m Remi Poppe (SP) haalt bakzeil Schaak - lessen Festival laat muziek in het water drijven I i Bromfietser haalt uit 5JSSI *1. Kredietbank is op komst ïSchedelbasis- «fraetuur bij aanrijding Nieuw raadslid mmm. mm (Van een onzer verslaggevers) I SCHIEDAM De lang slepende Wilton-zaak blijkt binnen de Schie- damse kerken veel losgemaakt te hebben. Dat was al te merken in de spannendste dagen rond de werf, op het moment dat 1000 man ineens op straat dreigden te worden gezet. Veel kerken luidden toen letterlijk de "noodklok", als blijk van hun solidariteit met het werfpersoneel. Maar de kerken willen het daarbij niet laten. Ze zijn méér van plan. .'„We willen niet een tientje geven en weer, ongestoord ver der leven," zegt Henk Hofste de, deken van de katholieke kferk, veelbetekenend. Na de Wilton-zaak heeft zich een werkgroep gevormd van men sen uit verschillende geestelij ke stromingen. Die heeft zich op het "arbeidsvraagstuk" ge worpen. Als resultaat daarvan wordt in de week van 16 tot 23 september een serie bijeen komsten rond het thema "Kerk en mensen, werk en mensen" gehouden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/Vlaardingen "Eindelijk kunnen we prettig met Schiedam gaan samen werken," zegt W. Saling, belast met de dagelijkse leiding van de gemeentelijke Kredietbank yiaardingen. Hij is blij dat de gemeente Schiedam na lang touwtrekken haar bijdrage aan de "sociale" bank met een hal te ton per jaar gaat verhogen. Het zal nu ook niet lang meer; duren of de kredietbank opent een "filiaal" in Schiedam. Vanuit Vlaardingen is jaren- tang aangedrongen op grotere steun van Schiedam. De kre- Rietbank Is van oorsprong' Vlaardings, maar in de prak- (ijk bleek zij evenveel plaatse lijke als Sehiedamse klanten &an te trekken. De bank is spe ciaal bedoeld voor mensen die niet bij commerciële banken terecht kunnen (zoals uitke ringsgerechtigden). Van de forse verliezen van de bank heeft Vlaardingen tot dusver £en veel groter deel gedragen dan Schiedam. In ruil voor zijn hogere bij drage krijgt Schiedam' een Vast spreekuur van de Krediet bank op eigen grondgebied. [Als de gemeente vandaag haar geld stort, staan wij mor- "gen in Schiedam," aldus W. Sa ling. De bank is voorlopig van jslan een middag in de week post te gaan vatten in het ge- jjouw van de gemeentelijke So ciale Dienst aan de *s-Grave- landseweg. In Vlaardingen heeft de Kredietbank overi gens een eigen gloednieuw kantoor aan de Schiedamse- Weg. Schiedam's hogere bijdrage [heeft een terugwerkende |kracht. Over het boekjaar 1983 icompenseren Vlaardingen en jSchiedam elk fond de 80.000 .gulden van het verlies van de [Kredietbank. Of de verliezen edit jaar en volgend jaar dezelf- Jde omvang zullen hebben kan «Saling niet zeggen. Er ligt bij 'de bank een plan om zich wat commerciëler te gaan opstel len en zo de verliezen te beper ken. (Van een onzer verslaggevers) j SCHIEDAM De 69-jarige [Rotterdamse vrouw A. H. Jheeft een schedelbasisfractuur «opgelopen bij een botsing met [een fietser. De vrouw stak, on- iverwacht voor een 20-jarige [Vlaardingse fietser, een fiets- «pad langs de Burgemeester [Knappertlaan over. De vrouw is opgenomen in het Schieland- ziekenhuis. De fietser raakte bij het ongeval niet gewond. Vermoedelijk een groep jon- geren heeft een stapel grof vuil pan de Colljnstraat in de [avonduren in brand gestoken. j.De brandweer kon het vuur "snel bedwingen. Mogelijk nog ■sneller waren de jongens na Siun daad verdwenen. De poli- 45ie heeft nog geen aanhoudin-« £gen kunnen verrichten. Bij een stationsrestauratie Jjn het stationsgebouw Schle- •dam/Rotterdam-West is een - ïyuit vernield- Inbrekers namen 5*voor een bedrag van 650 gul- Hen pakjes sigaretten mee. Gereformeerd predikant De Kievit: „De mensen hebben in meerderheid positief gerea geerd toen we destijds op een moeilijk moment de klokken hebben geluld. Ofschoon we er best lang over hebben gedubt. Want de noodklok, dat is nogal wat. Die luidde vroeger alleen bij brand of overstroming. Het heeft ook veel emoties losge maakt." Hofstede (in de werkgroep zitten verder Koos de Groot vanuit de protestant-christelij ke kerk, mevrouw Sabel vanuit de hervormde kerk en Piet Jongbloed vanuit de katholieke kerk): „We zijn ons sindsdien bewust geworden van de werk- loosheidsproblematiek. Wer kenden moeten weten dat een werkloze iemand is die toeval lig de pech heeft gehad. Het kan iedereen treffen. Helaas worden werklozen altijd nog een beetje bekeken." De kerken willen niet langer afzijdig blijven. De Kievit: „Velen hebben de kerk en het dagelijks leven altijd ver van elkaar vandaan willen houden. Zo van: zondags en door de week hebben niets met elkaar te maken. Maar die hebben juist ontzettend veel met eP kaar te maken." De Groot: „Als alle kerken aan het probleem van werkloosheid aandacht be steden, krijgen enorm veel Schiedammers ermee te ma ken. Wij willen iets teweeg gaan brengen." Dat moet dan komen van een programma dat de volgen de onderdelen bevat: speciale diensten in vrijwel alle Sehie damse kerken over arbeid, op 16 en 23 september: een ont moeting tussen werknemers van Wilton- Fijenoord en alle belangstellenden, kerkelijke en niet-kerkelijken („Dan kan men van de mensen zelf horen hoe het op de werf geweest is"), op 17 september in de Magnaliadeikerk; een stand met informatiemateriaal van de kerken op de Sehiedamse welzijnsmarkt, op 22 septem ber. «SS m Brandweerperso neel in actie met gaspakken, afkom stig uit het speciale hulpverleningsvoer tuig. Dat en vele an dere aspecten van het brandweerwerk worden saterdag aan het publiek ge toond tijdens de jaarlijkse open dag. Al het materiaal, van brandweerwa gens tot hechtkus- sens om gebotste wagens uit elkaar te trekken, wordt die dag tentoonge steld. De bezoekers kunnen overal toe lichting bij krijgen. Volwassenen wor den zelfs in de gele genheid gesteld om te ervaren hoe het •is om perslucht on der verzwaarde om-, standigheden te dragen. Ook aan dacht tijdens de open dag voor brandpreventie; middels een stand worden de nodige tips verstrekt. Ver der wordt een voor lichtingsfilm over de vrijwillige brandweer ge draaid. Speciaal voor kinderen zijn die dag spuitwed- strijden georgani seerd. De kinderen mogen dan ook een ritje in een brand weerauto meema ken. De open dag duurt van 10-16.30 uur. De brandweer kazerne is gevestigd aan de Breedstraat 1. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een onbekende bromfietser heeft twee andere wegge bruikers ten val gebracht. Dit gebeurde op het fiet spad langs de Floris de Vijfdelaan in de Westwijk. Een 19-jarige bromfiet ser reed daar samen met een drie jaar jongere duo passagier. Zij werden door de onbekende wegpi- raat van rechts ingehaald. Tijdens de Inhaalmanoeu vre sloeg en schopte hij naar het tweetal. Bestuur der en passagier maakten daardoor een flinke smak. De 19-jarige jongeman hield er een pijnlijke rug aan Over. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Remi Poppe (Socialistiese Partij) stond gisteravond moederziel aileen bij zijn. voorstel discri minerende taal via een omweg in de gemeenteraad strafbaar te stellen. Hij wilde deze moge lijkheid openen door het regle ment van orde met een artikel uit te breiden, zodat een raads lid dit soort taal zou kunnen herhalen tijdens een schorsing. „De gemeenteraad mag geen vrijplaats zijn voor mensen, die elkaar voor het meest ver schrikkelijke kunnen uitmaken of discriminerende uitlatingen doen", aldus Poppe. „Wij moe ten daarbij vooral aan de toe komst denken, als u begrijpt wat ik bedoel." Alhoewel de gemeenteraad dat zeker deed, verwierp de raad toch Poppe's voorstel. Burgemeester Van Lier: „De bedoeling van de onschend baarheid van raadsleden is, dat zij in alle vrijheid moeten kunnen zeggen of schrijven wat zij willen. Het is een heil loze weg, die u gaat door het reglement van orde te gebrui ken als een stukje wetgeving. Dat is uw taak niet." Poppe deed zijn voorstel naar aanleiding van de kritiek die hij tijdens de vorige raads- Remi Poppe (SP): "Wij moeten vooral aan de toe komst denken." vergadering kreeg op zijn be toog over het in Vlaardingen gevoerde buitenlandersbeleid. Volgens de raad was dit be toog "discriminerend." Het SPraadslid, dat het daar niet mee eens was, vindt dat de raad met deze uitspraak op de stoel van de rechter is gaan zitten. SCHIEDAM „Hoe laat je je eigen pion promoveren?" en „Hoe houd je de pion van je te genstander tegen?" zijn vra gen van beginnende schakers die op een cursus van de Schaakvereniging Schiedam beantwoord worden. De Schaakvereniging begint maandag 10 september een aantal lessen voor beginners aiswel voor gevorderden voor jong en oud. Beginners gaan langzaam de regels van het spel leren. „Maar de eerste les-avond spe len ze al een partijtje en op de derde avond kunnen ze een partij volgens de regels scha ken zonder grote blunders te maken," aldus de leraren van Schiedam. Jongeren kunnen ook opge leid worden voor een officieel schaakdiploma. Aanvang les sen 18.45 uur. Er bestaan drie diploma's ingesteld door de landelijke schaakbond: het pionnen-, toren- en het ko ningsdiploma. De cursussen zijn steeds op maandagavond in het clubgebouw op de werf Wilton-Fijenoord, ingang Ru benslaan. Deelname gratis. In lichtingen, F. Groeneweg, tel. 701215. Enkele leden van de werkgroep van de geza menlijke kerken, van links naar rechts: Koos de Groot, de heer De Kievit, Henk Hofstede, mevrouw Sabel en Piet Jongbloed. VLAARDINGEN Arnold van Kalken (39) is gisteravond tijdens de eerste vergadering van de gemeenteraad na het zomerreces geïnstalleerd als lid van de raad. Hij volgt Hans Poldervaart op, die 2 jaar de gecombineerde zetel van CPN/ PSP heeft bezet. Volgens af spraak wordt de zetel een ge lijke periode bemand door ver tegenwoordigers van beide partijen. Van Kalken is lid van de PSP. Binnen en kele dagen zullen Len- nie en Peter van de Sehiedamse Kunststich ting niet de enige meer zijn die lek ker even langs de Lange Ha ven staan (foto), zo verwachten zij. SCHIEDAM Twee dagen lang zal de Lange Haven het toneel van een groot straat feest zijn. Zaterdag en zondag van 13—18 uur organiseert de Sehiedamse Kunststichting (SKS) een festival onder de naam "Van Koe tot Appel markt". Overigens geeft de SKS direct toe dat de afstand tussen de Koemarktbrug en de Appelmarktbrug toch iets te groot is om de kades van de Lange Haven met festiviteiten te vullen. Evenwel heeft de SKS een uitgebreid en gevarieerd pro gramma weten samen te stel len. De kunstmarkt en do zeep- baan gaan niet door, maar er blijft genoeg over: twee drij vende podia met diverse mu ziekgroepen, straatmuzikan ten, straattheater, een demon stratie modelbootvaren, een wedstrijd boegsprietlopcn, poppenkast, een break-dance- wedstrijd, kraampjes van al lerlei organisaties en andere dingen. De organisatie verwacht daè, de Lange Haven twee dageri' lang wel vol met mensen zab staan, onder het gebruikelijke' Nederlandse voorbehoud: "Aid het weer meewerkt..." Het is' voor het tiende achtereenvol gende jaar dat rond en In dj' Lange Haven een groot feest" wordt gehouden. De SKS S daar echter voor het eerst-bH' betrokken. Voorheen kwam her initiatief vanuit café Quibust' gevestigd aan de Lange H^ ven. 'k HET VRIJE VOLK schiedam 16 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 wegwijzer -••• -:mk f/'m-yA Wilton-zaak t zet kerk aan 't werk Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam: Hoogstraat 125 b, 3111 HO Schiedam. Telefoon: 266646 of 736160. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend vooraf gaand aan de donderdag van plaatsing in ons bezit te zijn. mm V", - *4), >- W''y/Vi O f&s J Y y lA: i' KOETSHUYS Nog tot zondag aanstaande Is In Galerie 't Koetshuys een overzicht te zien van het werk van Wim Kersten. Kersten was onder Sandberg conservator van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Hij maakte ook kunst en was lid van de Liga Vrij Beelden. Tevens zijn er nog primitieve beelden te be wonderen uit Bali en Lombok, 't Koetshuys, Lange Haven 78, tei. 739950. Geopend op don derdag, vrijdag, zaterdag en 2ondag. TOERCLUB De fietsers van de Toerclub Rijnmond maken dinsdag 11 september een Rijnmondster- rit. Start: bij de kantine van de wielerbaan, sportpark Harga. Inlichtingen, tel. 713894 of 730660. HUISVROUWEN De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is deze week op vankantie in de Oostenrijk se streek Tirol. Inlichtingen over de cursussen van de NVvH, secretariaat, tel. 705971. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts: boodschap pendienst, tel. 206611. Spoe- drecepten, tel. 261480. Tand arts: spreekuur op zaterdag er zondag van 17 tot 17.30 uur dr. R. J. Graven, Faassenplein 60, tel. 714275. WOUDHOEK Vrijdag 7 september wordt in Dienstencentrum de Woud- hoek, Heijermanspleln 36, een lachfilm van Louis de Funes vertoond. Aanvang 20 uur. Toegang 2,50 per persoon. Zondag 9 september is er Open Huis in het dienstencen trum. Toegang gratis. Geopend van 13.30 tot 16.30 uur. De bingo-balletjes rollen op don derdag 13 september. Aan vang 13.30 uur. 7 rondes voor f 6,-. Nog tot en met 28 sep tember exposeert de heer Post met mozaïeken van porselein- scherven in de zaal van het dienstencentrum. Deze werken zijn te koop. Op 26 september vindt de verkoop plaats. Inlich tingen, tel. 709555. POLITIEK De Politieke Vorming van Vrouwen geeft in september twee cursussen voor iedereen die meer inzicht wil krijgen In politiek. Kennismakingsoch tend op 17 september vanaf 9.15 uur in buurthuis Bieuw- land, Albedastraat en op 19 september vanaf 20 uur in Vrouwenhuis Barrika, Lange Kerkstraat. Informatie bij Maja Nieuwenhuis, tel. 260756 of Allen den Duik, tel. 732318. HAPPY CLUB De alleenstaanden van The Happy Club gaan vrijdagavond weer dansen in zaal Tivoll, Nieuwe Haven 237. Zaterdag avond is er dansen en gezellig heid in bet Roterdamse Party centrum Jansen, Vijverhof straat 116. Inlichtingen, tel. 714617 of 357985. HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen komen donderdag 13 septem ber bijeen in gebouw de Halte, Callenburgstraat. Deze mid dag, aanvang 13.30 uur, krij gen de dames bezoek van een groep Turkse vrouwen uit Rot terdam. Inlichtingen, tel. 744712. •EXCURSIE De Historische Vereniging Vlaardingen gaat zaterdag 8 september op excursie naar de Broekpolder en de aan de rijksweg naar Maassluis gele gen eendenkooj. Vertrek Broekpolder-fietstocht: 10 uur bij de bushalte aan de West- landseweg hoek Marathonweg tegenover het benzinestation, duur tocht één uur. Om 11 uur bezoek aan de eendenkooi. De heer A. P. van Vliet geeft uitleg over de gerestaureerde kooi. Deelname gratis. GYMNASTIEK De R.K.S.V. W.I.K. afdeling gymnastiek viert haar 50-jarig bestaan. Zondag 9 september houdt de gymclub een familie dag in het Shell-sportpark. Vooral oud-leden zijn welkom. Opgeven via mevrouw I. Fran ken, tel. 709956 of mevrouw F. Thier, tel. 345801. S Jy.;«

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1