Tour Club Riinmond bestaat 5 i aar i I i Dienstencentrum: meer activiteiten iMmmrn mm Dorstige inbrekers Auto rijdt in haven Cafévandalen moeteit schade zelf betalen i m ws wÊÈÊm' Kortaf -Cs tV.*' - V,- j t Van een onzer verslaggeefs.ters SCHIEDAM Gezamenlijk op de fiets van het Hollands natuurschoon genieten, geen gejakker, geen snelheidsritten, maar fietsen om te ontspan nen. Recreatie, daar draait het om bij Tour; Club Rijnmond, volgens voorzitter Aad van de Zalm. Morgen viert de club haar vijf-jarig bestaan. Eigen club Programma Voora.1 ge zinsrecrea tie-tochten hebben veel belangstel ling van zo welleden als niet-le- den. #4 Dag ventje met de fiets op de vaas met de bloem ploem ploem dag stoel naast de tafel dag brood op de tafel dag visserke-vis met de pijp V én Mare en zijn opa kijken op het Wes- terhoofd naar de .voorbij va rende sche pen. Huiswerk Dieke, Geertje en Erna (v.l.n.r.) be reiden zich voor op het nieuwe schooljaar. 70.000 achter m m Maaltijden... Bezigheden... Soos-middag. ■r! Dansen t Engels HET VRIJE VOLK Schiedam 10 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1984 De ware toerfietser herken je aan de bel op zijn fiets „De ware toerfietser herken je aan de bel op zijn fiets", al dus Aad. „Toerfietsers zul je nooit gillend door de duinen zien racen om overige recrean ten ruim baan te laten maken voor de wielerploeg. Wij hou den rekening met andere re creanten en zijn geen snel heidsfanaten of kilometervre ters." De fietsers van TCR zijn aan een maximum snelheid van 25 kilometer per uur ge bonden. Leden die deze snel heid overschrijden, worden tij delijk geschorst. Deze straf maatregel heeft de club echter nog nooit hoeven toepassen. De Tour Club Rijnmond is een afsplitsing van de Schie- damse Fiets vereniging Harga inmiddels gefuseerd met een andere fietsverenlging uit Schiedam, Binnen deze fiets-; vereniging waren meningsver schillen ontstaan tussen de wielrenners die zich, volgens Aad, in een zo snel mogelijke tijd zoveel mogelijk willen af peigeren, en minder prestatie gerichte toerders. Er was geen ruimte voor re creatief fietsen, daarom be sloot een kleine groep van zes personen, waaronder Aad van de Zalm, een eigen club op te richten. Ze sloten zich aan bij de Nederlandse Rijwiel Tour Unie (NRTU). Na vijf jaar is de TCR uitgegroeid tot een vereniging met 250 leden, af komstig uit een gebied dat reikt van Oostvoorne tot Delft en van Capelle a/d IJssel tot Den Haag. De meeste leden ko men echter uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Tourclub Rijnmond is een open vereniging. Lidmaat schap is niet verplicht om met TCR mee te fietsen. Tegen een geringe vergoeding kan ieder een zich in iaten schrijven voor één van de tochten die va riëren in afstand van 25 tot 200 kilometer. Bijelke tocht gaat een groep leiders mee die de route kennen en eeii auto met fiets-onderdelen voor eventue le pech onderweg.. De deelne mer is tijdens de tocht verze kerd tegen ongevallen. Vooral gezlnsrecreatletoch- ten' hebben veel belangstelling van zowèl leden als. niet-leden. Deze niet al te lange tochten kunnen, met het kind voorop en de picknickmand onder de snelbinders, in een rustig'tem po worden afgelegd. Maar ook de echte lange-af- standfietsers, de randonneurs, kunnen aan hun trekken ko men. Voor deze doorgewinter de fietsers zijn er tochten tot 400 kilometer. Voor de afstan den boven 200 kilometer is het wel vereist lid te zijn van TCR om het risico dat ongeoefende fietsers boven hun macht grij- iMniwiff pen, uit te sluiten. De afgelopen jaren heeft Tour Club Rijnmond zich ge oriënteerd op het toerfiets ge bied. „Wij hebben veel bij an dere toerverenigingen gekeken om te zien hoe zij het aanpak ken, Ik denk dat het aftasten van ons gebied nu afgelopen is, we hebben nu heel duidelijke plannen voor de toekomst. Voor het fietsselzoen in 1985 is er een uitgebreid programma opgezet, dat tévens een meer jaren-plan moet worden. We gaan, vanwege de grote belangstelling, de gezinsre- creatietochten uitbreiden. Daarnaast zullen er ook spe ciale tochten komen voor 45+ers en kinderritten op woensdagmiddag. Om het in schrijfgeld te verlagen willen wè de tochten laten sponsoren door de middenstand, voor heen hebben we het altijd zon der sponsors gedaan." Met een koud buffet en fiets- puzzeltocht voor de kinderen viert de Tour Club Rijnmond 26 augustus haar vijfjarig be staan. DAG VENTJE MET DE FIETS dag visserke-vis met de pet pet en pijp van het visserke-vis goeiëndag Daa-ag vis dag lieve vis V dag klein visselijn mijn. "Mare groet 's morgens de dingen" heet dit gedicht. De óp 32-jarige leeftijd in een sanato rium overleden Belgische dichter Paul van Ostaijen (1896) schreef het. Mare uit Vlaardingen kan nog niet we ten, dat hij een naam heeft, die voorkomt in het werk van deze grote vernieuwer van de Ne derlandse letterkunde. De Vlaardingse Mare alhoewel misschien even oud als zijn naamgenoot in het gedicht wordt in januari 4 jaar en gaat dan naar de kleuterschool. Pas over enkele jaren zal hij het gedichtje zelf kunnen lezen. Voor Mare eindigt deze week dus niet een 6-weekse periode" van "dolce far nlente". Voor zijn oudere stadsgenoten ge beurt dat wel. Maandag of bij de middelbare scholen, en kele dagen later begint de ernst van het leven weer, wan neer de schooldeuren open zwaaien. Tijdens een zwerftocht door Vlaardingen komen wij Mare tegen. Hij zit achterop de fiets bij zijn opa. Het tweètai kijkt op het Vlaardingse Hoofd naar de voorbij varende schepen. "Hij is dol op technische din gen al3 tractoren, graafmachi nes en boten", zegt opa, terwijl veerboot De Kaag afmeert. "Een koe of een schaap: daar geeft hij niet om." Hoe' brengen Vlaardingse schoolkinderen hun laatste va kantieweek door? Duidelijk is, dat een aantal in het Kólpabad zit. Het bad trok maandag en woensdag 3700 bezoekers, dins dag 3500 en donderdag tot 14 uur waren al 3800 bezoekers de kassa gepasseerd. Hans (12) is één van hen. Hij heeft deze week "van alles" gedaan; zoals voetballen, buiten spelen én zwemmen. Dat hij volgende week weer naar schooi moet, deert hem niet zo; "Ik vind school wel leuk. Alleen het huiswerk niet", zegt hij. Nu heeft Hans ook iets om naar uit te kijken, want hij maakt de stap lagere school-, voortgezet onderwijs. Voor de vakantie zat hij nog op de la gere school Open Vensters, maandag gaat hij voor het eerst naar. 't Groen, dinsdag haalt hij zijn boeken op en don derdag beginnen de lessen. Zijn- broer, die op dezelfde school in klas 4 van het VWO zit, heeft al een tipje van de sluier opgelicht, zodat Hara niet helemaal op onbekend ter rein komt. Op geheel bekend, terrein be vinden zich DIeke Hof, Geertje Blok en Erna v.d. Fliert, drie van de vijf docenten handvaar digheid aan de chr. scholenge meenschap Beneden-Maas. De laatste vakantieweek betekent voor hen lokaal inrichten, lijm- potjes vullen, een plankje tim meren: kortom dulzend-en-één klusjes om volgende week met de leerlingen een vliegende start te kunnen maken. „Het was wel de bedoeling. Wij zijn maandag begonnen, maar wij zijn er een paar da gen tussenuit geweest. Van daag zijn wij de hele dag op school", zo beantwoorden zij de vraag of zij de hele week zijn bezig geweest. Het nieuwe schooljaar begint voor hen maandag met een docenten vergadering én met de intro ductie van een nieuw vak voer tweede klassers: algemene technieken. De leerlingen ma ken 'daarin 'kennis met een breed scala van technieken. „Van koper, elektriciteit tot fietsen repareren. Je zou het algehele redzaamheid kunnen noemen. Ze leren bijvoorbeeld een stekker te repareren en en band plakken. Voor de kinde- ren is dat heel goed, want er zijn er heel wat die dat niet kunnen", aldus Dieke en Erna. De 11-jarige Jaco Troost lijkt dat vak niet nodig te heb ben. Hij helpt zijn vader, die bedrijfsleider is van het Kólpa bad. De hele week is hij trou wens al bezig. „Ik heb mijn va kantiespullen opgeruimd, kle ren gekocht en een agenda voor school, oud papier opge haald en ik heb vanochtend voor mijn vader een fotokopie gemaakt op het stadhuis. Ik moest alleen nog een keer te rug, want mijn vader had de verkeerde papleren meegege ven", vertelt hij. Voor vader Troost zijn het drukke tijden. Niet vanwege de bezoekersaantallen, want "on ze topdagen vallen altijd in mei en juni", zegt hij. De druk te houdt verband met een in grijpende opknapbeurt die het bad krijgt. Voor een bedrag van 2,4 miljoen gulden worden de open grlntfilters verbeterd en geautomatiseerd, wordt de dakbedekking vernieuwd, krijgt het bad een Installatie om automatisch chloor en zoutzuur aan het water toe te voegen, wordt een warme- kracht koppelingsinstallatie geïnstalleerd en een geschei den verwarmingssysteem voor de verschillende bassins. De laatste vakantieweek mag voor leuke bezoekcijfers zorgen; de achterstand is niet meer in te halen. „Wij lopen nu 70.000 bezoekers achter verge leken bij vorige jaren. Volgen de week komen wij uit op een achterstand van 50.000, als het weer zo blijft. Dus je ziet: wij lopen wat in, maar inhalen is er niet bij,"-aldus Troost. tm*' i Kei Kólpa bad pakt iets terug van het slechte voorseizoen. Hans (12): "Ik vind school wel leuk, alleen 't huiswerk niet." HOEK VAK HOLLAND Joh. P. (John) Bogaard, leider van het dienstencentrum Hoek van Holland, verwacht voor het ko mende seizoen een niet onbe langrijke uitbreiding van de werkzaamheden van zijn door de gemeente gesubsidieerde organisatie. „In het vorige seizoen was de uitbreiding al merkbaar", zegt Bogaard, ,,maar het komende seizoen zal die zich zeker voortzetten, in eerste instantie is het dienstencentrum opgezet voor de bejaarden. Maar de laatste jaren zijn or steeds meer andere groepen van mensen, die behoefte hebben aan contacten of ontspanning. Denk maar aan de mensen die vervroegd met pensioen gaan. Aan degenen die zonder werk zijn en graag iets om handen willen hebben. Ze weten veelal de weg naar het dienstencen trum te vinden en uiteraard zijn ze van harte welkom". De activiteiten van het diens tencentrum gaan na een korte onderbreking in de zo mervakantie begin septem ber weer beginnen. Dat bete kent dat van maandag tot en met vrijdag het gebouw is ge opend van 9 tot 5 uur. Daar naast zijn er ook verschillende activiteiten op de avonden ge durende het seizoen. Persoonlijke problemen kan men in het dienstencentrum bespreken van maandag tot en met donderdag van 10 tot 11 uur en op donderdag Is er bo vendien een spreekuur van 9-9.30 uur in het Herman Vis serhuis. De praktijk heeft, volgens lei der John Bogaard, uitgewezen dat bij veel bejaarden en al leenstaanden de warme maal tijd er regelmatig bij inschiet. Bogaard: „We hebben daarom ook voor het nieuwe seizoen weer de mogelijkheid om maai tijden te gebruiken in het dien stencentrum of deze te iaten thuisbezorgen. Het zijn uitste kend verzorgde menu's met een verantwoorde afwisseling' Bovendien is de prijs erg aan trekkelijk, namelijk tussen 5,35 en 6,- per maaitijd. Op woensdag 12 september zal er om half twee een demonstratie worden gegeven van de maal tijden die via het dienstencen trum worden verstrekt. Gratis toegangskaarten kun nen bij het dienstencentrum worden afgehaald. Voor degenen die op de meestal erg drukke woensdag het centrum bezoeken zafde woensdag tot "soepdag" wor- den uitgeroepen. Afhankelijk van de soort soep kan mén; dan voor 1,00 of 1,25 tössen de middag soep blijven eten. De ontspanning krijgt het ko mende seizoen weer volop aandacht. Twee biljarts staan ter beschikking van de liefheb--^ bers. Alleen de dinsdagmidda- «S» gen zijn gereserveerd vooh'de eigen biljartclub "Europoort" en op negen woensdagmidda gen wordt er een nederlaagse rie gespeeld tegen biljartclubs van bejaarden uit de omge ving. De eerste wedstrijd is op 5 september. De klaverjascompetitie begint donderdag 20 september.Er r:s~ wordt iedere donderdag ge- speeld tot het eind van het.jaar,-> Voorts zijn er zeven wedstrij-^ 1 den koppelklaverjassen op* -isv woensdagavond, waarvarrde eerste wordt gehouden op 19 september. Zestien Bingo-middagen, té beginnen op maandag 3 sep- tember worden georganiseerd" door de Algemene Nederland-' se Bond van Ouderen en het l' dienstencentrum - De repetities van het bejaar- denkoor beginnen op 5 sep- tember om half tien 's morgens en op diezelfde dag start om s elf uur het volksdansen. De vrijdagochtenden zijn voor- - al bestemd voor de dam- en schaakliefhebbers. :yf - Op maandag 10 september begint weer de soosmlddag, waar allerlei gezelschapsspelen;", worden beoefend. Voorts^ijri";^ er natuurlijk komend seizoérf;^.' de bijeenkomsten ter gelegen-;; heid van Kerstmis en Nièüw-al\ jaar op 18 december err2"ja-6-'- nuari. In samenwerking triét-" een aantal werklozen heeft het dienstencentrum een "klusjes dienst" opgezet, waarvoor men,, tijdens het spreekuur aanvra-, é- gen kan indienen. „Het dienstencentrum functfo-;., neert goed", zo stelt Bogaard^-' „Maar toch zijn er in dé wijken" nog altijd eenzame mensen met een bepaalde drempel- '53 vrees. Die probleemgevallen willen we graag opsporen en huip bieden. Vaak krijgen 'we via buren of kennissen éen J.lu' seintje en we staan altijd ópen voor dergelijke tips". óaa .«fiS'iï MAASSLUIS Een 19-jarige Maassluizer is door de politie op heter daad betrapt toen hij er met een krat bier en enkele fles sen frisdrank van door wilde gaan. De aanhouding vond plaats in een supermarkt aan de Lange Boonestraat. Volgens de politie moet de jongeman een handlanger ge had hebben, maar die was in geen vel den of wegen te bekennen. -- - Ook In het Wip- persperk sloegen"*4 dorsltge inbrekers"; hun slag. Uit de kantine van de voetbalvereniging1 verdwenen twintig-51* flessen bler.'-S .^ssübi. ux SCHIEDAM Ver moedelijk door een schakelfout zijn de Schiedamse vrou wen J.V. (23) en D.M. (19) met hun auto in de Buiten haven beland. De auto kwam in het water terecht toen zij weg wilden rij den, Via het portier kon het tweetal zich in veiligheid stellen. Een om stander stak vanaf de kant een hel pende hand toe. Een duikploeg van de brandweer voer de dezelfde avond onderwater een in spectie uit. Giste- i., ren heelt de Ha vendienst de auto uit het water geta keld. VLAARDINGEN De twee vandalen die café Mes aan de Schledamseweg met eigenaar en al in elkaar hebben geslagen, moeten de schade van 10.000 gulden be talen. Portemonnees Een portemonnee met 700 gulden en een bos sleutels zijn ontvreemd uit een winkel aan de Rotterdamsedljk. Portemonnee en sleutels zaten In de tas van een werk nemer, waarin een onbekende in een onbewaakt ogen blik een greep moet hebben ge daan. Ook een 23-Jarlge Schiedamse raakte haar portemonne kwijt. Er zaten 79 gulden In, een giro pas en rijbewijs. De portemonnee werd In een supermarkt aan het Broersveld te Schiedam uit haar boodschap pentas gehaald. Bliksem Tijdens het onweer van donderdag avond is de Schie damse brandweer driemaal uitgerukt. Dat heeft officier van Justitie mr, Lo- Cln-SJoe gisteren bepaald. Hij heeft de zaak drie maan den aangehouden en wil daarna pas straffen uitdelen. De 25-jarige H.v.D, en de 34-jarige Tweemaal bleek het loos alarm te zijn, toen automati sche brandmeldin gen binnekwamen van Klaverstede 1 en de Boerhaave- kllniek. De derde maal trof de brand weer In de Ampere- straat een boom aan, waarin de blik sem geslagen was. Omdat er geen ge vaar bestond, be perkte de brand weer zich" tot het constateren van de inslag. Tussen 3 en 12 september begin nen in drie Vlaar dingse diensten centra danslessen voor 50-plussers. •Onder het motto „men is nooit Ie oud om te leren dansen" worden de lessen aan zowel beginners als ge vorderden gegeven door de heer De H,M., beider) uit - Vlaardingen,-heb'v; ben café Mes op zaterdag 11 augusf tus "verbouwd'Mir café Westpoint werden zij döör da" politie gepakt.,-; ik ZvK. "t f Wit. De lessen du'-" J ren van 19.30 - 20.30 uur en van' 21-22 uur. Kósten 5 gulder, per r" t maand. DC Holy - Wm de Zwijgerlaan 1 460: op maandag-' 5 start 3 september.' DC Emma, Ooster- straat 86: dinsdag; y start 11 september. DC West, Frank van Borselenstraat: woensdag, start 12 september. rr 5 Dienstencentrum r Holy wil een cursus Engels beginnen. I "De lessen zijn. ba»;: doeld voormensen van 55 jaar.en ouder die geen Uz woord Engejs spre- - ken. De kosten be- dragen zeven'gul"- den per maand. r: Opgeven bij de i heer Hordijk? telr?* 741032. I-a wvei O-A 3 TJc: i'XUfcïrl

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1