m Jariiaade :tocht Stukgoed Films Sport e vrouw wa Morgen zaterdag 24 maart Fantastisch vernieuwd. Barstensvol spiksplinternieuwe! modespullen! De Foxy Girls zijn er ook! Rondzwierend op rollerskates delen ze bonnen uit voor een gratis Foxy tas. BBC' Broom van stads-CV is niet uitgekomen' Parket politie verstoort kerkrust Hedendaagse geschiedenis m ibsi 1 wm§mÊÊm>I Heroïnehandel verspreidt zich WF-dochter wil directeur kwijt Tasjesroof ffL sis Beursplein 20, Rotterdam-C. WM§ WrnÈmP 8 P\ ■■■HliEnBMMftMii (Van een onzer verslaggevers) .ROTTERDAM De 23-jarige Sheila N. uit Rotter dam is volgens officier van 'Justitie mr. H. de Doelder niet strafbaar voor het dodelijk hersenletsel, dat zij haar aanrander;George Choanca (28) met een zware olifantstand toebracht. Wmm. ffimm mmi. "Om mmMbrHBRHLw MNMPMSMil iiiiÉiSiiii Dordtse schoolkinderen kregen gisteren een les in hedendaagse geschiede nis. Met hun juf, die zelf in dit huizenblok heeft gewoond, namen zij gen kijkje in de Dordtse gifwijk, waar de sloop van de 106 woningen op sterk verontreinigde grond snel vordert. Soms zou je het niet zeggen, maar in wezen zijn wij dus een volk van ras-optimis ten. Het allereerste iele lentezonnetje is al voldoende om ons in subtropische sferen te brengen. Zie deze horeca-uitbater op het Rotterdamse Stadhuisplein, die reeds onbewolkte visioenen koestert van een stralende omzet op het terras.,En inderdaad, een enkele Rotterdammer-vat al buiten post, om lekker lente-achtig te gaan zitten vernikkelen. De optimisten... Persoonsverwisseling Luitenant Cairo 'Dodenlijst' VRIJDAG 23 MAART 1984 Geen straf voor 't doden van belager "Weliswaar heeft déze jonge vrouw de grenzen van noodza-. kelijke zelfverdediging over schreden, maar'omdat zij van uit een hevige, gemoedsbewe ging handelde:is zij niet straf-, baar voor déze, daad,"„zo be toogde mr. De Doelder giste ren. bij de rechtbank. De officier achtte doodslag bewezen, maar vroeg krach tens deze schulduitsluitings grond ontslag van alle rechts-- vervolging. Sheila N. had de- man in de vroege ochtend van 3 mei 1933 ontmoet toén zij naar huis wandelde. Zij bood hem een kopje thee aan én kreeg in de loop van de week 'omdat zij zo'n goede kameraad was' tot tweemaal toe - irozen aangebo den. Op 10 mei kwam George Choanca opnieuw bij haar op bezoek en werd volgens de jon-* ge vrouw toen al te persoon lijk. Zij gaf hein uiteindelijk te- kennenr'déf'zij lesbienne' was en een vaste vriendin had. De man reageerde daar fu rieus op en beet'haar toe: "Ik zal Je aflerenvan vrouwen te houden." Hij maakte aanstal ten haar te verkrachten waar-, na Sheila N.de zware siertand van de schoorsteenmantel pak te en hem tot tweemaal, toe' twee harde siagén op het hoofd toediende; Hét (hersen) letsel was zó ernstig, dat de man de volgende dag aan zijn verwon dingen bezweek. Rechtbankpresidente mr. R. C. Lenslnk-Bosman vroeg zich af of de Rotterdamse diverse Van onze verslaggever ONNO BUITER ROTTERDAM „Ik vraag mij ernstig af, of we niet moe ten stoppen met de stadsver warming in Rotterdam-Oost." zegt Nelis Oosterwijk, gemeen- ROTTERDAM Dominee Visser van de Pauluskerk in Rotterdam; heeft zich bij bur gemeester Peper béklaagd over invallen van de parketpo litie. Hij heeft Peper gevraagd te bemiddelen. Volgens Visser is er onder de bezoekers van de kerk, een bekend toévluchts'oord voor drugverslaafden en illegale buitenlanders, grote onrust' ontstaan door het optreden van de politie. Met regelmaat van de klok doen agenten in vallen om mensen aan te hou den die worden gezocht ornaat zij nog een straf moeten uitzit ten'of bekeuringen moeten be- talen. <r, Al eerder: heeft de dominee - zich-hierover beklaagd bij de hoofdofficiér van Justitie. Maar dit overleg heeft geen re sultaat gehad. In de Pauluskerk moeten kwetsbare mensen tot rust kunnen komen, vindt Visser. De parketpolitie mag het toe- vluchtsoord: niet beschouwen als de restauratie van het Cen traal Station. teraadslid voor de PSP-PPR in Rotterdam. „De grote ver liezen van de F.oca-centrale moeten het signaal zijn om dat te bekijken." 'Oosterwijk beschikt inmid dels ook over de geraamde verliescijfers, die onze krant woensdag onthulde. De Roca- centrale zal in 1984 23,8 mil joen verlies té zien geven. Ook over 1983 is een verlies van 23 miljoen ter tafel geweest, zo heeft directeur Blankert van het GEB bevestigd. Doch'dat verlies is in de boekhouding „bijgewerkt". Oosterwijk: „Stadsverwar ming is op zich een goede zaak. Het bespaart vele miljoe nen kubieke meters aardgas. Voor dat doel had ik de aan- vangsproblémen in Ooster flank. Zevenkamp en Scholle vaar nog kunnen accepteren. Maar 'als dan ook nog eens de ze resultaten worden geboekt, gaat dat verhaal niet meer op. Daar schud ik wakker van. Op deze manier kost stadsverwar ming maatschappelijk en fi nancieel meer energie, dan het op aardgas bespaart. De droom van stadsverwar ming ip geen wérkelijkheid ge worden," aldus Oosterwijk. „Als je Jezelf serieus wilt ne men, moet de zaak herbere kend worden. Zelfs buiten be drijf stellen van de Roca-cen- traie moet dan aan de orde ko men. Ik wil op dat punt echter nog geen voorbarige conclu sies trekken," zegt hij. De nota „budgettering 1984" van het GEB geeft een verlies van 23,8 miljoen aan voor dit jaar en verlies van 24,2 mil joen in 1985. Grootste kosten post is de rente over de inves tering, die door de lage afna me van stads c.v. niet wordt goedgemaakt. In 1984 bedraagt die rentelast bijna 19 miljoen gulden en in 1985 maar liefst 23,5 miljoen. - De inkomsten van de centra le zullen dit jaar bijna 32 mil- Joen bedragen, terwijl de kos ten 55,7 miljoen'bedragen. De kosten stijgen in 1985 naar 61,3 miljoen, valt uit die nota te le zen. Een onderzoek van de Con sumentenbond toonde een maand geleden al aan, dat stadsverwarming de gemeen schap grote verliezen kost. Als oorzaak geeft dé Consumen tenbond bestuurlijke naïviteit, een onvoldoende stijging van de aardgasprijs, betere wo ningisolatie en stagnatie in de woningbouw. malen niet in <3e gelegenheid was geweest het huis te ont vluchten. "Dat ging gewoon niet," aldus Sheila N., die des gevraagd verklaarde er niet aan te hebben gedacht-enkele boven de gashaard hangende voorwerpen: "een kris, een bijl en een luchtdrukgeweer als afweermiddel te gebruiken. Officier van Justitie mr. De Doelder stelde in een helder; juridisch-technisch 'college', dat Sheila N. met de extreme wijze van verdediging ten op zichte van.Choanca te ver was gegaan: "Na twee klappen lag de man al weerloos op de bank. Niettèmin heeft zij hem daar op nog twee slagen toege diend." Omdat dé Rotterdamse echter; vanuit een hevige ge moedsbeweging zou hebben gehandeld, achtte mr. De Doel der schulduitsluitingsgronden aanwezig. Raadsman mr. S, J. Brunia benadrukte, dat de Jonge vrouw geen enkel opzet tot do den had gehad en dat er uit sluitend van "mishandeling met 'de dood als gevolg" ge- sproken zou kunnen worden. Mr. Brunia meende, dat Sheila N. uit noodweer had gehandeld en dat er op die grond ontslag van rechtsvervolging zou moe ten volgen. Vonnis op 5 april. Wmm» BVD vreest Surinaams geweld ROTTERDAM De Aktiegroép Het Oude Wes ten zal over twee maan den de huren terugbetalen die drie jaar geleden zijn ingehouden uit protest te gen de hero'fne-overlast. Het gaat om ongeveer 260.000 gulden, bestemd voor het Gemeentelijk Woningbedrijf en de Maatschappij voor Volks woningen. De bewoners hebben be sloten het geld, dat gedu rende vijf maanden is ge stort op een speciale reke ning, terug te geven om dat de heroïne-overlast flink is afgenomen. Velé junks zijn uitgeweken naar de buurtwljk Middel land en ook het Oude Noorden. Waakzaamheid blijft volgens de bewoners no dig. "De heroïne is dan wel voor een deel weg van de Kruiskade, maar in sommige woonstraten is nog sprake van overlast," aldus de heer Waller. Zij hebben bij de huisbazen aangedrongen om zo snel mogelijk in te grijpen als blijkt dat in één van hun huizen heroïne wordt ver handeld. "Ze wachten nu veel te lang met ontruimen," vindt Waller, "ook ai heb ben die Junks ontzettend hoge schulden. Als dat zo doorgaat, denk ik dat ik mijn huur ook maar een tijdje niet betaal. Ze tre den toch niet op." VLAARDINGEN/SCHIE- DAM Personeel van Machi nefabriek De Neeff BV te Vlaardlngen heeft geen ver trouwen meer in directeur Vln- kenborch. Aan de moeder maatschappij Wilton-Fije- noord is gevraagd de man niet opnieuw als directeur te benoe men. - De Wilton-directie wil dat echter wel doen. Het verwijst naar de problemen vanwege het uitstel van betaling waarin het bedrijf verkeert. Daardoor zou het op dit moment erg moeilijk zijn om de herbenoe ming tegen te houden. De Neeff heeft overigens nog bijna vier miljoen gulden te goed van Wilton. Een faillisse ment van Wilton wordt als een spookbeeld gezien omdat De Neeff dat geld dan kwijt is. De gesprekken tussen de Wilton-directie en de Gorkum- se scheépsbouwer Kommer Damen, die dé Schledamse werf wil overnemen, zijn intus sen stopgezet. Aangenomen wordt dat er geen beslissingen zuilén vallen voor aanstaande woensdag. Dan is er namelijk een uitspraak te verwachten van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven dat moet beslissen of de regering terecht of ten onrechte de bouw van nog eens twee onder zeeboten voor Taiwan bij Wil ton heeft tegengehouden. ROTTERDAM Opnieuw is een bejaarde dame het slacht offer geworden van tasjesdie ven. Twee mannen ontrukten de 70-jarlge gisteravond op de Schiebrockselaan een handtas waarin een portemonnee met 55 gulden zat. Het tweetal, de 22-Jarlge R. vn de W. en de 28 Jarige K. D. uit Rotterdam, konden later worden aange houden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) en de Schiedamse re cherche zijn er nog niet in ge slaagd om de twee mannen te arresteren, die woensdag avond een moordaanslag heb ben gepleegd op de 35-jarige Humphry Paimin Somohardjo in de Middelhamissestraat in Schiedam. Hoewel de inlichtin gendienst en de recherche niet beschikken over de identiteit van het tweetal, hebben zij wel een nauwkeurige persoonsbe schrijving. De aanslag is volgens bewo ners van de Schiedamse wijk de Gorzen het werk geweest van twee Creolen. Het duo wekte woensdagavond vroeg al argwaan, door opzichtig langs verschillende huizen uit deze volksbuurt te lopen, ken nelijk op zoek naar een bepaal de bewoner. Rond kwart over tien die avond beiden zij aan bij de fa milie Somohardjo. Het slacht offer deed de deur open en werd vrijwel direct van dicht bij neergeschoten, vermoede lijk met een 22 mm wapen. Doordat Somohardjo met zijn armen zijn hoofd beschermde, wist hij erger letsel te voorko men. Niettemin raakte één van de kogels hem in het hoofd. Met ernstig letsel is hij opge nomen in het Schieland-zièken- huis. Hij is buiten levensge vaar. Het slachtoffer verklaar de tegenover zijn jongere broer Rudy dat de schutter zijn wapen heeft leeggeschoten tot het ketste. Volgens familieleden van Humphrey Somohardjo is de moordaanslag gericht geweest tegen de verkeerde persoon. Niet Humphrey, maar de ge vluchte Surinaamse politicus Salam Somohardjo zou het doelwit zijn geweest. Er zou een persoonsverwisseling heb-, ben plaatsgeonden, doordat de daders in de veronderstelling verkeerden dat Salam Somo hardjo in Schiedam woonde. „Ik heb kort nadat ik in ja nuari '83 uit Suriname vluchtte voor het regime Bouterse, en kele maanden in de Gorzen bij mijn broer gewoond, verklaar de Salam Somohardjo giste ren. „Het is geen enkel punt van discussie dat niet Hum phry, maar ik vermoord had moeten worden." Salam Somohardjo is voor zitter van de Stichting Mak- mur. Deze organisatie houdt zich in Nederland bezig met hulpverlening aan Javaanse Surinamers, die hun thuisland zijn ontvlucht en hun heil heb ben gezocht in Frans-Guyana, een buurland van Suriname. Ook biedt de Stichting Mak- mur hulp aan Javaanse Suri namers die in Nederland ver blijven. Na de'onafhankelijkheid van Suriname in 1973 is Somohard jo, al3 lid van de Javaanse partij Pendawa Lima in Suri name, steeds in de oppositie geweest tegen verschillende machthebbers in dat land. In 1982 ontsnapte hij uit de Mem- re Boekoekazeme en wist •daarmee ternauwernood te ontsnappen aan de december moorden in Paramaribo. Daarbij kwamen vijftien voor- i aanstaande Surinamers om het leven. „Er bestaat grote kans dat.: de aanslag is uitgevoerd in op- dracht van het regime Bouter se," zegt Salam Somohardjo. „In Parijs is enkele weken ge leden de Surinaamse luitenant Cairo gesignaleerd. Deze Cai ro is lid van de Nationale Mili taire Raad en werkt voor de Surinaamse inlichtingendienst in opdracht van Bouterse. Ver-: moedelijk is deze Cairo ook de opdrachtgever geweest van de brandstichting op 12 Maart van dit jaar, bij R. Jankie, de voormalige minister van: Landbouw in Suriname." Enkele maanden geleden was Salam Somohardjo. sa-, men met zijn broer Rudy, be trokken bij de bezetting van de Surinaamse ambassade in Den Haag. Hij trad na afloop op als woordvoerder tegenover de Nederlandse pers. Daarbij ver klaarde hij dat er een 'doden lijst' was gevonden in de am bassade, waarop de namen voorkwamen van tal van voor aanstaande Surinamers iii ons land. „Ook mijn naam kwam op die lijst voor," verklaart So mohardjo. Volgen3 Rudy en Salam So mohardjo heeft de Binnenland se Veiligheidsdienst hen be scherming aangeboden. „De Nederlandse overheid heeft er alle belang bij om de gespan nen situatie in Nederland, tus sen voor- en tegenstanders van Bouterse, in de hand te hou den. De BVD vreest verplaat sing van de strijd naar Neder-: land,' aldus Rudy Somohard jo, die werkt bij de Surinaams se welzijhsstichtlng Setasan en actief is in d$ bevrijdingsbewe-1 ging Fri Sranang Rijnmond. -

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1