schiedam 14 1 Man vergeet ƒ27.000 m wethouder Hafkamp er niet? Dan stappen wij op!' JM wm 8 6 Bejaarde breekt auto open Renovatie begonnen, prijs is nog omstreden Twaalf zaken opgehelderd Veel belangstelling voor uitgestelde tentoonstellingen Kobie leert via de kelten over zichzelf HHM8 Bi* m 9 Vogels dood bij brand in woning Netjes scheuren over Hoogstraat Sch ■*1 fff' •f* :v?v ifiifË mm Modderige wegen en vochtige, wind vlagen zouden de keurige kleding van dit jonge "motormeisje" in een oogwenk heb ben bevuild, ware het niet dat haar voertuig gewoon in de Hoogstraat staat en blijft. Bianca oefent ook maar wat, Wie weet, voor later, óp een speeltuig je voor een schoe- nenwinkèl. En dat bevalt haar zichtbaar goed. Foto: Arie Wape naar. mmÉÈÊSiyëxmm De kop van de renovatie in Schiedam- Oost, een klus die jarenlang gaat duren, is er af. De eer ste twintig woningen zijn helemaal leeggesloopt) zodat spoedig met de op knapbeurt kan worden begonnen. Een werk van de 80-jarige Dolf Henkes •a;: Kobie-Marion Wapenaar was als kind al dol op de verhalen van koning Ar thur. Zonneheld HET VRUE VOtK^r DINSDAG 10 JANUAR11984 Kort geding bedreigt nu al ontvangst Franse tv t (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De ontvangst van de Franse zender TV5 in de Schiedamse huiskamers kan snel verleden tijd zijn. Alles hangt af van een kort geding, dat door de organisatie BUMA is aangespannen tegen de Am sterdamse kabelexploitant KTA. "Die uitspraak heeft directe gevolgen voor Schiedam," zegt wethouder R. Seheeres. Verliest de KTA, dan is niet denkbeeldig dat Schiedam weer stopt met zijn nieuwe aanbieding. BUMA vindt dat kabelmaat- noopt zijn, dan is deze gemeen- te in een tijdsbestek van een schappijen rechten voor het uitzenden van de Franse zen der TV5 aan deze organisatie moet betalen. Seheeres: "KTA is toevallig voor de rechter ge sleept, maar dat zou evenzeer een van de andere gemeenten kunnen zijn die de TV5 als proef op de kabel hebben ge zet." Het kort geding dient la ter deze week voor de Amster damse kantonrechter. Gisteren zei wethouder Seheeres in de commissie Eco nomische Aangelegenheden dat. "Schiedam bepaald niet van plan is om de BUMA voor het uitzenden van TV5 geld te gaan betalen. Maar als de uit spraak van de rechter dat toch aangeeft,-kan het zijn, in het uiterste geval, dat we met TV5 moeten stoppen". Hij zei ver der dat Schiedam "is ingedekt tegen financiële risico's door het uitzenden van TV5", maar hoe vertelde hij er niet bij. Mocht Schiedam tot stoppen met het uitzenden van TV5 ge- paar weken een illusie armer. Vorige week nog werd de nieu we zender met feestelijk ver toon (in aanwezigheid van de Franse consul M. Ribordy en dë Finse "commercial consu lent" E. Eirome) op de kabel gezet. Seheeres zei bij die gele genheid verheugd dat de uit breiding de Schiedamse kijker geen cent gaat kosten. Momenteel kost de ont vangst van TV5 Schiedam vrijwel niets, omdat de Franse regering de kosten betaalt. Frankrijk ziet het verspreiden van Franstalige programma's ais een stukje van de eigen cul- tuur. TV5 bevat een combina tie van Franse, Zwitserse en Belgische programma's die door Frankrijk zijn geselec teerd. De enige uitgave die Schiedam heeft moeten doen is de aanschaf van een (Finse) schotelantenne, omdat TV5 via de satelliet ECS wordt ontvan gen. ".i.'f'f V SCHIEDAM Nonchalance is een Schiedammer noodlottig geworden. De man Het, 's avonds thuis gekomen, zijn polstasje per ongeluk achter op een muurtje naast de in gang vas zijn woning. Hij moet het daar "even" hebben neergezef terwijl hij naar zijn sleutel zocht. Hoe lang het daar' gestaan heeft weet nie mand. De man vergat het tasje mee naar binnen te nemen en bemerkte de volgende ochtend tot zijn grote schrik dat het weg was. De inhoud: 27.000 gul den, naar zijn informatie geld van de stichting "Het andere boek" uit Rotterdam. v*ti-is'-.''yz.-ytfj-,'r'yyy''~y.f Wethouder L. Hafkamp van Welzijn; "Waar is hij?" <m;-- i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Nauwelijks twintig minuten duurde gister avond een "inspraak-bijeen komst" tui:'.en bewonersver enigingen en de gemeente. Tot hun grote ongenoegen trof een twintigtal bewoners in de kan tine van het Stadskantoor "slechts" twee ambtenaren als gesprekspartners. "Is wethou der Hafkamp er niet? Dan stappen wij op!" zo reageerden de bewoners resoluut. Inspraak over de nota op bouwwerk van wethouder Haf kamp, heette het doel dat de ambtenaren met de avond voor ogen hadden. "Niets daar van," vonden de bewonersver enigingen. Hafkamps en onze standpunten zijn al lang duide- lijk. Wij willen een discussie met de politiek verantwoorde lijke." Het begon gisteravond, even na acht uur, nog zo veelbelo vend. De twee ambtenaren, de heren J. A. M. Kemps en G. W. P. Mulder, staken ont spannen van wal. "Wij zijn hier vanavond neergezet om nauwkeurig verslag aan de-ge meenteraad uit te brengen over uw mening over de nota. Wij zitten hier dus niet als de aan te vallen partij, maar ge woon om van u te horen wat u vindt." Arie Zwamborn, voorzitter van bewonersvereniging Zuid, nam daarop het woord. "Nu wethouder Hafkamp er niet is wil ik eerst overleggen met de andere bewonersverenigingen die hier zijn." De ambtenaren stemden toe. Nauwelijks was de koffie ingeschonken of de "insprekers" verdwenen voor een minuut of tien in een bij zaaltje. Nadien sloot Zwamborn het kort. "De oude wijken willen politiek gezien niet tegen een leeg huis praten. Wij willen graag serieuze antwoorden hebben. Met de wethouder had den we naar ons gevoel direc ter kunnen praten. Als er zo badinerend met ons wordt om gesprongen, willen we een weerwoord hebben." Nuchter concludeerden de heren Kemps en Mulder dat er geen basis meer was om het gesprek Voort te zetten. Alleen een paar vertegenwoordigers van de Botenbuurt-Noord wil den blijven. "We zullen uw standpunt rapporteren," was het enige dat de ambtenaren nog aan de woorden van Zwamborn toevoegden. Zwamborn zei na afloop nog: "Ik vind niet dat we door weg te lopen een kans missen om onze stem te laten horen. We hebben hélemaal geen kans. De politiek heeft 'al lang be slist." In de nota van wethou der Hafkamp wordt het aantal opbouwwerkers per wijk ge halveerd. De bewonersvereni gingen zijn daar fel op tegen. Zij menen dat zij de steun van een opbouwwerker niet kunnen missen. Waarom wethouder Haf kamp nu niet aanwezig was gisteravond? Mulder en Kemps: "Ach, dat heeft gewoon te maken met onze taakverde ling. Hafkamp praat met ande re belanghebbenden bij de no ta, en wij zouden met de bewo ners praten.',' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Geldnood dreef een 79-jarige Rotterdam mer vermoedelijk tot een po ging om spullen uit auto's te stelen. Wandelaars zagen de bejaarde man morrelen aan geparkeerde voertuigen aan de A. Ariënsstra&t en waarschuw den de politie. De politie trad op, toen de man daadwerkelijk een jas (ter waarde van 150 gulden) uit een auto haalde. Hij werd meegenomen naar het bureau. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Een binnen brand heeft eet» woning aan de; L. Raemaekerastraatin as ge legd. Drie parkieten en een ka narie kwamen daarbij om het leven. De bewoners, een 60- en 61-jarig echtpaar, wisten de woning tijdig te verlaten. De brand ontstond nadat zij een kaars verkeerd hadden aange stoken.. Via de kaars raakte eerst de vitrage, vervolgens een stereo-toren en uiteindelijk de gehele woning in brand. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Terwijl bewo ners nog niet uitgepraat zijn over de (te) hoge kosten is de renovatie van 305 woningen in Schiedam-Oost in voile gang. De Vlaardingse aannemer Van der Waal is vlak voor.de jaar-, wisseling begonnen met de ■eerste 78 huizen', dienaar Ver wachting in" december worden opgeleverd. De bewoners ho pen voor die tijd nog een paar tientjes .van de nieuwe huur af te kunnen knibbelen. Voor het overige verloopt al les in de beginfase van de grootscheepse renovatie naar wens, vinden alle betrokkenen. Zo'n 20 bewoners zijn verhuisd naar wisselwoningen in de om geving, waarin zij gemiddeld 14 weken moeten doorbrengen. De ervaringen daarmee zijn goed. Hun huizen zijn inmid dels van binnen kaal gesloopt, zodat de opknapbeurt kan be ginnen. De bewoners en hun deskun digen trokken eind vorige maand aan de bel over de aan- neemsom van het project. Van der Waal zou de kosten per wo ning plotseling hebben ver-, hoogd van 38.000 naar 46.000 'gulden. „De woningbouwver enigingen en de gemeente heb ben daarbij zitten slapen. Ge volg is wel 'dat de bewoners een paar tientjes meer huur in de maand moeten gaan beta len straks," aldus een bewo- nersdeskundige. De "slordigheid" van de SSSW (de werkmaatschappij van vijf woningbouwverenigin gen) zou zijn geweest dat zij te laat de bewoners bij de plan nen heeft betrokken.' „De SSSW moet er nu maar voor zorgen dat' de aannemer zijn prijs als nog verlaagt," vinden de bewo ners. „In ons voordeel is dat Van der Waal "alleen voor'dp eerste 78 van de 305 woningen is aangenomen. Met dat gege ven kan de SSSW de aannemer onder druk zétten.'" De renovatie in Schledam- Oost (Wattstraat en omge ving) heeft in het verleden vaak stof dóen opwaaien. Be woners klaagden regelmatig over de "starre" houding van de SSSW, die hen te weinig in de zaak betrok. Vlak voor het begin van de renovatie zorgde wethouder Van Tilborg voor hilariteit door sommige bewo ners niet de volledige verhuis- en herinrichtingskosten te ver goeden. Van Tilborg werd door de raad teruggefloten en de bewo ners haalden opgelucht adem. Wat de huurverhoging betreft zijn ze echter nog niet veel verder. „We hopen dat we snel steun van de gemeente zullen krijgen." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Met de aan houding van de 33-jarige Schiedammer G. J. M. heeft de politie in één klap twaalf zaken uit het vorige' jaar opgehel derd. M. werd aangehouden in Rotterdam, terwijl hij achter het stuur zat van een wagen die in Schiedam was gestolen. Hij wordt na een onderzoek nu ook verdacht van acht Inbra ken en vier autodiefstallen in Schiedam. Maar liefst vier keer zou M. in een winkel voor radioappa ratuur aan het Hof van Spa- land hebben Ingebroken. De to tale waarde van de gestolen goederen ls volgens dc politic 50.000 gulden. Ook Is M. moge lijk verantwoordelijk voor twee diefstallen uit een zoet- warenfabrlek aan de Hoop- straat. M. zou herhaaldelijk volgens hetzelfde „recept" te werk zijn gegaan. Eerst stal hij dan een auto (opvallend genoeg steeds een Fiat 127), dan ramde hij met dat voertuig de pul van de bedrijven waar hij goederen stal. De officier van justitie heeft de "zaak in onderzoek genomen. SCHIEDAM Het is druk in het Ste delijk Museum aan de Hoogstraat. Geen wonder, want er zijn momenteel vijf verschillende tentoonstellingen te zien. In de grote benedenzaal han gen portretten uit de eigen collectie van het Stedelijk. In de aula hangt werk van Riny Blaisse. Zij schil dert alleen kleding, handen, gezicht, armen of benen laat ze weg. Heel fel gekleurd en le vensecht zijn haar grote doeken. Heel anders dan de kunstwerken van de Schiedammer Adrlanus van der Schouw (1873-1946) wiens werk door een werkgroep van His torische Vereniging Schiedam geïnven tariseerd werd. Heel leuk zijn alle oude Schiedamse' stadsgezichten, Ke- thel, de polder, de Koemarkt. Vooral indrukwekkend zijn een aantal eenvou dige schetsjes van koeien, stillevens, een Kethels hoekje. met daarbij ge schreven tekst. De schilderijtjes en schetsbladen han gen en liggen in een benedenzaal. In de hal bij de trap naar boven zijn 200 Gelukkig Nieuw jaarskaarten te zien uit de collectie van de heer L. J. Ver kalk. Veel werk werd er vroeger ge maakt van het ver vaardigen van wenskaarten, vaak is er gebruik ge maakt van goud opdruk. Deze ten toonstellingen had den op 16 decem ber ai moeten be ginnen, maar kun stenaarsacties maakten dat onmó gelijk. De bovenzalen van het Stedelijk han gen vol met onge veer tachtig schil derijen van de tachtig jarige Rot terdamse schilder Dolf Henkes. Hen kes heeft zich in zijn leven nooit aangesloten bij de een of andere kunstrichting. Hij liet zich vaak inspi reren door de kunsthistorie.. Veel van zijn beste rrr" doe! on schilderde y,,. .- hij in sa jaren der- - tig, bruinige, don-; kere beeltenissen 7 van Ertswerkers, .yr Typen op Katen- drecht en Emmaus-0i- - gangers. Twee klei-ah"' ne schilderijtjes uit.r4S -y oorlogstijd, voor- -.y'] stellende een man ,.,?-- met hongeroedeem -y' en een dode vrouw, ?ft zijn aangrijpend. Een zelfportret schilderde Henkes in 1975 op een oud,»*- kastdeeltje van tri- plex en spaan plaat,. een smalle mond en gevoelige ogen.-- Op een videoband, 3; die wordt afge- - draaid in het mu- seum, vertelt de Mï- - oude kunstenaar zelf over zijn werk. Met de tijd werd rr\'f Henkes' werk fich- t q ter. En zijn werk- technlèk verander-,»..*' de: vaak maakte hij gebruik van hon- derden puntjes in -- lichte kleuren, grof opgebracht. Ope- ningstijden van het-,,t Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, tel.. 269066 zijn: dage- V.^'f lijks van 10 tot 17 uur en zondags,vaiy-V 12.30 tot 17 uur. s x" "3 4itT C, «CS Door onze medewerker HAN VAN DER HORST VLAARDSNGEN Vandaag treedt de mystieke wereld van de Keltische sagen het Zonne huis binnen. Dan begint een schilde rijententoonstelling van de Vlaardingse Kobie-Marion Wa penaar. Kobie werkt ais se cretaresse bij de vakgroep gezond heidstechniek van de TH Delft, maar in haar hart voelt zij zich schilderes. Zij past helemaal niet in de stroming van de moderne kunst. Het abstracte is in haar werk ver te zoeken. Ze schil dert voorstellingen en houdt zich net jes aan de wetten van het perspectief. Ze wil in haar werk een verhaal vertel len en dat moet voor iedereen met een duidelijk zijn. Uit de oude Kelti sche sagen, uit het verhaal van koning Arthur en zijn Ta felronde, uit de prachtige sprookjes over elfen en ka bouters peurt zij een hele levensbe schouwing. En daar kan ook de mede mens volgens haar zijn voordeel mee doen. „Ik ben een groot bewonderaar van de folkzanger Alain Stivell uit Bretagne. vertelt ze. „Daarom ben ik me in de his torie van Bretagne gaan verdiepen en zo kwam ik bij de Kelten terecht. Als kind was ik al dol op de verhalen van koning Arthur. Dus dat kwam alle maal mooi uit. Ais er reïncarnatie be staat, dan heb ik vroeger rondge- spookt op zo'n kas teel, want dit Is geen gewone be langstelling. Ik heb een gevoel van: dit ken ik. Dit heb Ik al eens meegemaakt. Het is een soort heimwee naar de tijd, toen het land nog onbedorven en ongerept was, het pure leven. „In die oude tijden waren een hoop dingen nog ge heimzinnig. Er kon den elfen bestaan. Je kon door ze be toverd worden en dan honderd jaar mét ze (eest vieren, terwijl het voor je gevoel drie dagen duurde. Niet alles was onmiddellijk te verklaren. Dat'vind ik leuk. Natuurlijk waren de Kelten niet van die lekkere jongens. Ze hakten hun vijan den de koppen af en die hingen ze dan boven de deur. Of ze maakten er een schitterend servies van. Dai is het meer ontaarde dee! van hun cul tuur. Maar toch op school word je doodgegooid met de Egyptenaren, de Grieken en de Ro meinen, die toch ook moordenaars waren. Over de Kelten en de Ger manen wordt snel heengestapt. Dat waren barbaren. Fout, want zij zijn onze voorouders. Bij hen ilgigen onze wortels. En er valt heel wat meer over te zeggen." Deze tijd is 20 ge kunsteld. Alles gaat zo gemakkelijk; Je hoeft helemaal geen muziekinstru ment meer te han teren. Je drukt op een paar knoppen en het drumt de hele avond door; Dat vind ik een beetje ver van het leven afstaan." Ondanks alle ge- makken en de be trekkelijke veilig heid van het mo- :,.0 derne leven, wordt».-'v het leven van veel mensen door angst en wanhoop ver-- - duisterd, meent s jr£*" Kobie. En dan karif de lichtzijde van de Keltische cultuur helpen om uit dé put te komen. Ze vertelt verder: „De verhalen van Ko- ning Arthur, en zljn ^-C tafelronde intrige- ii -- ren tot op de huidi-JL"- ge dag: Ze spreken nog steeds tot de verbeelding. Voor mij Is dat de heimwee naar een held, die weer wel- vaart kan brengen, een gouden tijd, 47) een soort Christus-?» figuur en een zon- "ff neheld." tf Deze eeuw heeft q* evenwel slechte er-u" varingen met zulke brengers van een gouden tijd, met name de overledenn14 Duitse zonneheld met c(ie snor. Maar zulke tegenwerping y gen duiden volgens/ Kobie op wanbe- >0'" grip. Het gaat nietje om de wereld. Het gaat om de ziel. „Ik verwacht geen heil staat van buitenaf, maar wel van bin nenuit. Die verha len over allerlei zonnehelden zijn het symbool van iets dat de mens in zich heeft, wat hij moet ontwikkelen om zelf zo goed mogelijk te functio neren. En daarmee bedoel ik leven in harmo nie met de mensen om je heen. Je r; bent niet een afge scheiden iets. Ik heb het allebei no dig: eenzaamheid én onder andere 'f7'-' mensen zijn. De meeste mensen doen dat niet. Die lopen maar een beetje rond en pro beren er het beste van te maken." Zq word Je dus je eigen zonneheld. Kobie heeft nog een advies. „Op veel van mijn'schil- derijen komen het mannelijk en vrou welijke voor. Die moet je in jezelf al lebei goed ontwik- Kelen; AndersTaaie je uit balans,''M- 'V'" frn-Tt. If) fc 1 A

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1