10 Hanneke Burggraaffnieuwe voorlichtster minderheden RDM: kans op order (1 ortaf Doek valt voor Botli enW!#nStolt Archief werkt niet meer over Brede Schiedamse discussie overwerk Lift duur betaald H. Onbevoegd mmm MMM8 Door KEES PONS VLAARDIN GÊN Je ziet hem geregeld op het station. Een vrien delijke meneer in een geklede jas met aan zijn arm immer een bruin koffertje. Geboeid vraag je je af wat er in kan zitten. Ambtsgehei men of tweeboterham men 'met- cervelaat en een appel? Het gesprek vindt plaats in een lokale bis tro. Hij is twee minuten te laat. Excuses, maar op koopavond rijden niet alle bussen op tijd. Een fervent aanhanger van het Openbaar Ver voer. Ook al jaagt zijn werk hem naar alle uit hoeken van Neaer 1 and: liever de trein. Tenzij er natuurlijk geen trei nen meer gaan. Ben-van der Linden:;"De jaren zestig zijn vóór mij. onvergete lijk geweest. Dat erotiek-- zwangere, maar ook de frustra- ties...." ■wugppp IliYlIJ Een vrien delijke me neer in een geklede jas met aan zijn arm immer een bruin koffertje. Vanaf 15 fe bruari geeft Hanneke Burggraaff voorlichting aan en over buitenlan ders. Ex-wethouders Both (midden) en Wijnstok ontvan gen lachend een kistje met kwaliteitswijn o-p Hun gisteren gehouden receptie. Inbraak HET VRIJE VOLK Schiedam ZATERDAG 18 FEBRUAR11984 Ss "s J. .y -..mm *'Y 'I f\ '"y 'y >v f V '"^Y" ••'TË tmmïë§fM n mm 'iÉSSêSSs; LIJ werd In 1947 geboren als nakomertje in een groot katbo- Hek gezin (11 kinderen).Geen familie van Dolf of - Rick van.der Linden. In de huiskamer, waar de draadomroep dè cultuurbron was, stond een piano.'Een broer speelde gitaar, een andere ont lokte meeslepende ritmes aan moeders knopendoos. Op ver jaardagen' werd altijd wei "iets" gedaan. Muziek tussen de schuifdeuren. Gezellig.. Zonder dwang. De coryfeeën uit die tijd: Elvis, Conny Francis, Fats Domino, Little Richard. Van zijn vijfde tot zijn elfde jaar les van Arnold Vranken, de organist van de Hoogstraatkerk. Hij stopt ermee omdat de klas sieke muziek niet meer aansluit bij wat ér binnen in hem broeit. Hét nieuwe gevoel met zijn sterke erotische ondertoon heeft nog geen haam. De "popmuziek" die zijn generatie vleugels zal ge ven moet nog geboren worden. Stilzitten doet hij echter allerminst. In.de schoolband van het Llduinalyceum (later Spleringshoek) bespeelt hij een heel "blits" Philieordia-orgeltje. Samen met Dini Paerels, "een MMS- meisje met een buitengewoon sensuele uitstraling", zit hij in het schoolcabaret. Wanneer zij auditie doet bij Tom "Dorus" Man- ders is hij haar begeleider. „Ik kwam per ongeluk op de bühne terecht," zégt hij wat verlegen. De geur van het theater zit voor goed in zijn neusgaten. 'Orgelliefhébbèr blijft hij'. Op zijn achttiende volgt hij zijn leer meester op als 'organist van diezelfde Hoogstraatkerk. De gang naar het conservatorium wordt uitgesteld, :hlj treedt;,In dienst als apothekers-assistent bij Bakker. In zijn vrije, tijd-bezoekt "dié vreemde serieuze jongen" de tearoom op het Liesveld, in die dagen het culturele brandpunt van Vlaardlngen. 'Daar ont staat Trio Ben van der: Linden (met Koos Pakvis en Jack van den Blink), veelgevraagd bij fuiven'enfeesten. Welke Vlaar- dlngse scholier heeft niet zijn bloed voelen schuimen onder hun uitvoering vr.n Mas Que Nada of zijn meisje haar huis gebracht met in zijn hart nog de beat van het "Allerlaatste nummer"? Op een studiedag voor organisten ontmoet hij Louis van Dijk. Hij is dan 23 jaar en geniet het voorrecht diens enige leerling te worden.' Louis ziet zijn talent. „Zou je niet 's naar het conserva torium gaan?" oppert deze na wat lessen. En Ben "nuchter: „Ach waarom eigenlijk niet?" Sinds die tijd gaan klassiek en pop zonder problemen bij hem samen, hetgeen niet gezegd kan worden van iedere conservato- rist/Nogal verrast, om niet te.zeggen onthutst, reageren zijn studiegenoten als zij merken dat Ben ook serieus van de Stones en de Beatles houdt en zelfs Italiaanse baüroommusiek niet ver smaadt. Na zijn eindexamen krijgt hij een aanstelling als pianist bij het Rotterdams Philharraonlsch. Dat Is hij nu, zij 't free-lance nog steeds. De eerste stap in de showbis zét hij als begeleider van Peter Blanker. Vlak voor de première in de Twijfelaar blijkt er. niet genoeg repertoire te zijn. In der baast wordt de Belgische chansonnière Delia Hosiers ingehuurd. "Achter" haar ontstaat de Ben van der Lindehgroep met oa. Fred Krens. Van het een kómt het ander.y De groep oefent in Viaardingen, in een oud pandje op de Hoog- straat. Herman van Veen heeft wel interesse. Op een mooie dag komt hij kijken. Daarbij blijft het helaas niet. Hij komt, kijkt en.pikt de fluitist weg,<de groep gedupeerd achterlatend. Pe ter Weekers, die later 'ëTalrck zal oprichten, neemt de openge vallen plaats in. v De samenwerking met Delia, in deze vorm, duurt tot eind "79. De bekéndheld beperkt zich vooral tot. België, waar Delia nog steeds een begrip Is. Vrucht van die samenwerking^ haar derde lp "Met hart en ziel". Dan gaat op een dag de telefoon. Liselore Gerritsen aan de lijn. Het wordt een gesprekje met gevolgen. Want sindsdien blijft Ben» telefoon rinkelen. Leuren is er niet bij, wat veel zegt over iemands kwaliteiten. Begeleider van Liselore. Anderhalf jaar met Fons Janssen. Samen met Henk van Ulsen, Gerrie van der Klei en Thijs van Leer In het programma "Als er liefde bestaat". Voor die tijd experimenteerde Ben van der Linden al met electronlca, synthesizers, string-ensembles: „Ik zocht naar be paalde klanken die niet uit die zwarte doos, de piano kwamen, wel uit keyboards." Het antwoord op het combogeluid dat zolang de toeverlaat was van iedere showman of -vrouw, maar duide lijk onderhevig was aan vergeiing? In "Als er liefde bestaat" kreeg hij voor 't eerst de kans om te bewijzen wat je met twee toetsenmannen en het nodige elektro nische vernuft kon bereiken. En het werkte. 1 Min of meer ingemetseld tussen toetsenborden en effect-appa- ratuur is Bcii van der Linden (samen met John Eskes) sinds begin dit jaar de nieuwe vaste begeleider van Paul van Vliet. Voor diens nieuwste show "Wat gaan we doen?" schreef de Viaardinger alle muziek. HIJ heeft zijn thuiswedstrijd ln de Stadsgehoorzaal zojuist achter de rug. De schuifdeuren, waar ooit zijn carrière begon, Is hij nog lang niet vergeten. Sterallu res zijn hem volkomen vreemd. In zijn doen en laten herinnert hij nog steeds aan de bescheiden apothekersassistent die toeval lig vandaag in de Stadsgehoorzaal speelt en morgen "per onge luk" ln Carré. 'Ik ben geen artiest, ik hou van het leven' Hoe is 't om met Paul van Vliet té werken? Bvdl: „Je trouwt een beetje met elkaar. Daarvoor moet het klikken. Dat deed 't. Paul is strikt persoonlijk; Niets van wat hij doet'Is verzonnen: Zelf zou ik ook niet iets kunnen doen wat niet wéér is." Paul van Vliet en de synthe siser? BvdL: „Paul zocht al enkele jaren naar vernieuwing. Wat Thijs en ik deden in "Als er liefde bestaat" sloot aan bij de nieuwe koers die hij wilde gaan varen, ook inhoudelijk." Vermoeiend, 5,6 keer per week ergens in den lande op treden- BvdL: ;,Neé, èr gaat juist een enorme sociale'pep van het pu bliek uit. Dat' broeiertge van het theater vind ik nog steeds héél spannend. De mensen die ui de zaal zitten te wachten. Ik lcom ook niet voor niets ergens naar toe'. Je wilt iets delen, communiceren. Communicatie is een stilte met -wisselwer king. Die is er alleen onder be paalde voorwaarden. De "boodschap" moet ontvangen, herkend en geaccepteerd én te ruggezonden worgden. Succes is geen toéval. Omdat je .steeds wjeer wórdt opgeladen word je nooit echt' t moesik vind het hfeel ^leuk om naar Winschoten of Venlo te gaan." Het gesprek kómt uiteraard op muziek. Wat dat nou is? Een ^'romantischantwoord in dé;, trant van:"Musiek is als een mooie vrouw" blijft uit. Maar ik schrik "toch een klein beetje als hij stelt: "„Muziek is een ordening van: noten, tril lingsgetallen die iets bij men sen '.doét- ;Echt goeie muziek voldoet aan wetmatigheden, is niet alleen een kwestie van smaaik.Sommige .trillingsver-, hóudlngen kloppen wel, andere niet. i Er bestaan foute accoor- den! Een architect kan nog zul ke fantastische ideeën hebben, maar als hij zich niet aan be paalde regels houdt dan stort het bouwwerk' in. Zo is 't in muziek ook." Dat klinkt 'nogal acade- rnt .Bv (vertrouwelijke toon): „Ik. heb geen zin in gezeik. Daarom krijg je van mij geen kwasi-kunstenaarsantwoord. Ik ben ook geen artiest, ik hou van het leven Waar gaat je muzikale voor keur naar uit - i v BvdL: „Ik draai bijna iedere dag Fungus, ben een enorme folkliefhebber." De vraag wat hij zou meene men naar een onbewoond eiland verreist hem. Aanvanke- lijk zegt hij dat hij 't niet weet. Dan volgen met de kracht van een onthulling een paar na men: Jacques Brei, Focus .(met grote nadruk), Ramses Shaffy, Louis van Dijk, het pla- SCHIEDAM "Minderhe den hebben nog altijd een ach-, terstand. Daarom moeten zij juist .speciale aandacht krij gen", meent Hanneke Burg graaff (23). De uit het Bra bantse Tilburg afkomstige blondine is vanaf 15 februari bij de gemeente Schiedam in dienst als voorlichtster voor minderheden. Het is haar taak om minder heden ln de stad, voornamelijk buitenlandse werknemers en hun gezinnen, wegwijs te ma ken in de wirwar van gemeen telijke regelingen en voor schriften. Ook zal zij het min derhedenbeleid van de ge meente aan hen moeten ver duidelijken. "Neem nu de huursubsidie. Veel buitenlandera. weten niet eens dat zoiets bestaat terwijl Zij er wel recht op hebben. •Door middel van voorlichting kun je ze daarvan op de hoogte brengen." Hanneke is voor twintig uur per week in diénst. Vorig jaar is zij afgestudeerd aan de School voor de (Journalistiek in Tilburg. "Ik denk dat die oplei ding een goede basis is voor een yoorlichtersfunctle." ,;,jv Hanneke zal niet alleen voor lichting geven aan buitenlan ders maar ook informatie óver buitenlanders verstrekken. "Er bestaan nogal wat vooroorde len over buitenlanders. Wij hebben vaak een verkeerd beeld", vindt ze. "Ik vind het belangrijk óm die weg te ne men." Na haar studie heeft de T1I- burgse-voor de Vrije Universi teit in Amsterdam een onder zoek gedaan onder Turkse vrouwen naar hun leefgewoon ten. Verder heeft zij' in het blad Mobiel t verhalen geschreven óver 'Vietnamese bootvluchte lingen. Over eventuele t&alproble- men maakt zij zich voorlopig geen zorgen. "Ik wil proberen om een cursus Turks te gaan doen. Bij mijn onderzoek on der Turkse vrouwen bleek dat het met gebaren toch ook wel goed kan. Er zitten trouwens altijd wel mensen bij die zowel Turks als Nederlands spre ken." "Ik vind minderheden be langrijk en daarom ben ik erin geïnteresseerd", zegt ze. "Er zijn best veel minderheids groeperingen ln ons land. Als je daar geen aandacht aan be steed ontstaan er problemen." Hanneke noemt haar nieuwe baan een "uitdaging". "Een hoop mensen vinden voorlich ting aan en over buitenlanders niet nodig. Dathoor Ik wel eens als ik zeg wat ik voor de kost doe. Daardoor is het des te meet en uitdaging om daar wat aan te doen." noconcert van Ravel, A Whiter Shade of Pale, Ruby Tuesday, Sgt. Pepper. Bvdl: „Het moet muziek met een hart zijn. De jaren zestig zijn voor mij onvergetelijk ge weest. Als ik die muziek hoor dan komt die sfeer terug. Dat erotiek-zwangere, maar ook de frustraties. Als er in die tijd een vrouw naar me lachte dacht ik onmiddellijk: "Zou er Iets mis wezen?" Pop èn klassiek? BvdL: „Ik ging naar het con servatorium om zo goed moge lijk klassiek piano te leren spe len. Het conservatorium is de enige serieuze vakopleiding. Popmuziek kan Je niet leren. Daar Is dus ook geen instituut voor nodig. Het is 'n levensge voel. Ik zou graag in een heavy rockgroep spelen.Die sfeer van ondergang en verderf, van junks, trekt mij erg aan. Ik zou best voor de helft Herman Brood willen zijn Bh, voor de helft? Bvdl: „Ja, want alleen Her man Brood zou denk ik spoe dig gaan vervelen." Eén reden waarom hij nog in Viaardingen woont is dat het redelijk centraal gelegen is. Een andere, misschien wel belangrijker reden is dat hij "t plezierig vindt om mensen te gen te komen die hij kent; „Dat bepaalt de kwaliteit van mijn bestaan, het sociale contact. Ik heb nooit in groepen gezeten. Groepen zijn dodend. Ik zie al leen maar individuen, nooit vertegenwoordigers van Mijn credo ls: je moet 't met al deze mensen doen." In het popwereldje en zelfs in de Folk treft hem de gefor ceerde vernieuwingsdrang. Als voorbeeld noemt hij Fred Plek die de Folk vaarwel zei en nu met "De Drie Heren" een heel ander programma brengt. Ook betreurt hij 't dat er tijdens de afw^s niet meer gezongen word'. „Want daarmee begint alle n.uziek, met zingen." Ais .k hem aan 't eind van het gesprek wijs op de lichte discrepantie tussen zijn voor komen en sommige van zijn uitspraken zegt hij: „Ik heb een beetje een Engelse reser ve. Of dat ironie ls? Misschien wel ln dat koffertje zit overigens muziek. Bladmuziek. SCHIPHOL „Binnen enke le maanden zal er enig zicht zijn op de keuze van de werf, waar Australië twee onderzee boten wil laten bouwen. De Rotterdamse Droogdok Maat schappij staat hiervoor goed aangeschreven." Dit heeft staatssecretaris Bolkestein van Economische Zaken medegedeeld. De be windsman ls teruggekeerd van een reis naar Australië en In dia. In Australië leidde hij, sa men met VNO-voorzitter C. van Veen, eeti Nederlandse handelsmissie. In totaal wit Australië zes tot acht marineschepen laten bou wen. waaronder enkele opper- vlftkteschepen. De onderzeebo ten zullen het eerste worden uitbesteed. Als de RDM aan dit project zou kunnen deelnemen, kan dat voor de Rotterdamse werf een industrieel samenwer kingsverband gedurende 20 tot 25 jaar opleveren, aldus Bolkc- sein. De staatssecretaris ver wacht dat Australië over enke le maanden twee werven zal kiezen waarmee verder onder- nandeld gaat worden. r/am «5» VLAARDINGEN Het doek is nu defi nitief gevallen voor de afgetreden wet houder Both en Wijnstok. Ais beio- ning voor vijfeneen- half jaar trouwe dienst viel de belde christendemocra ten gisteren wei een zeer druk be zochte receptie en een lading cadeaus ten deel. -C Honderden Vlaar- dingers kwamen Both en Wijnstok gisteren ter af scheid in het stad huis de hand druk ken. Een lange rij met tientallen wachtenden werd gedurende de an derhalf uur die de receptie duurde, geen meter kleiner. Mensen bleven toe stromen. Opvallend was de aanwezig heid van een groot aantal migranten, die in diens ambts periode vaak met wethouder Wijn stok zaken hebben moeten doen. "Deze wethouder hebben het ook niet slecht ge daan," werd hier en daar gefluisterd. "Ze zijn gewoon het slachtoffer van de politiek.!' Aan de scheidende be stuurders was eni ge teleurstelling in - eik geval niet af te zien. Both en Wijnstok worden opgevolgd door de VVD'ers Quast en mevrouw Hoogendijk. De VVD heeft de plaats van het CDA ingenomen, na de val van het.PvdA/ CDA-college eind vorig jaar. De drie PvdA-wet- houder hebben hun zete! gewoon be houden. SCHIEDAM Het Schiedams ge meente-archief is gestopt met 's-avonds open te zijn. Het levert hier mee een bijdrage aan de bezuinigin gen van de ge meente. Voor het publiek heeft een en ander nauwe lijks g3volgen. Het archief werd de laatste jaren matig bezocht in de avonduren. Voor de vaste klan- ten van het archief' 'zal het evén wen nen zijn. Sinds 1958 kon men altijd de éérste en de derde woensdag avond van de maand in het ge meente-archief te recht. De medewerkers van het archief konden niet anders dan met die woens dagavonden stop pen. Medewerker J. M. M. Ja nsen: "De gemeenteraad heeft vorig jaar be sloten dat ons overwerk niet lan ger wordt uitbe taald. Voor die avonden maakten '.wij altijd extra uren." Jansen heeft geen 1 idee hoe het komt dat de avonden weinig publiek trek ken. "Jarenlang zat het hier bomvol. Ook nadat wij een paar jaar geleden verhuisden naar de Korte Haven. Maar nu lijken alleen de vaste, klanten nog wel eens "a avonds te komen. Afgelo pen woensdag, de laatste keer, kwa men er drie men- sen." .v: Op da belangstel- iirig voor het ar- chief in het alge- meen valt niets aan' te merken. Over dag kan het er be hoorlijk druk zijn, aldus Jansen. "Zelfs midden in de zomer, op een i: -?' bloedhete dan, schuwt het publiek het archief niet." Bij het gemeente archief wérken ze ven krachten. De openingstijden op de dag blijven on gewijzigd. Op alie werkdagen kan men van 8.30-12.15 uur en van 13.15-17 uur fn het archief terecht. SCHIEDAM Een brede Schiedamse discussie over werkgelegenheid. Dat wil. de Schie damse Federatie, waarin onder ande re clubhuizen en bewonersverenigin gen zitten, op gang brengen. Samen met cie Sociale Dienst heeft de fe deratie de organi satie van vier the ma-avonden op zich genomen. Bij de opzet zijn tal van instellingen die met werkgelegen heid te maken heb ben, betrokken. Uitnodigingen zijn uitgegaan naar raadsleden, vak bonden, midden standers, welzijns- instellingen en de Kamer van Koop handel. Op de avonden ko men achtereenvol gens het beleid van hét Openbaar Li chaam Rijnmond, de visie van de werkgevers, econo mie op kleine schaal en werkge legenheidsprojec ten aan de orde. De bijeenkomsten, die voor leder gra tis toegankelijk zijn, vinden plaats op dinsdag 28 februa ri, woensdag 21 maart, woensdag 11 april en woens dag 16 mei. De aanvang is telkens 20 uur, de plaats van handeling de Trouwzaal van het stadhuis aan de Markt. Als gespreksleider bij de discussies treedt G. Smits, di recteur van de So ciale Dienst Schie dam op. SCHIEDAM Na een lift met een personenauto ls een 40-jarige Schiedammer van zijn portefeuille be roofd. De bestuur der, die hem in Rotterdam had op gepikt, hield aan de Nieuwe Mathenes- serstraat in Schie dam halt. Hij stapte uit, liep rond zijn voertuig en trok de lifter van zijn plek. Na hem een paar klappen te hebben gegeven pakte hij de portefeuille af en ging er In de auto vandoor. Op grond van een om schrijving van de auto, die het slachtoffer aan de politie heeft gege ven, kon de be stuurder later wor den aangehouden! Bij een Inbraak In een groothandels bedrijf aa.v de Vlaardlng8i Vet- tenoordsep. ider zijn grote hoeveel heden sigaretten en shag gestolen. De dieven kwamen binnen door een tralleruit met. een betonschaar te ver nielen. Ook werd In Viaar dingen ingebroken bij een tennispark aan de Soenda- laan. Hierbij werd een aantal tennis rackets ontvreemd. Uit een woning aan de J. Boezemans- straat In Maassluis zijn betaalkaarten, een videorecorder en een verzameling munten gestolen! Oe Vlaardingse po litie heeft een 28-jarige Rotter dammer aangehou den in het zuster- flat van deet Holy- Ziekenhuis. Onbe voegden hebben daar geen toegang. Do politie twijfelde aan zijn verklaring - dat hij zijn vriendin zocht, maar stuur, de hem na verhoor huiswaarts.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1