iDoor geTommel met Slui: spol d< ér: Jeugdland trekt zesduizend kinderen mm Wmm m m HM* Keizerwaard in VUT Ziekénhuisdief uit Dordt aangehouden Krakers Goudsteen 3 voor de rechter D'r mag ook niks.... Kobe in Rotterdam Carnaval afgelast WS Van onze verslaggever BEREND SCHILDER MAASSLUIS Moet een ernstig verzakte boer derij bloeden voor het zorgeloos voetballen, ten nissen en zwemmen van Maassluise. burgers? Is eigenaar Piet de Haas het slachtoffer van een on schuldig lijkende peilverlaging in de Sluispolder? Drie eeuwen hebben polder en boerderij De Rid derhof in harmonie geleefd. Tot de gemeente en later Delfland vanaf 1967 met de waterstand be gonnen te rommelen. Het kan geen toeval meer zijn... Schijntje Restaurant- boerderij De Ridderhof, meer dan drie eeuwen lang met het trapgeveltje fier omhoog. Na gerom mel aan het polderwater is het nooit meer goed gekomen... -ui ■- Horecaman Piet de Haas:„Ik blijf heel rustig door hakken. Tot ik heb ge wonnen." Drainage Problemen Mevrouw C. M. Ebbinge Wubben-van Praag en de heer T. Hoek van Huma nitas. Kattepïs Inbraak Fietsen VERBODEN GIER TE STORTEN EN/OF TE SPUITEN HET VRIJE VOLK Schiedam 10 ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 Moet een oude boerderij boeten voor peilverlaging "Ik ben er dag en nacht mee bezig. Maar ik raak niet meer opgewonden. Ik blijf heel rus tig doorhakken. Tot ik heb ge wonnen." Piet de Haas, de broer van de scheepswerfdi recteur Henk de Haas, zegt het zonder emotie. Terwijl de jong ogende horeca-ondememer, die in '74 in De Ridderhof zijn restaurant begon, alle reden heeft om zijn machteloze woe de te tonen. Vier jaar geleden begonnen de eerste scheurtjes zich in de stokoude maar degelijke mu ren te vertonen. De vloer van het restaurant begon te golven. De standvinken staande bal ken die de dakconstructie steu nen kwamen los van hun ba ses waardoor ze als loodzware gewichten het dak naar bene den trokken. Tot verdriet van SCHIEDAM Jeugdland, het grootste kinderfeest van Schiedam, heeft deze zomer 6000 bezoekertjes gehad. De or ganisatie zette er gisteren een punt achter, traditiegetrouw, in het Beatrixpark. Jeugdland heeft vanaf 16 juli geduurd. Het slotfeest in het park was zo mogelijk nog spektakulalr- der dan' alle andere vooraf gaande festiviteiten. Een paar honderd kinderen vermaakten zich met pony's, paarden, een stoomtreintje, een gigantisch springkussen in de vorm van een aap, twee hometrainers, een draaimolen en met een pi- ratenspel. Tientallen meisjes en jongens hadden zich als vervaarlijke piraten ultgedosd om in vol ornaat op de foto te gaan als leuke herinnering voor later. Jeugdconsulent van de ge meente Schiedam, Joop van Broekhoven, had ditmaal 26 vrijwilligers nodig om de boel te "mannen". Marcel Kool uit Overschie, één van de- vrijwil ligers, hield gisteren toezicht bij de twee hometrainers waar om de haverklap de recordtijd 250 meter fietsen werd gebro ken. Snelste tijd: 11.3 seconden. "Dit is goed om vast aan kin deren te wennen," zegt Marcel Kool tussen de bedrijven door. "Ik wii naar de lerarenoplei ding dus Jeugdland is een aadig voorproefje." Hoe *t hem is bevallen? "Pri ma!" zegt de Rotterdammer. "Ik had verwacht dat de kinde ren vervelend zouden zijn maar dat valt reuze mee. Ja, je hebt er wel van die echte bloedzuigers tussen lopen maar die maak je overal mee." Ook de 69-jarige W. van der Heiden,, eveneens uit Rotter dam, had gisteren eer van zijn werk. Hij en zijn vrienden van Stoomgroep West hadden voor dit slotfeest bijna 100 meter mini-rails neergelegd met daarop een stoomlocje, door Van der Heiden vijf jaar gele den zelf gebouwd. Elk rit je met even zo kleine wagonne tjes trok volop kinderen. "Die loc is sterk genoeg, hoor," beweert hij terwijl er zeker dertig kinderen plaats nemen achterop. "Hij heeft een keertje 62 volwassenen op 14 wagons getrokken." De stoom- vereniging, met een aantal permanente banen in het Haagse Zuiderpark, vindt het leuk om kinderen met gratis ritjes te fêteren. "Vooral ge- handicapte kinderen met spierdistrofie," zegt Van der Heiden. "Die komen haast -nooit buiten. Laat staan buiten op een stoomtreintje. Dan kraaien ze van plezier. Die kin deren zijn heel dankbaar." Later in'de middag trokken de kinderen van Jeugdland naar het voetbalterrein van Excelsior '20. Daar trad een keur van artiesten op. Zowel het podium als de tribune wa ren overdekt, wat gezien het droge weer van gistermiddag onnodig bleek. De Haas kreeg zijn Ridderhof. het mooiste restaurant van Maassluis, de bijnaam van "die tent waar de soep uit je kom loopt" Vorig jaar was de toestand onhoudbaar. De Ridderhof ging 10 weken dicht voor een opknapbeurt Onder een deel van het restaurant zitten nu nieuwe palen. Inclusief het klantenverlies bedroeg de schade één miljoen. Omdat De Haas zo'n financiële klap niet zou overleven, toont hij zich nu erg dankbaar voor de lening van een kwart miljoen die de gemeente Maassluis hem toe reikte. "Zonder die lening zou mijn zaak nu niet meer be staan," meent hij na enig cij- ferwerk. Maar zijn dank is" toch niet oprecht, al spreekt De Haas van een "goede samenwer king" tussen hem en de ge meente/ Het was Maassluis maar geraden ook om hulp te bieden. Zij is namelijk eigena resse van het monumentale pand en vangt een fikse huur van De Haas. Bovendien is contractueél vastgelegd dat ook het onderhoud en repara ties voor rekening van de huurder komen. Al sinds 1962 was de oude boerderij een vet te melkkoe waar Maassluis geen omkijken naar had. De lening van een kwart miljoen Ja leningdaar wordt de gemeentekas óok al niet armer van is helemaal een schijntje voor wie bedenkt dat Maassluis waarschijnlijk niet vrij uit gaat als de oor zaak van de verzakking ooit nog eens wordt bewezen. Het begon in '67 toen er plan nen bestonden voor de bouw van zwembad De Dolfijn en een aantal sportcomplezen in de Sluispolder, vlakbij De Rid derhof. Om de bouw van dit al les te vergemakkelijken en het grondwater uit de buurt te ■SS»** houden, liet Maassluis een stuw bouwen vlak bij het zwembad in één van de water sloten. Achter deze stuw, waar de bouw van De Dolfijn twee jaar later zou beginnen, kon het "polderpeil" (de water hoogte in de sloten) zonder problemen worden verlaagd tot 2.00 meter onder NAP. (zo- merpeil) en 2.15 meter onder NA.P. (winterpeil). Al snel kwamen de eerste problemen. De stuw bleek op 2.03 meter onder N.A.P. te lig gen. *s Zomers werd het sloot water dus minstens nog eens drie centimeter lager gehou den dan de bedoeling was an ders zou de stuw overstromen. Wat er precies fout Is gegaan met de bouw van het damme tje is onduidelijk, Zowel op het stadhuis ais in de archieven van Delfland, die het beheer van de polders in '77 heeft overgenomen, zijn de bouwte keningen onvindbaar. "Mis schien zijn er nooit tekeningen van gemaakt," oppert dis trictshoofd van Delfland, ing. W. van de Haar. De afwijkingen werden nog groter. Tot op de dag van van daag ligt het polderpeil 's zo mers zo'n 10 centimeter lager dan de bedoeling is. Piet de Haas heeft een NJLP.-meter aangeschaft waarmee hij al twee jaar lang dagelijks de standen registreert. Zijn re cord tot nu toe: 26 centimeter onder het officiële polderpeil. Ing. Van de Haar en directeur J. H. Kloet van Gemeentewer ken Maassluis spreken de noti ties van Piet de Haas niet te gen. Vanwaar die abnormale af wijkingen? Van de Haar: "An ders souden we problemen krijgen met de drainage van het zwembad en de sportvel den," doelend op de voetbalvel den van VJD.L. aan de Sport- laan. Directeur Kloet van Ge meentewerken spreekt hem te gen. Hij acht het "onwaar schijnlijk" dat de velden blank komen te staan als het officiële polderpeil wordt aangehouden. Waarom het werkelijke peil dan zo laag Is, weet hij echter niet. Piet dé Haas wacht Inmid dels op voldoende bewijs om te kunnen aantonen dat door de verlaging van het polderpeil ook het grondwater onder zijn oude boerderij Is gezakt. Als gevolg daarvan zijn de houten palen onder De Ridderhof weg gerot, zo luidt zijn aannemelij ke theorie. Is het bewijs een maal bijeen gezameld dan wil hij Delfland voor de rechter slepen. De Haas voelt zich gesterkt door een onderzoek van TNO In opdracht van Maassluis. De technici uit Delft achten het voor 90 percent zeker dat de verzakking Is veroorzaakt door gerommel met het pol derpeil. Zijn restaurant draalt In middels weer goed. Wie het niet weet merkt niks van de scheefstand en de renovatie. Maar voor hoe lang? Piet de Haas: "Dit voorjaar heb ik het terrein rond mijn restaurant latenophogen. Er zitten nu weer kuilen In." Gratis vakantie voor zestig kinderen die 't nodig hebben (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN "Kinderen, die het no dig hebben." Zo omschrijft me vrouw C. M. Sbblnge Wubben- van Praag de kinderen, die een week gratis vakantie krijgen aangeboden, door de afdeling Rijnmond van Humanitas. Tweemaal per jaar in de paas- en herfstvakantie gaat een groep van circa 50 60 kinderen uit Schiedam en Vlaardingen naar gastgezin nen op de Veluwe om op adem te komen. Actie "Frisse lucht voor kin deren" heet deze moderne va riant op de oude gezondheids kolonie voor bleekneusjes uit het ongezonde westen. De ge meente Schiedam gaf hiervoor vorig jaar een bescheiden sub sidie van 595 gulden. Als ge volg van de bezuinigingen is dit bedrag dit jaar terugge bracht tot 272 gulden. De ge meente Vlaardingen betaalt geen cent Frisse lucht voor kinderen: de naam doet vermoeden dat het gaat om kinderen met ademhalingsmoeilijkheden, of zoals dat tegenwoordige heet CARA-patlënten. Dat Is niet meer het geval, alhoewel de luchtvervuiling in Rijnmond begin jaren '70 wel de aanleiding vormde om met de actie te beginnen. Het initia tief werd genomen door de Ac tiegroep Astmatici Rijnmond. Later nam Humanitas de or ganisatie over, Humanitas- Rotterdam stuurt de kinderen nu naar Drenthe en Humani- tas-Rijnmond brengt hen op de Veluwe onder. De kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 13 jaar loge ren bij vaste gastgezinnen zo dat er een band ontstaat tus sen gast(en) en gezin. "Wan neer dé kinderen hun pleegou ders weer zien, vliegen ze op hen af alsof het hun eigen ouders zijn", vertelt de heer T. Hoek, die de actie al 10 jaar Organiseert. "Er wordt heel wat gezoend. O fijn, dat je er weer bent, hoor je dan. En als het afscheid daar is, rollen er heel wat traantjes." Vaak wordt de aldus gesme de band ook gedurende de rest van het jaar onderhouden: een kaartje bij de verjaardag van het kind, telefoontjes of zelfs een extra vakantieweek in de zomervakantie, waarbij het gastgezin het kind hier.zelf op haalt. "Dat Is juist wat wij be langrijk vinden", zegt me vrouw Ebbinge Wubben, voor zitter van Humanitas-Rijn- mond. Bij de Humanltas-weken gaan de kinderen met een bus naar Apeldoorn, waar ze door de gastouders in een bejaar dentehuis van Humanitas wor den opgehaald. De heer Hoek blijft daarna in Schiedam en kele dagen in de buurt van de telefoon. "Maar als het dins dag is, hoef ik niet meer onge rust te zijn", vertelt hij. Dan weet hij dat geen der kinderen last van helmwee heeft. "Kinderen die het nodig heb ben" Zo omschrijft mevrouw Ebbinge Wubben kies de groep kinderen waarop Humanitas zich richt. Ze wil er liever in de krant niet teveel over uit weiden. Het is een gemêleerd' gezelschap met één woord als gezamenlijk kenmerk: proble men. Er zit, zoals in de begin jaren, een enkele astma-patl- ent onder en voor de kinderen is het Humanitas-weekje vaak hun enige vakantie. De verschuiving in doel groep van astma-patiënten naar "kinderen die het nodig hebben" is waarschijnlijk toe te schrijven aan het feit, dat er betere medicijnen zijn geko men ter bestrijding van de vroeger zo bekende astma- aanvallen. Het bleek ook al snel. dat er behalve astma-pa tiënten nog veel meer kinderen in het Rijnmondgebied wonen, die wat frisse lucht goed kun nen gebruiken. Humanitas gaat naar hen op zoek via scholen. Bij een huis bezoekje wordt bekeken of de omstandigheden de vakantie- weekjes noodzakelijk maken. Mensen die zeggen "wij gaan niet op vakantie, maar wij hebben wei een caravan aan het Brieise Meer", valien bui ten de boot. "De drempelvrees zit er nog steeds verschrikkelijk in", ver telt de heer Hoek. "Er zouden veel meer kinderen mee kun nen. Maar het gebeurt toch vaak, dat vader al tien jaar werkloos is en zich te groot voelt om te zeggen: ik geef m'n kinderen wel mee." De econo mische crisis heeft, zo zegt mevrouw Ebbinge Wubben, "nog niet" voor een toenemend aanbod gezorgd. "Wij maken er geen reclame voor", besluit zij. "Het loopt." Wie meent in aanmerking te komen voor de vakantieweken, waarvoor een bijdrage in de reis- en ongevallenverzekering en buskosten wordt gevraagd (ongeveer 25 gulden), wordt verzocht contact op te nemen met Horst Looymcyer (261725), Ronald Tieken (262083) Of Rita Nells (712372), die de organisatie van de heer Hoek gaan overnemen. kortaf De Vlaardingse po litie is donderdag gebombardeerd met telefoontjes over stankoverlast. De klagers om schreven de stank als "kattepislucht". De C.M.R.K. (Rijn mond) stelt een na der onderwoek in. Bij een Inbraak ir> een woning aan de Stationsstraat te Vlaardingen zijn een portemonnee, fotocamera en een telelens ontvreemd. De inbrekers kwa- men binnen via de achterkant, waar een gebroken ruit van de serre dit hen wel erg gemak kelijk maakte. Verspreid over de gehele stad zijn vier fietsen gesto len en één brom fiets. De totale waarde bedraagt '2035 gulden. VLAARDINGEN Na ruim 43 jaar in dienst van de ge meente Vlaardin gen te zijn geweest, heeft de heer D. C. Keizerwaard af scheid genomen van zijn werkgever. Hij verlaat de ge meentedienst via de VUT-regeling. Keizerwaard werkte sinds 1971 als ambtenaar op het stadhuis, waar hij zich met militaire zaken bezighield. Daarvoor werkte hij 5 jaar bij de distri- butiedienst en 22 jaar bij gemeente werken. In de oor log verrichtte hij koeriersdiensten bij de illegaliteit. In de sportwereld is Kei zerwaard geen on bekende. Als voet baller bij de Zwalu wen verwierf hij zich de bijnaam „de Faas Wilkes van het zaterdag voetbal". VLAARDINGEN Met behulp van be zoekers is het ge lukt in het Holy Zie kenhuis de 29-jari- ge J. P. v.d. B. uit Dordrecht aan te houden. De man wordt ervan ver dacht geld en sie raden van zowel personeel als pati ënten te hebben ontvreemd. Een na- der onderzoek is gaande. MAASSLUIS Een aantal krakers van het pand Goudsteen 3 in Maassluis is gister ochtend door de gemeente Maas sluis voor de rech ter gesleept. De krakers houden het pand al twee we ken bezet en willen er een opvangcen trum voor jongeren beginnen. De gemeente Maassluis heeft een kort geding aange spannen omdat zij het pand wil verko pen. Vlak nadat de gemeente dit be sloot en de ver koopopdracht naar een Maaslandse makelaar stuurde, trokken de krakers in het pand dat al enkele maanden leeg stond. Maas sluis stelde vanoch tend bij rechter mr. Nivard in Rotter dam dat de ver koop door de kraakactie wordt belemmerd. Vol gens de gemeente zijn er geïnteres seerde kopers voor het huis maar wordt een bezichti ging door de kraakactie onmo gelijk gemaakt. Het pand aan de Goudsteen was voor het laatst ver huurd aan creatief centrum Klei en Kleur. Deze kreeg een andere ruimte van de gemeente. Een opslagruimte voor marktkramen aan de achterkant van het pand is nog steeds verhuurd aan een markt koopman. Ook hij heeft onlangs een andere ruimte aan geboden gekregen van de gemeente. Ondanks de over tuigende argumen ten van de ge- meente hebben de.» krakers gisteroch- tend hun zaak zon der advocaat ver- f dedigd. Mr. Nivard' doet vrijdagoch- I tend uitspraak. t In mei dit jaar wist het gemeentebe stuur tot tweemaal toe krakers uit hui zen in de Esser- straat te verdrijven. Bij de rechter schermde de ge meente toen met de woonrulmtewet die zegt dat voor ieder huis een ver gunning nodig is om er in te wonen. De krakers hadden uiteraard niet zo'n vergunning. Om het pand aan de Goudsteen veilig te stellen gebruikt de gemeente ande re juridische mid delen omdat het hier niet om een woonhuis gaat. „D'r mag ook niks", riep onze fo tograaf ARIE WA PENAAR toen hij deze week op een warme middag over de Kerkweg reed en dit bordje zag. Andere bord jes hadden hem er toen al op attent gemaakt, dat het storten van huisvuil ook verboden is. Blijkbaar gebruiken niet alleen burgers, maar ook boeren dit gebied (Spa- land, dat opgespo ten wordt om te zij ner tijd tot een nieuwbouwwijk la Woudhoek uit te groeien) om er hun overtollige troep kwijt te raken. D'r mag ook niks: van daar deze foto. ROTTERDAM Ter gelegenheid van de manifestatie „Japan in Rotter dam" zal volgende week een delegatie uit Kobe een be zoek bengen aan Rotterdam. Naast de iocö-burge- meester Yasuyash! en vertegenwoordi gers van het ge meentebestuur komt ook een grote groep vertegen woordigsters van de Kobese burgerij mee. Deze „good- willmissie" staat onder leiding van de dames Doi en Seno. De vrouwen van de missie zul len op maandag 6 augustus tijdens de „Kobe-dag" bezoe kers van de Japan se manifestatie In de Doelen sake (rijstwijn) uit hun stad laten proeven. Kobe is de Rotter damse zusterhaven in Japan. Samen met Seattle uit de Verenigde Staten wordt elke twee jaar een havense- minar in een van de drie steden georga niseerd. UTRECHT Het Caribbean Carna val in Utrecht Is af gelast, omaét het geheel overscha duwd dreigde te worden door het Rotterdamse Antil liaanse feest. Het Utrechtse Carib bean Carnaval Co mité (CCC) heeft tot de afgelasting besloten omdat sponsors uitbleven. Veel attracties die de vorige twee jaar nog in Utrecht wa ren te zien, zullen nu aantreden In de Maasstad. Het CCC had eer der besloten het Utrechtse carnaval te verplaatsen naar 18 augustus. Oor spronkelijk was het plan het carnaval vandaag te houden, maar nadat bekend werd dat ook de Rotterdammers de ze datum hadden uitgekozen, ver schoven de comité leden de datum. Dit leverde zoveel or ganisatorische pro blemen op, dat men besloot dit jaar in Utrecht geen Caribbean carnaval te vieren

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1