14 geen krmsrakettert 1 meer herrie m de wiik Ék 'Meer plaats voor peuters in Noord' Dierenartsen houden een slag om de arm ï-f Gat In de hand Inbraak b|| VVV Zwerf kattenplaag teistert scholen Tramkaartenwég Kortaf it I. 0- WS De" Schiedamsegemeen teraad zit in de maag met een eigen „plaatslngsbe- sluit". Het gaat wel niet om de plaatsing van 48 raketten in Woensdrecht, maar om de plaatsing van 20 woonwa gens aan de 'Koekóéksl&an.. - Alleen. de politieke rollen in Schiedam zijn omgedraaid; links is voor plaatsing» rechts is tëgeni. Maar het probleem wordt op dezelfde manier aangepakt: uitstel, nog eens uitstel en varianten bedenken. De rol van Lubbers wordt in. Schiedam gespeeld door wet houder Chris Zijdeveld. Zijn grote zorg is de eenheid in de coalitie. WD-fractieiei-; der Gerard Verhulsdonk ia NIjpels. Hij praat voor zijn beurt. En de fractie van de PvdA in Schiedam die speelt CDA'tje. Geen ja, geen nee, maar rustig afwachten wat het college zal voorstel len. Voor een goed beeld van het probleem zelf moeten we terug naar 1978 (hé, ook al zo lang geleden?) De raad sptak toen uit dat de 44 woonwagengezinnen aan de Schiekade dringend een an dere plek nodig hebben. Zij leven geïsoleerd en in een ongezonde omgeving. Op dracht aan het college:'zoek een plaats in de bebouwde kom, zodat scholen en win kels ook voor woonwagenbe woners bereikbaar worden. Dan komen de varianten. De eerste in 1982: de „Vogel variant", die een groot gras veld aam de Koekoekslaan als nieuwe locatie voor 20 van de 44 woonwagens aan wijst. De enige mogelijkheid, /concludeert .het college na lang zoeken. De Vogelva- riant vindt geen genade bij 'omwonenden. 653 mensen verklaren via bezwaar schriften dat zij bij, wijze van spreken „liever een ra ket in de keuken dan een woonwagen voor de deur" hebben. Het college moet kiezen: of de Vogelvariant opgeven vanwege die honderden pro testen, Of doorzetten. De PvdA voelt aanvankelijk wel voor doorzetten.Maar de coalitiegenoot de VVD boort die gedachte spoedig de grond In. .Mijn wethouders zullen zo'n besluit niet steu nen," aldus WD-leider Ver hulsdonk. Het college aarzelt en heeft nu, twee Jaar later, nog geen standpunt ingeno men. Dat zal nog wel tot na de zomervakantie zo blijven, heeft wethouder Zijdeveld al laten doorschemeren. De be sluiteloosheid is echter be drieglijk. Achter de scher men wordt hard gewerkt aan een nieuwe variant: de „Overschiese Variant". Er blijkt plotseling toch ook plaats te. zijn voor 20 woon- "wagens aan de Overschiese weg, tussen rijksweg 20 en de spoorlijn Schiedam-Delft. Een oud ideetje van de woonwagenbewoners zelf. ZIJ hadden een keer" bere kend: 20 (Koekoekslaan) plus 20 (Overschieseweg) is 40 wagens, dan komen we aardig in de richting. „Ho ho..„" zo laat een ambtenaar weten. „Nu het college zo se rieus met de locatie Over schieseweg .bezig is moet men ernstig rekening hou den met het niet-doorgaan Van de Koekoekslaan." De indruk wordt steeds sterker dat het college toch maar liever geen woonwa gens aan de Koekoekslaan wil plaatsen. De argeloze suggestie van de woonwa genbewoners is als een ge schenk uit de hemel geval len. De Overschiese Variant is veel aantrekkelijker: geen lastige omwonenden die kla gen over de waarde van hun huis, dus ook geen lastige WD. Kortom: een variant die de coalitie weer tot één geheel smeedt. Zolang de Overschiese Va riant in onderzoek is wordt het beslplt over de Koe- H Hoe lang laat de gemeenteraad de bewoners van het woonwagencentrum aan de Schiekade n og in de kou staan? koekslaan uitgesteld. Het wordt één pakket. Het colle ge besluit straks in - één adem: wel plaatsen aan de Overschieseweg, niet plaat sen aan de Koekoekslaan. Een oplossing la Lubbers, waarmee iedereen een beet je, maar niemand helemaal tevreden kan zijn. Maar de Overschieseweg is een mager bod aan de woonwagenbewoners. Na zes jaar wordt hen een plannetje aangeboden voor minder dan de helft van het aantal woonwagens. Bovendien: hoe moet het verder als straks blijkt dat de plek toch niet zo geschikt is? Ais, niet denk beeldig, de geluidshinder te groot blijkt te zijn (de plek wordt immers ingeklemd door een autosnelweg en een spoorlijn)? De Schiedamse gemeen teraad moet ophouden met dat rollenspel. Zodat wethou der Zijdeveld niet langer Lubbers speelt, maar een PvdA-politicus, die'de nood situatie in het woonwagen centrum belangrijker vindt dan de vrede in de coalitie. Zodat de PvdA-fractie het CDA-achtige pad verlaat, wakker wordt en het college weer actief op de huid gaat zitten voor een snelle oplos sing. De WD-er Verhulsdonk, ja, die zal wel in zijn rol wil len blijven. Maar van de PvdA mag je verwachten dat ze met beide plannen, de Overschieseweg èn de Koe koekslaan,, aan de slag gaat. De rechter maakt wel uit of die 653 klagers (rond het ter rein aan de Koekoekslaan staan hooguit tientallen hui zen) in hun recht staan. Maar als je mensen In nood al zes jaar hebt laten wach ten moet je alles op alles zet ten. Gebeurt dat niet, dan voelen die mensen zich met recht "belubberd". BART VAN LEEUWEN 'V Ëmim ilSlSftiiaiiiiaiHii J Van onzemedewerker (WILLEM VAN HEERDE SCHIEDAM/VLAAR- DINGEN Mocht rijksweg 19 ooit worden aangelegd, dan zijn ge- luidwerende schermen de enige manier: om te voorkomen dat de om- wonenden in Schiedam- Noord en Vlaardingen- Holy, te maken krijgen met ernstige geluids- overlast. Dat zei Jan Fransen, ge il luidsdeskundlge en lid van de werkgroep "Stop Rijksweg 19", deze week tegen buurtbewo- ners, tijdens een bijeenkomst 3 in het wijkcentrum De Blauwe Brug ln Schiedam-Noord. Be- I rekeningen van Rijkswater- staat zijn te optimistisch en onjuist, aldus Fransen. Rijks- waterstaat gaat uit van een geluidsniveau van 55 decibel, waarmee aan de normen van de Wet Geluidshinder zou wor- j den voldaan. J De werkgroep nam onlangs een planologisch architecten- bureau uit Delft in de arm, deed zelf metingen en kwam J tot geheel andere conclusies. M mmm SPI!» ii& Een bijeenkomst in de Blauwe Brug werd matig bezocht, ondanks dat rijksweg 19 wellicht wordt aangelegd tussen twee grote woonwijken. Zonder geluidwerende voorzie ningen werd 70 decibel geme ten, uitgaande van een afstand van honderdmeter tussen wo ningen en rijkswég. ;,Een'on aanvaardbaar- hoog geluidsni veau," aldus Fransen. Volgens hem te vergelijken'met een drukke straat met veel ver keer in een stad. Of met het ef fect dat bijvoorbeeld rijksweg 13 op iemand heeft al3 hij er 40 Jan Fransen van de werkgroep ,£top Rijksweg 19": Rijkswaterstaat is veel te optimistisch." voor de acties tegen de aanleg van de rijksweg (die het Ke- thelpleln gaat verbinden met de snelweg Delft-Amsterdam) moeten doorgaan. „De rijks weg ligt er nog steeds niet, en het blijft koffledikkijken of hij er komt" Ook actievoerder van het eerste uur, PPR-raadslid Her man Noordegraaf, riep de 25 aanwezigen op om vooral de gemeentebesturen van Schie dam en Vlaardingen te laten blijken dat Rijksweg 19 door de bewoners van de aangren zende wijken ongewenst blijft. meter vanaf staat. De enige oplossing is gebo gen schermen, meent de werk groep, die wil dat Rijkswater staat dat ook aanvaardt Rech te geluidswerende schermen aan weerskanten van de weg en in de middenberm voldoen ook niet, omdat dan de mensen die op een hogere verdieping wonen nog steeds met dezelfde problemen blijven zitten. Maar geluidshinder of geen geluidshinder, zo hield Henk Tetteroo, ook lid van Stop Rijksweg. 19, de buurtbewoners SCHIEDAM* Ze voelen J perfect aan hoe zij hun idee v aan de politiek moeten verko el pen. Maar tegelijk zijn ze er zich van bewust hoe moeilijk 3 dat is, .in deze tijd. Twee zus- J jes, Ati (27) en Yvonne (29) Bastiaanse, willen met drie leeftijdsgenoten een peuter speelzaal; -gaan - opzetten in Schiedam-Noord. Na wat brainstormen, afstrepen en stemmen hebben ze ook de f niéuwe naam al klaar. Plppe- loentje. 5 In het knusse woninkje van j_Ati in het Proveniershuis zet ten de Jonge vrouwen hun standpunten krachtig uiteen. „In Noord is een schreeuwend tekort aan plaatsen in de enige peuterspeelzaal in die wijk. Twee plus Drie. Die zaal heeft al Jaren een wachtlijst van 120 kinderen. Vervelend voor al die ouders, die hun kind bij 'wijze van spreken al bij de ge boorte moeten opgeven om tij dig van een plaats verzekerd te zijn." Voor Ati en Yvonne is het opzetten van een peuterspeel zaal ook een ideaal. Ati werkt al vijf jaar als kleuterleidster ;,en is erg geïnteresseerd in wat jongere kinderen. Yvonne heeft nog niet zo lang geleden haar beroepsopleiding voor Jeugdverzoring afgerond, maar heeft nog steeds geen werk ln haar richting gevon den. ,Jk doe veel vrijwilligers werk, maar jammer genoeg niet met kinderen." -av Hun groepje heeft van meet af aan nauw contact gehad met de medewerkers van Tweë plus Drie, vertellen Ati en Yvonne. Twee plus Drie steunt hun initiatief van harte. „Ze willen al lang graag een depandance beginnen. Maar ze kregen het niet voorelkaar omdat dat te veel werk kost. De peuterspeelzaal in de Blau we Brug geeft al handenvol werk." Pippeloentjc mikt op een plek aan het Faassenplein. De peuterspeelzaal ..zou ln principe op vrijwilligers moeten steu nen, maar één beroepskracht achten Ati en Yvonne onont beerlijk. Die kracht kan wor den betaald uit de opbrengst van de ouderbijdragen. Subsidie Voor de huisvestingskosten hebben Ati en Yvonne subsidie aangevraagd. „De gemeente heeft geantwoord dat we nog even moeten wachten tot de beleidsnota over de kindercen tra klaar is. Tja, het zal lastig worden, de bezuinigingen Btaan natuurlijk te dringen. Maar Schiedam-Noord wordt ook steeds /groter, dus de vraag naar peuterspeelzalen zal toenemen. Schiedam kan zijn bewoners toch niet enorm ver laten lopen of fietsen voor zo'n voorziening?" Ati (links) en Yvonne Bastiaanse: „Ouders moeten hun kind al bij de geboorte aanmelden voor een plek in de peuterspeelzaal (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Vlaardingse dierenartsen heb ben de afgelopen Jaren tiental len honden behandeld aan huid- en andere Irritaties. Vol gens dierenarts Van der Most waren de meeste van deze hon den uitgelaten in de Broekpol der en het LIckebaertbos. Maar of de "besmettelijke' bo dem van de polder hiervoor verantwoordelijk is, durft hij niet Ie zeggen. Ook zijn collega Stellingwerf houdt wat de oor zaak betreft een slag om de arm. Beide dierenartsen doen hun uitlatingen in brieven aan het gemeentebestuur. Zij reageren daarmee op vragen van het ge meentebestuur, dat wilde we ten of en hoe vaak hen in hun praktijk klachten hebben be reikt over irritatieverschijnse len bij honden. Het gemeente bestuur was in de pen geklom men naar aanleiding van een ingezonden brief in een plaat selijk huis-aan-huls-blad. In deze brief verhaalt de heer De Zwart van het Sc.ira- vendijkplein hoe zijn hond stuiptrekkende bewegingen be gon te maken en liep te janken, nadat het beestje was uitgela ten ln de Broekpolder. De ge raadpleegde dierenarts legde een verband met dit bezoek. Geen actie Voorlopig is de gemeente Vlaardingen niet van plan maatregelen te nemen, zo bleek onlangs tijdens een ver gadering van de raadscom missie stadsontwikkeling. "De dierenartsen hebben vermoe dens, maar hard maken ia er niet bijj", zei Willem Kwakkel- stefn (PvdA) tijdens deze ver-' gaderlng. "Dat is voorlopig geen reden om een groot scheepse actie te onderne- men."Hij werd niet tegenge sproken door de overige com missieleden. Eind augustus komen de eer ste resultaten beschikbaar van een bodemonderzoek in de Broekpolder. Het onderzoek wordt uitgevoerd ln opdracht van het Openbaar Lichaam Rijnmond en moet antwoord geven op de vraag of woning bouw, verantwoord in in de sterk verontreinigde polder. Rijnmond is daar een voor stander van. Het SP-raadslid drong er tijdens dé vergade ring op aan om de nieuwe ge gevens te vergelijken met ge gevens uit 1977. Volgens de heer Moolenaar van Gemeen tewerken wordt deze vergelij king "constant" gemaakt Bestrijden Parkweg Quibus HET VRIJE VOLK VRIJDAGS JUN11984 'v v A f Ai. A - «Ml V f Gebogen schermen (enige oplossing9 <rJ. Mijn portemonnee vertoont voortdurend dat gat waar mijn hand van wordt beschul digd. Niet omdat ik nu zó slecht verdien, maar meer omdat Ik nog altijd het stand punt huldig dat geld, hoe weinig ook, moet rollen. Ik klaag daarom ook niet, maar probeer wat minder fleld uit te geven aan de ge neugten des levens. Ik doe wat langer met mijn over hemden, probeer zo veel mo gelijk bedrijfsstropdassen te ritselen en trek, tegen mijn principe In, sokken aan waar ik met veel moeite de gaterr van heb gestopt. U begrijpt, dat zet geen zo den aan de dijk. Hooguit kun je daar een paar tientjes mee uitsparen. Op die manier kun Je net de nlet-ontvangen prijscompensatie van dit Jaar compenseren. Wil je echt bezuinigen, zo heb ik me laten vertellen, dat moet je je woonlasten in de hand houden. Ga je daar ver antwoord mee om dan kan Je slapend minder arm worden. Dus ga Je nadenken. Aan m'n huur kan Ik niets doen. Wanneer ze in Den Haag beslissen dat ik op 1 juli 3% meer huur moet gaan betalen, dan doe ik dat, an ders ben Ik burgerlijk onge hoorzaam en de SSSW heeft het al zo moeilijk. Op mijn verzekeringen heb ik ook geen Invloed. BIJ brand en dietstal wil je graag Iets terugzien dus sluit je, zonder dat Je het echt snapt, een verzekering at met een prljs-lndexclausule. En dat kost dus eik jaar meer geld. Samen wonen heeft ook nauwelijks meer zin. Want voordat je het weet staat de belastinginspecteur voor je neus met een nahefflng. Het enige dat dan overblijft zijn de energiekosten. Iedere avond hoop ik dat er weer... een energiebesparingsspotje- op de televisie komt. Eigen lijk verlang Ik natuurlijk naar no-nonsense Ruud die zijn dubbele gordijnen dichttrekt, om mij duidelijk te maken dat rolgordijnen van de HEMA wel goed zijn voor de Inkijk maar niet voor de tocht. Ik ga bewust met energie om. En weet u hoe dat komt? Eén keer In het kwartaal zit Ik, met een warme trui aan en met rode oortjes, het blad „Energie en Water" te lezen. Dat blad heeft me heel wat geleerd. Zo heb ik een steen In m'n stortbak; was ik nooit warmer dan 40 graden; heb Ik dimmers op al m'n lampen en doe ik de waakvlam van de geiser altijd uit. Maar wat lees ik eergiste ren in deze krant. Het college van Schiedam heeft besloten omdat blad weg te doen. Dat kan natuurlijk niet. Waar haal ik nu m'n energletips van daan? Hoe moet ik weten of de hardheid van het water in Schiedam minder wordt, zo dat ik geen wasverzaehter meer hoef te gebruiken? Maar ik moet wei meer be- talen voor m'n gas en elektri citeit. Mijn vastrecht gaat heus niet omlaag omdat dé gemeente zo'n 25 duizend gulden bespaart. Straks moet ik wel voor het verfoei lijke Sky Channel dokken, maar m'n lijfblad ben Ik kwijt. Dacht u nou echt dat ik een gat In m'n hand had? MEINDERT BUYTENSLUY- SER SCHIEDAM Het VVV-kantoor aan de Buitenhavenweg is doelwit geweest van Inbrekers. On bekenden verniel den een ruit aan de achterzijde van het pand en wisten zo doende binnen te komen. De daders gingen er, na een speurtocht door het gebouw, vandoor met een partij toe^' gangskaarten en geld. De waarde van de buit be droeg zo'n duizend gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vier scholen aan de Eduard van Bel- numlaan worden al geruime tijd geteis terd door zwerfkat ten. Vooral in de winter, als de die ren op zoek gaan naar warmte, moe ten de scholen de deuren gesloten houden. "Als je de deur opendoet zie je er regelmatig één naar binnen schieten." zegt hoofdleidster Hoogervorst van de kleuterschool Ber- nadette, een van de scholen. De gemeente, de politieke partijen en de GGD hebben een brief ontvan gen van de ouder- commlssles. Daarin worden zij geatten deerd op de kat tenplaag. "Als we een raam open doen, springt er een kat naar binnen. Ze schieten dan meteen een hoek In. Ze komen zelfs binnen als er een klas In hét lo kaal zit," zegt hoofdleidster Hoogervorst. De leidster vindt dat er maar snel Iets aan het pro bleem gedaan moet worden. "Sinds Ik hier ben komen werken, een jaar geleden, ben Ik er al mee bezig. Ik weet niet hoe de kattenplaag bestre den kan worden." De Eduard van Bei- numlaan Is niet de enige plaats In de stad die last heelt van zwerfkatten. De klachten over de katten hebben Riet Koningsvande stichting Lentefeest er toe gebracht een actie te beginnen om de zwerfkatten!- te steriliseren. Els,. Helwtg, gemeente-^ raadslid voor het CDA bracht het probleem deze week onder dé. '-...- aandacht van dei commissie Algeme ne en Bestuurlijke Zaken. "Er moet - onderzocht worden wat er aan de hand Is op de Van Bei- numlaan," vindt ze. Hoofdleldster Hoogervorst Is vooral bezorgd over de iiyglöne. "Het gaat mij omr de vuiligheid óp dé speelplaatsen. Die katten zijn vull en hebben allerlei zweren. SCHIEDAM Een partij strippenkaar ten ter waarde van 6600 gulden Is ont vreemd uit een si garenmagazijn aan de Rotterdamse- dijk. De daders wisten het pand te betreden dooreen ruit in te gooien. Naast de strippen kaarten, verdwenen :er tabaksartikelen De gehele zaterdag staan er kraampjes op de Parkweg. Miss Schiedam wordt er gekozen en Hans van der Togt komt het ge beuren presente ren. 1 Het theaterseizoen wordt zondag In .'met een waarde van 2500 gulden. Uit een geparkeer de auto op het Volkstuinencom plex Vijfsluizen Is een stereotoren ge stolen. De daders namen meteen twee koffers met cassettebandjes mee. De bult had een waarde van on geveer 900 gulden. café Qglbus afge sloten, met een op treden van de Afri kaanse band Tribu. De uit Congo Braz zaville afkomstige Joseph Nganga vormde samen met de Nederlandse drummer Jurre '-Haanstra de band. Ze zingen zoge naamde Lari- en Llngalaliederen. Dé:;: Schiedamse Kunst- Een videorecorder- van ongeveer 2500* gulden vormde de bult van een IrH braak in een kan toorpand van dé Glasfabriek aan dé Buitenhavenweg, i Dé verantwoordelij ke wetsverbrekers hadden een ruit vernield. stichting, die ook deze laatste sel— zoenavond In Qui-" bus presenteert heeft voor een "warmlng-up" ge zorgd in de per- soon van dlscjoc- key Troebles. Het' ptatendraalenbe- ?int om 21 uur. -* oegang vrij. Café Quibus, Lange Ha ven 28, tel. 260566.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1