Rotterdam gedoogt heroïneprostitutie KORTE STAKING SEAPORT msB&Sm Capelle voor een sneltram Dekschuit- terras mag wèl Vandaag met: ZGAN-show in Normandie Na de kubus - de bolwoning Sport J Diefstal aan lopende band Met Het Vrije Volk/Metropool weet je overal van Rouwstoet als protest tegen kruisraket Overleden na botsing met bus eiropoo Tuan Kotta: "Eet wordt een spannende tijd, maar we sullen geen centimeter wijken. c ROTTERDAM Tippe laarsters die hun werkter rein beperken tot de zone tussen de Rochussen- straat en de Parksluizen in Rotterdam zullen niet door de politie worden op gepakt. Justitie in Rotter dam beschouwt deze Ge rard de Jonghweg voorlo pig dis officieuze tippélzö- ne. Protest ÏSBi ra ■r .fft Een druilerige regen en iceinig publiek: geen stralende dag voor de karavaan "Rond-je zekerheid". wereldstad Rotterdam en omliggende gemeenten. Een krant die regelmatig ook 'voor de dag komt' met verrassende voordeeltjes, wie zou zo'n krant niet willen leren kennen? U weet vast nog wel iemand Postcode: Woonplaats: Woonplaats: als beloning kies ik een handdoek of een een parkerpen De nieuwe abonnee is: Naam: Adres: Postcode: betaal! per maand 20.61 betaalt per kwartaal/ 60.98) De eerste 14 dagen krijgt uw abonnee de krant gratis. DINSDAG 5 JUNI 1934 zone naast hoofdkantoor GEB m$s& m (Van onze verslaggevers) CAPELLE AAN DEN IJS- SEL De Capelse woning bouwvereniging SVW eist van burgemeester van Leeuwen politie-assistentie bij een even tuele ontruiming van 96 wonin gen In de Molukse wijk Oost- gaarde. Van Leeuwen zal ech ter niet snel terugkomen op zijn eerder gedane uitlating dat hij geen assistentie meer ROTTERDAM Het Rotterdamse co mité tegen de Kruis raketten organiseert morgen, woensdag 6 juni; een grote de monstratie. De rouw stoet, op touw gezet uit protest tegen het kabinetsbesluit over de plaatsing van kruisraketten in ons land, vertrekt om 17.00 uur vanaf het Schouwburgplein. Via Hofplein. Cool- singel, het Ameri kaanse consulaat aan de Baan en de Blaak gaat de de monstratie naar de Willemsbrug. Daar wordt een meegedra gen doodkist (voor atellende de "overle den parlementaire democratie") op scherp gezet De kist gaat de Maas in zo dra het parlement het kabinetsbesluit goedkeurt De protestoptocht wordt gehouden on der de leus "Ons pro test wordt verzet, ze komen er niet in". In het Rotterdamse co mité tegen de Kruis raketten zijn alle plaatselijke vredes groepen verenigd. zal verlenen bij huisuitzettin gen in de Molukse wijk. De SVW kan dan alleen nog via de Rotterdamse rechter politie- assistentie afdwingen. Die be paalde begin maart dat de Mo- lukkers binnen een maand hun huurschuld moeten voldoen. De Molukse bewoners van de Capelse wijk Oostgaarde hou den vast aan hun eis dat de hu ren van hun woningen de ko mende tien jaar niet mogen worden verhoogd. Dit schrij ven zij in een brief aan Minis ter Rietkerk die vorige week liet weten deze eis 'onaan vaardbaar* te vinden. De be windsman wil geen aparte huurregeling voor Molukkers instellen. De Molukse wijkraad vindt dit argument volstrekt onvoldoende. Ze vinden dat de minister zo voorbij gaat aan de technische aspecten van de zaak en nu zelf de aparte sta tus van de Molukkers weer aanhaalt „Wij willen voor de komende tien jaar geen huurverhoging omdat we geen enkele zeker heid hebben dat de grond na de wijkrenovatie weer niet gaat zakken," zegt woordvoerder Tuan Kotta van de wijkraad. „De huren zullen in het ka der van de huurharmonisatie blijven stijgen en dan is onze actie voor niets geweest." Op een aparte vergadering hebben de wijkbewoners het voorstel van Rietkerk unaniem afgewezen. „Op drie van de veertien punten na is de zaak opgelost", aldus Tuan Kotta. „Het gaat om een huurplafond, tien Jaar geen huurverhoging en het niet toepassen van de huurharmonisatie. Met de ge meente Capelle en de SVW zijn we tot een vergelijk gekomen, het woord is nu aan de minis ter." De wijkraad vindt dat de Molukkers op belangrijke pun ten hebben toegegeven. Zo komt men terug op de els van een maximale huur van 150 gulden en het beheer van de woningen door rijksdomeinen. De bewoners willen nu de huur op het peil van Juli 1980 beta len, dat komt neer op 350 tot 400 gulden per maand. Tuan Kotta meent dat de kwestie in een beslissende fase is geko men. „We gaan een bijzonder spannende tijd tegemoet, maar we zullen geen centimeter wij ken." Het. Rotterdamse collega van" B. en W. zegt het beleid van de Rotterdamse politie volledig te ondersteunen "zo lang dit tot gevolg heeft dat de prostitutieoverlast in de wijk Middelland er minder door wordt," maar spreekt nog niet van een officiële tippelzone. „De politie heeft wat ons be treft alle ruimte om te probe ren de prostitutieoverlast in Rotterdam te bestrijden. Als zij denkt dat te kunnen be werkstelligen door op één plaats tippelen te gedogen, dan steunen wij die werkwijze, net zolang tot blijkt dat de over last er niét door afneemt," al dus een woordvoerster vanoch tend.- r Het gedogen van een tippel zone in Rotterdam is een ge volg van de ernstige kritiek die van diverse zijden is losge barsten over het falende ge meentebeleid inzake de hero'i- neoverlast in Middelland. Me rendeels aan harddrugs ver slaafden vrouwen worden soms avond aan avond opge pakt wegens verboden tippe len, maar staan binnen de kortste keren weer te werken op de Nieuwe Binnenweg, Heemraadsingel en Claes de Vrieselaan. Gisteren oordeel zelfs het Openbaar Ministerie in Rotter dam bij monde van officier van Justitie mr. J. Schoon- a&rd, dat de politie niet langer kan doorgaan met het oppak ken van heroïneprostituées in Middelland. Hij zei dit tijdens een hoger beroepszaak van drie (verslaafde) prosituêes voor de Rotterdamse kanton rechter. Het Rotterdamse Crash team, aangevoerd door burge meester Peper, heeft op 30 mei besloten de G.J. de Jonghweg aan tewijzen als lokatie waar het tippelen wordt gedoogd. „Wij verwijzen vanaf die da tum de prostituées in Middel land naar die plek, zodat ze niet hoeven worden opgepakt", aldus een politiewoordvoerder vanochtend. De akitiegroep Middelland wijst de Gerard de Jonghweg als tippelzone af. „Die overlast zal in de woonstraten van Mid delland mogelijk wel afnemen. maar door juist aan de voet van deze wijk de tippelzone te gedogen, vraagt de gemeente om nieuwe problemen", aldus Cor Snijders aan de Aktie- groep. De overlast zal zich straks op een ander wijze manifeste ren, meent Snijders. „De pros tituées en hun klanten blijven aangewezen op de bars, hotels en andere horecagelegenheden in Middelland. Dat betekent dat de gemeente moet toestaan dat die randvoorzieningen voor de hoererij zich nestelen in Middelland. Die ontwikke ling wijzen wij al", aldus Snij ders. „Sexbazen ontleven aan deze ontwikkeling een argu ment om initiatieven te ont wikkelen in Middelland." ROTTERDAM Bij het stukgoedbedrijf Seaport Ter minals aan de Merwehavcn, waar twee frultbotcn gelost moesten worden, hebben ne gentig werknemers van de SHB gistermiddag het werk neergelegd uit protest tegen het onderbemannen van ploe gen. Het personeel van de SHB, de arbeidsreserve in de haven, wilde hiermee bereiken dat dc ploegen op sterkte werden ge bracht. In de avondploeg is dat inderdaad ook gebeurd, waar na er weer gewerkt werd. „De actie heeft kennelijk toch ge holpen," aldus bondscontact Jan de Blanken van de Ver- voersbond FNV. De vakbond heeft bij Seaport aangedrongen op het instellen van een ploegensterkte-com- missie die beoordeelt met hoe veel mensen er gewerkt kan worden. Volgens Seaport wa ren er wél voldoende SHB'ers aangevraagd, maar was een aantal niet gekomen. Plan voor redding Wilton lukt Van onze sociaal- economische redactie SCHIEDAM De redding van de Schiedamse werf Wil- ton-Fijenoord is op een haar na gevild. Vier grote beleggers hebben zich gisteren akkoord verklaard met het plan van de gemeente. Schiedam. Zij zullen het resultaat snel voorleggen aan hun „achterban", een groep van 28 bankiers, verze keraars en pensioenfondsen. Het definitieve „ja-woord" moet morgen of donderdag vallen. Burgemeester Reinier Scheeres van Schiedam is bij zonder hoopvol over de uitslag. Na het overleg verklaarde hij. (Van een onzer verslaggeef sters) ROTTERDAM Het bezoek van de karavaan "Rond-je ze kerheid" aan Rotterdam is gis teren gedeeltelijk in het water gevallen. Omdat maar weinig mensen graag te koop lopen met hun armoe én vanwege het troosteloze weer bleef het stil op het Grote Kerkplein. Het Landelijk Beraad Uitke ringsgerechtigden had bij de Laurenskerk een podium, een bus en een rijdend restaurant neergezet Ook Rotterdamse organisaties (zoals de Bond (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE AAN DEN IJS- SEL De Capelse raad heeft zich gisteravond uitgesproken voor het doortrekken van de metro-sneltramlljn naar* de wijken Middelwatering en Oostgaarde. De Partij van de Arbeid stemde tegen de snel tram. Verbetering van de bus lijnen zou een goedkopere op lossing zijn voor het belabber de openbaar vervoer in Capel le. Volgens de socialisten is het helemaal nog niet zeker dat het rijk de sncitramlijn, die ongeveer 90 miljoen gulden gaat kosten zal financieren. Wethouder Blokland hield de raad voor dat Capelle er reke* nlng mee moet houden dat Rotterdam de streekbussen binnenkort niet verder wil heb ben dan haar stadgrenzen. De'wethouder gaf de bus maatschappij Zuid-West-Ne derland een flinke veeg uit de pan, Zuid-West-Nederland had namelijk via een brief aan de raadsleden geprobeerd deze voor hun standpunt, handha ving van de buslijnen te win nen. „Zuid-west-Nederland probeert stemming te maken, terwijl ze nooit heeft meege holpen aan de verbetering van het openbaar vervoer. Klach ten over lange wachttijden, ge brekkig comfort zijn legio. Ook heeft ZWN nooit meegeholpen om de slechte lijnverbinding met Schollevaar te verbeteren. Ik vind nu dat de busmaat schappij geen recht van spre ken heeft." Blokland verklaarde dat dc gemeente zal proberen om Ca pelle a/d IJssel onder te bren gen binnen het RET-gebied. Voor Mensen Zonder Werk en het Krisiskomité Rotterdam) waren met stands vertegen woordigd. De karavaan rijdt sind3 24 mei door het land om uitke ringsgerechtigden te laten meepraten over alternatieven voor het beruchte 1 juli-pakkct, dat nieuwe kortingen behelst. Er wordt onder meer een thea terstuk opgevoerd over een bij standsvrouw en de manier waarop zij door de Sociale Dienst wordt behandeld. "Dat stuk laat zien hoe de sociale zekerheid onderdruk kend kan werken", aldus Evert van Ooijen van het Landelijk Beraad Uitkeringsgerechtig den. Er is bovendien een dia serie te zien over sollicitatie plicht en een "talkshow", die aanzet tot discussie over bij voorbeeld het 1 juii-pakket, de relatie tussen werk en inko men en het basisinkomen (iedereen een uitkering; wie wil kan er nog wat bij verdie nen). Uit die discussies blijkt vol gens Evert van Ooijen dat de uitkeringsgerechtigden intus sen ten einde raad zijn. De ka ravaan trekt verder door het land; in totaal worden dertig plaatsen in Nederland bezocht. ROTTERDAM In het Dljkzigtziekenhuls is gister morgen de 14-jarige Chandra Hardwarsingh uit Rotterdam aan de verwondingen bezwe ken die ze opliep bij een ver keersongeval. Zij werd zater dagmiddag door een RET-bus aangereden toen ze met haar fiets de kruising Kralingse Zoom/'s Gravcnweg overstak. ROTTERDAM BIJ dief stallen op bouwwerken en uit winkels is de afgelopen dagen voor tienduizenden guldens buit gemaakt. Uit een metro tunnel in aanbouw bij de Ha venstraat is voor 16.000 gulden gereedschap gestolen. Uit het renovatiecomplcx aan de Tweebosstraat is 140 meter reeds gemonteerde waterlei ding gestolen met een waarde van 6800.- gulden. Uit een loods aan de Vierhavenstraat zijn 69 balen ongebrande koffie met een handelswaarde van 25.000 guiden gestolen. dt de uitkomst „positiever" was en dat hij de gerechtvaar digde hoop heeft, dat de werf donderdag uit de surseance van betaling is. Bewindvoerder F. Meeter van de werf: „We denken dt we er nu uit zijn." De beleggers wilden niet ak koord gaan met het Schiedam se reddingsplan, omdat voor hen onvoldoende zekerheden waren ingebouwd. Schiedam koopt de grond van Wilton- Feijenoord en geeft die in erf pacht uit. Voor hen zouden de gebouwen, die zij in ondepand hebben, daardoor minder waard worden. Bovendien gin gen zij niet akkoord met de splitsing van de totale RSV- schuld van 66 miljoen gulden, waarvan Wilton -Fijenoord een deel van 17 miljoen voor zijn rekening nam. WIlton-Fijenoord wilde de helft van die schuld in één keer aflossen en de rest in drie jaar tijd. Zo lang geven de on derzeeërs voor Taiwan nog werk. Wilton en het moedercon cern RSV hebben gisteren aan vullende zekerheden verstrekt. De beleggers kunnen ook de dokken in onderepand krijgen en RSV wil een extra financi ële garantie geven. Volgens be windvoerder Meeter krijgen de beleggers nu een „vierdubbele zekerheid" aangeboden. Dc „gewone" crediteuren zijn vo rige week al met het reddings plan akkoord gegaan. Zij zien af van de helft van hun vorde ringen van 22 miljoen gulden. DELFT Het dekschuit-ter ras van café De Ruif in de Delftse binnenstad .mag blij ven liggen. De voorzitter van de Raad van State heeft van morgen bepaald, dat burge meester en Wethouders van Delft geen recht hebben het drijvende terras uit de Vol dersgracht weg te laten slepen. Het gemeentebestuur rede neert dat het terras in strijd met het bestemmingsplan is neergelegd door de twee jonge ondernemes Ed Meijers en Jan Zimmerman. Delft is bang voor een overvloed van drij vende terrassen. Volgens de Raad van State gaat het om een vaartuig waarvan het af meren niet in strijd is met de bestemming water. Meijers en Zimmerman wer den begin aprii verrast door de mededeling dat hun drijvende terras moest verdwijnen. Vo rig jaar hadden ze wel vergun ning gekregen. Dat was een ambtelijk foutje geweest vol gens het gemeentebestuur. Vul in. knip uit en stuur op in ten open envelop naar Het Vri|6 Volk, atd. Oplage Zaken. Antwoordnummer 1519,3000 VB Rotterdam. De posüesel betalen wij. »4«MA

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1