brieven Strijd om monumentale pandjes aan Kreupelstraat 'Een mens is geën zeedier* Wilton-raad wordt 's middags gehouden Verboden vergiften bijtuinders FN V-doodskist baart opzien Gemeentemuseum (2) Kinderen ziek Schiedam geroemd om zijn zuinigheid door rattengif College moet met de billen bloot (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN „Ik wist niet dat mijn kind al zo zelfstandig was. Ze heeft de hele, middag niet 'meer naar me omgekeken." Deze reactie kwam van een enthousiaste moeder die met haar drie-ja rige peuter de open dag van peuterspeelzaal De Heikrekel in Holy bezocht. - Buurtcöntacten De peuters hebben het best naar hun zin in peuterspeelzaal De Heikrekel. Zeeziekte De vijf pandjes aan de Kreupelstraat dateren uit IVfl. Volgens de overlevering zou de heilige Liduina hier op het ijs gevallen zijn. Vandaar de naam, "kreupel". Jan Soenveld: beknijst in navigatie. Vrouwen gekookt, dat we hier op De Heikrekel hebben opgegeten." Over de opkomst op de open dag zijn Tini en Ria redelijk tevreden. Er zijn naar hun HET VRIJE VOLK samen Eén. twintigtal luidruchtige peuters rende wild. van de zandbak naar de watertafel 'de meest favoriete speelmoge- Rijkheden, zoals bleek. Ook ver ven,; waarbij de verfklodders niet alleen op het papier kwa men; viel érg in de smaak bij dé kinderen. De peuters kon: den zich naar hartelust uitle ven. Terwijl de moeders van 'een afstandje vertederd naar [al die vrolijke uitspattingen keken, babbelden ze wat met de twee leidsters van de' peu terspeelzaal: Tini Bloot en Ria [de Wolff. „Op deze manier begint elke [ochtend of middag", vertelt Ti ni. „De kinderen kunnen dan eerst al hun energie kwijt. On geveer een, uurtje mogen ze lekker ravotten en kledderen met zand of water, daarna gaan we wat serieuzere spelle tjes doen." De kinderen die bij Ria en Tini komen, moeten na het uurtje "lekker uitleven" ook de rommel weer opruimen. Ze doen dit samen met de leidster en twee hulpmoeders, die ook altijd naar de peuterspeelzaal komen. Als alles weer enigs zins redelijk oogt, gaan de peu ters een halfuurtje knutselen of maken een puzzeltje! Tegen het einde van de dag komen ze gezellig bij elkaar in een krin getje zitten. Ieder, vertelt dan, onder het genot, van; een- be kertje melk en een kaakje, wat hij of zij de vorige daig alle maal heeft meegemaakt. En terwijl ze nog wat liedjes zin gen verschijnen dé eerste moe ders alweer voor het raam om de peutertjes af te halen. De kinderen die op een och tend of middag in De Heikre kel komen spelen; zijn uit de zelfde buurt in Holy afkomstig. Het werkgebiedvan De' Hei- krekel is in zes buurten opge deeld. Iedere buurt heeft haar eigen, vaste dag waarop de kinderen naar het speelzaaltje komen. Op déze manier kun nen kinderen en ouders uit de zelfde buurt meer met elkaar in contact komen. Volgens Tini wonen de flatbewoners ontzet tend geïsoleerd van elkaar. ;,Het komt regelmatig voor dat ouders die elkaar op de peuter' speelzaal ontmoeten plotseling ontdekken dat ze bij elkaar in hetzelfde flatgebouw wónen." Tini en Ria zijn van mening dat het streven om de buurtbe woners meer met elkaar in contact te brengen aardig lukt. De. ouders worden veel bij de peuterspeelzaal betrokken. Ze komen vier A vijf maal per jaar op een buurtbijeenkomst in de Heikrekel. De ouders kunnen dan hun zegje doen over de peuterspeelzaal. „Ook bulten de peuterspeel zaal gaan de ouders" met el- kaar om", zegt Ria. „Er is een groep die regelmatig gaat bowlen. En in eenandere groep heeft een - Surinaamse moeder voor alle ouders eten zeggen meer belangstellenden gekomen dan ze verwachtten. „Gelukkig maar", zegt Tini. „want de belangstelling voor de peuterspeelzaal loopt de laatste tijd een beetje terug. Ik denk dat er steeds meer men sen zijn die de contributie van ƒ4.50 per keer niet meer kun nen missen" ZATERDAG 26 ME11984 tocht. Terug in Maassluis kunnen de meesten erop bogen hun angst voor de zee te zijn kwijt geraakt. Ze hebben de zee, on der 't wakend oog van een be roeps, Ieren kennen en over winnen. Bijna iedere reis kampen een aantal deelnemers de eer ste dagen met zeeziekte. Soms hebben ze het zo te kwaad, dat ze alleen nog maar in hun kooi willen blijven liggen. Jan Soen- veld: 'Het kan heel erg zijn, maar ledereen komt erover heen. Sommigen kunnen de eerste dagen niets anders doen dan sturen en slapen. Aan na vigeren en kaart lezen komen die mensen helemaal niet toe. Ik heb ervaren dat iedereen er na een dag of drie overheen is en dan worden de mensen een echte ploeg, die goed samen werkt om het schip daar te brengen, waar ze naar toe wil len. De sfeer is altijd gezellig, al zit Je mét heel verschillende mensen, zeg maar een politie agent, een tandarts en een SCHIEDAM De extra gemeente raadsvergadering over financiële steun aan Wilton Fijenoord Is ver vroegd. Burge meester Scheeres zal de vergadering om vier uur 's mid dags openen. De vergadering zou aanvankelijk ,'s avonds plaats vinden. De agenda telt één punt: Het voorstel van Burge meester en Wet houders om voor veertig miljoen gul den grond én öpt:: stallen van de werf te kopen. Óm dit'ivl bedrag bij elkaar tè k rijgen moet de ger 'meente een lening afsluiten. De verga dering is in de re- creatiezaal van het stadskantoor. Hoek van Holland Bij een controle naar verboden landbouwgiffen, uitgevoerd door de Hoekse politie in samenwerking met de Algemene In- spektie Dienst van het ministerie van Landbouw en Vis-4 serlj, werd bij een vijftal tuinders gif aangetroffen waar van het gebruik niet is toegestaan. Omdat het hier om kleine hoeveelhe den ging werd geen proces-verbaal op gemaakt, temeer omdat de betref fende tuinders zich bereid toonden het git op de daarvoor bestemde plaats In Naaldwijk te depo neren. SCHIEDAM Winkelend Schie dam keek gister middag vreemd op. Een aantal heren met hoge zwarte hoeden droeg een doodskist vanaf da Broersvest naar de Grote Markt. Auto's stopten eer biedig, voorbijgan gers vroegen zich af wat er aan de' hand was. De tries te tocht was onder deel van het pro test van de FNV te gen de bezuinigin gen van het kabinet Lubbers. Op de Grote Markt konden de Schie dammers een „condoléanceregis ter" tekenen. Gis teren is nameli|k dè sociale wetgeving volgens de FNV, overleden. Het publiek kon zich meteen opge ven voor een bus reis naar Den Haag dinsdagochtend. Ruurd van der Veer en Hans Verlinde, respectievelijk voorzitter en vice- voorzitter van de PvdA-Schiedam, waren de eersten die zlcb opgaven. „Het loopt allemaal primaj" vond Hans Coster, een van de wakers bij de doodskist. Het pro-; test stond.in schril contrast met de blijheid van aan- staande echtlieden die, ook onder gro te belangstelling,- de trappen van het - Oude Stadhuis be traden. (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS Wat is het leuke van zeezéiien? Op een zeiljacht worden veel mensen snel zeeziek, bij slecht weer op zee zijn de omstandigheden aan boord ronduit primitief. Toch zijn er elk jaar mensen die dat avontuur zoeken. Zij gaan bijvoorbeeld meevaren op de 'Sonaja', het tien meter lange zeiljacht van; Jan, Soen veld, dat elke week vanuit de haven van Maassluis richting Engeland vertrekt.",. Soenveld heeft in'de zomer maanden bijna elke week zes mensen aan boord, die er grif zeshonderd gulden voor beta len om zes dagen het schip te besturen, te navigeren en dc boordhulshoudtng te doen. Als beroeps-zeeman Soenveld verdient zijn brood als rijks- loods heeft Jan Soenveld de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken. Maar de op varenden brengen zelf het schip naar Engeland en terug. De voldoening, voor de zeilers is groot. Het passagieren in de Engelse pubs is eigenlijk het vieren van een geslaagde over- boot 'de baas' zijn, blijken erg onzeker te zijn.' Vrouwen melden zich steeds vaker aan voor een zeezeilreis. 'Prima', vindt Jan Soenveld, 'ze kunnen aan boord veel le ren, zonder hun eigen man er-' bij. Ze leren ook waarom iets moet gebeuren en kunnen dat thuis weer doorvertellen.' Alle theoretische kennis ten spijt, maken de deelnemers best nog wel eens een foutje: 'Ik heb het wel ééns meege maakt, dat de mensen bij licht schip Goeree dachten in Enge land te zijn aangekomen. Om dat we van uur tot uur een journaal bijhouden, kan de oorzaak van zo'n fout opge zocht worden. Daar leren de mensen veel van. Ik merk ook dat mensen op zee, in moeilij ke omstandigheden, boven zichzelf kunnen uitstijgen: zc gaan ondanks zeeziekte door en overwinnen hun problemen. Dat is geweldig.' Wie meer wil weten over het zeezellen met de Sonaja, kan telefonisch informatie inwin nen onder nummer 01747-4005. in Het Vrije Volk van 8 mei j.l. geeft mr. P. Hoogenraad, die lid Is van de ge meenteraad In Maassluis, een uit eenzetting over de wijze waarop men er toe kwam om het gemeentemu seum te gaan uit breiden. Ik zal niet herhalen wat hij al lemaal heeft ge zegd, omdat het best waar kan zijn. De reden van mijn reactie is meer dat gene dat niet werd gezegd. Hij doet namelijk voorko men alszou.de ge meenteraad pas onlangs zijn gecon fronteerd met de problemen van de buren. Niets is min der waar, want reeds op 6 juni 1983 ontving ieder raadslid, en dus ook de heer Hoo genraad. van mij een brief in de bus. Ik vroeg daarin om wat aandacht voor de problemen die er zouden komen bij de uitbreiding van het gemeente museum. De gemeenteraad ging hier niet op in en keurde het uit breidingsplan zon dermeer goed. Dé uitvoering van het plan gaf de raad in handen van wet houder Van der Knaap en zijn amb tenaren, die in het belang van de werkgelegenheid en ter versterking van de Maassluisse cultuur, nu volgens een methode te werk gaan, waar van ik alleen wil zeggen, dat een fatsoenlijk iemand er zich voor be hoort te schamen. W. van Es, Maas sluis (Van cén onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Histori sche Vereniging Schiedam heeft de strijd aangebonden mei het gemeentebestuur voor behoud van een vijftal monumentale pandjes in de Kreupelstraat. De huisjes zijn gebouwd in 1741. "Als het aan burgemees ter en wethouders van Schiedam ligt,worden de huisjes gesloopt. Dat zou zonde zijn. Ze zijn de laatste hofjeswoningen op het Pro veniershuis na, in deze stad. Twee van de woninkjes heb-' ben nog de oorspronkelijke inrichting van de achttiende eeuw. De bedsteeën zitten er nog in," aldus J. Jansen van de Historische Vereniging. "Volgens de gemeente is er geen geld om de huisjes te restaureren. Bovendien zou het technisch onmoge lijk zijn om ze te herstellen. De pandjes zijn te ver ver vallen. De gemeente vindt dat de huisjes een belemme ring vormen voor andere bouwplannen. Ze wil er kan toor of winkelpanden neer zetten." De gemeente heeft tot nu toe geen geld beschikbaar willen stellen voor de res tauratie. "Voor het herstel van monumentale panden is door de gemeente een be paald 'budget gereserveerd. De gemeente Schiedam vindt deze huisjes niet van monumentaal belang. Het bestuur legt de prioriteit bij andere oude panden," aldus een woordvoerder van «de gemeente. Volgens de voorzitter van- de Historische Vereniging R. Poets zijn dé pandjes be langrijk genoeg om geres taureerd te worden. "De ge meente kan wei zeggen dat er geen subsidie voor .gege ven kan' worden, maar vol gens mij kan dit wei. -We wachten al maanden op een gesprek metwethouder C. Zijdeveld van Ruimtelijke Ordcningr maar tot op de dag van vandaag heeft dat nog niet'plaatsgevonden." Gemeenteraadslid H. Noordegraaf schaart zich achter de Historische Ver eniging. Tijdens een onlangs gehouden commissieverga dering van Ruimtelijke Or dening wees hij er op, dat wanneer Schiedam in de re geling "meerjarenplanning woonhulsmonumcnten" op genomen wordt, financiële middelen vrij zouden komen voor het herstel van de pandjes. J - postbode. Voor die gezelligheid' doe ik dit ook, want het varen zelf is voor mij natuurlijk niet meer zo'n avontuur.' Het meevaren op de Sonaja is te beschouwen als een prak tijkcursus navigatie op zee. Een aantal opvarenden heeft 's winters een thcoriecursus ge volgd. Een deel van de mensen heeft zelf een boot, maar is de 'grote plas' nog niet zelfstan- dig opgeweest. Soenveld: 'Ik merk wel dat veel men sen echt te gevaarlijk varen om zo op zee los te laten, al hebben ze dan een cursus ge volgd en al jaren een zeilboot. Een mens is geen zeedier. Ik ben beroeps-zeeman, ik voel me helemaal thuis op zee én dat geeft je een bepaalde uit straling. Ik zeil ook al heel lang, maar er zullen best zee- zeilers zijn die meer afweten van bijvoorbeeld het "trim men" dan ik. Maar ik ben beter beknljsd in de navigatie en het verkeer op zee. Disciplinepro blemen zijn er nooit. De men sen gaan vanzelf leunen op de gene die er verstand van heeft. Veel mannen, die op hun eigen ging Mensen zon der Werk in een brief aan burge meester en wet houders van Vlaar- dingen. De bezuini ging, waar de ver eniging op doelt, betreft het "laatste nieuwtje" van het kabinet Lubbers om het bijstands- VLAARDINGEN Zes kinderen in de leeftijd van 3-6j aar zijn ziek geworden na het eten van rat tengif, dat in de omgeving van de Amelandhoeve in Vlaardlngen was gestrooid. De kin deren moesten in het Holy-ziekenhuls worden "doorge spoeld", waarna zij mochten. De afde ling Bijzondere Wetten van de poli tie stelt een nader onderzoek in. Gemeentewerken was aan de Ame landhoeve bezig met de reparatie van een kapot riool. Omdat de buurt veel overlast van ratten heett werd het gif gestrooid:1 Bij een onderbre king van de werk zaamheden bleek .niet genoeg zand aanwezig om het gif af te dekken. Terwijl dat met een vrachtwagen werd gehaald is het groepje kinderen spelenderwijs met het gif In aanraking gekomen. SCHIEDAM Schiedam geniet landelijke bekend heid met haar ener giezuinige wonin gen. Dat is de con clusie die Theo Reljman, chef van de afdeling voor lichting, trekt na de beurs over volks huisvesting die de ze week in Leeu warden werd ge houden. Schiedam was met een stand van zo'n veertig vierkante meter vertegenwoordigd. De bouw van ener giezuinige wonin gen en de geauto matiseerde admi nistratie van het Bureau Huisvesting waren de twee „specialiteiten" waarmee Schiedam haar stand had in gericht. „Met de computer van Bu reau Huisvesting blijken we voor te lopen. Daar kwam een hoop publiek op af. Dat Schie dam energiezuinige woningen bouwt, is al genoegzaam be kend. Ménsen die langs liepen wezen •naar "diezuinige woningen" maar liepen gewoon ver der," zegt Reljman. De beurs duurde twee dagen en werd voornamelijk bezocht door bur-, gemeesters en wet houders. Naar schatting 2200 ge meentebestuurders kwamen een kijkje nemen. VLAARDINGEN "Wij vragen aan u met de billen bloot te gaan en een voorstel aan de ge meenteraad te doen orn aan het adres van de minis ter protest aan te tekenen tegen deze bezuiniging." Dit schrijft de Vereni- besluit landelijke draagkrachtcriteria te wijzigen. Volgens de vereniging zal dit de betrokkenen circa 300 gulden per maand scheien. "Een onpasselijk - makende bezuini- t ging", aldus de vereniging.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1