CPN duldt geen acties van opstandige leden GP daagt ex- lid voor de réchter im mol it k ameii in ■■M8 Chauffeurs moesten lang wachten op op9 Hartpatiëntjes uil Polen geopereerd ter meulen 'Stop met bergen van VOC-wrak' Telefoon tegen discriminatie Motor getest mmM Nieuw middel anti conceptie 1 WmmÊÊÊ mm 11 m Woolite... Wast volledig veilig. Voor wol en andere, tere weefsels. Ij van&ZT i voor I (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG WD-leider Ed Nijpels verwacht een compromis te bereiken met het CDA over de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. Op positieleider Den Uyl meent dat het CDA op weg is uiteindelijk "ja" te zeggen tegen de plaatsing. 'Ramp' Eerst klas natuurzeem? van^é^ voor - Ongewenste invloed Ruime meerderheid ZILVER te koop gevraagd JELEK EDELMETAAL %$ïm 1 lÉttl ÉfcflS Met een daverende klap schoot een NS-treinstel za terdagavond door het stootblok van het station van Rhenen, brak los van het onderstel en schoof het plaatskaartenkantoor annex wachtlokaal binnen. Geluk bij een ongeluk was dat in het gebouwtje geen mensen aanwezig waren. De machinist van de trein en de ongeveer tien reizigers bleven ongedeerd. Waarom de trein niet vóór het stootjuk op een doorlo pend spoor tot stilstand is gekomen wordt nog door de NS onderzocht. Opgelost Niet slecht Puinhoop Bij hun aankomst op Schiphol werden Marcin, Paulina, Ana en Jacek (van links naar rechts) verwelkomd door twee artsen van het Utrechtse ziekenhuis. HET VRIJE VOLK binnenland PRIMA KWALITEIT Nijpels voorziet raketeompromis Dat viel op te maken uit de belangrijkste reacties dit weekeinde op de uitlatingen van CDA-fractieleider De Vries afgelopen vrijdagavond in VARA's Haagse Bluf. De Vries verklaarde dat zijn par tij tegen de pleat ring van alle 48 kruisraketten is en des noods een kabinetscrisis wil accepteren. De Vries reageerde daarmee weer op dreigementen van Nij pels eerder vorige week. Nij- (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Het CPN- bestuur zal geen apart Ver bond van Communisten in Ne derland dulden. Zo'n beweging hebben behoudende partijleden afgelopen zaterdag opgericht. Voorzitter Elli Izeboud noemt het "volstrekt onaanvaard baar" als er partijtjes binnen de partij worden gevormd. De CPN-top is overigens niet van plan de initiatiefnemers te royeren als lid. Tijdens de laatste dag,van het CPN-congres heeft het be stuur zondag een klemmend beroep gedaan op alle leden deze nieuwe organisatie niet te steunen.- In een verklaring spreekt de dagelijks leiding van "een verwerpelijke han delwijze, die uiterst schadelijk is voor een slagvaardig optre- den van communisten." Het verbond komt voort uit het zogenaamde Horizontaal Overleg van Communisten (HOC),'waarin vele honderden leden zich hebben verenigd die de nieuwe partijlijn afwijzen. Op hun bijeenkomst te Amster dam hebben zij zaterdag aan gekondigd lak te hebben aan het gisteren definitief goedge keurde partijprogram. Ook werd daarbij duidelijk dat men desnoods in opstand wil komen tegen het bestuur, dat een te slap optreden wordt verweten. „Wij moeten onze te genstanders met geweld uit de partij trappen! De CPN is van ons!" zo viel bij voorbeeld uit Soepele traangelooide natuur- zemen in een royale maat 50 -x 36 cm.) en van een zeer goede kwaliteit. Met optimale vochtopname de mond van een der sympa thisanten te horen. Zondag namen verschillende districten, waarin veel behou dende leden zitten, echfer dui delijk afstand van de nieuwe beweging. Een Groninger meende dat de oprichters van het Verbond zich op een "heilo ze weg" begeven. Ook Noord- Holland-Noord zei geen "ont wrichting" van de partij te kunnen aanvaarden. Ook zaterdag werden vele aanwezigen op de HOC-mani- festatle totaal verrast door de Verbondsplannen, die enkele mensen uit de Amsterdamse Bijlmermeer ontvouwden. Het -Verbond 'van Communisten in Nederland wil de CPN weer omvormen tot een actiepartij en daarbij zelf vanuit een cen trale leiding het voortouw ne men. De initiatiefnemers denken hierbij ook communisten bui ten de partij te betrekken. Het partijbestuur vindt het op zijn beurt ondenkbaar dat niet-le- den via zo'n organisatie in vloed gaan uitoefenen op het CPN-beleid. Verwacht wordt dat de partijleden in het land zelf zo verstandig zullen zijn het Verbond hun steun te ont houden. Pas als de nieuwe club enig gewicht dreigt tc krijgen, denkt de partijleiding anders maatregelen te moeten nemen tegen de oprichters ervan. De voorlopige voorzitter Laurens Meerten verwijt dt partijtop deze kwestie zwaar te overtrekken. Hij ziet geen verschil tussen zijn Verbond en de vakbeweging, waarin ook mensen vanuit verschil lende visies bezig zijn met so ciaal-economische politiek. Hij vraagt zich af, hoe de CPN-be- stuurders meningsverschillen over de te volgen koers willen bezweren, wanneer zij dreigen met maatregelen. Zijn collega René Dammen zei zaterdag absoluut niet uit te zijn op alweer nieuwe partij vorming, maar slechts strak leiding te willen geven aan de arbeidersstrijd. Het duo vindt dat de CPN daar zelf door alle discussies over het beginsel program al lang niet meer aan is toegekomen- Met 392 tegen 149 stemmen heeft het CPN-congres zondag dit nieuwe programma uitein delijk goedgekeurd. Daaraan waren enkele weekeinden vol verhitte debatten aan vooraf gegaan, o.a. over de marxisti sche grondslagen van de par tij, de vrouwenstrljd en de ar beidstijdverkorting tot 25 uren per week. Penningmeester Geelen zei in een slotwoord, dat de CPN "trots mag zijn op het eigen democratisch gehalte." Dat dertig percent van de congres afgevaardigden het program toch afwees, beschouwt de lei-, ding niet als een bedreiging. .Het debat komt bij de uitwer king van vele punten in een nieuwe fase," meent voorzitter Izeboud. De CPN besloot zondag naar een krachtige coalitievorming van alle vooruitstrevende krachten in Nederland te wil len werken. De monarchie wil len de communisten nog niet onmiddellijk opheffen. Op lan gere termijn overigens vinden zij de republiek onvermijdelijk als staatsvorm op weg naar de socialistische maatschappij. pels stelde het CDA voor de keuze: óf de plaatsing van de 48 raketten aanvaarden, óf een crisis. Nijpels zei zaterdag op een congres van Europese libera len in Maastricht dat een cri sis een ramp voor het land zou zijn. Daarom moeten WD en CDA zich volgens hem tot het uiterste inspannen om uit de kernwapendiscussie te komen. „Als beide partijen de loyali teit aan de NAVO als uitgangs punt nemen en de wil hebben om het kabinet in stand te hou den, moeten zij gezamenlijk tot een redelijk compromis kunnen komen," aldus de WD- voorman. Eerder had Nijpels al ver klaard dat over minder dan 48 kruisraketten met de VVD te praten valt, als er maar ge plaatst wordt. Bij het rechtse deel van de.CDA-fractie zijn de uitlatingen van voorzitter De Vries slecht gevallen. De rech terflank verwijt De Vries voor z'n beurt te hebben gesproken. De linkerzijde van het CDA staat wel achter de uitspraken van de CDA-fractieleider. PvdA-lelder Den Uyl is van mening dat CDA en WD met hun discussie over aantallen kernwapens de aandacht aflei den van de essentie van het ko mende plaatsingsbesluit. De vraag of, er 48 dan wel 16 kruisraketten in Woensdrecht moeten komen, noemde Den Uyl zaterdag op een vergade ring van de partijraad van de PvdA "onbelangrijke verpak king". Een voorwaardelijk "ja" komt erop neer dat de kruisra ketten er toch komen, aldus Den Uyl. „De vraag is niet 48, 32 of 16 kruisraketten, maar of het CDA wil luisteren naar al diegenen binnen het CDA die ageren tegen kernwapens," voegde PvdA-voorzitter Max van den Berg daar zaterdag aan toe. Van den Berg hoopt en ver wacht dat de vakbeweging in de week van het Kamerdebat over de plaatsing van nieuwe kruisraketten werkonderbre kingen zal organiseren. ZWOLLE De Centrum Partij heeft een kort geding aangesp,uien tegen het voor malig C.P.-raadsïid in Almere Ben Fresco. De Centrum Par tij is naar de rechter gestapt in verband met uitlatingen van Fresco ln verschillende kran ten naar aanleiding van zijn uittreden. Het zit de C.P. met name dwars dat Fresco heeft be weerd dat deze partij contac ten zou onderhouden met "ver werpelijke organisaties als de Nederlandse Volksunie, de Vlaamse Milltantenorde, Vlaams Nationaal Front, ex- SS-ers, ex-NSB-ers en nog wat van die rotzooi." Volgens de C.P. mist die uitlating iedere grondslag. De C.P.zou met ge noemde organisaties geen en kel contact onderhouden. "De uitlating van Fresco Is dan ook lasterlijk, kwetsend en beledi gend en in ieder geval onrecht matig", aldus de dagvaarding. De C.P. wil dat de recht bankpresident Fresco ver- Wij betalen u zelfs GEGARANDEERD de HOOGSTE prijs voor al uw oud goud en zilver. Hoge OBJEKTprijs voer OCCASIONS, bod en taxatie vrijblijvend. Goudsesingel 14- R'dam - 010 -122848 bij het Oostplein plicht een brief te schrijven aan de media - met name het. .Algemeen Dagblad en het A.N.P. waarin hij terugkomt op zijn uitlatingen. Het geding dient vrijdag 2 maart voor de president van de Zwolse recht bank. (Van een onzer verslaggeefsters) OSS De firma Organon in Oss is bezig met het ontwikke len van een nieuwe manier cm zwangerschappen te voorkó men. Het gaat om een vaginale ring van kunststof, die de ge- bruiksters zelf zullen moeten inbrengen. In de ring zitten hormonen die rechtstreeks worden afgegeven aan de baarmoederwand, waardoor wordt voorkomen dat vrouwen in verwachting kunnen raken, Deze nieuwe manier van an ticonceptie kan volgens Orga non voordelen hebben ten op zicht van de nu nog veel ge bruikte pil. Zo zouden er in de vaginale ring veel minder hor monen hoeven te zitten. Op dit moment wordt bij en-- kele tientallen vrouwen getest of de ring in praktijk voldoet. Onderzocht wordt ondermeer of de hormonen die in de ring zitten wel gelijkmatig genoeg worden afgegeven. i i J Van onze verslaggever PETER VAN EIJKELENBURG CHAMONIX Duurden de vrachtauto-blokkades vorige week in Frankrijk al lang, de terugkeer naar de normale toestand verliep voor de chauffeurs ook niet van een leien dakje. Nog zaterdag aan het eind van de middag, anderhalve dag na het opschorten van de acties, stonden aan de Ingang van de Mont Blanctunnel tientallen chauffeurs te wachten tot ze hun „oprot premie" van 2.000 Franse Francs in banden hadden. Ze waren, omdat ze toch door de tunnel naar Italië moesten, tot daar doorgereden, in de veronderstelling dat het geld er vooi hen klaar zou lig gen, zoals de vorige dag im mers verzekerd was. Ze dach ten er het gedrang bij de grote halteplaatsen voor trucks mee te ontlopen. Verkeerd gegokt. Chauffeur Rinus van Driel uit Roermond, voor de firma Ferry-masters op weg naar Bologna met een lading plas tic: „ik kwam vanochtend om elf_uur aan, ik zag meteen dat het fout zat, het geld was er niet. De Franse chauffeurs stonden alweer een hoop moei lijkheden te maken en dreig den zelfs de tunnel helemaal af te sluiten." Na een paar uur was het misverstand opgelost; het geld bleek klaar te liggen op het po litiebureau van het winter sportdorp Chamonix, 4 kilome ter terug en een paar honderd meter lager. De gendarme-chef daar moest het geld persoonlijk uit betalen, maar was niet bereid ermee naar boven te komen. Dus onderhielden de gendar mes met een busje een pendel dienst naar Chamonix, zo be roerd waren ze nou ook weer niet. Zes chauffeurs per rit, van wie er telkens maximaal twee nict-Fransen. Rinus van Driel: „Kijk hier heb ik het, ik ben net naar bo ven gekomen. Keurig met een bandje erom, twintig briefjes van honderd. Het duurt twee minuten daar in het politiebu reau hooguit, het stelt niks voor. Dat ze daar zo moeilijk over doen en ons nog eens een keer bijna een hele dag vertra ging bezorgen, begrijp ik niet. Nu nog wachten tot alle ande ren ook him geld hebben, dan kunnen we weg. Want het staat hier nu natuurlijk weer hele maal vast, die kluit wagens. Ik sta.ergens middenin, ik kan niet meer voor- of achteruit." Voor hem was er dus geen col lega als aflosser, afgelopen vrijdag. „Ik heb wel gebeld of ik naar huis mocht, maar de baas zei: blijf nou maar, het zal wel gauw voorbij zijn. Nou ja, dat doe je dan," zegt Van Driel. „Ach, ik heb het niet zo slecht gehad. De meeste tijd ergens in de Jura gezeten, bij een goede tent, rustig, we wa ren daar maar met een wa gentje of veertien. En er was tenminste iets te eten, in som mige tenten was op een gege ven moment helemaal niets meer te krijgen, heb ik ge hoord." „Wet de Franse chauffeurs gedaan hebben met. hun ac ties," besluit Rinus van Driel," is ook goed voor ons, denk ik. Want als ze bereiken dat de wachttijden bij de grenzen korter worden, profiteren wij daar ook van. Maar ik heb vanmorgen alweer horen bab belen dat de Fransen van plan zijn maandag opnieuw hier en daar te blokkeren, om de druk op de onderhandelingen te houden. En de Italianen willen het lokale verkeer omleggen, maar daar hebben wij geluk kig geen last van." Van Driel hoopte zaterdag dat hij, na het lossen van zijn lading plastic, in Milaan een geladen trailer zou aantreffen voor de terugreis. Dan zou hij die meteen mee kunnen né men, zaterdagavond. „En anders moet ik zelf lossen en opnieuw laden, dat wordt dan maandag op z'n vroegst. Ben ik woensdag eindelijk weer thuis." De autoweg tussen de Mont Blanc en Geneve was zaterdag nog grotendeels een puinhoop. De vuurtjes' langs de wég, waar de chauffeurs zich aan hadden gewarmd, waren lang zamerhand ultgesmeuld. Maar enkele wrakken van in brand gestoken trucks moesten nog worden weggesleept. De repa ratie van de vangrails, door chauffeurs gesloopt om hun wagens te kunnen kereii, was in volle gang. Op de vlucht strook, maar'soms ook gewoon op de rechter- of zelfs linker rijbaan stonden verlaten vrachtwagencombinaties of al-, leen de opleggers ervan. In de berm hier en daar; de resten van de schuilhutten, die de chauffeurs van latten ?.en plastic voor zichzelf getim merd hadden. MAANDAG 27 FEBRUAR11984 AMSTERDAM Twee van de vier Poolse kinderen, die zaterdag in ons land.zijn aangeko men, worden van daag ai aan hun hartafwijking ge- opereerd. Jacek (2), Paulina (8), Aria (5) en Martin (9) zijn naar, Nederland ge komen omdat zij in Polen niet aan de hartkwaal, waar- mee zij geboren zijn, geholpen kun nen worden. .Vorige week al kwam de Poolse arts Marian Zem- bala naar Neder land, Hij is de eer ste van een groep Poolse medici die de komende vijf jaar in ons land zul len worden opge leid. De kinderen worden in het Utrechtse Wllhelmi- na Kinderzieken huis geopereerd door dokter J. F. Hitchcock. „Als al les goed gaat kun nen deze vier over een dag of twaalf al weer naar huis," zegt prof. dr. J. W. Stoop van het Utrechtse zieken huis. „Ze hebben hier maar een mini male zorg nodig. We hebben te vo ren onderzocht of er in Polen kennis en mogelijkheden zijn om deze kinde ren een góede na zorg te geven. Dat is zo en er is dus geen enkele reden om ze dan langer hier te houden." De kinderen zijn samen met hun moeders naar Ne derland gekomen. De moeders heb ben een eigen ka mer in het Utrecht se ziekenhuis en kunnen zo vaak naar hun kind toe als ze willen. Taal problemen tussen ouders en artsen worden zo goed mogelijk voorko men door het in schakelen van in ons land wonende Polen. Bij de vier hartpatl- entjes werkt het tussenschot tussen de hartkamers niet goed, waardoor ér bloed rechtstreeks van de linker- naar de rechterkamer stroomt. Prof. Stoop: „Dit leidt er onvermijdelijk toe dat de kinderen in valide worden en jong zullen sterven. Behalve als ze op tijd geopereerd worden." Als deze kinderen in ons land hadden gewoond waren ze al vóór hun tweede verjaardag geope reerd. „Het is heel belangrijk om zo vroeg mogelijk te opereren. In Polen hebben de medici daar de kennis nog4 niet voor. Wat wij de komende vijf jaar gaan doen is de ergste gevallen hier operéren en tegelijkertijd Poolse artsen opleiden zo dat die later zelf i kunnen helpen." Marian Zembala ia,5 de eerste van die i Poolse artsen. Hij zegt over de hulp actie: „Wij zijn heel: erg blij met hef aanbod van het Utrechtse zieken huis. Eerder zijn al - Poolse hartpatiën-*' tjes door soortgelij ke hulp uit Zweden en Amerika gehol pen, maar die hulp, is gestopt. Boven dien was het bij de Amerikaanse hulp zo dat alleen kinde ren werden gehol pen, artsen konden in Amerika niet worden opgeleid." De volgende groep kinderen komt over twee pf drie weken. „We zouden de ko mende vijf jaar 100 kinderen willen hel pen", aldus voorzit ter J. C. Hoogen- dijk van de Stich- ting Terredes Hommes, die vanaf zaterdag met diver se acties het geld (twee miljoen gul den) voor de ope raties bijeen wil krijgen. •VUSSINGEN De Stichting tot be houd van Onderwa- terschatten Zee land wil dat voorlo pig de berging wordt stopgezet van het wrak 't Vliegen Hert. Deze bijna 250 jaar oude Oostindiëvaardër ligt voor de Wal- cherse kust bij Westkapelle en de concessie van de berging is verleend aan de Engelse duikpioeg North Sea Archeological Group van de Brit se miljonair Rex Cowai. Hij hoeft maar tien procent van de opbrengst van de voorwerpen uit het wrak aan de Nederlandse Staat j af te dragen. De pas opgerichte stichting wil daar een eind aan ma ken. Volgens voor zitter D. Roos uit Vlissingen verdwij nen op deze manier de laatste histori sche vondsten naar het buitenland. Co- wal mag de gevon den voorwerpen namelijk aan de J hoogstbiedende verkopen. Er zijn al heel wat waarde- i volle voorwerpen onder meer meer een kist met gouden en zilveren munten uit het wrak naar boven gehaald. De stichting vindt ook dat de dak werkzaamheden niet voldoende we tenschappelijk zijn uitgevoerd. De duikpioeg is te veel uit geweest op het verzamelen van verkoopbare voor werpen. Volgens D. Roos is er in ons land voldoende kennis aanwezig om de berging van historisch waarde volle voorwerpen zelf ter hand te ne men. Daarbij zou danmoeten wor den gewerkt vol gens een van tevo ren vast te stellen gedragscode. In de buurt van 't Vliegent Hert ligt ook nog het wrak van een tweede f VOC-schip, de An na Catharina, dat in 1735 bijna tegelij kertijd op dezelfde plaats verging. Voorzitter Roos: „Wij vinden dat de vondsten bij wijze van nagedachtenis in een Zeeuws mu seum thuis horen. Wij zullen ons uiter ste best doen om de bergingswerk-', zaamheden gestopt te krijgen, waarna de zaak over enige tijd onder leiding van Nederlandse, deskundigen op nieuw moet worden opgepakt." LEEUWARDEN Leeuwarden krijgt een speciaal tele foonnummer waar buitenlanders in deze stad uitingen van racisme kun nen melden. De in druk van het ge meentebestuur van de Friese hoofd stad fs dat er grove vormen van rassen discriminatie voor komen in deze plaats. „Ik krijg soms briefjes op m'n bureau, waar van de rillingen me over de rug lopen. Daar staan discri minerende teksten op, die ik niet lui dop durf voor te le zen", zegt wethou der D. Heere van Leeuwarden. Het is volgens hem echter moeilijk dit verschijnsel te be strijden. omdat bui tenlanders over het algemeen schro-. men van een en an der melding 1e ma ken bij de politie. Daarom willen bur gemeester en wet houders een „dis criminatie-tele foon" openen. Daarover zullen binnenkort voor stellen worden ge daan aan de ge meenteraad. De lijn zal worden bemand door gemeentelijke welzijnsambtena- ren, die in geregeld contact staan met de buitenlanders. De hoop van wet houder Heere is, 'dat zij aan hen eer der hun problemen zullen voorleggen dan aan de politie. In overleg kan ver volgens worden be sloten of het zin heeft een aanklacht in te dienen bij de justitie. Wethouder Heere zou'graag zien, dat op die manier een actiever vervolgingsbeleid op het gebied van rassendiscriminatie mogelijk wordL De gemeente Leeuwarden wil verder in de bestu ren van de woning bouwverenigingen één persoon aan wijzen die speciaal belast wordt met de belangenbehar tiging van ethni- sche minderheden. Dit om te voorko men dat deze be volkingsgroep automatisch slech tere woningen krijgt toegewezen. Leeuwarden telt ongeveer 400 Ma rokkanen, 200 Tur ken, 1.200 Surlna- mers en Antillianen en 150 Vietname- zen. SCHIPHOL Het lijkt steeds aannemelijker dat de Uiver deze week nog, vermoedelijk donderdag, terug komt in Nederland. De DC-2 heeft vanmiddag bij de Saoedi-Arabische hoofdstad Riaad een uitgebreide proefvlucht ge maakt met de nieu we linkermotor, die inmiddels ter ver vanging van de ver sleten oude is inge bouwd.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 2