werklust mensen' Veel kinderen bij dodenh^dëiikiiig 'Veérdicmst misbruik Schriftelijke vragen over rijksweg vier St. Joris Doele bl}J met subsidie vakantiefoto's Maassluis i (Van een onzer verslaggevers) J VLAARDINGEN Omdat "*t Uur U nadert", zoals Riet Eggermont zegt, wordt ook in Vlaardin gen in de week van 6 t/m 12 mei actie gevoerd tegen de plaatsing van kruisraketten. "Als Neder land niet zou plaatsèn, betekent dat een enorme stimulans voor de vredesbewegingen van andere Europese landen", meent Lucy van den Berg. Ton- neke Verwaard: "Wij blijven optimistisch." De drie vrouwen zijn lid van net Vlaardingse Vredesplat form dat de actieweek heeft georganiseerd. In het platform werken enkele politieke par tijen, vredesgroepen en de Vakbond samen. Dat zijn: CPN, PSP, PPR, D'66, EVP. Vlaar dingen tegen Kernbewapening, Interkerkelijk Vredesberaad, 50 plus tegen kerngeweld en de FNV. De actieweek, die landelijk wordt gevoerd, is "bedacht" door het comité Kruisraketten Nee. De keuze van de data houdt verband met het feit dat de Tweede Kamer op 7 mei be gint aan de behandeling van het nucleaire deel van de de fensienota. De beslissing over de plaatsing vein de kruisra ketten wordt eind juni ver wacht.' De actie begint zondajg mei in de Vlaardingse kerken en wordt op 12 mei afgesloten neer de BB-sirenes loeien, vor men de actievoerders een ke ten om het stadhuis en vallen ze symbolisch dood Nelleke van der Lult vindt van die si renes: "Dwaas, alsof die ons nog zouden kunnen bescher men bij een atoomaanval." Maassluis Iri Maassluis begint de actie week met een nachtwake voor vrede. Het witte kerkje aan.de Constantijn Huygensstraat Is zaterdagavond vanaf 21.30 uur tot 8 uur zondagmorgen hier voor open. Om 22, 24, 05, en 07 uur zijn er vieringen. Tussen door is gelegenheid voor ge sprekken, gebed en bezinning. Maandag 7 mei tijdens het loeien van de BB-slrene (12 uur) zullen de vrouwen In Maassluis lakens, spandoeken en affiches ophangen in de stad. Iedereen die tegen nieu we kernwapens ln Nederland ls, kan meedoen, 's Avonds om half acht begint de extra raadsvergadering ln het stad huis. Daarna wordt een fakkel optocht gehouden. Woensdagmiddag kunnen de Maasslulse kinderen hun me ning over kernwapens geven door het maken van een teke ning in de Koningshof. Donderdagavond schrijven vrouwen brieven aan Tweede- Kamerleden en deelnemers Kerkwafces 1984 met een regionale slotmanifes tatie In De Doelen te Rotter dam. Er zullen ondermeer 21 muziekgroepjes optreden. "Het is de bedoeling dat Óe mensen uit Vlaardingen ook daarnaar- toe gaan, want het belooft nog al wat", zegt Riet Eggermont. Het Vlaardingse programma omvat optredens van een stra&ttheatergroep op de weekmarkten, een demonstra tie1 op maandag, wakes in de kerken en een werkonderbre king op donderdag bij HVO en Windmill. Bij deze twee bedrij ven zullen werknemers op ver zoek van de FNV om 12 uur demonstreren. Sympathisan ten wordt verzocht hen te steu nen. Scholieren worden door het Vlaardlngs vredesplatform opgeroepen soortgelijke acties bij hun scholen te houden. De demonstratie op maan dag vindt plaats bij Het stad huis. Om 12 uur precies, wan- De Haven Voetbal Diefstallen Gevallen Emancipatie Midden- Delfland Winkel dieven Enkele leden van het Vlaardings Vredesplatform: v.l.n.r. Riet Eggermont, Nelleke van der Luit, Klaas Schutter, Tonneke Verwaard, Lucy van den Berg en Petry van Kempen. .v van de vredesvakantiekampen een stiltekring bij de Konings- "band Here and Now, de.Maas- in Woensdrecht en VolkeL hoek van 19.30 tot 20.30 uur. De sluise 'Balletschool, de Maas- Vanaf 20 uur is het vrouwen- actieweek wordt op 12-mei af- sluise Muziekschool en het or- huls aan de Noordvliet daar- gesloten met een manifestatie kest "Kunst na Arbeid". Deze voor geopend. op het'Stadhuisplein. Op een slotmanifestatie begint om 12 Op vrijdagavond 11 mei is er podium zullen er optreden: de uur. De Maasslulse manifestatie 'Culturen als Buren', die op 14 april niet veel fanfare begonnen is, leek de afgelopen tijd op een laag pitje te sudderen. Een spandoek aan de gevel van de Koningshof en het expositiemateriaal binnen in het ontmoetingscen trum en de bibliotheek,-waren nog de enige levens tekens van'Culturen als Buren'. I-"-./'" De komende week krijgt de manifestatie, een wat uitbundiger slot. In het jeugdcentrum 'Coco' aan de Lange Boonestraat wordt vanavond een Internatio- [naai Muziekfestival georganiseerd. Dinsdagavond .treedt het Turks-Nederlands muziektheater 'AU Ba ba' op in de Koningshof. In gebouw 'De Sluis' houden de vrouwen op 10 mei een eigen dag. De laatste dag van Culturen als Buren, zaterdag '12 mei, moet de klap op de vuurpijl worden. Vanaf [twee uur is in en rond de Koningshof aan de IJiver- laan van [alles te doen: een ambachtenmarkt, hap- jesmarkt, break-dance, volksdansen, amateur-musi ci en dia- en videovoorstellingen. Een Caribische steelband besluit de manifestatie 's avonds op fees- telijké wijze- Alle activiteiten zijn gratis toeganke lijk. v deerd, uu het economisch slechter gaat De verschillende cultuur- groepen Isoleren zichzelf, zo dat de mensen elkaar niet le ren kennen. Volgens de werk groep 'Culturen als Buren' ls juist die kennismaking van groot belang om elkaar te le ren waarderen. De expositie in de Koningshof en de biblio theek trekt behoorlijk wat be langstelling. Daar kunnen de mensen heel wat Informatie opdoen. Slotmanifestatie De buitenlandse cultuur echt proeven kan op 12 mei. Dan kan ledereen bij de Koningshof zien hoe Turken, Marokkanen en andere culturele minderhe den bijvoorbeeld koken. Na tuurlijk kunnen de buitenland se hapjes ook letterlijk worden geproefd. Tijdens de feestelij ke afsluiting, met een Caribi sche steelband, wordt de win naar van de prijsvraag over „Culturen als Buren" bekend gemaakt De wedstrljdformu- Straten Een beeld uit het stuk 'Zand in je ogen' door de Javaanse Jongens. lieren liggen bij de expositie In I beantwoord. Als eerste prijs is tweede prijs ls een etentje voor Koningshof. Er hoeven maar een driedaagse reis naar Fa- twee personen in een Turks een paar vragen te worden rijs beschikbaar gesteld, de restaurant in Rotterdam. Twee oud-verzetstrijders leggen een krans bij het mo nument aan de Gerrit Verboonstraat in Schiedam. De algemene indruk was dat er dit jaar meer mensen naar de officiële herdenkingsplechtigheid kwamen dan in voorgaande jaren. denking dan In voorgaande ja ren. Burgemeester Relnler Scheeres opende dé rij van bloemen- en kransenleggers. Organisaties als Amnesty In ternational en het Antl-Discrl- minatie en Anti-Fasclsmeco- mité (ADAF) waren de „nieuwkomers" bij het leggen van een krans. Ongeveer twee honderd mensen woonden de plechtigheid bij. Na de twee minuten stilte ter nagedachtenis aan de gévalle nen zétte het harmoniekorps Harpe, Davids het Wilhelmus ln dat door een groot deel van de toeschouwers Werd meege zongen. J De bekende radio-piraat Ra dio Atlantic ging tijdens de herdenking twee minuten uit de lucht. Dit werd om zes uur 's middags al aangekondigd. Enkele honderden mensen hebben ln Maassluis de doden herdenking bij het verzetsmo- nument aan het Prinses Julia- naplantsoen bijgewoond. Na de twee minuten stilte zong het Maassluis' Mannenkoor het Wilhelmus. Tijdens de muziek van .JCunat na Arbeid" legde burgemeester Van Es de eer ste krans neer. --V Niet alleen ouderen herdach ten de doden met bloemstuk ken, ook groepjes kinderen van de Dr. Kuyperschool én de We- vershoek legden bosjes bloe men bij het monument. Zoals gebruikelijk besloot mevrouw W. Alers-van der Pols ook dit maal de Maasslulse-plechtig heid met het voordragen van een passend gedicht De stille tocht pauzeerde op de Markt bij het Geuzen- monument even voör het leggen van bloemen. leggen van'de kransen en bloe men bij het monument aan de Gerrit Verboonstraat gingen de toeschouwers naar het Ste delijk Museum waar het Man nenkoor Orpheus een optreden verzorgde. Het koor bracht on dermeer composities van Ver dién Jean Sibelius ten gehore. De algemene Indruk was dat er dit jaar. meer mensen aan wezig waren bij de dodenher- dóór het Muziekkorps van het Leger des Heils en het man: ncnkoor Orpheus, dat „O Heer, die ónze Vader zijt" en twee coupletten van „Het lied der achttien doden" zong. Schiedam In Schiedam kreeg de doden herdenking gisteravond voor het eerst een vervolg. Na het HET VRIJE VOLK kortaf t, M die op 2'mei be- gonnen Is, wordt geëxploiteerd door een stichting. Aan boord werken men sen met behoud van hun uitkering. Het voet/fletsveer vaart tussen 6 en 23 uur in een halt- uurdienst heen en weer. Behalve ,.v Vlaardingen ver-V-S. leenden ook Rijn-' mond, Schiedam en Spfjkenisse sub sidies. Overigens ging de Vlaarding- se raad unaniem akkoord met de Sf subsidie van 'f 10.000 gulden., VLAARDINGEN „Er wordt misbruik gemaakt van de werklust van men sen. Zij krijgen op deze manier een gi gantische loonsver laging. De overheid moet zo'r veer dienst exploiteren." Deze kritische kanttekeningen plaatste SP-raads- lid Mleke Paalvast deze week in de Vlaardingse ge meenteraad bij de veerdienst Vlaar- dlngen-Pernis. Zij zei dit naar aanleiding van een subsidie van 10.000 gulden; die Vlaardingen aan? het veer geeft. r i Pvd A-raadslid Toon Cornelisse gat het veer "het voordeel van de twijfel". Wethouder mevrouw Hoogen- dijk was daarente gen vol over het veerdienst-initiatief: "Het is een goede zaak om mensen die geen werk heb ben toch aan het werk te krijgen met een zeker perspec tief." De veerdienst. Vlaardingen-Pemls, Hét uur U nadert voor - *'/*-•'*' v 4 - V ''J; V'v Buurthuis De Ha ven begint maan dag 7 mei met een dreumesgroep. De groep Is bedoeld voor kinderen van 14 t/m 24 maan den. Ze kunnen er met leeftijdsge nootjes in contact komen." Ook ouders zijn welkom om met elkaar te pra ten over opvoe dingsproblemen. De dreumessen worden van 9.30 tot 11.00 bezigge houden. Kosten 1,25 per keer. In lichtingen: Buurt huis De Haven, Weeshuisplein 18 links, Vlaardingen, tel. 344539. Op 9 en 16 mei houdt de Vlaar dingse Raad voör Sport en Recreatie het. traditionele schoolvoetbaltoer- nool voor de Vlaar dingse basisscho len. Er wordt ge speeld op de vel den van VFC.HVO en DVO'32. verlengde van Ma- relstraat en Nieuwe Kerkstraat. Zij krij-v gen dezelfde na- 1 men. uit Rotterdam. Ook zij werd door de 8 politie aangehou den en na proces verbaal naar huis gestuurd. De Rotterdammer E.B. werd aange houden nadat hij voor bijna twee honderd gulden aian sweaters uit een kledingzaak aan de Korte Hoog straat had ont vreemd. Van het bedrijf AVO aan de Schle damse Bokelweg Is een bouwstelllng ontvreemd. Het werktuig stond bui ten het bedrijfs pand. De stelling heeft een waarde van ongeveer 7500 gulden. r: Uit een, woning aan de Schledamse Zwartewaalsestraat Is een tuner/vers terker gestolen.. Het apparaat had een waarde van zo'n zevenhonderd gulden. De daders hebben vermoe delijk gebruik ge maakt van een val se sleutel. De 16-jarige Vlaar- dinger N.H. Is met onbekend letsel H t opgenomen in het Holyziekenhuis na- dat hij van een zes meter hoge bouw- stelling was geval len. Het ongeval gebeurde aan de - Churchlllsingel om ongeveer tien voor tien 's avonds. De jongen was met zijn vriendjes op de bouwstelling aan het spelen. Dinsdag 8 mei wordt in de burger zaal van het stad huis Maassluis de ontwerp-emancipa- tienota besproken. Nota plus verslag van de Inspraak- groep, die zich eer der o ver het werk stuk boog, llggenl op de leestalel in de hal ter Inzage. De avond begint om 20 uur. Het programma voor de reconstruc tie van Midden- Delfland en het daarbij behorende bljlagen-rapport liggen tot 31 mei ter Inzage op de leestafel In de hal van het stadhuis te Maassluis. Do Vlaardingse po litie heeft vier win keldieven in de kraag gevat. De 17-Jarige E.V.P. en haar evenoude vriendin R.M.F. hadden zonder te betalen oorbellen en Delftsblauw meegenomen; De bult had een waar de van ongeveer honderd gulden. De belde dames ko men uit Schiedam. Een bedovertrek bleek de Interesse te hebben van een 22-jarlge dievegge Zes straten In de in aanbouw zijnde Verto-wljk II te ;- - Maassluis hebben een naam gekregen van B en W. Vier gaan Ververij, Klu- werlj, Scheerderlj en Touwslagerij he ten. Deze namen verwijzen naar on derdelen van de voormalige touwfa- briek die aldaar heeft gestaan. De twee overige stra ten liggen In het stuk van rijksweg negentien richting Delft, houdt de ge moederen al jaren bezig. Omwonen den hebben gepro testeerd en ook de Reconstructiecom missie Midden. Delfland is fel ge kant tegen de aan leg. Verder heeft de werkgroep Stop Rijksweg 19 een rapport opgesteld als antwoord op de plannen. SCHIEDAM Het Schledamse ge meenteraadslid Herman Noorde- graaf (PPR/PSP) vindt dat de plan nen die de Rijkswa terstaat heeft met de aanleg van rijks weg 4 geen „ga ranties" bieden voor een aanvaard bare inpassing in de omgevipg. Vol gens Noordegraa! wordt onvoldoende rekening gehouden met de geluids overlast die vol gens hem zal ont staan. Hij vindt de rijksweg een „aan slag op het gebied Midden Delfland, het enige groenge bied van formaat in de omgeving van Schiedam." Noordegraaf heeft zijn ongenoegen over de rijksweg vervat in een aantal schriftelijke vragen aan het college van Burgemeester en Wethouders. De aanleg van de rijks weg, een verleng- subsidie en zijn ze nog niet begon-,1" nen," zegt Christl- ne Pauw van de'St, Joris Doele. Dé ge-, meente wil 7900 gulden voor het V project beschik-*' baar stellen. De gei meenteraadscom- missie voor Welzijn,' die op dinsdag-- avond 15 mei ver^, gadert, moetér nog wel eerst haar/: fiat aan geven; - SCHIEDAM Met uitdrukkingen als „te gek" en „hoogst verbaasd" reageert ontmoe tingscentrum St Jo ris Doele in Schie dam op de subsidie die zij van de ge- meenté krijgt voor haar kanoproject. De jongeren van het centrum gaan zelf de kano's bou wen waarmee zij in de zomer op va kantie willen. Het ldo>, ontstond na de rellen, die er eind vorig jaar wa ren tussen Jonge ren uit Schiedam Oost en de Rotter damse wijk Span gen. Na de hevige schermutselingen sloten de twéé groepen „vrede" en besloten geza- melijk kano's te bouwen om mee op vakantie te gaan. „In Rotterdam wachten ze nog op SCHIEDAM Aan dé vooravond van het Costa del Sol feest op 26 me! schrijft het Schle damse Passage theater óen wed-, strijd uit voor ama teurfotografen. Zij kunnen hun vakan tiekiekjes bij het dertheater de/. Teerstoof. De,foto's moeten voor 19 mei bij Passage in^ geleverd zljn.lrv?,./, lichtingen kunnen,, worden verkregen via tel. 26.29.87/Dé prijsuitreiking is tij dens het Costa del Sol-feest. theater Inleveren waarna zij beoor deeld worden. Het thema Is „de va kantie van vorig jaar". De beste va kantiefotograaf krijgt een gratis abonnement op al le voorstellingen in :*r***-

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1