e concurrentie Uien concert om ontspannen je ogen bij te düitep Ravage zonder gewonden Teerstoof opent met cabaret Van Houten Doek open voor Paul en John Inbrekers in bouwkeet Vrachtwagen zakt door berm in sloot Jongetje (7} breekt been bij spelen minlek bloseopen rsen vandaag en morgen ROTTERDAM EN OMGEVING SCHIEDAM "Net nu we bijna onze eigen "boterham kunnen ver dienen, gooit een ander roet in het eten," aldus Marcel van Oorschot, één van de twee werklo ze leraren die vijf maanden geleden het "educatief centrum Dt" hebben opgezet. Het stuit hem tegen de borst dat de gemeente onlangs duizenden gul dens subsidie heeft ge geven aan een groep werklozen, die met een vergelijkbaar project wilden beginnen. Marcel van Oorschot en Jos van Alphen: „Wat we in vijf maanden hebben opgebouwd is uniek dat laten we niet afbreken". Cursisten Kalligrafie bij een werklosenproject of een commercieel bedrijf Paul van Vliet. Organist Koos Bons (63) zit ver boven de hoofden van het publiek verscholen achter de statige pijpen van het orgel. Het publiek weet zich vijf kwartier lang te amuse ren, louter door ontspannen te zitten en zich op de volle klanken te concentreren. HET VRUE VOLK WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 ïyei nu we eigen brood verdienen BIBLIOTHEEKTHEATER, tel. 338262: Jacques de Fatalist en zijn meester, met Johnny Kraaijkamp en Paul Röttger, wo. 20.30 uur. ARENA, tel. 360830: Icehouse, wo. 21.30 uur. ALHAMBRA 1, tel. 330293: II fauttuer Birgitt Haas (16), 7 en 9.30 uur. ALHAMBRA 2, tel. 330293: Na de repetitie (16), 7 en 9.30 uur, CALYPSO 1, tel. 131855: Beatstreet (al), 7 en 9.30 uur. CALYPSO 2, tel, 131855: Mad Max Road Warrior (16), 8 uur, CALYPSO 3, tel. 131855: Foot loose (al), 7 en 9.30 uur. CENTRAAL, tel. 138210: Suzy Superstar (18), 7.15 en 9 uur. CINEAC, tel. 138082: Raiders of the lost ark (12) 6.45 en 9.30 uur. CINEMA OSCAR, tel. 121139: Emmanuelle 4 (16), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 1, tel. 115300: Po lice Academy (al), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 2, tel. 115300: Blind date (16), 7 en 9.30 uur. (CINERAMA 3, tel. 115300: Reckless (al), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 4, tel. 115300: Lo- sin' it (16), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 5, tel. 115300: Terms of endearment (al), 6.45 en 9.30 uur. CORSO, tel. 121110: The Dead Zone (12), 7 en 9.30 uur. KRITERION, tel. 128615: An Bloem (12), 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 1, tel. 117755: Ro mancing the Stone (12), 7 en 9 uur. LUMIÈRE 2, tel. 117755: Police Academy (al), 6.45 en 9.15 uur. LUMIÈRE 3, tel. 117755: Cam nonbail Run 2 (al), 7 en 9.30,v uur. i LUMIÈRE 4, tel. 117755: Nachtpatrouille (16), 6.45 en 9.15 uur. LUXOR, tel. 138326: Celine et Julie Vont en bateau (16), wo. 20.15 uur. REX, tel. 772793: Pikant slipje (18) 10-24 uur. THALIA, tel. 111555: Indiana Jones (12), 6.45 en 9.30 uur. - 't VENSTER 1, tel. 364998: La nuit de Varennes (16), 21.30 uur. 't VENSTER 2, tel. 364998: Schlaf der Vernunlt (16), 22.00 - uur. r 't VENSTER 3, tel. 364998: Los: santos inocentes 16), 21.30 2 uur. LANTAREN, tel. 364998: Bless their little hearts 16), 22.00 - uur. EURO, (Spijkeni8se), tel. 01880-24144, zaal 1: Emma nuelle 4 (16), 6.45 en 9.15 uur. Zaal 2: Police Academy (al), 6.45 en 9.15 uur. Zaal 3: Up the Creek (16), 6.45 en 9.15 uur. Zaal 4: Cannonball Run II (a.l.), 6.45 en 9.15 uur. TIVOLl (Hellevoetsluis), tel. 01883-12608: 20.000 mijlen onder zee (al). 8 uur. Cannon- ball run II (al), 8 uur. Marcel van Oorschot en Jos "Dt" (gevestigd aan de Lan- van Alphen zijn voorlopig niet ge Kerkstraat 13a) is begon- overtuigd en dan ook beslist nen met individuele lessen Ne- niet van plan om het erbij te derlands, maar intussen is ge laten zitten. "Wat wij in die bleken dat cursussen Kalligra- vijf maanden hebben opge- fie (schoonschrijven) en com- bouwd is uniek. Dat laten we puterkunde ook op veel belang- ni et afbreken." Dé twee geven momenteel cursussen aan stelling konden rekenen ruim 80 Schiedammers. "Het "Werkloze collega's hebben loopt fantastisch. We hebben ons al benaderd of ze in een enorm veel mensen weten te andere stad ook een "Dt" kun- bereiken. We kunnen onze uit- nen beginnen," aldus Van Oor kering gaan afbouwen." schot en Van Alphen tevreden. "Oneerlijke concurrentie," noe men Van Oorschot en diens collega Jos van Alphen dat, die een eigen verzoek om subsidie destijds afgewezen zagen. He lemaal geprikkeld raakten de twee, toen zij kort geleden ont dekten dat de nieuwe groep zich uitgerekend in dezelfde straat als "Dt" heeft gevestigd. "We zien al klanten naar de overkant verdwijnen," vertelt Van Oorschot. "De gemeente heeft wel een heel merkwaar dige situatie in het leven ge roepen." Ambtenaar Gerrits van de gemeente Schiedam erkent dat het "pijnlijk" is dat de twee groepen "zo vlak tegenover el kaar zitten". Maar hij bestrijdt Van Oorschot's mening'dat de gemeente "Dt" met oneerlijke concurrentie heeft opgezadeld. "De stuurgroep vervangend werk heeft lang zitten wikken en wegen. Doorslaggevend was dat de beide groepen zich op geheel andere mensen rich ten." "Dt" zou, naar het oordeel van de stuurgroep, cursussen aan volwassenen willen geven, terwijl Punt Uit (de naam van het andere project) cursussen voor middelbare scholleren be stemt. Uit folders van de beide projecten valt het tegendeel op te maken. Beide bieden de cur sus "huiswerkbegeleiding" aan. Ook Nederlands komt twee keer voor. "Dt" lijkt jon geren niet te willen uitsluiten. Blijft de vraag waarom Punt Uit wel subsidie heeft gekre gen en "Dt" niet, terwijl in bei de gevallen werklozen zichzelf aan werk wilden helpen. Ger rits: "Dt wilde van meet af aan op de commerciële toer. Maar het eerste doel van vervan gend werk is niet om een werkloze zelf zijn boterham te latenverdienen. Wie dat wil, kan elders steun vragen. Rijn mond bijvoorbeeld heeft een potje voor startende onderne mers." DE DOELEN, tel. 132490: kunst-en antiekbeurs, wo. tot 22.00 uur, do. vanaf 12.00 uur. Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/DELFT Sint Joris-directeur C. van Huyge- voort staat te trappelen om .bedden, geld en personeel van Delft naar Schiedam te trans porteren. Zijn psychiatrische kliniek heeft van de overheid de opdracht gekregen om ruim 200 bedden in het Waterwegge bied onder te brengen. Ruimte ontbrak daarvoor tot dusver. Maar de plannen van het Schieland-ziekenhuis geven Sint Joris een unieke kans om voor een deel naar Schiedam te verhuizen. De Schieland-directie wil voor 1986 haar gebouw aan de Stadhouderslaan (voormalige Nolet-ziekenhuis) vrijmaken voor een "psychiatrisch cen trum". Behalve de bedden van Sint Joris kan daarin ook de psychiatrische afdeling van het Schicland een plaats krij gen. Schielands overige afde lingen worden dan onderge bracht in het gebouw aan de Burgemeester Knappertlaan (voormalige Gemeentezieken huis). Zowel Sint Joris als Schie- land hopen nu vurig dat de mi nister het plan snel zal goed keuren. De twee ziekenhuizen praten al jaren over samen werking, maar diverse plan nen werden steeds te kostbaar bevonden. Met het nieuwe plan zien zij de toekomst optimis tisch tegemoet. K. G. W. Pe ters, algemeen directeur van het Schieland-ziekenhuis, heeft al becijferd dat de kosten er binnen een paar Jaar uit kun nen zijn. Omdat het psychiatrisch centrum niet alleen voor opna mes, maar ook voor dagbehan deling van patiënten geschikt moet worden, zijn ook andere instanties bij het overleg be trokken. De belangrijkste daarvan is het Regionaal Insti tuut Ambulante Geestelijke Gezondheid (RIAGG). J. F. Larné, directeur van het RIAGG, zegt graag te willen meedenken over de taken en functies van het nieuwe psy chiatrisch centrum. Lamé benadrukt dat het RIAGG niet in het centrum zal opgaan, maar volledig zelf standig blijft. Het RIAGG staat aan de vooravond van de verhuizing naar een nieuw- bouwpand aan de Vlaardingse Galgkade. Op het ogenblik zijn de diverse bureaus van het RIAGG (schoolbegeleiding, jeugdafdeling, hulp'bij relatie problemen) nog over zes pan den in Vlaardingen verspreid. VLAARDINGEN John Lanting en Paul van Vliet ope nen volgende week het nieuwe theater seizoen In de Stadsgehoorzaal. Lanting brengt "Hoe versier ik een stuk", waarmee hij al eerder in januari in Vlaardingen op de planken stond, en Paul van Vliet vraagt zich hier voor de derde'keer af "Wat gaan we doen?" Hij wordt muzikaal begeleid door de Vlaarding se toetsenman Ben van der Linden. De eerste voorstel ling van het nieuwe seizoen is op don derdag 13 septem ber. De grootmees ter van de net op tijd dichtslaande deuren gunt het publiek een kijkje in het kantoor van een koekfabriek. Boekhouder Bloem wordt er van een poging tot aanran ding verdacht. Het onverwachte ge volg is, dat de kan toormeisjes zich beginnen te inte resseren voor dit suilige.en onbete kenende mannetje. Van een geheel an der kaliber maar net als bij John Lanting borg staand voor een avond dolle pret, is de voorstelling "Wat gaan we doen" door Paul van Vliet. Entertai ner Van Vliet wekt weer bizarre type- Liefhebbers van orgelcon certen vertel ik niets nieuws, tk heb hen geobserveerd gis teravond, terwijl de 63-jarige Maassluise organist Koos Bons een concert gaf op het ruim 400 jaar oude orgel van de Grote of Sint Janskerk. Ze weten zich vijf kwartier lang te amuseren, louter door zich muisstil te houden, ontspan nen tc zitten ln de kerkban ken en zich volledig op de volle, galmende klanken te concentreren. Je kunt rustig je ogen slui ten. Niets beweegt. De orga nist zit ver boven de hoofden van het publiek verscholen achter de statige pijpen van het orgel. Voor wie om zich heen blijft kijken is er de on metelijke ruimte in de kerk, gehuld in een tijdloze atmo sfeer van zuilen en glas-in- lood. Maar uiteindelijk wordt iedereen teruggeworpen op zijn eigen gedachten en de muziek. De muziek. Hoe ik mij ook voorbereid, telkens als de or ganist na een korte pauze een nieuw stuk inzet, schrik ik even van de plotselinge ver storing van de volledige stil te. Door de perfecte akoestiek is er dan Ineens overal ge luid. Het einde van een stuk geeft een heel andere erva ring. Steeds verbaasd en vol waardering stel ik vast dat het geluid enkele seconden nodig heeft om zijn kracht te verliezen. Voor iemand zoals ik, die nauwelijks orgelconcerterva ring heeft, is de muziek een raadsel van indrukwekkende klanken. Ik kan, ook al heb ik een programma gekregen de diverse componisten nog niet goed onderscheiden. Ik kan alleen zeggen of ik een mu ziekstuk mooi of niét mooi vond. Van de kenners hoor ik na afloop dat Koos Bons een samenstelling van uiteenlo pende stromingen heeft ge maakt. Ook blijken de kenners gro te waardering te hebben voor Bons' improvisatie. Hij krijgt veel schouderklopjes, als de leden van de concertcomlssie (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM 65 meter vangrail en twee voertuigen zijn ernstig beschadigd ge raakt bij een verkeersongeval op rijksweg 20. Daarbij ge beurde geen persoonlijke onge lukken. Ter hoogte van Schie dam, rijdende in de richting van Rotterdam, kreeg een vrachtauto een klapband. De chauffeur raakte daardoor de macht over het stuur kwijt, zwenkte naar links en zwiepte een personenauto in de van grail. Beide voertuigen kwamen na 65 meter op de linker rijbaan tot stilstand. De bestuurders, de 27-jarige Amsterdammer W. T. O. (vrachtwagen) en de 59-jarige Rotterdammer T. L., kwamen met de schrik vrij. Het verkeer op de rijksweg 20 zat evenwel nog ruim een uur vast. Regie: Jan Butlin. V. Met: John Lanting,. Johan Sirag, Ellen Röhrman, Coby Timp, Inge Ipen- burg en Ellen Ve- j ger. ./y.. Wat gaan wë doen,, vijfde one-man- show van Paul ven Vliet. Muziek: bëh' v.d. Linden (toet- - sen) en John Es- kes (gitaar). V- Kaarten voor bei de voorstellingen zijn vanaf maan- dag aan de kassa van de Stadsge-. koorzaal verkrijg-;.' baar. tjes tot leven, zoals de Haagse Benny en de Brabantse schaapherder Olie Bulle. Aardig is ook een sketch die speelt In het Hoge Noorden, waar Van Vliet na een be zoek aan een disco in zijn amoureu ze avonturen wordt gedwarsboomd door een verzame ling huisdieren. Hoe versier ik een stuk, klucht van Philip King en Falkland L. Cary. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor 8000 gulden aan gereedschappen is gestolen uit een bouwkeet aan de Marlastraat. Het slot werd geforceerd. Ook bij een Italiaanse ijssa- lon aan de Hoogstraat is inge broken. Hierbij verdween een .geldkist met een inhoud van 300 gulden. na afloop van het concert nog een kopje koffie met hem drinken in de zogeheten „gerfzaal" in de kerk. Al sinds zijn 17e jaar geeft de geboren Maassluizer concer ten in vele landen van de we reld. Bons heeft ook de nodi ge composities op zijn naam staan. (Vai SC 'iRott 'heef ■°Pg( ;een «verv JVlae >pad JKna] w is op jzieki bij h Ve gere liaan avon iDe i "snel isnell •hun -2ie h SCHIEDAM Een vrachtauto met aanhanger is In een sloot langs de Groeneweg terecht gekomen. Het voer tuig moest plotse ling uitwijken, raak te aan de linkerzij- De vrachtwagen Is de van de weg in later, tamelijk on-' een zachte berm en geschonden, uit'dè zakte het water in. sloot getrokken. De Een groot deel van 23-jarige chauffeur.5 de lading, die be- A. F. uit Renesse'" stond uit 300 balen liep geen verwon- '- stro, werd vernield. dingen op,:; Bescheiden antwoord ik, ais de kenners mij om een oordeel over het concert vra gen: „Ik vond het mooi". Een welgemeend antwoord. Ik ga beslist nog eens luisteren, als de concertcommissie zich tij dens de wintermaanden ver plaatst naar de Dorpskerk te Kethel (die in tegenstelling tot de Grote Kerk verwarmd kan worden). Óf misschien al op 2 op oktober als, dan nog in de Grote Kerk, organist André Verwoerd een concert geeft samen met het saxo foonkwartet Alliage. ziek uit blik' en verder alles 'li ve on stage'. Na de voorstellin gen wordt er in de foyer van het theatertje nagepraat en ge borreld. Aanvang vooretelling 21 uur, zaal open 20 uur. Toe gang ƒ12,50,. CJP/Ras 65+ 10.--. SCHIEDAM Het revue-ca baret van Rob van Houten opent het nieuwe theatersei zoen in Theater de Teerstoof met optredens op vrijdag 7 en zatérdag 8- september. Mat Han» Beyer, Craig Eubanks en twee vrouwelijke': assistenten treedt Van Houten op met 'mu- ■m Bij «te h «•dam, ÏXult «voor "den i niet meer ontwij ken. Het jongetje, R. V., is per ambu lance vervoerd naar het Schieland- ziekenhuis. SCHIEDAM Een 7-jarig jongetje heelt een onder been gebroken, toen hij al spelend de Van Swinden- straat overstak. Voor een Schie- damse fietser ver scheen hij onver wacht op de-rij baan. Zij kon hem

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1