gaat 8 weken dicht I Het was een verwachtingsvolle tijd Reuzenschubkarper uit Crooswijksesingol Krakers moeten van rechter pand uit Politie laat fietsen graveren Van Leyden Gaelstraat Buschauffeur blust brandende auto WSsÊÊm mmm Raam, Schiedam mÊSÊmm. Dennis op de plek, waar ooit zijn wiegje stond. tJ2r hing iets in de lucht van: alles wordt be ter." j Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM „Hier was het," zegt Dennis, wij- zend op het grasveld tussen het Groenweegje en de laatste huizen van de Raam. Waar je nu door kunt kijken tot aan de Goudsbloem aan het eind van de Sint Anna Zusterstraat, stond na de oorlog éen dichtbebouwde wijk vol sloppen en stegen. Daar woonden de échte Schiedammers, mensen die met de jenever waren opgegroeid en vaak nog in een distilleerderij werkten. „Je was een encla ve. Ook binnen de stad. Hét was een goudvissen kom. Je was als het ware omsingeld door de dis tilleerderijen en de kurkenfabriek." Standen Sigaretten Kroonprins Onkuisheid Zo zag de Raam er tot 1954 uit. Driemaal donderjde Dennis in het zwarte water. Eenmaal op de dag van zijn eerste heilige communie, in zijn beste pak. De redder kreeg een slof smokkelsigaretten. Vlak bij de Schie versmalde de Raam zich. Schepen konden er alleen dankzij goede stuurmanskunst door. Fietslampjes HET VRIJE VOLK ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1984 nog niet zwaar la vervuild of vergif- tigd. „Ik heb drie kwartier werk ge had om hem aan de kant te krijgen," vertelt SJaak. „Hij zwom wel drie keer de singel rond." Visser De Vos heeft de schubkarper uiteraard terugge zet bij zijn soortge noten. De vis woog naar schatting rond zeventien pond. Dennis zijn eigenlijke naam is Dammis Van 't Zelfde werd hier vierenveertig jaar geleden geboren. In 1954 verhuisde de hele achtkopplge familie naar de Bellstraat. In deze buurt heeft hij zijn eerste levenservaring opgedaan. In deze buurt? Dennis herkent vrijwel niets meer. De Raam, ooit een vrij brede gracht, waar schepen kwamen, is gedempt. De slop pen, stegen en hofjes zijn afge broken. Jenevertonnen zie je nergens meer. En de mentali- teit is ook verdwenen. - De familie Van 't Zelfde woonde in een klein naamloos hofje met een uitgang aan de Raam en een andere op het Groenweegje. Dennis zet zich neer op een rioolbuis in Jiet gras èn begint te vertellen. „Je had geen. klassenmaat schappij, maar wel een stan den-maatschappij. De midden stand was rijk vertegenwoor digd, maar die waren even arm als wij. Toch voelden zij zich méér. En je was ook opge voed met het idee, dat je tot een mindere stand behoorde. Niet door je ouders. Je kwam er achter in de praktijk. Dit middenstand poneerde zich sterk. Die wilde bij artsen en advocaten horen. De katholie ke schooltjes waren duidelijk verdeeld in rijk, midden en arm. Ik zat op het armen- schooltje aan de Westvest, want mijn vader was smid bij de Droogdok. Ook in ons poortje drong het standsverschil door. De andere uitgang was meer het schof fiespoortje. Daar ging je nooit doorheen op zondag, of als je naar de kerk moest. Aan die kant woonden ook de meer iaat ik maar zeggen Jor- daanachtige mensen. Toch had dat poortje een ze kere bekendheid, omdat wij van daaruit sigaretten ver kochten. Dat had te maken met mijn vader. Mijn vader las veel. Hij had zich in de crisistijd Frans, Duits en Engels eigen ge maakt. Bij ons thuis stond de hele dag de BBC op. Mijn va der had het vaak over politiek. Hij was lid van de katholieke arbeidersbeweging. Zelfs vrij gestelde geweest, maar ze hadden hem ontslagen, toen hij een keer Marx citeerde. Omdat mijn" vader Engels sprak, kon hij in de haven van zeelui buitenlandse sigaretten kopen. Tabak was in Neder' op de bon. En wie meer wilde roken, kon in het poortje terecht. Zomer en winter droeg mijn vader een wijde militaire broek en een lange regenjas. Dan kon hij in de voering mooi die sigaretten meenemen. Naar verhouding waren wij wat goedkoper dan de andere zwarthandelaren en dat was de basis van het succes. Er kwamen grote mannen in het poortje: de commissaris van politie, de directeur van Wen-# neker, die sloffen sigaretten nodig had voor zijn zakenrela ties. We leverden zelfs een keer aan de Droogdok, toen ze goede sigaretten nodig hadden voor de Noorse kroonprins die op bezoek kwam. Mijn vader bracht ook losse tabak mee. Daar zat het hele gezin dan sjekkies van te draaien met een kwastje en een bakje wa ter, want likken vond mijn va der piet hygiënisch. Die kon je los bij ons kopen ook op de pof. We hadden in die tijd een ge voel van welvaart: er was pa ling in huis. er stonden! grote potten rolmops... Dat heeft bij elkaar wel vier jaar geduurd. Toen gingen de sigaretten van de bon en was het allemaal niet meer de moeite waard. Achteraf kan je niet begrij pen, dat we daar met acht mensen gewoond hebben. Toch was er nooit ruzie. Misschien omdat we in navolging van mijn vader veel lazen. Die zat Dostojevski in het Engels te lezen. Wij behoorden dus tot de ar beidersstand, maar we waren ook katholiek. Dat was belang rijk. We wisten, dat wij gelijk hadden, dat we het ware geloof beleden en wij stemden op de KVP. Dat was allemaal heel reëel. Als ik naar een film voor boven de veertien in het Mono- pole wilde, stond ik in de rij te bidden, dat ik toch mocht wor den binnengelaten. Niet tot *God. maar tot Maria, want ik dacht, dat God het wel zou doen, als zij het vroeg. Je kunt je moeder nu eenmaal niets weigeren. En ik zou ook nooit een cent van de schaal in de kerk pikken. Je had het idee: God ziet dat. Ik was ook wel eens jaloers op mijn niet-kathoüeke vriend jes. Die konden schuldeloos zondigen. Ik niet, want ik wist het als katholiek. De belang rijkste zonde was die der on kuisheid, en wel van gedachte, woord en daad. v Onkuisheid van het woord, deden we vaak en dat moest je ook biechten. Ik heb bijvoor beeld eens op het gebouw van de Vrije Clubs, waar ik opzat geschreven: Ton de klotebibberjaan De 21-|arlge Sjaak de Vos uit Rotter dam ving 'indopen week uit du Oroos- wljksesingel deze reuzenkarper. Zo'r» beetje als bewijs dat dit stadswater Dennis heeft heimwee naar de Raam van vroeger SCHIEDAM Hoofdagent D. P. Drop van het Bu reau Voorkoming Misdrijven ver wacht dat binnen twee drie maan den zo'n 30.000 Schledamse fietsen van een postcode kunnen worden voorzien. Drop be reidt samen mét het werklozenpro- ject De Trechter een graveerproject voor dat binnen kort moet begin nen. Er wordt naar stig gezocht naar vrijwilligers die (met behoud van hun uitkering) het gra veren op zich willen nemen. Door in het frame van de fietsen de postcode en het huisnummer van de eigenaar te grave ren, wil de politie het nog steeds groeienoe aantal fietsd'- fstallen te gen gaan. „Een groot voordeel voor de politie is dat we niet blijven zitten met een hoop ge vonden fietsen die niet worden opge haald," zegt Drop. Wij kunnen ze zelf bij de eigenaar af leveren." Het graveren is gratis. Het Landelij ke Bureau Voorko ming Misdrijven heeft het geld voor het graveerproject beschikbaar ge steld. Drop heeft de spui ten voor het pro ject, een graveer- machine, lak enzo voort, al binnen. Het wachten is nu op personeel. „Het liefst hebben we vijftien vrijwilligers. We kunnen dan drie ploegen sa menstellen," legt Drop uit. Het ligt in de be doeling om met de graveerpioegen door de stad te rei zen. In elke wijk moet een ruimte worden gevonden waar het project tij delijk kan worden ondergebracht. De 30.000 fietsen die Drop voor ogen heeft vormen 60 procent van het to tale fletsenbestand in Schiedam. „Wellicht kan er nadat we de 30.000 hebben gehaald, een blijvend gra veerproject komen. Misschien een ruimte die één keer per week open is. voor de mensen die alsnog hun karretje willen laten grave ren." blikt Drop in de toekomst. Het aantal fiets diefstallen in Schie dam bereikte in ju ni een recordhoog te met 153. Over het hele vorige jaar werden zo'n elfhon derd tweewielers ontvreemd. Op 1 september, wanneer de Trech ter een open dag houdt, zal de snor fiets van wethouder Herman Posthoorn als eerste van een postcode worden voorzien. Het pro ject moet in okto ber van start gaan. Vrijwilligers kunnen zich aanmelden bij de Trechter, Broersvest 107, tel. 26.52.55. VLAARDINGEN De 2e Van Leyden Gaelstraat in Vlaar- dingen zal vanaf maandag voor het doorgaande ver keer afgesloten worden. De strem ming duurt acht weken in verband met herbestrating. Het verkeer wordt met verkeersbor den v.a een andere route omgeleid. SCHIEDAM Een buschauffeur van de RET is donder dagavond met een handblusser te hulp geschoten loen op de Oranjebrug een auto in brand vloog. De eigenaar van het vervoer middel, de 21-iari- ge M.K. uit Schie dam, reed op de brug toen uit het motorcomparti ment rook kwam. Hij stopte, opende de motorkap en ontdekte daarop de brand. Nadat de buschauffeur de schade enigszins had weten te be perken moest de Schledamse brand weer er nog aan te pas komen om het vuur definitief te doven. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. schiedam MAASSLUIS De krakers in het pand Goudsteen nr. 3 moeten dit gebouw verlaten. Dit heeft rechter mr. Nivard In Rotterdam bevo len. De gemeente Maassluis, eigena- resse van het pand, had een kort ge ding tegen de kra kers aangespan nen. De gemeente had in juni het huis in de verkoop gedaan bij een Maaslandse makelaar. Enkele dagen later namen de krakers bezit van het pand. Een eventuele verkoop wordt onmogelijk gemaakt, zo voerde mr. R. Veenhoven namens de ge meente vorige week aan bij de rechter. De krakers kondig den vorige week aan zich niets van de uitspraak te zul len aantrekken. De jongeren willen er hun "Multiculturele Anti Racistische Samenlevingsstich ting" (MARS) vesti gen. De MARS zou - maaltijden moeten verstrekken aan mensen van alle leeftijden en groe peringen met als doel de diverse "groepen in de maatschappij" tot eikaar te brengen. In het voormalige onderkomen van de creativiteitsclub Klei en Kleur wordt met strakke hand geleefd. De kra kers, die geen werk hebDen, verschij nen iedere ochtend aan de ontbijttafel en zeggen geen al cohol in het pand toe te staan. "Daar ga je op den duur aan kapot," zei één van hen afgelopen week in een vraag gesprek met Het Vrije Volk. en wat ze straks wel met de Turken zullen doen. Het was volkomen ongemotiveerd. Maar wij geloofden vast, dat ze 's nachts op straat liepen, die Jehova's Getuigen en ook nog met een wit laken om. Je keek goed uit, als je door die donkere, straatjes naar het Lof moest of naar de Mariavie- ring. Toch heb ik nog steeds heim wee naar die tijd. Het leven was verwachtingsvoller. Er hing iets in de lucht van alles wordt beter. Er was toen nog niet veel gebeurd. De Afri kaanse volkeren hadden hun eisen nog niet gesteld enzo voorts. Het was een optimisti sche tijd. De wereld was nog groot. De kaart had witte plek ken. Er was geen angst voor een wereldoorlog en atoomwa pens. God bestond. De Russen waren onze vijanden, maar die zouden zich dankzij de Heilige Maagd Maria bekeren. Daar werden hele gebedsacties voor gehouden. Wij geloofden In de toekomst." Dennis kijkt eens om zich heen naar het grasveldje en de laatste gammele huizen van de Raam. "Het is toch jammer," zegt hij, "dat niemand de visie heeft gehad om dat water er gewoon te laten en om doze buurt te behouden." Hij ric.it de blik naar Nieuwland, waa* de flats verrijzen. "Vind je hel gek, dat het mis gaat met de jeugd, als ze de hele 'dag niks anders horen als: er komt oor log en het is afgelopen met de wereld. Die ouders geloven dat niet. Anders zouden ze het niet de hele dag lopen vertellen. Die relativeren dat. Maar voor de kinderen is het reëel. Net zo reëel als Maria destijds voor mij." Ook streeft de stichting naar meer waardering voor- het individu. Men zou meer moeten vechten voor de meest belangrijke levensbehoeften. "Daarom," zo zei voorman-kraker Jos van der Zee, "hebben we bij de rechter geen advo caat genomen. We- moeten zelf voor huisvesting van - MARS vechten." Volgens een woordvoerder van de gemeente zal eerst nog met de krakers worden gesproken om tot een oplossing té komen. Het staat - volgens hem echter vast dat de ge meente met de uit spraak van de rechter in de hand de krakers hoe dan ook zal dwingen Goudsteen nr. 3 te verlaten. Op de plaats waar vroe ger nog wo ningen ston den, zitten verslagge ver Han van der Horst (rechts) en Dennis nu tussen de be tonnen riole ringen. heeft geneukt met Tante Sjaan. Ik was toen een jaar of twaalf. Ik vond dat wel leuk. Ton was de jeugdleider en de vrije clubs 'waren voor de ka tholieke schoffies, Er is enorm gelazer van gekomen en Ton was helemaal overstuur. Hij dreigde de pastoor én de bis schop er bij te halen. We speelden wel met de kin deren van de betere standen, maar die lieten toch merken, dat zij zich verheven boven ons voélden. Zij zaten ook niet bij de Vrije Clubs, maar bij de katholieke verkennerij. Daar zette je je dan toch tegen af. We hebben wel eens ingebro ken bij de verkenners en alle fietslampjes gestolen. Die ver kochten we aan de fietsenma ker. en van de opbrengst haal den we koekkruimels. Wij von den het wel geoorloofd om bij deze lui een kleine Inbraak te doen. We haalden ook ijzerstukken wetf bij de schroothandel van Va.i Gelderen op de hoek van de Raam en de Noordmolen- j straat. Die verpatsten we aan Krabbendam in de Breed- straat. Die verkocht het dan weer aan Van Gelderen terug. Vaii het geld hebben we een voetbalclub opgericht: de Schledamse Leeuw. Daar kwa men we meteen mee in de fina le van het straatvoetbal tegen SVPDW. Mijn oom kwam kij ken en ik kreeg van de zenu wen geen been van de ander. Lat was het einde v; nijn voetbalcarrière. Soms waren we bang. In 1949 ging ineens het gerucht, dat de Jehova's getuigen kinderen ri tueel slachtten. Wat ze dus vroeger van de Joden zelden

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1