Onkruid versaal niet Bewoners slapen door inbraak heen 'Meer plaatsen College vertrouwt op critici rijksweg 19 Kluis per sieekwagen gestolen Met 200 km. over rijksweg 63 uitkeringen gestopt in '83 Legierse bespeelt orgel St. Janskerk Hargahof minder leerlingen Lentefeest speelt bingo SKI Als er voor 4^ gemeente raad zou zijn gekozen 160 nieuwe abonnee's Schiedams Molennieuws gliillÉftlll Gemeente maakt 'schema' voor woonwagen - centrum WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Lei ding en ouders van de kleuterschool Kivéva aan de Aleidastraat zijn de wanhoop nabij. Al een half jaar lang heeft het schooltje te lijden onder een vernielzuch tige "terreur". De scha de loopt in de tiendui zenden guldens, terwijl bijna alle ruiten aan de straatzijde al zijn ver vangen door houten schotten. De boosdoe ners zijn bij de politie bekend, maar kunnen niet gepakt worden. Ten einde raad heeft de school een brief ge schreven aan de burge meester. Verkeersborden mm HET VRIJE VOLK schiedam 14 DINSDAG 19 JUN11934 'Terreur' treft kleuterschooltj e Het is vaste prik geworden: Iedere maandagochtend, voor schooltijd, neemt hoofdleidster mevrouw C. Soeters de schade op. Zo trof zij gisteren een me- terlange loden pijp aan, waar mee ruiten in haar kantoor en het keukentje In het weekeinde lijn Ingeramd. Regelmatig moet snel nog even het school plein worden aangeveegd, waar bijvoorbeeld een ravage van kapotte bierflesjes is ach tergelaten. Alles van hout en steen is met zwarte viltstiften beklad. Alleen in het begin van haar bestaan Is de betrekkelijk nieu we kleuterschool nog met rust gelaten. „We zitten hier nu zes jaar," vertelt mevrouw Soe ters. „Na twee jaar begon het, eerst alleen op het dak. Daar werd hout en troep op gegooid, soms vernielden ze een paar beschermkappen. Het laatste half jaar is het elk weekeinde raak. Ik word er vaak 's nachts voor uit mijn bed gebeld, door buurtbewoners. Het is weer zo Iaat, zeggen ze dan." Geen moeite is de vernielers teveel. „Laatst hebben ze een groot verkeersbord uit dè straat door een raam heenge stoken. Ze klimmen ook over de hekken van het schoolplein. We hadden buiten wat spotjes hangen, allemaal kapot. De deuren werden ook steeds in getrapt. De aannemer heeft daar nu twee stevige stukken hout voorgezet. Dat is wel af doende, maar geen vrolijk ge zicht," verzucht mevrouw Soe ters. De hoofdleidster van het schooltje (dat 80 kleuters telt) ls ervan overtuigd dat de da ders jongeren uit de omgeving van de Aleidastraat zijn. „Ze zijn niet te betrappen, het ge beurt natuurlijk altijd als je er niet bent. Eén keer fietste h; langs op een zaterdag, toen waren drie jongens met een viltstift bezig. Twee gingen er gauw vandoor, de derde heb ik die rommel laten schoonma ken. Dat deed ie, maar gehol pen heeft het niet." Samen met enkele ouders heeft mevrouw Soeters nu een brief geschreven aan burge meester, Scheeres. Zij hopen dat de gemeente preventieve maatregelen kan nemen. De politie, die telkens weer wordt ingeschakeld, heeft naar hun oordeel weinig kunnen doen. „De buurt, die ook veel last heeft van die jongeren, staat op het punt om zelf te gaan posten," aldus mevrouw Soe ters. Voordat dè kleuters van de school Kivéva op het pleintje kunnen spelen, moeten bijna elke maandagochtend de glasscherven en andere rommel aan de kant worden geveegd. 1 8s 1 - V :v JtïiiXs.** Sï iiASS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Terwijl de SCHIEDAM - Als de Schledamse kiezers hun stem vorige week hadden uitgebracht voor de gemeenteraad in plaats van voor het Europees parlement, dan was de PvdA de winnaar geweest. De gemeente Schiedam heeft een bere kening gemaakt van de verdeling van de 35 raadszetels, op grond van de plaatselijke uitkomst van de Europese verkie zingen. In die berekening wordt die uitkomst vergeleken met de resultaten van de gemeenteraadsverkiezingen in 1982. Hier volgt een staatje: EP •M zetels %gem. raad '82 zetels CDA 22,25% 8 24,34% 9 PvdA 46,70% 17 v 37,35% 14 WD 13,10% 5 18,98% 7 1,77% 0 4,50% 1 Sr, -CPF/GPV 2,9S% 1 CV 'PR/PSP/GPN 6,02% 2 i Cer.. partij 5,76% 2 God mei. Ons 0,38% 0 i SGP/RPF 2,34% 0 CPN 5,37% 2 PSP/PPR 6,43% 2 Zoals bij elke vergelijking na verkiezingen dient het no dige voorbehoud te worden gemaakt. Zo was de opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1982 groter dan bij de Europese verkiezingen vorige week; 61,63 procent'tegen 45,75 procent. bewoners lagen te slapen is ln een woning aan het Bachpleln ingebroken. Een klapraam werd geforceerd. De buit be staat uit een protemonnee met een inhoud van 120 gulden. De bewoners hebben van de in braak niets gemerkt. Uit een schoenenwinkel aan de Broersvest is een hoeveel heid, sportschoenen gestolen. Dé dieven kwamen de winkel binnen door een gat ln een ruit naast de toegangsdeur te ma ken. Met de hand konden zij vervolgens die deur openen. ■Bij een radiozaak aan de Korte Singelstraat ls een etala geruit vernield. De schade be draagt 1500 gulden. Ook werd een radio-cassetterecorder ge stolen ter waarde van 500 gul den. Uit de vestiging van Jamln in het Hof van Spaland hebben dieven enkele zakken schuim- pjès en sloffen .sigaretten mee genomen. Ook een doosje met 30 gulden "koffiegeld" van de werknemers verdween. Ook bij een pand, dat wordt gebruikt als wisselwoning, aan de burgemeester Stulemeijer- laan is Ingebroken. Het hele huis werd doorzocht, terwijl een geldbedrag van 2600 gul den werd gestolen. Bij een in braak ln een woning aan de burgemeester Van Haarenlaan verdwenen een geldbedrag van 100 gulden en een zilveren ket ting. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met be hulp van een steekwagen en daarna een vrachtwagen hebben inbrekers een kluis uit een bedrijfspand aan de Komiezenlaan weggehaald. Het gevaarte weegt 1000 ki lo. Vermoedelijk zaten er Hoofdleidster mevrouw C. Soeters. "De daders m niet te betrappen, 't gebeurt, natuurlijk altijd als je ~r niet bent." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente Schiedam komt binnenkort ■met een „schema" voor de ves tiging van een nieuw woonwa gencentrum aan de Overschie- seweg. Dat heeft burgemeester Scheeres gisteren gezegd te gen een delegatie van woonwa genbewoners van de Schleka- de, tijdens een gesprek ln het Stadskantoor. Dat gesprek had voor de woonwagenbewoners overigens een „teleurstellend" verloop, aldus een woordvoer ster. Zeker is nu dat het college het besluit over de Koekoeks laan, de andere locatie voor een nieuw woonwagencen- tmm, uitstelt tot na de zomer vakantie. 653 omwonenden van dat terrein hebben bezwaar schriften ingediend, die vol gens het college een uitgebrei de juridische afweging vragen. Burgemeester Scheeres zei te gen de woonwagenbewoners dat het te kort dag is om met een besluit daarover nog vol gende week, wanneer de laat ste raadsvergadering wordt gehouden, te komen. Het toegezegde schema voor de Overschieseweg zal ant woord geven op de vraag hoe lang het nog duurt eer op die locatie een nieuw centrum kan worden gevestigd. Ook worden data gegeven van een bodem onderzoek en een geluldson- derzoek. Vooral dat laatste ls van belang, omdat de plek wordt ingeklemd door rijks weg 20 en de spoorlijn Schie- dam-Delft. Aan de Overschie seweg zouden op termijn 20 van de 45 woonwagengezinnen aan de Schiekade kunnen gaan wonen. De delegatie van die gezin nen die gisteren sprak met burgemeester Scheeres noemt de toezeggingen pover. Zij hadden ook gehoopt op een spoedige beslissing rond de Koekoekslaan, waar naar hun oordeel de overige van de 45 gezinnen een plaats moeten krijgen. Onkruid vergaat niet, tenzij er dage lijks autowlelen overheen walsen. Maar dat gebeurt bij een aantal van de 20 "parkeerbeugels" (ook wel "car-ports" genoemd) aan het Hof van Spaland ook al niet. Hoge wilde planten geven aan welke "port" wel en welke niet wordt verhuurd. Het gaat trouwens aanmerke lijk slechter met die verhuur, zo meldt verhuurder SSSW. Door de bezuinigin gen hebben de men sen minder te beste den "en dan gaat de betaalde parkeer plaats er het eerst uit," aldus de SSSW, Om de car-ports, die 34,50 gulden per maand kosten, weer af ie schaffen wordt (nog) niet overwo gen. De eigenaar van de BMW op de foto heeft zo zijn eigen oplossing voor de "leegstand" be- dacht». een geldbedrag van 1500 gulden, een vlakschuurma- chine en enkele papleren bescheiden in. De inbrekers drongen het bedrijf, dat handelt in de koeltechniek, binnen door een raam en een binnendeur te forceren. Laden en kasten werden doorzocht. Behalve de kluis wordt verder niets vermist. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Binnen vijf Jaar moeten er meer woon voorzieningen voor zwakzinni gen worden gerealiseerd. Dat is het streven van de kersverse stichting Zwakzinnigenzorg Nieuwe Waterweg. Het aantal plaatsen voor met name de volwassen zwakzinnigen is ontoereikend. De stichting wil dat honderden van hen de kans krijgen om met begeleiding zelfstandig te wonen. Het is een vijfjarenplan ge worden," aldus de voorzitter, H. Klop te Schiedam. „We heb ben al steun van allerlei in stanties, maar de procedures nemen nu eenmaal erg veel tijd in beslag," Zowel het Openbaar Lichaam Rijnmond, de gemeente Vlaardingen als het ministerie hebben zich in het verleden positief over de plannen voor zwakzinnigen uitgelaten. De nieuwe stichting ls opge richt door de Angelastichting, de stichting Sancta Maria en de vereniging voor ziekenver pleging. Voorzitter Klop gaat ervan uit dat de stichting een grote achterban heeft, bestaan de uit tal van ouderverenigin gen, „Het is voor'ouders nooit leuk als hun kind uit huis moet. Maar het is nog verve lender dat zo'n kind dan buiten het Rijnmond-gebied wordt ge plaatst. Dat komt veel voor," aldus Klop. De stichting wil dan ook pro beren om veel zwakzinnigen die noodgedwongen zijn ver huisd terug te halen naar het Rijnmond-gebied. Een ge schikte „Inrichting" zou op ter mijn ln Holy-Noord kunnen worden gebouwd. Het Open baar lichaam Rijnmond heeft in die Vlaardlngse wijk al een plek aangewezen. Ult-huls-plaatslngen. zo ver telt Klop, zijn vaak nodig om dat de gezinnen met een zwak zinnig kind de zorg niet altijd aankunnen. Als een kind in een rolstoel zit bijvoorbeeld vergt dat Ingrijpende aanpassingen in de woning. Zwakzinnigen onder de 18 Jaar kunnen te recht in de Rotterdamse kli niek Beatrix-Irene, maar bo ven de 18 jaar ontbreekt het nog aan voorzieningen ln de omgeving. De stichting zal voorlopig Vlaardingen en Schiedam tot haar werkgebied rekenen. SCHIEDAM Rijkswaterstaat zal neg met een ander onderzoek komen naar de gevolgen van de aanleg van rijksweg 19 voor de aangrenzende woonwijken in Schiedam en Vlaar dingen. Dat is de verwachting van het Schiedamse college van burge meester en wet houders. Het colle ge wil geen reactie geven op de onder zoeksresultaten die Rijkswaterstaat tot dusver heeft gepre senteerd. Die resul taten gaan vooral in op het effect van de rijksweg op het natuurgebied Mid den-Delfland. Het Schledamse college vertrouwt wat dat betreft op de "kritische hou ding" van de zoge heten "reconstruc tiecommissie Mid den-Delfland", die zich in het verleden tegenstander heeft getoond van de nieuwe rijksweg. Het college schrijft een en ander In antwoord op schrif telijke vragen van het PSP/PPR- raadslid Herman Noordegraaf. Noordegraaf noemt de college-ant woorden "teleur stellend". Hij had gehoopt dat het, college direct In ac tie was gekomen. Het onderzoek van Rijkswaterstaat heeft naar zijn me ning al aangetoond dat de rijksweg "onaanvaardbare" gevolgen heeft voor het natuurgebied, dat door vele Schiedammers voor recreatie wordt gebruikt. Bovendien vreest Noordegraaf dat nauwelijks tijd is om straks ook nog te discussiëren over de geluids overlast, die de rijksweg geeft voor bewoners in Schie- dam-Noord en Vlaardingen-Holy. De minister zou van plan zijn al snel een definitieve beslis sing te nemen over de aanleg van de weg, die het Ke- ;i- theiplein met de rijksweg Delft-Am sterdam zou gaan verbinden. "Het college speelt het balletje door naar de reconstruc tiecommissie," al dus Noordegraaf. "Maar het moment om nog druk uit te oefenen is juist nu aangebroken. Als we niet oppassen wordt besloten om - de weg aan te leg gen, en pas daarné gekeken naar de problemen die dat oplevert. We moe ten laten zien dat het verzet tegen die weg nog steeds leeft." VLAARDINGEN De politie van Vlaardingen en Rotterdam hebben op Rijksweg 20 een sportwagen, die met snelheid van rond de 200 kilo meter per uur reed, achtervolgd en aangehouden. De bestuurder, de 23-jarige inwoner van Capelle aan den IJssel C.v.W. pleegde ook nog andere overtredin gen toen hij super- snel richting Rot- terdam racete. De auto, een Porsche, vertoonde verder technische manke menten. Er is pro ces verbaal opge maakt. SCHIEDAM De gemeentelijke So ciale Dienst heeft vorig jaar 63 uitke ringen stopgezet in verband met frau de. In totaal werd een veel groter aantal (277) geval len van mogelijke fraude behandeld in de commissie voor bijzonder on derzoek. in 64 ge vallen werd de uit kering aangepast, in 150 gevallen werd de uitkering ongewijzigd voort gezet. Dit blijkt uit de no ta Fraudebeleid van de Sociale Dienst. De gecons tateerde fraude viel uiteen in twee soor ten: of de uitke ringsgerechtigde had extra inkoms- ten verzwegen, of een aantal uitke ringsgerechtigden vormde een econo mische eenheid (bijvoorbeeld door samenwonen). Het totale bedrag dat de Sociale Dienst door het nemen van maatregelen heeft "verdiend" is 1,7 miljoen gulden. SCHIEDAM De Stichting Schie damse Molens heeft er zo'n 160 nieuwe leden/ abonnees bij op hun Schledamse Molen nieuws. „We hopen dat het aan tal donateurs en abonnees op onze periodiek nog stijgt, maar wij zijn hier al blij mee," al dus Wil Gunne- wegh van de stich ting. Het lidmaat schap op het half jaarlijkse blad over het reilen en zeilen van de Schiedamse Molens kost 10 per jaar. Donateur worden kost 25, Als welkomstge schenk krijgen de nieuwe leden de prent van de heer D. Schepen van een 'gezicht op Schiedam vanaf de Oude Dijk'. Het eerst nummer van Schiedams Molen- nieuws Is zo goed als uitverkocht. Het tweede exemplaar met daarin nieuw tjes over bijvoor beeld de restaura tie, het voeg- en metselwerk van molens de Vrijheid en de Drie Koren bloemen, komt in oktober of novem ber van dit jaar uit. In molen de Vrij heid wordt sedert vrijdag weer op de wing gemalen, na het gereedkomen van al het voeg- en metselwerk. De Drie Korenbloemen is nog niet klaar eri staat nog wel een tijdje in de steigers. Wie er lid wil wor den van 'Schie dams Molennieuws' of donateur van de- Stichting Schle damse Molens belt met: 261291, kan toor Hofje van Be- lois 1. SCHIEDAM De Rotterdamse orga nist Gerard Legier se bespeelt dins dag 26 juni vanaf 20.15 uur het orgel van de Grote of Sint Janskerk. Le gierse (33) Is diri gent en organist van de H. H. Mi- chaël en Clemens- kerk in Rotterdam. Reeds vele malen concerteerde hij In binnen- en buiten land. Op het pro gramma staat werk van Sweelinck. Couperin, B'llim, Bach, Rp„-jr, Alain en GigsAjt. Pro gramma's en toe gangsbewijzen zijrv verkrijgbaar bij de Ingang van de kerk. 5.- volwassenen, houders CJP/Pas 65+, betalen 3.50. Grote of Sint Jans kerk, Lange Kerk- straat/Nieuwstraat. SCHIEDAM - „Oe school voor Huis- houd- en Nijver heidsonderwijs de" Hargahof heeft in 1983 minder leer lingen gehad dan hel Jaar daarvoor. Daarom moest een leraar Algemeen Vormend Onderwijs en een lerares ver kooppraktijk ont slagen worden. De teruggang In het aantal leerlingen zorgde ervoor dat het aantal lesuren verminderde aan de school aan de Valeriusstraat." Dit staat In het Jaarver slag 1983 van de Vereniging voor voortgezet onder wijs voor Schiedam en omstreken. Het ligt in de be doeling om dit jaar te komen tot een fusie tussen de Hargahof en de Schiedamse Tech nische Schooi. Eind 1983 werd door belde scholen een Intentieverklaring ondertekend om per 1 augustus 1984 samen te gaan. De lagere be- roepsopleldings- schoo! Liedewyde had zich toen al te ruggetrokken. Er zou eerst een scho lengemeenschap voor LBO komen, gevormd door de drie scholen. Eerste jaars leer lingen van de Har-- gahol en de Tech nische school be- gonnen hun 1983-lesjaar met een kennisma- - klngsweek. Jon gens en meisjes van de onderbouw volgden in gemeng de groepen een aantal theorie- en praktijklessen. Het bestuur vindt dat, de ervaringen en 5 kontakten opge-/' daan, 3e fusie ter»' goede komen.' SCHIEDAM Donderdag 21 Juni wordt er In het pand van de Stich ting Lentefeest aan de Broersvest 101 weer bingo ge speeld. Dubbel spelen is mogelijk en er valt ook een Jackpot. Aanvang 20 uur, zaal open 19 uur. De op brengst komt ten goede aan het werk voor alle gehandl-: capten die een be roep op destich-' ting doen.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1