Pot voor leuke9 dingen is leeg Volker zal geen fikse rekening presenteren Wethouder waarschuwt voor grond bedrijf Bod op grond van basis Happening in clubhuis De Dijk Patatzaak brandt uit Beste Hans, Rechtzaak over slibstort in polder Keetwagen opengebroken Uit de bocht, over de kop m WS ?0Ü'~ Z?e Schiedamse kun- stenares Ankie Man- ders: "Hardstikke leuk om een klein te keningetje so groot op te blasen." (V-« «en onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Ik vond het hartstikke leuk om een klein tekeningetje zo groot op te blazen." Dat zegt Ankie Manders (34), de maakster van een gigantische muurschildering in het Sportfondsen- bad aan de Burgemeester Knappertlaan. Met een voudige middelen is het binnenbad flink opgefrist; m fel blauwe, rode en gele kleuren heeft de Schie- damèe kunstenares haar indruk van de waterpret uitgebeeld. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De pot voor "leuke" dingen la al leeg voor het volgend jaar. Dat zei wet houder Van Tilborg deze we jk In de raadscommtsse voor fi nanciën. Hij antwoordde op vragen van het raadslid Aad Wiegman (PvdA), die bezorgd vaststelde dat op de raads- agenda vlak voor de zomerva kantie een ophoping van nieu we uitgaven staat. "Raken we zo niet door ons geld heen? vroeg Wiegman zich af. Wethouder Van Tilborg bleek zich eerder al om het "potverteren" zorgen te hebben gemaakt, want hij toverde di rect een berekening tevoor schijn. "Het geld voor dit jaar is op, en het geld voor het vol gend jaar is ook al op," las hl, voor. "Alleen in 1986 hebben we nog ruimte voor nieuwe priori teiten." Met de pot voor "leuke" din gen wordt gedoeld op extra uitgaven, die niet in de begro ting zijn verwerkt. Dat kunnen subsidies aan nieuwe organisa ties zijn, of het dekken van on verwachte kostenstijgingen bij al afgesproken werkzaamhe den. Ondanks de bezuinigingen probeert de gemeenteraad al tijd wat geld te reserveren voof "nieuw beleid". Voor nieuw beleid Is dus voorlopig geen ruimte meer, tenzij de gemeenteraad een aantal uitgaven schrapt, die maandag tijdens de laatste raadsvergadering voor de va kantie worden behandeld. Aad Wiegman (PvdA) liet al door schemeren dat zijn fractie kri tisch staat tegenover een aan' tal posten, zoals een nieuwe weg naar de toekomstige ten nishal in de Woudhoek-Noord. Financieel ambtenaar J. de Pater legt uit hoe de gemeente zo plotseling door haar geld heen is geraakt. "Na de begro tingsbehandeling zijn er al heel wat nieuwe dingen ge daan. Doordat we de trendma tige verhoging van de gemeen telijke belastingen achterwege laten derven we in 1985 een half miljoen gulden een in komsten. Het sociale fonds voor mensen in geldnood kost de gemeente volgend jaar nog eens 150.000 gulden. Zo zijn er nog een paar." SCHIEDAM Schiedam Zuid kan zich opmaken voor een grootse happening in en rond clubhuls De Dijk. Morgen wordt op gepaste wijze het sei zoen afgesloten. Ondermeer demonstratiewedstrijden van de Nederlandse kampioen bok sen in het zwaargewicht B-klasse, Richard Gras, staan op het programma. Rond half twee 's middags zal het feest losbarsten. Op het terrein rond het clubhuis, dat is gevestigd aan de Westfran- keniandsedljk, zijn dan diverse spelletjes opgesteld. Een zeep- helling, fietecrossen, fietsvoet- bal en gewichtheffen zijn zo enkele onderdelen. Vanaf half acht 'o avonds zullen vier Schiedamse pop groepen hun opwachting ma ken. De spits wordt afgebeten door Cahoot, die pas een single heeft opgenomen in Belgie. Zij worden opgevolgd door de QT's en de "Eric Clapton van de Gorzen" oftewel Jan Pie- ters. Als afsluiter zal de River Side Bluesband, die officieel is opgeheven, een afscheidscon cert verzorgen. Water en schilderen hebben overigens veel met elkaar te maken in het leven van Ankie Manders. Wat overkwam haar namelijk eerder: door een "overstroming" in haar atelier in de Schiedamse binnenstad girig een groot deel van haar werk door waterschade verlo ren. "Dat was een behoorlijke pech," aldus Ankle Manders. Optimistisch voegt ze daaraan toe: "Maar het was tegelijk een voordeel. Je kunt op een ande re manier gaan werken, een nieuw, fris begin maken." Ze had zich wellicht geen "frisser" begin kunnen voor stellen dan de opdracht voor de muurschildering in het sportfondsenbad. Een week lang is ze ermee bezig ge weest. "Ik stond die dagen meestal al om zes uur op, want het zwemmen ging gewoon door. 's Ochtend vroeg was het nog niet zo benauwd, zonder al die schoolkinderen en chloor- dampen." Ankie Manders kreeg veel reacties terwijl zij de muur butje bij butje volschüderde. Veel bezoekers vem het zwem bad vonden het maar merk waardig om tijdens het zwem- uurtje achterin de hal een kunstenares op een wiebelende stelling aan het werk te zien. De vraag "wat wordt het?" kwam het meest voor. Anderen probeerden zelf te raden: wat een golf moest worden werd Ankie Manders' muurschildering in het Sportfondsenbad: herkenbaar is voor de bezoekers". "iets dat in de sfeer van het zwembad past, wat uitgemaakt voor "een walvis", terwijl het begin van een strandstoel voor "een maand- verbandje met plakstrip" werd gehouden. De vriendelijke kunstenares lacht om die herinneringen. Ze is best tevreden met het "uitein delijke renultaat. "Ik heb ge probeerd iets te maken dat goed In de sfeer van het zwem bad past, wat voor de bezoe kers herkenbaar is," verklaart ze. De schildering bevat ele- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De renovatie van woningen aan het Fabrl- plein zal m ieder geval' niet verstoord worden door een schadeclaim van de aannemer, Volker uit Rotterdam. Het be drijf heeft drie maanden moe ten wachten eer het haar werkzaamheden weer kon voortzetten. „Het zijn van die onvoorziene dingen die wel va ker in de bouwwereld voorko men," zegt C. van der Togt die namens Volker met de renova tie belast is. Volgens de zogenoemde Uni forme Administratieve Voor waarden (UAV) zou Volker de kosten in rekening kunnen brengen die het stilleggen van het karwei hebben veroor zaakt. De UAV is een schrifte lijke overeenkomst die tussen de opdrachtgever (SSSW) en Volker is aangegaan. De schade werd volgens het bedrijf aanzienlijk beperkt doordat het werk snel na het startschot werd gestopt. Werk nemers van het bedrijf waren begin maart slechts twee da gen bezig toen op last van de SSSW-dlrectie de renovatie werd stopgezet. Hoe verder het werk vordert, des te meer werknemers erbij betrokken raken. Maximaal zullen twintig mensen met de renovatie bezig zijn. Op het moment dat het werk werd stilgelegd waren er ongeveer zes mensen in touw. Eén van die werknemers is uitvoerder W. Stolk. Hij is spe ciaal voor de renovatie van het Fabriplein door Volker aange trokken. „Ik heb me de afgelo pen maanden bezig gehouden met het berekenen van het mmm De renovatie van woningen aan het Fabriplein en om streken is inmiddels in volle gang. Stofwolken in de Kortlandstraat lieten zien waar er precies gewerkt werd. meerwerk en dergelijke," zegt hij. Een uitvoerder wordt per karwei aangesteld en kan zo doende niet gemakkelijk inge zet worden bij andere projec ten. De andere werknemers die in maart bezig waren konden wél ergens anders worden in gezet. Aan de stofwolken in de Kortlandstraat, om de hoek van het plein, was gisteren te zien dat er gewerkt werd. De werknemers houden zich voor lopig (soms vloekend op de hitte) alleen bezig met slopen. „Hier ga ik nog eens aan ka pot" dacht één van de werklui. Hij maakte de opmerking op het moment dat er een lading puin van de zolder op de eerste verdieping werd gesmeten en er een wolk van gruis ont stond. Volgens het schema worden er drie woningen per week "gesloopt". menten van water, spel en ont spanning. Het geheel had zij tevoren op papier gezet Ankie Manders is van plan om weer hard met kunst aan het werk te gaan, gesterkt door de geslaagde opdracht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wethouder C. van Tilborg (financiën) heeft gewaarschuwd voor dreigende verliezen bij-het gemeentelijk grondbedrijf. Volgens de wet houder moeten snel enkele le ge plekken in de stad worden volgebouwd, anders "zou het grondbedrijf wel eens voor na re verrassingen kunnen zor gen". Van Tilborg wijst op mo gelijkheden op het Stadserf (Emmaplein) en in Spaland. Het grondbedrijf heeft een grote strop aan de sterk ver minderde bouwactiviteit .waarvan vooral dit jaar spra ke is. De gemeenten mogen aanzienlijk minder woningen met subsidie bouwen van het rijk. In de toekomst dreigt het rijk de subsidiekraan nog ver der dicht te draaien. Minder bouwen betekent dat grote stukken grond, die voor woningen zijn gereserveerd, braak blijven liggen. DM heeft weer renteverlies voor het grondbedrijf tot gevolg. Zolang een stuk grond niet kan wor den verkocht loopt de rente op. De afdeling financien heeft overigens geen duidelijk zicht op de omvang van de dreigen de verliezen. „We moeten in elk geval grote moeite doen om braakliggende grond te verkopen," zo staat voor finan cien vast. Wethouder Van Til borg ziet het meest in het bou wen zonder subsidie. Dat heeft als nadeel dat woningen door gaans hogere huren krijgen. Behalve door de overstroming van haar atelier is ze ook een tijdje uit de roulatie geweest na de geboorte van een twee ling. "Ik heb nu weer tijd. Ik ga mij vooral op grafisch werk, zoals etsen, richten." (Van een onzer verslag gevers) SCHIEDAM Een auto is op de "s-Graven- landseweg uit een bocht gevlogen en over de kop geslagen. De bestuurder, de 30-jarlge H. E. V. uit Capelle aan den IJssel, moest in het Schieland- ziekenhuis worden behan deld. Hij kon later met een aantal hechtingen ln de rechterarm weer naar huis. De bestuurder verloor de macht over het stuur in de bocht van de afslag van Rijksweg 20 naar de 's-Gravelandseweg. Ver moedelijk kwam hij al in problemen in de scherpe bocht" in de afslag zelf. Die bocht is berucht van talloze ongevallen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een patat- kraam aan de Groenelaan is gisternacht volledig uitge brand. De brand brak uit rond drie uur, dat was twee uur na sluitingen f*1 De brandweer, die met vier wagens uitrukte, kon verhinderen dat de brand naar omliggende woningen oversloeg. Een pand liep wel een flinke rook- en waterscha de op. De oorzaak van de brand wordt-pog oxiderzocht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Kan de ge meente Schiedam geen bod doen op de grond en opstallen van de militaire basis in Woensdrecht? Met zo'n true heeft de gemeente Wllton- Fijenoord gered, misschien kan zij Nederland van de plaatsing van nieuwe kern wapens redden. Die gedach- tenkronkei heeft het comité Schiedam Tegen Kernwa pens op papier gezet en naar burgemeester Scheeres en de plaatselijke pers gestuurd. Jolie Hakkert van het co mité geeft eerlijk toe dat het hier eerder gaat om een pu bliciteitsstunt dan om een se rieus voorstel. Het voorstel loopt ook verder in de pas metyde Wiltonzaak. Het comi- tfcjstelf» zich voor dat Schie dam de grond in Woens drecht koopt en vervolgens weer in erfpacht uitgeeft aan defensie, met de voorwaarde dat de kernwapens niet mo gen worden geplaatst. "Je weet maar nooit wat de burgemeester met onze sug gestie doet. Maar onze bedoe ling was in de eerste plaats om de Schiedamse bevolking te laten zien dat we nog be staan," vertelt Jolie Hakkert "We stoppen niet, nu de Tweede Kamer voorlopig over de raketten is uitge praat. We gaan door. Volgen de week is er weer een verga dering en ik hoop dat we dan afspraken kunnen maken voor acties na de zomer." Volgens Jolie Hakkert Is In de Schiedamse vredesbewe ging met gemengde gevoe lens gereageerd op het recen te kamerdebat. "Sommige mensen hadden het wel ver wacht, ze voelen zich er wat moedeloos onder. Anderen zijn in woede ontstoken. Waar ik persoonlijk van ben geschrokken ls de verklaring van Mient-Jan Faber van het IKV (onder bepaalde voor waarden is plaatsing niet uit gesloten red.). De vredes beweging moet één geheel blijven, en niet in stukken uiteen vallen." li Al, wat schrijf ik nu Hans? Bang zijn voor mijnieven? Zo 45 «L De Oostabtspolder, met op de achtergrondhet woonwagencentrum aan de Schiekade. HÉT VRUE VOLK N sc ;l hiedam fY% t* V5 Kunstenares tussen humor en nattigheid fr a m. s r-*" v 'W/s/ y. -i, «MAMS VRIJDAG22 JUNI 1SM ft* Was het maar de enige fout, zoals Je, als verkeersdeskun- dige, zei in deze krant afgelo pen woensdag over dat stoplicht op de 's-Graveland seweg. Wat dacht Je van het bord: verboden voor voetgangers op de Proveniersbrug? Dat bord staat ook achter een hek. Je denkt toch niet dat Ik eerst over het hek ga klim men? Nu is mijn gevoel voor humor vredelljk ontwikkeld dus glim lach ik erom en loop verder, omdat ik mijn paspoort moet verlengen. Een dure grap overigens, maar daar kan jij niets aan doen. Ik moest ƒ61,95 neer tellen. Voor een gezin met twee kinderen is dat een klei ne 250 gulden voordat er één voet over de Belgische grens Is gezet. Ga er maar aan staan in deze dure tijden. Maar nogmaals: daar kan jij niets aan doen. Ik heb grote bewondering voor de voortvarendheid waarmee Gemeentewerken Schiedam tijdelijk herschept in een zandvlakte. Het is bij na zomer, mooi weer en eni ge overlast voor de vooruit gang is heus wel op zijn plaats. Ik ben, zoals menig Schie dammer, een vrolijke fietser en een wat bezadigder wan delaar. Ik ben op een leeftijd dat een crossflets aan mij niet meer is besteed. Maar ik wilde, Hans, dat ik wat jonger was, want ik had nu een pri ma tijd. Goed, ik weet dat grote ge deelten van de stad voorzien worden van nieuwe riole ringsbuizen. Dat er straatop hogingen zijn in Groenoord en in de vogelwijk. Ik ben op de hoogte van de afsluiting, voor alle verkeer, van de Hoofdstraat, dankzij persberichten van het Bureau Voorlichting. De werkzaam heden op de Parkweg zijn ook zo'n beetje achter de rug en gelukkig hoef ik niet meer bang* te zijn voor m'n leven wanneer ik de Koemarktbrug bewandel. erg is het toch niet? Ik kan toch aardig uit de voeten. En daar Hans Tit nou de kneep. T Ik ben geen Peter Winnen, maar aan m'n benen man- keert niets en met het reac tievermogen, zelfs 's avonds» laat, als je begrijpt wat ik ba? doei, 'fs niets aan de hand. Maar er zijn heel wat Schiè-" dammers die daar wel moeite mee hebben. Dat heb ik ge zien, toen ik mijn paspoort ging bestellen. Voor Dirk de Derde, die grote slijterij, stonden Schiedammers ver^ dwaasd rond te kijken hoe za in vredesnaam naar de over-*' kant moesten. Met ware doodsverachting stortten ze zich voor de wielen van het al maar langsstromende ver- keer. En Hans, je móet naar de overkant. Want daar zit he$£ service-apparaat van Schie dam: het ziekenfonds, de ANWB, huisvesting, de soéla- le dienst, de GGD, je moef ër zijn voor je huursubsidie, }e~r paspoort, zoals Ik, of voor Je» rijbewijs. Die werkzaamheden op de,'s Graveiandseweg gaan nog wel een tijdje duren, maar, vraag ik je vriendelijk kan het niet wat veiliger. Kan er niet! een behoorlijk flets- en wan delpad komen? Voor een tij delijke ontsluitingsweg naar het tenniscomplex in Noord wordt zo'n twee ton op tafel gelegd. Houten plankiers zijn toch niet duurder? En een tij delijk zebrapad is toch ook zo geschilderd? Kan het nog voor m'n vakan tie? ik blijf nog drie weken in Schiedam en ik moet m'n paspoort nog ophalen. Met vriendelijke groet, A MEINDERT BUYTENSLUISER -»o 3W -■{ xll /or U- f flfi rr4 iü (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente Rotter dam moet zich voor de rechter verant woorden over de storting van giftig havenslib in de Oostabtspolder. In een kort geding zal de Stichting Cen trum Milieubeheer Zuid-Holland gaan eisen dat Rotter dam het havenslib verwijdert en ver brandt. De rechts zaak is van belang voor Schiedam, omdat enkele put ten op een steen worp afstand van het woonwagen centrum aan de Schiekade staan. De Schiedamse woonwagenbewo ners hebben in het verleden al her haaldelijk geprotes teerd tegen de slibstortingen. Zij vrezen voor hun gezondheid. Velen hebben overeen komstige klachten over oog- en hoofdpijn. Uit con tacten met bewo ners vfcn de Rotter damse wijk Over- schie, die aan de andere kant aan de oostabtspolder wo nen, bleek dat daar dezelfde ervaringen zijn. Onlangs hebben zij de reeds bekende gegevens van het slib laten toetsen door de Weten schapswinkel Delft. Deze kwam tot de conclusie dat in eik geval spelen in de polder riskant is. Een'woordvoerster: „Kinderen die op het terrein spelen lopen de kans dat ze teveel giftige stoffen binnen krij gen. Maar dat kan alleen ais ze toeval lig een kluitje aarde in hun mond krij gen waar nèt erg veel gif in zit." Gebleken is dat de hoeveelheden cad mium en olie in de grond de waarden van de wet ver overtreffen. Vol gens de wet zou de bodem feitelijk ge saneerd moeten worden. Vandaar dat de Stichting Centrum Milieube heer Zuid-Hoiland denkt een goede kans te hebben in een rechtszaak te gen de gemeente Rotterdam, die het slib stort. „We willen dat Rot terdam dat slib daar weghaalt," verklaart G. J." Breukeiaar, coördi- nator van de stich- ,.f," ting. „Als je cjat niet via de reghter(ft, probeert dan kom.r je in procedures te- recht die misschien" wel acht jaar duren:'1' Er zijn best andere" oplossingen ?öör ,v- het havenafvalj'duS^ waarom zog Rot- i J' terdam die nietJge-1"u) lijk toepassen."' De Schiedamse v woonwagenb'/wo-' ners zijn blij met - het optreden van -~Z de stichting „Elke"'-' actie ls welk ?m," --'3 aldus een woord- W voerster. „Zelf pro-"* beren wij de go^ eK meente Schiedam zover te krijgerrdat1- zij druk gaat uit oefenen op Rotter dam. Er staat niet—, eens een hek om die stortpiaats.t J-, iedereen kan-zo^het^ terrein op, om 's nachts illegaaf afval te lozen of zgfL in de Stichting Centrum Miiieube- f heer Zuid-Holland s zitten vertegen- r woordigers van allé provinciale milieu-'»"- organisaties, maar»®» bijvoorbeeld ook van de FNV en het bisdom Rotterdam. 22 SCHIEDAM - Bij een keetwagen aan de Burgemeester Honneriage Grete- iaan is ingebroken. De wagen werd opengebroken; ge stolen werd een motorkettingzaag ter waarde van .1500 gulden. De keetwagen is eigendom van een bedrijf uit Honse- lersdljk. Een andere inbraak heeft plaatsgevon den bij een bedrijf aan de Nijverheids straat. Het hele pand werd door- „r zocht. De buit van de inbrekers be- staat uit vijf autora-,, dlo's en autopapier g ren. Er is voor lOO gulden schade gericht. ,jV

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1