Bg«Bj^iaiMSi«i» over voor 3? Vissers diep teleurge haring rijp voor rolmopsf m ter meulen Oud-minister op matje: Oosterschelde Baghwan na ruzie weg uit Groningen Den Bosch neemt afscheid van bisschop Verkeersdrukte: ruim 110 kilometer file 'Lastenverlichting naar de bouw' Ook heibel in Den Haag FNV wil meer greep op sterfhuisconstructie -€ï\ (Van een onzer :'.f verslaggevevers) WOENSDRECHT Een kleine harde kern actievoerders heeft dit weekeinde de drie da gen' durende vredesde monstratie rond de luchtmachtbasis 4, Woensdrecht f: ettelijke malen verstoord. On middellijk nadat het kabinetsbesluit over de plaatsing van kruisrr ketten tot de demons tranten was doorge drongen, vonden de eer ste botsingen met poli tie en marechaussee plaats, A Nivea crème. Groot blik crème van 250 ml. van5f5sr voor. Melt ontharlngscrème. Tube van 50 ml. van 5&3T voor 4 Tubes colgate blfluor tandpasta. van_5j95"" mmmo Een demonstrant gooit een metalen vat naar het hoofd van een ME-erïbij de toegang tot de Fokkef bedrijven. Terug- mm. Bij een toegangspoort tot de luchtmachtbasis staken de demonstranten tientallen dozen in brand. Forse charges van de ME op de weg van Woensdrecht naar Bergen op Zoom Vals spel 5 5 Schipper Arie Zwaan van de Sch 81„Met minder dan 1600 kantjes aan boord heeft het voor mij geen zin aan de Haringrace te beginnen." Stuntwerk H 1 'Als het net wordt uitgezet, glijdt het als een lange gele slang de zee in. Rolmops HET VRIJE VOLK binnenland 3 MAANDAG 4 JUNI 1984 WMaffraM y/X Harde kern verstoort i':.j.*\r •■.'-- "'.'v -V' ..'A ..-V- geweldloze A v-j.-v\ W v.. »,V;' vredesactie De organisatoren, die een 'geweldloze' demonstratie beoogden, wijten de incidenten deels aan 'onnodig hard optre- den' van de politie.5 Maar voor een deel zijn enkele tientallen actievoerders er ook aan schuldig,'aldus actie-organisa tie. 5;:;,\y; 7 Keiharde ..charges voerde de ME zondagmiddag uit toen een groep demonstranten tij dens een tocht naar Bergen op Zoom de snelweg op ging. De ME sloeg met de. lange lat op deactievoerders in, vier van hen liepen verwondingen op. De V vrédésdemonstratie, waaraan volgens de politie 2500 en volgens de organisato ren 8000 personen deelnamen, dreigde uit s.de hand te lopen toen zaterdagavond politie en marechaussee met bierflesjes en stenen werden bekogeld. Dat gebeurde op de toegangs weg naar .de Fokkerbedrijven op Woensdrecht. De ME greep in nadat ette lijke maken ook het prikkel draad was doorgeknipt en hek ken werden verbrand. Ruiten van de gebouwen werden inge gooid. Volgens de politie is op het terrein van Fokker voor honderdduizend gulden schade aangericht. - Een reparatie- ploeg was de hele nacht bezig Omfoh met het herstèl van dé hekken. Daarbij zouden, leden van: die ploeg volgens de luchtmacht met messen zijn bedreigd 'door actievoerders. Rijkspolitie- ma rechaussee hebben 12 personen aangehouden van-wie er zes in verzekerde'bewaring zijn ge steld. i: v De driedaagse, actie werd zondag aan het eind van de middag afgesleten met een de monstratieve tocht naar Ber gen op Zoom. Veel betogers waren al eerder naar huis ge gaan vanwege de-aanhoudende regen. In een twee kilometer lange stoet trokken de reste-' rende demonstranten via de provinciale weg haar Bergen op Zoom. Toen enkelen op de weg gingen, zitten om bet ver- heer; tegen .-te houden trad de politie op. "Er ontstonden le vensgevaarlijke situaties", al- ES® dus de politie. De ME kwam in actie toen tijdens de tocht ac tievoerders de snelweg op gin gen. a: Een'; kleine groep actievoer ders bleef achter op het terrein van een oude steenfabriek aan de zuidwestkant van de basis. Ze willen daar een begin ma ken met een 'permanent vre- desdorp, dat als uitvalsbasis voor verdere acties tegen kruisraketten moet dienen. Maar de gemeente Woens drecht geeft geen toestemming voor de bouw van zo'n dorp. De politie zal hen daar verwijde ren, maar een elf maanden oud vredeskamp aan de ande re kant van het vliegveld zal men wel gedogen. Op een militair wachthuisje lieten de actievoerders de tekst "Wij komen terug", ach ter. '!We hebben al elf maan den schade-van de acties, het bedrag loopt in de vele nullen. DEN HAAG Enkele honderden demonstranten, onder wie vele Woens- drecht-actiewoordvoer- ders, hebben zaterdagmid dag en -avond bij het mi nisterie van Defensie en het Binnenhof geprotes teerd tegen het kabinetsbe sluit inzake de krulsylucht- wapens. De aanvankelijk rustig begonnen demonstratie liep uit de hand toen actie voerders het ministerie van Defensie met verf be kladden, ruiten ingooiden van >et Tweede Kamer-ge bouw en daar tevens prik keldraadversperringen en vuilniszakken deponeer den. Negen mensen wer den aangehouden. Ze wei gerden hun namen op te geven. En gezien de inhoud van het kabintsbesluit zal het met die acties voorlopig niet afgelopen, zijn," aldus een luchtmacht woordvoerder. Van onze verslaggever JEN VUETSTRA KATWIJK De winnaar van de Haringrace '84 de 'Katwijkse schipper Maarten Plug van de KW 4 Jannie Ja cobs heeft goed gegokt! Ter wijl bijna heel.de haringvloot op volle kracht opstoomde naar de nogal noordelijke óangstgronden op 59 gr. NB omdat er in zuidelijker wate ren nauwelijks haring werd gesignaleerd, bleef hij met z'n kottertje listig achter. Zodra het vrijdag bij het aanbreken van de dageraad kon, wierp hij z'n net al op 54» gr. NB over boord. De vangst van 21 kant jes was mager. Maar zijn winst was de enorme voor sprong op zijn concurrenten tijdens de thuisreis. Maarten Plug won daardoor onbe dreigd. Sinds we weer op de Noord zee op Hollandse Nieuwe mo gen vissen, is de Haringrace van stal gehaald als een stukje folklore uit de goeie ouwe tijd. Toen scheelde het voor de be sommingen inderdaad enorm veel hoe snel de eerste harin gen werden aangevoerd. Maar voor de grote, moderne hek trawlers van nu is dat door de hoge stookkosten nog nauwe lijks interessant. Die gaan geen dertig uur heen en weer racen om als eerste een paar kantjes haring aan wal -te brengen. Ze zouden er aan stookkosten veel meer door verliezen dan ze aan de hoge opbrengst van die paar kantjes zouden kunnen winnen. Neem nou schipper Arie Zwaan van de Sch 81 Frank Vrolijk, die ook naar 59 gr.5 NB was opgestoomd. Toen hij vrij dag bij zijn eerste trek zijn net scheurde en na de tweede en denderde trek nauwelijks 170 kantjes binnen had, heeft hij geen ogenblik overwogen zich in de Haringrace te werpen. .X t minder dan 1600 kantjes kan het voor mij nooit lonend zijn eraan te beginnen," meent hij. „Ik denk" zegt redersvoor zitter Luc E. Ouwehand „dat Maarten Plug op 150 mijl buiten IJmuiden zijn net al heeft uitgezet. Z'n vangst van 21 kantjes stelde niets voor. Bovendien kon hij aan boord niet Invriezen, wat tegenwoor- dig voor consumptieharing verplicht is. Maarten Plug heeft eenvoudlng zijn haring goed onder het ijs gezet en is er als de bliksem mee naar IJmuiden teruggevaren, waar hij vrijdagavond laat arriveer de. Daar pas is zijn haring in gevroren. Maar dat was nog ruimschoots op tijd voor de eerste veiling van maandag morgen in Katwijk. Ze zagen er volgens mij goed uit." Het kon nauwelijks uitblij ven, dat onmiddellijk een paar boze tongen schipper Plug van de KW 4 zouden beschuldigen van vals spel. Hij zou al vóór het middernachtelijk uur van 31 mei - 1 juni slinks aan het vissen zijn geslagen om zijn kans in de Haringrace te ver groten. Redersvoorzitter Luc E. Ouwehand wil daar niet van horen. "Maarten Plug" stelt hij "dankt zijn eerste plaats in de Haringrace aan de grote voorsprong, die hij door zijn achterblijven op de concurren tie had. Hij heeft gewoon uit sluitend op die eerste plaats gegokt en daarbij voor lief ge nomen, dat hij slechts met een minimaal partijtje zou thuis-, varen. Of je op zo'n thuisreis slechts 150 mijl of 300 mijl moet afleggen, dat scheelt nog al wat. Zo'n achterstand valt zelfs voor de snelste moderne schepen niet meer in te halen". "Naar traditie werden de 21 kantjes van Maarten Plug van morgen op de Katwijkse vei ling als eerste partij ingezet. En tc.en moest men maar af wachten wat een gek er voor zou bieden, wat-lc overhad .voor de naémi van de allereer ste Hollandse Nieuwe. Dat hing er maar helemaal vanaf hoe hij die naam te gelde dacht te kunnen maken. Ieder een rekende erop, dat het wel weer op een staaltje stuntwerk zou uitdraaien. Maar voor de visserij als geheel stelde die eerste partij economisch niets voor". Terwijl de haringen van Maarten Plug vrijdagavond het vrieshuis werden binnen gedragen, was de Sch 72 Prins Bernhard van de rederij C. Vrolijk al met ruim 200 kant jes Ingevroren en wel -— bij na thuis. Die partij zowat het tienvoudige van Maartens 21 kantjes kwam vanmor gen op dc afslag even later aan bod. Zo volgden er nog meer. En naarmate het uur vorder de, begonnen de prijzen scher per te dalen. "Prima haring!", riep Maar ten Plug opgewekt to*n hij vrijdagavond zijn 21 kantjes in IJmuiden afleverde om als de gesmeerde bliksem naar zee terug te keren. Wat had-ie an ders moeten zeggen? De aller eerste Hollandse Nieuwe is voor de schippers altijd prima geweest. De stemming op de vloot was evenwel heel wat minder overtrokken. Daar was in het onderlinge radioverkeer het gekanker niet van de lucht. Dc vangsten bleken over het alge meen maar minnetjes te zijn. En bovenal: de haringen wa ren klein van stuk. Veelal wa ren ze zeifs zo klein, dat dc schippers ze niet goed genoeg achtten om ze aan boord te ka ken. Zó uit zee gingen dc kleintjes de diepvries in. Waarmee zc in principe waren gedegradeerd tot haringen voor dc rolmopsindustrie... DEN HAAG Drie oud-ministers van Verkeer en Water staat, Westerterp (CDA), Tuijnman (VVD) en Zeeval- king (D'66), zullen vermoedelijk nog voor de zomerva kantie in de Twee de Kamer komen vertellen wat er on der hun verant woordelijkheid is gebeurd bij de bouw van de Oos- terscheldedam. De drie ex-minis ters worden door de vaste Kamer commissie voor de rijksuitgaven uitge nodigd voor een openbare hoorzit ting. Ook de voor zitter van de Alge- mene Rekenkamer zal daarvoor wor den uitgenodigd. De Rekenkamer heeft onlangs on derzocht hoe het kwam dat de ge raamde kosten van de half-doorlatende dam met miljarden werden overschre den. Uit dat verslag doemt een vernieti gend beeld op van de betrokkenheid van diverse kabi netten. De Kamercommis sie wil de bewinds lieden op een aan tal gevoelige pun ten aan de tand voelen. Uit de tijd van Westerterp zijn belangrijke dos siers verdwenen. Bovendien zou de minister de post „onvoorziene kos ten" bewust te laag hebben geraamd. Minister Tuijnman bracht de Kamer niet tijdig op de hoogte van kosten- overschrijdingen die fors in de pa pieren liepen, toen - wellicht nog had kunnen worden be-- sloten tot een goedkopere, hele maal gesloten dam. In september wil de- Kamer een debat wijden aan het fi nanciële debécle. UTRECHT Vak bonden en onder nemingsraden moeten meer greep krijgen op de steeds vaker toe gepaste sterfhuis constructie, meent een werkgroep van voornamelijk FNV- juristen. Dat zou moeten gebeuren door verruiming van de wettelijke mogelijkheden en beter gebruik daar van. Afgelopen ja ren is die sterfhuis constructie vaak zeer nadelig uitge- pakt voor het per soneel van betrok ken ondernemin gen. In de sterfhuiscon structie worden goedlopende delen van het bedrijf, meestal in het ge heim, afgeslitst met het oog op een ko mend faillissement. Daardoor wordt het bedrijf min of meer uitgekleed, waar door bi) de uitein delijke ondergang van het slechte deel niets meer te bereiken valt voor het personeel. De FNV-werk- groep stelt voor binnen de onderne mingen informatie systemen op.te zet ten, waardoor drei gende moeilijkhe den zo snel moge lijk kunnen worden gesignaleerd. Bo vendien zouden de o.r.'s speciale aan dacht moeten ge ven aan de banken, die vaak een hoofdrol spelen in de constructie. Hun kredietvorderingen ?op het hele concern worden vaak omge zet in vorderingen op het goede deel. Bij verkoop van dat. •onderdeel springt de bank er dan gunstig uit, terwijl voor andere schuldeisers en de werknemers die op v straat komen geen cent overschiet. De FNV-werk- 7 groep erkent dat de sterfhuiscon structie soms de enige mogelijkheid is om te redden wat er nog te red den valt, maar vak- bonden en onder nemingsraad heb ben dan vaak niet de mogelijkheid ge-" kregen, doordat ze te laat werden in gelicht, om met be tere oplossingen te komen. OPENDE De Baghwan-commune draait na een jaren lang slepende pro cedure de provincie Groningen de rug toe. In diverse kranten biedt de grootste •commune in het noorden van het land de vestiging in Opende te koop aan. De 40 leden gaan voor een deel naar een nieuwe, centrale commune in Amsterdam en deels naar de Ver enigde Staten, naar het wereldcentrum van Baghwan in Oregon. Oorzaak van het vertrek'uit Opende is de weigering van de gémeente Grootegast het be stemmingsplan in Opende te wijzigen ten gunste van de commune. De Baghwan-aanhan- gers hebben op eigen gezag bij het hoofdpand diverse bijgebouwen neer gezet maar daar nooit officieel toe- stemming voor ge- kregen. Net als in Leeuwarden en Drachten waar ook Baghwan-vestlgin-' gen zijn, waren de sekteleden in dé aangebouwdè pandjes bedrijfjes begonnen. De plannen voor een grote Bagh- wan-discotheek in de stad Groningen zijn nu ook van de baan. De commune heeft zes jaar in Opende gezeten. DEN BOSCH - Met een dienst in de St. Jan, waarbij onder meer vijfhon derd vertegenwoor digers van de 1,3 miljoen katholieken uit 387 parochies aanwezig waren, heeft mgr. J.W.M. Bluyssen (58) zater dag afscheid geno men van zijn bis dom. December vorig jaar had hij bekend gemaakt de paus om gezondheidsre denen ontslag te hebben gevraagd uit zijn functie. Mr. A.A.M. van Agt, commissaris van de Koningin in Noord- Brabant, die hem bij deze gelegen heid de versierse len behoren bij het commandeurschap in de Orde van Ora.ije-Nassau uit reikte, stelde dat Bluyssen „veel be proevingen heeft moeten doormaken door de crisis waarin de r.-k. kerk verkeert." De bisschop zei daar zelf o.m. over: „Het heeft mij pijn gedaan dat sommi ge kringen van me de-christenen mijn bedoeling belaster den en dat daar door tot In de ho- gere kringen van - de kerk vragen werden gesteld over mijn optre den." Over de uiteindeilj-.. ke gevolgen van de huidige ontwikke ling—minder ke» kgangers, min der betrokkenheid bij de priesters - zei hij „helemaal niet" gerust te zijn. „Ik constateer én voor de kerk én voor de betrokken personen het ge- vaar van geestelij ke ondermijning", aldus mhr. Bluys- 7 sen. DEN HAAG Te rugkerende buiten landse toeristen en recreanten hebben gisteravond voor 27 files met een to tale lengte van 110 kilometer gezorgd. Ondanks de druk te, en de stromen de regen waren er op de snelwegen weinig ongelukken: vier botsingen met twee lichtgewon den. Naar schafting 580.000 buitenlan ders zijn de afgelo pen vier dagen naar ons land ge komen, heel wat minder dan met Pasen en koningin nedag (800.000). Veel Nederlanders gingen dit weekein de met tent en ca ravan naar de cam ping. Illegaal kamperen dreigt een nieuwe 'sport' te worden in Zeeland. De politie 'betrapte'.125 wild-, kampeerders en deelde aan 104 een proces verbaal uit. Veel kampeerders hadden hun tent in bosjes verstopt. De politie is teleurge steld over deze vorm van 'proleta- rlsch kamperen': er is in heel Zeeland plaats genoeg op de campings. AMERSFOORT De Bouw- en Houi- bond FNV vindt dat de anderhalf d twee miljard gulden ex- tra lastenverlich ting, die de over- heid volgend jaar voor het bedrijfsle ven in petto heeft, rechtstreeks moet worden gebruikt voor langdurig werkloze jongeren in do bouw. Voor zitter Bram Buys zei dat vanochtend tijdens de jaarver gadering van de bond in Utrecht. Hij wees erop dat In de bouw op dit moment 19.000 jongeren onder de 23 jaar zonder werk zitten, van wie bijna 10.000 langer dan een jaar. Als de lastenverlichting wordt gebruikt voor extra werkgelegen heidsprojecten In de bouw varen niet alleen die jongeren, die nu uitgeran geerd dreigen te raken, daar wel bij, maar ook de bouw bedrijven, die zitten te springen om op drachten.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1