STAD KRUGT WEER Oude markten in archiefwinkel Brand in kelderbox E urover kiezingen klëüiloos gebéuren Brons voor Jan v.d. Marei Gemeente gedupeerd Filmmarathon inTeerstoof Scholen houden rommelmarkt Van -t Hoff- instituut breidt uit B.H. Gretelaan dééls afgesloten Aangehouden (Van een onzer t-'ff verslaggevers) .SCHIEDAM Aan merkelijk meer huis eigenaars v'kxmrien nog dit jaar gebruik maken van -.de gemeentelijke, subsidié; voor woning verbetering. De ge meente heeft besloten om die - subsidiepot'met dehelft te verhogen; van 205.000 naar 330.000 gtildën. Deels vanwege hét grote, succes van de nieuwe regeling, deels om optimaal gebruik te kunnen.- maken van de steun van hét zogeheten "T-fonds". Wethouder Herman Posthoorn was gisteren ëén van de leden van het stembureau aan de 'Fah- renheitstraat: Het D'66-raadslid Adri Reijnhout: "De bewoners kun- Inen vrij eenvoudig een nieuw bestuur van Schiedam l Vooruit maken" - Deze woning in Schiedam Zuid trekt altijd heel wat belang stelling van voorbijgan gers. Hei is de énige echte muur schildering die Schier dam nog rijk is, na het slopen van de Stations straat waai één muur beschilderd was. HET VRIJE VOLK VRIJDAG 15 JUN11984 SCHIEDAM/VLiAARDIN- GEN Jan van der Marei (54) heeft vandaag de ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons ontvangen. Hij kreeg de ónder- schelding ter gelegenheid" van zijn 40-jarig dienst jubileum bij wilton Fljenoord. Van der Ma- rel, die in Vlaardingén woont, kwam daar op 2 maart 1944 in dienst als leering-scheepsbe- schieter op de bedrijfsschool. bouw van twee onderzeeboten voor Taiwan. In zijn vrije tijd, is'Van der Marei actief 'in de muziekwe reld. Hij is sinds oktober .1966 tamboer bij de Schiedamse Rijnmondband van welke band hij in 1982 tot Ud van het jaar" werd benoemd. Voorts is hij ruim 1 jaar instructeur van de slagwerkgroep van de Vlaardingse Drumfanfare Thalita en ruim 3 jaar tam boerinstructeur van het Schie damse OBK.' Voor 1966 was Van der Marei tamboer bij De Pijpers te Vlaardingén. "bi - (Van een onzer v: verslaggevers) SCHIEDAM "Een kleurloos ge beuren," zo rea geerde een lid van één van de 48 stembureaus in. Schiedam op de vraag naar het ver loop van de Euro pese Verkiezingen. Het werd gisteren in de stembureaus een dag zonder hoogte-of diepte punten. Een voor zichtige indruk was dat het opkomst- percentage in de meeste wijken ruim onder de 50 pro cent bleef, waarbij opviel dat vooral de Jongeren het lieten afweten. V In de hele stad wa ren schooltjes en wijkgebouwen weer tot stemlokalen t omgetoverd. Maar ook andersoortige gebouwen, zoals het oude stadhuis aan de Markt en zelfs een minimum- energiewoning in Woudhoek-Noord. De opkomst van de leden van de stem bureaus was giste ren In elk geval 100 procent, zodat nie mand na afloop van de verkiezingen kan zeggen dat hij wel wilde stemmen, maarniet kón. "Het is rustiger dan ooit," kon in het begin van de mid dag worden geno teerd in het oude stadhuis aan de Markt. Van de 1101 stemgerechtigden die bij dit bureau waren Ingedeeld waren er op dat voor Vanaf 1982 werkt, hij als hout-; en alumlniumbewerkér. I Mo menteel ia hij betrokkenbij de wom De subsidieregeling is sinds 1 januari van kracht in de stadsvernieuwingswijken West en Zuid. Tot dusver hebben 78 huiseigenaars een aanvraag voor steun ingediend. Zij kun nen van de gemeente maxi maal 4000 gulden krijgen als zij hun woning zelf "renove ren". Eigenaar-bewoners met een laag Inkomen kunnen die bijdrage zelfs verdubbelen door het T-fonds aan te spre ken. Het T-fonds, een groep parti culieren (die anoniem wil blij ven) die landelijk opereert, be schouwt zijn medewerking in Schiedam als een proef. Het fonds heeft daarvoor 140.000 gulden uitgetrokken, maar springt pas bij als een huis eigenaar aan de gemeentelijke' bijdrage niet genoeg heeft. Hoe minder mensen de gemeente kan helpen, hoe minder er ook bij het T-fonds aankloppen. Als de gemeente de subsidie- pot niet had vergroot zouden dit jaar 50 van de 78 aanvra gers worden afgewezen. Nu kunnen naar verwachting en kel tientallen aanvragen extra worden gehonoreerd. Deson danks,, zo signaleert Bouw- én Woningtoezicht, in een nota, kan de stuen van het T-fonds "niet volledig worden benut". In véél gevallen voldoen de aanvragers niet aan de maat staven van het T-fonds. De gedachte achter de subsi die voor woningverbetering is dat huiseigenaars worden ge stimuleerd om zelf hun wonin gen op te knappen. Particulie re woningen in stadsvernieu wingsgebieden vallen: buiten alle andere plannen, maar zijn vaak wel hard' aan een flinke beurt toe. Op langere termijn kunnenook huiseigenaars, in Schiedam-Oost voor de subsi die in aanmerking komen. een Inbraak in enkele in aan bouw zij de woningen aan de Scheepvaartweg. De buit had een waarde van zo'n 13.000 gul den. Een schade, van 1000 gul den ontstond toen een zonne scherm in de brand vloog aan de Rembrandtsingel. Het zon nescherm behoorde toe aan een winkel. SCHIEDAM De gemeente Schiedam is gedupeerd door een onbekende wètsverbreker. Een stalen vlet, een soort roei boot, die lag afgemeerd in de Poldervaart, werd door een dief meegenomen. De vlet had een waarde van zo'n 12.000 gul den. 42 Radiatoren én enkele cv-ketels vormden de buit van moment pas een kleine 200 versche nen. "Ze druppelen, heel langzaam bin nen. Maar van een. piek kort na acht uur, die ér bij ver kiezingen altijd is, was vandaag ook al geen sprake." De stemming bij de leden van het stembureau, die elf uur lang op dezelf de stoel moesten zitten, leed er niet echt onder. Dat wa ren aan de Markt de ambtenaren Brouwer en Noord zij en een vrijwillig ster, mevrouw Blok-Borgstein. Laatstgenoemde: "Onder elkaar Is het best gezellig. En we worden de Dit jongetje kon het niet nalaten even te onder zoeken hoe het nu voelt om met zo'n sportieve motorfiets over de wegen te ra zen. Verleid door de snelle num mers en de felle kleuren van de tweewieler in de Hoogstraat pakte hij het stuur voorzichtig beet. Om kort daarna enigszins teleur gesteld te beden ken dat hij nog veel te jóng is om motor te rij den. Trouwens, spelenderwijs ontdekte hij dat zijn armen he laas wat te klein zijn om zo weg te rijden. "Later..," moet hij hebben gedacht. Foto: ARIE WAPE NAAR. nu niel verder uit- breiden. Daar heb ben we geen vrij willigers voor." Ook volgend seizoen zal de Filmclub de ex tra donderdag- voorstellingen ver zorgen. Op de filmnacht zijn Onder meer te zien: Apocalypse Now, How I Won the War (met John Lennon), Een vlucht «Regenwulpen en Tootsie: De laatste film wordt na het ontbijt gedraaid. "'Maar dan zal een groot deel van het publiek wel ver dwenen zijn," denkt Gerard. De Filmclub Schie dam is gevestigd in het gebouw van de Teerstoof aan de Nleuwstraat 12. Kaarten zijn op dit adres verkrijgbaar voor 17,50. Er is maximaal plaats voor 125 bezoe kers. meer bezoekers binnen gekregen," blikt Gerard Brou wer terug. "We kunnen eigenlijk niet meer mensen herbergen. Je kan een zaal maar ééri keer uitverkopen," zegt Brouwer. Dat laatste is de afgelo pen meermalen ge beurd. 'Raiders of the lost Ark' en ?The World Accor- ding to Garp' wa ren welde twee toppers. >h~V Voor hét eerst had de Filmclub het afgelopen jaar ook voorstellingen op donderdagavond. Die waren bedoeld voor films waarvoor de voorstellingen alleen op vrijdag avond en zaterdag avond niet voldoen de waren vanwege de publieke be langstelling. "Ook de donderdagen werden goed be- "»cht. We kunnén (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente Schiedam trekt tienduizend gulden uit voor muurschilde ringen. Om de "sfeer en leef baarheid" in de wijken te ver groten kunnen bewoners en kunstenaars Ideeën leveren.' Het is de bedoeling dat schil ders die in de regeling voor beeldende kunstenaars (BKR) zitten, de muurschilderingen maken. Door een nieuwe richtlijn van het kabinet, moeten kun stenaars die van de BKR ge bruik maken, dit jaar minstens drieduizend gulden eigen inko men hebben om in de regeling te blijven. Door de muurschil deringen worden zij daarbij geholpen. De gemeente heeft eerder besloten om via het ste delijk museum, werken van BKR-kunstenaars aan te ko pen. Sinds de sloop van de Sta tionsstraat waar een muur be schilderd was, kent Schiedam geen muurschildering meer. Een bewoner in Schiedam Zuid heeft zijn woning zelf beschil derd. Op de Broersvest staat een kunstwerk dat is vervaar digd door Chileense schilders. De bewoners mogen zelf be palen waar zij een muurschil dering willen hebben. Inde vorm van schetsen kunnen de kunstenaars voorbeelden leve ren. Een werkgroep met amb- dan kiest u" toch gewoon een nieuw bestuur uit uw midden." Reijnhout gaat nog veel ver der met zijn suggestie. Zo'n nieuw bestuur kin het recht in eigen hand nerur n de Natio nale Woningraiü ».-.ecns wan prestaties de laan v.i' sturen. "Een legale machtsgreep," noemt de D'66-er dat. Zelf heeft hij in de raadscommissie stadsvernieuwing ruim blijk gegeven van zijn wantrouwen Jegens de Woningraad, die mo menteel de directie voert van de SSSW, de werkmaatschap pij van onder andere Schie dam Vooruit. Onder verantwoordelijkheid van de Nationale Woningraad (in de persoon van Cees Kam- minga) ligt de renovatie van 90 woningen aan het Fabri- pleln al drie maanden stil. Pas sinds woensdag is er uitzicht op een snelle hervatting. De Woningraad heeft inmiddels een rekening van 50.000 gulden gepresenteerd voor haar be moeienis met de renovatie. Al leen Schiedam Vooruit kan be slissen om die rekening niet te betalen, meent Reijnhout. De vraag is echter of Reijn hout de taal van de bwoners spreekt. Een groepje bewoners dat deze week de raadscom missie-vergadering bijwoonde nam het juist op-voor Kam- minga. "Hij is ook zomaar met zijn neus op de feiten gedrukt drie maanden geleden," be toogde een bewoonster. Bert van Kan, bewonersdeskundlge van het Fabriplein, vermoedt dat zij weinig trek hebben in de suggestie van Reijnhout. "Ze zijn helemaal murw ge worden door al die toestan den," aldus Van Kan. Feit blijft dat-het bestuur van Schiedam Vooruit momen teel nog maar uit één persoon bestaat. De overige bestuursle den zijn in de afgelopen maan den opgestapt. Reijnhout: "Alle bewoners zijn automatisch lid van de woningbouwvereniging. Ze hoeven alleen maar een vergadering uit te schrijven en een nieuw bestuur te kiezen. Als ze vinden te'weinig des kundigheid in huls te hebben, dan kunnen ze deskundige hulp van de gemeente vragen." (Van één onzer verslaggevers) SCHIEDAM Hef D'66-raadslid Adri Reijnhout heeft de geplaagde bewoners van het Fabriplein deze week een opvallende tip gegeven. Hij haakte in'op klachten van de bewoners dat er van het be stuur van hun woningbouwver eniging Schiedam Vooruit .bij-; na niets meer over is. "Nou," z'o hield Reijnhout hen voor."-; fair en wedstrijden taart bakken en kleuren gehouden. Bovendien zaleen Rad van Avontuur draaien. De school is gevestigd aan de Thorbeckesingel 2 in de wijk Nieuw- land. De rommelmarkt bij de Jan Ligthaii- school aan het Frans Halsplein duurt van 14-17 uur. SCHIEDAM Woensdag wordt door twee Schie damse basisscho len een rommel markt georgani seerd. Het zijn de Jan Llgthartschool en de Thorbecke- school. In beide ge vallen komt de op brengst ten goede aan de schoojkas, zodat extra leer middelen kunnen worden aange schaft. De scholen voelen zich tot der gelijke acties ge noodzaakt vanwege de bezuinigingen in de onderwijswe- reld. De rommelmarkt bij de Thorbecke- school duurt die dag van 14-20 uur. Bij mooi weer wor den de kraampjes op het schoolplein neergezet. Er wor den ook een fancy- ROTTERDAM Het Rot terdamse Van 't Hoff Instituut, een gemeentelijke school voor laboratoriumpersoneel. komt ruimer in z'n jas te zitten. De school aan de Bergsingel 135 krijgt het volgend cursusjaar een nieuwe dependance in het voormalige bedrijfspand van Peek eiï Cloppenburg aan de Berkelselaan. De Rotterdamse t gemeenteraad moet nog ak- koord gaan mot de aankoop 'i van. het pand. Het ruimtege- brek van het Van 't Hoff Instl- tuut is de afgelopen jaren me* ede ontstaan door de groei van f het aantal leerlingen. Zes jaar geleden waren dat- er nog 420. .Voor het cursusjaar 84/85 wor- j dén 900 studenten verwacht. Het zogenaamde "provlso- ■j rium" van de school aan de G. j. de Jonghweg 36 in Rotter- v' dam moet bovendien binnen st kort worden gesloopt. De ver- gunning van het Hoogheem- raadschap Schleland voor het V.liebben van een gebouw op de ^waterkering is verlopen. De jdijkgraaf; gedoogt handhaving ••'feYan de; school tot vervangende khuisvesting, isgevonden. Het jï ministerie van Onderwijs heeft t inmiddels tóestemming gege- .ven] vóór-" de aankoop van het pand van Peek, en Cloppenburg //aan >dc Berkelselaan, dat 2,3 miljoen guldén kost. Aankoop dóór" de gemeente Rotterdam zal worden vergoed. gemeente is niet van plan om nier iets mee te doen. Ideeën voor muurschilderin gen kunnen vóór l september worden opgestuurd naar Bur gemeester en Wethouders van Schiedam, Emmastraat 1, 3111 Ga, Schiedam. tenaren van Gemeentewerken, CSJ, een vertegenwoordiger van het stedelijk museum en omwonenden zal bepalen wel ke werken gebruikt gaan wor den. De gemeente heeft voorlopig nog geen plannen om het stadskantoor op te vrolijken met een schilderwerk. „Dat is te duur," zegt gemeente voor lichter Theo Reijman. De Schiedammer Han van dér Horst heeft enige tijd geleden het idee geopperd om de mu ren van het stadskantoor te voorzien van een gedicht De (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan is de komende we ken voor een deel afgesloten in ver band met de aan leg van een riool. sloten gedeelte zijn bereikbaar via de Mrg. Nolenslaan en de Parkweg. De omleidingsroutes zijn met pijlen aan gegeven. De werk zaamheden duren waarschijnlijk tot eind augustus. Het betreffende deel is tussen de A. Arlënsstraat én de 's-Gravenlandse- weg. Fietsers en bromfietsers kun nen de straat nog wel gebruiken. Woningen en win kels aan het afge- wilden" In "alcoholische op winding" over de kermis struinden. Het boekje staat vol met interviews met mensen, die over de slechtheid van de kermis vertellen. Als we hen mogen geloven, moeten halverwege de vorige eeuw "erg schuine toneelstuk ken" zijn opgevoerd. Het laat zich makkelijk raden dat ker ken en confessionele partijen alles in het werk stelden om de 'kermis te verbieden. In 1908 was het zover. De confessione le partijen wisten een meer derheid in de gemeénteraad te overtuigen 'nee' te stemmen tegen bet onzedig vertier. Het vuur zorgde voor kortsluiting. Hoe de brand is ontstaan is niet be kend. Op de eerste verdieping van de Archiefwinkel hangt een re clameaffiche, waarop acroba ten de meest ongelofelijke stunts uithalen. Met violen in de hand, die ze tijdens de hals brekende toeren nog bespelen ook/springen ze op een koord. Dit alles om mensen naar hun uitvoering op de kermis te lok ken. De Rotterdammers gaven hun moeizaam opgespaarde geld echter niet alleen uit aan dergelijke vermakelijkheden. In een boekje van een dominee, die de Jaarlijks terugkomende kermis weg wilde hebben, staat te lezen dat "een troep een kelderbox aan de Mozartlaan. De brandweer moest er aan te pas ko men om de vlam men te bestrijden. SCHIEDAM En kele woningen kwa men woensdag avond laat zonder etectrlctteit te zitten na een brand in ROTTERDAM Veel foto's, een klankbeeld en oude ge bruiksvoorwerpen illustreren op de tentoonstelling 'Markten In Rotterdam', de geschiedenis van, het Rotterdamse markt wezen. De witte kaartjes met tekst leiden de bezoekers van de Archicfwlnkel aan de Cool- slngcl, waar de tentoonstelling is, door eeuwen kleine markt- kraampjes, schreeuwende kooplieden en mosselvrouwen. Maar niet alleen de economi sche bedrijvigheid van Rotter dam in vroegere tijden komt aan bod. De oplettende bezoe ker vindt ook veel van het 'ge wone leven' terug. Zo ls er op de tentoonstelling een hoek in geruimd voor prenten van de jaarmarkt, waar menig Rot terdammer uit de vorige eeuw vertier zocht. De Jaarmarkt was onaf scheidelijk verbonden met de kermis. Op alle pleinen en markten die de stad kende stonden kunstenaars, waarzeg-, gers en goochelaars. Zij kwa men van heinde en ver om Rotterdam in de maand augustus tien dagen plezier te bezorgen. Geld, dat de Rotter dammers voor deze gelegen heid maandenlang spaarden, werd dan achteloos uitgege ven. SCHIEDAM De woner van de Schiedamse politie straat had aiarm heeft twee jongens geslagen. BIJ aan- aangehouden die komst van de op de Hoogstraat agenten sloeg het een bromfiets wil- tweetal op de den stelen. Een be- vlucht. Op de Lan ge Kerkstraat wer den de Jongens, die allebei 15 jaar oud zijn, in de kraag gevat..

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1