Brand: baby komt om Beerput binnens huis m l nog niet RET-jaarkaart kan zeshonderd gulden schelen Wilton; 'We walgen van v. Aardenne' Boze automobilist verwondt agenten Vandaag met: Lësuitval Vooral door ziekte Filmfestival ++4-+ Sport Kwart van Machten over politie gegrond - Stakers zetten door #81 Kleding vat vlam Met Het Vrije Volk/Metropool weet je overal van. m I etropool (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM RET-controleurs overschrijden re gelmatig hun bevoegdheden bij het bekeuren vvan zwartrijders. Ten aanzien van buitenlanders treden de RET-controleurs op als verlengstuk van de vreemde lingenpolitie. Zij vragen aangehoudenen naar hun ver blijfsvergunning, ook als deze naam en adres hebben opgegeven en zich hebben geïdentificeerd middels hun paspoort. ROTTERDAM De drie maanden oude baby Mercan Caracoc is gisteren omge komen bij een brand in zijn ouderlijke woning aan de Couwaelstraat in Rotterdam Het kind werd nog wel door familieleden uit de brandende etagewoning gehaald, maar overleed later in het zieke, ihuis. ■v De oorzaak van de brand was vermoedelijk dat een handdoek, die te drogen was gehangen boven een kachel naast het wiegje van de baby, vlam heeft gevat. De etage brandde volledig uit. I fill® ÉÉfiUi B- Met bezorgde gezichten luisterden de werkne mers van Wilton-Fijen oord vanochtend naar de uitleg van directeur Sluis. vervolg voorpagina Bode 1 iTSS» Voor wie een moderne, progressieve krant wil lezen. Thuis in de wereld. Thuis in de wereldstad Rotterdam en omliggende gemeenten. Een krant die regelmatig ook 'voor de dag komt' met verrassende voordeeltjes, wie zou zo'n krant niet willen leren kennen? weet vast nog wel iemand...... Naam:. Adres: Postcode:. _Voorl.:_ .No.: .Woonplaats: als beloning kies ik een handdoek ot een een parkerpen 0e nieuwe abonnee is: Naam:. Adres:. Postcode:. .Voorl.:. _No.: .Woonplaats: betaalt per maand/20.61 betaalt per kwartaal 60.98 De eerste 14 dagen krijgt uw abonnee de krant gratis. DONDERDAG 2 FEBRUAR11984 jv'-* t- .,£"t-v A ',*V> 'J -. "w>V '?/ï'iï-i KET-cóntroleur agentj e ROTTERDAM Een' kwart van alle klachten over het op treden fvan dé Rotterdamse po- •litiè'is (op zijn minst gedeelte- lijk)- gegrond. Dat- blijktuit eenoverzicht dat 'de Rotter damse- politietop 'heeft 'ge stuurd aan de commissie voor. polïticaangelegenhcden .uit de gemeenteraad. H r In' 1983 zijn in totaal 242' klachten ingediend;waarvan 'er tot: hu toe 175 zijn afgehan deld;; Er,werd vooral geklaagd over "de 'wijze waarop agenten huh* 'taak uitoef énden (32 ge vallen);- het - gebruik' van ge weld" dóór. dé politie (28 klach ten),: "onheus taalgebruik (26 gééailen) en aanhouding. (25). De .-klachten na een intern politte-onderzoek, gegrond werdén 'geacht? hadden;,xoöral bétrekking: op 'ohheus 'taalge bruik.: Van de klachten werden ert/29 door- de politieleiding doorverwezen naar de nationa le/ombudsman. In negen" gé vallen werd de rijksrecherche ingeschakeld. ;i DORDRECHT/ZWIJN- DRECHT Na het vastlopen van de onderhandelingen tus sen de 'directie van het Groo- Unt-concern en de sociale part ners hebben de stakingen bij de vestigingen in Zwijndrecht ^(De Groot-constructie) én Dor- 'drecht (Penn en Bauduin) zich Igebreid. De dinsdag uitge- soken wilde stakingen 'zijn acht door de Industrie- d FNV en' het CNV overge- men. Vanmorgen vroeg besloten de ruim 600 werknemers bij De Groot en 400 arbeiders bij Penn en Bauduin bijna una- /ïiem de staking voort te zet ten. Dé stakers hebben de di- i'^ptie - v^n het Grootint-con- j$érn 24 uur de tijd gegeven de 'onderhandelingen met de so ciale partners te hervatten. Officieel hebben de contro leurs; hiertoe niet het recht. .Verschillende RET-contro- ;leurs hebben tegenover Het Vrije Volk toegegeven dat deze praktijk zo gegroeid is, overi gens 'Zonder dat daartegen door de vreemdelingenpolitie geprotesteerd wordt. De RET-voorlichting beves tigt de gang van zaken. "Dat sommigen naar een verblijfs vergunning vragen, .ook al mag dat niet, is wél te begrij pen," aldus een voorlichter. "De controleurs kunnen een Turks of Marokkaans paspoort niet altijd lezen." Volgens de voorlichter hebben de contro leurs in hun werk zoveel men senkennis opgedaan dat zij "weten wanneer iemand te goeder trouw is of wanneer iemand beter even mee kan gaan naar het politiebureau." Met name legaal in ons land verblijvende buitenlanders voelen zich door het optreden van de RET-controleurs vaak gegriefd. Uit verschillende bij het Vrije Volk bekende reac ties blijkt dat zij bij RET-con- troles bij voorbaat als ver dacht worden aangemerkt. 'Hun wil de bekeuring te beta len en hun bereidheid hun pa spoort te tonen blijkt soms on voldoende voor de RET-cont roleurs. Daarbij komt dat veel mensen zich snel geïntimi deerd voelen door het grote aantal uniformen waarmee de controledienst bussen, trams en metro betreedt. TTW! va- i-. t iiVili 4 .%4t DORDRECHT De kruipruimte onder de aangepaste woning van mevrouw K. A. Waaljers-Mekes in de Dordtse. wijk Sterren burg is veranderd in een heuse beerput. Een 'fout je' van de aannemer had tot gevolg dat vier Jaar lang de onsmakelij ke produkten van toilet, douche, -wasmachine en gootsteen vrijelijk in de kniehoge ruimte onder het huis stroomden. De ontdekking dat het huis van mevrouw Waaljcrs geen enkele aansluiting op de open bare riolering heeft, werd gedaan door een monteur die de centrale verwarming kwam re pareren. Dat karwei heeft hij overigens niet afgemaakt. "Sorry me vrouw, maar in die troep ga ik niet werken", luidde zijn verontschul diging. Volgens een woordvoerder van de Stichting Volkshuisves ting Dordrecht/Zwijn- drecht blijkt er inder daad geen riolering in het huis te zijn aange bracht. Dit ongemak zal alsnog worden verhol pen. yJ (Van een onzer Tj verslaggevers) ROTTERDAM De ..dreigende zware tariefs verhogingen in het open baar, vervoer, zijn dit jaar te ontwijken door voor /april een jaarkaart van de RET te kopen. Dat kan /honderden guldens sche- len. -Enkelekaartverko- pers van de RET wijzen /klanten hier de laatste V tijd op. v/.'-'- Een officiële woordvoer der van de RET wil alleen kwijt dat „wie zijn her- ïr; sens goed gebruikt inder- |/daad heel wat geld kan besparen." Het gaat hier- Jet bij vooral om mensen die [-• geregeld op en neer reizen tussen Hoogvliet en Spij- |0, kenisse en Rotterdam en om jongeren tot en met 18 S«fjaar.;- pvc In april zullen passa- igiers van en naar Hoog vliet en - Spijkcnisse een •7/./ - zóne extra moeten beta len. Jongeren tot en met 18 - jaar kunnen dan in plaats van vijftig procent nog maar twintig procent korting krijgen. In het on gunstigste geval kunnen deze maatregelen, ge voegd bij de algemene ta riefsverhoging van tien procent; ertoe leiden dat reizen per tram, bus en metro jaarlijks zeshon derd gulden duurder wordt. Wie voor april een jaar kaart koopt kan echter nog twaalf maanden lang voor de oude prijs reizen. De aanschaf van zo'n jaarkaart is nogal een aanslag op de portemon nee, maar ook daaraan kan een mouw worden ge past, bevestigt de RET. „Het is mogelijk om de jaarkaart in tien maande lijkse termijnen te beta len." (Van onze sociaal- economische redactie) SCHIEDAM „Onder neem nu geen onberaden ac ties. Laat het werk niet uit je klauwen vallen, dat is alles wat ik vraag.. Verlies het ge duld niet, zolang wij vech ten." Directeur B. Sluis van de werf Wilton-Fijenoord deed vanochtend dit dringende be roep in een overvolle WF- kantine, waar het hele perso neel bijeen was. Hij herhaal de zijn verwijt dat minister Van Aardenne „als een lou che koppelbaas" de Wilton- werf probeert te 'verkopen, „ten gunste van de staatsbe drijven RDM en De Schel de". Sluis zei van het kabinet te eisen in ieder gevat nog met een beslissing te wachten tot de rechter half maart een uitspraak heeft gedaan in de beroepsprocedure tegen' het verbod op de levering van onderzeeboten aan Taiwan. „Vanmiddag overleggen we met de bewindvoerders van RSV; We hebben de grootst mogelijke bezwaren tegen wat het kabinet met ons wil. Ik ben een optimist tot in de kist, zo noemen ze me thuis. U moet een groot gevoel van machteloosheid hebben. Maar ik doe een uiterste beroep uw geduld te bewaren", aldus directeur Sluis tot de ruim 2.000 man personeel van Wilton. Bestuurder Dick Nas van de Industriebond FNV zei dat de twéé onderzeeboten die nu'voor Taiwan in aan bouw zijn, in geen geval naar de RDM mogen om daar te worden afgebouwd. „We laten ons werk toch niet stelen? Als ze dat willen, zul len ze jullie eerst van die bo ten af moeten plukken, denk ik." „Daar kun je op rekenen", riep een van de Wilton-werk nemers. Een ander; .Als die boten hier weg gaan, dan gaan ze in heèl kleine stukjes, dan zijn ze alleen nog goed voor Disneyland". Een collega: „Ook n& 1 maart moeten we samen verder vechten, dan moet niet iedereen zijn eigen weg gaan." Directeur Sluis zei daarop dat men hem niet verkeerd moest begrijpen. „Ik kan op dit moment niet van u ver langen langer dan één maand geduld te hebben. Na 1 maart vraag ik u dat wéér." Vakbondsbestuurder Dick Nas beklemtoonde nog dat het uniek is dat werknemers, directie en bewindvoerders het samen zo eens zijn dat het kabinetsplan verkeerd is: „Dit is hier de mooiste werf van Nederland. Die mag je niet opofferen." Sluis tot slot: „Ais er geen vragen meer zijn, zeg ik: gaat u nu alstublieft weer aan de gang." Dames- heren- ringen, ook met brillarit. Gouden colliers, arm banden, etc, etc. Alles togen gigantische opruimmgsprljzen JUWELIER SATIVAR V. Haeftenstr. 4-6 Tel. 329493 ROTTERDAM De 70-jari- ge mevrouw J. van Eijsden uit de Bakkerstraat is vannacht met zware brandwonden in het Zuiderziekenhuis opgenomen nadat haar kleding vlam gevat had. Vermoedelijk is de'vrouw met een brandende sigaret in slaap gevallen in een stoel, al dus de politie. Haar 44-jarlge zoon slaagde erin de vlammen te doven, waarbij hij zelf brandwonden opliep. Bestuurder Dick Nas van de Industriebond FNV spreekt ook schande over de gang van zaken rond Wilton. "Het meest voor de hand liggend is dat het Rijk die veertig miljoen gul den geeft en tegen Wilton zegt dat ze het verder maar moeten uitzoeken. Maar dat gebeurt niet. Ik kan niet begrijpen waarom niet." Nas was "erg gelukkig" met de uitspraak van de Kamer commissie voor Economische Zaken tegen de afbouw van de twee onderzeeboten, die bij Wilton op stapel worden gezet, bij de RDM. Van Aardenne wil dat zo regelen als Wilton de schepen niet op tijd kan afleve ren. Voorzitter A. Etman van de ondernemingsraad van Wilton zegt "met een golf van wal ging" Van Aardenne té hebben aangehoord. In de komst van Damen heeft hij vooralsnog weinig vertrouwen. Van Aardenne' vindt dat er binnen een maand spijkers met koppen moeten zijn gesla gen tussen Wilton en Damen. De minister vindt in ieder ge val dat bij de reparatie-afde ling nog het aantal arbeids plaatsen moet worden vermin derd. Over aantallen liet hij zich niet uit. De minister heeft laten we ten dat als Bocle Bolnes over heidssteun wil, dat maar móet worden aangevraagd bij de re gering. „Maar ik'kan' niet ga randeren dat het ook gegeven wordt." Boele heeft dertien miljoen gulden steun van de landelijke overheid nodig. Van Aardenne heeft verder meegedeeld dat er besprekin gen zijn gestart om een ar beidspool te vormen voor de scheepsreparatiesector. Daar in zou een aantal ontslagen mensen kunnen worden onder gebracht die dan weer aan de werven worden uitgeleend als daar pieken zijn in het werk. Voorwaarde is dat die pool niet al'te lang bestaat. Opzet is dat de aangesloten werkne mers weer in vaste dienst ko men bij de werven. Bij die pool zouden in het gunstigste geval zo'n vierhon derd mensen onderdak kunnen vinden. De Industriebond FNV heeft erop gewezen dat daarbij onjuiste cijfers zijn; gebruikt en dat te vrezen valt dat het er, met de berekeningen van de overheid, waarschijnlijk de helft of mogelijk nog minder worden. ROTTERDAM Een 23-ja- rige automobilist heeft giste ren -een 25-jarige politieman een lichte hersenschudding ge slagen. Bovendien gaf hij een 20-jarige agente zulke harde klappen dat de vrouw met een kapotte lip en een beschadigd gebit naar een ziekenhuis moest worden gebracht. De man was zeer boos ge worden tijdens de afhandeling van een aanrijding in de Oos- teryantstraat. De twee agen ten.' die proces-verbaal hadden opgemaakt, wilden dat hij zijn wagen naar de kant van de weg zou brengen zodat het ver keer er weer door zou kunnen. De automobilist weigerde dit; hij vond dat er eerst foto's van de situatie gemaakt moes ten worden. Daarover discus sieerde hij ongeveer een uur lang met de agenten, die het toen zat werden en dreigden een takelwagen te laten ko men. Daarover wond de auto mobilist zich zo op dat hij de politiemensen te lijf ging. De man is aangehouden en in be waring gesteld. De agenten zijn na behandeling in het Aca demisch Ziekenhuis Dijkzigt naar huis gebracht. Vul in. knip uit en stuur op in een ópen envelop naar Hel Vrije Volk, aid. Oplage Zaken: Antwoordnummer 1579.3000 VB Rotterdam. De postzegel betalen wij. code Ha'.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1