Nep-mgr. flest pausfans Maakmeervan uw vakantiegeld. 'Opheffen Rijnmond is onaanvaardbaar' Belg kan niet stemmen ZGAÏÏ Haven en Bedrijven Sport Verzet tegen architectuur museumplan verenigde spaarbank Met Het Vrije Volk/Metropool weet je overal van. etropoqlj Geld was motief DeSchie- damse bur gemeester Reinier Scheer es en Wilton's OR- voorzitter Paul Etman feliciteren elkaar met 'hét behaalde fresultaat (Van onze sociaal-economische redactie) SCHIEDAM De redding van de Schiedamsé werf Wilton-Fijenoord dreigt' opnieuw te misluk ken. De grote beleggers, die - de gebouwen in on derpand hebben vinden het" reddingsplan van de gemeente Schiedam te riskant. De groep van ruim dertig beleggers liet dit gisteren aan de bewind voerders van de werf weten. v Bewindvoerder: mr.F. Meeter vindt de angst van de beleggers onterecht en hoopt dat zij van daag alsnog akkoord gaan. "Het is haast onvoor stelbaar, dat het reddingsplan nu nog zou kunnen mislukken," aldus Meeter. Zet uw vakantiegeld even opzij tot dat u het echt nodig hebt, voor uw vakantie of andere doeleinden. Onze Girospeciaal-rekening is daar bij.uitstek geschikt voor. Die biedt u een hoge rente (momenteel 5%% per jaar) en de mogelijkheid cm f 3.000,-per maand, zonder kosten, op te nemen. Dat is pas echt makkelijk sparen.Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. INLICHTINGEN: REGIO HOOFDKANTOOR ROTTERDAM BOTER- SLOOT 25, TEL.: 010 - 57191L ROTTERDAM Het gebeurt niet iedere dag dat ruim 30 Italiaanse vaandeldragers in Rot terdam hun kunsten ver tonen. Gisteren stonden ze in middeleeuwse kle dij op het Grote Kerk plein bij de Laurenskerk ter ere van een massaal Italiaans bezoek uit de stad Ferrara. Zij hebben langs de rivieren Po en Rijn een vredesreis ge maakt die ook nog de Europese eenwording moet bevorderen. De honderd man sterke de legatie bestaat onder an dere uit Uf wielrijders die de afstand van .1800 kilometer onder slechte weersomstandigheden in twee weken aflegden. Verder reden er acht ruiters en twee huifkar ren rechtstreeks naar Rotterdam en arriveer den hier per auto een groep rubberbootfanaten en een flink aantal muzi kanten. Eén huifkar heeft onze stad niet ge haald: in de Alpen stort te het voertuig in een ra vijn. Gelukkig overleef de de bestuurder het on geluk. Vandaag staat een op treden van de vendel- zwaaiers op het Schouw burgplein op het pro gramma en vanavond om 8 uur een gratis con cert in de Sint Laurens kerk. Donderdag ver trekt het Italiaanse ge zelschap terug naar huis. Voor w':2 een moderne, progressieve krant wil iezen. Thuis in de wereld. Thuis in de wereldstad Rotterdam en omliggende gemeenten. Een krant die regelmatig ook 'voor de dag komt' met verrassende voordeeltjes, wie zou zo'n krant niet willen leren kennen? weet vast nog wel iemand. Adres: tic. Postcode:Woonplaats: als beloning kies ik een handdoek of een een parkerpen 0e nieuwe abonnee is: -Woonplaats: Naam:. Adres:. Postcode:. betaalt per maand 20.61 O betaalt per kwartaal 60.98 0e eerste 14 dagen krijgt uw abonnee de krant gratis. groot DINSDAG 29 ME11984 Wilton-risico is t(Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM Een flessetrekker probeert munt te .slaan uit" het voorgenomèn bezoek van de paus aan ons land. Sinds kort worden de parochianen in het bisdom Botterdam be stookt met brieven, waarin wordt opgeroe pen geld over te maken naar een gironummer.., Het bisdom' waarschuwt ervoor dat het hier een geval-van oplichting be treft. :.cDe brief heelt als aan- hel: "Aan de diverse pa- - rochlanen van het bis- dom Botterdam" en is ondertekend door "Mon signeur J. M. A. O. L. van Daajen, secretaris- penningmeestervan de Stichting Bezoekvan Zijne- Heiligheid Paus Johannes II aan Neder land." 'Volgens de politic is het gironummer dat de ze 'Monsigneur Van Daaien in zijn brief noemt onbekend bij het bisdom Rotterdam. Net ais de mgr. Van Daaien zelve overigens, die door de' politie dan ook wordt omschreven als een op lichter. Geadresseerden die vrezen slachtoffer te zijn geworden van "Monsigneur Van Daai en" kunnen contact op nemen met de Rotter damse poltie, telefoon 143144. !V ROTTERDAM Deraad Ivan bestuur van: het Bouwcen trum Nederland wil zich ver zetten tegen de vestiging van een f architectuurmuseum in Rotterdam. Men gelooft dat dit rijksinstituut op bepaalde ge bieden een mogelijke concur^ rent- voor het Bouwcentrum kanzijn. Met deze uitspraak wordt de kans die Rotterdam maakt op het Rijksinstituut Voor,Architectuur, "(dat zowel een museumfunctie heeft als aan - documentatie en. onder zoek doet) er niet groter op. Zoals bekend is heeft Rotter- ■dam de oude bibliotheek voor het symbolische bedrag van één gulden aangeboden aan het rijk voor het onderbrengen van dit nog te stichten Rijksin stituut, waarin een aantal be staande in Amsterdam geves tigde organisaties zijn onder gebracht. De instellingen opte ren echter voor Amsterdam dat ze voor één gulden een ge deelte van de Koopmansbeurs van Berlage heeft aangeboden. Hoewel de minister uiteinde lijk moet beslissen over de vestigingsplaats van het archi tectuurinstituut, is er een voortdurende druk om het in Amsterdam onder te brengen. De opstelling van de Raad van Bestuur van het Bouwcen trum is een klap in het gezicht van degenen in Rotterdam die' pleiten voor onderbrenging in de Maasstad. Hij verwacht dat de gewone crediteuren vanmiddag wel akkoord gaan. Zijzullen van de helft van hun vorderingen, ongeveer 20 miljoen gulden, moeten afzien. De gemeenteraad van Schie dam heeft gisteravond una niem met het plan ingestemd. De gemeente zal de grond voor 40 miljoen opkopen en deze in erfpacht aan Wilton-Fijenoord uitgeven. De werf koopt de ge- bouwen tprug^yoor een symbo% lisch bedrag van /1,-. V En daar zit voor de grote be leggers het probleem. Zij heb ben een' totale vordering van 66.miljoen gulden op de opstal len van het RSV-concern. In tern hebben de RDM, De Schelde in Vlissingen en Wil ton-Fijenoord. afgesproken,: dat zij leder een deel daarvan voor hun rekening nemen. Voor Wil ton-Fijenoord betekent dat een schuld va^n 17 miljoen. De belangrijkste tegenstan ders onder de beleggers, de RijkspostspaarbankEnnia en Nationale Nederlanden, accep teren niet dat de grond in erf pacht wordt uitgegeven. Vol gens hen houdt dat een te groot risico -in. Bovendien gaan zij niet akkoord met de splitsing van de schuld van 66 miljoen, die de RSV-bedrljven intern zijn overeengekomen. Bewindvoerders en de direc tie hadden hen aangeboden de helft van de schuld van Wil ton-Fijenoord in één keer te betalen en de rest in drie jaar lijkse termijnen. De beleggers zouden het risico moeten aan durven, dat.de werf de komen de drie jaar niet over de kop gaat. Zolang is er nog werk aan de Taiwanese onderzeeër". Meeter: „Vandaag nog ver wacht ik het laatste woord van de beleggers: Het Hjkt onvoor- stelbaar, dat zij het plan. van Schiedam blokkeren. Want zonder Schledam-optie-:ishet ook de vraag of zij hun geld terugzien. En bovendien krij gen zij In dat plan de helft van de schuld ineens betaald." De Schiedamse gemeente raad nam het besluit om Wil ton-Fijenoord te redden na amper één uur vergaderen. -Tientallen1'-Wilton-werknemers, 'hadden'voor dat unanieme'be sluit een luid applaus over.' Raadsleden noemden de "knappe prestaties "van direc tie en werknemers"; die "toch maar keihard- hebben volge- houdén." „De stad blijft voorlo pig gespaard voor enorme so ciale en economische proble men," zo klonk het gisteravond nog hoopvol in Schiedam. Naast de steun van Schiedam krijgt Wilton ook steun van het rijk en van het moederbedrijf RSV, die ieder 25 miljoen neer tellen. Burgemeester Relnler Scheeres sprak gisterochtend nog met minister Van Aarden- ne. „Het was een plezierig ge sprek. Vandaag pas kreeg ik voor het eerst het gevoel dat dé minister Schiedam serieus neemt," aldus Scheeres. „Van Aardenne gelooft nu ook dat er toekomst in zit." Toch haalde hij in de raad fel uit npar de lange lijst van voorwaarden, die Van Aarden ne stelt voor steun. "Een merk waardige mentaliteit. Ooit be loofde hij 40 miljoen, maar nu geeft hij er maar 25. Wilton 'moet voorwaarden accepteren, terwijl de werf eigenlijk geld aan de minister terugbetaalt." Rotterdam ziet veel in methadon ROTTERDAM De ge meente Rotterdam overweegt heroïne-verslaafden grotere doses methadon te verstrek ken. Het rijk Is toestemming gevraagd voor een experi ment. Het. plan Is ingegeven door de positieve resultaten van nieuwe rr.ethadonpro- gratVsma's in de Verenigde Sta ten. Een gemeentelijke delega tie is daar onlangs op bezoek geweest. Dank zij de hogere doseringen bleken verslaafden daar niet meer naar andere drugs te grijpen. Bovendien waren zij in staat binnen twee jaar weer een gewoon leven te leiden. Aan ruim zevenhonderd ver slaafden In Rotterdam wordt op dit ogenblik methadon ver strekt Onder hen bevinden zich methadonklanten van het eerste uur. Slechts een deel van hen kan zich met een re delijk aangepaste levensstijl handhaven, anderen gaan zich steeds crimineler en geweldda diger gedragen. De gemeente beijvert zich juist voor deze groep een oplossing te vinden. Voor de zwaar verslaafden wil de gemeente bovendien een experiment met verstrekking van morfine starten. Aanvan kelijk was deze proef toebe dacht aan het Bergwegzieken huis. De verpleging had echter grote bezwaren tegen het in spuiten van morfine en de noodzakelijke verbouwing was te kostbaar-. De bedoeling is om binnen kort aan te sluiten bij een me- thadonprogramma. Behalve methadon zullen ongeveer twintig verslaafden morfine uitgereikt krijgen. Om illegale handel te voorkomen wordt het middel via een technisch procédé gemerkt. De Rotterdamse proef met acupunctuur als hulpmiddel •bij hev afkicken wordt voortge zet: Overwogen wordt on: ook in Rotterdam-Zuid met behan delingen te starten. Dé proef lijkt redelijk' "succesvóL Om meer verslaafden te kunnen helpen wil de gemeen te-in de toekomst de metha- donverstrekldng op vier plaat sen in de stad concentreren.- Hulpteams zouden dan ook naar de verslaafden toe moe ten kunnen gaan. ,Hct drugs probleem is namelijk 'niet meer beperkt tot één of enkele wijken in de stad. In bijna elke oude wijk is er sprake van overlast. Meer dan ooit speelt de handel en het gebruik zich af In woonhuizen. Dit stelt de gemeente en politie voor een extra groot probleem omdat maatregelen nauwelijks te treffen zijn. Een speciale moeilijkheid zijn ook de kinderen van bui tenlandse werknemers die ver slaafd zijn. Deze jongeren kloppen meestal pas na drie jaar drugsgebruik aan bij de hulpverlening. Vaak zijn ze door hun familie verstoten en hebben daarom een eigen on aangepaste levensstijl ontwik keld. De verwachting is dat de ze groep zal groeien. De commissie Volksgezond heid pleitte er gisteren bij de behandeling van het drugsbe leid voor de jacht op heroïne- hoeren te staken. De commis sieleden vroegen zich af of een andere benadering door de po litie niet mogelijk is. ROTTERDAM De 56-Jari- go man die gisteren bekende dat hij zaterdagnacht me vrouw W. de Winter (83) uit Pernis heeft gedood, zegt dat hij geld wilde stelen en haar heeft gewurgd toen zij hem ontdekte. ROTTERDAM Namens alle 81 leden van de Rijnmond- raad sprak gistermiddag PvdA-fractievoorzitter Rob Suurendonk het „onaanvaard baar" uit over opheffing van Rijnmond. Hij verweet minis ter Rietkerk onverantwoord handelen, onzorgvuldigheid en voorbijgaan aan moeizaam op gebouwde relaties en aan de talloze problemen In dit ge bied. Ook de provincie Zuid- Holland, die het gewijzigde standpunt van de minister .deelt, kreeg een veeg uit de 'pan. Volgens Suurendonk' Is de schaal van de huidige provin cie té groot om behoorlijk te kunnen besturen. Ook de ver schillen in economische struc tuur van de twèe agglomera ties (Den Haag/Gouda en Rljnmond/Drechtsteden) als mede de verwevenheid van ar beidsmarkt, woningmarkt, on derwijs en volksgezondheids- voorzieningen In het zuldeljk deel van de provincie vereist een eigen provinciebestuur, al dus de woordvoerder vna de Rljnmondraad. „Niet splitsen van Zuid-Hol land leidt tot een gevaarlijke afbraak van het moeizaam op gebouwde bestuurlijke even wicht ln dit gebied, brengt schade toe aan de relatie be drijfsleven - overheid en heeft kwalijke gevolgen ln het moei lijke evenwicht tussen econo mische en milieubelangen. „Twintig Jaar Rijnmond, tot stand gekomen na dertig Jaar discussie, kunnen niet met één pennestreek wordenafge daan." aldus Suurendonk. Hij deed een beroep op de fracties van WD en PvdA in de Twee de Kamer'om de minister niet te volgen in zijn plan. De Tweede Kamer behandelt de voorstellen van Rietkerk op dinsdag 5 juni. Naam:Vnnrl Vul in. knip uit en stuur op in een open envelop naar Het Vrije Volk. aid. Oplage Zaken. Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. De posUegel betalen wij.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1