Consument vaart wel bij akkoord, maar boer niet jp^iangere in lift doodgeschoten Vakantie vol pech vakantie ons vak j Illegale Surinamers krijgen steuntje vanaf 335.- MiBHSMim 'Wibo-conflict' bi AVRO op scherp Diriè tori bij bank zoek: chantage? Rabo-winst groeit weer Broer doodgereden Drie doden b|j botsing m. \S>UW vervolg voorpagina ZILVER te koop gevraagd Andre Haakmat Volledig verzorgde bus reizen w.o. Paasreizen. 281 Opstapplaatsen. Lloretde Mar, Calella, Salou. Keuze uit 18 hotels. 10 dagen volpension 17 dagen volpension 'vanaf A AC (Van een onzer.verslaggevers) - NIJMEGEN „Huisartsen wéten hoe een mens gëzontJ moet leven, maar ze kunnen die kennis niet óp zichzelf toepassen. Ze roken, drinken ste vig, en nemen vaak te weinig lichaamsbeweging. Ze zijn. in veel gevallen een slecht voorbeeld voor de patiënten;" - Peter Lens ./•-Dé '^.ontsnapping, van vijftien-! gevangenen uit hetjHuisvan Bewaring. im^Scheveningen' - gaat de /geschiedenis in als. dé grootste, meest mas sale en! bestgeorgani- séerdë ï.vlüëhtuit-; deze gevangenis, die op ont- snappingsgebied toch al een; roemrucht ver léden heeft, - O - - "u Aiarm (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een uiterst lugubere vondst deden Amsterdamse politiemannen vannacht toen ze, aangekomen in het Bijlmer-flatgebouw Denne- rode, de lift omliiag drukten. T v!' HET VRIJE VOLK MAANDAG 19 MAART 1984 Wij betalen u 2elfs GEGARANDEERD d€ HOOGSTE prijs voor af uw oud goud en zilver. Hoge OBJEKTprijs voor OCCASIONS, b'od en taxatie vrijblijvend. JELEK EDELMETAAL Goudsesingel 14 R'dam - Ö10 - 122348 bij.het Oostplein (advertentie) AMSTERDAM De Surinaamse èx- rnlriistér AndréCT Haakmat gaat het opnemen voorde naar schatting L acht-tot tiendui zend illegale.Suri- narhers in ons'land. Volgens Haakmat zijn deze illegalen als het ware vogel vrij nu niemand op het ogenblik voor hen in de bres springt en de' vreemdelingen diensten van de politie "misbruik, maken van het feit dat er geen ambte lijk overleg meer is tussen Nederland en Suriname".- Haakmat is volop bezig.met het op richten van een or ganisatie die, ten -f behoeve van de il legale Surinamers, als gesprekspart ner zal optreden - van de Nederland- sè overheid. In de organisatie waar- van hij het voorlo pige voorzitter schap zal bekleden, krijgen juristen, maatschappelijk werkers, geestelijk verzorgers en psy chologen zitting. Aanleiding tot het initiatief is de kwestie rond de 14-jarige Suri naamse jongen Sjam Chatterpal. voor patiënt Datljzijn, kórt samengevat, sengezlnnen heeftgeen éigen de, conclusies van de Hilver- huisarts, er wordt veei zelf ge- sumse arts P. Lens die eind dokterd en het gebruik van ge-, deze maand promoveertop neésmiddelen is hoog. Volgens een onderzoek onder 500 huis- Lens heeft de arts, die zelf ziek artsen.!De leefgewoonten van wordt, moeite om de rol van meer dan dé helft van de huis- zieke op zich te nemen, artsen rioemt Lens ronduit Ontkenning van de ziekte eri slécht, tien. percentleeft zelfs uitstellen van professionele, uitgesproken ongezond. Het hulp komt vaak voor. Als de proefschrift hèet "Zieke dok-/ arts dat'uiteindelijk doet, zoekt ter"., hij doorgaans hulp bij een be- Driekwart van de huisart-. vriende .collega, en dan lopen "Uit die zaak heb ben we de conclu sie getrokken", al dus Haakmat, "dat dé vreemdelingen politie jacht maakt op illegalen; het-, geen bij Surina mers tot grote psy chische spanningen leidt." Haakmat beroept zich in de illegalen- kwestie op het ver drag tussen Neder landen Suriname dat de wederzijdse positie van illegalen regelt. Tegen ille gale Surinamers zou volgens het verdrag soepel worden opgetreden en bovendien zou elk half jaar overleg worden gevoerd. "Maar'.', aldus Haakmat, "daar is sinds 8 december 1982 niets meer van terecht geko men."; Het Is nog de vraag, zo geeft hij toe, of Nederland de nieuwe organi satie zal tolereren. Zolang dat niet het geval is zal de groep ambtelijke diensten en rech terlijke instanties gaan voorlichten over de bijzondere afspraken die bij het verdrag zijn ge maakt. Met Sjam Chatter pal gaat het op het ogenblik "redelijk goed"; De jongen gaat weer naar school maar moet zich wel ter be schikking houden van de politie, Zijn moeder naar wie politie en justitie zoeken, houdt zich nog steeds schuil. zijn zieke, collega zelf wel weet wat goed voor hem is en doet té weinig." Het medicijngebruik is hoog: meer dan zeventig percent van. de huisartsen slikte het afgelo: pen jaar 'medicijnen, meestal' op eigen recept of uit de eigen voorraadkast. Het is niet zo dat gelegenheid de dief maakt, want apotheekhouderidé, artsen slikken minder medicijnen dan hun collega's die geen apo theek houden. „Meer-/ kennis van medicijnen wérkt /wellicht een kritischer gebruik in de hand," aldus Lens.- Slechts 56 percent van de door hem ondervraagde huis- artsen blijkt vertrouwen te hebben in de medische macht en dus in het inroepen van me dische hulp. Anderen/wachten bij eigenziekte doorgaans spontane genezing af. Meer dan. de helft van de huisartsenmaakt werkweken van meer dan vijftig! uur! Nie- mand vindt het werk erg licht, ;de helft vindt de belasting nor maal. Tachtig percent is tevre den over de inhoud !van hét werk,' iets meer dan de helft is tevreden mét hetinkomen. Ruim een kwart van; de huis- artsen is over dat,inkomen uit- ■gesproken ontevreden, Huisartsen, zo concludeert Lens, onderscheiden zich 'ken nelijk niet van gewone sterve lingen. Ze passen hun kennis over gezondheid maar weinig op zichzelf toe!' „Dit gedrag mag misschien menselijk zijn, navolging verdient het nauwe- lijks" aldus Lens. Ga voor informatie en reserve ringen naar het reisbuno van Vroom &Dreésmann of.bel hij en zijn gezin het gevaar zelden normaal behandeld te worden. „Of de behandelende arts durft geen risico te nemen en doet te veel, of hij denkt dat Dé actie'begon gistermorgen om 9 uuramet het optreden van 'het brein' achter de ontsnap ping. dé 24-jarige W.LiL., die in dé kantine van dé gevangenis een vande bewaarders/vroeg mee te lopen haar zijn cel orn aspirine te halen.r Daarngj- ging- het?! tweetal naar. de cel vande 43-jarige gevangene A.HJC, waar;eeri gi- taanzoü worden opgehaald. Na'riet openen van de cel- deurtwerd dé" bewaarder,yah achteren /bij dé keel gegrépen. K. sloeg dfe man vervolgens eri- kelélkereri met 'de kolf van één pistool op het hoofd. r.' De tweemannen namen de bewaardèh 'zijn"sleutels af eri' sloten hem in'; de" cel" op- Vijf andere'bewaarders, die op het hulpgeroep van hun collega warenafgekomen werden on der bedreiging van het pistool; in de kantine opgesloten. Dehöófdbewaarderwerd gcdwóngèn de sleutels van on- der andere de buitenpoort.af te géven eri" werd daarna ook in een cel opgesloten. L. en-ZK. openden met de sleutels'Verscheidene cellen in verlieten met dertien mee v gevangenen het "Huis van Bi waring via dé binnenplaats éi i dé poort van het'complex aan de Van Alkemadelaa'n. HILVERSUM De Interne strijd bij de AVRO om dé op- volger van direc teur Siebe van der Zee zegmaar: de strijd om Wibo van de Linde van de TROS wórdt steeds fellér. Dé Ondernemingsraad heeft naar het wa pen van het kort geding gegrepen om te voorkomen dat hét! bestuur de benoeming van een nieuwe directeur radio en televisie (Wibö dus?)'erdoor drukt.'- Volgens informaties die=de OR bëreik- haalde de OR zijn standpunt dat een benoeming (Van der Zee vertrekt 15 juni) vooruitloopt op de nog volop in bespreking zijnde wijziging van de or-: ganisatiestructuur. In een nieuwe, .v structuur is volgens een meerderheid in het bedrijf een di recteur radio en te levisie overbodig. Door toch door te zetten doorkruist en frustreert het bestuur de bespre kingen, aldus de OR. ten zou het béstuur dat hedenavond - willen doen in een besloten vergade ring. Om daar een stokje voor te ste ken besloot de raad dit weekeinde tot een kort geding. De president van de Amsterdamse rechtbank zette het voor hedenmiddag 12.30 uur in zijn agenda. De eis: stopzetting van de benoemingsproce dure. L Aan het besliiit was nog hernieuwd overleg met het be stuur voorafge gaan.-Daarin, her- De' 24-jarige W. L. L. (mid den), door de politie be schouwd als 'het brein' ach- téfyde ontsnapping, werd en kele uren na zijn vlucht in Moordrecht aangehouden (foto boven) Rotterdamse politiemannen zoeken een volkstuincomplex in het Rotterdamse Om moord af waar volgens ge ruchten een van de ontsnap te gehangenen zou rondlopen. Er werd niemand gevonden, (foto links) verklaard. De zaak kwam aan het licht toen de bankdirectie ruim een week geleden bij kascontrole 45000 miste. De filiaalhouder werd aan de (and ge voeld en bekende al snel in totaal drie ton te hebben ver duisterd. Naar zijn zeggen moest hij aan twee prosti- tuées en twee man nen het geld beta len om te voorko- men dat zijn con tacten met de vrou wen bekend zou den worden. Beide prostituées en de mannen zijn aangehouden en verhoord, maar ontkennen zich aan chantage te heb-, ben schuldig ge maakt. ARNHEM —7 De 27-jarige F.jN. uit Velp heeft tegen over de polijie be kend als filiaalhou der van een bank in Arnhem 3Ö0.000 gulden tel hebben verduisterd. H'j zou tot zijn daad geko men zijn omdat hij werd gechanteerd vanwege zijn con tacten met prosti tuées, zo,heeft N. tegenover de politie gaan. Samen met zijii vijf col lega's bewaakte hij de zoge naamde E! en F-vleugels van de gevangenis, waar in totaal 91 gedetineerden zitten. Volgens de woordvoerster van Justitie is het :nog een raadsel, hoe het pistool het Huis van Bewaring is binnen gekomen. Het Scheveningse complex geldt overigens als een van de best beveiligde ge vangenissen in Nederland, al is het aantal ontsnappingen opvallend groot. Justitie beschikt niet over aanwijzingen, dat bepaalde conflicten binnen het Huis van Bewaring een rol bij de ont snapping hebben gespeeld. Wel hebben dé gedetineerden enkele weken geleden gepro testeerd tegen de bezuinigin gen voor het gevangeniswezen, die tot gevolg hadden, dat zij een groot deel van het week einde in hun cel moeten door brengen.- zat/ en als helper van buiten1 optrad. K. had bij/zijn aanhouding een pistool bij ;zich, waarmee vermoedelijk de ontsnapping is bewerkstelligd.Onder de voortvluchtigen zijn -drie Tur- !ken, twee Algerijnen, een Brit en'enkele Nederlanders. Een van degenen, die al een paar uur na de; ontsnapping werden aangehouden was Lau rens D„ telg van een beruchte Haagse (criminele familie, die al meérderc malen ontsnapte uit gevangenissen en politiebu- reau's. J Volgens een woordvoerster van het ministerie van Justitie zaten dé ontsnapten iri het al gemeen .vast voor zware delic ten, zoals doodslag, - roofover vallen', gijzelingen en opiumde licten. De neergeslagen bewaarder is voor zijn hoofdwonden naar een ziekenhuis gebracht en kon na behandeling naar huis Van meerdere gedetineerden waren de céllen geopend, maar nietja.llen.1 grepen de kans: om te ontsnappen. De achterblij- versL'lletén de bewakers vrij, waarna groot alarm werd ge slagen. De/hele ontsnapping speelde zich "volgens de politie binnen een half uur af. Buiten het, complex stonden drie auto's te wachten, waarmee de ontsnap ten In groepjes zijn gevlucht. Enkelen gingen te voet ver- der. 1 De politie, die omstreeks half tien in actie kwam,, bezet-; te alle strategische punten in Scheveningèn en de omliggen de gemeenten en kreeg bij stand van een helikopter van de rijkspolitie, die onder ande re een jacht, dat de Scheve ningse haven verliet dwong'te- 'rug te gaan naar de; kade tot 'verbazing van de opvarenden, die; niets met de ontsnapping te maken hadden, Van de vijf gepakte gevan genen zijn er twee plus hun handlanger, in Rotterdam en Capelle aan de IJssel aange houden, twéé: in Den Haag en een ih Moordrecht. Deaangehoudenen zijn de 27-jarfge R.J.V, uit Gouda, de 43;jarige A.HJC., de 42-jarige L.O. (die in zijn pyama rond liep)- de 32-jarige G.J.H. uit Den Haag, de 24.-jarige WLL die ais de leider van de ont snapping wordt beschouwd en ;Üe 42-jarige G.J.H. uit Schie- damrdie.niet in de gevangenis personeelsleden steeg met 516 tot 28.536 personeels leden, van wie ove rigens 382 in dienst van de Adca-bank. Die groei is te dan ken aan het stij gende aantal deel tijdbanen. met 1045 tot 3555. Het aanta! volledige ar beidsplaatsen (volle jaariaken) vermin derde in Nederland evenwel met 219. UTRECHT De Rabobank-organi- satie heeft vorig jaar goed geboerd. De sinds enkele ja ren opgetreden stagnatie in dé winst-ontwikkeling is omgebogen.in een groei. De winst steeg in 1983 met 16% tot ƒ566 mil joen. Uit de vanmiddag bekendgemaakte cijfers blijkt voorts dat het balansto taal van de Rabo- banken is gegroeid met 7% tot ruim 118 miljard. Die toename is vooral te danken aan de buitenlandse activi teiten en aan de overname van de Duitse Adca-Bank (met een balansto taal van 2,1 mil jard), ildus de bank, Het totaal aantal. niotorgroep de Hells Angles en al enige tijd, tenminste twee jaar, een relatie had met het slachtoffer.. De groep Ernstige Delicten van de hoofdstedelijke politie heeft sterke aanwijzingen dat' de Hells Angel L. F. H. de vrouw en haar twee!kinderen op de ochtend van zondag 4 maart heeft omgebracht. De man die enkele gewelds delicten en verkrachtingen op zijn, strafblad heeft, ontkent tot dusver. Hij zegt op de bewuste ochtend in het clubgebouw van de Hells Angels te zijn ge weest. De politie zoekt naar nog twee mogelijke verdachten. Het zijn èen Israëliër die beur telings in Amsterdam en Brus sel woont en contacten had; met het slachtoffer én een Zweedse man die ook wel eens met Corina Bolhaar op stap ging. Een andere verdachte, een Griek, is van het lijstje van de politie geschrapt omdat hij een sluitend alibi had. Een 33-jarige man heeft gis termiddagbekend in het Noördlimburg8e Velden z'n 69-jarige alleenstaande moe der met messteken te hebben omgebracht.; De politie vond haar lijk vrijdag toen ze de; weduwe op de hoogte wilde brengén van 'een ongeluk dat haar zoon was overkomen. De ze was na de steekpartijmet z'n auto tegen een boom gere den. V Volgens de politie moet de zoon in een vlaag van ver standsverbijstering hebben ge handeld. Hét moordwapen, een zakmes, had hij bij zich toen hij na het ongeluk werd opge nomen in een ziekenhuis. Toen de deuren op de.begane grond opengingen, zagen ze in de liftkooi het levenloze li chaam van een vrouw liggen. Het slachtoffer, een ongeveer 30-jarige vrouw dié vijf maan den zwanger was, bleek te zijn doodgeschoten. Volgens de politie was kort tevoren een tip binnengekomen dat er een dode in de lift moest liggen. De identiteit van de vrouw was vanmorgen nog niet vastgesteld. Ze had geen papieren bij zich. Het ongebo ren kind was tegelijk met de moeder overleden. De politie zei vanmórgen nog niet te be schikken over getuigen van het misdrijf. Een belangrijke arrestatie verrichtte de Amsterdamse politie dit weekeinde in de drievoudige moord op de 33-ja- rige Amsterdamse Corina Bol- jaar (33) en haar twee kinde ren Donna (9) en Sharon (6). Gisterochtend werd in z'n woning in Amsterdam-noord een 28-jarige man aangehou den die lid is van de beruchte tankwagen, die ge koppeld was aan een tractor. Deze werd bestuurd door zijn oudere broer. uit Bentelo (Ambt- Delden) om het le ven gekomen. Hij kwam onder het wiel van een watep AMBT-DELDEN - Op het erf van zijn ouderlijk huis is za terdag de 11-jarige Rémond Exterkate benzine en de zuurstoffles- scn in de wagen zouden ont-, ploffen, bracht de vrouw met een te hulp geschoten automobilist op een rijbran- card over de vluchtstrook op veilige afstand van de am bulance. De brandweer zette de rijksweg een kwartier lang af, wat tot flinke files leidde. UTRECHT De 64-jarlge mevrouw J. van Wanrooy- Verploeg heeft weinig geluk met reizen. Eerst- brak zij haar heup tijdens een trein reis, InSpan je en zaterdag vloog de. motor van de zie kenauto waarmee zij van Schiphol werd opgehaald, in brand. -,vv-- De chauffeur, bang dat de ge H. V. Brandner werden gedood. De derde broer, de 27-jarige bestuur der R. N. E. Schitz is zwaargewond in het ziekenhuis op genomen. kwam óp de lin kerkant van de weg en botste tegen twee bomen. De twee in Den Helder wonende Luxem burgse broers Schitz (25 en 34 jaar) en de 22-jari- DE BLESSE - -!-. Twee Luxembur--' gers en een West duitser zijn zater- dag In De Blesse ,V (Friesland) door een verkeersonge luk om het leven gekomen. Hun auto ZATERDAG DONDERDAG WOENSDAG DINSDAG flïMY (Dü 9evakbeurs; 11911 X|K algemene. Ba«l ITT toelevering; dagelijks van 9.30-17.00 uur, da 22/3 van -' 9.30-21.00 uur,za.24/3 van 9,30-15.00 uur JULIANA-EN MARGRIETHAL vakbeurs voor machines Tjujulmij ,en gereedschappen |pl|"XliBIM2bllll1 'vóormetaalbe werking, lUUlBIlI UBBU1 dagelijksvan 9.30-17.00 uur BERNHARD» MARIJKE- donderdag 22/3 van 9.30-2t.00 uur; W&EN MARGRIETHAL zaterdag 24/3 van 9.30-15.00 uur dam-Rotterdam vond een automo bilist zaterdag twee boodschappentas sen vol hasj. De partij woog 50 kilo en had een han delswaarde van een half miljoen gulden. LEIDEN Op een parkeerterrein vlak naast een pomp station langs de rijksweg Amster- MAART MAART MAART

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 2