voor Amnesty heeft goede naam hij het publiek Schrijf avond 12 januari Hollandlaan hoopt op 'winters' loopweer Centrumwinkeliers geen uitbreiding CDS Electronics is de naam Blinde 25ste Muziekweek extra deelnemers VLAARDINGEN „....dan zeg ik: ja. Ik heb hel niet over de persoon Goudriaan, maar over het politieke feit. Daar heb je gelijk in. De man waar allés om ging, blijft zitten. Dat is wrang..." Cees Bot (42) is evenals zijn collega Wijnstok deze maand voor het laatst wethouder. Wanneer hel PvdA/VVD-collegé rond komt, moet hij zijn riante wethouderskamer ontruimen. Hij neemt wèer plaats naast zijn CDA-partijgenoten die hem er Wijnstok in de kritieke nacht van 5. oktober in de steek lieten. Van Keulen Israël Inbraak Drie leden van de Maassluise Amnesty International- groep: v.l.n.r. Ineke We ber, Hans Weber en Ineke Helleman. ZATERDAG 7 JANUARI 1984 HET VRIJE VOLK kilometer. De atlelen kunnen zich omkleden en douchen In het ver enigingsgebouw en de EHBO staat klaar voor eventue le ongelukjes. In schrijven kan in de kantine van de Hol- landfaan vanat 11 uur. Voor iedere af stand betaalt de deelnemer drie gul den inschrijfgeld. SCHIEDAM/ VLAARDINGEN/ MAASSLUIS Sportvereniging De Hollandiaan hoopt op "winters weer" tijdens de traditio nele Hoilandiaan- toop in park 't Nieuwefant in Vlaardingen. De cross, waaraan lo pers uit de regio meedoen, komt het best tot zijn recht in koud weer, zo zegt de Hollan diaan. De loop wordt op 28 januari voor de vierde maal gehou den. De start be vindt zich bij het toegangshek van het sportcomplex van de Hollandiaan. De deelnemers leg gen om 12 uur eerst de 2,5 en 5 kilometer af. Daar na begint men aan de 7,5, de 10 en 15 programma moet maken ala beide partijen elkaar niet ver trouwen." Hoe breed zijn de marges van de gemeentelijke politiekT Bot: "Uiterst smal. Alleen al door de grote financiële beper kingen. En op heleboel beleids terreinen beslist niet de ge meente. Ik denk dat het ook een kwestie is van persoonlijke benadering vanuit je eigen po litieke achtergrond. Maar er zijn wel degelijk verschillen. Neem de kwestie van de frac tiediscipline. Wij proberen het eens te worden, maar onze fractieleider staat niet met een zwaard bij de deur,,om een eensluidend standpunt af te dwingen." Waf beschouwt u als de hoogteen dieptepunten in uw wethoudersloopbaan! Bot: "Het hoogtepunt is tóch als Je wethouder wordt. Dat grijpt diep in je leven in. Ik moest een baan bij de bank op geven waar ik 21 jaar met ple zier had gewerkt. Dan kom je in een baan waarin je 60 a 70 uur per week werkt: overdag van 9 tot 5 uur, gemiddeld vier avonden en in het weekend de B en W-stukken lezen. Ik ben er heel wat regelmatige con tacten in de privé-sfeer door kwijt geraakt. Ik heb een hele boel leuke en niet-leuke dingen meegemaakt. Het dieptepunt was 5 oktober. Na afloop heeft het college in de burgemees terskamer nog een uurtje na gepraat met een glaasje wijn. Napraten, nee: niet uithuilen, de sfeer was goed." Het club— en buurthuis werk zat in uw portefeuille. Geen gemakkelijke klus, lijkt mij. Bot: "Toen ik begon was er geen gesprek mogelijk. Nu is er wel een gespreksbasis met vijf van de zes buurthuizen en met de Stichting Welzijn. Wij zijn het niet altijd eens, maar wij hebben wel een redelijke tot soms goede verstandhou ding. Ik denk dat die dingen er wel moeten zijn, ik vind ze wel belangrijk. Maar men zal er moeten leren werken met de beperkte middelen die beschik baar zijn." Bij het CJV waar u vanaf uw lie al lid van bent, gaat het ér wat anders aan toe. Bot: "Het CJV ,i3 een pure vrijwilligersorganisatie. Die liep en loopt als een trein, 't Is de grootste CJV-afdeling op Katwijk na. Wij hadden des tijds 2500 leden. Ik ben clublel- dcr van allé mogèiijke clubs geweest. Ik vind, dat er met enthousiaste vrijwilligers veel gedaan kan worden." Ter afsluiting terug naar de val van het college. Heeft wet houder Goudriaan u en uw col lega Wijnstok in de zaak Markt/Maassluissedijk over donderd Bót: "Ik weiger dat aan te ne men. Ik heb niet .de indruk dat ik overdonderd ben. Natuurlijk heeft een functionele wethou der altijd een voorsprong waar het zijn eigen portefeuille be treft." (Van een onzer verslaggevers). Terugkijkend op de oorzaak van de val, het omstreden bouwplan voor 13 woningen aan de Markt/Maassluissedijk. vindt hij: „Ik zeg niet, dat er geen fouten gemaakt zijn. Het verdiende niet de schoonheids prijs. Maar ik vind dat wij de marges zo ruim mogelijk geïn terpreteerd hebben. Als wij op het gebied van de stadsontwik keling de afgelopen jaren alles volgens het boekje hadden ge daan, hadden wij op nog niet 40 procent gereten van wat tot nu toe tot stand is gebracht. Je zult wel eens ruim moeten in terpreteren. Het plan Markt/Ma&sluisse- dljk was het punt niet meer. De reden is geweest, dat er vanuit de raad onvrede was met het optreden van Gou driaan. Dat Is bij dit punt tot een uitbarsting gekomen. Nou, wij hebben ook allemaal wel eens gezegd: Bas, Bas, Bas, Bas..." Was de val te voorkomen geweest! Bot:" „Vanaf de extra com missievergadering heb ik ge zegd: dit gaat fout. De stand- Bot: „Ik moet even gllmla- punten verhardden zich., Als ik chcn. Ik geloof wel. dat die sa- nu constateer dat de hele we-- ménwërking ër zou kunnen ko- reld tegen mij is en'ik zelf het. men, .maar het blijft/, een gevoel heb dat ik iets goed heb vreemde situatie, als een lan- Wethouder Bot met één van de twee wethouders- secretares sen achter het raam van de raad zaal vorig jaar tijdens de protest manifestatie tegen de 3'A procent korr ting op de Markt. Wethouders zal te rade gaan bij het Economisch Tech nologisch Instituut (ETi) omdat de uit breiding van Ko ningshoek op de rapportage van het ETI is gebaseerd. Ook zal het college adviezen inwinnen bij de Onderne mers Federatie Maassluis omdat die organisatie alle winkeliersverenigin gen overkoepelt. MAASSLUIS Winkeliers in de oude binnenstad van Maassluis heb ben zich tegen de uitbreiding van het winkelcentrum in Maassluis-West (Koningshoek) ver klaard. Het ge meentebestuur is momenteel in on derhandeling met beleggers die op de uitbreiding van Koningshoek willen steunen. Het koopcentrum in de binnenstad vindt dat op deze manier het publiek uit het oude Maas sluis wordt wegge lokt. Het gemeente bestuur wil de uit breiding van Ko ningshoek doorzet ten omdat in dit nieuwe deel van Maassluis veel meer mensen wo nen. Het college van Burgemeester en gedaan, zou ik er geen moeite mee hebben om te zeggen: sor ry jongens, laten wij eens kij ken hoe wij dit kunnen oplos sen. Maar ik zeg erbij: da's Cees Bot. Naar mijn gevoel is het helemaal fout gegaan door het strak opereren van de PvdA". Is hét voor u nief moeilijk om bij een fractie aan te schuiven die u op het kritieke moment in de steek heeft gela ten! Bot: „Het is gebeurd. Ik be treur de houding van de frac- tie; Het zij zo. Ik. vind, dat ik het raadslidmaatschap van het CDA kan blijven voortzet ten. Maar ik verheug me er ze ker niet op om tegenover een aantal nieuwe wethouders te zitten. Je kent het werk. Met name in het begin heb je nog vrij veel kennis. Het risico is dat iedereen brult: hij denkt, dat hij nog wethouder is". Gelooft u in een vruchtbare samenwerking tussen PvdA en VVD! MAASSLUIS Hei computerbe drijf dat zich aan de Mozartlaan In Maassluis wil vesti gen, heet CDS Electronics en zit nu nog in Vlaardin gen. Het bedrijf ontwik kelt en maakt mi- cro-computersyste- sluis heeft hiermee zijn laatste stukje industriegrond ver kocht. inmiddels is het gemeentebe stuur bezig weer nieuwe grond te verwerven voor in dustrie in de Kapel polder. men. CDS Electro nics heeft nu 15 mensen in dienst maar wil in Maas sluis nog eens 15 extra mensen aan nemen. De grondverkoop aan de Mozartlaan (2056 vierkante meter) is rond. De gemeente Maas- tal mensen' moet samenwer ken, die telkaar: onderling ver ketterd hebben. Nou; nou, nou, nou. nou..."./ '-.y f Heèft hét vooruitzicht dat u uw baan zou verliezen, nog een rol gespeeld in de crisis! Bot: „Zohder werk zijn vind aan gaan dan in een fractie waarin wethouders zitten. En als lid van een 'regeringsfrac tie' heb je te maken met een aantal dominante jongens die van de hoed en de rand weten. Je komt er als nieuweling min der. aan de bak;". - - Na deze periode waarin PvdA en PPR. het college vormden, gingen PvdA en het inmiddels ook in Vlaardingen tot stand gekomen CDA samen verder. Het onderhandelings resultaat werd vastgelegd in een beleidsprogramma dat wel eens gekscherend het "PvdA- programma in een ander kaft je" werd genoemd. Is Bot het eens met deze aanduiding? Bot: "Die uitdrukking is niet onbegrijpelijk.-Wij hebben de tekst en hoofdstukindeling.van het PvdA-programma gevolgd. Door het CDA zijn wijzigingen aangebracht. De PvdA had toen het meest gedetailleerde programma, ons programma was veel summierder. Die fout hebben wij in 1982 niet ge maakt. Wij hebben toen ge werkt aan de hand van het be leidsprogramma. Maar ik be strijd de mening dat het be leidsprogramma 19781982 in houdelijk een PvdA-program- ma was. Het huidige beleidsprogram ma is veel pragmatischer dan het vorige. Er staan minder concreet uitgesproken wensen en verlangens in. Het is ook minder gedetailleerd dan het vorige. Ik denk dat je alleen een zo gedetailleerd mogelijk ik verschrikkelijk. Ik werk lie ver .Voor. mijn centen. Ik heb verschillende malen in de frac tie gezegd: ik zou het rot vin den om te moeten stoppen:. Maar als het niet lukt, mag mijn baan geen rol spelen. Je moet niet zeggen: om des lieve vredeswil gaan wij maar ver der.v Ik heb de fractie wèl ge waarschuwd, wat de gevolgen van het oppositiepartij-zijn zouden zijn". „Ik vind het jammer, dat ik dit werk moet laten schieten. De collegeploeg kon' het goed met elkaar vinden. Er was een vertrouwensbasis over en ,w.eer.AWij vlogen eikaar niet in de haren. Er is in het collége ook niet zo vreselijk veel ge stemd, Als wij het niet eens kondèh worden, ging de zaak meestaf terue voor overleg." Cees Bot maakte eind 1973 voor het eerst kennis met de Vlaardingse politiek. Na een bestuursvergadering van het CJV kreeg hij te horen: jij moet maar eens de politiek in. Bij de gemeenteraadsverkie zingen-van het jaar daarop stond hij op de achtste plaats van de PCG-lijst (een samen-- werking van AR en CH, Bot stond voor de CH op de lijst). Hij kwam in de raad en leerde het politieke bedrijf vanuit de oppositiebanken kennen. Bot: "Ik ben best blij dat ik vier jaar in de raad heb geze ten en pas daarna wethouder ben geworden. Een oppositie partij heeft voordelen. Je moet nog veel meer achter zaken Een sprekende blinde muur. Een voor ons onbeken de Schiedammer heeft de nog vers in het geheugen lig gende demonstra tie van 29 oktober aangegrepen om een blinde muur in de Schiedamse Lekstraat wat op te fleuren. Een poster over de demonstra tie en daaromheen een tiental vredes duiven. De 550.000 mensen die in de demonstratie mee liepen zijn echter we! veranderd in 550.000 gutden. getuige het streep je en de komma achter de cijfers. De kostprijs van het kunstwerkje? (Foto: Arie Wape naar) MAASSLUIS Nog tot en met 23 januari kunnen deelnemers zich voor de Maassluise Muziekweek opge ven bij de WV-ba- lle op het stadhuis. De muziekweek, waaraan ledereen kan meedoen, be gint dit jaar op 3 maart In de Ko ningshof aan de Uiverlaan. Koos Bons (organist) en zijn zoon Arno ge ven een openings- concert om half acht. De toegangs prijs bedraagt voor dit speciale optre den vijf gulden, kin deren tot twaalf jaar betalen 2,50. Op maandag 5 maart Is het de beurt aan de overi ge deelnemers. Hoe meer mensen zich opgeven, des te groter de kans dat het festijn In derdaad een week gaat duren. Een voudige composi ties voor meerdere instrumenten kun nen tijdens "In- speeldagen" wor den doorgenomen onder leiding van Meeuwis Rebel. Er kunnen ook prij zen worden gewon nen die burge meester J, van Es op da slotavond tal uitreiken. De jury bestaat uit Joos van Beek en Plet Veenstra. j De organisatie zegt, dit jaar nog meer - deelnemers te ver- wachten dan voor gaande |aren. De muziekweek wordt-i namelijk voor de 25-ate maal gehou den. iedere maand een schrijf-av- ond in de bibliotheek in de Koningshof. Iedereen kan daar voorbeeldbrieven over schrijven en ondertekenen. autoriteiten gepleit. Ook is een briefwisseling ontstaan tussen de Maassluise groep en de familieleden van de gevangene, Per post gaan pakjes met kleding, zeep en andere spullen naar Uru guay toe. Ineke Weber, lid van de Ara- nesty-groep Maassluis ver telt: 'We schrijven met zijn (Van een onzer Verslaggeefsters) MAASSLUIS Al meer dan tien jaar ijvert een klei ne groep Maassluise leden van Amhesty International voor de vrijlating van poli tieke gevangenen in allerlei landen. Wellicht mede door hun toedoen zijn inmiddels gevangenen In Rusland, Sin gapore, Vietnam en Argenti nië vrijgelaten.' AIS Internationale organi satie is Amnesty Internatio nal de laatste jaren behoor lijk aan de weg gaan timme ren. Daardoor heeft de actie groep een goede naam bij het publiek. Dat merken de iedèn van de Maassluise groep wel. Hun hartewens is dat het publiek nu ook wat gaat doen: lid worden of schrijven. Een kleine honderd brie ven worden nu elke maand vanuit Maassluis gestuurd naar de regeringen van lan den, waar mensen vanwege hun politieke of andere over tuiging in de gevangenis zijn gèzet. Dé Maassluise brieven gaan veel naar Uruguay. Daar zit Luis ALberto Vier- rü Cruz in de gevangenis 'Li- bertat', omdat, hij actief is geweest in de vakbond.(Luis is door de Maassluise Am- nesty-groep geadopteerd. Speciaal voor zijn vrijlating wordt bij de Uruguayse De volgende schrijfavond wordt donderdag 12 januari, gehouden. Vanaf zeven uur kan men terecht in de stu- diehoek van de bibliotheek. Uit ervaring weten de le den van Amnesty Inter natio- nar dat het schrijven van zulke brieven zin heeft. Hans Weber, ook Amnesty-lid, zegt: Schrijfster Mensje yan Keulen komt dinsdag naar ge bouw De Sluis ind e G. A. Brederofaan in Maassluis, Zij houdt daar een le zing voor de Ne derlandse Vereni ging van Huisvrou wen om kwart voor twee. Mevrouw An Rutgers van der Loeff-Basenau, die eerst zou komen, Is verhinderd. "We hebben van een vrij gelaten man uit Singapore gehoord, dat het scheelde In/ de behandeling. Hij werd, door zijn adoptie'door Am nesty, beter behandeld. Ook voelde hij zich gesterkt, om dat hij het gevoel had niet langer alleen te staan, hij kreeg weer zin om te vech ten tegen zijn gevangen schap." De /Maassluise Amnesty groep verwacht binnenkort een tweede, gevangene te adopteren. Waarschijnlijk Iemand .uit/Israël. Hans We ber: "We weten dat nog niet /zeker. Eerst moet vaststaan dat hij géén gewéld heeft ge pleegd. Daar is Amhesty genomen. Een auto op een parkeer plaats aan het Emaus in Vlaardin gen werd voor 1000 gulden met een scherp voor werp bekrast terwijl een auto fn de Van Limburg Stlrum- straat eenzelfde lot was beschoren. Schade: 250 gul den. Uit een kelder box aan de Holy- singel werd eens stereo radio-cas setterecorder van 650 gulden gesto len en uit een wo ning In dé Richard Holstraat Verdween een geldbedrag van 300 gulden, vrouw. In het Spaans. Over allerlei dingen, koetjes én kalfjes eigenlijk. Daardoor weten we dat zij en Luis' broer werkloos zijn geraakt, sinds de gevangenneming. Of de pakjes aankomen we ten we nog niet, maar we ne men aan van wel. Andere groepen hebben die ervaring wel met Uruguay.' Om zo veel mogelijk brie ven verzonden te krijgen, houdt de/ Am nesty-groep Een videorecorder en sieraden ver dwenen uit een wo ning in de Van der Spiegelstraat in Vlaardingen. Uit een huls in de Heemraadstraat werden zestien r briefjes van hon derd gulden mee- heel voorzichtig mee. Na- vangene een normaal proces 'Ik weet wel dat ér in Ne- tuurlijk vinden wij wel dat kan krijgen, dat hij niet derland ook zaken zijn om je zulke mensen ook goed be- wordt gemarteld en dat er voor In te zetten. Ik doe dat handeld moeten worden, geen doodvonnissen worden ook wel, maar Amnesty Is maar dan pleiten wij niet uitgevoerd. Hans enIneke mijn hobby, al klinkt dat voor hun vrijlating.' Weber zijn al tien jaar actief gek. Ik kan hier niet over Als organisatie streeft in Amnesty International. zwijgen, dan gebeurt er Amnesty ernaar dat elke ge- Waarom? Hans Weber zegt: niks.'

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1