k Veel concurrentie op blokkeert spits Verkoopakte met 7 toii ^gesehroeÉd 'Kalm aan, facisten' Werven samen naar minister anti- Levensgevaarlijke kwajongensstreek Berover gepakt of anders over 4 jaar kunt u op 29 februari weer een nieuwe abonnee aan Het Vrije Volk opgevend Naam; - Adres:_ Postcode: Woonc Vöorl, V I r i i L H i ■i: t I De Stad Rot terdam van Sjoerd Nauta. Hij was een van de gang makers bij vórige lange- afstandsra- ces. Voort.: als beloning kies ik een handdoek of een parkerpen De niéuwe abonnee is: - Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon:0 Mét Het Vrije Volk/Metropool weet je overal van betaalt per maand 20.61 betaalt per kwartaal 60.98 De eerste 14 dagen krijgt uw abonnee de krant gratis, WOENSDAG 29 FEBRUAR11984 Sleepreus Smit (van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM verliest slag om Zeeuws bedr ii f Schrikkelkind Barbara Braun uit de tweede klas van de Finlandia basisschool in Oud-Mathenesse is vandaag voor de tweede keer in haar leven echt jarig. Met puddingbroodjes en een uit volle borst gezongen „lang zal ze leven" viert de hele klas het feest mee. Barbara viert normaal haar verjaardag op 1 maart. „Eigenlijk heb ik geluk want nu word ik door mijn oma ëxtra verwend", zegt de jarige. f i t vïJf.Van onzè sociaal- ^economische redactie) MIDDELBURGSmit In- I téniationale in Rotterdam heeft de slag met zijn concur- rent Wijsmuller uit IJmuiden om de overname van het sleep bedrijf; Muller in Terneuzen verloren. De president van de recht bank in Middelburg, mr. G. An- dré de la Porte, heeft uitge sproken dat Muller niet ver plicht is de mondelinge over eenkomst na te kómen die het bedrijf in eerste instantie met Smit had gesloten. Twee dagen nadat Smit In ternationale met -onderhande laar-directeur C. Muller mon deling afspraken had gemaakt over, de overnameJ van twee winstgevende onderdelen van het bedrijf, de havensleep dienst en de scheepsmakelaar- dij, kwam de Muller-groep tot volledige overeenstemming met Wijsmuller in IJmuiden over de overname van de tota le onderneming. Smit Internationale heeft daarop in een kort geding na leving van de mondelinge overeenkomst geëist. De recht bankpresident heeft die. eis echter afgewezen. Hij stelde dat de overeenstemming tus sen Smit en Muller afhing van de o'verdracht van de aandelen van Muller aan Smit. Directeur Muller had daar over. geen volledige zeggen schap, omdat hij zelf niet alle aandelen bézat. Mr. André de la Porte vindt hef overigens wel heel begrij pelijk dat Smit Internationale zich bedrogen voelt. Hij ver weet in zijn uitspraak direc teur C. Muller dan ook onzorg vuldig handelen. Het heeft vol gens hem echter geen zin Mul ler weer te bevelen met Smit aan tafel te gaan om de over name opnieuw te' bespreken omdat de aandeelhouders in middels al voor Wijsmuller hebben gekozen. Wel kan Smit nog een schadevergoeding gaan eisen, stelt de rechter. ^;pè raad van bestuur van 'Smit Internationale beraadt .zich nog op hoger beroep en/of op het claimen van een scha devergoeding. -'"-Wijsmuller en Muller heb- Hen tevreden gereageerd op de uitspraak van de rechtbank président. De Vervoersbond FNV is nog niet gerust over de over name van Muller door Wijs muller. De vakbond vreest dat met de komst van Wijsmuller naar de Zeeuwse wateren de al jaren bestaandespanningen tussen Muller enerzijds en an dere sleepdiensten op de Wes- terschelde anderzijds zal toe nemen. -- Een woordvoerder van Smit Internationale gelooft ook niet in het succes vande overna me. „Muller wordt een nagel aan de doodskist van Wijsmul- lér." - ROTTERDAM De dag der dagen voor de lange af standszeilers valt dit jaar op 14 juli. .Om twee uur 's mid dags valt het startschot voor de Rotterdam-Mid Atlantic '84 race en een kwartier later voor de cruise in dezelfde richting. Op dit ogenblik zijn er elf schepen definitief inge schreven; de organisatoren verwachten ér tenminste 35. Dit is het dubbele van de vo rige race in 1982, de Rotter dam Transatlantic 200. In to- taa hebben 120 mensen infor matie gevraagd! Meer nog dan vorige keren zal geprobeerd werden het evenement zichtbaar te ma ken voor het publiek. Niet al leen bij de start, maar ook bij de finish van de retourrace, half augustus in Hoek van Holland. Dc wedstrijd voor zeezeil jachten naar de Azoren is de derde lange afstand zeilwed strijd. Ook dit maal ligt de organisatie in handen van de Stichting Specerijen Race. De zeilers moeten eerst 1700 mijl (3184 km) naar Ponta Delgada op het eiland San Miguel varen. De snelste boot doet over dit traject onge veer 11 dagen. De start van de tweede etappe, terug, is 5 augustus. Aan de start gaat nog een aantal evenementen vooraf. Op 7 en 8 juli arriveren in de Veerhaven te Rotterdam de deelnemende schepen. Het publiek zal de jachten van nabij kunnen bekijken. Dan volgt er een inspectie van.de zeilschepen, onder meer van de reddingsmiddelen. In dit kader eisen de orga nisatoren ook bemanningen met ervaring. Niet alleen wordt verwacht dat per schip minimaal vier man aan boord is, ook moet de helft van hentenminste 300 zee mijlen met het betreffende jacht hebben gevaren. De. schipper moet hiervoor een verklaring afgeven. Op 13 ju li, zullen de deelnemers voor het laatst geïnformeerd wor den en In de middag gaan ze naar De Dubbelde Palmboom in Delfshaven, waar van 7 tot en met 15 juli de manifesta tie Maritiem Delfshaven zal plaatsvinden. Daar-:zijn dan historische zeilvaartuigen, vaartuigen van de' rivierpoli tie, de douane, het reddings wezen, het loodswezen en de. Havendiensten. Op de 14de juli vertrekt men in de vroege, ochtend uit de Veerhaven in konvooi naar Hoek van Holland. De organisatoren rekenen op een zelfde-begeleiding als1 vorige jaren, toen zo'n 150 andere scheepjes meevoeren om de start te kunnen bijwonen. Na het startschotvaart men eerst naar Schevéningen, om zich;, daar te latenbekijken tijdens de. eerste etappe naar, de Azoren, waarna men dé Noordzee opdraait én via een omweg richting van de eilan dengroep-koerst. bij de start om 14.00 uur.in Hoek van Holland, moet het publiek vanaf de Nóorderpier het schouwspel kunnen bekij ken. Tegelijk zal het start schot vallen-voor een strand- loop: en mogelijk voor .een zeesurfwedstrljd naar Sche veningen. Er zijn talrijke prijzen uit- gelopfd. Zowel. voor. de heen reis als voor de terugreis, als voor de winnaar van heen- én terugreis. Ook'voor navigatie en logboek' worden' prijzen 1 gegeven. De deelnemende schepen zijn ingedeeld in 'twee klassen; een- wedstrijd en een toerklasse.. De wed strijdklasse staatuitsluitend open voor zogenoemde Inter national Offshore Rule jgeme- ten jachten. Dit -is een voor- gif tformule. waarmee de on gelijkheid in' grootte tussen de jachten ohderling wordt gecompenseerd. IOR-geme- ten jachten met een maat tussen de 21 en 70 voet kun nen inschrijven, In de toer klasse staat de. wedstrijd open voor jachten met een minimum lengde op de water lijn van 8,50 meter. Het bij-, zondere van de .Rotterdam- Azoren race is dat het een be roep doéf op" het weerkundig: inzicht en navigatieCaktiek van de deelnemers vanwege de veranderlijke winden in het Azorengebied. ROTTERDAM" 5 Een; hhoutenbiels.vermoedelijk 1 .^verloren door een vracht- rwagènschauffeur, heeft ?.gisterén tijdens de avond- l^spits gezorgdvoor 'een zeer lange file op rijksweg 1:720: Op hét-: Kleinpolder- :pleia tér hoogte, van de af- slag Hóek vam Holland re-\ l^den acht wagens 'op dé lin- "ker l'^jstrook,. tegen' het "obstakel aan. \De schade .'dfé hierdoor ontstond was enorm. Lekke banden,; "opengescheurde carters en ontzette stuurinrichtin gen maakten veel auto's onbruikbaar. Een takel wagen moest er aan te pas komen om vijf .wa gens naar de kant-van de •weg te! slepen-De vracht- wagenschauffeuris tot - nog toe onbekend geble ven.!-. 'SZjfhi: ROTTERDAM Rond 200 bezetters van het GEB-hoofd- kantoor aan de Rotterdamse Rochussenstraat hebben van morgen een eisenpakket neer gelegd bij het 1 gemeentebe stuur. De demonstranten pro testeerden tegen de hoge woon lasten, die onder meer voort vloeien uit de verhoging van de aardgasprijs op 1 januari (voor een doorsnee gezin; zes gulden per maand meer).' De actie, die vandaag ook In steden als onder meer Dor-, drecht, Amsterdam, Schiedam," Alkmaar, Bussum, 'Heerlen, Helmond en Emmcn werd ge houden. had vooral tot doel de aandacht te vestigen op de ho ge gasprijzen. Op verzoek van de demonstranten arriveerde vanmorgen wethouder H. van der Pols (bedrijven)in het GEB-kantoor. Van der Pols verklaarde zich "solidair" met de demonstranten. .Maar - u ageert hier tegen één mede stander. De gemeentes hebben al een kort geding tegen de Staat aangespannen over die aardgasprijsverhoging. Wij i protesteren alleen langs wette lijke weg.", De eisen die pok landelijk wérden, ingediend van het 'Woonlasten Overlég'Nederland (een- bundeling van bewoners- en huürderscomités) luiden: -y' Stop'de winsten 'van de olie maatschappijen; v Room de winst van Shell én Esso op het aardgas verder af; Geen verdere verhoging van de gasprijs;;v Geen afdracht van de prijsver hoging aan de Gasunie; Verlaag het BTW-tarief op aardgas naar 5 percent, want aardgas is géén luxe; Sluit aardgasgebruikers die het niet meer künnen betalen, niet meer af. Behalve de -'(symbolische) bezetting van het GEB-kan- toor,zetten,- enkele demon- :strantën. varimöirgenook een; tentje vóór het;'gebouw neer, waarin heftig werd gegraven.: Daarmee moést worden aan gegeven. dat rnu eens hét GEB zelf van gas en licht werd af gesloten. Van een onzer verslaggevers GOUDA De geschorste Goudse notaris mr. F, M. (50) 'blijkt vier jaar. geleden voor dè" Blankensteingroep van "dé Reeuwijk3e onroerend' goed handelaren R. en B. een hypo theekakte te hebben opge maakt, waarin de koophom ze ven ton hoger lag dan in wer kelijkheid het géval was. De Blankensteingroep had in (Van onze soc.-econ. redactie) SCHIEDAM De onderhan delingen over de overname van Wilton Fijenoord door de scheepswerf Damen uit Gor- kum zijn nog-niet afgerond. De gesprekken zijn zo ver gevor derd 'dat nader overleg met minister Van Aardenne door alle partijen wenselijkwordt geacht, zeggen de directies van Wilton en Damen en.de be windvoerders van RSV in een gezamenlijke verklaring. -" Een van de grootste knel punten, die overeenstemming tussen Wilton en Damen nog in de weg zou'staan, is op welke wijze Wilton Fijenoord, moet worden voortgezet: een tech nisch faillissement van de werf of; het mede overnemen door Damen van alle schulden. 1979 voor 6,8 miljoen gulden een winkelcentrumin Hazers- woude gekocht van de Rotter-- damse onroerend goed-handè'v •laar Niels Hemmés.-^In de.; transportakte staat évenwei een bedrag van 7,5 miljoen gul-: den vermeld.' Wat er met de te veel opgevoerde, zeven ton is gebeurd, is nog onduidelijk. De malversatie kwam aan, het licht door een onderzoek van de FIOD naar het faillisse ment van een dertigtal Blan- kenstein-vennootschappen in 1982. Tal van beleggers gingen daarbij voor - miljoenen - het schip in. De mede-beleggers van het winkelcentrum in Ha- zerswoüde hebben hooit gewe ten dat in werkelijkheid slechts 6,8 miljoen gulden aan Hemmes was betaald, zoals uit de afschriften blijkt. Hemmes zelf verklaart mét nadruk ook nooit te hebben ge weten dat hét. verkoopbedrag in de transportakte 'ïhet. zeven ton was opgeschroefd. Hij had het notariskantoor van mr.-M. volmacht gegeven voor het- la ten passeren van de transport: akte. Mr. M., hulsnotaris van de Blankenstëingroep, moet van het gésjoemel'geweten hebben. Hij weigert echter élk;'com mentaar. De-aankopen van 'de Blan- kensteingroep werden door; gaans gefinancierd door het door hen' zelf opgezette Goudse Hypotheekfonds dat inmiddels ook failliet is. Protesteren tegen vreemdelingenhaat moet een „waardig en vreedzaam" ka rakter - hebben. „Eigen rechter spe len door wie dan ook zal niet wor den toegestaan." De ze waarschuwing aan het adres van groepen anti-fascis ten en anti-racisten, is te vinden in een door de Rotterdamse burgemeester Bram Peper ondertekende verklaring. In de ver klaring wordt afkeer uitgesproken over de pogingen vooroorde len te kweken tegen medeburgers van buitenlandse her- - komst. „Met het na deren van de verkie zingen voor de deel gemeenteraden lij ken deze pogingen in omvang toe te ne men," aldus Peper. Hij zegt verder; „Wij willen op dit punt heel waakzaam zijn, ai hopen we dat er in onze stad geen aan leiding zal zijn te moeten optreden." Het gemeentebe stuur - wijst Rotter dammers er op, dat ér gelukkig veel mo gelijkheden zijn om uiting te geven aan gevoelens van onvre de en.afkeerover het aanwakkeren' '-'van' vreemdelingenhaat. Voor eigen rechter spelen zou volgens Peper echter de goe de zaak van de de mocratie alleen maar schade toe brengen. DORDRECHT In het Dordwijkpark in Dordrecht is gisteren een 14-jarig meisje ernstig gewond geraakt door dat over het fietspad op; hals hoogte een stuk ijzerdraad was 'gespannen. ROTTERDAM Dè'Rotter- damse'politie heeft bij het Cen traal Station de 19-jarige G. H. :M. B. aangehouden die vorige week een rolstoelinvaJide had beroofd van een portemonnee.: Vul in, knip uit en stuur op in een open envelop neer Het Vrije Volk, efd. Oplage Zaken. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. De postzegel betalen wij. code HA

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 2