preigènde oiitslagen, maar jCSÖG blijft optimistisch Migranteii^elevisië ook langs Waterweg Waarschuwingsschot heeft geen effect 'Gemeente reageert laks op geelzucht' CPN-partUkantoor bezet In Rotterdam Maassluis Vlaardingen Schiedam (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAAR- DIN GEN/MAASSLUIS Is het (voor vrou wen) moeilijk om een bedrijf te beginnen? "Ja, dat is het wel", zegt José Keijzer van de Vlaardingse ont- werp-studio/modewin- kel Suit Case. "Je krijgt te maken met legio din gen. Dat weet je niet, als je begint. Je denkt: goh leuk, 'n winkeltje beginnen..." Lia Berben, émancipatiewerkster in Schiedam, wii aan dit naïef optimisme van veel starters iets doen. Samen met het BKE- project in Schiedam, Vlaardingen en Maas- Sluis heeft ze daarom de cursus "vrouwen en eigen bedrijfjes" geor ganiseerd. Lia Berben, emancipatiewerkster in Schiedam: „Wij willen de cursisten met beide benen op de grond zetten," - j ;V José Keijzer toont een muis met jac quet, die zij en haar compagnon Fija van Beelen voor het blad Steek hebben ontworpen: Bovenkamertje Niet gemakkelijk 5 SCHIEDAM „Zo lang er ppjtiënten zijn, blijft een opleiding voor verpleegkundigen no dig," vindt L. J. Ph. Maas. Hij is voorzitter van het bestuur van de Centrale School voor Opleidingen in de Ge zondheidszorg (CSOG). Het aantal arbeids plaatsen in deze sector is de laatste jaren sterk afgenomen onder meer door bezuinigingen van de overheid. Toch zit de CSOG niet bij de pak ken neer. "Het is de grote vraag in hoeverre de kortingen invloed hebben op de opleiding," zegt voorzitter Maas van het bestuur van de CSOG. HET VRIJE VOLK Eèn renovatiewo ning in de Esser- straat heeft onge wenst bezoek ge had. De inbrekers gingen er vandoor met de stofzuiger, een naaimachine, scheerapparaat, draagbare radio, doppenset en loop lamp. Uit een auto, die geparkeerd stond in de Van Beetho- venlaan, zijn de ra dio, booster en vier luidsprekers alsme de een leren'jack gestolen. Het por tier werd met een ijzerdraadje ge opend. Tenslotte liep een 16-jarige Maasslui- se jongen tegen de lamp bij;een in braak in een be drijf. Hij ont vreemdde er een- portemonnee uit kledirg van een personeelslid. De jongen werd al eer der enkele keren betrapt bij diefstal len. -ï-- - tooi en patronen - aan. De man werd aangehouden toen hij op de Nieuwe Damlaan reed: - Een elektrische kassa en een be drag van 40 gulden zijn ontvreemd uit... een kapsalon aart; de Verheijstraat. Wegéns winkel-v diefstal Is proces-'* w verbaal opgemaakt tegen E. v. S. (23). Zij werd bij Albert Heijn op het Lies veld betrapt:".-" Voorts bleek dat zij ook bi) V D had gewinkeld zonder te betalen. ginnen' een winkeltje De Schiedamse po litie heeft de 45-ja- rige R. W. aange houden wegens verboden vuurwa penbezit. In zijn auto trof de politie een schietklaar pis- De cursus begint op 29 méart. Tijdens acht bijeen komsten geven deskundigen ("die ervaring met kleine be drijfjes hebben", aldus Lia) voorlichting óver marketing, rechtsvormen, begroten en fi nancieringen, belastingen, boekhouden, administratie en subsidieregelingen. Lia erkent dat acht avonden weinig is. "In Amsterdam duurt een soortge lijke cursus drie maanden en in Rotterdam duurt die weer korter dan bij óns. Voor ons is het uitproberen, wat de beste cursusduur is. Bovendien is de cursus niet 'meer dan een inlei ding." 'i "De bedoeling is dat vrou wen kennismaken met klein- sch'aligondernemen èn tegelij kertijd met elkaar in contact komen", legt Lia over de filo sofie achter de cursus uit. "Wij .SCHIEDAM Een Schiedamse politie agent heefl in Ke- thel een waarschu wingsschot, gelost bij een poging om een inbreker aan te houden. Volgens de agent greep de man naar zijn ach terzak toen hij hem in de gaten kreeg. Na het schot nam de inbreker, die op een dak stond, de benen. De politie zette de omgeving af. De vogel bleek echter al gevlogen te zijn. Het incident vond plaats in winkelcen trum Kethel. De po litie kwam in actie na een tip dat twee, mannen er zich verdacht ophielden: Bij aankomst hoor-, de de politie glas-1 gerinkel, waarna de confrontatie met de inbreker plaats - vond. De andere man werd niet ge- r signaleerd. - VLAARDINGEN Volgens Mieke Paalvast, gemeen teraadslid voor de Soclalistlese Partij (SP), heeft.de ge meente Vlaardin gen laks gerea geerd op de 11 ge vallen van geel zucht, die de afge lopen maanden op de Erasmus/Klap- roosschool zijn ge constateerd: In schriftelijke vragen aan het collége van burgemeester en wethouders Infor meert zij. waarom er niet direct af doende maatrege- - len zijnj genomen: r Ze vindt dat de ge meente verdere maatregelen moet nemen. -• Mieke Paalvast sneed de zaak op* 27 februari-voor hef eerst aan tij dens een vergade ring van de raads- commissie voor on derwijs. tijdens de ze vergadering bleek, dat de afde ling onderwijs niet op de hoogte was. Een dag later meld de de afdeling, dat het allemaal wei meevie gens Mieke z.. er op de betrokken scholen enkele maatregelen genomen om ver dere verspreiding te voorkomen. Ze worden de toilet ten, de belangrijk ste besmettings bron, extra schoon- gehouden en ont smet: Mieke meent echter, dat dit on voldoende is. Ze pleit ervoor de toi- lètten-na eik ge bruik te ontsmetten en daarbij de trek ker van de stortbak niet te vergeten. De getallen die het SP-raadslld geeft. Wijken overigens af van de gegevens van de GGD Nieu we Waterweg Noord.Volgens Elly Maartense van de GGD zou het gaan om zeven kinderen die verspreid ovér.: vijf scholen zitten. 1 Ook in Gorinchem kampen scholen-.;: met geelzucht-ge-.: vallen. Hier is.be-. i sloten de betrok-~<> ken scholen directe te sluiten en te ont smetten.' - i Geelzucht is een .-/>! zeer besmettelijke - virusziekte.: Vooraf? in arme landen komt zij veei voor?? De ziekte heeft een incubatietijd van. 15 50 dagen en is in die periode het meest besmettelijk, terwijl de patiënt nog geen klachten V heeft. Volgens Mie ke Paalvast zou het aanbeveling verdie nen buitenlandse - kinderen, wanneer, zij op vakantie T gaan naar hun land van herkomst, te-. voren een gam- K maglobuline injec tie te geven. willen de deelneemsters met beide benen op de grond zet ten. Een eigen bedrijfje vereist ontzettend veel doorzettings vermogen en hard werken. Het is niet zo: ik begin even en los alle problemen op. Integendeel. Je.ziet bij de projecten die ge lukt zijn, dat daar "heel wat aan vooraf is gegaan."., werd geboren tijdens contac ten-tussen Lia Berben en men sen van het BKE-project. BKE betekent - Beroepskwalificeren- de Educatie. Het project biedt sinds september volwassenen de gelegenheid een beroepsop leiding te volgen. Doelgroepen zijn 'langdurig werklozen, vrouwen en culturele rninde'r- heden." Echt origineel was het idee natuurlijk niet; "Je ziet de laatste jaren dat het verschijn sel van vróuwencoöperaties en —collectieven' grote vormen aanneemt", vertelt Lia. "Je hebt vrouwencafés^ drukke rijen, bockhandels, timmerbe drijven, meubelzaken enz. Waarom gebeurt dat? -De: werkgelegenheid wordt ook voor vrouwen krapper. Ais ze, een baan hebben, dreigen ze die snel te verliezen, omdat ze in sectoren werken waar bezui nigd of geautomatiseerd wordt, Vrouwep kornet? moei lijk aan .werk. Er wordt al gauw gezegd: je bent te oud. Voor jezelf beginnen en onaf hankelijk van wie dan ook een eigen inkomen verwerven, is dan één mogelijkheid. Ik vind het prima als vrouwen beslui ten niet bij de pakken te gaan neer zitten.'Maar persoonlijk ben ik van mening, dat dit niet dé oplossing van de werkloos heid is." José Keijzer en haar com pagnon Fija var? Beelen dpken direct na hun 'opleiding mode vormgeving aan dé Academie van Beeldende Kunsten te Rot terdam het bedrijfsleven in. Dat was in 1980. "Wij zijn bij mij thuis op een bovenkamer tje met ons bedrijfje begon nen", zegt José. Het was niet gemakkelijk. Zij haalden hun middenstands diploma, vroegen een vesti gingsvergunning aan, gingen óp zoek naar een winkelpand ("Verschrikkelijk hoge huren en overnamekosten"), lieten zich inschrijven bij de Kamer va>. Koophandel, vroegen een stanmummer voor de BTW aan, lieten nota- en briefpapier drukken ("Je probeert het een beetje proefssioneel aan te pakken") en openden een reke ning-courant bij de bank. Daarna volgde in janu&ri 1982 de opening yan Suit Case aan de Biliitonlaan in Vlaar dingen. "Grote investerings kosten hebben wij niet gehad. Wij hebben het langzaam aan gedaan. Het interieur is stukje bij beetje zelf gemaakt, van de toonbank tot aan de tekenta fels toe. Daar zat weliswaar veel tijd in, maar financieel konden wij het alleen op deze manier doen." José en Fija verkopen in Suit Case tweedehands kle ding, sieraden en zelf ontwor pen kinder- en dameskleding. Maar hun voornaamste bezig heid is de ontwerp-studio, waar zij mode- en knutselpro- ducties bedenken en uitvoeren voor bladen alsLibellé - (ru briek "Snel Gezellig), Steek, Debbie en Penny. Die variëren van poppen, beschilderde schoenen, schilderijtjes tot surprises: compleet met hand leiding en werktekening. Het is moeilijk om te begin nen, erkent José nogmaals. "Maar dat is wel de realiteit. "Ik hoop dat het niet te negatief klinkt maar ik vertel gewoon eerlijk hoe wij het ervaren 'hebben. Het is niét gemakke lijk'geweest en het is in deze tijd nog moeilijker. Dit is geen goede tijd-om te beginnen, ten zij je-met heel weinig tevreden bent of een partner achter je hebt, zodat het een bijverdien ste is." Zoeken sommige starters, zoals beginnende ondernemers worden genoemd, een gat in de markt; José en Fija - moeten hef van hun creativiteit heb ben, Netjesen op. tijd leveren zij verder twee belangrijke vereisten om als free-lancer niet weggeconcurreerd te wor den. "Je moet eonstant bezig blijven", zegt José. "Je moet je werk aanpassen aan de mode en jezelf constant oppeppen. Eigenlijk ben je altijd bezig. Als je onder het winkelen iets tegenkomt, denk je -gelijk: is dat niet een idee voor ons?" Toch heeft José geen spijt van haar "uit de hand gelopen hobby". "Ik heb van mijn hob by mijn beroep gemaakt. Het is veel leuker dan een baan met vaste werktijden. Je bent vrij, maar het is wel hard knokken. Maar ja, een vaste baan....." Emancipatiewerkster Lia Berben verwacht dat de cursus "Vrouwen en eigen bedrijfjes" veel belangstelling zal trekken. Want nog vóórdat de folders en persberichten.ovir de cur sus de deur zijn uitgegaan, hebben er zich al vrouwen voor opgegeven. Wie interesse heeft, moet zich voor 16 maart opgeven bij Lia. Berben, Vrou- wcnontmóetingsccntrum Bar- rika. Lange Kerkstraat 62, Schiedam, tel. 731545. Daar worden ook de acht bij eenkomsten gehouden. De cur sus is bedoeld voor vrouwen, die duidelijk van plan zijn een eigen bedrijfje té beginnen. De Cursus wordt beëindigd met het maken van een onderne mersplan. Op 20 maart wordt ln Barrika een thema-avond gehouden over vrouwen en eigen bedrijfjes. "Als mensen Iets willen be ginnen, moeten ze zich heel goed laten voorlichten", zegt José tót besluit. "Wij zijn door ervaring wijs geworden. Dan word Je óók wel wijs. Maar je kunt 't beter van tèvoren doen. Want als je iets over het hoofd ziet, zit; je wel mooi met je handen in het haar." - Het idee om een cursus-.vrou- wenbedrijven te organiseren s- De krapte van de arbeids markt ln de gezondheidszorg werd vorige week nog eens aangestipt bij de diploma-uit reiking van 23 leerlingen van de centrale school ln het Schie- land ziekenhuis.'Zij dreigen te worden ontslagen, juist omdat zij de school hebben afgerond. Ziekenhuizen hebben de ver plichting leerlingen aan te ne men. Deze verplichting ver dwijnt op het moment dat de leerlingen van de opleiding af komen. „Er komen onvermij delijk nog meer kortingen," dénkt Maas. „De grote vraag is inhoeverre dit ten koste gaat yan de opleiding." - Hetdreigende ontslag voor ,de 23 diplomanten komt juist rendeel vindt altijd nog een baan." Toch speelt de opleiding in op de situatie op de arbeids markt. Van de overheid heeft de CSOG toestemming om vier keer per jaar met een cursus (die 3H jaar duurt) te begin nen. Tot voor kort werd in drie maanden, september, decem ber en maart, begonnen. De de cember 'lichting' is nu afgeval len. - Het is duidelijk dat de oplei ding afhankelijk is van de vraag die ziekenhuizen hebben naar nieuw personeel. Volgen» Oegema vallen vraag en aan bod echter moeilijk op elkaar af te stemmen. „We proberen wel iets te doen aan lange ter mijnplanning maar dat is moeilijk. Ziekenhuizen kunnen niet ruim drie jaar van tevo ren zeggen hoeveel personeel zij nodig denken te hebben. Er is ook geen doorstroming meer. Het rijk bezuinigt waardoor mensen voor de ze kerheid langer dezelfde baan blijven houden." De CSOG is destijds ont staan uit de drie huisopleidin gen van het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen en het Gemeente ziekenhuis en Noletziekenhuis ln Schiedam. De huidige direc teur van het Holy, Trommel, faf de aanzet tot de bundeling. Er bestaan vier studierichtin gen: Verpleegkundige, zieken verzorger, kinderaantekening en een opleiding voor röntgen- laborant. waarvan ikzelf ove rigens geen lid ben, dezelfde faciliteiten krijgt als elke ande- re groep binnen de CPN." Op dé vraag of de bezetters de hori zontalen. de be houdende groep binnen de CPN ver tegenwoordigt, ant woordt Keiler: "Je kunt deze scho- lingsgroep, noch dé groep Zuid waar ik in zit, geen stempel opdrukken. Het is duidelijk dat het karakter van de scholing marxis- tisch-leninistisch is én dat er behoorlijk wat horizontalen aan.meedoen. maar iedereen is 1 welkom. We wor den wel geïndentifi- ceerd met horizon talen." De onderhandelin gen tussen dis trictsbestuurders en bezetters liepen gistermiddag nogal stroef. Er werd overeengekomen dat het districtsbe- stuur aanstaande dinsdagavond na de bezetters ge hoord te hebben een uitspraak zal doen over de zaak. "We hebben er- kend dat een indi vidueel lid van het districtsbestuur een onzorgvuldig besluit heeft geno men door de groep de toegang te ont zeggen," aldus Van der Helm gister middag. De bezetters wei gerden echter het, bestuur toegang tot het gebouw te ver lenen. Daarover werd gisteravond pas beslist, toen werd besloten de bezetting tot aan- staande dinsdag op te schorten. ROTTERDAM De Rotterdamse CPN is gisteren vanwege interne strubbelingen vanuit de kroeg be stuurd. Een groep horizontalen binnen de partij had het partijkantoor aan de Mathenesserdijk bezet. Reden voor de voorzitter van het districtsbestuur Rotterdam van de CPN, Siem van der Helm, om uit te wij ken naar een café op de Mathenes- serweg, van waar uit onderhandelin gen met de bezet ters werden ge- voerd.- De bezetting van het partijkantoor is donderdagavond begonnen, toen de zogenoemde scho lingsgroep Rechter Maasoever door een lid van het dis trictsbestuur de toegang tot het ge bouw werd ont- - zegd. "Het is ons nog niet precies duidelijk wie er bin nen zitten," aidus Siem van der Helm. "We weten niet of1 we inderdaad met de scholingsgroep, het Overleg Hori zontalen of het af gelopen zaterdag opgerichte Ver bond van Commu nisten in Nederland to maken hebben." "Het partijkantoor is bezet door de scholingsgroep Rechter Maasoe ver," vertelde gis termiddag in het zelfde café woord- voerder Daan Kei ler van de bezet ters. "De groep be staat al ruim twee jaar en vergadert eens in de twee of., drie weken in het kantoor. Wij eisen dat deze groep, De CPN Rotterdam staat volgens Siem van der Helm al een paar jaar op het standpunt dat groepen binnen de-' partij zich rond 7? standpunten moe-1 ten kunnen organi-., seren en gebruik moeten kunnen u. maken van het par tijgebouw. "Dat geldt ook voor het horizontalen-óver leg," aldus Van der Helm. - V;. "Sinds vorige week zaterdag is er ech ter iets veranderd," zegt de voorziter verder: "Toén hééft een aantal hori-,. zontalen besloten het Verbond van. t Communisten in' Nederland op te;1 richten, een groep waarvan mensen apart lid móéten - worden. Het CPN"-;; bestuur en het CPN-congres hep-' ben zeer afwijzend op de oprichting van déze club ge reageerd." Vooruitlopend op, de vergadering van het districtsbestuur aanstaande dinar dag wil Siem van der Helm wel zijn peroonlijke. mening geven. "Gaat het hier nu om leden van dit verbond, dan is het voor mij duidelijk. Zo'n nieuwe vereni ging binnen de CPN is niet accep tabel. Het CPN- congres heeft ber sloten dat minder heidsstandpunten gerespecteerd die nen te worden.,™ maar dan mogen wij ook van minder heden verlangen dat meerderheids besluiten worden gerespecteerd:"'. in de periode dat de opleiding want het dieptepunt hebben we haar tienjarig bestaan viert. a' gehad," meent de adjunct- Het tekent het. optimisme van directrice van de CSOG, Tiene de leerlingen en de docenten ke Oegema. „We werken nu al dat deze mijlpaal toch uitbun- twee jaar met de wetenschap dig werd gevierd met een dat. leerlingen ontslagen kun- feestavond in het party house nen, 'worden; Ik dacht bij me- Sitton aan de Schiedamse «1T dat het niet zo'n pretje Hoogstraat. moest zijn om mensen op te leiden voor niets. Maar dat „Het is toeval dat er nu zo- blijkt mee te vallen. Er wordt veel aandacht wordt besteed nog steeds met evenveel en- aan de dreigende ontslagen thousiasme gewerkt. Het me- ken. De gemeentes zouden de produktie van deze "kop- en staart"-programma'a moeten uitbesteden aan particulieren. Het Openbaar Lichaam Rijn mond heeft berekend dat dit zo'n 1200 gulden kost voor vijf minuten extra band. „Dat is niet ,duur,": aldus een ambtenaar op het Vlaar dingse stadhuis. „We betalen ongeveer hetzelfde bedrag voor een gemeente-ad verten- De drié gemeentes zullen binnenkort aan het Openbaar Lichaam Rijnmond, die het idéé heeft geopperd, vragen of zij voor dit project mogen samenwerken. Overigens heb ben zowel Schiedam als Vlaardingen en Maassluis de basisband van de omroep- stichting uit Rotterdam nog niet bekeken. Er worden dus nog flinke financiële slagen om de arm gehouden. tie in een" huis-aan-huls-blad ln Vlaardingen." De drie gemeentes kunnen ook afzonderlijk een "video- zender" kopen en op 'leder ge wenst tijdstip op een leeg ka- belkanaal inbreken. In -Vlaar dingen kost het zendklaar maken van een leeg kanaal, 70.000 gulden. Het gebruik van een kanaal waar ook an dere programma's op zitten, is gratis. ting Regionale Omroep Rot terdam-Rijnmond. De drie gemeentes willen één "videozender" kopen of huren. Enig nadeel is dr' er om beurten moet worden uit gezonden en dat het vldéo-ap- paraat telkens wordt ver plaatst. De band uit Rotterdam kan worden aangevuld met infor matie over Schiedamse, Vlaardingse of Maassluise za- programma Paspoort. De mi granten krijgen te zien wat Instanties voor hen kunnen doen. De uitzending via de iocale kabel kost minimaal 42000 gulden voor een videorecor der die tevens banden kan doorprikken in het Schiedam se, Vlaardingse en Maasslui se net. Plus nog eens 2000 gul den voor iedere videoband die wordt gemaakt door de Stich- SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Op de televisiekabel willen de drie Waterweggemeenten pro gramma's brengen voor mi granten ln het Turks en Ara bisch. Door zoveel mogelijk samen te werken hopen de drie gemeentes dekosten te drukken: .v'De uitzendingen zullen enigszins lijken op het NOS-

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1