Htët is het deze keer ook niet mis Geeuwen met Joke van Leeuwen Unieke expositie» in 't Programma TV 5 Kreek: goede zaken Maassluise Muziekweek met bijzondere concerten SSSN MOET MEER BEWIJZEN Schrijf avond mBÊlÊÊÊÊÊSÊê Ulfert Bruse- ker (CPN): „Door wanbe leid betalen honderden huurders te veel huur. Dat konden wij niet lan ger aanzien."- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een onderzoek, uitgevoerd dóór de Nationale Woningraad (NWR), lijkt een ware beerput te. openen bij de SSSW, de werkmaatschappij van vijf Schiedamse woningbouwverenigingen. De NWR haalt in eèn rapport vernietigend uit naar het SSSW-beleid, dat overheid, woningbouwvereniginingen en huurders ernstig financieel nadeel lijkt te hebben berokkend. Een ets van Wout van Heusden, die in 1982 op 92-ja rige leeftijd is overleden. Deksel gaat van MAANDAG 5 MAART 19«4 (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS Met sfeer volle Inloop-concerten 's mid dags en een feestelijk jubi leumconcert .van vader en zoon Bons 's avonds is de 25ste Maassluise Muziekweek zater dag begonnen. 'Door de Mu ziekweek doet Maassluis op uitzonderlijke wijze van zich spreken',zei Leen Lucardie, (nog) sprekend als .vice-voor zitter van de Culturele Raad van Maassluis in zijn ope-, ningsrede. De openingsdag van de Muziekweek was in elk geval uitzonderlijk. De inloop-concerten, gege ven door verschillende ama- tcur-muziek groepen uit Maas sluis, vielen prima in de smaak bij het publiek in" het ontmoetingscentrum Konings hot Het orkest 'Kunst na Ar beid' opende de Muziekweek muzikaal. Het Telemann-en- semble onder leiding van Arno Weiffenbach, oogstte terecht veel lof met de uitvoering van drie klassieke werken. 'De Maassluise Handbel- groèp, het jongerenkoor Tim bre en de boerenkapel 'de Af- kokers' zorgden daarna voor heel andere muzikale klanken. De jonge muzikanten van de Speelgroep Telemann besloten het middaggebeuren van de openingsdag vol enthousiasme. - Echt uitzonderlijk was het optreden van vader en zoon Bons 's avonds. Voor een veel te klein publiek begeleidde een stralende Koos Bons- zijn ta lentvolle zoon op de piano. Op zijn viool speelde Arno Bons, naast bekende klassieke stukken, ook een compositie van de Maassluise Meeuwis Rebel. Koos Bons, die samen met anderen 25 jaar geleden de eerste jeugdmuziekdag or ganiseerde die later uitgroeide tot de Maassluise Muziekweek, bracht enkele stukken van Chabrier, Orthel en Pezzettini ten gehore. In het jubileumcon cert van Koos Bons lag het ac cent op het bijzonder harmo nieuze en welluidende samen spel van vader en zoon. Voor de kinderen die van daag en de komende dagen tij dens de Muziekweek voorspe len is. het wellicht leuk om te weten, dat Arno Bons vroeger ook zo is begonnen. En dat zijn vader Koos Bons iedere deel nemer aan de Muziekweek voortreffelijk begeleidt. MAASSLUIS De Maasslui se Amnesty Internationalgroep houdt donderdag 8 maart weer een 'schrijfavond' in de biblio theek in de Koningshof aan de Uiverlaan. Daar kan iedereen een brief schrijven aan de autoriteiten van Uruguay om te pleiten voor de vrijlating van de 65-jarige Luis Alberto. De Maassluise Amnesty In ternationalgroep heeft Luis Al berto in 1982 'geadopteerd'. Be halve naar de machthebbers van Uruguay schrijven de le den van Amnesty Internatio nal ook naar familieleden van politiek gevangene Luis Alber to. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Liedjes als "Waar is.de steek van de keizer" en "Als ze me missen, dan - ben ik vissen" gonzen door de straten van de binnenstad. Tussen bre de v hagen toeschouwers door bewegen zich tiental len versierde wagens, drumbands, clowns en hos sende prinsen voort. Op het bordes wuiven de Prins en de burgemeester,, verkleed met een boerenkiel, naar het feestvierende volk. y - Carnaval, j,zaterdag 3 maart, Schiedam. De denk beeldige grens, die ons land tientallen jaren lang in een jolig zuiden er een nuchter noorden heeL verdeeld, schuift langzaam naarbo ven op. Nog een paar jaar en ook in Schiedam vast men hardnekkig om zich op een driedaags hoogtepunt van de feestkalender te kunnen laten volstoppen met drank, eten en verma kelijkheden. Nu nog kan Schiedams burgemeester Reinier Scheeres de rol van zijn Oeteldonckse collega benij den. "Daar is het echt da genlang dolle pret," weet hij zaterdagmiddag. Snel voegt hij daaraan toe, de uitbundige vreugde op de Grote Markt overziend: "Maar hier is het deze keer ook niet mis!" En zo was het, afgelopen zaterdag. Carnaval in Schiedam is bijna volwas sen, getuige de enorme deelname, belangstelling en het enthousiasme. Centraal punt was de Grote Markt, waar honderden Schiedam mers het kleurrijke schouwspel van optochten en optredens gade sloegen. Symbolisch droeg burge meester Scheeres de "stads- sleutel" over aan prins Hen ry I (alias Hans Visser). De stad is de komende dagen voor de carnavalvlerders, totdat de prins morgen avond de sleutel teruggeeft. Zaterdagavond werd vol op gefeest met muziek en dans (veelal de polonaise) in zaal Irene aan de Nieuwe Haven. Bassie, in de armen van zijn groot moeder, had het als clowntje za terdag prima naar zijn zin. De 'vrouwelij ke rechter hand van Prins Carna val Henry I neemt met een welge meend "Alaaf" de stadssleutel over van bur gemeester Scheeres (uiterst links) Een lange stoet van ver sierde wagens streelde het oog van hon derden Schie dammers, die zich het car navals/eest wel lieten ge vallen. (Van.een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De rechtszaak tussen de Stichting Samenlevings opbouw Schiedam-Noord (SSSN) en haar ontsla gen opbouwwerker Jos van der Lugt Is enige weken aangehouden. Oorspronkelijk zou de rechter eind vorige week uitspraak doen over een bedrag van 15.000 gul den, dat de SSSN bij Van der Lugt claimt. Maar do rechter wil eerst meer -bewijzen op tafel hebben. De SSSN beweert dat Van der Lugt dat geld uit de kas van de stich ting heeft gehaald, deels voor eigen gebruik en deels voor een popfesti val. Mede om die reden heeft de SSSN Van der Lugt in november 1982 ontslagen. Die zaak heeft veel publiciteit ge kregen, omdat Jos van derLugt gemeente raadslid voor de PvdA'in Schiedam is. Zijn, ontslag: hij de SSSN heeft de rechter Inmiddels wel als recht matig beoordeeld. Of de stichting ook 15.000 gul den van Van der Lugt krijgt hangt nu af van de hoeveelheid en het gewicht van de bewijzen, die de SSSN moet aan dragen. De SSSN gaat er nog steeds vanuit dat dat zal lukken, aldus een woordvoerder. SCHIEDAM Heeft een cabare tier een dankbaar publiek, wanneer het al begint te la chen bij het woord 'ongesteld'? Of kan de artiest dan maar beter naar huis gaan, omdat aan zo'n publiek de meer intelligente grapjes niet be steed zijn. Voor dit dilemma stond Jo ke van Leeuwen vrijdagavond tij dens een try-out voorstelling van haar derde pro gramma "Lappe- dag" In theater De Teerstoof. Joke ging door. Misschien ontging het gelach haar, schreef zij het toe aan overmatig drankgebruik bij de maaltijd, die aan het avondje uit vooraf ging, of vond zij grap over de 'gesel van de vrouw' ook een ge slaagde vondst. Doorhalen wat niet verlangd wordt. Ik vrees, dat dan de laatste mogelijk heid overbijft. "Lappendag" had beter "Lappen mand" kunnen he ten. Amper ander half uur bewoog en praatte de Came- retten-winnares van 1978 neuro tisch met als rode draad een vrouw die in het zieken huis ligt. Ze vertel de verhaaltjes, hief het moraliserende vingertje, legde klemtonen ver keerd, overdreef, speelde met ver sprekingen, be greep woorden ver keerd.... Kortom: ze paste alle trucs toe uit de cabaret-trucendoos van tien jaar gele den. Toen waren die grapjes mis schien leuk, anno 1984 horen ze thuis op verjaardags feestjes en niet op het podium. Waren ze dan niet leuk of origineel? Toege geven, soms kon ook ik een glimlach niet onderdrukken, een enkele keer klonk ook uit mijn mond een kalteren- de lach en bij een liedje over buiten-; landers (die met sinterklaas hun ge zicht zwart maken en drie weken later een boom hun huis binnenslepen) dreigde ik zelfs en thousiast te wor den. Maar een toene mende irritatie over de (gespeelde?) ze nuwachtige act van' op Ivo de Wijs lij- kende Joke van Leeuwen overheer ste. Nee, dan lees ik toch liever "Een huis met Zeven Ka mers.'.' en "De Mq- tro van Magnus", twee boeken die Joke vertaalde en illustreerde.' Dick van der Lugt, Maandag 5 maart 19.00 Champs Elysees (show programma), 20.30 Vader Haan (comedy-serie). 21.25 Dagboek van avontuur (magazine). Dinsdag 6 maart 19.00 Avonturen van Arthuro (kinderprogramma), 19.10 La ten we zingen (show), 20.00 Onze tijd (magazine), 21.10 Tocht door populaire Zwitserse muziek, (documentai re). 21.30 Concert (met werk van Strauss). Woensdag 7 maart 19.00 Pixi Foly (amusement), 19.20 Jackpot (amusement), 19.50 1,2,3 Zon (film), 21.20 Ma nuit se Léve (korte film). Donderdag 8 maart 19.00 Babydisco (muziekpro gramma), 19.05 Sido Remi (kinderprogramma), 19.18 De Dans (show), 19.52 De laatste vijf minuten (detective-serie), - 21.15 Recepten voor maaltij- den. Vrijdag 9 maart 19 00 Kinderprogramma. 19.30 Clne 16 (TV-tilm), v 21.00 Documentaire over dich ter Jacques Prévert. Zaterdag 10 maart 19.02 Sterren (show), 20.15 Elaels (documentaire), 21.08 Leonor Fini theater (do cumentaire). Zondag 11 maart 19.00 Grote studio (show), 20.00 Rechter Fontanes (se rie), 21.25 Grote klassieke danspassen (ballet) SCHIEDAM Bin nen de korste ke ren was de rom melmarkt zaterdag uitverkocht. De op brengst, een kleine duizend gulden, za! 'dienen als bijdrage f voor een cliher'voor de 30 ouderen, die regelmatig de Kreek's bejaarden- soos bezoeken. Met dat diner zal het vijfjarig bestaan van de soos wor den gevierd. De rommelmarkt bood zaterdag een rijke verzameling van tweedehands gebruiksvoorwer pen, maar ook zelf gemaakte hand werken van de soos-bejaarden. In een ommezien kochten meer dan honderd bezoekers Het zaaltje van de Krèek aan de Lan ge Haven leeg. tot grote tevredenheid van organisatrice Truusvander Spoel. Het feestelijk jubi leum van de be- jaardensoos wordt volgens haar enigs zins overschaduwd door de onzekere toekomst van de Kreek. Het pand aan de Lange Ha- ven zal volgend jaar-worden ge- sloopt; de Kreek: wordt dan geacht- zich te vestigen inl een' nieuw buurt-:- huis in West. „Dat kan het einde van de soos beteke nen," afdiis Truus van der Spoel.- „Hier hebben we al tientallen jaren on ze eigen ruimte, maar daar moet je maar afwachten of we niet in het grote geheel wegvallen." bij de SSSW De NWR heeft een aantal nieuwbouw- en renovatiepro jecten bestudeerd: In de mees te gevallen: blijken de aan-' vaardbare kosten fors over schreden te zijn. Zo zijn de kosten van de re novatie van 213 woningen in Schiedam-West ruim twee mil joen gulden te hoog geweest (het verschil tussen 6,5 en 4,3 miljoen gulden, oftewel >i de werkelijke kosten verminderd met het bedrag dat de NWR aanvaardbaar acht)Als die kósten béter waren getoetst, zo schrijft de NWR. dan hadden "huurders zeer belangrijke be sparingen kunnen krijgen". v Ook stelt de NWR gróte vraagtekens bij - de renovatie van 78 woningen in; Schiedam- Oost. Die zou 49.700 gulden hebben gekost, terwijl de aan nemer voor. de eerste vier proefwoningen slechts 38.000 gulden had berekfend. Door on zorgvuldig handelen van" de 'SSSW heeft de 'aannemer het verschil in zijn zak kunnen ste ken, aldus de NWR. Bij enkele nieuwbouwprojec ten zouden de woningbouwver enigingen nodeloos tienduizen den guldens schade hebben ge leden, door veel te hoge reke ningen van bedrijven die bij de bouw waren betrokken. In het algemeen constateert de NWR "ernstige tekortko mingen" indeSSSW-adminis- tratie, "onduidelijke bevoegd heden van SSSW-medéwer- kers" en "het ontbreken van de meest elementaire administra tieve controles", die de kosten- overschrijdingen in de hand zouden hebben gewerkt. In een verweerschrift be twist-directeur G. Prins de ob jectiviteit van het onderzoek door de Nationale Woningraad. Hij verwijt de NWR "niet com pleet" te zijn en hier en daar "te snel conclusies" te hebben getrokken". Prins is door de NWR niet in het onderzoek be trokken geweest en stelt voor om een onafhankelijke deskun dige in te schakelen. Deze moet de bevindingen van de di recteur enerzijds én de NWR anderzijds toetsen. Het NWR-rappórt is open baar gemaakt door de CPN- fractie in de Schiedamse ge meenteraad. Ulfert Bruseker, fractievoorzitter: „Door wan beleid betalen honderden huur ders teveel huur. Dat kunnen wij niet met lede ogen aan zien." De CPN hoopt met de openbaarmaking "een grote discussie" in Schiedam te ont ketenen, waarna de nodige maatregelen worden genomen. De discussie over eventuele maatregelen heeft in elk geval het SSSW-bestuur reeds in twee kampen verdeeld. De ver tegenwoordigers van de wo ningbouwverenigingen Schie dam-Vooruit en Sint Jozef zijn vorige week opgestapt. Zij wil den direct actie, terwijl de ove rige bestuursleden langer be denktijd vroegen. SCHIEDAM Ga lerie 't Koetshuys aan de Lange Ha ven heeft deze maand een unieke expositie binnen haar muren. Het gaat om een reeks etsen uit de nala tenschap van de Rotterdamse kuns tenaar Wout van Heusden, die in 1982 op 92-jarige leeftijd is overle den. De meeste van de tentoonge stelde werken da teren uit de laatste jaren van zijn leven. Op hoogbejaarde leeftijd is Wout van Heusden zijn kuns- tenaarsberoep blij ven uitoefenen. Al leen het afdrukken van zijn etsen liet hij over aan iemand anders, een Rotter dammer, die na Van Heusdens dood zijn complete collectie eigen werk heeft geërfd. De et sen vertonen veelal een ingewikkelde, maar haarfijne structuur; dat ele ment wordt door insiders "traditio neel" genoemd. Van Heusden zou zich nooit hebben willen aansluiten bij moderne stromin gen. De expositie van etsen van Van Heusden wordt in 't Koetshuys gecom bineerd met kera miek van Maria fli- getti. Rigetti's werk oogt indrukwek- kend. Door een speciale techniek lijken haar schalen en potten gemaakt, van puur brons. Herhaaldelijk keert •in haar keramiek het figur van een uil terug, een dier dat.' haar kennelijk sterk inspireert. De beide exposities zijn tot 9 april in 'tv Koetshuys te be zichtigen. De o'pe- ningstijden van de galerie zijn; don-A derdag van 18-21, uur, vrijdag van 13-17 uur, zaterdag van 11-17 uur en zondag van 14-17 uur.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1