlnstuiven en ken nismakingscursussen die in lo- katles over heel Schiedam ge houden worden, is: Spoft-Over- dag. De sportieve activiteiten zijn bedoeld voor mensen die over dag veel vrije tijd hebben. Niet alleen voor mensen zonder werk, maar ook voor hulsvrou wen, mensen met wisselende diensten, schoolverlaters, jeugd of gepensioneerden. De Sportraad heeft het initiatief genomen. In een later stadium moeten de plaatselijke sport clubs of verenigingen de acti viteiten regelen. Alle sportieve bezigheden in Sporthal Margriet, Sport- en Sauna-instituut Peter Lager waard of Fitness-centrum Groenoord, Bowling Musis Sa crum, Squash- en Tennlscen- trum Klaverstede, Budo-insti- tuut Schiedam, Zwembad Zuid, Tafeltennlseentrum de Koren beurs, gymzaal 'Bachplein ,en gymzaal Edlsonpleln staan on-, der deskundige leiding. Een greep uit het aanbod in stuiven: zaalvoetbal, badmin ton, tennissen, tafeltennis, sportspelen, hulsvrouwen gymnastiek, Joggen, damesin- stuif. Voor deze instuiven is het niet nodig je op te geven. Deskundige leiding is aanwe zig, materialen of hulpmidde len staan klaar. Makkelijk zit tende kleding is voldoende. Bijna alle instuiven kosten 2,50 per keer. Het schoeisel moet aangepast zijn aan de zaal. Een hele leuke kennisma- kingscursus is die in het Tafel tennlseentrum dé Korenbeurs. Jeugd van 10 tot en met 15 jaar kan elke woensdag van 14 tot 16 uur komen pingpongen op echte wedstrijdtafels voor 0,50 per keer. Ook hier is lei ding om uitleg te geven over de tafeltennisserlj. Ook bowlen voor beginners kan in Bowling Centrum Musis Sacrum aan de Lange Haven op donderdag van 9.45 tot 11.15 uur. Kosten 2,50 per ochtend je. Hier staan schoenen en lig gen de ballen klaar. Kinderen van 10 tot en met 14 jaar kun nen ook leren bowlen in Musis Sacrum op de woensdagmid dag van drie tot vijf uur. Kos ten 1,50 per middag per per soon. Het joggen vindt bulten plaats. Joggen is een vorm van KORdltietraining. De leiding zal er op toezien dat niemand van de deelnemers zijn of haar kunnen te boven gaat. Na af loop van de Jog-loop op zater dag, van 9.15 tot 10.45 uur, kan er in het Squash- en Tennis- centrum de Klaverstede gratis "gesauna'd" worden. Het ver trekpunt was ook de Klaver stede. Op maandagmorgen van 9.30 tot 11 uur wordt er gelopen in het Beatrixpark. Het ver trekpunt is het Pannekoekhuis in het Beatrixpark. Na afloop géén saunabezoek. Kosten per keer 2,50. - zlenlng op de hoek Aleldastraat J. van AvennestraaL. Dit krediet, ruim 116.000 gulden, is bedoeld voor het bouwrijp maken van het terrein, in Oost is onlangs begonnen met de bouw van een wijk centrum. Er is een plan voor de bouw van een wijkvoor- ziening in Zuid. bui uit Den Haag losbarst," drukte van Tilborg de le den van de raads commissie voor Stadsvernieuwing woensdagavond op het hart. „Als we niet snel beginnen, kan het dadelijk helemaal niet meer." De commissie gaf haar goedkeuring voor een krediet voor een wijkveor- SCHIEDAM Schiedam heeft van Den Haag een 'hint' gekregen over ko mende bezuinigin gen in de bouw van wijkgebouwen. Dat is de reden waarom wethouder Cor van Tilborg (stadsver nieuwing) haast zet achter de bouw van een wijkcentrum in West en in Zuid. „We moeten han delen voordat de overheen te laten zetten. Dat kan. Maar ik vind dat ook on zin. Ik vind een spleetje wel leuk. Ik ben zelf niet ontevre den met m'n spleetje." "Iedereen die ik op straat of in de winkel tegenkom en een spleetje heeft, nodig ik uit En ik vraag ze om in hun omge ving rond te kijken naar lotge noten. Het leuke is dat ieder een heel enthousiast reageert. Joh, nu je het zegt, valt het me op, hoe vreselijk veel mensen een spleetje hebben, hoor lk vaak. Ik hoop dat veel mensen gaan reageren, want het cen traal diasteem moet heel be kend gaan worden",- aldus Er na tot besluit. water doorheen spuiten. Of er bij het zingen gebruik van ma ken. Het moet een gevarieerd programma worden van alle maal mensen met een. spleet je." Erna heeft toe nu toe een lijstje aangelegd met veertig namen van mensendie een centraal diasteem hebben. Er zullen uitnodigingen verstuurd worden naar Rob de Nljs, Ani ta Meijer, premier Lubbers, de zangeres van Pussycat en Ge rard Cox (volgens Erna alle maal mensen met een spleet je) om hun medewerking te verlenen aan het programma. Erna's tandarts zal het feno meen meer wetenschappelijk benaderen en is gevraagd een uiteenzetting te geven over het hoe en waarom. Erna: "Volgens hem Ï3 het achterhaald om er kronen was vond ze het niet zo leuk. Ze moest een tijdje een beugel dragen en fabriceerde in haar beugeLoze periode zelf beugels van paperclips en kauwgum om het vermaledijde spleetje weg te werken. Dit Jaar wil Erna een lande lijke dag van centraal-dia- ateembezttters organiseren. Omdat de nieuwe regionale ra dio-omroep Radio Rijnmond maandelijks een maf onder werp in de ether brengt, zocht Erna contact met hoofdredac teur Nico Haasbroek en daar uit kwam de afspraak voort om de 'dag' live via de radio uit te zenden. "Het leukste zou zijn als er mensen optraden die iets met hun spleetje kunnen doen", vertelt Erna. Bijvoorbeeld er een pen in steken en dan een mooie tekening maken. Of er (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN "Dia steem (v. Gr. deastèma tus senruimte), ook diastema, ruimte tussen de elementen van het gebit bij zoogdieren, speciaal de opening tussen de mediane snijtanden." Zo luidt de omschrijving in de encyclo pedie van wat met èen scheld woord een 'fietsenstalling' wordt genoemd. I De Viaardingse Erna Loh- mann is één van de vele Ne derlanders met een centraal diasteem, een spleetje in het midden van het bovengebit Het meet bij haar op zijn breedste punt 2 mm, zo leert een snelle meting. Tegenwoor dig schaamt ze zich er niet meer voor ("Nee hoor, veel mensen vinden het charmant staan"), maar toen ze Jonger wandelde op de Hargalaan toen'hij door de stilstand werd getroffen. De hartmassage en mond-op-mond- beademlng later In het Schleland zie kenhuis mochten plet meer baten. SCHIEDAM De 66-jarlge Schie dammer J. van Dijk is gistermiddag na een hartstilstand overleden. De man Hij staat bij zijn collega's bekend als een plichtsge trouw man met een flinke Inzet voor het korps. Toen hij hoofdagent werd, raakte Herman te Kotste verknocht aan de Viaardingse Politie Sport- en Ontspanningsver eniging. De laatste twee jaar is hij voorzitter. De ver eniging organiseert jaarlijks de Avond vierdaagse. stadhuis. Herman te Kolste begon als agent en werd in 1955 hoofdagent. De af delingen Algemene Surveillance, Ver- keerszaken en Re cherche behoren tot zijit werkterrein. Tevens Is hij lid van het Regionaal Re cherche Bijstands Team en Is diverse malen betrokken geweest bij de on derzoeken van ern stige misdrijven. VLAARDINGEN Nog vlak voor zijn pensioen heeft de Viaardingse hoofd agent Herman te Kolste een zilveren eremedaille, ver bonden aan de or de van Oranje Nas sau, gekregen. Hij neemt op 1 maart officieel afscheid van hét korps. Burgemeester Fred van Lier gaf hem vanmiddag de ko ninklijke onder- schelding in de kantine van het Wie op de een of andere ma nier wil meewerken, kan Erna telefonisch bereiken vla num mer 353125. Inlichtingen: Sportraad van de Gemeente, Stadskantoor, 8e etage, tel. 260500, toestel 287. SCHIEDAM De bekende liedjes en tekstschrijver Her man Pieter de Boer komt naar Schiedam toe. Voor de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen komt hij uitleggen 'waar hij het allemaal toch vandaan haalt'. Donderdag 19 januari zal desuccesvolle auteur vanaf 14 uur in Zaal So ciale Belangen, Lange Haven 73 te horen en te zien zijn. De Boer debuteerde als dich ter en verhalenschrijver in 1950. Daarna legde hij zich toe op het schrijven van teksten voor radio- en t.v. spelen. Pas in 1972 met zijn eerste korte verhalenbundel De Vrouw in het Maanlicht kwam voor Her man Pieter het grote literaire 8UCC6S. Tot nu tóe heeft hij honder den teksten, gedichten, korta verhalen én liedjes gemaakL De woonkamer van een huis aan de Broekweg brandde helemaal uit'nadat kinderen van de bewoner een stoel ai of niet per onge luk vlam lieten vat ten. De brandweer had het vuur bin nen tien minuten onder controle. Een 20-Jarlge fiet- ster Is co de Rot- terdamseweg In Vlaardlngen op brutale wijze be- In èen drukkerij aan de Kuipershof een brandkast met 3000 gulden mee genomen. Drie win keldieven uit Breda kregen van de Viaardingse een proces-verbaal we gens diefstal van zeven pantalons uit een grote kleding zaak. De pantalons zijn 540 gulden waard. Onbeken- den hebben voor 1200 gulden aan spullen gestolen uit een huls in de Jo- han de Wittstraat. roofd van haar schoudertas. Zij werd door een licht gekleurde auto langzaam inge haald. De bijrijder grltste door het ge opende portier raampje de schou- dertas weg. De jon ge vrouw smakte tegen de grond en liep enkele schaaf wonden aan haar linkerhand op. Wie meer weet over de ze overval, wordt verzocht contact op te nemen met de politie, tel. 342355. Inbrekers hebben ook niet NVvH-leden binnen om Herman Pieter de Boer te horen over zijn bronnen van inspiratie. Introduce'» entree ƒ2,50. Vooral voor de zangeres Lenny Kuhr, met wie hij sinds een paar jaar samenwoont, schreef hij vele tekst-hits. Op de lezing-middag mogen

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1