NA 27 DÓBËN Grieken kennen geen Paashaas Huwelijksgeluk viel tegen m Arts spreekt over Moerman-therapie Werkloosheid daalt verder WD: valse hoop b|j scheepswerf De Haas? 't Nieuwelant: geld voor isoleren disco Al 300 man voor Recreatieloop van Rotterdam m w ws mmt IllllliSiiilil Éjj^M Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM/HOEK VAN HOLLAND Na 27 doden en 49 gewonden krijgt het "ramptraject" Rotterdam- Hoek wan Holland eindelijk ATB (Automatische Trein beïnvloeding). Het systeem wordt op het baanvak Schiedam-Hoek van Holland op 8 juli in gebruik geno men. Het stuk spoorbaan Rotterdam-Schiedam volgt medio 1985. Seinpaal 115 bij Vlaardin- gen-Oost. Hier reed een machi nist door geel (vaart minderen) licht, zo Con cludeerde de spoorwegon- spoorwegon- gevallen- raad. Hij sou verderop zelfs door rood licht ■zijn gereden (stoppen). ATB maakt dit onmogelijk Het gevolg van "menselijk falen". Na twee seinen te hebben genegeerd beland de deze sprinter op de nog ópen staande brugtover de Binnenhaven in Vlaardin gen.' «5 Ut V;* rjr' !M - Kostas Dimadis en mevpouw Ekonomou kregen Nederlandse presenten van voorzit ter Jo van Baarden. Knelpunten "Er is hier geen meesterbrein dat het allemaal uit denkt," zegt directeur H. Klop (rechts) van de dienst Personeel en Organisatie. Links wnd. directeur P. J. van der Does. Reds Dief gepakt het vrije volk schiedam 12 Ml? I mv V 4 - r: iiiwsf» Ramptraject krijgt eindelijk ATB Tijdens de naderende juli dag, een mijlpaal voor de NS, zullen geen kinderen met wap perende; vlaggetjes langs de 'rails staan en zal geen hoge NS-vertegenwoordiger een 'toe spraak houden' voor een select gezelschap politici en railfana ten. Het' zal een simpele elek tronische handeling worden die in de toekomst wellicht "mensenlevens zal redden. NS- ers leggen langs Schiedam. Vlaardingen, Maassluis en Hoelt van Holland geruisloos kabels langs de baan en beves tigen allerlei draadjes aan seinpalen. Zonder, veel ophef; daarvoor zijn de drie rampen op dit traject té groot geweest. Op 4 mei 1976 botste een stoptrein vlak bij station Schiedam op een D-treln uit Hoek van Holland. Op 15 sep- tember kanteldeVeen sprinter- trein op de brug over de Bin-: I nenhavens in Vlaardingen. De brug was nog niét helemaal dicht toen de trein naderde. En op 27 december V1982 ramde, een. sprinter vlakbij de brug gen5 over de, Dclfshavense Schie een D-trein uit Utrecht. pc drie ongelukken hadden één ding gemeen: de .techniek had niet gefaald. Telkens hield de spoorwegongevallenraad het er maar op dat de machi nist gele en rode seinen had genegeerd. De treinbèstuuders konden zich of niet meer herin neren wat 'de seinen; aangaven of waren er van overtuigd dat de seinen groen (doorrijden) gaven in plaats - van 'geel (vaart minderen) - of rood (stoppen)Het laatste ongeluk, bij de bruggen over de Delfs- havense Schie, zal wel altijd een raadsel blijven. ;De machi nist kon het niet meer naver tellen... v ATB is het antwoord op al dit menselijk falen.; Machinis ten worden terecht gewezen met bellen, toeters en lichtjes op het dashboard. Een appa raatje langsseinpalen stuurt electrische pulsjes door de rails die door een "snuffel- spoel" onder de voortrazende trein worden opgepikt en in de cabine worden geregistreerd. De hoeveelheid pulsjes per mi- nuut komt overeen met de kleur: (rood, groen of geel) van' het sein langs de baan. Als de trein te hard rijdt, waarschu wen de bellen en toeters. De machinist heeft 1,8 seconden de tijd om langzamer te rij den. Doet hij dit niet dan grijpt de ATB im de noodrem wordt dan automatisch in werking gezet. Al sinds het ongeluk; in Har- melen in 1962 (93 doden) is de NS bezig. 1800 kilometer ris- - kante stukken spoorlijn in Ne derland van ATB te voorzien. Als het baanvak Rotterdam- Hoek van Holland klaar is, wachten nóg acht andere knel punten op het systeem. „De baanvakken bij Gouda én tus sen Den Haag en' Leiden zitten om ATB te springen," aldus een persvoorlichter van de NS. „Het- is een kwestie van geld." Na 'het; ongeluk' bij station Schiedam in '76 drong de spoorwegongevallenraad bij de ministeraan op versnelde aanleg van ATB. In plaats van dit'advies op te volgen schroef de de minister.de prijs, van een. treinkaartje omhoog met 2 percent om het motto "de rei ziger moet meebetalen aan zijn eigen veiligheid". .Tot versnelde aanleg van 7 - v ATB kwam het echter niét. Het door de passagiers opgebrach te extraatje van enkele miljoe nen verdween in de pot alge mene middelen van 's lands schatkist. Een bittere pil voor de NS èn de nabestaanden van de slachtoffers van de trein ramp die zes jaar later bij Spangen volgde. Dit ongeluk had kunnen worden; voorko- mén met'ATB, verklaarde NS- presldent ir. L. F. Ploeger vlak na de ramp: De angst zit er bij treinpas- sagiers na een ramp nog goed in. Ze schrokken reizigers een maand na het ongeluk buiten station Schiedam in 1976 zich lam toen er uit de intercom een: kreet klonk en hun juist vertrekkende trein gelijk stop te en naar achteren reed, het .station weer in. Vervolgens suisde een tegemoet komende D-trein over een ander spoor voorbij. De NS vond de. vrees niet terecht.'De stem door de- intercom was vande, conduc teur die de machinist er met de wóórden "Meester, vergren delen" óp wees dat hij de deu ren nog moest sluiten. Het in cidentje had in ieder 'geval voor ongerust gezorgd in de trein. ,ATB is natuurlijk niet per fect,"zo zei twee jaar geleden nóg een aantal NS-ers. „Maar het zal botsingen in de toe komst zo goed als onmogelijk maken." Machinist L. Allers: „ATB is een hulpmiddel. Je móet 'm 'voorblijven. Anders ben je een robot. Dan reageer je alleen op bellen en toeters." Alleen de techniek kan nu nog :falen...7 1 -• Van onze verslaggeefster MARJAN MEIJER VLAARDINGEN „Snoep goed is in de week voor Pasen taboe voor Griekse kindertjes. Maar ook melk Is verboden. Gegeten wordt er overigens ook heel anders, want eieren, boter, vis en vlees mogen in deze Grote Week niet." Dat hoorden deze week tien tallen leden van de Nederland se Vereniging van Huisvrou wen en het ontlokte enkele da mes „Ha, dat is nog eens een vermageringskuur." Kostas Dimadis, medewerker, van het Byzantijns Nieuw Griekse Se minarium van de Amsterdam se Universiteit, vertelde in een volle grote zaal van Triangel ovér het Griekse Paasfeest dat zo anders is. „Het gewone leven wordt bij na een vorm van kunst," vindt Dimadis maar nieuw; leven wórdt gevierd. Het Pasen is het belangrijkste Griekse feest, waarin de mens zelf het middelpunt vormt. Vooral de- alledaagse hoop van iedereen wordt gevierd," aldus Kostas Dimadis, die onder zijn gehoor ook de vrouw en de moeder van de Griekse ambassadeur, van ons land, de dames Ekono-' mou, mocht rekenen. Dit jaar valt het Griekse, Katholieke en Protestantse Paasfeest' samen op 22 april. Andere keren is er verschil van soms een maand. „Het Paasfeest leeft erg on der de mensen, lang van te vo ren beginnen zij met de voor bereidingen. Ook alledaagse beslommeringen zoals de gro te voorjaarsschoonmaak en het maken van nieuwe kleren horen daarbij. Goede Vrijdag gaan alle vrouwen en kinderen naar de kerk. Zij versieren het gebouw en Christus lijfbaar met bloemen. Onderling be staat er rivaliteit over wie de mooiste bloem versieringen aanbrengt," aldus Dimadis. Mevrouw Ekonomou vertelt in de pauze: „Met vasten be ginnen ze op het platteland soms wel zes weken voor Pa sen. Toen onze kinderen nog klein waren werd ik geholpen door een Griekse vrouw. Zij .hield zich aan de regels, vastte heel serieus, alleen bonen, brood en olijven; Zij werkte keihard, dan zei ik 'Je moet ■goed eten, heb je nodig'. Maar dat wilde ze niet, want zij vond het juist goed voor haarzelf, het reinigde haar lichaam." Onderwijl eten dé huisvrou wen een heel zoet Grieks bak sel: Baklavas. Sommige dames vinden 't 'Brr, zoet', de mees ten vinden het heerlijk. De Griekse huisvrouwen koken met Pasen ook speciaal eten. Op Rode Donderdag koken zij eieren, die worden rood ge verfd. Rood is de kleur die vreugde, liefde en het leven symboliseert. In de nacht van Goede Vrijdag staat iedereen met zo'n rood ei in zijn of haar zak in de kerk. Eerst worden er door de Griekse priester, de Papa, kaarsen ontstoken en om middernacht heeft ieder een een brandende kaars vast. De Papa roept 'Christus is op gestaan' en allen gaan naar buiten. „Dan is het moment voor verzoening aangebroken. De rode eieren komen tevoor schijn en iedereen tikt met zijn rode el tegen dat van een naas te. Met die brandende kaars ga je naar huis om de traditionele Paassoép: de Magierltsa en het Paasbrood: de Tsoereki, te eten," zegt Dimadis. De soep is gekookt vaningewanden van een schap, teaamen met uien en een mengsel van opgeklopte ei en citroen, „Zondags zijn de grote ste den verlaten. Familie en vrien den zitten dan op het platte land. Dan wordt er feest ge vierd met aan het spit geroos terd lam, de natuur, dansen en het eten," aldus Kostas Dima dis in net Nederlands. „Zo, en daar is geen Paashaas aan te pas gekomen," aldus mevrouw Jo' van Baarlen-van Wattum, de presidente van de huisvrou wen. Er werd ook nog een Duitse film over het leven en het werk van de dichter Ange los Sikelianos vertoond. het op (Van eèn onzer verslaggevers) SCHIEDAM Overzicht, stroomlijn, soepelheid, effi'-. ciency. Het zijn zo enkele tref woorden in de grote reorgani satie van het ambtenarenappa raat in Schiedam. De ambtena ren staan aan de vooravond van de "secretarie nieuwe stijl". Een organisatievorm die .ervoor moet zorgen - dat bur gers niet meer van het kastje naar de muur worden ge stuurd. „De reorganisatie heeft niet het doel om op arbeidsplaatsen te bezuinigen." zegt directeur H. Klop van de'Dienst Perso neel en Organisatie. Toch valt de reorganisatie samen met het voornemen van het college van Burgemeester en Wethou ders om tot '88 77,2 arbeids plaatsen weg te bezuinigen. "De gemeenteraad heeft beslo ten dat er geen gedwongen ont slagen mogen vallen. Het Is dan logisch dat je opengeval len plaatsen niet meer opvult. Maar dat blijft niet de eerste reden voor de reorganisatie," legt Klop uit. De gemeentelijke secretarie, die acht verdiepingen van hét veertien etages tellende stads kantoor in beslag neemt, is het 'middelpunt van de grote ver anderingen. Van de 200 amb tenaren blijven er 73. over. De rest is dan "overgeplaatst" naar de diensten. „Op dit moment wordt een dee! van het uitvoerende werk, dat thuishoort bij de diensten, door de secretarie uitgevoerd," schetst Klop. „De secretarie- afdelingen houden zich nu voor een groot deel bezig met details, terwijl zij de grote lij nen in de gaten moeten hou den". De scheiding tussen denkers en doeners (Klop: „Zo kun Je dat niet zeggen") wordt na de reorganisatie duidelijker. Op de secretarie-afdeling Openba re Werken bijvoorbeeld, kun nen de burgers nu nog diverse vergunningen halen..In de toe komst zal dat zijn onderge bracht in een dienst. Door de "schelding" wordt het apparaat volgens Klop dui delijker voor de burger. "Er is meer overzicht", zegt hij". Daarbij komt dat instanties als gemeenteraadscommissies niet nicer "lastiggevallen wor den" met details maar met grote beleidslijnen gaan wer ken. De eerste stappen op weg naar een secretarie "nieuwe stijl" werden al in 1974 gezet. Op last van het gemeentebe stuur werd een lijst met knel punten samengesteld. "De za ken liepen toen niet goed," her innert Klop. zich. "Er ging veel te veei tijd in sommige zaken zitten. De coördinatie klopte niet. Als een afdeling ergens mee bezig was, bleek aan het eind dat een andere afdeling precies hetzelfde had gedaan." In '7.6 werd een twintig man sterke stuurgroep in het leven geroepen. Die kwam tot de conclusie dat niet alle proble men tegelijk konden worden aarfgepakt. De Werkgroep Or ganisatie en Beleid, onder lei ding van Reinier Scheeres (toen wethouder voor Perso neelszaken) werd tenslotte op gericht om een, reorganisatie op poten te zetten. Er werden bezoeken gebracht aan steden als Leiden en Zaanstad die al een "gemoderniseerd" ambte narenapparaat hadden. In 1980 rondde de werkgroep haar studie af met het rapport Secretarie Nieuwe Stijl waarin een reorganisatie wordt ge schetst. Na overleg met vak bonden en personeel ging de gemeenteraad daar eind vorig jaar mee akkoord. "Ik verwacht dat we aan het eind van de zittingsperiode van dit college, in '86, toch al een eind op weg zijn," zegt Klop. "Ik denk dat binnen een jaar of vijf de reorganisatie een feit is," aldus Klop. Het personeel blijft er voorlopig nogal 'koel' onder. De kortin gen die de regering de ambte naren oplegt zijn nu van veel groter belang. 7 ZATERDAG 24 MAART 1984 kortaf Da speelfilm Reds is donderdagavond te zien in ontmoe tingscentrum Ko ningshof iri Maas sluis. Dezefilm van Warren Beatty be gint om 20.30. Via een liefdesverhaal laat Beatty de op komst van het so cialisme en com munisme in Ameri ka zien in het begin van deze eeuw. Toegangskaarten kosten vijf gulden via de VVV en de Koningshof, Uiver- Jaan 20. Een fietsendief is door de politie van Vlaardingen op de Westhavenkade gepakt. De man reed op het uit Maassluis gestolen rijwiel. Met fiets en al is hij overgele verd aan Maassiui- se agenten. Diezelf de dag werd bij de Vlaardingse politie aangifte gedaan van twee gestolen brommers. Eentje werd wéggenoRterws in de Aalscholver- laan, de andere» brommer verdween langs de Burge- 4 meester Verkade- -L singel. Ondanks deze tegenslag scoorde de politie weer een puntje door een 33-jarige v Vlaardingse die- vegge aan te twu-M den in een waren huis aan het Veer- au.,,, plein. De vrouw had voor 161 gulden aan spullen bij jüch^ VLAARDINGEN Het was in februari maar magertjes ge steld met het Vlaar dingse huwelijksge luk. Die maand werden op het stadhuis 21 huwelij ken gesloten en maar liefst 17 echt scheidingen gere gistreerd. Dit blijkt uit de be volkingsstatistiek van vorige maand. De populatie nadert langzaam maar ze ker de 76COO. In fe bruari is het aantal gezakt van 76356 tot 76342. Er ver trokken 196 men- grfs;- VL J*1" rertr sen terwijl Vlaar dingen 162 ménsenBS--^ mocht verwelkom 3, men. Dit verlies'.: werd weereen'-'* beetje goed ge- - maakt door de70 41 babies die werden geboren, tegenover 50 burgers dieï>:. overleden. Jéjfe. SCHIEDAM De Rotterdamse arts, dr. Nicolaj, za! woensdag in De Blauwe Brug in Schiedam vertellen over de Moerman therapie tegen kan ker. Hij spreekt 1 vanaf acht uur, op uitnodiging van de Patiënten Belan genvereniging Schiedam. Eerst vertelt dr. Ni colaj hoe hij als ï-sfc- arts de omstreden therapie hanteert en hoe de therapie, genoemd naar. de Vlaardingse dokter Moerman, precies werkt. ;-.w ^fïGW» SCHIEDAM De daling van de werk loosheid, die begin dit jaar begon, heeft zich ook in fe bruari voortgezet. Dit blijkt uit cijfers van het Gewestelijk. Arbeidsbureau in Schiedam. Dit bu reau houdt gege vens bij van de werkloosheid langs de noordkant van de Nieuwe Water- weg. De daling werd ver oorzaakt door de schoolverlaters.' .Hun aandeel in het bestand van het ar beidsbureau zakte ,,,TR«.ïb in februari metM227 In dezelfde maënd1 steeg het aanfafva- catures. in dekan- toom. toorsector werden 23 vacatures ge- meld en in de me- taalsector werdén 30 mensen ge- ZOCht. r- féCüf ■s^r MAASSLUIS De Maassluise VVD is verbaasd over de beloofde steun van wethouder Isaac van der Knaap aan de in nood verke rende scheepswerf van De Haas. De wethouder zei onlangs dat hij z'n best wil doen om de kades langs het Kerkeiland, tegen over de werf, te herstellen. De werf heeft enkele be langrijke klanten vertoren door on deugdelijke kade beschoeiing en een deels dichtgeslibde Binnenhaven. Van der Knaap zei te vens de haven te zullen uitbaggeren. Echter onder uit drukkelijke voor waarde dat de werf met een rapport moet bewijzen dat de toekomstmoge lijkheden van De Haas goed zijn. Ook wil Van der Knaap een stukje gemeentegrond aan de werf verko pen zodat De Haas een overdekt repa- •.O-V.. -■ r.rrlf'.- nh-;.'fi s:'.*nnt; ratiedok kan neer- ar-"" zetten.; VVD-fractievoorzlt--7f<w; ter John Scheerstra vraag zich af of de :;»T'V-i- toezeggingen van J" jKiï' de wethouder door k3 zijn hele college /amsSif zijn goedgekeurd ->£:*-* en zo ja waarom de>r>JV gemeenteraad er .afe" niets van af weet....J-T De VVD vreest dat r.~-y? er bij het werfper- sonee! verwachtin-. v gen worden gewekt 7» die achteral niet kunnen worden V!"' waargemaakt:. '- VLAARDINGEN Discodansers In wijkcentrum 't Nieuwlant kunnen straks weer onge remd springen en hossen op harde muziek zonder overlast te veroor zaken. Het wijkge- bouw krijgt 2000 gulden van de ge meente om één wand van de disco zaal te isoleren. De gemeente be sloot tot de gift van twee mille nadat een vacature bij het wijkcentrum een jaar lang niet is opgevuld. Op deze manier wil de ge meente wat terug doen. Omwonenden heb ben at geruime tijd last van de harde disccmuziek. Ook open en dlchtslaan- de autodeuren én nachtelijk geknetter van wegrijdende brommers is hen een doorn in het oog. Wethouder Arij Maarieveld' gaat binnenkort met de wijkvereni- ging aan tafel zitten om deze vorm van, overlast ook -fn'te dammen. 'k jria f Iru.a Mïdtrt vuon ROTTERDAM Voor de Recreatie loop Rotterdam, die op 14 april op de Coolsingel van start gaat, hebben zich al driehonderd deelnemers ge meld. De heer H. Stenfert-Kroese. voorzitter van de deelgemeente Kra- llngen, zal als num mer 1000 aan de start verschijnen. Ook uit het buiten land bestaat be- langstelling voor deze vijftien kilo meter lange loop. Zo komt er een speciale bus uit Es sex, Engeland, met vierenveertig deel nemers. De Recreatieloop Rotterdam, wordt georganiseerd door de Stichting Rotter dam Marathon en de Verenigde Spaarbank. De start vindt plaats om 15.35 op de Coolsingel, waar ook de finish Is. Het traject is vlak en geheel verkeersvrij. Mensen die mee willen doen, kun nen zich lnschrl|ven bi] alle kantoren van de Verenigde-": -;-: Spaarbank In Rot-, terdam en omstre—-:- ken, voor zeven .1- „p gulden vijftig; jsrfom J* Op de dag van def-j;^ v loop, zaterdag 1.4,.nut april, kunnen deelró jg «I nemers zlchook.ür nog inschrijven, het Hilton Hotel,Inc. gang Kruiskade. De -1 kosten bedrageijf.r t I; dan tien gulden.1n- -; lichtingen: 010 ..^0*4 866270. j;.(jtl 3!b ■jwj Ltgcn 5 Srttiuë j, •ti.f i. sa -s (iiooi •in-k tieg

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1