Solliciteren: slijmen en lijmen mm%. Zij kijkt graag tv en ik sleutel liever Dealer krijgt 8 jaar Met Het Vrije Volk/Metropool weet je overal van. Beloning oplossing moord wm m WS8ÈÊmiffl&fflS8éÊH®ÈfaiÉtè& Seigneur d'Qrange kwmkMMsm?M-é mwmm, Slliift - Van een onzer verslaggevers ROTTERDAMRon Sinoo zoekt: mensen die een beetje kunnen rolschaatsen en over een mu ziekinstrument beschikken, plus mensen die een bad,'gootsteen of wasbak met een markant klin kend afvoerput je bezitten. De vraag is natuurlijk: wat heeft het een met het ander te maken? Feest Ron Sinoo demon streert/re peteert: v "Putjes heb ben vaak een eigen, kenmerkend geluid." Borrelen Vorstelijke likeur j Rolschaatsen EHBO In de cursus solliciteren, speeltde videocamera, een belangrijke rol. Een sollicitatie gesprek, met uiterst links cursusleider heen Emmerzael als personeelschef, wordt opgenomen en later weer afgedraaid. De cursist kan dan zijn.of haar fouten zien. Waarom Negatief - Tijdens de zomermaanden ia een groot aantel van onze vaate bezorgen met vakantie. De bezorging van Het Vrije Volk Metropool moet echter gewoon doorgaan. Daarom zoeken wij ie voor deze periode een aantal VAKANTIEBEZORGERS(STERS). Heb je belangstelling, vul dan deze bon volledig in en zend deze naar Hat Vrije Volk, vakantiebeiof8m(»tor»), Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. Een postzegel la niet nodig, Achternaam: Adres: Postcode: Voorl.: Nr.: Woonplaats: Telefoon: Geboortedatum:. ik ben beschikbaar voor bezorging: Van: Van; Van: tot:, tot: tot: WËSÊÈSItMÈÊlSÈSMiÉp, jj Dagelijks kan men ze zien rijden in Rotterdam, Dordrecht, Schiedam, Ylaardingen en alle gebieden daaromheen. „Ouwe karretjes", dat wil zeggen oudere vervoermiddelen. Soms 20,30 jaar in dienst; vaak blinkend, een enkele keer roestig. Wat be weegt de eigenaren hun old-timer aan te houden? Zo goed als nieuw, Z.G.A.N., geeft op die siimpele vraag de talloze antwoorden die bij al die verschil lende eigenaren horen. AFLEVERING J Beoordelaar Stilzitten Apen •wyii-'»:f± r-v HET VRIJE VOLK, metropool m i*MES |Elk putje heeft zo z'n éigen geluid' Ron Sino (23) start vrijdag met de opname met een video- clip. Een. anti-video-clip eigen lijk, of een alternatieve video- clip,-maar zo mogen we het niet noemen want van dergelij ke omschrijvingen houdt Ron Sinoo niet. „En het is geen kunst en ik hoef er niet-rijk of beroemd door te worden," voegt hij er nog aan toe. Van huis uit houdt Sinoo zich bezig met muziek. Hij componèert,. speelt en in een bescheiden huiskamer-studio neemt hij die eigen muziek eigenhandig op. En nu dus eén soort video-clip, „want behalve in geluid ben ik erg geïnteres seerd in beeld," aldus Ron Si noo. Aanleiding voor zijn plan was' weer een heel andere hob by: het haarknippen bij vrien den en bekenden. „Die mensen namen vaak na het knippen een douche en binnen de kort ste, keren zat het afvoerputje van m'n douche verstopt. Het duurde uren voor het ding weer leegliep". Na een periode van moei zaam ^ontstoppen en het weer verstopt raken van het putje „ik haalde er soms wat haren uit. .maar na een paar dagen liep 't ding weer niet door" nam- Ron Sinoo resoluut schroevedraaier en water pomptang ter hand. Het resul taat: een vlekkeloos doorlo pend afvoerputje. „Dat vond ik echt een feest, het was prachtig. Bovendien viel het me op, dat het geluid dat dat putje veroorzaakte zo móói was. bijna muziek eigen lijk. Dat bracht me op het idee van een fanfare, op rolschaat sen, in de Maastunnel. Zó klonk het mij in de oren," al dus de jonge, eh, man, want jonge kunstenaar mogen we Ron ook al niet noemen. Na het Idee van de fanfare, volgde het idee van de video clip en zoals iedereen die iets leuks wih gaan doen liep Ron tegen een belangrijk probleem óp: geld. „Het heeft me maanden en maanden van bietsen, versie ren, rommelen en bedelen ge kost Eerst moest ik de Maas tunnel, het voetgangerstun neltje daarvan, hüren. Dat kon aanvankelijk alleen voor een periode van een maand en voor vijf gulden veertig per vierkante meter. Het kostte even wat moeite om dat op'te lossen, maar het is gelukt; ik "krijg" de tunnel nu een hele. middag en bovendien krijg ik gratis elektriciteit." Goed, dat is dus geregeld. Maar wat moet Ron nou met die andere afvoerputjes? ..Die putjes hebben vaak een eigen, kenmerkend geluid. De toonhoogte van het water dat naar beneden valt verschilt van putje tot putje: dat komt door de afstand tussen zwane- hals en het putje zelf. Het mooiste op dat gebied vind ik de putten zonder zwanehals, waarbij het water in een klap naar beneden valt: soms kun je het geluid etages-lang volgen." Het bekende borrelen, roche len, pruttelen en boeren van af valputten speelt ook een rol van belang in Ron Sfnoos film. Het met een ruk verwijderen van de stop uit een vol bad le- vert eveneens een specifiek ge luid op en verder zijn er secun daire omstandigheden die het geluld beïnvloeden, zoals de stoffering van de badkamer of keuken waar. het putje zich be vindt, Betegelde badkamers zijn heel mooi van geluid. Het was dit geluid dat me aan de Maastunnel deed'denken. Het ruisen van het water staat voor het ruisen van de'wleltjes -(Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Solliciteren is slijmen en lijmen. Je moet jezelf verkopen en aanprijzen. Bij een sollicitatiegesprek is een zelfverzekerde houding on ontbeerlijk. Niet hakkelen, niet stotteren. Een driedelig pak is niet meer nodig. Zolang de kle ding maar prettig zit en schoon is. Telefonisch sollicite ren in de koffiepauze Is niet slim. Het humeur van perso neelschefs daalt, als zij van achter een bakkie leut worden weggeroepen. Dit, en nog veel meer. komt aan de orde in de cursus solli citeren, die Leen Emmerzael voor de Gemeentelijke Sociale Dienst geeft aan werklozen. Binnenkort verhulst de cursus naar de Volksuniversiteit. Leen krijgt daar de beschik king over betere ruimten en collega-cursusleiders. "Boven dien is het voor de deelnemers lastig dat de Sociale Dienst de cursus geeft. Veel mensen ver dienen er zwart wat bij. Dat vertel je niet zo snel aan iemand die voor de GSD werkt." Een van de laatste cursus sen solliciteren die Leen voor de GSD gaf, was aan een groep jonge mensen die met behoud van uitkering bij Esso werken. Zij kunnen in het kader van het zogenaamde Jeugdplan, zes tot twaalf maanden ar beidservaring opdoen. Naast het werk mogen zij cursussen volgen, die betaald worden van de door de werknemers ingele- 'n Melange van sinaasappelen, koffiebonen, honing en Franse brandy. wijn en gedistilleerd W:Td (015) 569324' onder de rolschaatsen: soms zacht, soms hard, maar altijd met een eigen geluid. Een fanfare heeft Iets bom bastisch, iets plomps: allemaal geluiden die je terug kunt' vin den in de badkamer. Overigens ga ik niet werken met een ech te fanfanre, dat ls veel te duur. Alleen voor de verzekering van die lui moest lk een kapitaal betalen. Bovendien gaat het. er rilet om dat de muzikanten samen spelen; die muziek gebruik ik niet voor mijn film. Wie mee wllvdoen hoeft dus niet te kun nen spelen;, een beetje geluid maken is al voldoende." Ook aan de rolschaats-vaar- digheid stelt Ron geen hoge eisen: tegelijk epelen èn rol schaatsen hoeft niet. „Dat zou te ingewikkeld en misschien ook wel te gevaarlijk worden. Ik houd het liever simpel, uit het oogpunt van mijn financi en. Ik' neem bijvoorbeeld niet de moeite fanfare-uniformen te huren; voor alle deelnemers is er een papieren voorschoot dat enigzins lijkt op een uni form." In dat verband verzoekt Ron de deelnemers van tevoren even te bellen: 157857 In Rotter dam. Hij kan dan gaan knip pen en plakken. Dat moet snel gebeuren, want vrijdag aan staande worden de opnamen in de Maastunnel gemaakt. „Wie mee wil doen moet verder rol schaatsen meenemen en een muziekinstrument. Het hoeft geen fanfare-instrument te zijn: een fluitje of zo, een speel goed-instrument desnoods, ls ook goed. Oh ja; een riem,v dat is ook noodzakelijk." Een riem? ,iJa, om dat papieren uni form mee vast te maken; dat scheelt mij weer een paar rol len plakband." Uiteindelijk voegt Ron de beelden van fanfare en putjes, t plus de bijbehorende geluiden aanéén tot wat hij noemt: „Een muzikale en visuele compostie. Het geluld monteer lk eerst en later voeg lk daar het beeld aan toe. Het eindresultaat zal de eerste minuten onduidelijk en vreemd zijn, maar gaande weg wordt het verband tussen die hefel verschllldende beel den en geluiden duidelijk." De achterliggende gedachte van Rons video-clip, de filoso fie zogezegd, vindt zijn oor sprong in Rons afkeer van de bestaande video-clips, zoals die door grote platenmaat schappijen worden gebruikt „Eerst is er de muziek. Dan ls er iemand die daar een flauw verhaaltje om heen ver zint, dat tenslotte aan de hand van louter visuele 'effecten in elkaar wordt gezet: donkere omgevingen, spookachtig licht..." ...Eh die eeuweige rookma chines... „Precies. Het eindresultaat, de clip, heeft nooit iets te ma ken met het geluid van de mu ziek. Ik bedoel bijvoorbeeld: hoe droog de muziek ook klinkt, het beeld ls altijd ruim telijk. Ik erger me daar vrese lijk aan. Zodoende." „De opnamen beginnen vrij dag de dertienden, om dertien uur," meldt Ron nog: een me dedeling die hem er aan herin nert dat hij de EHBO nog van zijn plannen in kennis moet stellen. „Ik hoop echt. op veel mensen. Hoe meer, hoe leuker en heus, zo gevaarlijk, is het niet." 1 Wie een specifiek borrelende bruisende of pruttelende af voerput heeft wordt eveneens, verzocht zich-bij Ron te mel den! „Ik heb er al aardig wat in mijn verzameling, maar het kan nooit te veel zijn. Ik zoek nog naar een zingende kraan, je kent dat geluid, en naar warm-waterleidingen die door het rekken en krimpen een tik kend geluid maken. Ik zeg er maar bij, dat voor mij niemand werk hoeft te ma ken van z'n putje. Mijn erva ring leert: de vieste putjes klinken het mooist." verde prijscompensatie. De kans dat de jeugdplanners na deze periode een vaste baan bij Esso krijgen, is zo klein, dat het bedrijf een cursus sollicite ren op z'n plaats vond. Leen Emmerzael heeft voor deze gelegenheid zijn cursus ingekort. Normaal komen deel nemers tien maal anderhalf uur bijeen. Nu beslaat de cur sus één hele dag. De jeugd planners leveren aan het begin van de dag een sollicitatiebrief in, die ze eerder hebben ge schreven. In geen enkele brief staat vermeld waarom ze de baan graag willen hebben. Leen: "Dat moet er wel in. Het is heel moeilijk om bij jezelf na te gaan, waaróm dat werk je leuk lijkt. Maar elke perso neelschef wil het weten." De beginzin van Ton, "Hier bij neem ik de vrijheid om te solliciteren.»" krijgt geen bij val van Leen. "Een beginzin kan geestig zijn, maar je moet maar afwachten of de persoon die je brief leest, gevoel voor humor heeft" Geen risico's dus. Het stijve: 'Naar aanlei ding van uw advertentie...' is, volgens Leert nog steeds het beste. Ook originele, maar hoog dravende, brieven met zinnen als: "Zit uw bedrijf In de rode cijfers? Als u mij aanneemt zijn uw problemen de wereld uit", doen het niet goed bij de chefs. Sommige sollicitanten gaan in hun pogingen om op te vallen, zover dat zij blauw briefpapier met witte Inkt be schrijven.. Heel begrijpelijk, als je weet dat de concurrentie groot is. Het effect ls echter ni hil. In de meeste gevallen ver dwijnen dergelijke sollicitatie brieven regelrecht in de prul-, lebak. Bij een telefonische sollicita tie wil de werkgever vaak we ten waarom de sollicitant juist deze baan wil. Leen: "Dat ls te genwoordig een geliefde vraag. Vroeger werden alleen mensen die naar een "hoge" functie solliciteerden met dit "waarom" geconfronteerd. Nu krijgt bijna iedereen deze vraag voorgeschoteld." Leen adviseert de cursisten vragen te stellen waaruit blijkt dat je hebt doorgedacht over het werk. Stotteren en hakke len maakt een.slechte indruk. Leen: "Als je moeite hebt met spreken, oefen dan." Oefening kan ook geen kwaad voor een sollicitatiegesprek. De eerste indruk die een sollicitant ach terlaat is belangrijk. Dus: kij ken naar jezelf in een spiegel. Leen heeft, om het sollicita tiegesprek te.oefenen, een vi deocamera meegebracht Een paar deelnemers van de cur sus bieden zich, na wat aam- dringen, vrijwillig aan om de sollicitant te spelen. Coördina tor van het Esso-Jeugdplan Robbert Crommclin en Leen spelen de rol van personeels chef. De sollicitant kan later zijn of haar sollicitatiegesprek ;op televisie terugzien. Kees beweegt veel met zijn handen. Lucia weet we! zwak ke punten van haarzelf te noe men, maar kent niet ook haar sterke punten. Ze geeft in het gesprek zelfs toe dat ze zich zelf nogal negatief ziet. Anita valt lange tijd stil. Leen later: "Dat je even niets zegt, hoeft niet erg te zijn. De meeste per soneelschefs helpen je dan wel weer op weg. Zij begrijpen ook wel dat je zenuwachtig bent." De deelnemers zeggen na af loop dat ze veel van de cursus opgestoken hebben. "Het was wel wat veel voor één dag", zegt Ria. Lucia: "Die videoca mera vond ik eng." Vanaf 1 september staat Leen Emmer zael, met videocamera, in de Volksuniversiteit klaar om werklozen te leren solliciteren. ROTTERDAM De veertig reacties die bij de Rotterdam se politie binnen zijn gekomen na oproepen vla de tv hebben nog niet geleid tot opheldering van .de moord op de 22-jarige Noord-Ier J. MacBride. De man werd op zaterdag 23 juni dood aangetroffen in zijn wo ning in Spangen aan de Willem Beukelszstraat. Hij was gekne veld en is door verstikking om het leven gekomen. De hoofdofficier van Justitie heeft inmiddels een beloning van 15.000 gulden uitgeloofd voor degene die informatie kan verstrekken. Mogelijk heeft het slachtof fer in de nacht van vrijdag 22 op zaterdag 23 juni bezoek ge had van twee mannen. Het be treft een blanke man tussen de 20 en 25 jaar, lengte 1.75 meter, opvallend bleek en mager ge zicht met uitstekende jukbeen deren en blond enigszins gol vend haar tot op de schouders. Hij droeg een snor en was ge kleed In een spijkerbroek, don kerblauw jack en sportschoe nen. De ander ls een kleurling van ongeveer dezelfde leeftijd, mogelijk Noord-Afrikaans ty pe, gelijke lengt?, normaal postuur, zwart golvend haar, hangende donkere snor. Hij was in 't zwart gekleed. Tips kunnen worden aange meld bij de Rotterdamse poli tie tel. 010-143144, toestel 5309. H DINSDAG 10 JULI 1984 -v if/"'. ;/f Van onze verslaggever HERMAN MOSCOVITER SCHIEDAM Midden in het Prinses Beatrixpark in Schie dam woont hl] In een oude molen. Er om heen staan schuren waarin hij precies de ruimte heeft om te sleutelen. En mocht je van de buitenzij de de indruk krijgen dat In die gribus nooit iets van klas se kan ontstaan. Toon Kro- winkel logenstraft dat met een. De Jeep die hij van meet at aan opbouwde, heeft pro bleemloos naar de D-day- happening heen en weer ge reden (1300 km) en de Dodge Wapon Carrier 52 wordt met uiterste precisie van de grond at aan weer opge bouwd. "Ik heb een kennis in Helle- voetsluits bij wie élke keer weer de ogen uit zijn hoofd rollen als hij me bezig ziet. •"Maar ik heb plezier in sleute len, ik heb altijd een paar, smerige klauwen, ik heb geen haast en ik houd er niet van naar TV te kijkèn. 's Avonds zet mijn vrouw dat apparaat aan en ik duik dan de schuur in. Ze kan me via de Intercom bellen als de koffie klaar is. Ik sleutel zo graag. Eigenlijk ben ik ook geen liefhebber van rijden. Die tocht naar Normandië was. een uitzon dering. Je doet het vanwege het unieke van zo'n evene ment." Toon Krowinkel is dokmees- ter bij Wilton Fijenoord en 47. jaar. Tot 1977 bouwde hij scheepsmodellen. Sleepbo ten, oorlogsschepen, passa giersschepen, zeilschepen, een dok. Zeventien jaar lang. „Van alles. Kijk, hier In die schuur hangt nog steeds een anderhalve meter groot zeil jacht, helemaal van houten latjes gebouwd. En alles pre cies op schaal. Nu ben ik voor die modellenbouw al leen nog maar beoordelaar." De precisie van zijn vroe gere hobby stopt hij nu in zijn nieuwe. Een nogal vreemde stap: van modelbouw naar militaire oldtimers op ware grootte. Hij haalt zijn schou ders op: „Ach, wat, ik zag een advertentie in de krant van de club Keep Them Rol ling, die allemaal mensen bijeenhoudt met militaire voertuigen, en toen dacht ik: misschien Is dat wel leuk. Ik ben eens wezen informeren en dacht uiteindelijk: een Jeepie, dat is misschien wet wat." HIJ trok dus naar de militai re dumps om zijn licht eens op te steken. „Ik scharrelde wat hier en daar en vond er een voor 2.000.-. Vermoe delijk uit 1942. Op de vraag of het ding nog reed, lacht hij hartelijk. „Go, nee, absoluut niet. Moet je de foto's zien. Verroest, ka potte versnellingsbak, kapot differentieel. Ik denk: Ik goot hem meteen helemaal uit elkaar. Van de grond et aan beginnen is het beate. Dus moest ik de dumpen af, in Dordt, in Zeist, noem maar op. Je schooiert zo een ho- Jeboel bij elkaar. Daar gaan maanden overheen en in die tussentijd kun je alle onder delen zandstralen en ver ven. De laatste jaren is de zer hobby alleen verschrik kelijk duur geworden. Er zit ten in Keep Them Rolling veel mensen met poen, er is meer belangstelling voor dit epul en het wordt nog steeds zeldzamer. Wat wil ja dan?" - Hij bouwde de Jeep geheel op. ging naar de keuring, kwam er In één keer door heen en kon weg rijden. „Maar ja, dat Is een enkele keerleuk, maar niet vaak. Ik ben ben man die niet kan stil zitten. Dus ik weer naar de sloop. Laten daar 50 Dodges staan van het leger van een van de Scandinavische lan den. Dus vraag ik: Hoeveel kost zo'n wagen? Antwoord: 4.000.-. En als je dan weet wat er aan opknapgeld nog bij moet. Nee, dat was me te duur." v Via een kennis wist hij er bij een garage in het Zeeuw se Kuitaart ook een te staan. Hij maakte een praatje en kreeg de Dodge voor 1.500.-. "Het was niet veel geld." zegt Krowinkel, '.'maar ver geet niet dat het een kraakie, een kneusje was. Daar zie ik echter nooit tegenop. En op nieuw begon hij. Alles uit el kaar, van de grond af opbou wen. Het chassis en de motor, zijn klaar, de rest van de wa gen ligt her en der in het schurencomplex opgeslagen onder oude dekens, gordij nen en kleden. De Dodge is wel een klus van groter kali ber. De wagen weegt 2750 kilo, heeft een 6 cylinder mo tor in lijn met lange slag en zal straks 1 op 4 lopen met een gemiddelde van 80 km per uur. Tankinhoud: 113 li ter. Ook dan zit het leukste deel voor Toon Krowinkel er weer op. "Meerijden in optochten, nee, daar ben ik niet zo op. Die apen aan de kant slopen er onder je ogen alles weer af. Er zit zoveel los aan zo'n ding." Aardiger zijn de tochten die Keep Them Rolling elk jaar irf het hartje winter in de Arden- nen organiseert, vindt Kro winkel. Je moet dan echt ter- reir.Ajden, vaak door de sneeuw, en een aantal op drachten uitvoeren. Een keer heb Ik met de wagen op zijn kant in de blubber gelegen. Goed terreinrijden is een hele kunst, maar zo'n ongelukje is vóórzien. Er rijden altijd wa gens mee met kleine en grote lieren. Zo ging het in de oor log ook. Ze trekken je er in no time weer uit." Dat zij de keren dat zijn vrouw ook meegaat. Niet om terrein te rijden en moeilijke dingen te doen met oude mi litaire auto's, maar om-in een vakantiehuisje te genieten van de natuur. "Zij gaat dan ook met de personenauto," merkt Krowinkel ais terzijde op. DEN HAAG De 31-jarige Rotter dammer R. C. Is In hoger beroep ver oordeeld tot acht jaar gevangenis straf wegens han del In heroïne. De Rotterdamse recht bank had de man eerder tot tien jaar veroordeeld. C. zelf is overigens sinds 1982 voortvluchtig. Hij zou een sleutel rol hebben ge speeld bij de Invoer van heroïne uit Tur kije. Dat de drugshan delaar ervandoor kon gaan was een gevolg van een se rie procedure-fou- ten bij de behande ling van de zaak te- gen hem voor de P Rotterdamse recht- bank. Deze moest t de zaak tegen C. tot driemaal toe behandelen, en mousf de man In 1982 zelfs op vrije voeten stellen. Sindsdien is C. spoorloos. :?c

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1