¥MEWsWm Furore makende Vlaardingse popgroepen spelënèeri thuis wedstr ij d pil! v ilPIpnlang UNSP#S#8 Haring- en bierfeest: auto's op Veerplein ONS verkopen 500 compostcontainers Kortaf Bouw teiinishal kan beginnen Op weg naar huis Huisarts Imhoff gaat met pensioen ts®mmm&ÉtsÈum - 11 iiiiaiifflMIiilllllilliM MM Verkiezingen SCHIEDAM De bewoners van het Fabriplein an Schiedam-'vVest vinden het tijd dat er een psy chiater wordt ingeschakeld. Deze goede man moet de mensen opvangen die "gek zijn geworden" van de renovatie van negentig woningen aan het plein.: Begin maart werden de werkzaamheden, na twee dagen "slopen", stopgezet. Sinds die tijd hebben de bewoners drie keer een datum opgekregen waarop het werk hervat zou worden. Beloften en toezeg gingen die maar niet waargemaakt werden. „Te leurstelling? Dat gevoel hebben wij allang niet meer," zegt Lenie Bot, bewoonster van Fabriplein nummer 20b. Terecht heb ben de bewo ners een groot vraag teken ge plaatst op het bord van aannemer Volker. Re- novatie. worden hier SO womngen^ „aTde "beiderswoningbouwverenigmg ,:v..i. "schiedam vooruit Vlag in top Marian S teenbergen en Lenie Bot zijn de renovatie langzamer hand zat. "Er kan een boek over geschreven orden" vol Kef mm H; 0wwk Het Fabriplein raakt langzamerhand ontvolkt. Van dé negentig wo ningen staan er 25 leeg. Voor een deel verlaten door mensen die geen zin hebben om op de renovatie te wachten. - .Gebeten hond Van een onzer verslaggeefsters VLAARDINGEN De Vlaardingse pop-, groepen "Cairo Nights" en "Pant Pant", die in 'het hele land furore i maken, treden van avond op in- de Harmo nie. Het dubbelconcert toont de stadsgenoten voor het eerst aan het thuisfront. Het optreden is een test van het Vlaardingse Popover- leg en de directie van de Stadsgehoorzaal om te -zien in hoeverre pop één onderdeel kan wor den van het Harmonie- programma. Een even tueel succesvolle avond wordt gevolgd door ver dere samenwerking tussen de 'pop' en het theater in het najaar. Confrontatie Geen grenzen 'CAIRO NIGHTS "Cairo Nights": kriebelig, onderhuids ritme, waarin ge voel maar vooral ook plezier overheersen. "Pant Pant": geen van de bandleden heeft een muzika le scholing. Eigen stijl Paal Brand 1 Aangehou den (1) Aangehou den (2) Opbouwwer ker .7. Huren Het is hier net - 1 v 1 'ijvr* 1 r - r ■>- ,-„1 een spookbuurt' Een aantal bewoners heeft :de _moed opgegeven. Aan het plein staan 25 woningen leeg. Achtergelaten '.door - onder meer mensen die een huis in de niéüwbouwwljk Woudhoek, Noord vèrkoeen boven Kót wachten opeen renoVatl*. «Het is een gruwelijk gericht; Het ia af en toe net of je in een spook buurt loopt." zegt Marian'. 'Steenbergen, bewoonster van 20a. Ze wijst op een heel blok dat er verlaten bij ligt. „Vroe ger was het hier een gezellig plein." 77 De renovatie vormt al sinds "1979 een belangrijk onderwerp van gesprek op het plein. In dat jaar ontstonden de eerste, voorzichtige, plannen voor een flinke opknapbeurt van de hul zen. Eind .1983 kreeg de eigena resse van de woningen, de wo ningbouwvereniging Schiedam Vooruit, 5,5 miljoen gulden rijkssubsidie om in de renova tie te steken. Ook de' gemeen teraad had het renovatieplan goedgekeurd.-Uiterlijk 6 maart moest het werk wórden begon nen, anders zou de rijkssubsi die verloren gaan. - De vlag hing op 6 maart in top. De renovatie duurde ech ter maar twee dagen. Een on derzoek van de Nationale Wo ningraad had uitgewezen dat de opdracht die aannemer Vol ker voor. het karwei had mee gekregen, aan alle kanten rammelde. Er stond niets in lover de': funderingen van de woningen, de kozijnen en bal- 'kons werden niét genoemd. Op aast van de directie van de SSSW, de' werkmaatschappij van de vijf Schiedamsewo ningbouwverenigingen, werd •het werk snel stilgelegd. t Sinds die tijd wachten de be woners van het Fabriplein op de bouwvakkers van Volkei1. Sommige bewoners hebben al drie keer hun hele hebben en houden Ingepakt, in de veron derstelling dat. zij naar een wisselwoning zouden verhuir zen. Het werk laat echter steeds weer óp zich wachten. En dat terwijl de kwaliteit van de woningen steeds verder achteruit gaat. „AI vier jaar langhoren wij dat We zelf niets aan de woningen hoeven te doen. Dat gebeurt wel bij de renovatie. We hoeven niette behangen. We hoeven niet te verven," zegt Marian Steen bergen. „Het water loopt bij mij al een hel tijd langs de muren in de slaapkamer naar beneden,"' zegt buurvrouw Lenie Bot. „Dat zou allemaal gemaakt worden in de renovatie." De bewoners van het Fabriplein' hebben al vier jaar lang geen- huurverhoging meer .gehad. Daar staat tegenover "dat er in die tijd ook totaal geen onder houd aan de woningen is ge pleegd. De berekeningen wijzen uit dat Schiedam Vooruit twee .miljoen gulden extr? op tafel 'zal moeten leggen i de reno vatie alsnog tot een goed einde te brengen. „Dat hebben ze al leen al overgehouden om geen onderhoud te plegen,".zeggen de bewoners. In de ogen van de bewoners- is de gemeente op dit moment de gebeten hond. Zij moet toe stemming. geven aan Schie dam Vooruit om twee miljoen gulden uit de reserves te'ha^ len. „We hebben tijd nodig om de nieuwe plannen te bekij ken," zegt het gemeentebe stuur. Vólgende week dinsdag moet het college van Burge meester en Wethouders eën be slissing nemen. 1I-*-'*-. ;j)é j wethouder heeft geen kijk op wat de bewoners van het Fabriplein voelen," zegt Lenie Bot. „Die denkt alleen maar aan de aanleg van de nieuwe sneltram door de stad." De bewoners van het Fabri plein kijken voorlopig uit haar woensdag 13 juni.' Dat is de nieuwe datum die is geprikt voor de hervatting van de re novatie. Of het nu een onge- luksgetal is of niet. „We kopen een vlag met de Schiedamse kleurer., geel en zwart. Die hangen wt halfstok. Elke dag laten we vm een beetje zakken. Als de renovatie volgende week niet verder gaat, hangt 'ie dus bijna op de grond," zegt Marian Steenber gen. 77"'7-:'7777 "Cairo Nights" ia vooral be kend door zanger Luuk Pleij sier, al heeft; hij niets met de oprichting van de band te ma ken gehad. In oktober'83 richt te drummer Wim van Antwer pen, gitarist Huib van Keulen, bassist Henk';Wessela en toet- „seiunan Arno Eigenraam de groep op. Hun eerste comppai- - ties resulteerdendirect in een Vara-uitnodiging om opnames ..te maken voor het programma" Popkrant. In februari werd de groep uitgebreid roet zanger Luuk Pleijsier, die veel'belang-, stelling genoot na zijn rol in de tv-serie "Herenstraat 10'. De groep plande een inwerktour door het-hele land, die zater dag na twee maanden wordt afgesloten in de Harmonie. Wat moeten wij ons bij "Cai ro Nights" voorstellen? Luuk Pleijsier: "Een hele confronta tie met de stad, vooral met de nacht. We halen in onze mu ziek veel aspecten van de stad naar voren in tekst en ritme. Soms kritisch of met een ge voel van machteloosheid, maar ook veel vrolijke dingen, zoals dansen en uitgaan." Wat weten zij eigenlijk van steden? Er komen verhalen los bij de bandleden waaruit blijkt dat Rotterdam en Amsterdam meetellen, maar vooral Euro pese hoofdsteden zijn in trek. Luuk Pleijsier was onlangs nog fn-Madrid. Een van ae bandloden bezócht vorig .jaar Cairo, New .York staat voor de ze zomer óp het programma en drummer Wim van Antwer pen is geobsedeerd door Bogo ta (Columbia). Het resulteert in de muziek van "Cairo Nights" in een krie belig, onderhuids ritme, waar in gevoel, maar vooral ook ple zier overheersen. Hoekig en puntig, op zoek naar nieuwe songstructuren. Sterk relati verende teksten vol met 'win ners' en 'losers' zonder dat er gekozen wordt Met name pro cessen zijn 'boeiend voor de groep, die in geen geval bele rend wil zijn door een opgesto ken vingertje in de teksten. Wim van Antwerpen: "Als je in een stad opgroeit, ga je je daarmee verwant voelen, het is bruisend en ként nauwelijks grenzen. Je wordt kritisch, maar wilt niets- anders dan blijven leven. Het heeft ook veel positieve kanten." 11111" De band wil het, publick graag laten zien waar de mu ziek over gaat en probeert door beeld en geluld en de eigen expressiviteit de essentie weer te geven. Veel .aandacht wordt besteed aan 'apparatuur, de band trekt graag in haar optredens een extra register open in een zwoele eerste set en een meeslepende tweede set. In de Harmonie wordt dat gecomprimeerd tot één geheel. Zanger Luuk Pleijsier nog maals: "We hebben het voor deel dat we nogal laat moeten optreden, half twaalf, want in de praktijk werkt dat duidelijk in ons voordeel.' En hoe meer publiek, hoe. vuriger het optre den kan worden." In het voorjaar van '83 kwa men zanger Willem Kamer beek en gitarist Ron Lebbink eindelijk tot de goede bezetting en noemden hun band "Pant Pant". Optreden In piepkleine zaaltjes volgde, totdat de KRO in het najaar de groep uitno digde voor een live-optreden in het programma Rocktempel. De opnames vonden plaats in het Rotterdamse Parkzicht., Van dat optreden heeft de band enorm veel geleerd. Ondertussen, na een groot aantal optredens, is de groep op een niveau beland, waarvan de oprichters nooit gedroomd hebben: "Pant Pant" kan te rugkijken op een goed begin jaar. Het amateurisme is eraf. De bandleden zijn ambitieuzer geworden en erin gesiaagd een bepaald soort publiek op te bouwen, dat de muziek waar deert en regelmatig komt kij ken. "Pant Pant" stroopt niet, zoals "Cairo Nights" graag doet. de provincieplaatsen af met haar optredens, maar is meer gericht op grotere plaat sen. De band hoort muzikaal gezien in een bepaald circuit thuis: moderne op een Engelse leest geschoeide sound. De groep heeft weinig goede woor den over voor de Nederlandse popcultuur, vooral waar het de platenmaatschappijen betreft. "Het moet al direct commer cieel of verkoopbaar sijn zon der dat er groeimogelijkheden geboden worden," aldus de bandleden over de platenmaat schappijen. Ron Lebbink: "Alles dat uit het buitenland komt wordt hier met huid en haar opge slokt, terwiji Nederlandse groepen al gauw overdreven gevonden worden. Het is al verkeerd gegaan bij Rob de Nljs and The Lords, Anneke Grönloh en vooral Peter Koele- wijn. Nederland moet meer ge voel voor eigenwaarde, terug krijgen." De muziek van "Pant Pant" wordt niet vanuit een vast con cept gemaakt. Belangrijkste criteria zijn: de band moet het zelf mooi en goed vinden en het publiek moet er positief op reageren. Gebeurt dat niet dan is de prullebak dichtbij. Mu ziek moet niet verklaard wor den. Willem Kamerbeek: - „Ik maak muziek vanuit mijn ge voel, ik houd dan ook niet van technische kennis, want die werkt belemmerend." Geen van de bandleden heeft een muzikale scholing en zo doende worden er ook geen stijlfiguren gekopieerd in de songs. Elke muzikant heeft' zijn eigen voorkeuren en die worden te zamen gevat in nieuwe ideeën. Verrassend is wei dat het "Pant Pant"-pu- bliek vindt dat de groep een eigen stijl heeft. Ron Lebbink is daarover verbaasd: "We wil len juist niet in een bepaalde hoek gevangen raken. Onze muzikale lijn moet open en daardoor uitdagend blijven." "Pant Pant" wil in de nieuwe en sterkste formatie laten zien wat ze waard is. De line-up van zaterdag is: Willem Ka merbeek - zang; Ron Lebbink gitaar; Moniek van Steenber gen - toetsen; Willem BóttéWeg - bas; gast Bob Stoute - percus sie en uitzendkracht Wim van Antwerpen op drums. Concert Harmonie, Schie damse weg 5ia-Aanvang 20.30 uur. "Pant Pant" begint om 21.39 te spelen en "Cairo Nights" om 23.30 uur. Toegang 6 gulden. VLAARDINGEN In tegenstelling "tot vorig jaar wordt het Veerplein'tijdens het Haring- en bier feest op zaterdag 1 i september niet autovrij gemssakh- Dit gebeurt op ver zoek van de-onder nemers in de bin nenstad. Het par-" cours waarop acti viteiten plaatsvin--" den, eindigt hier door aan het einde van het Liesveld. Inmiddels zijn de4:e voorbereid ingen voor het evene- ment, dat voor de 12e keer wordt ge houden. in volle gang. Veel activitei ten die vorig jaar in het watér vielen, worden dit jaar, herhaald. Nieuw - zijn demonstraties van hondenwerk groep "De vrije v1'; sprong'', een aan tal sportactiviteiten (in verband met de Olympische spelen) en Jeu de Boules; Voorde Herman Frantzehhuizen wordt op 1 septem ber een financiële actie gehouden, In verband hiermede heeft mevrouw Veldheer een pop in klederdracht ge maakt Notaris Kroèsen heeft de 1 pop inmiddels op s het Unilever Re search Laborato rium in.,een afge- sloten ruimte gewo gen. De pop staat thans in een verze gelde vitrine in bet Visserijmuseum. Nadere gegevens óver de spelregels worden t.z.t. be kend gemaakt. Vrijwilligers, onder nemers.en vereni gingen die willen - deelnemen aan het feest,-wordt Ver- zocht contact op te nemen met de stichting via één van de volgende telefoonnummers: 342288,3474810! 352911: - SCHIEDAM Tot grote blijdschap ivande Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) wordt volgende week dinsdag de 500 ste compost- container uitge reikt. Door wethou der Chris Zijdeveld (ONS) zal de familie Groeneweg de container overhan digd krijgen.-'.'Het v is een leuk succes je voor de ONS," meent Marl Din- genhouts, voorlich ter van de nutsbe- De politie heeft een 51-jarige men aan gehouden die on der invloed met een auto tegen een verkeerspaa! was opgereden. De man was na het ongeval op de vlucht gesla gen. De botsing vond plaats op de Burgemeester van Haarenlaan te Schiedam. De man kwam vanaf de Troelstraiaan de hoek óm maar be landde op de ver keerde weghelft. Bij het corrigeren ram de hij de paal. De politie kon hem uit eindelijk voor de deur van z'n wo- ning aan de Vlaar- dingerdijk in de v kraag vatten. Door nog onbeken de oorzaak is het schuurtje van een woning aan de Zee landlaan te Vlaar- dingen in brand ge vlogen. De bewo ner probeerde eerst zelf de brand te blussen. Dit luk te hem niet. De brandweer hac minster moeite mee. Schuur en in drijven. "Als we het landelijk gemiddel de bekijken, blijkt dat Schiedam aar digóp weg is om de compost-cont ainer aan de man - te brengen." Al zo'n twee jaar is de container bij de ONS te koop. Voor 75 gulden krijgt de consument een container waarin het organisch afval in gestopt kan wor- - den. Door allerlei natuurlijke proces-' sen vernadert dit afval binnen een bepaalde tijd In mest. "De mensen besparen aan de ene kant op het kó pen van kunstmest en aan de andere kant op de vuilnis zakken," zegt Din- genhouts. Volgens de bereke ningen van de ONS zijn er in Schiedam zo'n 7500 wonin- gén met een tuin. Wat de ONS be treft wordt binnen kort dan ook de duizendste contai ner uitgereikt. houd gingen geheel verloren. De eige naar is tegen brandschade ver zekerd. Een 27-jarige Vlaardingse is door de póMtie aange houden en ver hoord. Zij had in Rotterdam uit een winkel artikelen ter waarde van 62,95 gestolen. De politie van Vlaardingen heeft twee mannen aan gehouden, die in het bezit waren van een vuurwapen en in gestolen auto's reden. Het betreft de 33-jarige T. W. J. K. iiit Cap'elte a.d. Ussel en de 30-jarige Hagenaar F.J. W. K. In verband met de Europese verkiezin gen is het bureau bevolking van de leentesecretarie «laardlngen op donderdag 14 juni gesloten. Het bu reau verkiezingen is geopend van 8 tot 19 uur. Het bu-, reau burgelijke stand is geopend van 9 tot 10 uur, uitsluitend voor het doen van aangiften van geboorte en overlijden. Maassluis krijgt per 1 september een1 opbouwwerker voor de Turkse en Marokkaanse inwo ners. Hij/zij wordt gedetacheerd bij de Stichting Sa menlevingsopbouw Maassluis. De man of vrouw wordt een parttimer voor 24 uurperweek. De huurders van de 373 gemeentewo ningen in de Steén- dijkpolder.te Maas sluis hoeven 'moge lijk per 1 juli niet meer huur te gaan betalen. B en W van Maassluis zul- len de minister vra gen de huren te be vriezen in verband met de bodemver ontreiniging. SCHIEDAM De bouw van een ten- nishal in Schiedam Noord kan begin nen. Het college van Burgemeester en Wethouders is het eens met het bouwplan. Er wordt nu" een zogenoem de artikel 19 proce dure gestart zodat, vooruitlopend op veranderingen in het bestemmings plan, de eerste paal de grond in kan. De tennishal kost 2,3 miljoen gulden. De Schiedamse ge meenteraad is al akkoord gegaan met een gemeente-; garantie voor dat' bedrag. In de hal komen z«.7 tennis banen. De hal komt ten noorden van de Tennisvereniging Schiedam Noord. Een'tafereeltje in de Koningin Wilhel- minahaven gister- middag. Twee Franse binnen- vaarttankertjes lig gen naast elkaar. De schipper van de Erldan (rechts) wil naar huis, zijn col lega van de Marrias (links) moet fn Vlaardingen blijven. Zoals in scheep- vaartkringen ge bruikelijk, helpt hij bij het losmaken en schuift een plaatsje op. Maar of het schipper nummer 1 zal lukken tijdig de thuishaven te be reiken om Pinkste ren te vieren, lijkt onmogelijk, want zó snel varen bin nenvaartschepen nu ook weer niet. VLAARDINGEN Huisarts H.A. Im hoff en zijn echtge note stoppen op 1 jüli met hun prak tijk. Ze hebben dan 38 jaar In Vlaardin gen gewerkt. Het echtpaar neemt op 28 juni afscheid van patiënten, col lega's en relaties óp een receptie in de wandelgangen van de Stadsge hoorzaal. Er be staat dan tevens gelegenheid kennis te maken met Im hoff's opvolgen de huisarts E.M. Bak ker. Het praktljka- dres wordt Schie- damseweg 136, tel. 343562. Imhoff neemt afscheid in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1