'"'M ;.y:c;.:* ;y I m m m m nil Zomer Zaterdag op het plein deel 2 Tasjesrover sleept vrouw uit lift iÊÈSÊm 'Ambassadors' in De Hoek Wie wordt des sterkste man? Wielerronde komt op ander parcours PvdA; wil markt weg van Markt Neddrillinde clinch met FWZ I MS Tekst: Berend Schilder Foto's: Ed Eggermont ■nt s WS SCHIEDAM /VLAAR- DINGEN Aansnel lende auto's "nemen' hetkogelronde Ver ploegh Chasséplein bij voorkeur in een rechte lijm- Het oorlogsmonu-. ment en het plantsoen t- je in het midden zij., maar een sta-in-de-wèg. Zë moetenafremmën en bijsturen en haten daarom deze rotonde. We hopen op een fikse aanrijding om deze aso- cialen de les te lezen. Dat geeft niks want er wonen genoeg dokters rond het plein, er woont zelfs een begrafenison dernemer. Burgemeester - - iiSSl )p de één of andere manier heeft deze vrolijke pfeincommune meer charme dan lezelfde gemeenschappen in ëën van de zijstraten... De heer en mevrouw Van der Linden aan het harmo nium in de ontvangstkamer voor nabestaanden. Hun pleïnburen heb oen het discrete uitvaartcentrum*geac cepteerd na aanvankelijk felle protesten. W Sill Het oorlogsmonument op het Verploegh Chasséplein. \Klazien Roest, de bloemenvrouw sinds 1949, heeft in I haar jeugd nog onder de meiboom gedanst. Ook onder de bomen aan dit sjieke plein voelt ze zich op d'r ge mak. .Bloemen; yyt; Fabriplein 'm HET VRIJE VOLK ®aa&sm Schiedam MAANDAG 23 JULI 1984 Plein: dat Is dit Jaar de rode draad In onze serie Zomer Zaterdag, die al weer haar derde jaar In gaat. De redactie van HW zal de komende za terdagen een aantal piel-, nen ln Schiedam, Vlaar dlngen, Maassluis en Hoek van Holland onder de loep nemén. Is 'een plein „een stad in èen stad" of is 'het niet meer dan één „open, onbe bouwde ruimte bij of tus sen bouwwerken", (aldus het Woordenboek der .Né-' derlandscbe Taal, 's-Gra- venhage/Lclden, 1931)? Heeft een plein een eigen karakter dat het onderscheidt van een „straat" of een „laan" of "een „dreef"? Hoe gevoe lig dat verschil ligt bewe- zen ln 1935 de bewoners van de Narcisstraat in Vlaardlngen. Die naam bestaat niet meer omdat dé Jï bewoners JNarcls- straat" vernederend von den voor hun woningen die in een kleine driehoek rond een grasveldje ston den. Op hun aandringen doopte de gemeenteraad bun straat onr tot:: Nar- cispleln. •V' Er .Is dus iets mee, met die pleinen. In „Zomer Zaterdag" bezoeken ver- slaggever Berend Schil der en fotograaf Ed Eg germont het Verploegh Chassépleln in Vlaardln gen en het Fabriplein in Schiedam*. ,£'&i Ze moeten mi j gewoon niet in een straatje douwen!' Na een uur wachten op een hardhouten lattenbankje onder het monument gaven we de moed op. Wel hebben we een paar bijna-ongelukken gezien. Zoals een auto die vanaf de ro tonde richting Schiedamseweg zover uitzwaaide (bijsturen is maar lastig!) dat hij bijna een overstekende meneer en een hond schepte. Er gebeuren überhaupt wei nig echte ongelukken op het Verploegh Chasséplein. De be grafenisondernemer heeft ook nog nooit zijn klandizie van zo dichtbij gehaald. Het is boven dien maar de vraag of hij dat zou willen. Het handjevol men sen om het sjieke plein vormt een gemeenschap die in begin sel huiver had voor de heer S. van der Linden. Toen vorig jaar bekend werd dat hij zijn oog op het statige pand aan het plein had iaten vallen brak enige paniek uit Bewoners in een na-oorlogse flat (met het nieuwe gebouw van de NMB de enige nlet-authentieke be bouwing aan het plein) schre ven protestbrieven naar het stadhuis om de komst van een uitvaartcentrum te voorko men. "25e wilden geen begrafenis auto's mijn huis in en uit zien rijden," zegt Van der Linden op eerbiedige toon. "Maar het valt wel mee, hoor. Mijn auto's worden door de begroeiing rondom aan het zicht onttrok ken." Buiten wijst hij de route van de auto's aan. Ze rijden zijn voortuin in, maken een draai en steken vervolgens dis creet naar achteren tot aan een soort garagedeur. Hij en zijn vrouw, die aan merkelijk meer glimlacht tij dens het gesprek, voelen zich 'nu volledig geaccepteerd door de overige plelnbewoners. Te meer daar zij veel geld en moeite hebben besteed aan hun villa uit 1908. Het enigszins verwaarloosde pand is door hen weer teruggebracht in de oude staat. Ook in het Gemeen tearchief aan .het Emaus heerst tevredenheid. De oude archieffoto's kloppen weer met de werkelijkheid. 1 Richard Adolphe Verploegh Cassé, geboren te Batavia in 1814. burgemeester van Vrees wijk, van 1806 tot 1893, burge meester van Vlaardinjgeri van 1895 tot Zijn dood in 1904. On- middellijk na zijn aanstelling in Vlaardlngen werd voor 17.500 een ambtswoning ge bouwd aan het eind van de ScMedamseweg-West. Een jaar later, in 1896, trok hij er in. Richard keek uit over een weilandje waarvoor toen al twintig jaar lang plannen be stonden om er een plein van te maken. Het plein zou toegang geven tot de Schiedamseweg- Oost. Hij zette zelf een ontwerp op papier maar leefde niet lang genoeg om het eindresultaat te zien. Pas in 1906 is het plein geboren en wordt, hoe origi neel, „Plein aan den Schiedam seweg" genoemd. Drie jaar la ter besloot de gemeenteraad het plein te vernoemen naar de ontwerper van dit „schoone stadsgedeelte". De gescheiden huisnummering van de twee stukken Schiedamseweg' werd aaneen geregen. Korte tijd la ter verscheen het eerste ver keersbord je ln het plantsoen: (waar in die tijd tropische planten bloeiden) Rechts Hou den. Het huis van Verploegh Chassé staat er nog. De huidi ge bewoners drijven er een tandartspraktijk en zijn dé op volgers van de bekende tand arts Vos die er een dik jaar ge leden mee ophield..v-~' We treffen mevrouw S. Tin- ga aan in de keuken. Ze hoorde ons al lopen over het grind. We hadden haar één rondje zien maken om het plein in een wit te sp<\ .auto alvorens ze haar oprijlaantje in schoot. Wat ze vindt van het plein? „Geweldig. Ja, echt heel bij zonder.... ik bedoel, je hebt hier zo'n mooi uitzicht. Vooral met de dodenherdenking. Dan staan ze allemaal bij het mo nument. De ziekenomroep is bij .ons thuis geweest om ra dio-opnames te maken. Het is hier lekker groen en de bomen zijn oud. Ik hou ook van al die oude huizen. Daar hangt altijd zo'n sfeer omheen. Alleen vind ik ons huis er van buiten som ber uit zieri. Ach, ik zou zo graag het archief in willen om er meer van te weten." Over de mensen om haar heen: „Tja, er wonen niet zo veel mensen, dat is de ellende. Laatst stond het witte huis hiernaast te koop. We hoopten vurig dat er mensen in zouden gaan wonen. Maar nee, d'r zit nir een accountantskantoor. Dat was reuze jammer." Geen plein zonder bloemen- stand. Klazien („tegenwoordig geven ze kinderen veel leukere namen"). Roest staat er al sinds 1949 en weet precies waar haar klanten vandaan komen. De meeste bloemen verkoopt ze aan de bewoners van de na-oorlogse flat'en aan middenstanders die de dage lijkse omzet naar de NMB- bank brengen. Ze is op de hoogte van alle ontwikkelingen rond het plein. 'T is er alle maal niet op vooruit gegaan, zo gelooft Katrien. De flat vindt ze monsterlijk. Het nieu we NMB-gebouw, waar ze pal voor staat, vindt ze mooi: „het past in ieder geval bij de rest van het plein." „Ik ben zo rood als een kroot," roept ze zonder enige aanleiding. „En toch heb ik een part-time baantje als kos teres bij de Remonstrantse kerk hier vlak achter. Ja, ze zijn mee gegaan met hun tijd. Ze moeten wel anders zit er helemaal niemand meer in de kerk. En Ik heb ook nog onder de meiboom gedanst. Maar nu heb ik wat geld belegd en lees de NRC om te weten wat er met m'n geld gebeurt. Maar als ik 65 ben, pakt de belasting het toch wel weer vrn me af." Een beetje verward zetten we koers naar het Fabriplein in Schiedam. Hier is aan men sen geen gebrek. Binnen een mum van tijd staat een groep je nieuwsgierige bewoners om ons heen. Lang nadenken over de voordélen van een plein hoeven ze niet. Mevrouw Rook: „Ze moeten mij gewoon niet in een straatje douwen." Haar vriendin mevrouw Tolhuizen: „Je zit niet op eikaars lippen. En onze kinderen zijn hier vrij: Ze zitten niet in de stink gassen," wijzend op" het dicht begroeide plantsoen met sté nen trappetjes, zandbakken en paadjes. Haar zoon Ruud is het er niet mee eens: „Je kan hier nergens voetballen. D'r komt zo'n oud wijf naar je toe die zegt dat je op. moet rotten. Op het Frans Halsplein hebben ze een mooi voetbalveld en ook no'g een basketbalveld." Ga je daar dan heen? „Nee, want die gasten daar zeggen: ga naar je eigen plein." De parkeervakken staan grotendeels leeg. Veel bewo ners zijn met vakantie. De achterblijvers vinden het maar raar dat uitgerekend nu belangstelling bestaat voor "hun" Fabriplein. Er is echter genoeg leven in de brouwerij. De één stofzuigt met een ver lengsnoer vanuit het huis zijn auto, de ander brandt zijn uit- laatdemper van een brommer schoon en uit vele ramen op de eerste of tweede verdieping hangen bewoners. Zij houden alle gebeurtenissen op het plein nauwlettend in de gaten en grijpen iedere kans om even te praten met passanten met beide handen beet. Op de een of andere manier heeft de ze vrolijke pleincommune meer charme dan dezelfde ge meenschappen in één van de zijstraten. Op een bord staat de renova tie aangekondigd die het Fa briplein jarenlang in haar ban heeft gehouden. De groot scheepse' opknapbeurt is dan eindelijk begonnen. Een kwart van de bewoners zit al in de wisselwoningen in de buurt. Bestuurslid Willem Vermeer van "Arbelderswoningbouw- verenlging Schiedam vooruit" heeft alle ruzies tussen bewo ners en gemeente van dichtbij meegemaakt. Hij wil er liever niét over praten. „Ik ben blij dat ze eindelijk bezig zijn," is het enige wat hij los laat. Wel wil hij praten over hoe het Fa briplein er vroeger uitzag. .Al leen maar gras," zegt hij, „En daar stond dan een groot hek om heen. Er liepen weinig mensen op het plein. De. kinde ren mochten er niet eens spe len. Dat was niet netjes." We lopen wat verder. Me vrouw Cancela hangt uit een smal raam en keuvelt naar be neden met een andere pleinbe woonster. Zodra de camera op haar gericht wordt, schiet het hoofd van de Spaanse snel naar binnen. We roepen haar en maken er een kiekeboe-spel- letje van. Uiteindelijk laat ze zich fotograferen. Haar man wast op het plein zijn auto en zegt veel betekenend: „We heb ben geen last van Nederlan ders..." SCHIEDAM Een kleine, tengere tas jesrover var onge veer 20 jaar heeft een 75-jarlge Schiedamse vrouw; uit een lift gesleurd en haar ta3jë met 20 gulden afhandig gemaakt. De vrouw woont aan het Albert van Raalteplein. Op vrijdagavond kwart voor tien stapte zij samen met de dief In de lift. Hij stopte onderweg om uit te stappen maar sleepte de vrouw achter zich aan. In het trappenhuis sloeg hij haar in het gezicht waardoor zij een kleine hoofdwond opliep en haar bril kapot- op de grond viel. Het tasje nam hij? mee. Volgens de politie gaat bat hier om een ernstige-,!; zaak omdathler-'". mee angst onderis overige oude buurt bewoonsters wordt gewekt. 21) ver- j zoekt getuigen contact p te nemen met het hoofdbu-* reau, tel, 264666. - 'T? HOEK VAN HOL LAND—„The American Musical Ambassadors" stoppen even in Hoek van Holland op zaterdag 28 juli voordat zij naar En geland doorreizen. Op het grasveld bij het wijkgebouw De Hoekstee zullen zij vanaf half zeven 's avonds optreden. Het gaat hier om een muziekorkest van ruim honderd Amerikaanse jon gelui. 21) worden jaarlijks gekozen uit de vele Ameri kaanse ünlversitei- ten en middelbare scholen waar zij minstens een jaar les hebben gehad. Een paar weken voor de vakantie komen zij bij elkaar en studeren het re pertoire In. Daarna trekken zij dóór - Europa. The American Mü^ sical Ambassadors hebben een om- vangrijk program* ma. Uiteraard zit daarin een flinke"? portie Amerikaanse muziek met show maar ook de klas* sieke Europese componisten ko- men aan bod, zo is in de voorgaande* jaren gebleken, -t HOEK VAN HOL- LAND Wie is de sterkste man van Hoek van Holland? Dié vraag wordt za- terdag beantwoord na een uitgebreide strijd op verschil lende onderdelen. Sport in Harmonie en koopcentrum De Meerpaal organise ren het spierballen festijn. Voor de sterkste man is eén prijs van ƒ500 be schikbaar. De man nen moeten baks tenen tillen, auto's trekken gen ge wichtheffen. Omdat hétgaafdm de sterkste mari'ujt alleen Hóek'van" Holland mogen ai- leen mannen uit;" onze deelgemeente meedoen.. Er wor den kijkers uit dé' verre omtrek vér^ wacht. V ■4-4:(59;v •■•jv' r». HOEK VAN HOL LAND De ama- teurwielerronde van Hóek van Hol land wordt dit jaar op een ander par cours gehouden. In het verleden is de wielerronde al eens gehouden op de Boulevard en door de Hoekse Bosjes, maar later werd de ronde verplaatst naar het centrum. De renovatie en 1 herinrichting van de Prins Hendrik straat zijn er nu de oorzaak van dat de wielerronde daar 'niet meer gereden kan worden. De bochten zijn te scherp en enkel doorgangen te nauw vpor de cou reurs. De organise rende vereniging "De Pedaalridders" uit Rotterdam Is naarstig op zoek gegaan naar een alternatief en men denkt dat nu ge vonden te hebben aan de Koningin Emmaweg en de Strandweg. Op 31 juli wordt de wielerronde daar nu gehouden. Het startpunt ligt langs de Nieuwe Water weg en de renners gaan via de Cru- quisweg, Stations- weg.-Strandweg en Prins Willemweg dan weer naar het startpunt. De amateurs star ten om zeven uur over honderd kilo meter. Daarvoor wordt een koers van veertig kilome ter gereden voor liefhebbers en ve teranen. Die rit start om half zes. Uiteraard zal het gehele parcours tussen vijf uur 's middags en tien uur 's avonds auto vrij gemaakt wor den. ,4'/ Voor noodgevallen betreffende bewo ners binnen de ring zal er een sluis worden gemaakt op het kruispunt Stationsweg/ Strandweg nabij; het strandstation. Die uitgang kan al leen in overleg niet de politie gebruikt worden. Bij de^ amateurkoers zal ook de winnaar .van vorig jaar. Axel Hermans, weer aanwezig zijn. Voorts nemen vele rijders deólüit hél Westlanden uit'ftet Waterweggebied.' Zo start Toine van der Knaap uit We teringen erv komen ook Adie en Ro"bj Hoefsloot uit Méas- sluis aan de stad; v v' a** MAASSLUIS De wekelijkse markt moet voortaan al tijd op het parkeer terrein achter de Nleuwstraat wor den gehouden. Dat vindt de PvdA. De weekmarkt werd tot voor kort meer in het centrum van Maassluis (ook Markt geheten) ge houden maar moest wijken voor opbrekerijen. Het college van Burgemeester en Wethouders zal het PvdA-voorste! "in overweging" ne men. Eerst zal het college de mening vragen van de Marktcommissle.en Ondernemers Fe? deratie Maassluis. De weekmarkt zql nog zeker vijf tot zes weken achter de Nieuwstraat worden gehouden. ROTTERDAM - Neddrill BV, een volle Nedlloyd- dochter, heeft ge dreigd geen perso neel meer te zullen gebruiken van een ander Nedlloyd-be- drijf, te weten Ned- iloyd Rederijdien sten. Het dreige ment is geuit te genover de zeelie- denbond FWZ, die betere loon- en ar beidsvoorwaarden wil voor het perso neel dat op boor schepen en boorei landen van Nèddrlll werkt. Neddrill heeft de FWZ gezegd dat het met wensen en ve/langens bij Nedlloyd Rederij- diensten moet zijn ornaat het perso neel daar formeel in dienst is. De zee- liedenbond wil over al het personeel dat voor Neddrill werkt praten, dus ook dat wat van Neddrill Nederland se Antillen wordt betrokken. De afwijzing van Nedc* 111 wordt door de FWZ onaan vaardbaar ge noemd. De bond is verhaal gaan halen bij de raad van be stuur van de Ned lloyd Groep nriaar heeft daarhetzelf- de verhaal te horen gekregen plus de mededeling dat over de loon- en arbeidsvoorwaar den bij de CAO-on- derhandellngen: moet worden gé- sproken. S De FWZ zaf zich; over dat standppnt beraden. Mogelijk zal de bond de soepele houding die het tegenover Nedlloyd in diverse commissies heeft gehad, lat en-vanen. V»

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1