werven Weer gifvondst in Dordrecht Kampeerders zelfbestuur bij bank" Film International Turkse vrouwen op de fiets? 31 Molukkers aangehouden ROTTERDAM/SCHIEDAM - Directie en personeel an Wilton-Fijenoord in Schiedam vrezen dat óók op eze reparatiewerf enkele honderden (van de 1350) ba- en moeten verdwijnen. Eerder kondigden de repara- fiewerven Boele en Verolme Botlek al ontslag aan voor espectievelijk 350 en 150 man. De dampende crisissoep ging gisteren in Rotterdam se wijk Cool grif van de hand. Het gulle gebaar ter gelegenheid van het slaan van de laatste eerste paal in deze stadsvernieuwingsbuurt was ^afkomstig van de Aktiégroep die hiermee aandacht wilde vragen voor de hoge woonlasten in de nieuwbouw.,„Vandaag nog is de ze. gaarkeuken een feestelijk gebéuren, maar morgen kan het ernst zijn," sprak mevrouw Wijnstekers, be woonster van de wijk. „We zijn blij met de nieuwe woningen, maar niet met de huurprijs." stad als Rotterdam moet worden gewoekerd óm kinderspeelplaatsjes te creëren. En het gekooide stadskind, dat heel voor zichtig wuift naar de foto- weer kan springen, instal- lere twee gestileerde hob belpaarden op een rubbe ren tegelmat en zette' daaromheen een bars hek: ziedaar hoe in een graaf, denkt bij zichzelf: „Ben je alweer een aantal jaartjes de box 07itgroeid, word je toch wéér met je fietsje in een kale kooi neergezet.." iUfden zette een bank tegen Ween kale muur, plantte +»een iel boompje in een flJaft, plaatste vier ronde /betonnen verhogingen zo- i$dat je moedeloos heen en WOENSDAG 25 JANUAR11984 Wilton vreest voor honderden banen 'tekort voor het afwerken van de lopende order. De vakbonden hebben giste ren weer een gesprek gehad met "reparatiewerfonderzoe- ker" Langman. Bestuurder Dick Nas van de Industriebond FNV komt tot de conclusie, dat Langman naar een model zoekt om alle vijf werven in en rond Rotterdam open te hou den, weliswaar na inkrimpin gen. Voor Niehuis Van den Berg in Rotterdam-Pernis en HVO in Viaardingen zijn de grootste problemen al opgelost. Lang man heeft de bonden ook de in druk gegeven dat Verolme Botlek na de ontslag-aankondi ging voor 150 man zonder overheidssteun kan blijven voortbestaan. Voor Wilton-reparatie is 60 miljoen gulden steun' nodig. Het voortbestaan- vari Boele, waar de' directie in tótaal 350' ontslagen heeft aangekondigd, is volgens Langman afhanke lijk van de steun die de over heid ook deze werf wil geven. Volgende weck maandag gaat het kabinet zich in een speciale vergadering beraden op de rapporten-Langman. het plan van Langman krijgt toebedeeld. Directie, personeel en vak bonden zijn er steeds vanuit gegaan dat dit op 1,4 miljoen werd gesteld. Voorzitter A. J. Etman van de ondernemings raad Is daarover somber. "On ze directie vreèst dat hetzal uitkomen op de 1,05 miljoen uur zoals ook het onderzoekbu reau Horringa en De Koning in zijn laatste aanvullende rap port heeft gesteld. Dan denk ik dat de banen 'van enkele hon derden mensen in gevaar zijn. Iedereen op de werf vermoedt dat, maar niemand durft het eigenlijk hardop te zeggen. Hoop doet leven." De directie van Wilton was vanmorgen voor een reactie niet bereikbaar. Zij v/as in ge sprek met een delegatie uit Taiwan over de verdere finan ciering van de twee duikboten die op de nteuwbouwafdeling van de werf worden gebouwd. Nadat het kabinet had besloten géén exportvergunning te ge ven voor een vcrvolgorder aan Taiwan, komt Wilton ook geld In zijn eerstel rapport over bedrijfseconomisch verant- £dc .scheepsreparatie rond Rot- woord is. Werdam aan minister Van Aar- Langman zal vrijdag de na- _denne van Economische Zaken dere uitwerking van zijn rap- Iheeft onderzoeker mr. Lang- port aan de minister presente- **nian al gesteld dat het voort- ren. De vraag of en hoeveel ^bestaan van de WF-reparatie ontslagen er bij WF moeten "zij het wellicht in een wat vallen, hangt af van de urenca- •verder afgeslankte vorm" paciteit die de reparatiewerf in (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Rotterdamse poli tiek reageert wat on wennig op het idee om meer buitenland se Rotterdammers te leren fietsen. De sug gestie, afkomstig van gemeentelijk top ambtenaar Sociale Zaken en Bijzondere Groepen W. Steeman, werkt nogal op de lachspieren. Toch is het voorstel om het gebruik van de fiets -te stimuleren zeer serieus bedoeld. Hoe serieus het pleidooi voor het po pulair maken van de fiets onder buiten landse Rotterdam mers is, ontdekte gis teravond de raads commissie Bijzonde re Groepen. Verschil lende ambtenaren vielen Steeman bij, die het opmerkelijke voorstel had vastge legd in een reactie op de onlangs versche nen beleidsnota Ruimtelijke Orde ning van wethouder Jan Laan. "Nederlandse Ro- terdammers zijn be gonnen op de drie wieler en hebben daarmee toch een aardige mogelijk heid om ons te ver plaatsen ai vroeg ontdekt," aldus be leidsmedewerker Kees Wceda van wet houder Hans Simons. De driewieler zorg de voor enige hilari teit, maar drs. C. Groen deed er met een verwijzing naar de staking bij de RET eind vorig jaar nog een schepje bo venop. Vooral buiten landse vrouwen wa ren tijdens die sta king niet verschenen op hun nogal ver spreid in de stad ge vestigde clubs. Op de vraag van een raadslid of bij voorbeeld Turkse en Marokkaanse vrou wen van hun mannen door de stad zouden mogen fietsen sprong gemeente- voorlichter Ahmed Mókhtari laconiek in met: "Vrouwen die door de stad mogen lopen mogen ook fiet sen." De raadscommis sie wist er niet goed raad mee en hoorde het vriendelijk la chend aan. De sug gestie blijft wel staan in de reactie voor de wethouder Ruimtelijke Orde ning, die in zijn nota een belangrijke rol- weglegt voor het fietsverkeer in de stad. Extra klap voor tweeverdieners (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Honderden ambtenaren bij de gemeente Rotterdam zijn de dupe van een weinig soepele houding bij de uitvoering van de Wet Tweeverdieners. Mensen, die vorig jaar nog in de laagste belastinggroep zaten, maar door de nieuwe wet plotseling in de hoogste groep vallen, hebben recht op een overgangsregeling. Het ka binet wil daarmee vrorkomen, dat zij in één keer ir.et een in komensdaling te maken krij gen, die in de honderden gul dens kan lopen. Die regelingen kunnen om administratieve redenen pas in april van dit jaar door de belastingdiensten worden be krachtigd. Maar de werkge vers mogen er van het kabinet alvast rekening mee houden. Mensen, die kunnen aantonen dat zij tot die groep behoren, moeten al volgens die richtlij nen worden behandeld door hun personeelsadministraties. Dat in afwachting van de defi nitieve regeling.' Bij veel bedrijven gebeurt dit, maar bij de. gemeente Rot terdam niet.'Daar zijn honder den ambtenaren die recht op de verzachtende omstandig heid hebben toch in de duurste belastinggroep geplaatst. Dat scheelt hen honderden guldens per maand. Pas als in april of later de belastingdienst een oordeel heeft gegeven was het de bedoeling de zaak recht te zetten. Het gaat om alleenstaanden met kinderen met een baan buitenshuis. Indien zij opnieuw gingen samenwonen, behielden zij in de oude belastingwet toch hun hoge belastingvrije som. Pas bij een belastbaar in komen van ƒ20.000 gulden be gonnen zij belasting te betalen. Door de nieuwe wet vallen zij, als zij samenwonen, in belas tinggroep 1 met een belasting-, vrije som van iets meer dan ƒ7000,-. Met de speciale rege ling vallen zij dit jaar nog in belastinggroep 3 met een be lastingvrije som van rond de 13.000. Hoofd de heer Jansen van bureau Algemene Personeels- en Organisatiezaken in Rotter dam zegt dat het de bedoeling was die mensen soepel te be handelen. „Zolang de schik king van de belastingdienst er nog niet was, zouden zij of hun oude belastingtarief blijven be talen of zouden wij ze in groep 3 plaatsen." Hij betreurt dat dat niet is gebeurd. In veel ge vallen zijn de mensen toch in de duurste groep terechtgeko men, doordat de loonadminis traties niet 'goed op de hoogte waren gebracht... Inmiddels is de zaak recht gezet. De betrokkenen krijgen de. te veel betaalde belasting over januari terug. Sommige grote bedrijven hebben .de invoering van de nieuwe wet beter geregeld. Shell bijvoorbeeld heeft' al in december zijn personeel opga- ves gevraagd van hun belas tingsituatie om de regeling in januari zo soepel mogelijk uitl te voeren. „Zij die op 1 april zo'n schikking ontvangen, zit ten nu al in de goede belasting groep ingedeeld," aldus de heer Stcncker van Shell. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Het op knappen van het Dordtse stadscentrum loopt ernstig ge vaar. De vrees bestaat dat in de stadsvernieuwingsgebieden in de zogenaamde negentiende eeuwse schil grond moet wor den afgegraven, omdat uit de sintels die destijds gebruikt zijn voor het bouwrijp maken giftige stoffen terecht zijn ge komen in grond en grondwa ter. De ontdekking van de ver ontreiniging betekent een dik ke streep door de plannen voor renovatie van het gebied tus sen Matena's pad, Sint Joris- weg, Kromhout en Noordcn- dljk, waaraan zes jaar gewerkt De provincie Zuid-Holland heeft het gebied inmiddels on der de interlmwet Bodemsane ring geplaatst, wat een nader onderzoek tot gevolg heeft. Voor eind 1984 kan dit niet plaatsvinden. kampeerders zelf de cam ping te laten runnen en onderhouden, zouden de sta-gelden echter iaag kunnen blijven. De consu mentenorganisatie Konsu- mentenkontakt staat ach ter het plan. Volgens Anne van Vee- nen van het Opbouwwerk is de niet-commerciële camping met zelfwerk zaamheid één van de mo gelijkheden om te voorko men dat veel Rotterdam mers straks genoodzaakt zijn 'hun vakantie thuis door te brengen. Ais er een terrein is gevonden, dan wil het Instituut wijk bewoners oproepen die de plannen willen uitwerken. De camping zou opgezet kunnen worden als een co- operatie of een vereniging waarvan de leden zelf zor gen voor de aanleg en ex ploitatie van de kampcer- plaats. ROTTERDAM Een camping in eigen beheer moet straks mindërdraag- krachtigen de gelegenheid bicden hun bivak op te slaan buiten de stad. Het idee voor zo'n kampeer plaats is geboren bij het Instituut Opbouwwerk Rotterdam, die daarmee de groeiende groep men sen met een laag inkomen en zonder werk een steuntje in de rug wil ge ven. Het gemeentelijk grondbedrijf, en recreatie schappen-zijn op zoek naar een geschikte plaats in Rotterdam of omge ving. HetInstituut Opbouw werk heeft geconstateerd dat veel mensen hun cara van niet meer kunnen be talen en gedwongen zijn hun vluchtplaats op te ge ven. De sta-gelden, maar ook de vervoerskosten tus sen woonplaats en cam ping. blijven stijgen. Door Het gemeentebestuur heeft de bodemverontreiniging ont dekt bij de voorbereidingen voor renovatie en nieuwbouw van 450 woningen in de buurt van het Matena's pad. Op ze ker twintig plaatsen werd ern stige verontreiniging aange troffen. Afgraven van de grond lijkt onvermijdelijk. Hierdoor ontstaat minstens drie jaar vertraging voor dit renovatie plan. Sloop van de woningen, die voor renovatie waren aange wezen, is dan ook niet meer te voorkomen vreest het gemeen tebestuur. De funderingen van de honderd jaar oude wonin gen zijn tegen een ingrijpende saneringsoperatie niet be stand. maanden oud zijn verboden. De katjes waarmee het Neder landse tweetal (dat al jaren lang kattententoonstellingen bezoekt) waren jonger. Ze wa ren 'wel voorzien vein een ver klaring, waaruit bleek dat ze (egen kattenziekte waren in- geeënt. ,„P De Nederlanders kregen een VBoete van 2000 gulden, die ze '.moesten betalen omdat anders hun auto in beslag genomen zou worden. Ze werden vervol gens over de Frans-Belgische .grens gezet "^«ROTTERDAM Omdat ze T&fet alle vereiste papieren had den voor de vier jonge katjes "Kwaarmee ze op wég waren 'Pjiiaar een tentoonstelling ln ii&gjon zijn een Rotterdammer een vriendin van hem door Franse politie opgepakt en jtóMrér dé grens gezet. Het_twe?-; JSEu ..werd iets >ten zuideri .van Siïrras. aangehouden. Beiden >»3vcrdcn door de politie .mee? ^Srejiomen'voor een verhoor dat Igj^rfgeveer. zes uur duurde./ Vol- J||ÉÉens dè politie is dé invoer van jwjSsjwesjes die 'minder dan vier, Volgens de gemeente vor men de sintels, die op een diep te van een halve tot een hele meter liggen, geen gevaar voor de volksgezondheid. De bewoners zijn inmiddels op de hoogte gesteld via een brief. Binnenkort krijgen ze monde linge informatie. CAPELLE A.D. IJSSEL Nog één Zuidmolukkcr moet zich volgens de Capelse politie mcldertnp het politicbureau in verband met de ontruimlngs- rellen, die daar hebben plaats gevonden. In totaal heeft dc Capelse po litie tot nu toe in deze zaak 31 aanhouden verricht. Deze week hoopt de politic het on derzoek af te ronden. van 35.000 gulden had verstopt. De man was er met de uurwer ken vandoor gegaan na een winkelmeisje te hebben mi sleid. Omstanders zagen de man het café in vluchten. De politie vond de horloges terug in de handdoekenautomaat van de w.c. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Winkelper soneel van een juwelierszaak op het Zuidplein heeft gister middag in samenwerking met de Rotterdamse politie een ~anan opgespoord in het toilet "van een café. waar hij zich met twee horloges ter waarde Voor de ophoging van het Dordt3e centrumgebied zijn sintcis gebruikt, die ook af komstig waren van gasfabrie ken. Deze afvalstoffen van ver brande kolen zijn door regen en ander water in de loop der jaren uitgeloogd.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1