Is cha Meijer: IBmin^n genie? Ms't isTB f sA a esgmmtsmm Patrimonium bezet Vast in lift Vandaag met: Schmelzer vond bij baan-'he le eer.' ,z;. G. A.N.++++ Sport vim, k Mk m g vM mJm I SmmmmÊÈmêmks, #4 fff ^51# ff wAliHTiNl"! 1 1 m Parkeerwoede: huis in brand Jeugd steelt sportldeding Met Het Vrije Volk/Metropool weet je overal van; l111 Jjj ll'V Samenwerking ziekenhuizen 1 etropoo Ischa Meier: Geen kunstje geflikt Van onze verslaggever PETER VAN EIJKELENBURG ROTTERDAM Tot meer dan tienduizend gulden hebben werknemers van koekjesfabrieken vaak tegoed aan achterstallig loon. De Voedingsbond FNV is het ontduiken van de CAO op het spoor gekomen via een looncontrole-week. Die week werd gehouden in alle be drijfstakken waarin deze bond leden heeft. Ontslag -j Hoyaf Nederland 400 500 Voor wie een moderne, progressieve krant wil lezen. Thuis in de wereld. Thuis in de wereldsiad Rotterdam en omliggende gemeenten. Een krant die regelmatig ook 'voor de dag komt' met verrassende voordeeltjes, wie zou zo'n krant niet willen leren kennen? U weet vast nog wel iemand...». H Naam:. Adres:. Postcode:. -Voorl.:. -No.:_ .Woonplaats: als beloning kies ik een handdoek ot een D een parkerpen De nieuwe abonnee is: Wzm\. Adres:. Postcode:. -Voorl.:. -No.: -Woonplaats: Betaalt per maand 20.61 betaalt per kwartaal 60.981 De eerste 14 dagen krijgt uw abonnee de krant gratis. DINSDAG 20 MAART 1984 wordt nog vaak (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Ischa Meijer, schrijver van het spraakmakende Interview in Vrij .Nederland met het echtpaar Peper, ontkent het gesprek niet correct te hebben weergegeven. „Ook de verhoudingen kloppen. Het was gewoon een interview, wel leuk, bij dé Haagse Post zouden ze dit candid conversation noemen... Weinee, 'dit Is ter sprake gekomen. Het enige wat ik heb overge slagen, is het doorverko pen van beleid aan Den Haag," aldus Meijer. Hij vindt niet dat hij het «chtpaar Peper een streek hééft geleverd: „Ze hebben gezien dat ik geluidsban den verwisselde... al pra tende heeft Peper mij ge zegd dat mijn analyse van de situatie, een dwarslig- gendc PvdA en Voorlich ting klopte.' - De huisvriend en Jour nalist is overigens vol lof over de Rotterdamse bur gemeester: ..Bram Peper, is een leuke man. Hij is" scherpzinnig, amusant en het aardigste Is zijn inge togenheid. Hij is heel be minnelijk, een aardige jongen. Jongensachtig..." Ischa Meijer zegt Bram én Gusta Peper te hebben opgezocht na berichten in kranten over een hape rend beleid. ,3 ram is een genie, of laat ik zeggen een buitengewoon briljant hoogleraar, artikelen- schrijver én speechwriter. Hij heeft zich als ex-hoog leraar en ex-tweede man van de PvdA. niet goed verdiept in wat het bete kent om eersteman te zijn. Hijheeft niet goed zicht op zijn eigen functio neren, al heeft hij wel in de gaten dat mensen hem ijdel, arrogant en belache-. lijk vinden. Het is echter een bescheiden man, die veel weet, maar hij heeft blinde vlekken inzake zijn gedrag. Het zou wel eens kunnen dat de Pepertjes dat samenniet: zien,", al dus Meijer. Ook gisteravond is een handtekeningenactie, ge start van het feestcomité "Peper Bedankt",, dat wordt gevormd door onge--" - veer twintig actievoerders uit bewonersorganisaties van oude wijken in Rotter dam. Het is'de bedoeling dat Rotterdammers Bram Peper en zijn vrouw via een handtekening bedan ken voor alles wat zij de afgelopen twee Jaar voor de stad; hebben gedaan. Dit alles uiteraard 'cy-: nisch' bedoeld. Het comité heeft meer plannen op stapel 'staan: Zo is er het plan om Rot terdammers voor het stadhuis - met een ambts keten om te fotograferen ten behoeve van een door laatbewijs voor de Rotter damse musea. De ambte narenbond AbvaKabo in Rotterdam vindt' de éxcu-' ses van burgemeester Bram Peper voor uitspra- kén in een interview in Vrij Nederland onvoldoen de. In een brief aan de burgemeester, die giste ren is overhandigd, zegt de bond dat "excuses ach teraf veel harder nadreu nen" en dat Peper "beter vooraf zijn gezond ver stand had kunnen gebrui ken". De ambtenarenbond Ab vaKabo toont zich aan Pe per tegenstander van de plannen om voorlichters beleid, te laten verkopen. De bond vreest dat, het vormen van een "denk- trust" voor de burgemees ter een miljoen gaat kos ten. De AbvaKabo vindt dat onverantwoordvan wege de bezuinigingsope raties van de gemeente. Dé bond spreekt, verder uit: dat ^interviewsonge schikte middelen zin om ambtenaren te bekrltise- .ren. "Wanneer er' foutén worden gemaakt staat de ■burgemeester een plank vol,wetboeken en verorde ringen ter beschikking;bm in te grijpen," aldus de bond. j Maar vooral in de koekjesfa brieken in de gebieden rondom Rotterdam bleek de oriderbeta- ling meer regel dan uitzonde ring te zijn. Nog dagelijks stuit bestuurder Piet Lodiers van de Voedingsbond op nieuwe ge vallen. X,-:v V"- "De eerste reacties van de directeuren van dié fabrieken, als je ze wijst op hun fouten, is vaak ridicuul. Ze maken jgiüit' voor, dé grootste leugenaar van- de wércld. Maar zé moeten uit eindelijk allemaal toegeven." Toegeven wil niet zeggen dat de bedrijven dan in 'alle geval len de enorme bedragen aan achterstallig. loonook"; indèr; daad alsnog terugbetalen. Dat zou immers' kunnen' betekenen' dat het bedrijf over de kop gaat..sn- - Ook de" Voedingsbond FNV redeneert dat het beter is de werkgelegenheid te behouden dan het volle loonachteraf te krijgen, maar het werk' te zien verdwijnen. .^J - Lodiers: '.'We vinden dan wel dat het'-bedrjjf' met de boeken op tafel móet kunnen aantonen dat het echt onmogelijk i9 om de achterstallige lonen geheel uit te. betalen. Dan bespreken we dat vervolgens.met onze le den.,bij dat bedrijf.'En dan is het vérder, een kwestie van on derhandelen, hoeveel je er dan toch nog uit kuntvslepen voor de mensen, zonder! het risico dat het bedrijf moet sluiten.": Heel anders ging dat in ieder geval bij bakkerij Tanis in Ouddorp. 'Die wilde liever met de meisjes zelf praten dan met mij. Hij heeft in vier maanden tijd nooit één brief van mij over .de onderbetaling willen beantwoorden," zegt Lodiers, nu de actie succesvol is afge sloten. "Rij, riep de meisjes in de kantine bij elkaar en begon op mij te schelden. Maar zij ston den stevig in hun schoenen en hij beloofde dat hij het loon voortaan volgens de CAO zou betalen. Dat deed hij inder daad, maar we vonden dat niet genoeg. We hebben ook geëist dathij met terugwerkende kracht het loon in orde zou brengen." Het ging daarbij om ander halve ton aan loonkosten, hoe wel de bedrijfsleider van Tanis zegt dat het slechts 70 A 80.000 gulden was. De actie had een vervelend gevolg: voor één van de 25 werkneemsters van Tanis, de bedrijfscontactvrouw van de Voedingsbond. Met een smoes je probeerde Tanis haar te ontslaan. Het lukte hem eerst niet, later via een verkorte, procedure voor de rechtbank wel. De voedingsbond slaagde er nog in voor haar een af koopsom van 20.000 gulden te regelen, zodat Tanis volgens Piet Lodiers nogmaals een fors gezichtsverlies heeft gele den in de kleine gemeenschap van Ouddorp. Volgens Lodiers zijn er zo'n 500 koekjesfabrieken in Neder land, met gemiddeld vijftig personeelsleden op de voor man, deegmaker en ovenist na meestal allemaal vrouwen. De grootste loonachterstan-, den komen volgens Lodiers voor bij jongeren. In de betref fende CAO liggen de onderste loonschalen op hetzelfde ni veau als het wettelijk mini mumloon. Dat wil echter niet zeggen dat de CAO voorschrift dat het minimumloon betaald moet orden. Dus: als het mi nimumloon verlaagd wordt, moet volgens de CAO nog wel het niveau van het 'oude' mini mumloon betaald blijven. Nu de afgelopen Jaren vooral driftig gesneden is in de mini mum jeugdlonen,is het ver schil tussen dat loon en het voorgeschreven CAO-loon' voor jongeren behoorlijk groot ge worden. De, werkgevers echter, betaalden, veelal .tr.ouw.het mi nimum :uit'en, profiteerden;zó. fors van hun jeugdige werkne-; mers. Op dit moment is het: verschil voor een 20-jarige bij voorbeeld al 550 gulden per maand. f De actie tegen de loonachter standen heeft voor de Voe dingsbond FNV Intussen nog een gunstig effect, hoewel Plet Lodiers graag benadrukt wil zien dat het de bond dé&r niet om gaat. De leden stromen toe, nu ze zien dat de bond weer wat doet. /fiv *rZ-t - - fjï -V' v, ;.v ROTTERDAM Voor het eerst krijgt een kantoorge bouw in Rotterdam een gron dige re'novatiebeurt. Na dertig jaar wordt het tweelinggebouw aan de Westblaak, hoek Cbur- chlllplcin zowel van binnen als van buiten onherkenbaar aan gepast. Daarmee is het een koploper, neemt directeur A. W. A. Lamens van Makelaardij Ooms aan. „Hierbij kan einde lijk het vernieuwingsproces dat zich ook sterk doet gelden in de kantoorbusiness zijn kans krijgen." Kosten van de grondige renovatie: ongeveer 6 miljoen gulden. Wat straks is te zien: één ge bouw met roestvrij stalen ge vels, ongeting glas en een lichtkrant op het dak. Archi tect H. Bakker, die de Siamese tweeling aan één trappenhuis in 1955 heeft ontworpen, zal nu ervaren dat het beeld van zijn' bouwsel door de ingreep van Architecten- en Ingenieursbu reau H. van der Velde sterk verandert. Lamens: „Er komt als het ware een nieuw gebouw dat dor Interne wijzigingen ook nog groter zal zijn dan het oude met zijn 5000 vierkante meter. We kunnen met deze aanpak weer 20 jaar meedoen, terwijl de prijs per vierkante meter na renovatie om en na bij de 215 gulden komt te lig gen, tenminste 40 gulden per- ni2 goedkoper dan nieuwe kan- toren/m r Eigenaar van het gebouw aan de Wcstblak Was Ago dat nu Is gefuseerd met Ennia tot; Aegon. Ennia heeft 100 par;." keerplaatsen in de Cómeton- parkeergarage in de nabijgele gen Hartmansstraat beschik baar gesteld voor de huurders van het kantoor. Dat het hele tweelinggebouw kan worden aangepakt, noemt Lamens een "toevallige, maar prettige samenloop van om standigheden." Hij doelt erop dat de hoofdhuurder, de PTT, verdween, waardoor het ge bouw grotendeels lecgkwam. ,Dat gebeurt maar zelden in zulke oudere kantoorgebou wen, want als je meer huur ders hebt en er verdwijnen er bijvoorbeeld twee, heb je nog altijd te zorgen voor de andere vier. Dan kun je moeilijk een zo ingrijpende verbouwing la ten plaatsvinden." J1 Van der* Velde hééft TTn van de trappenhuizen deels benut voor! nieuwe, kantoorruimte en op. het dak, een uitstulping ge maakt waarin hij technische apparatuur, kan onderbrengen, maar: .waarop tevens wat hem betreft de lichtkrant vanf; weleer; !kan terugkeren. Aegon is.daar nog niet over uitgedacht, maar Van der Vel de heeft in Japan al een licht- bceldenscherm gezien "dat overdag en 's avonds met een minimum aan energie niet al leen woorden kan projecteren, maar ook afbeeldingen,".. Een, van de moderne voor zieningen In het geboiiw zal een videofoon zijn, mwaarmee men vanuit elk kantoor kan zien wie er voor de deur staat. De renovatie begint op 15 april. Het nieuwe beeld van het Churchillpleln/Wcstblaak, 'ge zien vanaf het dak van het nieuwe Maritiem Museum. Damen: ook anderen moeten bijspringen SCHIEDAM/GORINCHEM Al3 Rotterdam, Rijnmond en ook Vlaardingcn financieel bijspringen is de Gorkumse scheepsbouwer Kommer Da- men bereid minder dan 922 ontslagen te accepteren bij de overneming van' Wilton-Fije- noord. In dat voorstel moet ook ROTTERDAM r Het Van Dam-Bethesda ziekenhuis, zie kenhuis Eudokla en het Berg wegziekenhuis willen haast maken met de bouw van twee nieuwe ziekenhuizen in Spijke* nisse en Capelle aan den IJs- sel. De besturen hebben van morgen bindende afspraken gemaakt over het samenwer kingsverband. Het ziekenhuis in Capelle krijgt een particu lier karakter, terwijl het zie kenhuis in Spljkenisse de pro testants-christelijke signatuur van Eudokia overneemt het is overigens nog de vraag of pro vincie en rijk aan een snelle bouw van de nieuwe ziekenhui zen willen meewerken. Schiedam met 40 A 45 miljoen gulden over de brug komen. Schiedam heeft Rijnmond,, Rotterdam en Vlaardingen om een reactie gevraagd. Die is er nog niet, maar aangenomen wordt dat die negatief zal zijn. Iri ieder geval is dat de reac tie van districtsbestuurder Dik Nas van de Industriebond FNV. „Wat Damen vraagt is een onzin-verhaal", aldus Nas. „Zo kan ik'tienduizend man aan het werk houden. Dit heeft niets met ondernemen te ma ken. Dit is anderen voor de ri sico's laten opdraaien. Naïef dus." Intussen is duidelijk gewor den dat minister Van Aarden- ne (Economische Zaken) niets voelt voor de zogeheten Schie- dam-optie. In dat voorstel zorgt de gemeente Schiedam via een financiële constructie voor 40 A 45 miljoen gulden. Van Aardenne trekt direct zijn steun van 40 miljoen gul den in als die van Schiedam op tafel komt. Mede hierom is de ze "optie" voor de bewindvoer ders geen serieus alternatief meer. Burgemeester Scheercs ver klaarde gisteren tijdens een vergadering van de Schiedam- ROTTERDAM Ruim hon derd bewoners van oude wij ken in Rotterdam hebben van morgen een wijkkantoor van Patrimoniums Woningstich ting aan het PIjnackerpleIn be zet. De bezetters vinden dat 'Patrimonium faalt als "fant-' soenlijkc hulsbaas". De kritiek van de bewoners richt zich vooral op de "stille incasso" die dé' woningstich ting pleegt. Zo worden huur achterstanden verrekend door een verlaging van de service kosten niet terug te geven aan de hfcurders. Ook zou Patrimo nium het verschil tussen huur- subsid ie voorschoten (die eerst te laag waren vastgesteld) en de definitieve bedragen gebrui ken om achterstanden"in huur betaling op te vangen. Bovenop de kritiek op deze inhoudingen, stellen de bezet ters dat Patrimonium vaak niet op klachten reageert De actievoerders zouden liever zien dat de gemeente Rotter dam het beheer over de Patri moniumwoningen overneemt se gemeenteraad nog dat Van Aardenne niet afwijzend stond tegenover het bod van de ge meente. „Hij heeft gezegd", al dus Scheercs, „dat het niet in zijn weg lag om dat bod te blokkeren." Volgens de Wilton-directie zou Damen niet meer dan 400 A 500 man moeten ontslaan bij Wilton als hij goed rekende. Na raadpleging van alle afde lingshoofden heeft de directie de rekenmethode van Damen toegepast op de eigen cijfers en is tot die conclusie geko men. Dat betekent overigens niet dat de directie van de Schle- damse werf ook vindt dat er 400 A 500 man ontslagen moe ten worden. Nog steeds is het standpunt dat vermindering van het personeelsbestand met 150 A 200 mensen via natuur lijk verloop het beste en het goedkoopste is. Vandaag praat de Wilton-directié overigens verder met Kommer Damen. De werknemers èn ex-werk nemers van Wilton-Fijenoord zijn nu ook hun jaarlijkse gra tificatie kwijt. Die kon, afhan kelijk van het aantal dienstja ren,oplopen tot enkele honder den guldens. Voor het bedrijf betekende het een Jaarlijkse kostenpost van een half mil joen gulden. DELFT Een 77-jarige-in woonster van Delft heeft van nacht haar huls en twee perso nenauto's in brand gestoken aan de Koningin Emmalaan. De politie trof de vrouw in het brandende huis op haar bed aan. Ook haar 46-jarige zoon lag op bed. De vrouw heeft-de brand mét petroleum aange stoken. Als reden geeft zij op, dat er parkeerproblemen wa ren; ROTTERDAM Acht me- trorelzigers hebben gistermid dag ruim twee uur lang vast gezeten in een lift op station Dijkzigt. In de Centrale Meld kamer van de RET bleef het liftalarm lange tijd onopge merkt. Volgens de RET hiel den de gestrande reizigers de alarmknop niet lang genoeg ingedrukt. ROTTERDAM Tien jon gens en meisjes hebben giste ren op klaarlichte dag een sportzaak aan de Spinozaweg half leeggeroofd. Doelwit van de stelende jeugd waren voor namelijk Jacks van bekende merken als. "Nike" en "New Balance". De politie heeft later zes van de tien jongeren in leeftijd van 15 tot 20 jaar aan gehouden. Vul in, knip uit en stuur op in een open envelop neer Het Vrije Volk. aid. Oplage Zaken. Antwoordnummer 1579,3000 VB Botterdam. Oeposuegel betalen wij. It code HA",

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1