4 over inkomen m Fietsers vechten met wandelaar BOLDER Publiek kijkt over schouder organist Man belt woest bij buren aan Zaal Irene borrelt na Een duur vuurtje Leven van markante vrouw geschilderd i PlRilSÉii Programma TV 5 Wat zit onder rok van Dolly Parton? m Directeur hoort dief stommelen mïL K?r" ws w mpmm.mWÊÊÊÊÊË mm i mwm (Van een on^er verslaggevers) VLAARDINGEN "Het grote publiek is best bereid beeldende kunst ïn huis te halen." Dit opti mistische geluid liet Pierre Janssen zaterdagmid dag horen bij de opening van Galerie Kunst Plus aan de Hoogstraat. De oud-directeur van het Schiedamse Stedelijk Museum en oud-presentator van het populaire televisieprogramma "Kunstgre pen" trok die conclusiejuit de uitleencijfers van de Nederlandse artotheken. mmm De hele maand wordt met allerlei activiteiten het tienjc ig-bestaan van Diensten centrum de Woudhoek gevierd. Zaterdag gebeurde dat met een fancy-fair. i Rob en Ineke Lutz, het echtpaar dat zaal Irene aan de Nieuwe Haven exploiteert, aan de nieuwe bar die zaterdag werd geopend. m In het Stedelijk Museum han gen de komende vijf weken onder*' andere deze olieverfschilderijen*- uit de expositie „Een eeuw sinds Aletta", 'van Clara de Jong.. HET VRIJE VOLK schiedam MAANDAG 16 APRIL 1984 'Kunst heeft afzet nodig' "Laten wij met z'n allen ho pen. dat dit lukt", vond Jans sen van de verhuizing van Kunst Plus (voorheen geves tigd in de kleine garage van de drive-in woning van Jos Noordhuizen aan de J. W. Frl- solaan) naar de Hoogstraat. "Waarom? Omdat het hoogno dig is dat kunst en kunstnij verheid een horizontale afzet krijgen in een winkelstraat. Dat is in Nederland, waar de grote galeries hun vaste klan tenkring hebben, verre van in orde," aldus Janssen. Hij omschreef de taak van de 'winkel-galerie' als het in snel tempo brengen van beeldende kunst van levende kunstenaars naar een levend publiek. Een publiek, waaraan op kunstge bied nogal het een en ander schort, getuige Janssens uit spraak: "Ik ben tegen de smaak van tante Mien, die de smaak van een krokodil, heeft, en tegen de smaak van Oom Frans, die zegt: doe maar ge woon" André van der Louw bor duurde öp deze woorden door. "Wij moeten blijven proberen tante Mien en oom Frans bin nen te krijgen", aldus de Rijn- mondraad-voorzitter, die met een druk op de 'personal com puter' van Noordhuizen de offi ciële heropening verrichtte. Met de vestiging van Kunst Plus aan de Hoogstraat 53 is na 19 jaar de kunst weer terug in-deze winkel, waar de laatste jaren antiekhandel Grapo in gevestigd was. In 1965 en 1966 bood het pand onderdak aan Galerie C.C.C. De verbouwing heeft een ruime en aantrekke lijke galerie opgeleverd In een strakke wit-antracietgrijze vormgeving. Galerie-eigenaar Noordhui zen heeft de verhuizing aange grepen om zijn voorraad kaar ten met kunstreproducties be langrijk uit te breiden. De eigen voorraad grafiek, foto's, aquarellenen tekeningen kan door de grotere behuizing nu voor een groot deel permanent getoond worden. Nieuw zijn verder een leestafel met bin nen- en buitenlandse tijdschrif ten en de verkoop van lijsten en passepartouts. De verhuizing wordt gevierd met de tentoonstelling "Ta bleau de la Troupe", een over zicht van kunstwerken die Kunst Plus de afgelopen vier jaar exposeerde of die te ver wachten zijn. Openingstijden: vrijdag 19—21 uur, zaterdag 10—18 uur en zondag 14—18 uur. V V (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Dienstencen trum De Woudhoek maakt zich op voor een discussie over de verslechterde positie van oude ren, die woensdagmïddg wordt gehouden. Aan de tafel zullen vier politici plaatsnemen. Het zijn Frans Moor (PvdA-Twee- de Kamerlid), Frans van den Heyden (CDA-Tweede Kamer lid) Luub Hafkamp WD-wet- houder in Schiedam) en Ulferd (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de nachtelijke uren is het aan de Nieuwe Dam laan tot een vechtpartij gekomen tus sen een wandelaar en twee fietsende jongens. De wan delaar werd naar zijn zeg gen geprovoceerd. Hij liep daar met een kennis naar huis na een familiebezoek, toen de jongens hem toerie pen: "Zullen we een rob bertje vechten?" Nadat er daadwerkelijk een handgemeen had plaatsgevonden is de wan delaar, de 27-jarige J. S., in elkaar gezakt. Mét hulp van zijn kennis is hij naar huis gestrompeld. Daar heeft hij de politie en de GGD ingeschakeld. Omdat hij over pijn bleef klagen, is de man even naar het Schieland-ziekenhuis mee genomen. Na behandeling van een verwonding aan de buik kon hij weer naar huis gaan. Bij het wegrij den uit een par keervak aan de Nieuwe Haven kwam de be stuurder van dit voertuig een on gewoon obstakel tegen in het weg dek. Of zou je-,. langs de water kant dergelijke dikke, stalen bol ders mogen ver wachten? Hoe dan ook, de con frontatie was on voorzien en zorg de op die stralen de zaterdag voor een oponthoud. Met behulp van een krik en enke le omstanders is de bestuurder er na ruim een uur zwoegen in ge slaagd zijn auto weer met alle vier wielen op de grond te krijgen. (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Veel belang stelling was er zaterdag voor een demonstratie van het kerk orgel door organist André Ver woerd, tijdens een open dag in de Grote of Sint Janskerk aan de Lange Kerkstraat. Bij die gelegenheid mocht het publiek zich rond de organist scharen, die hoog in de kerk, boven de lange rijen kerkbanken een plekje heeft. De open dag werd georgani seerd door de concertcommis sie van de kerk. Het dient als voorbode van een nieuwe reeks concerten die vanaf morgen worden gegeven. Ook kon het publiek zaterdag een kijkje ne men in alle bijzaaltjes, die een historische sfeer ademen. Ter wijl men rustig wat rondwan delde bracht Verwoerd orgel spel ten gehore. Het concert van morgen be gint om 20.15 uur. Centraal daarin staat de uitvoering van de lijdensgeschiedenis van de Duitse componist Leonhard Lechner, die in het jaar 1608 is overleden. De compositie wordt uitgevoerd door het koor van de pedagogische academie van Rotterdam, onder leiding van Arie Eikelboom. an een onzer verslaggevers) -CHIEDAM Een aantal oners van de G. Borchslus- laan hebben zaterdagavond on gewenst bezoek gekregen van een buurman. De man, een 34-jarige Schiedammer, belde her en der in zijn straat aan en- beschuldigde bewoners ervan dat zij hem als brandstichter hadden aangegeven. Met één van de bewoners heeft de man zelfs even geworsteld. De politie werd ingescha keld. Zij nam de man mee naar het bureau. Daar bleek dat hij teveel had gedronken. Een onderzoekje naar aanlei ding van zijn merkwaardige boodschap wees uit, dat enkele weken geleden zijn keuken In brand heeft gestaan. Dat was volgens de politie niet het ge volg van brandstichting, maar van oververhitte kippepoten. die te lang op het vuur hadden gestaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zaal Irene, het enige particulier zaal verhuurbedrijf in Schiedam, vierde zaterdag een uitbrei ding. Eigenaar Rob Lutz heeft een gloednieuwe bar laten bijbouwen onder het motto: "de mensen willen na afloop ,van een evenement in de grote zaal graag nog wat napraten bij een drankje, in een andere sfeer." Lutz hield zaterdag open huis in zijn bar, die de naam "Porte Nouvelle" (Nieuwe Haven, ook het adres van zaal Irene) draagt. Een paar uur lang ontving hij met zijn vrouw tientallen genodigden, die hij trots zijn nieuwe "sfeer-zaaltje" toonde. Een rechthoekige, donker bruin houten bar, vult de ene helft van de ruimte, tafeltjes met stoelen met andere. De mu ren zijn versierd met goud en zilverkleurige muziekin strumenten. De uitbreiding komt op een moment dat Lutz niet te klagen heeft over zijn zaken. Zaal irene is het vaste ont moetingspunt voor tientallen Schiedamse verenigingen en bedrijven, die er bingo's, ju bilea en andere feestjes vie ren. Ook de plaatselijke PvdA-afdeling houdt er bij voorbeeld haar maandelijk se ledenvergadering. Toch merkt Lutz wel dat de economische situatie in Nederland minder gunstig is dan een paar jaar terug. "Bedrijven nodigen niet zo gauw meer bekende arties ten uit om het feest te om lijsten. En er wordt wat so berder gevierd. Vroeger zei een bedrijf dat het personeel mocht drinken wat het wil, maar tegenwoordig geven ze liever een paar consumptie bonnen." Toch gaat Lutz er vanuit dat zijn nieuwe bar bij de klanten van zaal Irene in goede aarde zal vallen. "De grote foyer heeft niet echt een aparte sfeer. De bar wel. Van dc weck, toen ik de bar voor het eerst open deed, stroomde hij gelijk vol. Dat was na de PvdA-vergade- ring, die leden hebben nog gezellig een tijdje zitten na borrelen." Bruseker (CPN-raadslid in Schiedam). Al draagt de discussie een ernstig karakter (ouderen heb ben steeds minder geld van van te leven), zij wordt gehou den In het kader van het tien- jarig-bestaan van het diensten centrum. De hele maand wor den in De Woudhoek tal van extra activiteiten georgani seerd, naa-t de ebruikelijkc cursussen en so' «.eiten. Zo werd afgel. ;n zaterdag een Open Huis mét een fancy- fair gehouden. Ondanks het fraaie voorjaarsweer vonden honderden ouderen dié dag de gang naar de Woudhoek.-Daar bij viel wel op dat de meeste in de ochtenduren zochten, zodat enkele kraampjes a! in het be gin van de middag uitverkocht moesten worden gesloten. „Wat er ook gebeurt, de men sen laten de Woudhoek niet in de steek," oordeelde een vrouw.' in het handwerkkraampje op gewekt. De handwerkjes die zij zaterdag verkocht waren tij dens de cursusuurtjes in het dienstencentrum door de oude ren zelf vervaardigd. OOk wer den bloemstukjes verkocht, die ter plekke in een kraampje werden geschikt. En de op brengst? „Daarmee houden we het feest deze maand in gang," aldus de organisatie. Voor het overige kon het pu bliek deelnemen aan spelletjes, zoals het Rad van Avontuur en hoeveelheden raden. Tiental len waagden een gokje aan de hand van vragen: hoe zwaar weegt dit kaasje en hoeveel snoepjes zitten er in de mand? De discussie van woensdag middag vangt aan om 14 uur. Dienstencentrum De Woud hoek j is gevestigd aan het Heycrmansplein 36. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De politie heeft zaterdagmiddag een in breker op heterdaad betrapt in het pand van een zeefdrukkerij aan de Lange Achterweg. De eigenaar van dat bedrijf had de politie ingeschakeld, kort nadat hij bij een toevallig be zoek aan zijn bedrijf een ka potte ruit had aangetroffen en binnen „wat gestommel" hoor de. De inbreker is meegenomen naar het politiebureau. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een mede werkster van een reisbureau aan de Appelmarkt is door een 15-jarige bezoeker opgelicht. De jongen vroeg haar om een vuurtje. De vrouw, die zelf niet rookt, moest daarvoor lucifers halen in een keuken achter dc winkel. Nadat dc jongen het vuurtje had geaccepteerd en weer was verdwenen, bleek dat haar portemonnaie met 300 gulden van haar bureau was verdwenen. Aan de hand van het signale ment heeft de politie inmiddels de jongen aangehouden. Het geld Is echter op. De jongen heeft verklaard dat hij daar mee is gaan gokken op een kermis. Maandag 16 april 19.00 Champs Elysees (show) 20.31 Vader Haan (serie) 21.22 Dagboek van avonturen (magazine) Dinsdag 17 april 19.00 De avonturen van Arthuro (kinderprogramma) 19.10 Laten we zingen (show) 20.00 Onze tijd (magazine) 21.05 Het leven gaat door (documentaire) 21.35 Preludes (muziekprogramma) Woensdag 18 april 19.00 Pixi Poli (kinderprogramma) 19.20 Jack Spot (amusement) 19.45 De aaneengesloten cirkel (film) 21.15 Plaatjes uit het album (korte film) Donderdag 19 april 19.00 Babydisco (kinderprogramma) 19.05 Sido en Remi (kinderprogramma) 19.18 Thee-dansje (show) 19.46 Het blauwe eiland (TV-film) Vrijdag 20 april 19.00 Kinderprogramma 19.20 Anjou-festival (theater) 21.20 Geflambeerde banaan (Jazzconcert) Zaterdag 21 april 19.00 Alain Chamfort (amusement) 19.55 Kunstmagazine 20.15 Concert van Mahler Zondag 22 april 19.00 Grote Studio (show) 20.00 Rechter Fontanes (serie) 21.30 Grote klassieke danspassen (ballet) ÉS SCHIEDAM De expositie "Een eeuw sinds Aietta", vervaardigd door de kunstenares Ciara de Jong, laat zien hoe een enkele vrouw toch een be langrijke bijdrage kan leveren aan abstracte doelein den als de vrou wenemancipatie en de vredesstrijd. Aan de hand van olieverfschilderijen wordt het leven van Aletta Jacobs ver teld, een markante vrouw die in 1878 de eerste vrouwelij ke arts in Neder land werd. Die expositie is één van de nieuwe ten toonstellingen die dit weekeinde in het Stedelijk Mu seum zijn geopend. Naast werk van Clara de Jong zijn de komende vijf weken ook tekenin gen van Adine En gelman, keramiek van Netty van den Heuvel en aquarel- len van Angela de Vrede te zien. Angela de Vrede heeft veel illustra ties gemaakt voor het tijdschrift Gras duinen (natuur- maandblad) en de Volkskrant. De na- tuurtekeningen ver- lonen gave uitbeel dingen van plant en dier in rustige kleu ren. Haar werk voor (de kunstbijia- ge van) de Volks- krant is fraai en orf1' gineel. Het-Stede-?* lijk Museum is ge-c vestigd aan de f Hoogstraat 112. Het is van'maan- dag tot en met za-'r" terdag geopend van 10-12 uur en - van 12.30-17 uür. Zondags geopend van 12.30-17 uur. s - Door Bart van Leeuwen Het kwam allemaal onder de rok van Dolly Parton vandaan, zaterdagavond in sociöteit QT. Dan werd dat kledingstuk, tot verbijstering van de robuuste Amerikaanse zangeres, cf. vanzelf opgelicht en versche nen kort.na elkaar een maf In diaantje in een kano, een re- volverheld, drie boeven en twee wilde danseressen. Als in een bijna onnavolgbaar spec taculaire droom, waarin de ogen van de toeschouwer snel van het ene beeld naar het an dere flitsen. Ja, in QT, aan de Nieuwstraat. De jongerensociëteit boven theater De Teerstoof. Hét be stuur wil zijn leden na jaren lang popgroepen op de zater dagavond wel eens iets anders voorschotelen en zoekt het net als de benedenburen in de theatersfeer. Met de mime- en dansgroep Oceaan nu loste QT-nieuwe-stij! direct een schot in de roos. Dat optreden moet de nieuwsgierige QT-le- den in de ban van het theater hebben gebracht. Om het publiek, dat nog aan "popgroep-tijden" gewend is, niet te frustreren begint Oceaan pas om elf uur. Het kleine bovenzaaltje Is op dat moment goed gevuld. Het wordt donker. Minutenlang draaien toeschouwers op hun stoel om niet verrast te wor den. Het gevaar komt van ach teren. Acht deftige "heren" in zwarte pakken en witte over hemden en met zwarte hoeden wandelen dreigend traag naar het podium. Muziek. Kille, strakke elektro nische klanken met een stevig ritme. De heren (vijf vrouwen en drie mannen) verrichten op de maat enkele routinehande lingen uit het dagelijks leven, met de achteloosheid van ro bots. Nonchalant een sigaretje roken, een plasje plegen, zenu-i wachtig een praatje maken. Al les in gebaren, de vingeroefe- ningen van mime-spelers. De acht spelers doen exact hetzelfde totdat de muziek plotseling heel druk wordt. Vanaf dat moment hollen ze door elkaar over het podium; •T' doen uiteenlopende dingen. Hoe je dat als toeschouwer5'-;.- ook moet interpreteren, het-fs.o beslist indrukwekkend. In twin tig minuten.tijd bouwt de groep een spanning op, die op het hoogtepunt in een pauze. eindigt. Het publiek neemt dank verbouwereerd de moeite om -k- wel drie kwartier te wachten,op: het tweede deel van de vóor-.ov stelling.. 5 Dat deel komt als een over- C? jj rompeling. De lichten" gaan aan, en we zien een kunstig staaltje? regie. Grote gordijnen,hangen, J over de breedte van het po- dium en de geïramiteerde Dolly, Parton steekt daar op zo'h ma nier bovenuit dat do gordijnen haar rokken zijn geworden,.' f'I De spelers kruipen in groepjes? om beurten onder de rokken vandaan om korte toneelstuk- jes op te voeren (uiteraard zón der woorden). Totaal anders - dan In het eerste deel gaat he(^ om een gevarieerd western- verhaal, waarin de spelers tal-,. loze emoties uitbeelden.'7, Wat ik met mijn gedetailleerde beschrijving wil zeggen is dit: - - Oceaan bruist, leeft, verrast, vermaakt en blijft boelen. Alle spelers lijken stuk voor s.tuk sterk getalenteerd, hóewei ik door de snelle afwisseling van?,7 beelden nauwelijks de kans kreeg op indivlduelè capaciteit ten te letten. Oceaan is een groepsgebeuren, een eenheid."^ En een jonge Rotterdamse .7 Jk theatergroep (onder, leiding. V'r, van Hanka van der Filer) dia'S nog veel van zich zal laten ho*- ren en zien.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1