I 'Vlammen' tegen onkruid Schiemond loopt üit voor eerste paal 5Proostjeniet op tramstel Spirit bouwt dak in mootjes KrUgt Wilton een duikbootmuseum? Bootje weg Geen avond van Amnesty Bontjassen HERSTEL Alweer cv- ketels weg Gusto wint Stardom Nieuwland praal over huisvesting Fietsgravures zijn groot succes y II r\ Lg ws lijp! Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN SCHIEDAM Ondanks de voortdurende wo ningnood laten woningzoekenden in Schiedam steeds vaker hun beurt voorbij gaan. Van de twee woningzoekenden wijst er ée een aanbod voor nieuwe huisvesting af. Het percentage weigeraars van een huis is in twee jaar tijd opgelopen van tien naar vijftig. Als gevolg hiervan moeten leèg- staande woningen soms wel vier tot vijf keer op nieuw worden aangeboden, voordat een huurder is gevonden. „Mensen bedenken zich gewoon een paar keer voordat ze meer huur gaan betalen, en in één smak een paar duizend gulden voor een verhuizing neertellen," aldus huisvesting. 'Woelige lijd' litlSM! Bijna alle werknemers van Be- drijfsge- meehschap Schiemond (2J{0) keken; gistermid- dag toe hoé de eerste paal van hun nieuwe be huizing de grond in ging. y Vol belang stelling volg den burge- meester Scheeres. (rechts) eri directeur Van der Veen van de bedrijfsge- meenschap de verrich tingen bij de heimachine. ^^m^HSÊÊBÊÊÊSSSm Opgeleverd Mascotte -.X^ Feest Zwemmen In Bad Groenoord f m m schiedam VRIJDAG 20 APRIL 1984 'Êl&Z mpy. m m M >34;.^ Helft woningzoekenden weigert eerste aanbod „De woningzoekenden wor den steeds kritischer," aldus R. J. W. van der Noll van het bureau huisvesting van de ge meente. ,;Dat, heeft echt niets met luxe te maken. Naar onze indruk is het een geldpro bleem. Mensen bedenken zich gewoon een paar keer voordat ze meer huur gaan betalen, en in één smak een paar duizend gulden voor een verhuizing neertellen. Dan wilien ze wel in één keer goed zitten." Ook hét gemeentelijk wo- hingbeheer, één van Schie dams grootste huisbazen, wordt geconfronteerd met een toenemend aantal „twijfe laars". Directeur J. van Schijndei: „Wij maken regei- marig mee dat een paar kandi daten óp een rij nee zeggen te gen dezelfde woning. Of het uitzicht bevalt niet, of de buurt, of de indeling van het huis. Ménsen hoeven ons na tuurlijk niet eerlijk te zeggen waar het .door komt, maar mijn indruk is dat het geld de belangrijkste rol speelt." Van der Noll (huisvesting) denkt dat het gaat om een ty pisch Schiedams probleem. „De bevolking van; deze stad bestaat voor 't grootste deel uit werkende mensen, er zijn maar weinig witte boorden. Tel daarbij op vele bedrijfs- - sluitingen, de vergrijzing van de bevolking. Het besteedbaar inkomen wordt steeds lager. Je merkt dat de mensen Somberdér zijn over hun voor uitzichten. We maken mee dat we woningzoekenden oproepen die zeggen: bevries mijn in schrijving maar voor een jaar, want ik werk bij Wilton-'" De kritische houding van de woningzoekenden heeft tot ge volg dat huizen in Schiedam' gemiddeld langer leeg staan. Wat duürdere, sociale woning bouw is soms helemaal niet meer verhuurbaar. Huisves ting raadt .mensen af om die woningen langs dé „huursubsi- SCHIEDAM Amnesty In ternational houdt op 1 mei (dé Dag van de Arbeid) geen schrijfavond. De eerstvolgende schrijfavond is nu acht mei in de Blauwe Brug. Van zeven tót negen 's avonds worden brie ven geschreven aan de rege ringen van Turkije, Maureta- nië en Vietnam. die-weg" te nemen. Het risico bestaat dan dat die mensen een jaar later door bezuinigin gen van het rijk ineens een stuk subsidie kwijtraken en de huur niet meer kunnen beta len. Huisvesting en gemeentelijk woningbeheer zijn samen be zig met het zoeken naar oplos singen voor het probleem. Zo zou het bureau huisvesting ac tiever tussen verhuurdersen huurders kunnen gaan bemid delen. Via een nieuw inschrijf formulier met meer vragen wil men een duidelijk inzicht krijgen in de voorkeuren van de woningzoekende. Ook zou zo'n formulier voortaan eens per jaar (nu: eens in de twee; jaar) moeten worden ingevuld. (Van een onzor verslaggevers) SCHIEDAM De vlammen werper wordt het nieuwe mid del waarmee de gemeentelijke plantsoenendienst het onkruid in de stad te lijf wil gaan. De gemeente hoopt spoedig een akkoord af te sluiten met een leverancier. De vlammenwer per komt in de plaats voor de schoffel. Chemicaliën werden, volgenB de plantsoenendienst, in Schiedam reeds niet meer gebruikt Enkele maanden geleden is deplantsoenendienst van che micaliën overgeschakeld op het "handwerk", omdat tegen het gebruik van chemicaliën in toenemende mate bezwaar be staat vanwege de gevolgen voor de menselijke -gezond heid. De vlammenwerpers zijn ontwikkeld om het "wieden" van onkruid zonder* gevaar en snel te laten verlopen. In feite komen uit het appa raat geen vlammen, maar worden de planten zodanig verhit dat zij afsterven. Het toestel is vergelijkbaar met de vormgeving van een metaalde tector; een stang die eindigt in een ronde, platte schijf. SCHIEDAM Uit een ge- parkeerde auto aan de Franc ois Haverschmidtlaan zijn vier nértz- en twee vossebontjassen gestolen. De dieven hadden de voordeur van de wagen ver nield en wisten zo hun hand op de buit te leggen. De jassen hadden een waarde van onge veer 12.000 gulden. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De werkne mers van Bedrijfsgemeen- schap Schiemond (sociale werkplaats) liepen gisteren en- masse uit om de eerste paal van hun - nieuwe onderkomen in de grond te zien gaan. Het was tenslotte een collega van hun die het karwei klaarde. Frans Meyningen „hing" sa men met .de rijksconsulent voor soeialè voorzieningen - in Zuid-Holland, J. C. van der Eljk, aan het touw waarmee de heimachine werd bediend. Hij verdiende er een stropdas met het- gemeentewapen van Schiedam mee; De eerste paal zette een punt achter een jarenlange discus sie die over de nieuwbouw is gevoerd. Vijf jaar geleden al werd het idee geopperd om een nieuw pand voor Schiemond te laten verrijzen. De ruimte aan de Vijgensteeg is bij iangè na niet groot genoeg voor Schie dammers die. er hun werk heb ben. De gemeente stelde on langs bijna zés miljoen grilden, beschikbaar om de nieuwbouw aan de Nieuwe Mathenesser- straat te laten bouwen. Het slaan van de eerste paal werd onder anderen gadege slagen door het bijna voltallige gemeentebestuur, inclusief burgemeester. Scheeres die la ter zei dat Schiémond, wat be treft1 de huisvesting, een „woe lige tijd" achter de rug heeft. „De huisvesting was in '74, toen ik lid werd'van de ge meenteraad, zónder meer schrijnend te noemen," stelde Scheeres, wijzend op het eerste onderkomen vap de bedrijfsge- meensehap .aan de Boter- straat. „Een belangrijke'verbe tering was de verhuizing naar de Vijgensteeg maar de behui zing hier is ook niet optimaal. De beslissing om nieuwbouw te plegen, is een juiste ge weest," vond Scheers. Het nieuwe pand van Be- drljfsgemeenschap Schiemond moet in mei '85 worden opgele verd. In juli dat jaar loopt het huurcontract voor het pand aan de Vijgensteeg af waar mee de sociale werkplaats dus twee maanden de tijd heeft om haar spullen te verhuizen. In -het nieuwe pand is al rekening gehouden met een eventuele uitbreiding. (Van éen onzer verslaggevers) SCHIEDAM De beelte nis van "Proostje" zal nim mer een tram van de RET sieren. Tot grote teleurstel ling van de VW en de Schiedamsc Gemeenschap kan een idee om een tram- stel met Schiedamae karak teristieken te beschilderen niet worden uitgevoerd. Wel is men bezig om re clameborden te ontwerpen om aan de trams te hangen. Via een inschrijving wordt, een kunstenaar gezocht die Schiedamae tekeningen moet maken. De beide instanties heb ben bij de gemeente aange klopt .voor een subsidie van veertigduizend gulden. Het verzoek was ingediend vóór dat bekend werd; dat de be schilderingen niét meer worden gedaan. Omdat de tramstellen binnenvier jaar vervangen zijn door nieuwe modellen is de RET gestopt met het beschilde- renr Ook de beschilderde trams'die nu in-Rotterdam rondrijden zullen'r.binnen- kort uit het straatbeeld ver dwenen zijn. Het bureau Spoorweg Re clame in Utrecht verzorgt voor de RET de reclames op de trams. Bij de SG en de VW denkt men aan vier borden per- tram, aan weerszijde twee. Op dé bor den zou bi jvoorbeeld een te kening van Proostje kunnen staan. Dit-mannetje was bij de viering van het zevenhon derdjarig bestaan van de stad de mascotte en is ont worpen door tekenaar Harr Wiegman. "Het is Jammer dat er geen tram meer beschil derd wordt," zegt Henk Tig- gelhoven van de SG. "Het stadsbeeld wordt levendi ger. Ik geloof dat. er in Schiedam nooit een beschil derde tram rijdt." Het lag in dc bedoeling om de "Schiedamsc. tram" 'in té zetten opide lijnen die de stad aandoen, J en 8. De reclameborden zijn "goedkoper dah—de beschil deringen. Pér Jaar moet er tienduizend gulden voor op tafel worden gelegd. Daar komt de prijs bij die de kunstenaar in rekening „brengt,L De „ko- per" kan zijn stukje dak symbo lisch op een schaalmodel timmeren, met zijn naam erop. SCHIEDAM Letterlijk stukje voor stukje probeert hockey vereniging Spirit .een nieuw dak voor het - clubge bouw bij elkaar te sparen. Geldnood heeft een groepje le den tot een origineel idee ge- bracht. Een compleet dak kost 16.000 gulden, dat kan de ver eniging niet betalen, ov.erwo- gen zij. Maar als je dat nieuwe !dak in 160 kleine stukjes ver deelt zijn de kosten te over- Voor 100' gulden per vierkan te meter wordt hét nieuwe dak aan de man gebracht. De stand van zaken wórdt bijge houden op -een schaalmodel, dat in de kantine van Spirit aan _de Hargalaan aan de muur Tfabgt Zodra "ëéri stukje is verkocht, nemen de hoc keyers de hamer in de hand en spijkeren een blokje hout in het model. De koper krijgt in ruil voor zijn bijdrage een ver melding, van zijn naam op het blokje. 100 gulden, blijft dat voor veel mensen niet een te groot bedrag? Rob Vromans, één van de hockejrers in de „bouw commissie": „Ja, maar voor elftallen is het wel te doen. Op zo'n blokje komt dan bijvoor beeld Dames 2 te staan. En er zijn ook bedrijven die een stuk je dak willen kopen." De actie, die onlangs is begonnen, heeft tot dusver 35 vierkante meter nieuw dak opgeleverd. „Als .we het voor het einde van de maand niet halen dan moeten we er wat "geld bijle nen. Dat kan wel eens zo duur zijn dat dé contributie wat om hoog moet," aldus Rob Vro mans. „Maar we moeten niet al te lang wachten. Een actie moet je snel doen, anders gaat de lol eraf en verwatert hij." Begin mei wordt het oude dak, dat vrijwel is doorgerot, afge broken. Diezelfde" bouwcommissie van Spirit is overigens bezig met het maken van een plan voor uitbreiding van het club gebouw. Wordt dat soms ook in mootjes gehakt, voor vijftig gulden de baksteen? Vromans: „Nee hoor, we blijven niet aan de gang. Daar zal te zijner tijd de contributie wel wat voor moeten worden verhoogd." Volgens burgemeester Scheeres heeft Schiedam de bouw van het nieuwe onderko men nog net op tijd „in de wacht gesleept". Dit nieuw bouwproject la., vermoedelijk een van de schaarse projecten die de komende tijd nog op het gebied van sociale werkvoor ziening worden gerealiseerd," sprak hij pesslsmistisch. De opmerking van de burge meester mocht echter de pret van de Schlemond-werkne- mers niet drukken. Zij vierden feest, met een nieuw pand in het vooruitzicht. SCHIEDAM CV-ketels blijken de laatste tijd een ge wild object voor dieven. Dins dagnacht verdwenen twee ke tels uit In aanbouw zijnde wo ningen in Woudhoek Noord. Deze diefstal volgt op de tien cv-ketels die begin deze week, ook uit nog onbewoonde pan den. werden ontvreemd. Het bouwbedrijf Wllma is zodoen de in één weck gedupeerd voor zo'n 45.000 gulden. De dieven lijken nog steeds profijt te heb ben van de sleutels die zij uit de kluis van een directiekeet van de (Irma wisten te stelen. SCHIEDAM/DORDRECHT Het Schiedamse tamboer en trompetterkorps van de muziekvereniging Gusto heeft bij een concours in Dordrecht de eerste prijs gewonnen. Het korps deed mee in de hoogste afdeling. De overwinning is echter niet voldoende om te promoveren naar een hogere klasse. Dat' hoopt Gusto vol gend seizoen wel voor elkaar te boksen. van 5 mei t/m 1 sept. 1994 voor 30,-. Abonnement alléén in de voorverkoop. Tel.lnt. 28 18 82 Hoe je het ook wendt of keert, Schiedam blijft mij ver bazen. En dat Is maar goed ook, anders was ik allang verhuisd naar Vlaardingen. Wie dagelijks deze krant leest, weet dat in deze stad vrijwel alles kan. Vroeger heb Ik daar weieens anders over gedacht, maar dat is de laat ste jaren sterk veranderd. Schiedam krijgt grote stads- allures. We hebben al jarenlang met grote stadsproblemen te ma ken. Wie de nota van burge meester en wethouders heeft gelezen weet dat. Leegloop, grote werkloosheid, onvol doende stadsvernieuwings mogelijkheden, fraude bij een woningbouwcorporatie en moeilijkheden bij een wel- zijnsinstelling. Om maar niet te spreken van de troubels binnen de politieke partijen. Dat zijn we nu aan het com penseren met 'stardom'. Eerst leggen we een schitterende tram over de boulevard van Schiedam, om het centrum van Rotterdam bij ons eigen centrum te trekken. Dat Vlaardingen dat Juist niet wil is natuurlijk onverstandig. Want wie wil niet verbonden worden met het centrum van Rijnmond, en niet alleen op culinair gebied. Zo'n tram aanleggen is natuurlijk een gigantisch karwei, zelfs niet te vergelijken met de aanleg van de metro door het, eens bij Schiedam behorende, Delfshaven. Sprak wethouder Cris Zijde veld niet eens: "Mensen bui ten Schiedam begrijpen niet hoe we al die grote werken klaarspelen". Dagelijks staan dan ook duizenden mensen te kijken hoe de constructie hallen van Gusto worden ge sloopt. De ondertunneling bij de Nieuwe Damlaan is ook zo'n voorbeeld. "Vorm en kleur, zo lees ik in een plaatselijk huls-aan-huis-btad, zijn niet toevallig, maar welbewust ge kozen, om de tunnelgebrui kers ook 's avonds en 's nachts een veilig gevoel te geven." Hoe kom Je erop. Straks ben ik blij om in die tunnel te staan, wanneer de stoplichten aan beide kanten het at laten weten. Hoef ik het autolampje niet aan te doen om de ochtendkrant uit te lezen, want in Schiedam wordt geen dom biind, auto- vriendelijk beleid gevoerd. Aan dat stardom doet ook de plaatselijke VVV mee. IJverig is het bestuur bezig om Schiedam te promoten. Ra dio en televisie staan te drin gen om gebruik te maken van de gigantische mogelijk heden, die deze wereldstad in dop heeft te bieden. Over een tijdje heeft zelfs Schiedam zijn eigen Spido. Uren kan je varen door de kanalen van Schiedam. Na afloop wordt er afgemeerd bij het, immer gesloten, Zakke- dragershuisje. Zonder borrel mag je genieten van de we- - reldklanken van stadsbeiaar- dier Addie de Jong. We zijn hard bezig om De stad aan het water te wor- - den. Maar in 1992 is het zover. Het jaar van de waarheid, Schiedam eindelijk Olympi sche Stad. De telex bij het bureau voorlichting ratelt aan één stuk door. Radio Rijn mond bivakkeert permanent - in de kamer van mediawet- - houder Herman Posthoorn. Kneteman is de persoonlijke woordvoerder van burge meester Scheeres geworden om de wielerstad van Europa zo goed mogelijk in de schijnwerpers te zetten. Da- gelijks wordt getraind op het net aangelegde, verharde veld van Asvion. Dat getuigt van visie, van vooruit denken. Dat wordt bedoeld met Schiedam schenkt meer dan u denkt. Denkt u nu echt dat ik naar Vlaardingen ga verhuizen? door MEINDERT BUITEN- SLUIJSER SCHIEDAM Juist in een duik boot, het „vervoer middel" dat vol gens insiders de werf wellicht de nek gaat kosten, moet het museum komen dat ontwerper Jan Dogterom in een van de dokken van Wilton Feijenoord wil bouwen. Het is dan geen duikboot voor Taiwan maar voor het gewone publiek. In het eerste num mer dit jaar van het blad „Fascinaties", een uitgave van de Vlaardtngse Kunst stichting, komt de Rotterdamse ont werper met zijn Idee op de prop- pen. „In deze zelf- hypnotlserende we reld van angst en beven zien wij een functie voor ons duikbootmuseum," zeggen Dogterom en Ad Habets die voor het begelei dend schrijven te kenden. Volgens het duo betekent het museum een „fixiepunt" voor al diegenen die „snakken naar de sensatie van de ag ressieve daad." Van Dogterom kwam enige tijd ge leden in het nieuws met ontwerpen van allerhanden „at tracties die op de 1 oevers van de Wa terweg moeten ko- men. Het duikboot museum !s daar een onderdeel van. De ontwerper heeft niet zomaar voor Wilton geko zen. Hij gaat er ten slotte vanuit dat de werf op de fles gaat dankzij de „Hol landse Kriegsmari- ne." SCHIEDAM De werkgroep Buiten landers Nieuwland organiseert op don derdag 26 april een thema-avond over huisvesting. Twee ambtenaren van het gemeentelijk bureau huisvesting, te weten Van der Noll en Schot, zui len In een inleiding wat vertellen over het huisvestingsbe leid. Ook wordt een video-film vertoond over de problemen van woningzoeken den. De avond begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het buurthuis Nieuwland aan de Albardastraat 65. MAASSLUIS In sneltreinvaart krij gen alle fietsen in Maassluis een nummer In het fra me gegraveerd. Gisterochtend na men vrijwilligers vamde stichting Anders Actieven de 10.000-ste tlets on der handen. Men heeft deze mijlpaal in twee maanden bereikt. Een genummerde fiets Is voor de poli tie gemakkelijk te rug te vinden bij diefstal. Proeven bi) het TNO In Delft hebben uitgewezen dat de inscriptie er niet meer uit )3 te krijgen. Maassluis is de eerste gemeente in de Rijnmond die met het graveren ia begonnen. Vlaar dingen en Schie dam zullen in okto ber dit jaar volgen. Er rijden in Maas sluis 28.000 fietsen rond. De uitke ringstrekkers van de stichting Anders Actieven denken dat 60 percent van de fietsers hun rij wiel zullen laten be handelen. In mei hopen zij dit aantal (16.800) te berei ken. De fietsen worden bij het hoofdbureau van politie aan de Westlandseweg van een nummer voor zien. Als het karwei In mei klaar is, zullen vrijwilligers in hun gebouw in de Tal- mastraat 3 iedere vrijdagmiddag nieuw gekochte lietsen behandelen.' VLAARDINGEN Een oranjekleurig polyester bootje is gestolen van hat terrein van een wa tersportvereniging In De Havenstraat in Vlaardingen'. Het' bootje draagt de naam "Tamar" en is 400 gulden waard. - De 25-jarlge Rot terdammer P.J.D. d. N. is aangehou den wegens diefstal van 30 leren porte feuilles bij VAD aan het Veerplein. De portefeuilles had den een waarde van 1268 gulden. Uit een personen- auto werd voor 35.000 gulden aan stereo-apparatuur, sportspullen en :v zonnebrillen gesto len. De auto stónd geparkeerd in de Datheenstraat. Uit een auto in de Ha venstraat werd ge reedschap ont-;-;t vreemd. De portier- sloten waren metw een breekijzer ge-- forceerd. De bult heeft een waarde van 600 gulden.':---

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1