Gehandicapten feest In nieuw gebouw Bewoners brengen leégstand inkaart Zwem' MOLEN HERLEEFT Gezins verzorging zoekt klanten -Brand door sigarettepeuk Autokrakers aangehouden Elektrisch gèreëdschap (10.000,--) gestolen Opa But overleden WÊÈm Kortaf Fiéisèii is hoofdzaak Ambtenarenbonden breken ovcNrleg af Drietal'rooft' HEMA leeg Schiedam komt niet op een tramstel mm mËËmmMÊÊm Schepelingen missen boot (Vpji een onzer verslaggevers) SC HIEDAM De medewerkers van de stich Gezinsverzorging Schiedam kunnen een wandschildering in hun werkruimte niet meer luchten of zien. "Weg ermee," luidde een verzoek aan Burgemeester en Wethouders dat voritr laar werd ingediend. Het kunstwerk, in 1966 gemaakt door Dick Bos, is echter nog ongeschonden te be wonderen. Het college gaf geen toestemming om het weg te halen maar deed wel een nuttige sug gestie: "Hang er iets voor." "Uit het oog, uit het hart" Is echter niet genoeg voor de stichting die is gehuisvest op de eerste verdieping van de Korenbeurs aan de Lange Ha ven. "Ik heb geen toestemming van het college nodig om er een gordijn vóór te hangen. Dat had ik dan allang gedaan," zegt directeur van de stich ting, A. Verwaaljen. r r': Vooral de receptioniste, die de gehele dag recht, tegenover het gewraakte stukje schilder kunst zit, klaagt steen en been. De Picaaso-achtlge schilde ring, in felle kleuren, wordt haar zo langzamerhand teveel. "Ik zou die muur wel aan het Stedelijk Museum willenge ven," zegt. directeur Ver waaljen die het eens is met zijn personeel. .Volgens directeur Ver waaljen van de stichting Gezinsverzorging Schie dam kunnen er nogge noeg mensen geholpen worden door zijnorg&ni*; satie. „Wij hebben totaal geen. last van bezuinigin gen. Ik heb de indruk dat mensen geen. hulp aan vragen omdat zij denken dat er geen plaats is," zegt hij. De stichting is te bereiken op telefoonnum- mer 73.28.00 en ia geves- tigd In de Korenbeurs aan de Lange Haven. Jubileum De wens van de medewer kers van de stichting Gezins verzorging; stuit op .het zoge naamd "beeldrecht". Dit zegt dat de maker- van het kunst werk toestemming moet géven om het te vernietigen. .Dick Bos beeft liet gemeentebestuur {Van een. onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ben werk groep van de bewoners vereni ging ih Oost heeft een lijst sa mengesteld van woningen die in de wijk leegstaan.' Op die manier wil de vereniging de leegstand een halt toeroepen. Het gaat vooral om koopwo ningen. Er zijn al contacten geweest met de gemeentelijke yorderingscommissie. De leegstaande woningen ètaan geregistreerd in een .kaartenbak die regelmatig •wordt bijgehouden. "Er staan veel woningen in de wijk leeg. Je ziet dat die woningen met een verpauperen. De ruiten worden ingegooid, er komen planken voor de ramen," zegt de opbouwwerker in Cost, -An ton van Bijnen. "Het is een probleem dat de hele buurt raakt" Leden van de werkgroep Leegstand-zijn de wijk rondge gaan en hebben de kwaliteit van de woning getaxeerd.: Bij de buren werd geïnformeerd hoe lang de woning leeg staat' Vorig .jaar heeft de gemeente al eigenaars van leegstaande woningen aangeschreven. Vol gens de bewonersvereniging had dit tot gevolg dat veel wo ningen verhuurd werden. Met de hulp van woningzoe kenden kan de gemeente een woning vorderen ais dezè op z'n minst een half jaar leeg staat SCHIEDAM Een felle uitslaande brand heeft zater dagnacht een pand aan de Zwartewaalsestraat in Zuid voor een groot deel verwoest De bewoonster van het pand had, even voordat zij haar wo ning verliet een asbak geleegd in een pedaalemmer. Zij had niet gezien dat er nog een siga- SCHIEDAM Twee auto krakers zijn zondagavond rond tien uur door de politie op he terdaad betrapt Het tweetal, 'een 26-jarige Rotterdammer en zijn 22-jarige vriendin, "probeerde" op de parkeer plaats bij het NS-station Schie dam/Rotterdam West de por tieren van de auto's. De politie die inmiddels was gealar meerd door voorbijgangers, stond evenwel verdekt opge steld het tafereel te bekijken. Toen een van de auto's niet op slot bleek en de twee krakers haar binnen wilden, werden zij 'in dé kraag gevat De politie ■onderzoekt nog of het tweetal nog meer op haar geweten heeft - SCHIEDAMVoor 10.000 gulden' aan elektrisch gereed- 5; schap is ontvreemd uit het be- drijfépandvan de koerlers- dienst Mariathon aan de Bokel- wég. De buit, ondermeer een zaagmachine, een vlakschuur- iihachine en een' elektrische boor, verdween nadat onbeken- ^fdèridoor een ruit in te slaan ieendeürhadden weten te ope- :«'nen. rettepeuk smeulde. De pedaal emmer vatte na enige tijd vlam. Het vuur greep snel om zich heen en zette de gehele keuken, een deel van de woon kamer. de trap en de zolder in lichterlaaie. Om negen minuten over twee kreeg de brandweer de melding binnen. Om tien voor drie werd het sein "brand meester' gegeven. "Het zijn oude woningen. Het duurt een tijdje voordat je zeker weet dat het vuur gedoofd is," zegt brandmeester H. J. Ooster- veer. De spuitgasten gingen het vuur te lijf met twee blus- wagens en een ladderwagen. Niemand raakte gewond. De belendende panden ble ven, op een lichte waterschade na, schadevrij. Een geparkeer de auto voor de deur van het brandende pand raakte be schadigd door vallende dak pannen. De politie is nog op zoek naar de eigenaar van dit .vervoermiddel. SCHIEDAM Opa But, de invalide man die vorige week met zijn invalide-wagen bij een aanrijding over de kop. sloeg, is in het Schielandzle-' kenhuis overleden.' Hij Is ver moedelijk bezweken aan zijn verwondingen, ondermeer een aantal gebroken ribben. Opa But was een vrij beken de verschijning in Schiedam. Met een grote sigaar in z'n mond reed hij in zijn driewie- Ier de gehele stad door.' "Hij keek vaak alleen maar recht voor zich uit.. Want daar wilde hij heen," aldus een woord voerder van de politie. ;Het "rechtuitkijken" werd de "bejaarde man, hij is 84 gewor den, uiteindelijk fataal. Op de Churchillweg wilde hij vorige week linksaf de Laan. van Bol'- Es oprijden- Hijzag, een tege moetkomende personenauto niet. Opa But werd uit z'n wa gen geslingerd toen zijn voer tuig na de klap een koprol maakte. De receptio nistevan de stichting Ge zinsverzor ging Schie dam (links) is haar dage lijks uitzicht (rechts) meer dan zat. Het kunstwerk van Dick Bos (uit 1966) wordt als hoogst irri tant ervaren. laten weten, niet akkoord te gaan met - een aanval op zijn De irritatie van de stichting is onderhand toe aan een jubi leum. Al twaalf en een half jaar maakt de Gezinsverzor ging gebruik van de ruimte in de Korenbeurs. Daarvoor werd (Van een onzer verslaggevers) '^SOraÉDAM Ondanks héi vrij koude, weerhebben zo'n achthonderd Schiedammers' gisteravond rond zes uur een duik in het water van Bad Groenoordgenomen. Op een het gebruikt als kantoor voor: Woonruimtezaken van de ge meente. 'V "We vinden het werk gewoon niet mooi," zegt directeur Vér- waai jen, "Het is door de tijd achterhaald. Wat gaat er nu vóór, de werkomstandigheden of de kunst," aldus Verwaaljen die eénkunstliefhebber zegt té zijn. Wethouder Herman Post- i hoorn (kunstzaken) is het min 1 of méér; eens met Verwaaljen. "Ik kan me voorstellen dat dit kunstwerk in deze tijd, en op die plaats, moeilijk overkomt,-' zegt hij. Hij Is echter: ook ge bonden aan het beeldrecht Directeur Verwaaljen is vooralsnog niet van plan, on danks aanhouden van de re ceptioniste, op zoek te gaan naar. één "rustige" wandver siering in de - vorm van een gordijn! "We laten het voorlo pig maar zo," zegt hij. fluitsignaal:; van wethouder Luub Hafkamp .zette.de Jaar-, lijkse-zwemvierdaagse zich in beweging. Het was een zoontje van de wethouder die als eer ste het water in sprong. Vlak voor het beginslgnaal stond ér een rij wachtenden voor de ingang. Het zwembad 'was tot die tijd gesloten. Tóen de hekken éven. vóór zessen werden geopend, stroomde het deelnemersveld naar binnen om zich snel te verkleden! Soms' verkleumend werd ver volgens gewacht óp het start: MSS iiltlfl lütll V' ÜSilfS Wethouder Luub Hafkamp gaf het sein voor de eerste deelnemer om in het water te springen. Zijn zoontje tekende:voor de openingsduik. wm Ter nagedachtenis aan molens die vroeger op de Koemarkt en de Broersvest hebben ge staan, worden er op dit moment gedenktekens in de muren gemaakt. Op de foto is ontwerper Arie Castelijn bezig met de herdenkingsplaat voor "Moolen de Meijboom" die vroeger de Koemarkt sierde. In de tegels tussen de rails van de nieuwe tramlijn, zijn de contouren van de molens met donkere stenen zichtbaar ge maakt. De Meijboom dateert uit 1799 toen hij als bakkersmolen werd gebouwd. In 1861 wérd. de molen voor een groot deel gesloopt. Het defini tieve einde volgde in 1962 toen ook hei onderste deel van de molen met de grond gelijk werd gemaakt. :'/'„Vv!!„- .schot "Er zijn minder mensen dan de 1300 van .vórig "jaar maar dat 13 zuiver te wijten aan het weer," dacht J. TJassens van de Schiedamse Sportraad.' "Misschien dat zich gedurende de week nog mensen aanmel den." De animo van de deelnemers was er niet minder om! Vol goede moed - werd begonnen aan de twee kilometer die In vier avonden moet worden af- igelegd (voor kinderen tot tien jaar één kilometer). ■De zwemavonden worden omlijst door allerhande activi teiten op de speelweide - van BadGroenoord. Zo kwam, even na het .startschot, drum band Harpe Davids gister avond het zwembad spelend binnenwandelen en werd er een trial-demonstratie gege ven met motoren. Vanavond worden, er de monstraties windsurfen gege ven (in het ondiepe bad) en treedt muziekvereniging Har monie Wilton Fijenoord op. Morgenavond- zijn. er de monstraties judo en Teakwon Do en Aerobic dancing. Verder j zal de' Schiedamse Brandweer laten zien wat "schuimspui- ten" is. Het zemmen begint om zes uur. De activiteiten even daarna. VLAARDINGEN Twee „Joegoslavische schepelingen hebben na i' een avondje:: stappen in Rotterdam hun boot,'het vrachtschip MS> Banat, gemist. Het duo, de 31-ja rige V. I. en de 25-jarige T. S., kwam te laat aan in de Vlaardingse Vulcaan- haven om mee te varen naar het Deense Aalborg. Ze hebben een nachtje ge slapen In het politiebu reau. Op kosten van de reder zijn zij de boot na gereisd per trein. •gevallen: - :X. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie- damse politie heeft drie jon gens in de leeftijd van acht, tien en elf jaar aangehouden op verdenking van winkel diefstal. Terwijl een twaalfja- rlg vriendje buiten met èen tas stond te wachten, liep het drie- tal telkens de' HEMA binnen om "spullen V' te halen". Die stopten, zij dan'steeds; weer in de'tas. Het winkelpersoneel t alarmeerde de politie. De jon- gen die buiten stond, dion ont- snappen. Hij!liet op zijn vlucht wel de tas'vallen. Daarin zat., intussen voor zeventig gulden aan goederen! Tijdverlies Die muur moet naar 't museum' ■jV"*'-jkj-,;7 v i' -- - SCHIEDAM Het. Gespecialiseerd Jongeren en Vol wassenen Werk (GJVW) opent za terdag 7 juf! een eigen clublokaal in een pand aan de Vliegenstraat 70. Het GJVW organl- seert alle activitei ten en coördineert alles op het gebied van sociaal cultu reel werk voor, geestelijk gehandi capten. De stlch- ting werd opgericht door de ouderver-- eniglngen Phila delphia Nieuwe Waterweg Noord, de V.O.G.G. Schie-, dam en de service- V-V-V-.- Een 20-jarige fiet- ser rrióest zater- v, dagavond aan schaafwonden be- handeld worden nadat zij was geval-; len. Het ongeval gebeurde in de (voor fietsers niet toegankelijke) tun- nel op de Nieuwe Damlaan. Dé vrouw gleed uit op een plek waar veel zand op de rijbaan lag. Met haar gezicht club De Ronde Ta- fel.- In de loop van de jaren werden vele activiteiten opgezet voor de geestelijk gehandicapten, zoals zwemmen; 'soos'-mlddagen; Sinterklaas- en car- navalviéringen; dansen (volks-en stijl); zaalsport; mu- ziekclub; vakantie- kampen. Plannen zijn er ge noeg. Want als er vrijwilligers genoeg zijn om alle plan nen te verwezellj- - ken komt er ook een fotoclub, sport beoefening voorde kleintjes, en nog schuurde zij over de grond. JUBILEUM ■Vrijdag 6 juli wordt erin de Technische School voor Schie dam en omstreken feestgevierd. Dan is de heer A: van Dijk 25 jaar verbonden aan de school. Hij tis adjunct-direc- 'teur. Vanaf 13 uur: wordt het jubileum gevierd in dé kanti ne van de school aan de Mgr. No- lenslaan 3.. meer. Op het mo- ment draait de GJVW op zo'n vijf tig vrijwilligers. De opening van het nieuwe clublokaal betekent meer ruimte, dus meer mogelijkheden. En met de nieuwste - cursus, een kook cursus in Liedewy- de, willen ze ook doorgaan. Alle deelnemers, ouders, verzorgers en belangstellen- C; den gaan in ieder geval zaterdagmid dag vanaf 14 uur feest vieren in het nieuwe onderko men. Inlichtingen, tel. 376476. INBRAAK v Uit een woning aan de Schaperlaan verdwenen dit -V weekeinde een kleurentelevisie,'- een videorecorder, en een stel siera den. Inbrekers had den een ruit Inge- drukt om In de wo ning té komen. De buit had een waar de van ongeveer 4000 gulden. De schade bedroeg 500 gulden. SCHIEDAM Meer dan de helft van de laden van de Toerclub Rijn- -; mond ziet niet veel heil in veldtoerfiets- tochten. In een in J het clubblad ge- plaatste uitslag van! een enquête is te 'lezen dat 52.1 pro-, cent van de leden niet geïnteresseerd 'Is In veldtoeren met de fiets. Een kwart van dé leden uit het! Rijnmondgebied ziet wel wat In de vrije toertochten en "29.4 procent is voor toertochten ,>y! mét zogenaamde voorrijders. "Het merendeel van de leden ziet zich zelf als een 'toer- fietser' die gemid deld in ir-^r geval ritten jovendë 60 klloi..eter per dag rijdt. De leden gaven in het blad ook suggesties, zoals: kontakten met buitenlandse verenigingen aan knopen; meer erw tensoep onderweg; trimgelegenheid en krachttraining; on derhoud en voor lichting over de fiets. Wel werd er geop perd dat de com mercie buiten de deur gehouden moet worden. Dus' •70.8 procent van de Toerclubleden (-■' willen geen bingo, '- maar wel bowling!' .„Maar het fietsen moet hoofdzaak blijven," aldus de leden in het TC Rijnmond Info blad over de club die dit Jaar haar eerste lustrum viert. In- lichtingen over toer-, veld- en re- ■- creatietochten bij Aat Verkade, tel. T« 713894 of het se-n cretariaat, tel. - 730660. - - r ii'iSfp VLAARDINGEN Overleg tussen ambtenarenbonden en gemeentebe stuur over nieuwe bezulniglngsmaat-"; regelen heeft giste ren tot een breuk geleid. Na amper drie kwartier verga deren verlieten alle bonden, te weten ABVA/KABO, CFO, NGB en BTA de onderhandelingsta fel. Zij protesteren daarmee tegen wat zij noemen het „hap-snap-beleid" van het gemeente bestuur jegens zijn personeel (de amb tenaren). iiy ,V „Het was de drup pel die de emmer deed overlopen," aldus een woeden- de ABVA/KABÓ- voorzitter Coir de Zwart na afloop ;van dé vérgade^ ring. Het gemeen tebestuur wilde gis teren van de bon den een advies over een serie be- zulnlgingen in da studie-, verlof- en! bevorderingsrege- lingen. De Zwart: „We hadden de- stukken pas een, paar dagen binnen. Zo gaat dat al Ja- ren. Steeds moeten de bonden van de ene op de andere dag yreer over nieuwe maatrege len oordelen." Het overleg (for! meel genaamd: Ge organiseerd Over leg In ambtenaren zaken) Is door de bonden opgeschort totdat het gemeen tebestuur aan een aantal eisen heeft voldaan. De bon den willen.in de eerste plaats dat het afstapt van „de magere inlichtin- genpolltlek". Ver der moet wethou- der Floor Quast, als eerst verantwoor delijke In perso neelszaken, met een gedetailleerd beleidsplan komen. iCor de Zwart (AB VA/KABO): „De rechtspositie van de ambtenaren wordt nu beetje bij beetje uitgehold, is onze Indruk. We begrijpen best dat er bèzuinigd moet worden. Maar het kan niet zo zijn dat we telkens stappen terug doen, zonder te weten wat daar tegenover staat en wat er verder nog gaat gebeuren! Bo vendien: als het ge meentebestuur van de bonden een oordeel wil, moeten ze wel de stukken op tijd sturen." Vandaag beslist hét college van burge- meester en wet- houders of de nieu we bezuinigingen nu zonder het oor deel van de bonden worden doorgezet. Wethouder Quast; „Het laatste over leg was noodzake lijk om die bezuini gingen in de eerste gemeenteraadsver gadering na de zo mer te kunnen be-, handelen." Tijdver lies lijkt Quast ech- tér onvermijdelijk! - De wethouder is verbaasd over de rigoureuze stap van de bonden. „Ik wil de dé bonden echt niet ónder druk zetten met die nieuwe voorstellen. Ik dacht dat ze hét wel hadden begrel pen. Bij de behan deling van de meerjarenbegroting heb ik het perso- 1 neelsbeleid in grote lijnen uiteengezet! Het belangrijkste ;f- ultgangspunt is dat bij de gemeente s geen gedwongen ontslagen vallen."' Overigens is wet- houder Quast van, mening dat de -breuk tussen het gemeentebestuur; en de ambtenaren geen ernstige is. „Kennelijk willen 5 de bonden meer in formatie. Dat heb3 ik hen Inmiddels toegezegd. Ik zal in elk geval een af: -? drukjé van mijn verhaal bij dé meerjarenbegroting sturen. Hoever de bonden willen gaan, dat weet ik- natuurlijk niet. Ik vind het begrijpelijk dat ze pes weer willen praten als ze goed geïnformeerd Zijn.".' .Volgens ABVA/KA- BO-voorzitter De Zwart staan de be trokken ambten arenbonden op één - lijn In hun veroor deling van het ge meentebestuur. De laatste keer dat de bonden eensgezind de onderhande lingstafel verlieten was tien jaar gele iden. Destijds ging het onï onenigheid over de Inspraak van ambtenaren in het personeelsbe leid. SCHIEDAM Het Idee om een tram- r stel te beschilderen met promotionele beschlüerlngen f■-& - over Schiedam, is1 nu definitief van rde baan. De gemeente zegt ér het geld - niet voor te hebben en de RET Is ge- stopt met het be schilderen van dé trams. Over een tijdje zullen alle be schilderde trams uit het stadsbeeld verdwenen zijn. De Schiedamse Gemeenschap had 40.000 gulden sub sidie gevraagd om het Idee te finan cieren. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft besloten dit geld niet beschik- baar te stellen. Ook een inwoner van Schiedam die het een goed Idee vond om dé trams te be schilderen en het college daarover een brief stuurde, G. H. Jonkers; kreeg een afwij zend schrijven in debus.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1